PDA

View Full Version : Ομοσπονδία "Αθλητικής" Μοτοσυκλέτας



Berg2
07/10/2008, 22:52
Με αφορμή σχετικό άρθρο από το enduro.gr http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=6&CPid=2730 λέω να πει ο κάθε ένας τι προβλέπει ότι θα γίνει.
Ετσι για χαβαλέ, διότι ότι και να γίνει δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν τα πράγματα στους αγώνες.
Η ταμπέλα θα αλλάξει μόνο.

Θα βγεί Ομοσπονδία με κοινά μέλη?
Νέο όνομα?
ΑΜΟΤΟΕ?
ΠΟΜ?

Για πείτε τις προβλέψεις σας. Bet and win!

GASer
08/10/2008, 00:56
Επιτέλους το κράτος φαίνεται πως θα αναλάβει τις ευθύνες του αναγνωρίζοντας επίσημη ομοσπονδία μοτοσυκλέτας. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η ΑΜΟΤΟΕ δεν θα συμπράξει και θα οδηγηθούμε σε νόμιμη εκ-διωξή της αφού θα συνεχίσει να κάνει αγώνες εκτός πλαισίου ("εναλλακτικούς").

Είναι επίσης ξεκάθαρο από τα λεγόμενα του ΓΓ ότι όλοι κόπτωνται για την "καρέκλα". Ας τους ευχηθούμε λοιπόν να φάνε με χρυσά κουτάλια και επιτέλους η μονή βατοπεδίου να δώσει κανά κτήμα για πίστα (ανταλλαγή βέβαια)...

ΔΚ

mpou
08/10/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2

Για πείτε τις προβλέψεις σας. Bet and win!

Win? Και τι κερδιζω αν το βρω?

Οποιος και να βγει, καλως να βγει. Αλλα να βγει:D

Julius
08/10/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Επιτέλους το κράτος φαίνεται πως θα αναλάβει τις ευθύνες του αναγνωρίζοντας επίσημη ομοσπονδία μοτοσυκλέτας. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η ΑΜΟΤΟΕ δεν θα συμπράξει και θα οδηγηθούμε σε νόμιμη εκ-διωξή της αφού θα συνεχίσει να κάνει αγώνες εκτός πλαισίου ("εναλλακτικούς").

Είναι επίσης ξεκάθαρο από τα λεγόμενα του ΓΓ ότι όλοι κόπτωνται για την "καρέκλα". Ας τους ευχηθούμε λοιπόν να φάνε με χρυσά κουτάλια και επιτέλους η μονή βατοπεδίου να δώσει κανά κτήμα για πίστα (ανταλλαγή βέβαια)...

ΔΚ


Εγώ θεωρώ ότι (εάν γίνει σωστή δουλεία από την ΓΓΑ), είναι μια ευκαιρία να «φτιάξουν» τα πράγματα και να μπει μια τάξη


Σαν ερασιτέχνης αναβάτης, θα προτιμήσω να συνταχθώ με την νέα ομοσπονδία για να την ενδυναμώσω και όχι να μείνω γραφικός στο περιθώριο.

marios8
08/10/2008, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η ΑΜΟΤΟΕ δεν θα συμπράξει και θα οδηγηθούμε σε νόμιμη εκ-διωξή της αφού θα συνεχίσει να κάνει αγώνες εκτός πλαισίου ("εναλλακτικούς").



Κάτι σαν τους οικολόγους ένα πράγμα :lol: :lol:

Τελικά είναι πολύ δύσκολο να συνεννοηθούν οι Έλληνες .

Καλά έλεγε ο Χάρη Κλιν οτι στην Ελλάδα αν πετάξεις πέτρα ή σκύλο θα πετύχεις ή πρόεδρο :lol: :lol:

mitsos_ktm
09/10/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Επιτέλους το κράτος φαίνεται πως θα αναλάβει τις ευθύνες του αναγνωρίζοντας επίσημη ομοσπονδία μοτοσυκλέτας. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η ΑΜΟΤΟΕ δεν θα συμπράξει και θα οδηγηθούμε σε νόμιμη εκ-διωξή της αφού θα συνεχίσει να κάνει αγώνες εκτός πλαισίου ("εναλλακτικούς").

Είναι επίσης ξεκάθαρο από τα λεγόμενα του ΓΓ ότι όλοι κόπτωνται για την "καρέκλα". Ας τους ευχηθούμε λοιπόν να φάνε με χρυσά κουτάλια και επιτέλους η μονή βατοπεδίου να δώσει κανά κτήμα για πίστα (ανταλλαγή βέβαια)...

ΔΚ

Συμφωνώ με τον Δημήτρη σχεδόν απόλυτα.Το θέμα για μένα είναι όχι το αν θα φάνε με χρυσά κουτάλια(που σημαίνει ότι θα πέσουν χρήματα από επιχορηγήσεις της ομοσπονδίας και κατ' επέκταση και των σωματείων????), αλλά να σταματήσει η φαγωμάρα μεταξύ τους και να γίνουν βήματα εμπρός για την πραγματική ανάπτυξη αυτού που αγαπάμε.Και σε τελική ανάλυση, νομίζω, ότι εμάς τους ερασιτέχνες και κατά διαστήματα αγωνιζόμενους μας ενδιαφέρει να γίνονται σωστοί και ασφαλείς αγώνες, να δημιουργηθεί και κάνας χώρος προπόνησης και ιδιαίτερα για μας τους Αθηναίους( που νομίζω ότι είμαστε πολλοί) κοντινοί αγώνες.
Πιστέυω τελικά ότι όλοι μας πρέπει να υποστηρίξουμε την όποια ομοσπονδία επιλεγεί και να μην υποστηριξουμε άλλους μη "νόμιμούς". Ίσως είναι και ένας τρόπος να πιεστούν και οι αντιφωνούντες να συμπράξουν.

Όσο για το οικοπεδάκι να είναι κοντά:a013:

MikeG
10/10/2008, 09:38
Ακουλουθεί ανακοίνωση από τον Δημήτρη Χελιώτη, όπως μας ανακοίνωσε είναι αποφάσεις και προτάσεις που έχουν συζητηθεί με πολλούς αναβάτες.



ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σ.ΑΜ.Ε. είναι ο Σύνδεσμος Αγωνιζομένων που χρόνια τώρα “κάνει” τα πράγματα να ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ. Είναι ο Σύνδεσμος ο οποίος έβλεπε πάντα μακριά, είναι ο σύνδεσμος που έχει κατηγορηθεί επανειλλημένα για τις ριζοσπαστικές αποφάσεις του, αλλά τελικά είναι ο Σύνδεσμος που μέσα από την ίδια την ιστορία του Ελληνικού ENDURO, έχει πανάξια ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ.

Το 1989 μετά την ίδρυσή του, πήρε την απόφαση για μελλοντική στήριξη της τότε ΕΛΠΑ, κάνοντάς το πραγματικότητα το 1992, βγάζοντας ουσιαστικά το ENDURO, από το τέλμα του εναλλακτικού και οδηγώντας το, με αυτή του την απόφαση, στα πρώτα επίσημα εθνικά πρωταθλήματα, μετέπειτα διεθνείς αγώνες στα παγκόσμια πρωταθλήματα, για να φτάσουμε στην ολοκλήρωση του υπέρτατου γεγονότος, το international SIX DAYS των Σερρών.

Το 2006 αντίστοιχα βλέποντας το μαρασμό στον οποίο είχε επέλθει το άθλημα σε εθνικό επίπεδο, τον εφησυχασμό της αρχής του sport και των αρμοδίων της, την ιδιοτέλεια στο πρόσωπο ατόμων, εμπλεκομένων τόσο με τον σύνδεσμο αλλά και γενικά με το χώρο του ENDURO, την έλλειψη οράματος, προτάσεων και θέσεων για το μέλλον, αλλά και την ουσιαστική αλλαγή του καθεστώτος με την τροποποίηση του άρθρου 49, επέλεξε το δρόμο της Ομοσπονδίας σαν την ύστατη λύση, στο πρόσωπο του κατ’εξοχήν εκφραστή της ως εκείνη τη στιγμή, την ΑΜΟΤΟΕ.

Τα γεγονότα που ακολούθησαν είναι λίγο πολύ γνωστά και η δικαίωση της πλειοψηφίας των αναβατών έρχεται με την εμφάνιση και ΑΛΛΩΝ ομοσπονδιών, αλλά πλέον και με τη θέληση της κρατικής μηχανής στο πρόσωπο του κ. Δουβή, ο οποίος καλείται να δώσει τη λύση.

Στην Νέα Εποχή που θα ακολουθήσει μετά τις 15 Οκτωβρίου, όπου πια θα οριστικοποιηθεί η Ομοσπονδία και θα αναγνωριστεί από το κράτος, ο Σ.Α.Μ.Ε θα παρατάξει όλο το ανθρώπινο δυναμικό του σε συνεργασία με την Γ.Γ. Αθλητισμού για την άνοδο και την καταξίωση του αθλήματος, τόσο σε Εθνικό, όσο και σε Διεθνές επίπεδο.

Οι εκλογές του Συνδέσμου μετά την παραίτηση του παλιού προεδρείου θα λάβουν χώρα στον αγώνα της Βέροιας, όπου αφενός θα έχουμε τα αποτελέσματα των διαβουλεύσεων, και αφετέρου θα οριστικοποιηθούν και οι παρακάτω προτάσεις, από το σύλλογο των αναβατών στην Θεσσαλονίκη. Οι προτάσεις είναι:

1. Τίθεται σε πλήρη λειτουργία το καταστατικό του Συνδέσμου, που σημαίνει πως δικαίωμα ψήφου έχουν οι αναβάτες οι οποίοι έχουν συμμετάσχει σε τρεις τουλάχιστον αγώνες ENDURO τα τελευταία δύο χρόνια , είτε είναι μέλη του Συνδέσμου, είτε πρόκειται να εγγραφούν (Άρθρο 9, παράγραφος β’).

2. Καταργείται η ετήσια συνδρομή μιας και ο σύλλογος έχει μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα και για οποιαδήποτε οικονομική ενίσχυση θα καταβάλλεται έκτακτη εισφορά από τα μέλη με το ποσό που αντιστοιχεί στην ετήσια συνδρομή (άρθρο 24 παράγραφος γ) ή με έσοδα από διάφορες εκδηλώσεις (άρθρο 24 παράγραφος ε).

3. Βάσει του άρθρου 6 επίτιμο μέλος του συνδέσμου ανακηρύσσεται ο Χρήστος Τασούλης τόσο για το ήθος του, όσο και για την συνολική προσφορά του στον χώρο.

4. Για το προεδρείο του συνδέσμου προτείνονται όλοι οι πρωταγωνιστές της Γενικής, νεαρής ηλικίας για την συνέχεια του έργου:

* Σιαφαρίκας Βασίλειος
* Τρίγκας Ιωάννης
* Κοινωνάς Γεώργιος
* Τσακατσώνης Δημήτριος
* Τράντζας Μιχαήλ
* Μανωλίδης Γεώργιος
* Σκόρδας Παντελής
* Μαντάς Σταμάτιος

Για το Δ.Σ. εκλέγονται οι πέντε πρώτοι που κατατάσσονται ανάλογα με τον αριθμό ψήφων που έλαβε ο καθένας, ενώ οι επόμενοι τρεις είναι αναπληρωματικά μέλη (Άρθρο 22).

5. Επαναφορά και λειτουργία της ελεγκτικής επιτροπής, η οποία ελέγχει τις αποφάσεις του Δ.Σ. και έχει δικαίωμα λόγου για αυτές (άρθρο 22) με τους κάτωθι υποψηφίους:

* Καραγγέλης Χρήστος
* Μυλούκας Γεώργιος
* Κάδογλου Παναγιώτης
* Προβιάς Μιχαήλ
* Ζβιντερίκος Απόστολος
* Κουλουκάτσης Λεωνίδας
* Φίλογλου Παντελής
* Θερριός Παναγιώτης

Εκλέγονται οι πέντε πρώτοι ανάλογα με τον αριθμό ψήφων που έλαβε ο καθένας, ενώ οι επόμενοι τρεις είναι αναπληρωματικά μέλη.

6. Δημιουργία Συμβουλευτικής επιτροπής η οποία ουσιαστικά αποτελείται από την «παλαιά γενιά» και ο ρόλος της καθαρά συμβουλευτικός. Δεν ψηφίζονται από κανέναν και δεν συμμετέχουν στο Δ.Σ. ή στην ελεγκτική επιτροπή. Με την σειρά παλαιότητας είναι οι κάτωθι:

* Χελιώτης Δημήτριος
* Νικολάου Πολύκαρπος
* Πράσσος Αδάμος
* Νανάκος Μανώλης
* Μανιάτης Τάκης
* Σκαρής Φώτης
* Ζουρνατζής Νικόλαος
* Αντζούς Γεώργιος

7. Δημιουργία θέσεως Υπευθύνου δημοσίων σχέσεων, με προτεινόμενο πρόσωπο για την θέση αυτή τον Κολιοπάνο Φοίβο.

8. Δημιουργία θέσεως Υπευθύνου για την επαφή με τις εταιρίες , με προτεινόμενο πρόσωπο για την θέση αυτή τον Μανιάτη Τάκη.

9. Δημιουργία θέσεως Υπευθύνου εκδηλώσεων, με προτεινόμενο πρόσωπο για την θέση αυτή τον Σκαρή Φώτη.

