PDA

View Full Version : ktm990



GIANNIS VFR
07/10/2008, 20:54
καλησπερα σε ολους..ρε παιδες λειστε μου μια απορια.πριν λιγες μερες εδωσα το gs 1200 και πηρα το 990:sun: :sun: γεια σου φιλε πατρινε!!!!!εξηγηστε μου λοιπον πως ενω βασει περιοδικου τα αλογακια ειναι ιδια και για τα δυο 98 στον αριθμο..η ροπη του gsειναι 11/5500 με αυτη του θηριου να ειναι 9.7/6500..και τελος το βαρος ειναι μολις ενα κιλο διαφορα μικροτερο του ΚΤΜ ...στο δρομο παει σα δαιμονισμενο:a45: :a45:.στα νουμερα οι διαφορες δεν φαινονται τοσο τρομερες..γιατι γινεται αυτο και ειμαι συνεχεια ετσι :smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

taxydromos
08/10/2008, 07:31
το gs εχει περισσοτερη ροπη λογω κυβικων και πιο ομαλη αποδοση, γιαυτο ειναι καλυτερο για τους αρχαριους..

απο την αλλη το κτμ ανεβαζει στροφες δαιμονισμενα, με εντονο ξεσπασμα, γιαυτο προτιμαται απο εμπειρους αναβατες.....και σιγουρα ειναι πολυ πιο fun 2 ride απο την παπουδιερα..


:smokin:

BILL VUZAS
08/10/2008, 09:09
Ειχα το 1200 και εχω το 990.Το 1200 δεν μπορει να ανεβασει στροφες ενω το 990 στροφαρει σαν το GSXR.Επισης η πραγματικη διαφορα στα κιλα ειναι πανω απο 20.Η τεραστια διαφορα ομως ειναι στο στησιμο,ολο το βαρος του 990 βρισκεται κατω απο την νοητη ευθεια των αξονων του μπροστινου και πισινου τροχου.Μαζι με τις πολυ καλες αναρτησεις κανουν ενα φανταστικο συνολο με αριστη οδικη συμπεριφορα.:a44:

950dim
10/10/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS VFR
καλησπερα σε ολους..ρε παιδες λειστε μου μια απορια.πριν λιγες μερες εδωσα το gs 1200 και πηρα το 990:sun: :sun: γεια σου φιλε πατρινε!!!!!εξηγηστε μου λοιπον πως ενω βασει περιοδικου τα αλογακια ειναι ιδια και για τα δυο 98 στον αριθμο..η ροπη του gsειναι 11/5500 με αυτη του θηριου να ειναι 9.7/6500..και τελος το βαρος ειναι μολις ενα κιλο διαφορα μικροτερο του ΚΤΜ ...στο δρομο παει σα δαιμονισμενο:a45: :a45:.στα νουμερα οι διαφορες δεν φαινονται τοσο τρομερες..γιατι γινεται αυτο και ειμαι συνεχεια ετσι :smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

To ογδοο θαυμα της Φυσης φιλε...
Τον ¨πινουν¨ απο 950 κυβικα,φαντασου αυτο το οπλο με το 1190 μοτερακι...πωπω...θα’χουμε(κι αλλα)γελια!:wave2:

DimChios
10/10/2008, 11:46
Κρατιεμαι να μη γελασω αλλα δεν αντεχω ρε σεις!

Ταχυδρομε, φιλος εισαι ρε συ αλλα μιας και ειμαι εγω αρχαριος κι εσυ εμπειρος, ποτε θες να τα παμε μια ρε να δουμε γιατι μαλλον δε βρεθηκε κανεις να σας πατησει!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Στην ουσια ο μονος που δικαιουται να μιλάει ειναι ο BILL!

Πέραν εκείνου όμως που δεν ειπε κατι περισσότερο απο αυτό που είναι το ΚΤΜ (καλα, οχι και σαν GSXR) :p οι άλλοι αφήστε τις εξυπνάδες!

Κι εμένα μ αρεσει το ΚΤΜ αλλά μην υπερβάλετε!



Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
To ογδοο θαυμα της Φυσης φιλε...


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

BILL VUZAS
10/10/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Κρατιεμαι να μη γελασω αλλα δεν αντεχω ρε σεις!