10. Δημιουργία θέσεως Υπευθύνου τύπου, με προτεινόμενο πρόσωπο για την θέση αυτή τον Γκλαβά Ανδρέα.

11. Η τριμελής εφορευτική επιτροπή που αποτελείται από τους Χελιώτη Δημήτρη, Κολιοπάνο Φοίβο και Γιουβρή Δημήτρη είναι υπεύθυνη για την άρτια διεξαγωγή της ψηφοφορίας, για την έκδοση των αποτελεσμάτων και την παράδοση των βιβλίων στο νέο Δ.Σ.

Ο εκπρόσωπος των αναβατών,
Χελιώτης Δημήτριος



από enduro.gr

caninus
10/10/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Επιτέλους το κράτος φαίνεται πως θα αναλάβει τις ευθύνες του αναγνωρίζοντας επίσημη ομοσπονδία μοτοσυκλέτας. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η ΑΜΟΤΟΕ δεν θα συμπράξει και θα οδηγηθούμε σε νόμιμη εκ-διωξή της αφού θα συνεχίσει να κάνει αγώνες εκτός πλαισίου ("εναλλακτικούς").

Είναι επίσης ξεκάθαρο από τα λεγόμενα του ΓΓ ότι όλοι κόπτωνται για την "καρέκλα". Ας τους ευχηθούμε λοιπόν να φάνε με χρυσά κουτάλια και επιτέλους η μονή βατοπεδίου να δώσει κανά κτήμα για πίστα (ανταλλαγή βέβαια)...

ΔΚ

το αν θα αναλαβει τις ευθυνες του δεν ειναι το ζητουμενο!
δεν υπαρχει ουσιαστικα σιγουρη θεση οτι θα ανανγωριστει καποια ομοσπονδια η τελος παντων καποιες 2 ενωμενες.

το τι θα κανει η καθε μια εισαι σε θεση να γνωριζεις αφου η συνεντευξη του Γ.Γ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ειπε πολλα στο πλαισιο ολου του διαλογου.

η ΑΜΟΤΟΕ και ισως η γενικη της συνελευση ειναι σε θεση να εναρμονιστει μετα με την εισοδο των σωματειων της στην αναγνωρισμενη ομοσπονδια αλλα οχι σαν ομοσπονδια.
αυτο ειναι σχεδον σιγουρο σφου θα υπαρξει μια μαζικη εισροη προς τη νεα ονομαζομενη ομοσπονδια.


τιποτα αγαπητε δημητρη δεν εξασφαλιζει οτι θα φανε με χρυσα κουταλια αφου εγω δε προβλεπω να εισρεουν τοσα χρηματα οσο μερικοι φανταζονται.
οι προυποθεσεις για τα αθλητικα σωματεια θα περνουν διπλο ελεγχο απο το υπουργειο για οποιον πραγματικα θελει να κανει αγωνες.

το μελλον θα δειξει αλλα σιγουρο ειναι οτι το 2007 θα ειναι ακομα μια χρονια πειραματισμων μεχρι να κατασταλαξουν καποιες ιστοριες.

ακομα εγω βλεπω ηδη την ενωση των 2 ομοσπονδιων αρκετα δυνατη να κανει ολο το πρωταθλημα σε ολα τα επιπεδα χωρις πραγματικα να χρειαζεται η τριτη.

εχω και μια ερωτηση.

αν αναγνωριστει το σχημα που ηδη οδευει προς το υπουργειο ποια θα ειναι η θεση των εταιρειων η αναβατων αν θελεις σε προκηρυξη πρωταθληματος εφ'ολης της υλης;

:) :) :)

Berg2
10/10/2008, 19:44
Τα παρακάτω τα γράφω με καλό σκοπό και συμβουλευτικά στους φίλους μου, (είναι και θα παραμείνουν), που αποφασίζουν να αναλάβουν πρωτοβουλίες για τον Σ.Α.Μ.Ε. και σε όλους τους φίλους αγωνιζόμενους και μη.

Στην ανακοίνωση που έχει εκδοθεί φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο σύνδεσμος αφορά και θα ασχολείται μόνο με τους αγωνιζόμενους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro όποιο τελικά και αν είναι ή θα είναι αυτό. Οι υπόλοιποι αναβάτες θεωρούνται αποκλεισμένοι.

Παρακάτω θα δείτε τις σημειώσεις μου και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Το ξέρετε όλοι πολλοί καλά ότι είμαι με το μέρος κάθε θετικής προσπάθειας αλλά προσέξτε τις διατυπώσεις σας για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Η δημοσιοποίηση αυτής της απάντησης γίνεται για να προλάβω τυχόν άλλου είδους απαντήσεις καθόλου φιλικές.


Σ.ΑΜ.Ε. είναι ο Σύνδεσμος Αγωνιζομένων που χρόνια τώρα “κάνει” τα πράγματα να ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.

Συγνώμη για να μην με τρελάνετε Σ.Α.Μ.Ε. είναι ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΝΑΒΑΤΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΕΝΤΟΥΡΟ. Για άλλο σύνδεσμο μιλάμε? Του αλλάξατε όνομα?



Οι εκλογές του Συνδέσμου μετά την παραίτηση του παλιού προεδρείου θα λάβουν χώρα στον αγώνα της Βέροιας, όπου αφενός θα έχουμε τα αποτελέσματα των διαβουλεύσεων, και αφετέρου θα οριστικοποιηθούν και οι παρακάτω προτάσεις, από το σύλλογο των αναβατών στην Θεσσαλονίκη.

Δηλαδή τι θα γίνει με όσους δεν πάνε στην Βέροια??? Οι συμμετοχές θα είναι περίπου 50 – 70 αναβάτες. Οι υπόλοιποι τι θα γίνουν??? Αυτή θα είναι η νέα εποχή???



Οι προτάσεις είναι:

1. Τίθεται σε πλήρη λειτουργία το καταστατικό του Συνδέσμου, που σημαίνει πως δικαίωμα ψήφου έχουν οι αναβάτες οι οποίοι έχουν συμμετάσχει σε τρεις τουλάχιστον αγώνες ENDURO τα τελευταία δύο χρόνια , είτε είναι μέλη του Συνδέσμου, είτε πρόκειται να εγγραφούν (Άρθρο 9, παράγραφος β’).

Να διευκρινιστεί το είδος των αγώνων ENDURO!! Εάν μιλάμε μόνο για πρωταθληματικούς τότε αυτόματα αποκλείονται όλοι οι άλλοι.



4. Για το προεδρείο του συνδέσμου προτείνονται όλοι οι πρωταγωνιστές της Γενικής, νεαρής ηλικίας για την συνέχεια του έργου:

* Σιαφαρίκας Βασίλειος
* Τρίγκας Ιωάννης
* Κοινωνάς Γεώργιος
* Τσακατσώνης Δημήτριος
* Τράντζας Μιχαήλ
* Μανωλίδης Γεώργιος
* Σκόρδας Παντελής
* Μαντάς Σταμάτιος

Διαφωνώ διότι καμιά σχέση δεν έχουν οι οδηγικές ικανότητες των αναβατών με τις διοικητικές ικανότητες.

Ελπίζω οι παρατηρήσεις μου να πιάσουν τόπο. Καλή δύναμη.

Φιλικά
Πάρις Berg Κόντης

caninus
10/10/2008, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Τα παρακάτω τα γράφω με καλό σκοπό και συμβουλευτικά στους φίλους μου, (είναι και θα παραμείνουν), που αποφασίζουν να αναλάβουν πρωτοβουλίες για τον Σ.Α.Μ.Ε. και σε όλους τους φίλους αγωνιζόμενους και μη.

Στην ανακοίνωση που έχει εκδοθεί φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο σύνδεσμος αφορά και θα ασχολείται μόνο με τους αγωνιζόμενους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro όποιο τελικά και αν είναι ή θα είναι αυτό. Οι υπόλοιποι αναβάτες θεωρούνται αποκλεισμένοι.

Παρακάτω θα δείτε τις σημειώσεις μου και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Το ξέρετε όλοι πολλοί καλά ότι είμαι με το μέρος κάθε θετικής προσπάθειας αλλά προσέξτε τις διατυπώσεις σας για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Η δημοσιοποίηση αυτής της απάντησης γίνεται για να προλάβω τυχόν άλλου είδους απαντήσεις καθόλου φιλικές.



Συγνώμη για να μην με τρελάνετε Σ.Α.Μ.Ε. είναι ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΝΑΒΑΤΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΕΝΤΟΥΡΟ. Για άλλο σύνδεσμο μιλάμε? Του αλλάξατε όνομα?




Δηλαδή τι θα γίνει με όσους δεν πάνε στην Βέροια??? Οι συμμετοχές θα είναι περίπου 50 – 70 αναβάτες. Οι υπόλοιποι τι θα γίνουν??? Αυτή θα είναι η νέα εποχή???




Να διευκρινιστεί το είδος των αγώνων ENDURO!! Εάν μιλάμε μόνο για πρωταθληματικούς τότε αυτόματα αποκλείονται όλοι οι άλλοι.




Διαφωνώ διότι καμιά σχέση δεν έχουν οι οδηγικές ικανότητες των αναβατών με τις διοικητικές ικανότητες.

Ελπίζω οι παρατηρήσεις μου να πιάσουν τόπο. Καλή δύναμη.

Φιλικά
Πάρις Berg Κόντης



+10''


:a013: :a013: :a013:

dirtbird
11/10/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Τα παρακάτω τα γράφω με καλό σκοπό και συμβουλευτικά στους φίλους μου,

........

Πάρις Berg Κόντης

Συμφωνώ απόλυτα με τον Πάρη.

Απ'ότι φαίνεται ο σύνδεσμος οδεύει -και αυτός- στην αυτοπεριθωριοποίηση.

Με αυτή τη λογική, θα μπορούσε να φτιαχτεί και ένας σύνδεσμος αναβατών που συμμετέχουν σε τοπικά κύπελλα Enduro, Scramble και Trail Rides ( το ξέρω ότι κανείς δεν περιμένει να το ακούσει αυτό από εμένα αλλά για δείτε πόσοι trailriders θα συμμετέχουν στο Γατούλη) , o oποίος χαλαρά θα έχει 120-150 μέλη.


Όπως επίσης να επαναλάβω ότι η οδηγική ικανότητα δεν προυποθέτει διοικητική (χωρίς βέβαια να το αποκλείει).

:confused: :confused: :confused:

geotriada
11/10/2008, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2


Διαφωνώ διότι καμιά σχέση δεν έχουν οι οδηγικές ικανότητες των αναβατών με τις διοικητικές ικανότητες.

Ελπίζω οι παρατηρήσεις μου να πιάσουν τόπο. Καλή δύναμη.

Φιλικά
Πάρις Berg Κόντης

+100000
γενικα η ολη ανακοινωση ,,,,,με προβληματιζει

GASer
12/10/2008, 12:55
Παιδιά ο ΣΑΜΕ ασχολείται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τα τεκταινόμενα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (όποιο και αν είναι αυτό). Δεν αφορά ούτε απασχολείται με γενικά θέματα του Εντούρο, των αναβατών, ούτε με τα Κύπελλα όπως το Αττικα.

Δεν υπάρχει λόγος να τους κατηγορήσουμε για αυτό, τους ανθρώπους αυτό τους ενδιαφέρει. Απλά ο τίτλος είναι παραπλανητικός και θα έπρεπε να αλλάξει όνομα σε ΣΑΠΕ - Σύνδεσμος Αναβατών Πρωταθλήματος Εντούρο. Αυτός είναι και ο ΑΠΛΟΣ λόγος που οι συνατήσεις των μελών, οι συνδεριάσεις, οι εκλογές κτλ γίνονται σε μακρινές πόλεις. Γίνονται εκεί που πραγματοποιούνται οι αγώνες του ΠΠΕ και βρίσκονται παρόντες οι περισσότεροι αναβάτες.

Αν θέλουμε να έχουμε κάποια φωνή οι λοιποί αναβάτες, ας φτιάξουμε ΔΙΚΟ ΜΑΣ Σύνδεσμο. Το θέμα είναι ποιοί είμαστε ΕΜΕΙΣ. Είμαστε ΟΛΟΙ οι υπολοιποι; Είμαστε αυτοί που κατοικούν στην περιχή της Αττικής; Είμαστε αυτοί που μένουν στην υπόλοιπη χώρα;

Ας ξεκινήσει λοιπόν καινούργιο θέμα συζήτησης...

ΔΚ

dirtbird
12/10/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
.......

Ας ξεκινήσει λοιπόν καινούργιο θέμα συζήτησης...

ΔΚ

Δημήτρη εάν έχεις το χρόνο και την υπομονή, ξεκίνα τη συζήτηση και στην πορεία θα δούμε που θα μας βγάλει.


ΣΛ....







και κάτι μου λέει ότι συντομα θα πρέπει να αλλάξουμε τα nicks μας με ονοματεπώνυμο.... :winka:

mavrofidi
12/10/2008, 15:03
ολα καλα με τον ΣΑΜΕ (ΣΑΠΕ ???), αλλα το θεμα του thread ειναι η Ομοσπανδια "Αθλητικης" Μοτοσυκλετας.
ετσι δεν ειναι?

οσο για τον ΣΑΜΕ, οταν ξεκινησε πριν καμμια 20αρια χρονια (περιπου) δεν υπηρχαν trail rides, rally raids, scrambles και οτι αλλο παρεμφερες.
και αυτα που γινοντουσαν, δεν ειχαν διαφορετικους αγωνιζομενους απο αυτους του πρωταθληματικου enduro.
ισως θαπρεπε ο ΣΑΜΕ να κανει καποιες αλλαγες στο καταστατικο του, αλλα αυτο αφορα τα μελη του....

οπως επισης θα πρεπει να αφορα την μελλοντικη ομοσπονδια (οποια και ναναι), το αν θα ονομασει "αγωνες" ολα αυτα τα διαφορετικα ειδη διοργανωσεων (ή καποια απο αυτα).
γιατι, μην ξεχναμε, προκειται περι "αθλητικης" ομοσπονδιας....

GASer
12/10/2008, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
ολα καλα με τον ΣΑΜΕ (ΣΑΠΕ ???), αλλα το θεμα του thread ειναι η Ομοσπανδια "Αθλητικης" Μοτοσυκλετας.
ετσι δεν ειναι?

οσο για τον ΣΑΜΕ, οταν ξεκινησε πριν καμμια 20αρια χρονια (περιπου) δεν υπηρχαν trail rides, rally raids, scrambles και οτι αλλο παρεμφερες.
και αυτα που γινοντουσαν, δεν ειχαν διαφορετικους αγωνιζομενους απο αυτους του πρωταθληματικου enduro.
ισως θαπρεπε ο ΣΑΜΕ να κανει καποιες αλλαγες στο καταστατικο του, αλλα αυτο αφορα τα μελη του....

οπως επισης θα πρεπει να αφορα την μελλοντικη ομοσπονδια (οποια και ναναι), το αν θα ονομασει "αγωνες" ολα αυτα τα διαφορετικα ειδη διοργανωσεων (ή καποια απο αυτα).
γιατι, μην ξεχναμε, προκειται περι "αθλητικης" ομοσπονδιας....

Οι συζητήσεις οδηγούν σε προβληματισμούς και οι προβληματισμοί σε γενικές παραδοχές, διαπιστώσεις και εντοπισμό προβλημάτων με απώτερο σκοπό την λύσεις αυτών.

Αυτό σημαίνει ότι οι επεκτάσεις των συζητήσεων σε συγγενικά ή παρεμφερή θέματα είναι θεμιτές και αναμενόμενες.

Η λειτουργία του ΣΑΜΕ/"ΣΑΠΕ" προέκυψε σαν προβληματισμός. Ιστορικά ποσώς μας ενδιαφέρει ο λόγος που ιδρύθηκε ο ΣΑΜΕ από την στιγμή που στην σύγχρονη ιστορία του δεν καλύπτει χώρο πέραν του ΠΠΕ (δεν σημαίνει αυτό βέβαια πως ο ρόλος του δεν είναι ή δεν θα έπρεπε να είναι σημαντικός σε αυτό που πραγματικά θέλει να κάνει). Αν όλοι παραμέναμε ίδιοι με τα δεδομένα της προηγούμενης εικοσαετίας, θα φοράγαμε δερμάτινα μπουφάν, κολλητά τζιν και θα ακούγαμε Michael Jackson. Όμως δεν το κάνουμε, έτσι;

Η διαπίστωση παραμένει, όμως: αφορά μόνο το ΠΠΕ. Αυτό για να μην περιμένουμε από τον ΣΑΜΕ να κάνει πράγματα που ΔΕΝ είναι στην λογική του να ασχοληθεί.

Σχετικά τώρα με την Αθλητική Ομοσπονδία και το είδος και των αριθμό των αγώνων (πρωταθληματικοί, περιφερειακοί, τοπικοί, φιλικοί, εντούρο, mx, scramble, ταχύτητα, TR, SM, RR κτλ κτλ), ο σκοπός της ομοσπονδίας είναι η προαγωγή του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Το είδος του αγώνα δεν έχει σχέση και ας μην μπερδευόμαστε με άλλες Ομοσπονδίες γιατί δεν μπορεί να έχουμε σχέση με την λειτουργία αυτών, πχ αγώνες και τουρνουά τένις...

Ένα TR, από την στιγμή που θεσμοθετεί Κύπελλα στους νικητές είναι Αγώνας και μόνον σαν Αγώνας μπορεί να αντιμετωπισθεί.

mavrofidi
12/10/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
..........

προς αποφυγη των παρεξηγησεων:
πιστευω οτι συμφωνεις κι εσυ οτι η "αθλητικη ομοσπονδια" που θα θελεις, θα ειναι ενα αντιγραφο της αντιστοιχου διεθνους ομοσπονδιας (FΙΜ).
αρα και τα πρωταθληματα που θα οργανωνει θα ειναι αντιστοιχα με αυτης.
η FIM δεν νομιζω να διοργανωνει πρωταθλημα trail ride.
και αν τελικα πρεπει να υπαρχει τετοιου ειδους πρωταθλημα, θα μπορουσε να υπαρχει και αντιστοιχο σωματειο, που να εκπροσωπει τους αναβατες.
οπως ειναι ο ΣΑΜΕ για το enduro ή ο ΑΣΟΑΜ για το motocross (αληθεια, υπαρχει ακομη?).
ο ΣΑΜΕ ιδρυθηκε για να αντιπροσωπευει τους αγωνιζομενους του enduro και αυτο διασφαλιζει οταν ζηταει να εκλεγουν και να εκλεγονται μονο αυτοι.
θα πρεπει, για να εκσυγχρονιστει να γινει ΣΑΜΕ-TR ?
ή θα πρεπει για το μελλον των αγωνων enduro να αποφασιζουν και ατομα τα οποια δεν συμμετεχουν στους αγωνες?

ARISPEED1
12/10/2008, 22:23
Στο εξωτερικό τους αγώνες μοτοσυκλέτας διοργανώνουν οι λέσχες μοτοσυκλέτας ,δηλαδή τα αναγνωρισμένα αθλητικά σωματεία απο το κάθε κράτος που ανήκουν ,με την άδεια πάντα της εθνικής ομοσπονδίας μοτοσυκλέτας .Συμπεριλαμβάνονται ολα τα ειδη της αγωνιστικής μοτοσυκλέτας ,π.χ μίνι κρός ,εντούρο ,τραϊαλ κλπ.Κάθε λέσχη μπορεί να εχει αθλητές μέλη από ολα τα είδη αγωνιστικής μοτοσυκλέτας .Η Α.ΜΟΤ.Ο.Ε παράδειγμα εχει 46 αναγνωρισμένα αθλητικά σωματεία πανελλαδικά .Στην Αττική υπάρχουν 7 αθλητικά σωματεία .

Berg2
12/10/2008, 23:07
Ωραία το πάμε. Εκει που λέμε να γίνει μια εννιαία ομοσπονδία συζητάμε για δύο συνδέσμους αναβατών. Αλλά μπορεί τελικά αυτό να είναι προς το καλύτερο.

Δηλαδή ο ΣΑΜΕ θα εκπροσωπεί τους 50-60 αναβάτες του ΠΠΕ, τόσοι είναι πάνω κάτω. Περίπου 20 από αυτούς έχουν χορηγό αντιπροσωπεία που τους πληρώνει τα έξοδα.

Ενώ ένας άλλος νεος σύνδεσμος θα εκπροσωπεί τους υπόλοιπους αγωνιζόμενους δηλαδή περί τους 200 - 300 οι οποίοι στην ουσία είναι και οι βασικοί πελάτες στις εταιρείες που μοτοσυκλέτες, εξοπλισμό και αξεσουάρ για off-road.

Για πείτε μου ποιόν σύνδεσμο θα υπολογίζουν οι εταιρείες???

Ας το σκεφτούν αυτό όσοι συζητάνε για την νέα εποχή.

Είπαμε η διοίκηση θέλει άλλα κότσια και γνώσεις.

mavrofidi
12/10/2008, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
........


o ΣΑΜΕ αντιπροσωπευει τους αναβατες που συμμετεχουν στους αγωνες enduro (αυτο αναφερει το καταστατικο του).
δεν αντιπροσωπευει ουτε αυτους που κανουν βολτες στην Παρνηθα, ουτε αυτους που ασχολουνται νε παρεμφερεις αγωνες.

αν οι αγωνιζομενοι στο ΠΠΕ ειναι μονο 50 και οχι 500 αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.
ας ελπισουμε, η οποια νεα και αναγνωρισμενη απο την ΓΓΑ ομοσπονδια να τους κανει περισσοτερους...

geotriada
12/10/2008, 23:25
θα συμφωνησω μαλον με τον Παρι

ο ΣΑΜΕ πρεπει να "ανοιξει"
το προεδρειο πρεπει να ειναι ατομα με ιστορια στον χωρο ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο ολους και ολα

τωρα, γιατι να μην υπαρχουν "ενοτητες" μεσα στον ΣΑΜΕ
δηλ. αναβατες TR, SM,MX και αλλοι, ολοι ομως θα εκπροσωπουνται απο ενα κοινο
προεδρειο. Φανταστητε την δυναμη που θα εχει ενα τετοιο σχημα με 300 μελη

φυσικα το ονομα δεν θα παραμεινει ΣΑΜΕ ........

ναι ξερω οτι αυτο που προτεινω ειναι ουτοπια... αλλα τα ονειρα ειναι τζαμπα:D

dirtbird
13/10/2008, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
o ΣΑΜΕ αντιπροσωπευει τους αναβατες που συμμετεχουν στους αγωνες enduro (αυτο αναφερει το καταστατικο του).
δεν αντιπροσωπευει ουτε αυτους που κανουν βολτες στην Παρνηθα, ουτε αυτους που ασχολουνται νε παρεμφερεις αγωνες.

αν οι αγωνιζομενοι στο ΠΠΕ ειναι μονο 50 και οχι 500 αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.
ας ελπισουμε, η οποια νεα και αναγνωρισμενη απο την ΓΓΑ ομοσπονδια να τους κανει περισσοτερους...

Τα ΑΤΤΙΚΑ δηλαδή είναι 'παρεμφερείς' αγώνες?

2 γύροι μίας συγκεκριμένης διαδρομής, μας κάνουν έναν παρεμφερή αγώνα, ενώ 3 έναν αγώνα του ΠΠΕ?

Όπως -ας πούμε- στο Σοφικό?

Please elaborate......:confused: :confused:

mavrofidi
13/10/2008, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα ΑΤΤΙΚΑ δηλαδή είναι 'παρεμφερείς' αγώνες?

2 γύροι μίας συγκεκριμένης διαδρομής, μας κάνουν έναν παρεμφερή αγώνα, ενώ 3 έναν αγώνα του ΠΠΕ?

Όπως -ας πούμε- στο Σοφικό?

Please elaborate......:confused: :confused:

νομιζω οτι το καταστατικο του ΣΑΜΕ λεει:
....δικαίωμα ψήφου έχουν οι αναβάτες οι οποίοι έχουν συμμετάσχει σε τρεις τουλάχιστον αγώνες ENDURO τα τελευταία δύο χρόνια , είτε είναι μέλη του Συνδέσμου, είτε πρόκειται να εγγραφούν (Άρθρο 9, παράγραφος β’).
και δεν καθοριζει αν οι αγωνες ειναι πρωταθληματικοι ή οχι, της α ή της β ομοσπονδιας κλπ
δεν ειναι enduro ομως, τα trail ride ή rally raids.... κανω λαθος?

αλλα και παλι (ξανα)εγραψα, οτι το thread εχει θεμα την Ομοσπονδια και οχι τον ΣΑΜΕ.
αφηστε τον ερημο τον ΣΑΜΕ να κανει οτι μπορει καλυτερο.
εχει καπελωθει αρκετες φορες στην πορεια του αυτη.....

GASer
13/10/2008, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
νομιζω οτι το καταστατικο του ΣΑΜΕ λεει:
....δικαίωμα ψήφου έχουν οι αναβάτες οι οποίοι έχουν συμμετάσχει σε τρεις τουλάχιστον αγώνες ENDURO τα τελευταία δύο χρόνια , είτε είναι μέλη του Συνδέσμου, είτε πρόκειται να εγγραφούν (Άρθρο 9, παράγραφος β’).
και δεν καθοριζει αν οι αγωνες ειναι πρωταθληματικοι ή οχι, της α ή της β ομοσπονδιας κλπ
δεν ειναι enduro ομως, τα trail ride ή rally raids.... κανω λαθος?

αλλα και παλι (ξανα)εγραψα, οτι το thread εχει θεμα την Ομοσπονδια και οχι τον ΣΑΜΕ.
αφηστε τον ερημο τον ΣΑΜΕ να κανει οτι μπορει καλυτερο.
εχει καπελωθει αρκετες φορες στην πορεια του αυτη.....

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι δεν καθορίζει... είτε αποφεύγει και το αφήνει μετέωρο (...), είτε πάλι το θεωρεί δεδομένο...

Τα TR είναι μορφή αγώνα εντούρο και το σκαλοπάτι εισόδου στο αγωνιστικό εντούρο για πολλούς αναβάτες.