Ταχυδρομε, φιλος εισαι ρε συ αλλα μιας και ειμαι εγω αρχαριος κι εσυ εμπειρος, ποτε θες να τα παμε μια ρε να δουμε γιατι μαλλον δε βρεθηκε κανεις να σας πατησει!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Στην ουσια ο μονος που δικαιουται να μιλάει ειναι ο BILL!

Πέραν εκείνου όμως που δεν ειπε κατι περισσότερο απο αυτό που είναι το ΚΤΜ (καλα, οχι και σαν GSXR) :p οι άλλοι αφήστε τις εξυπνάδες!

Κι εμένα μ αρεσει το ΚΤΜ αλλά μην υπερβάλετε!


Με αδικεις!!!
Διοτι δεν διευκρινησα για ποιο GSXR μιλαω....




:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :a022:

jasondakar
10/10/2008, 14:26
:a014:

να δω τι θα ακουσω

taxydromos
10/10/2008, 15:20
κατσε καλα και μην παιζεις με τα σιδερα..:smokin:


144826

jasondakar
10/10/2008, 15:28
οποτε εχουμε μετρο συγκρισης την bmw παλι εε:lol: :lol:

βασικα για να πουμε κατι και για το μηχανακι
ειναι ''ευστροφο'' δυνατο χαλια στημενο πιστευω για χωμα. (το ειχα 2 μερες στο χωμα και το βαρος μπροστα αστα να πανε αλλα θα μου πεις συνηθειες) οταν ζεσταθει αρκετα μπερδευουν λιγο τα injection αυτα μπορω να προσφερω στο τοπικ.

@ταχυδρομο ktm δεν θα το παθενε αυτο σοβαρολογο
γιατι λειτουργει μια στο τοσο :rotflmao: :rotflmao:
:wave2:

BILL VUZAS
10/10/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
οποτε εχουμε μετρο συγκρισης την bmw παλι εε:lol: :lol:

βασικα για να πουμε κατι και για το μηχανακι
ειναι ''ευστροφο'' δυνατο χαλια στημενο πιστευω για χωμα. (το ειχα 2 μερες στο χωμα και το βαρος μπροστα αστα να πανε αλλα θα μου πεις συνηθειες) οταν ζεσταθει αρκετα μπερδευουν λιγο τα injection αυτα μπορω να προσφερω στο τοπικ.

@ταχυδρομο ktm δεν θα το παθενε αυτο σοβαρολογο
γιατι λειτουργει μια στο τοσο :rotflmao: :rotflmao:
:wave2:

Συμφωνω και εγω,ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ.
Τι διαολο επειδη 100000 εντουραδες το επαινουν πρεπει να συμφωνησω και εγω?
Εναν χωματοδρομο περναω με το 990 καθημερινα και χεζομαι...:eyepop:

DimChios
12/10/2008, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
κατσε καλα και μην παιζεις με τα σιδερα..:smokin:


τι θες να μας πεις με αυτη τη φωτο ρε Σωτηρη?

:rolleyes:

taxydromos
12/10/2008, 07:15
καλα εσυ Μητσο εισαι εξαιρεση βρε!

και στρωμα να σου δωσουν θα το πας ταπα στις λασπουριες!!

μιλαω για τους περισσοτερους αναβατες που αγοραζουν την προπελα....προσωπικα δεν εχω δει καποιον σε βουνο..:rolleyes:

DimChios
12/10/2008, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
καλα εσυ Μητσο εισαι εξαιρεση βρε!

και στρωμα να σου δωσουν θα το πας ταπα στις λασπουριες!!

μιλαω για τους περισσοτερους αναβατες που αγοραζουν την προπελα....προσωπικα δεν εχω δει καποιον σε βουνο..:rolleyes:


ρε συ το θεμα ειναι αλλο καθως και η φωτο που εβαλες ασχετη!

Δηλαδη, ενα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μηχανακι, αν στουκαρει, δεν μπορει να παθει αναλογη ζημια?

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι ρολο βαραει η φωτό!

Και δεν ειμαι ο μονος που πηγαινε (εχω σταματησει για αλλους λογους να πηγαινω πλεον) με GS στο βουνο!
ασχετα με το ποιος παει καλα ή όχι, απλα δεν εχει τυχει εσυ να δεις!
Όχι βεβαια οτι οι περισσοτεροι δεν τα εχουν για τον καφε!Σε αυτο συμφωνω!

taxydromos
12/10/2008, 08:12
τα 1200 εχουν ευαισθησια στο σημειο που ενωνεται το ψαλιδι-αξονας στο πλαισιο....αν το ζορισεις πολυ σπαει....ειναι απλο και δεν εχει να κανει με τρακαρισμα..