Μα τι σε έχει πιάσει με τον ΣΑΜΕ;! Αν θέλεις λες και το όνομά σου σε παρακαλώ, να γνωριζόμαστε κιόλας;

dirtbird
13/10/2008, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
νομιζω οτι το καταστατικο του ΣΑΜΕ λεει:
....δικαίωμα ψήφου έχουν οι αναβάτες οι οποίοι έχουν συμμετάσχει σε τρεις τουλάχιστον αγώνες ENDURO τα τελευταία δύο χρόνια , είτε είναι μέλη του Συνδέσμου, είτε πρόκειται να εγγραφούν (Άρθρο 9, παράγραφος β’).
και δεν καθοριζει αν οι αγωνες ειναι πρωταθληματικοι ή οχι, της α ή της β ομοσπονδιας κλπ
δεν ειναι enduro ομως, τα trail ride ή rally raids.... κανω λαθος?

αλλα και παλι (ξανα)εγραψα, οτι το thread εχει θεμα την Ομοσπονδια και οχι τον ΣΑΜΕ.
αφηστε τον ερημο τον ΣΑΜΕ να κανει οτι μπορει καλυτερο.
εχει καπελωθει αρκετες φορες στην πορεια του αυτη.....

Kαι οι όποιες αρχαιρεσίες θα γίνονται στο παρασκήνιο αγώνων του ΠΠΕ?


Όσον αφορά το θέμα του thread, με καλύπτει η απάντηση του Δημήτρη (GASer) παραπάνω.

mavrofidi
13/10/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι δεν καθορίζει... είτε αποφεύγει και το αφήνει μετέωρο (...), είτε πάλι το θεωρεί δεδομένο...

Τα TR είναι μορφή αγώνα εντούρο και το σκαλοπάτι εισόδου στο αγωνιστικό εντούρο για πολλούς αναβάτες.

Μα τι σε έχει πιάσει με τον ΣΑΜΕ;! Αν θέλεις λες και το όνομά σου σε παρακαλώ, να γνωριζόμαστε κιόλας;

δεν εχω πληροφορηση, αλλα δεν νομιζω οτι θα αποκλειστουν οι αναβατες που συμμετεχουν σε ανεξαρτητα πρωταθληματα enduro (πχ attica).
σε τελικη αναλυση, αυτου του τυπου οι αγωνες ειναι σαν αυτον της κατηγοριας ΕΒ του ΠΠΕ.
αλλο ομως το trail ride και αλλο το enduro.
δεν ειναι η ιδια μορφη αγωνων, ουτε και οι απαιτησεις για την συμμετοχη του αναβατη....

αυτο το "δεν μας λες και το ονοματακι σου...", θυμιζει λιγο χωροφυλακη.
δεν θα στο πω, αν και μ' αυτο το username, αν ρωτησεις σε γνωστα εντουροστεκια θα μαθεις ποιος ειμαι (πχ στο καταστημα των τρωκτικων...).
ειμαι παντως ιδρυτικο μελος του ΣΑΜΕ και υπηρξα μελος του πρωτου ΔΣ του (γραμματεας).
δεν συμμετεχω ομως σε αγωνες τα τελευταια 16 χρονια.
αυτα.
παντως απο οτι καταλαβαινω ο ΣΑΜΕ καποιους καει και χρονια τωρα τον πολεμανε.
long live ΣΑΜΕ......

ΥΓ εξακολουθεις παντως να μην ασχολεισαι με το θεμα.
τους αγωνες δεν τους κανει ο ΣΑΜΕ, αλλα καποια ομοσπονδια.
ο ΣΑΜΕ απλως ελεγχει.

mavrofidi
13/10/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι οι όποιες αρχαιρεσίες θα γίνονται στο παρασκήνιο αγώνων του ΠΠΕ?


Όσον αφορά το θέμα του thread, με καλύπτει η απάντηση του Δημήτρη (GASer) παραπάνω.

η καλυτερη τοποθεσια και ο καλυτερος χρονος ειναι ο τοπος και η ημερομηνια των αγωνων του ΠΠΕ.
δεν νομιζω να διαφωνει κανενας μ' αυτο.
και δεν νομιζω οτι οι αρχαιρεσιες του ΣΑΜΕ γινονται παρασκηνιακα.
αλλα πραγματα γινονται παρασκηνιακα στον χωρο της μοτοσυκλεττας τα τελευταια 30 χρονια (και απ' οτι φαινεται για πολυ ακομη...).

για το θεμα του thread δεν διαβασα κατι στο προηγουμενο μηνυμα. κανω λαθος?

dirtbird
13/10/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
η καλυτερη τοποθεσια και ο καλυτερος χρονος ειναι ο τοπος και η ημερομηνια των αγωνων του ΠΠΕ.δεν νομιζω να διαφωνει κανενας μ' αυτο.

Προφανώς και διαφωνούμε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
για το θεμα του thread δεν διαβασα κατι στο προηγουμενο μηνυμα. κανω λαθος?

Ξαναδιάβασε...

ARISPEED1
13/10/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα ΑΤΤΙΚΑ δηλαδή είναι 'παρεμφερείς' αγώνες?

2 γύροι μίας συγκεκριμένης διαδρομής, μας κάνουν έναν παρεμφερή αγώνα, ενώ 3 έναν αγώνα του ΠΠΕ?

Όπως -ας πούμε- στο Σοφικό?

Please elaborate......:confused: :confused:

K OXI μόνο ! Στο Κριεούκι δηλαδή στις Ερυθρές το πληρώσαμε χρυσό το Αττικα επίσης οπως κ στο Σοφικό !

GASer
13/10/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
αυτο το "δεν μας λες και το ονοματακι σου...", θυμιζει λιγο χωροφυλακη.
δεν θα στο πω, αν και μ' αυτο το username, αν ρωτησεις σε γνωστα εντουροστεκια θα μαθεις ποιος ειμαι (πχ στο καταστημα των τρωκτικων...).
ειμαι παντως ιδρυτικο μελος του ΣΑΜΕ και υπηρξα μελος του πρωτου ΔΣ του (γραμματεας).
δεν συμμετεχω ομως σε αγωνες τα τελευταια 16 χρονια.
αυτα.



Αλλιώς σε ρώτησα, αγαπητέ φίλε Θόδωρε και όχι όπως το γράφεις. Είναι δικαίωμά μου να ξέρω με ποιόν συνομιλώ.

Ρώτησα πάντως και έμαθα...

ARISPEED1
13/10/2008, 17:35
ο ΣΑΜΕ παιδιά δεν εχει σχέση με τα αθλητικά σωματεία κ την ομοσπονδία .Τα μέλη του ανήκουν σε κάποιο αθλητικό σωματείο κ ασχολείται μόνο με αγώνες εντούρο .

Berg2
14/10/2008, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
δεν εχω πληροφορηση, αλλα δεν νομιζω οτι θα αποκλειστουν οι αναβατες που συμμετεχουν σε ανεξαρτητα πρωταθληματα enduro (πχ attica).
σε τελικη αναλυση, αυτου του τυπου οι αγωνες ειναι σαν αυτον της κατηγοριας ΕΒ του ΠΠΕ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
η καλυτερη τοποθεσια και ο καλυτερος χρονος ειναι ο τοπος και η ημερομηνια των αγωνων του ΠΠΕ.
δεν νομιζω να διαφωνει κανενας μ' αυτο.

Θόδωρε και τα δύο παραπάνω είναι δικά σου.

Κατ’ αρχή από την μία δεν έχεις πληροφόρηση αλλά δεν νομίζεις ότι θα αποκλειστούν οι αναβάτες που συμμετέχουν σε ανεξάρτητα πρωταθλήματα enduro. Και από την άλλη θεωρείς καλύτερη τοποθεσία για εκλογές την ημερομηνία των αγώνων του ΠΠΕ στους οποίους αγώνες συνήθως δεν συμμετέχουν οι αναβάτες αυτοί. Ε αυτόματα δεν αποκλείονται? Η θα πρέπει να πληρώσει κάποιος τα έξοδα για να πάει στην Βέροια για να ψηφίσει?? Θα βάλουν πούλμαν??

Πάντως να σου πω την μαύρη αλήθεια Σ.Α.Μ.Ε. και να κάνει κάτι δεν βλέπω γιατί δυστυχώς και λυπάμαι που το λέω αυτό, στην πράξη δεν θα τον λάβει κανείς υπ’ όψιν. Αν έχω ή όχι δίκιο θα το δούμε εν καιρό.

Πάντως αν και για το θέμα αυτό έχω γράψει σε 3 forum και έχει εμφανιστεί σαν ανακοίνωση και σε ιστοσελίδα, μόνο εδώ είδα κάποια κίνηση. Πράγμα που ίσως φανερώνει ότι έχω δίκιο.

Πάντως άσχετα με το «αθλητικό» της ομοσπονδίας, πιστεύω ότι τα πράγματα θα παραμείνουν ως έχουν, απλά δεν θα τσακώνονται στην κεφαλή. Οι αγώνες θα παραμείνουν στο ίδιο επίπεδο όπως είναι τώρα έως ότου ανέβει το επίπεδο των ανθρώπων της διοίκησης.

Πιστεύω ακράδαντα ότι η καλή διοργάνωση γίνεται από καλή λέσχη ή καλό διοργανωτή. Η «ομοσπονδία» ποτέ δεν έκανε και ποτέ δεν πρόκειται να κάνει κάτι. Μόνο αν ξαφνικά εμφανιστούν από κάπου «φράγκα» ή δημοσιότητα. Τότε θα ξυπνήσει το Ελληνικό δαιμόνιο μέχρι να φαγωθούν τα φράγκα και να φύγουν οι κάμερες.

Καλές βόλτες και καλούς και ασφαλείς αγώνες :beer:

mavrofidi
14/10/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Κατ’ αρχή από την μία δεν έχεις πληροφόρηση αλλά δεν νομίζεις ότι θα αποκλειστούν οι αναβάτες που συμμετέχουν σε ανεξάρτητα πρωταθλήματα enduro. Και από την άλλη θεωρείς καλύτερη τοποθεσία για εκλογές την ημερομηνία των αγώνων του ΠΠΕ στους οποίους αγώνες συνήθως δεν συμμετέχουν οι αναβάτες αυτοί. Ε αυτόματα δεν αποκλείονται? Η θα πρέπει να πληρώσει κάποιος τα έξοδα για να πάει στην Βέροια για να ψηφίσει?? Θα βάλουν πούλμαν??
συμφωνω οτι ειναι πολυ μακρια για να ψηφισουν οι Αθηναιοι.
αλλα, αν γινοτανε στην Αθηνα δεν θα ηταν πολυ μακρια για να ψηφισουν οι ΒορειοΕλλαδιτες?
και μην ξεχνας οτι αριθμητικα ειναι πολυ περισσοτεροι απο τους Αθηναιους. (και σαφως γρηγοροτεροι...)

Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Πάντως να σου πω την μαύρη αλήθεια Σ.Α.Μ.Ε. και να κάνει κάτι δεν βλέπω γιατί δυστυχώς και λυπάμαι που το λέω αυτό, στην πράξη δεν θα τον λάβει κανείς υπ’ όψιν. Αν έχω ή όχι δίκιο θα το δούμε εν καιρό.
νομιζω οτι κανεις λαθος.
φετος ο ΣΑΜΕ (για πρωτη φορα στην ιστορια της μοτοσυκλεττας στην Ελλαδα), καθορισε το ποιος θα κανει το "επισημο" πρωταθλημα.
κατι δεν ειναι κι αυτο?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Πάντως άσχετα με το «αθλητικό» της ομοσπονδίας, πιστεύω ότι τα πράγματα θα παραμείνουν ως έχουν, απλά δεν θα τσακώνονται στην κεφαλή. Οι αγώνες θα παραμείνουν στο ίδιο επίπεδο όπως είναι τώρα έως ότου ανέβει το επίπεδο των ανθρώπων της διοίκησης.
το θεμα τωρα της ομοσπονδιας ειναι πολυ μεγαλο, οσο και απλο.
απλο, γιατι μια ομοσπονδια για νομιμοποιηθει πρεπει το καταστατικο της να ειναι συννομο με τον ν.2725.
γι αυτο και γινονται τις τελευταιες ημερες διαβουλευσεις (παρασκηνιακες ?) για να αλλαξουν τα καταστατικα καποιων ομοσπονδιων, που δεν ειναι συμφωνα με τον νομο.
οποια παντως ομοσπονδια (ΑΜΟΤΟΕ ή ΠΟΜ-ΟΜΕ) και να αναγνωριστει, καθε σωματειο που κανει αγωνες εχει δικαιωμα να γινει μελος της.
ετσι μπορει τελικα να εχουμε αναγνωριση της ΠΟΜ-ΟΜΕ (πχ) και προεδρο της, μελος της ΑΜΟΤΟΕ ή και το αντιστροφο.
το εχεις φανταστει αυτο?

dirtbird
14/10/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
αλλα, αν γινοτανε στην Αθηνα δεν θα ηταν πολυ μακρια για να ψηφισουν οι ΒορειοΕλλαδιτες?
και μην ξεχνας οτι αριθμητικα ειναι πολυ περισσοτεροι απο τους Αθηναιους. (και σαφως γρηγοροτεροι...) [/B]

Έχεις μία δικιά σου άποψη για την πραγματικότητα.

Πάντως θα σε βοηθούσε να δεις το πλήθος των συμμετοχών του ΑΤΤΙΚΑ και να το συγκρίνεις με άλλα τοπικά κύπελλα, πόσο μάλλον να βγεις μία βόλτα στα πέριξ κάποιο ΣΚ.

Το 'γρηγορότεροι' , έτσι συνολικά όπως το θέτεις (και που δεν έχει καμμία σημασία...) τι σημαίνει?
Που κολλάει? Δεν βλέπω κάποια λογική σύνδεση.

Όσον αφορά το θέμα της ψηφοφορίας, ίσως να μπορούσαν να βοηθήσουν και τα διαδικτυακά μέσα που διαθέτει ο χώρος... (ανοικτή ονομαστική ψηφοφορία π.χ.)

dirtbird
14/10/2008, 12:00
Επίσης να υπενθυμίσω....

Πρώτος φέτος αγώνας Καλαμπάκα... 160 περίπου συμμετοχές (με πολλές να προέρχονται από τα τοπικά κύπελλα).

Μετά τα Γρεβενά και ότι έγινε εκεί... βία 80.

Σε ένα πρωτάθλημα που ξεκίνησε έχοντας την πλήρη υποστήριξη όλων των αγωνιζομένων αλλά ΚΑΙ των αντιπροσωπιών που εμπλέκονται.


Καλή φάση... περιμένω εναγωνίως να δω τις γνωστές φάτσες να καλύπτουν τις διοικητικές θέσεις της νέας ομοσπονδίας....

:evil: :evil: :evil:

mavrofidi
14/10/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχεις μία δικιά σου άποψη για την πραγματικότητα.

Πάντως θα σε βοηθούσε να δεις το πλήθος των συμμετοχών του ΑΤΤΙΚΑ και να το συγκρίνεις με άλλα τοπικά κύπελλα, πόσο μάλλον να βγεις μία βόλτα στα πέριξ κάποιο ΣΚ.
δεν νομιζεις οτι ειναι υγιες σε εναν χωρο να υπαρχουν πολλες αποψεις?
κουβεντα να γινεται....
για το πληθος των αναβατων σε νοτια και βορεια Ελλαδα, νομιζω οτι κανεις λαθος.
ξερεις τι πουλαει η ΚΤΜ (σε καθαροαιμα) στην νοτια και τι στη βορεια Ελλαδα?
ρωτησε και θα καταλαβεις γιατι υποστηριζει την ΑΜΟΤΟΕ.... :rolleyes:

Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το 'γρηγορότεροι' , έτσι συνολικά όπως το θέτεις (και που δεν έχει καμμία σημασία...) τι σημαίνει?
Που κολλάει? Δεν βλέπω κάποια λογική σύνδεση.
να πουμε και κανενα αστειο....
αν και μελετωντας τα αποτελεσματα των αγωνων (του ΠΠΕ) βλεπεις οτι οι βορειοΕλλαδιτες υπερεχουν.

Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όσον αφορά το θέμα της ψηφοφορίας, ίσως να μπορούσαν να βοηθήσουν και τα διαδικτυακά μέσα που διαθέτει ο χώρος... (ανοικτή ονομαστική ψηφοφορία π.χ.)
ευχης εργον θα ηταν, αλλα δεν μπορεις να κατηγορεις ενα σωματειο που δεν εχει την τεχνολογικη ικανοτητα να κανει ενα τετοιο εγχειρημα.

dirtbird
14/10/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
δεν νομιζεις οτι ειναι υγιες σε εναν χωρο να υπαρχουν πολλες αποψεις?
κουβεντα να γινεται.....

Aκριβώς. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διαφωνούμε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi

για το πληθος των αναβατων σε νοτια και βορεια Ελλαδα, νομιζω οτι κανεις λαθος.
ξερεις τι πουλαει η ΚΤΜ (σε καθαροαιμα) στην νοτια και τι στη βορεια Ελλαδα?
ρωτησε και θα καταλαβεις γιατι υποστηριζει την ΑΜΟΤΟΕ.... :rolleyes:


Λες να'ναι έτσι?

Κοίτα εδώ (http://www.seaa.gr/data/pdf/2008-9-f.pdf) και το ξανασυζητάμε....:cool: :o

marios8
14/10/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi

ευχης εργον θα ηταν, αλλα δεν μπορεις να κατηγορεις ενα σωματειο που δεν εχει την τεχνολογικη ικανοτητα να κανει ενα τετοιο εγχειρημα.

Δεν χρειάζεται ο εξοπλισμός της ΝΑΣΑ για να κάνεις μια ονομαστική ψηφοφορία στο διαδίκτυο.

Όλο και κάποιοι μπορούν να σου δανείσουν χώρο τους :winka:

Είναι πιστεύω η πιο δίκαιη λύση :wave2:

ayrton63
14/10/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2

Πάντως αν και για το θέμα αυτό έχω γράψει σε 3 forum και έχει εμφανιστεί σαν ανακοίνωση και σε ιστοσελίδα, μόνο εδώ είδα κάποια κίνηση. Πράγμα που ίσως φανερώνει ότι έχω δίκιο.

Πάντως άσχετα με το «αθλητικό» της ομοσπονδίας, πιστεύω ότι τα πράγματα θα παραμείνουν

Για δές και εδώ...

http://www.trailride.gr/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=665

mavrofidi
14/10/2008, 15:44
φιλε dirtbird,
ειχα γραψει:
για το πληθος των αναβατων σε νοτια και βορεια Ελλαδα, νομιζω οτι κανεις λαθος.
ξερεις τι πουλαει η ΚΤΜ (σε καθαροαιμα) στην νοτια και τι στη βορεια Ελλαδα?
ρωτησε και θα καταλαβεις γιατι υποστηριζει την ΑΜΟΤΟΕ....
και μου απαντησες:

Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Λες να'ναι έτσι?
Κοίτα εδώ (http://www.seaa.gr/data/pdf/2008-9-f.pdf) και το ξανασυζητάμε....:cool: :o
στο παραπανω λινκ αναφερονται οι συνολικες πωλησεις της εταιρειας στην Ελλαδα.
το ποσα πουλαει στην Αθηνα και το ποσα στη Θεσσαλονικη, μπορει να στο δωσει μονο η ιδια εταιρεια.
μονο αυτη εχει τα στοιχεια αυτα.

dirtbird
14/10/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi


το ποσα πουλαει στην Αθηνα και το ποσα στη Θεσσαλονικη, μπορει να στο δωσει μονο η ιδια εταιρεια.
μονο αυτη εχει τα στοιχεια αυτα.

Τότε εσύ πως τα ξέρεις? :confused: :lol: :lol:

Anyway....


Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
φιλε dirtbird,
ειχα γραψει:
για το πληθος των αναβατων σε νοτια και βορεια Ελλαδα, νομιζω οτι κανεις λαθος.
ξερεις τι πουλαει η ΚΤΜ (σε καθαροαιμα) στην νοτια και τι στη βορεια Ελλαδα?
ρωτησε και θα καταλαβεις γιατι υποστηριζει την ΑΜΟΤΟΕ....
και μου απαντησες:.......

στο παραπανω λινκ αναφερονται οι συνολικες πωλησεις της εταιρειας στην Ελλαδα.


Sorry wrong link...:o :o

Here is the right one... (http://www.seaa.gr/data/pdf/2008-9-e.pdf)

dirtbird
14/10/2008, 22:00
Μόλις μίλησα με τον Δ. Χελιώτη ο οποίος μετά από συνάντηση που είχε με μέρος των νέων αναβατών που συμμετέχουν στο ΠΠ Enduro σχετικά με την επικείμενη ψηφοφορία για το Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΑΜΕ, μου ζήτησε - ως παλαιό μέλος του ΣΑΜΕ- να μεταφέρω τα ακόλουθα.

Η ψηφοφορία για την ανάδειξη του Δ.Σ. θα γίνει στον αγώνα της Βέροιας, ΑΛΛΑ η κάλπη με την ΙΔΙΑ εφορευτική επιτροπή θα μεταφερθεί και στον αγώνα του
ΑΤΤΙΚΑ Cup και σε όποιον άλλο αγώνα τοπικού κυπέλλου έχει κοντινή ημερομηνία διαργάνωσης έτσι ώστε να έχουν την δυνατότητα να
ψηφίσουν και αναβάτες που πιθανόν δε συμμετέχουν συστηματικά στο ΠΠΕ αλλά θέλουν να είναι μέλη του ΣΑΜΕ.

Επίσης η εγγραφή -και συμμετοχή στη ψηφοφορία- στον ΣΑΜΕ θα γίνεται με απλή καταγραφή των προσωπικών στοιχείων και ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ παράβολο εγγραφής (δηλαδή θα είναι ΑΝΕΥ πληρωμής).
Ο Σύνδεσμος σκοπεύει να στραφεί σε άλλες δραστηριότητες με κοινοφελή - για το σπορ- σκοπό, από όπου θα μπορεί να καλύπτει τα έξοδα των δραστηριοτήτων του.

Αναλυτική ανακοίνωση θα δημοσιευθεί τις επόμενες μέρες στο Enduro.gr

Τα μεταφέρω με όποια επιφύλαξη όσον αφορά πιθανή λάθος διατύπωση εκ μέρους μου αν και νομίζω ότι δεν έχω κάνει κάποιο ουσιαστικό λάθος.
----------------------------------------------------------------

Προσωπικά δεν μπορώ παρά να επικροτήσω τις παραπάνω προτάσεις που δείχνουν ότι ο Σύνδεσμος θέλει όλους όσους αγαπούν το σπορ να είναι ενεργά μέλη του.



:) :) :)

GASer
14/10/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μόλις μίλησα με τον Δ. Χελιώτη ο οποίος μετά από συνάντηση που είχε με μέρος των νέων αναβατών που συμμετέχουν στο ΠΠ Enduro σχετικά με την επικείμενη ψηφοφορία για το Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΑΜΕ, μου ζήτησε - ως παλαιό μέλος του ΣΑΜΕ- να μεταφέρω τα ακόλουθα.

Η ψηφοφορία για την ανάδειξη του Δ.Σ. θα γίνει στον αγώνα της Βέροιας, ΑΛΛΑ η κάλπη με την ΙΔΙΑ εφορευτική επιτροπή θα μεταφερθεί και στον αγώνα του
ΑΤΤΙΚΑ Cup και σε όποιον άλλο αγώνα τοπικού κυπέλλου έχει κοντινή ημερομηνία διαργάνωσης έτσι ώστε να έχουν την δυνατότητα να
ψηφίσουν και αναβάτες που πιθανόν δε συμμετέχουν συστηματικά στο ΠΠΕ αλλά θέλουν να είναι μέλη του ΣΑΜΕ.

Επίσης η εγγραφή -και συμμετοχή στη ψηφοφορία- στον ΣΑΜΕ θα γίνεται με απλή καταγραφή των προσωπικών στοιχείων και ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ παράβολο εγγραφής (δηλαδή θα είναι ΑΝΕΥ πληρωμής).
Ο Σύνδεσμος σκοπεύει να στραφεί σε άλλες δραστηριότητες με κοινοφελή - για το σπορ- σκοπό, από όπου θα μπορεί να καλύπτει τα έξοδα των δραστηριοτήτων του.

Αναλυτική ανακοίνωση θα δημοσιευθεί τις επόμενες μέρες στο Enduro.gr

Τα μεταφέρω με όποια επιφύλαξη όσον αφορά πιθανή λάθος διατύπωση εκ μέρους μου αν και νομίζω ότι δεν έχω κάνει κάποιο ουσιαστικό λάθος.
----------------------------------------------------------------

Προσωπικά δεν μπορώ παρά να επικροτήσω τις παραπάνω προτάσεις που δείχνουν ότι ο Σύνδεσμος θέλει όλους όσους αγαπούν το σπορ να είναι ενεργά μέλη του.




:) :) :)

Θετικό βήμα προς την σωστή κατευθυνση

MikeG
14/10/2008, 22:04
Μια ερώτηση και από μένα που πιθανώς να μπορεί να απαντηθεί.
Κάποιοι που θα ήθελαν να ψηφίσουν όπως πχ εδώ στη Κρήτη, άτομα που παίρνουν μέρος σε τοπικά scramble, θα μπορούσαν να ψηφίσουν άραγε?
Επίσης από ότι έχω δει γίνονται αγώνες σε Κέρκυρα και Μυτιλήνη από εκεί λέσχες με τοπικούς συμμετέχοντες.
Αυτοί θα έχουν τη δυνατότητα να ψηφίσουν (πχ ακόμα και τηλεφωνικά, αν δε νοιάζει κάποιους η μυστικότητα της ψήφου) ή θα πρέπει να έρθουν Αθήνα ή Βέροια?

:wave2:

dirtbird
14/10/2008, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μια ερώτηση και από μένα που πιθανώς να μπορεί να απαντηθεί.
Κάποιοι που θα ήθελαν να ψηφίσουν όπως πχ εδώ στη Κρήτη, άτομα που παίρνουν μέρος σε τοπικά scramble, θα μπορούσαν να ψηφίσουν άραγε?
Επίσης από ότι έχω δει γίνονται αγώνες σε Κέρκυρα και Μυτιλήνη από εκεί λέσχες με τοπικούς συμμετέχοντες.
Αυτοί θα έχουν τη δυνατότητα να ψηφίσουν (πχ ακόμα και τηλεφωνικά, αν δε νοιάζει κάποιους η μυστικότητα της ψήφου) ή θα πρέπει να έρθουν Αθήνα ή Βέροια?

:wave2:

Αυτό παραμένει ένα θέμα Μαικ....

Νομίζω ότι με την βοήθεια του διαδικτύου, θα μπορέσουμε να το λύσουμε (το έχω ξανα-αναφέρει παραπάνω), αλλά πιθανόν να χρειαστεί να είναι -έστω σε αυτή την περίπτωση- ανοικτή ψηφοφορία.