DimChios
12/10/2008, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
τα 1200 εχουν ευαισθησια στο σημειο που ενωνεται το ψαλιδι-αξονας στο πλαισιο....αν το ζορισεις πολυ σπαει....ειναι απλο και δεν εχει να κανει με τρακαρισμα..


δες την πισω ζαντα στη φωτο και πες μου αν ειναι απο τρακο ή οχι

dirtbird
12/10/2008, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
.....ολο το βαρος του 990 βρισκεται κατω απο την νοητη ευθεια των αξονων του μπροστινου και πισινου τροχου....

Φαντάζομαι, έχεις καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα ύστερα από εξουθενωτιούς υπολογισμούς....

:confused: :rolleyes: :nono:

jasondakar
12/10/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
τα 1200 εχουν ευαισθησια στο σημειο που ενωνεται το ψαλιδι-αξονας στο πλαισιο....αν το ζορισεις πολυ σπαει....ειναι απλο και δεν εχει να κανει με τρακαρισμα..


τοτε του hp2 θα ειχε σπασει προπολου:smokin:

taksidiotis25
13/10/2008, 04:10
δεν ξερω,εγω εχω την χαρα να χω και τα 2 μηχανακια στα χερια μου,το ktm θελει λιγο χερι οταν θελησεις να ξεκινησεις τα μαγκιορικα στην ασφαλτο αλλα και στο χωμα.
το gs 1200 08 παλι που εχω ειναι πιο φιλικο,με περισσοτερο κραδασμο λογω κινητηρα,το πας ταπα ανετα και γουσταρει διαδρομες περισσοτερο σε εθνικους.δε θα πει κι οχι σε χωμα αλλα με μετρο.
και τα 2 σε στροφιλικια ειναι πολυ καλα φτανει να ξερει ο αναβατης τι κανει,η bmw καλο ειναι οταν πηγαινει πολυ στριμμενη στην ασφαλτο να μην της αλλαξει ο αναβατης πορεια ξαφνικα,αυτοι που το χουν δοκιμασει θα καταλαβουν ισως τι εννοω,δε θα το εξηγησω.
και τα 2 ειναι οπως λενε παρομοια μηχανακια με μια ενσταση,το ktm ειναι αρκετα περισσοτερο πιο αγριο απο το gs οπως ειπα και στην αρχη.
για μενα παντως αυτα τα 2 ειναι οι αρχηγοι της μεγαλης κατηγοριας των on/off

DimChios
13/10/2008, 05:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
δεν ξερω,εγω εχω την χαρα να χω και τα 2 μηχανακια στα χερια μου,το ktm θελει λιγο χερι οταν θελησεις να ξεκινησεις τα μαγκιορικα στην ασφαλτο αλλα και στο χωμα.
το gs 1200 08 παλι που εχω ειναι πιο φιλικο,με περισσοτερο κραδασμο λογω κινητηρα,το πας ταπα ανετα και γουσταρει διαδρομες περισσοτερο σε εθνικους.δε θα πει κι οχι σε χωμα αλλα με μετρο.
και τα 2 σε στροφιλικια ειναι πολυ καλα φτανει να ξερει ο αναβατης τι κανει,η bmw καλο ειναι οταν πηγαινει πολυ στριμμενη στην ασφαλτο να μην της αλλαξει ο αναβατης πορεια ξαφνικα,αυτοι που το χουν δοκιμασει θα καταλαβουν ισως τι εννοω,δε θα το εξηγησω.
και τα 2 ειναι οπως λενε παρομοια μηχανακια με μια ενσταση,το ktm ειναι αρκετα περισσοτερο πιο αγριο απο το gs οπως ειπα και στην αρχη.
για μενα παντως αυτα τα 2 ειναι οι αρχηγοι της μεγαλης κατηγοριας των on/off


αν θελεις μου εξηγεις τι εννοεις με το να της αλλαξεις πορεια στη στροφη?

Γενικως καλα τα λες και συμφωνω παντως δοκιμασε να φρεναρεις με το GS σε στροφη και δοκιμασε και με το ΚΤΜ! Και εκει ειναι που ζητω να μου εξηγησεις!