Πιστεύω ότι υπάρχει η διάθεση να βρεθεί η λύση.

MikeG
14/10/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αυτό παραμένει ένα θέμα Μαικ....

Νομίζω ότι με την βοήθεια του διαδικτύου, θα μπορέσουμε να το λύσουμε (το έχω ξανα-αναφέρει παραπάνω), αλλά πιθανόν να χρειαστεί να είναι -έστω σε αυτή την περίπτωση- ανοικτή ψηφοφορία.

Πιστεύω ότι υπάρχει η διάθεση να βρεθεί η λύση.

Πάντως με διάφορες συζητήσεις που γίνονται εδώ, νομίζω ότι δε θα είχαν οι περισσότεροι πρόβλημα να ψηφίσουν ακόμα και τηλεφωνικά με φανερή ψήφο.
Επίσης είναι πολύ θετικό να καταφέρουμε και εμείς που είμαστε σε απόκεντρα να συμμετέχουμε στο ΣΑΜΕ.

:wave2:

Berg2
14/10/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
συμφωνω οτι ειναι πολυ μακρια για να ψηφισουν οι Αθηναιοι.
αλλα, αν γινοτανε στην Αθηνα δεν θα ηταν πολυ μακρια για να ψηφισουν οι ΒορειοΕλλαδιτες?
και μην ξεχνας οτι αριθμητικα ειναι πολυ περισσοτεροι απο τους Αθηναιους. (και σαφως γρηγοροτεροι...)

Εγώ θέλω να ψηφίσουν όλοι και ένας καλός σύνδεσμος λογικά φροντίζει για όλους. Και επαναλαμβάνω μην μπερδεύετε το γρήγορος με το ικανός για διοίκηση.

Μου θυμίζει μερικούς αναβάτες που θεωρούν ότι ένας αγώνας είναι καλός μόνο αν η διαδρομή είναι καλή.


Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
νομιζω οτι κανεις λαθος.
φετος ο ΣΑΜΕ (για πρωτη φορα στην ιστορια της μοτοσυκλεττας στην Ελλαδα), καθορισε το ποιος θα κανει το "επισημο" πρωταθλημα.
κατι δεν ειναι κι αυτο?

Για κάντο μας λιανά πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?


Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
ετσι μπορει τελικα να εχουμε αναγνωριση της ΠΟΜ-ΟΜΕ (πχ) και προεδρο της, μελος της ΑΜΟΤΟΕ ή και το αντιστροφο.
το εχεις φανταστει αυτο?

Ε αν το δω και αυτό τότε θα το γυρίσω στο σκί. Κορέλης πρόεδρος της ΕΛΠΑ συγνώμη ΠΟΜ.

Berg2
14/10/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ayrton63
Για δές και εδώ...

http://www.trailride.gr/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=665

Ακριβώς για αυτό το λόγο φωνάζω. Έχουν απαντήσει μόνο 3! Οι υπόλοιποι που είναι? Αμέτοχοι? Δεν τους ενδιαφέρει? Αυτές τις απορίες έχω.

Ας γράψει κάποιος ότι δεν με ενδιαφέρει, δεν με καλύπτει κάτι τέλος πάντων. Η αποχή είναι που με προβληματίζει.

marios8
15/10/2008, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Ωραίο ακούγεται :beer: :beer: :wave2:

tagre
15/10/2008, 01:10
15-10-2008.
Ημερομηνια οροσημο.

Τα ενδιαφερομενα μερη, στις 15-10-2008, δηλ.ΑΜΟΤΟΕ, και ΟΜΕ-ΠΟΜ, μεσω των νομικων εκπροσωπων τους, θα συναντηθουν στη ΓΓΑ, οπου θα εκθεσουν στη Διευθυνση και νομικη της υπηρεσια, τα καταστατικα τους, τα οποια πρεπει να ειναι ενταγμενα στον νεο Αθλητικο Νομο. (την ΑΜΟΤΟΕ εκπροσωπει ο κ.Θ. Γαζουλης)

Η αρμοδια υπηρεσια (της ΓΓΑ),μετα την επεξεργασια και τον ελεγχο των καταστατικων, πρεπει μεχρι το τελος Οκτωβρη 2008, να αποφανθει αν και ποιο απο τα καταστατικα ειναι συννομο η ποιο καλυπτει -καλυτερα- τον Αθλητικο Νομο. Αν και τα 2 καταστατικα καλυπτουν τα προβλεπομενα(δηλ.ειναι συννομα), τοτε η ΓΓΑ προκειται να προτεινει ενα ΝΕΟ φορεα, στον οποιο θα υπαγονται ολες οι υπο ενταξη Ομοσπονδιες.

Τον νεο Φορεα (κατι σαν συνομοσπονδια δηλ.), οι Ομοσπονδιες που θα ενταχθουν ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΔΡΩΣΟΥΝ, με δικα τους στελεχη σε κοινη αποφαση. Αυτος ο Νεος Φορεας, στο εξης, και χωρις τη συμμετοχη του κρατους, θα διοικει το Σπορ.

Αν και εφοσον μια Ομοσπονδια, δεν θελησει να συμμετασχει στον νεο Φορεα, τοτε το Κρατος αναγνωριζει αυτοματως την αλλη και αποκλειει-αποβαλλει την μη εντασσομενη, απο της επομενες εξελιξεις του χωρου, οριστικα. Αυτονοητο ειναι οτι μαζι αποβαλλονται και οι λεσχες, τα σωματεια κλπ, που απαρτιζουν την ΜΗ εντασσομενη Ομοσπονδια. Το ιδιο θα συμβει αν καποιο καταστατικο δεν ειναι συνομο. Αυτοματως θα αναγνωρισθει η αλλη Ομοσπονδια.

Αυτα ειναι τα δεδομενα.

Το τι θα συμβει, θα το δουμε, αναλογα με τις κινησεις που θα κανει καθε πλευρα, τι χειρισμους και τι αποφασεις ειναι διατεθημενη να παρει, για μια ΝΕΑ πλεον συνεργασια και ενα ΚΟΙΝΟ πλεον Φορεα για να τελειωνει πια μια για παντα αυτη η ΑΝΟΥΣΙΑ ΚΟΝΤΡΑ και Αντιπαραθεση.

Τακης Γκρετσης

caninus
15/10/2008, 07:41
Τακη ο γενικος γραμματεας εφυγε για δουλειες!!!
Δεν υπαρχει ημερομηνια οροσημο μη μπερδευεις το κοσμο.
Υπολογιζε καλο νοεμβρη...

:nono: :nono: :nono:

GASer
15/10/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
Τακη ο γενικος γραμματεας εφυγε για δουλειες!!!
Δεν υπαρχει ημερομηνια οροσημο μη μπερδευεις το κοσμο.
Υπολογιζε καλο νοεμβρη...



Οκτώβρη ή Νοέμβρη ή και αργότερα, είναι η μοναδική λύση. Φυσικά και θα χρειαστεί χρόνος, συζητήσεις, ενστάσεις, εφέσεις κτλ. Δεν είναι δυνατό να λυθεί σε δύο συνεδριάσεις.

Ας περιμένουμε λοιπόν αλλους δύο - τρεις μήνες, εδώ περιμέναμε δεκαετίες.

Μικρή Λουλού
15/10/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tagre
Αυτονοητο ειναι οτι μαζι αποβαλλονται και οι λεσχες, τα σωματεια κλπ, που απαρτιζουν την ΜΗ εντασσομενη Ομοσπονδια
[/B]











επι του πρακτεου,δλδ..?? :smokin:

mavrofidi
15/10/2008, 11:07
βλεπω μια μικρη αγνοια του αθλητικου νομου και μια και ολα θα γινουν βασει αυτου, καλο θα ειναι να επισημανθουν καποια πραγματα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από tagre
....
Τον νεο Φορεα (κατι σαν συνομοσπονδια δηλ.), οι Ομοσπονδιες που θα ενταχθουν ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΔΡΩΣΟΥΝ, με δικα τους στελεχη σε κοινη αποφαση. Αυτος ο Νεος Φορεας, στο εξης, και χωρις τη συμμετοχη του κρατους, θα διοικει το Σπορ.
ο νεος φορεας θα αποκτησει προσωρινη διοικηση (τουλαχιστον ενος ετους) στην οποια θα συμμετεχουν διορισμενα στελεχη.
στην συνεχεια θα γινουν εκλογες, οπου θα εκλεγει το ΔΣ του νεου φορεα με συμμετοχη ολων των αθλητικων σωματειων που ειναι μελη της αναγνωρισμενης ομοσπονδιας.
κοινως: διορισμοι-ΤΕΛΟΣ

Αρχικά δημιουργήθηκε από tagre
Αν και εφοσον μια Ομοσπονδια, δεν θελησει να συμμετασχει στον νεο Φορεα, τοτε το Κρατος αναγνωριζει αυτοματως την αλλη και αποκλειει-αποβαλλει την μη εντασσομενη, απο της επομενες εξελιξεις του χωρου, οριστικα. Αυτονοητο ειναι οτι μαζι αποβαλλονται και οι λεσχες, τα σωματεια κλπ, που απαρτιζουν την ΜΗ εντασσομενη Ομοσπονδια.
σιγουρα αν μια ομοσπονδια δεν τα βρει με την ΓΓΑ στην αρχικη διαβουλευση αποκλειεται απο τις εξελιξεις.
ειναι ομως, μεχρι και σταλινικο, να πουμε οτι αποβαλλονται οι λεσχες (πλεον, αθλητικα σωματεια) που την απαρτιζουν,
καθε σωματειο, αν ειναι ενεργο (κανει αγωνες και εχει εγγεγραμενους αθλητες) και εχει συννομο καταστατικο, μπορει να συμετεχει στην νομιμη και αναγνωρισμενη πλεον ομοσπονδια.
ποιος θα αποκλεισει τον ΜΟΘ, τον ΜΟΓ κοκ να συμμετεχουν σε μια νεα ομοσπονδια εκτος ΑΜΟΤΟΕ?
αν το αποφασισουν τα μελη τους, μπορουν να το κανουν και ακομη και να βαλουν υποψηφιοτητα για αξιωματα μεσα στη νεα ομοσπονδια.

Αρχικά δημιουργήθηκε από tagre
Το τι θα συμβει, θα το δουμε, αναλογα με τις κινησεις που θα κανει καθε πλευρα, τι χειρισμους και τι αποφασεις ειναι διατεθημενη να παρει, για μια ΝΕΑ πλεον συνεργασια και ενα ΚΟΙΝΟ πλεον Φορεα για να τελειωνει πια μια για παντα αυτη η ΑΝΟΥΣΙΑ ΚΟΝΤΡΑ και Αντιπαραθεση.

το μονο σιγουρο ειναι οτι επιτελους θα τελειωσει αυτη η περιοδος διαμαχης και θα αποκτησει υποσταση η αθλητικη μοτοσυκλεττα.

dirtbird
15/10/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
..........το μονο σιγουρο ειναι οτι επιτελους θα τελειωσει αυτη η περιοδος διαμαχης και θα αποκτησει υποσταση η αθλητικη μοτοσυκλεττα. [/B]

Μακάρι....

tagre
15/10/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
επι του πρακτεου,δλδ..?? :smokin:

Δηλ. αν θα θελησουν να κανουν αγωνες καποια σωματεια, λεσχες, φορεις, μονοπροσωπες ΕΠΕ, κλπ. θα πρεπει να ενταχθουν στην νεα ομοσπονδια. Δηλ. αν η ομοσπονδια τους δεν ενταχθηκε, τοτε μπορουν να "παρουν μεταγραφη" με ισα δικαιωματα και ψηφο, στην αναγνωρισμενη.

Συγνωμη που δεν καταλαβες το προφανες.

Τα μελη θα ψηφιζουν για τα εκαστοτε μελη του ΔΣ του νεου φορεα. Το καθε ποτε θα γινονται εκλογες, θα καθοριστει στο μελλον.

Η εκφραση αποκλειονται-αποβαλλονται ειναι σε δικη μου "μεταφραση", για να γινει πιο κατανοητο το θεμα, που ομως δεν εγινε! Δηλ. αν μια ομοσπονδια δεν θελει να συμμετασχει στο νεο Φορεα, οι λεσχες -μελη της, δεν μπορουν να διοργανωνουν αγωνες. Αν τα μελη ομως θελουν να κανουν αγωνες, τοτε μπορουν μεσω του Νεου Φορεα. Για να γινει πιο κατανοητο, φανταστειται κατι οπως γινεται στο ποδοσφαιρο , το μπασκετ και τα αλλα αθληματα, οχι ομως στην επαγγελματικη τους μορφη. Υπαρχουν καποιες(αρκετες) διαφορες.

Η προκαθορισμενη συναντηση με τον κ. Δουβη, που ηταν να γινει σημερα 15-10-2008, οντως αναβληθηκε για μερικες μερες. Η ουσια του θεματος ομως ΔΕΝ αλλαζει.

Berg2
16/10/2008, 01:21
Στην ουσία δηλαδή τι θα αλλάξει? Η αρχή του σπόρ που λέμε?

Και θα γίνονται καλύτεροι αγώνες? Και θα υπάρχουν και χορηγοί? Και θεατές?

Και θα ελέγχονται οι διργανώτριες λέσχες?

Για πότε το κόβετε αυτό?