εισαι τυχερος παντως που μπορεις και τα εχεις και τα 2!!!

:beer: :beer:

BILL VUZAS
13/10/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Φαντάζομαι, έχεις καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα ύστερα από εξουθενωτιούς υπολογισμούς....

:confused: :rolleyes: :nono:


Ακριβως!
Οταν βγηκαν τα πλαστικα παρατηρησα που ειναι ο κινητηρας-δοχεια καυσημων-μπαταρια.
Ε',οσο και να πεις,θελει υπολογισμους αυτο!

Πατρινός
15/10/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS VFR
καλησπερα σε ολους..ρε παιδες λειστε μου μια απορια.πριν λιγες μερες εδωσα το gs 1200 και πηρα το 990:sun: :sun: γεια σου φιλε πατρινε!!!!!

Γεια σου Γιαννη.Καλοταξιδος!!!Στο ερωτημα σου σχετικα,δεν υπαρχει "γιατι".Προκειται για δυο μοτοσυκλετες διαφορετικης φιλοσοφιας.Πανω κατω ιδια αλογα,καπου και ροπη παραπλησια,αλλά βγαζουν πολυ διαφορετικο προσωπο στο δρομο.Οταν μιλαμε για το BMW μιλαμε για "βαρια" κινηση και πάτημα,χωρις να στερειται πολυ καλης οδικης συμπεριφορας,αλλά χωρις ξεσπασματα.Γινονται ολα λες και ειναι "προσχεδιασμενα"...Το 990 ειναι διάβολος!!!!Σε ολα τα ασφαλτινα κομματια.Νομιζεις οτι οδηγεις 600αρι σε ογκο και ελευθερια κινησης αλλά με 1200αρη κινητηρα-φωτια!Κι οσο για το χωμα αυτη η μοτοσυκλετα παει ΤΑΠΑ αρκει να ΜΗΝ κλεινεις το γκαζι...Θελει κότσια...Αυτη ειναι-για μένα-η διαφορά στα δυο.Και το ενα και το αλλο ειναι δυο απο τις κορυφαιες μοτοσυκλετες,καθεμια απο τη δικη της σκοπιά.:beer:
Και που τα ξερω εγω αυτα;....Ελα ντε;:beer:

950dim
15/10/2008, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
Γεια σου Γιαννη.Καλοταξιδος!!!Στο ερωτημα σου σχετικα,δεν υπαρχει "γιατι".Προκειται για δυο μοτοσυκλετες διαφορετικης φιλοσοφιας.Πανω κατω ιδια αλογα,καπου και ροπη παραπλησια,αλλά βγαζουν πολυ διαφορετικο προσωπο στο δρομο.Οταν μιλαμε για το BMW μιλαμε για "βαρια" κινηση και πάτημα,χωρις να στερειται πολυ καλης οδικης συμπεριφορας,αλλά χωρις ξεσπασματα.Γινονται ολα λες και ειναι "προσχεδιασμενα"...Το 990 ειναι διάβολος!!!!Σε ολα τα ασφαλτινα κομματια.Νομιζεις οτι οδηγεις 600αρι σε ογκο και ελευθερια κινησης αλλά με 1200αρη κινητηρα-φωτια!Κι οσο για το χωμα αυτη η μοτοσυκλετα παει ΤΑΠΑ αρκει να ΜΗΝ κλεινεις το γκαζι...Θελει κότσια...Αυτη ειναι-για μένα-η διαφορά στα δυο.Και το ενα και το αλλο ειναι δυο απο τις κορυφαιες μοτοσυκλετες,καθεμια απο τη δικη της σκοπιά.:beer:
Και που τα ξερω εγω αυτα;....Ελα ντε;:beer:

Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι,δε μπορω να καταλαβω γιατι δε θελουν να το χωνεψουν μερικοι...
Προκειται για εντελως διαφορετικα μηχανακια...με διαφορετικες αρετες...παρεπιμπτοντως το 1200 μ΄αρεσει πολυ,ειναι στυλατο...

vestromas
15/10/2008, 15:29
Το θεμα ειναι το κτμ να παρει μπροστα αμα εχει ορεξη:lol: :beer: :wave2:

950dim
15/10/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Το θεμα ειναι το κτμ να παρει μπροστα αμα εχει ορεξη:lol: :beer: :wave2:

Παρκαρουμε σε κατηφορα....το γραφει το manual...