Απαισιόδοξος? Θα δείξει. Αν τελικά ασχοληθούν με τους αγώνες και όχι με τις καρέκλες.

Αλήθεια θα υπάρχει μισθός για τους εκλεγμένους? Τι ξέρετε περί αυτού?

caninus
16/10/2008, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Στην ουσία δηλαδή τι θα αλλάξει? Η αρχή του σπόρ που λέμε?

Και θα γίνονται καλύτεροι αγώνες? Και θα υπάρχουν και χορηγοί? Και θεατές?

Και θα ελέγχονται οι διργανώτριες λέσχες?

Για πότε το κόβετε αυτό?

Απαισιόδοξος? Θα δείξει. Αν τελικά ασχοληθούν με τους αγώνες και όχι με τις καρέκλες.

Αλήθεια θα υπάρχει μισθός για τους εκλεγμένους? Τι ξέρετε περί αυτού?

Παρη οι προσπαθειες για καλυτερους αγωνες εχουν ηδη γινει με τον ανταγωνισμο των ομοσπονδιων!
εγω στεκομαι σε αγωνες που πεφτουν ο ενας πανω στον αλλον διχαζοντας το κοσμο και τους αγωνιζομενους φυσικα.

η αρχη του σπορ οπως περιγραφεις θα αλλαξει και θα ειναι πιστευω πιο ελεγχομενη τουλαχιστον τον πρωτο,δευτερο χρονο οπου τα προβληματα εφηβειας για το περασμα απο τη μια στην αλλη κατασταση θα υπαρξουν και ευχομαι να ξεπεραστουν γρηγορα.

οι χορηγοι ειναι ενα θεμα της ευρεσης η της αναζητησης καθε οργανωτη θα ελεγα!
μη περιμενεις να πεσουν πολλα χρηματα σε μια νεοσυστατη ομοσπονδια(εγω προσωπικα δε περιμενω τιποτα).
αν μπορει και μαζευει τα λεφτα που πρεπει να της δινει καθε οργανωτης ωστε να παραγει εργο τοτε θα επιβιωσει.
καποιες ισως χορηγησεις στο μελλον απο τον ΟΠΑΠ ισως τονωσουν τη κατασταση.

τιθεται και θεμα σοβαροτητας του καθε οργανωτη πλεον,ωστε να κατεβαζει ολοκληρωμενη προταση χορηγιας και του τι ακριβως θα κανει ζητωντας καποια λεφτα και οχι θεμα ιστοριας του στο μηχανοκινητο.

οι θεατες ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο που σημαινει οτι υπαρχει ενα πρωταθλημα ωστε να διασφαλιζεται ο διαχωρισμος και η σπουδαιοτητα ενος κυκλου αγωνων.
οσοι δε θελουν να παρουν τα βουνα στον ανταρτοπολεμο(αυτο παει σε αυτους που ξερουν).

οι λεσχες αν γινει η αναγνωριση θα ελεγχθουν σχολαστικα βασει καταστατικου τους και βασει αγωνιζομενων που διαθετουν σα μελη τους.
σε αυτο το θεμα το υπουργειο ηταν αρκετα πιεστικο και σοβαρο θα ελεγα.
ιδωμεν.


η αναγνωριση ειναι προ των πυλων αλλα κρατα και μια πισινη.
αν δε γινει μεσα στο 2008 τοτε το θεμα παει για ακομη πολυ καιρο στο σκοταδι και κανεις δε ξερει τι θα γινει πια.
το σιγουρο ειναι οτι ΠΟΜ/ΟΜΕ θα προχωρησουν μαζι με κοινο προγραμμα σε ολα τα πεδια αγωνων και οπου τραβηξει.

οι καρεκλες και αυτοι που θα κατσουν εκει ειναι ενα θεμα που απασχολει πολλους.
προς το παρον υπαρχουν εθελοντες και οταν γινει αναγνωριση θα υπαρχουν εκλεγμενοι εθελοντες που θα καταρτιζουν προγραμμα/επιβλεψη των αγωνων στα μετρα του δυνατου.
τα λεφτα ειναι για τις ικανες λεσχες πιστευω εγω που βασικα μετα τους αγωνιζομενους ειναι οι πρωταγωνιστες του θεματος.


το θεμα του μισθου θα ελεγα δεν ειναι το απολυτα ζητουμενο γιατι κανεις δε γνωριζει ποιος τι και που.
αυτο πιστευω θα καθοριστει με καταστατικο εσωτερικης λειτουργιας της ομοσπονδιας(απολυτως απαραιτητο και φυσικα με προτυπο την FIM).

τελος να εισαι σιγουρος οτι θα υπαρξει διαφανεια στο ολο θεμα οταν και αν γινει η αναγνωριση.

επισης ξαναλεω οτι για 1 περιπου χρονο μεχρι να στρωσει το προγραμμα και η ολη διαδικασια λειτουργιας θα υπαρξουν σιγουρα διαφορα στραβα αλλα καλο θα ειναι να δωθει πιστωση χρονου σε αυτο.


αν δε σε καλυψα σε καποια μπορουμε να τα πουμε και κατ'ιδιαν....



:) :) :)

dirtbird
16/10/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
....παθειες για καλυτερους αγωνες εχουν ηδη γινει με τον ανταγωνισμο των ομοσπονδιων!
εγω στεκομαι σε αγωνες που πεφτουν ο ενας πανω στον αλλον διχαζοντας το κοσμο και τους αγωνιζομενους φυσικα.
....
:) :) :)

Ήδη το έχεις επαναλάβει 2 φορές στο παρόν φόρουμ (και άλλη μία στο άλλο).... να χαρείς, νομίζω ότι καταντάει κουραστικό και δεν βοηθάει σε αυτό που κι εσύ δεν θέλεις να γίνει (να διχάζει...).

Στα πλαίσια του αγωνιστικού προγράμματος της ΑΜΟΤΟΕ, δεν βόλευε η πριν το καλοκαίρι ημερομηνία του ΑΤΤΙΚΑ. Και ήταν από τότε αποφασισμένο ότι θα αλλάξει χρόνο τέλεσης (όχι οριστικοποιημένο όμως...).

Επίσης, επί της ουσίας.

Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι που συμμετέχουν συστηματικά στα Trail Rides θα ήθελαν να συμμετάχουν και στο ΑΤΤΙΚΑ (όπως ο Δημοσθένης και πιθανόν κάποιοι που μετά τον Γατούλη να θέλουν να ξαναδοκιμάσουν) και συμμερίζομαι την απογοήτευση τους.

Όμως μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ο 4ος αγώνας του κυπέλλου στις αρχές Δεκεμβρίου όπου μπορούν να είναι παρόντες.

Πιστεύω ότι αν τα πράγματα τραβήξουν στον δρόμο που λίγο-πολύ περιγράφεις στο υπόλοιπο μήνυμα σου, ο αγωνιστικός προγραμματισμός θα γίνει σιγά-σιγά καλύτερος.


Και κάτι άλλο -πιστεύω- αρκετά σημαντικό (αν το θυμάμαι ορθώς....θα το επιβεβαιώσω σύντομα).

Οι πρόεδροι των ομοσπονδιών (π.χ. ΣΕΓΑΣ) ΔΕΝ είναι έμμισθοι.....

caninus
16/10/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ήδη το έχεις επαναλάβει 2 φορές στο παρόν φόρουμ (και άλλη μία στο άλλο).... να χαρείς, νομίζω ότι καταντάει κουραστικό και δεν βοηθάει σε αυτό που κι εσύ δεν θέλεις να γίνει (να διχάζει...).

Στα πλαίσια του αγωνιστικού προγράμματος της ΑΜΟΤΟΕ, δεν βόλευε η πριν το καλοκαίρι ημερομηνία του ΑΤΤΙΚΑ. Και ήταν από τότε αποφασισμένο ότι θα αλλάξει χρόνο τέλεσης (όχι οριστικοποιημένο όμως...).

Επίσης, επί της ουσίας.

Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι που συμμετέχουν συστηματικά στα Trail Rides θα ήθελαν να συμμετάχουν και στο ΑΤΤΙΚΑ (όπως ο Δημοσθένης και πιθανόν κάποιοι που μετά τον Γατούλη να θέλουν να ξαναδοκιμάσουν) και συμμερίζομαι την απογοήτευση τους.

Όμως μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ο 4ος αγώνας του κυπέλλου στις αρχές Δεκεμβρίου όπου μπορούν να είναι παρόντες.

Πιστεύω ότι αν τα πράγματα τραβήξουν στον δρόμο που λίγο-πολύ περιγράφεις στο υπόλοιπο μήνυμα σου, ο αγωνιστικός προγραμματισμός θα γίνει σιγά-σιγά καλύτερος.


Και κάτι άλλο -πιστεύω- αρκετά σημαντικό (αν το θυμάμαι ορθώς....θα το επιβεβαιώσω σύντομα).

Οι πρόεδροι των ομοσπονδιών (π.χ. ΣΕΓΑΣ) ΔΕΝ είναι έμμισθοι.....

δεν εχω καταλαβει αν με ακολουθεις οπου γραφω η ασχολεισαι αποκλειστικα με οτι εγω γραφω!!!

:mad: :mad: :mad:

εδω βασικα απαντω στο παρη σε καποια θεματα και αν εσυ απομονωνεις καποιες προτασεις ειναι καθαρα δικο σου θεμα.
με αυτο το τροπο μπορω κι εγω να γραφω ενα καρο παραθεσεις αλλα...δεν ειναι αυτο το θεμα.

αν θελεις βγαλε την ολη αυτη προταση απο το κειμενο μου που τοσο σε ενοχλει και ξεκολλα απο αυτο.

:nono: :nono: :nono:


***ο τροπος του κειμενου αφου το ξαναδιαβασα δεν εχει καμια προκληση και ισως να ειναι καλυτερα να μη ψαχνομαστε για θεματακια που ανεβαζουν την ακροαματικοτητα.

mavrofidi
16/10/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.......
Και κάτι άλλο -πιστεύω- αρκετά σημαντικό (αν το θυμάμαι ορθώς....θα το επιβεβαιώσω σύντομα).
Οι πρόεδροι των ομοσπονδιών (π.χ. ΣΕΓΑΣ) ΔΕΝ είναι έμμισθοι.....

το αρθρο 23 του ν.2725/99 δεν αναφερει τιποτε περι αμοιβων των μελων του ΔΣ.
εκτος ομως απο την μισθοδοσια, υπαρχουν και αλλοι "τροποι" για να χρηματοδοτεται ενα μελος του ΔΣ, οπως γινεται και σε αλλες ομοσπονδιες.
για παραδειγμα υπαρχουν τα οδοιπορικα, τα εξοδα παραστασης ή εξοπλισμου κλπ.
στην Ελλαδα ζουμε μην το ξεχνατε....

βεβαια, προβλεπονται και αλλες εμμισθες θεσεις γυρω απο το ΔΣ, οπως η θεση του ειδικου συνεργατη της ομοσπονδιας (αρθρο 23), οι θεσεις ομοσπονδιακων προπονητων κλπ.
θεσεις που δεν ειναι αιρετες αλλα διορισμενες απο το ΔΣ. (δωσ'μου και μενα μπαρμπα....).

Μικρή Λουλού
16/10/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
υπαρχουν και αλλοι "τροποι" για να χρηματοδοτεται ενα μελος του ΔΣ,



θεσεις που δεν ειναι αιρετες αλλα διορισμενες απο το ΔΣ. (δωσ'μου και μενα μπαρμπα....).







+ 1

OldMan
16/10/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
+ 1
Συμφώνησε και επαύξησε ο καρεκλοΚένταυρος !!! :smokin:

dirtbird
17/10/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
δεν εχω καταλαβει αν με ακολουθεις οπου γραφω η ασχολεισαι αποκλειστικα με οτι εγω γραφω!!!

:mad: :mad: :mad:

εδω βασικα απαντω στο παρη σε καποια θεματα και αν εσυ απομονωνεις καποιες προτασεις ειναι καθαρα δικο σου θεμα.
με αυτο το τροπο μπορω κι εγω να γραφω ενα καρο παραθεσεις αλλα...δεν ειναι αυτο το θεμα.

αν θελεις βγαλε την ολη αυτη προταση απο το κειμενο μου που τοσο σε ενοχλει και ξεκολλα απο αυτο.

:nono: :nono: :nono:


***ο τροπος του κειμενου αφου το ξαναδιαβασα δεν εχει καμια προκληση και ισως να ειναι καλυτερα να μη ψαχνομαστε για θεματακια που ανεβαζουν την ακροαματικοτητα.



Έχεις επίγνωση του τι γράφεις?

Σε 'ακολουθώ' όταν γράφεις μέσα στο Χωμάτινο Τερέν του moto.gr (όπου είμαι βασικός διαχειριστής κάτι το οποίο φαίνεται δεν το έχεις καταλάβει) σε 2 διαφορετικές συζητήσεις το ίδιο σχόλιο (εδώ είναι η δεύτερη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68121) )?

Και το έχεις επαναλάβει ήδη και μία τρίτη στο trailride.gr (http://trailride.gr/forum/viewthread.php?forum_id=4&thread_id=625&rowstart=20)
με επαυξημένους χαρακτηρισμούς, προφανώς για τον διργανωτή του ΑΤΤΙΚΑ αλλά κατά τα άλλα δεν προκαλείς και δεν έχεις την διάθεση να διχάσεις?

Και φυσικά κρίνεις ότι το παρόν φόρου έχει ανάγκη τη συνδρομή σου για να ανεβάσει την 'ακροαματικότητα' του(κάτι που ως γνωστόν απασχολεί και μένα ιδιαίτερα...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: )?


Διίκιο έχεις, ότι πεις...
:o :o :lol: :lol: :lol:

mavrofidi
18/10/2008, 00:38
αγαπητε emerald ή caninus,
συγχωρεσε με, αλλα δεν ειχα προσεξει οτι παρουσιαζεσαι κατα τοπους με αλλο φιδισιο ονομα.... ( http://www.reptilesalonica.com/care-ETB.html )
απο προηγουμενη δημοσιευση σου διαβαζω οτι:


Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
......
η αναγνωριση ειναι προ των πυλων αλλα κρατα και μια πισινη.
αν δε γινει μεσα στο 2008 τοτε το θεμα παει για ακομη πολυ καιρο στο σκοταδι και κανεις δε ξερει τι θα γινει πια.
το σιγουρο ειναι οτι ΠΟΜ/ΟΜΕ θα προχωρησουν μαζι με κοινο προγραμμα σε ολα τα πεδια αγωνων και οπου τραβηξει.

οι καρεκλες και αυτοι που θα κατσουν εκει ειναι ενα θεμα που απασχολει πολλους.
προς το παρον υπαρχουν εθελοντες και οταν γινει αναγνωριση θα υπαρχουν εκλεγμενοι εθελοντες ??? που θα καταρτιζουν προγραμμα/επιβλεψη των αγωνων στα μετρα του δυνατου.
τα λεφτα ειναι για τις ικανες λεσχες πιστευω εγω που βασικα μετα τους αγωνιζομενους ειναι οι πρωταγωνιστες του θεματος.

το θεμα του μισθου ??? θα ελεγα δεν ειναι το απολυτα ζητουμενο γιατι κανεις δε γνωριζει ποιος τι και που.

αυτο πιστευω θα καθοριστει με καταστατικο εσωτερικης λειτουργιας της ομοσπονδιας(απολυτως απαραιτητο και φυσικα με προτυπο την FIM).
........

πολυ αγχος βλεπω απο σενα (και την παρεα σου) για την καρεκλα και τον μισθο.
σκεφτηκες ποτε την πιθανοτητα η αναγνωρισμενη ομοσπονδια να εχει προεδρο τον Κορελη?
οχι καρεκλα, αλλα ουτε σκαμπω δε θα'χεις......

τελος, σε παραπεμπω στο κειμενο του superspy στη σελιδα: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10084.html (φανταζομαι οτι μου επιτρεπει).
κατι θα ξερει κι αυτος.......

iatrodikastis
18/10/2008, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
αγαπητε emerald ή caninus,
συγχωρεσε με, αλλα δεν ειχα προσεξει οτι παρουσιαζεσαι κατα τοπους με αλλο φιδισιο ονομα.... ( http://www.reptilesalonica.com/care-ETB.html )
απο προηγουμενη δημοσιευση σου διαβαζω οτι:



πολυ αγχος βλεπω απο σενα (και την παρεα σου) για την καρεκλα και τον μισθο.
σκεφτηκες ποτε την πιθανοτητα η αναγνωρισμενη ομοσπονδια να εχει προεδρο τον Κορελη?
οχι καρεκλα, αλλα ουτε σκαμπω δε θα'χεις......

τελος, σε παραπεμπω στο κειμενο του superspy στη σελιδα: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10084.html (φανταζομαι οτι μου επιτρεπει).
κατι θα ξερει κι αυτος.......


φαντάζεσαι όμως τον εδώ φίλο caninus με καρέκλα???? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Berg2
18/10/2008, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
αγαπητε emerald ή caninus,
συγχωρεσε με, αλλα δεν ειχα προσεξει οτι παρουσιαζεσαι κατα τοπους με αλλο φιδισιο ονομα.... ( http://www.reptilesalonica.com/care-ETB.html )
απο προηγουμενη δημοσιευση σου διαβαζω οτι:



πολυ αγχος βλεπω απο σενα (και την παρεα σου) για την καρεκλα και τον μισθο.
σκεφτηκες ποτε την πιθανοτητα η αναγνωρισμενη ομοσπονδια να εχει προεδρο τον Κορελη?
οχι καρεκλα, αλλα ουτε σκαμπω δε θα'χεις......

τελος, σε παραπεμπω στο κειμενο του superspy στη σελιδα: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10084.html (φανταζομαι οτι μου επιτρεπει).
κατι θα ξερει κι αυτος.......

Καλά γενικά έχουμε να ρίξουμε πολύ γέλιο με το θεμα. Θόδωρε να το ρίξουμε στην παλαβή διότι δεν προκειται να βγει αλλιώς άκρη. Έχουν να ακούσουν τα αφτάκια μας πολλά.

Και να σκεφτείς ότι όλοι θέλουν το καλό του αθλήματος και γενικα του enduro.

Λοιπόν το βρήκα. Θα διοργανώσουν οι αναβάτες αγώνα Special Test γύρω στις 3-5 μέρες. Σε αυτόν θα λάβουν μέρος οι υποψήφιοι για διοίκηση. Κατι σαν το Last Man Stand. Όποιοι αντέξουν θα μπουν στο ΔΣ.

Μικρή Λουλού
18/10/2008, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Και να σκεφτείς ότι όλοι θέλουν το καλό του αθλήματος και γενικα του enduro.









ολοι θελουν το καλο του αθληματος!!
αυτο ειναι σιγουρο!!!

απλα,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,........και αν δεν με σταματησετε,θα φτασουμε στο σημερα..:smokin:

mavrofidi
18/10/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Καλά γενικά έχουμε να ρίξουμε πολύ γέλιο με το θεμα. Θόδωρε να το ρίξουμε στην παλαβή διότι δεν προκειται να βγει αλλιώς άκρη. Έχουν να ακούσουν τα αφτάκια μας πολλά.

Και να σκεφτείς ότι όλοι θέλουν το καλό του αθλήματος και γενικα του enduro.

Λοιπόν το βρήκα. Θα διοργανώσουν οι αναβάτες αγώνα Special Test γύρω στις 3-5 μέρες. Σε αυτόν θα λάβουν μέρος οι υποψήφιοι για διοίκηση. Κατι σαν το Last Man Stand. Όποιοι αντέξουν θα μπουν στο ΔΣ.

+1000

mavrofidi
18/10/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
ολοι θελουν το καλο του αθληματος!!
αυτο ειναι σιγουρο!!!

απλα,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,καποιοι το θελουν λιγο περισσοτερο,........και αν δεν με σταματησετε,θα φτασουμε στο σημερα..:smokin:

θυμασαι τον Μηλιωκα με το τραγουδι "για το καλο μου" ?
αφιερωμενο εξαιρετικα στους σωτηρες του χωρου (και της τσεπης τους....)

ayrton63
19/10/2008, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
..................

Φίλε Πάρη,
Απαντώ σε σένα όχι επι προσωπικού αλλά μιας και εσύ άνοιξες το θέμα εδώ αλλά και σε άλλα 2 φόρουμ.
Στα άλλα πήρες πολύ λίγες απαντήσεις που τις εξέλαβες σαν έλλειψη ενδιαφέροντος και μάλλον έχεις δίκιο. Δίκιο, γιατί κατα την γνώμη μου οι άνθρωποι που γράφουν, παρακαλουθούν και συμμετέχουν στις διοργανώσεις από τα συγκεκριμένα site ( TR και RR),δεν τους αγγίζει όλο αυτό το πανυγήρι. Εσύ έχεις γράψει παλιότερα στο off-road.gr αν δεν κάνω λάθος οτι ο καθένας από εμας επιλέγει που θα διαθέσει τα χρήματα του και τον χρόνο του. Συμφωνώ απόλυτα.
Μήν κακίζεις όσους δεν μπαίνουν σε αυτή την διαδικασία με ομοσπονδίες, συνδέσμους, καρέκλες, προεδριλίκια,συμφέροντα, κλίκες κλπ κλπ. Είναι όλοι αυτοί που τους αρεσει να βγαίνουν στο βουνό με φίλους και να πέρνουν μέρος σε διοργανώσεις που ανεξάρτητα απο το προσωπικό αποτέλεσμα θα γυρίσουν την Κυριακή το βράδυ σπίτι με χαμόγελο και όχι σιχτιρίζοντας.
Δες τις συμμετοχές στο σημερινό Γατούλη. Λές οτι είναι τυχαίο οτι παιδιά που συμμετέχουν στα ΤR και όχι μόνο, έρχονται από το Καρπενήσι και την Λευκάδα για να τρέξουν? Μάλλον όχι. Το κάνουν γιατί ξέρουν οτι βρούν χαμογελαστές φάτσες εκεί θα περάσουν καλά από μια λέσχη όπως ο ΣΥΜΟΦΕ που παραδοσικά κάνει καλές διοργανώσεις και με θετική αύρα και καλό κλίμα.

Ούτε πιστεύω να νομίζεις οτι η επιλογή πολλών να τρέχουν σε TR και όχι στο ΠΠΕ είναι θέμα οδηγικών ικανοτήτων. Εχεις τρέξει σε αρκετά και ξέρεις οτι υπάρχουν πολλοί καλοί αναβάτες που θα μπορουσαν άνετα να λαβουν μέρος στο ΠΠΕ, καποιοι και με αξιώσεις.
Κάποιος έγραξε οτι τα ΤR και τα RR είναι το φυτώριο για το Enduro.Εγώ θα συμπηρώσω οτι και για κάποιους αλλους είναι ή κατάληξη, μα πάνω από όλα για όλους είναι η εμπιστοσύνη στους διοργανωτές τους, για μια όμορφη Κυριακή. Τίποτε άλλο.

Kαι για να είμαι και λίγο εντός θέματος μιας και εδώ έχουν ειπωθεί από όλα για ομοσπονδίες, ΣΑΜΕ, TR και άλλα πολλά....
Οπως λένε και οι Κινέζοι μια φωτογραφία χίλιες λέξεις...
Δημοσιεύω μια φωτογραφία από μια απονομή TR (είσαι και εσύ μέσα κυπελούχος!).
Οταν θα αρχίσουν να δημοσιεύονται φωτογραφίες από απονομές του ΠΠΕ με το ίδιο χαμόγελο στο πρόσωπο των νικητών, αλλά και των τελευταίων, αυτό θα σημαίνει οτι τα πράγματα θα πηγαίνουν καλά στο Ελληνικό Εντούρο. Οσο θα υπάρχουν οι λοξές ματιές, οι ίντριγκες για τις καρέκλες, τα μαχαιρώματα,οι τέντες, οι ενστάσεις κλπ, κλπ.......επίτρεψε μου να αμφιβάλω.

http://www.imageshack.gr/files/kvc6xmdx53hl8bvuieb2.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=kvc6xmdx53hl8bvuieb2.jpg)

Φιλικά,
Κ.Χ

Berg2
19/10/2008, 19:21
Δεκτή η άποψή σου. Για το χαμόγελο δεν το συζητάμε. Δεν διαχωρίζω τους αναβάτες βάση των ικανοτήτων τους, το ξέρουν όλοι καλά αυτό. Ο καθέ ένας πηγαίνει όπου μπορεί και όπου του κάνει κέφι. Το ίδιο ισχύει και για εμένα. :winka:

Αυτό που λέω είναι ότι ο Σύνδεσμος Αναβατών Μοτοσυκλέτας Εντούρο πρέπει να εκπροσωπεί όλους τους αναβάτες.

Τώρα όποιοι δεν ενδιαφέρονται για αυτό, δικαίωμά τους. Όλες οι καταχωρήσεις έχουν σαν σκοπό την ενημέρωση όσο το δυνατόν περισσοτέρων αναβατών και ταυτόχρονα να κρούσω τον κώδωνα σε αυτούς που ίσως να ξεχνούσαν τους αναβάτες εκτός ΠΠΕ.

Τώρα πιστεύω ότι ο κάθε ένας αποφασίζει, κρίνει και κινείται ανάλογα.

Όσο για την φωτό ευχαριστώ, για αυτό ζούμε. Αλλά μπορώ να σου βάλω και εγώ μια από αγώνα του ΠΠΕ όπου κυριολεκτικά #$%$#@$% αλλά το χαμόγελο είναι από μέσα.

Υπενθυμίζω ότι οι αγώνες Enduro είναι αγώνες Αντοχής Αναβάτη και Μοτό. (Αυτό είναι μπηχτή για αυτούς που θέλουν να προσαρμόζονται οι αγώνες στις δυνατότητές τους, και στους κυπελοθήρες, ΠΠΕ και Attika, αντι να προσπαθήσουν για να ανέβουν οι ίδιοι). :D :D

Καλές βόλτες

:wave2:

marios8
19/10/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
(Αυτό είναι μπηχτή για αυτούς που θέλουν να προσαρμόζονται οι αγώνες στις δυνατότητές τους, και στους κυπελοθήρες, ΠΠΕ και Attika, αντι να προσπαθήσουν για να ανέβουν οι ίδιοι).

Αυτό Πάρη ξαναπέστο :beer: :beer: :beer: :wave2:

dirtbird
27/10/2008, 00:44
Και κάπου εδώ μπαίνει και ο ΑΣΟΑΜ στο 'παιχνίδι'.....


από το enduro.gr (http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPiD=2782)