PDA

View Full Version : Ομαδική για πολυεστερικά και fiberglass κοστούμια για SS



stako
22/02/2005, 11:20
Πρόσεξα σε δυο post ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για έξτρα "κοστούμια" για SS. Δείτε αυτά:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=6722&perpage=15&pagenumber=1
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=6757

Σε μια απάντηση μου θα δείτε ότι αναφέρω για την Cruciata. http://www.cruciata.com/cruciata-racing-fiberglass-fairings-track-bikes-supersport-superbikes.asp

Τι θα λέγατε να κάνουμε καμιά ομαδική παραγγελία από Τζωρτζόπουλο για τα Cruciata? 1000% θα πετύχουμε πολύ καλύτερη τιμή με αυτό το τρόπο. Μπορούμε αν δοκιμάσουμε και απευθείας από τον Ιταλό.

Υπόψη οτι τα Cruciata δεν είναι πολυεστερικά είναι fiberglass. Δεν ξέρω να πω σίγουρα τι είναι καλύτερο αλλά αν ξέρει να μας διαφωτίσει κανείς ας μας πει. Κάτι μου λέει ότι τα πολυεστερικά είναι καλύτερα, νομίζω είναι πιο ποιοτικά.

Τα έχουν σε 2 εκδόσεις, "racing" και "street replica". Τα "racing" είναι σημαντικά φτηνότερα από τα "street replica". Σχεδόν διπλή τιμή αλλά με τα "street replica" έχεις και φώτα.

Ας απαντήσουν όσοι ενδιαφέρονται να δούμε έτσι ενδεικτικά πόσοι μαζευόμαστε και κάνουμε μια επαφή να δούμε τι γίνεται.

Αν κανείς ξέρει και καμιά άλλη εταιρεία ανάλογου επιπέδου και τιμών ας το ποστάρει.

idi
22/02/2005, 11:28
η ιδεα των group buys μΕ αρεσει με τρελα!!! αντε να κανουμε και εδω κατι!!!

εγω και ο periklisk ΗΔΗ εχουμε παρει μανετες απο τετοια φαση μεσω www.kawiforums.com

τα κοστουμια παντως δε με ενδιαφερουν... sorry ... ειμαι γυμνος ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ

http://kawiforums.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26711&whichpage=1

stako
22/02/2005, 11:44
Γενικά είναι πολύ καλή πρακτική οι ομαδικές, το κάνω συχνά για είδη σχετικά με υπολογιστές όπου οργανώνονται τέτοια σκηνικά. Το κόστος πέφτει σημαντικά πάντα. Είναι κρίμα να μην το προσπαθήσουμε και για μοτοσυκλετιστικά είδη που είναι και πολύ ακριβότερα άρα και το κέρδος μεγαλύτερο!

la_villa
22/02/2005, 20:17
Γιατί δεν δοκιμάζεται να τα πάρετε κατευθείαν απο το εργοστάσιο?

Κάποιος θα μπορέσει να συννενοηθεί μαζί τους και σίγουρα θα πάρετε καλύτερη τιμή απο τι αν πάτε μέσω του αντιπροσώπου.

stako
23/02/2005, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
Γιατί δεν δοκιμάζεται να τα πάρετε κατευθείαν απο το εργοστάσιο?

Κάποιος θα μπορέσει να συννενοηθεί μαζί τους και σίγουρα θα πάρετε καλύτερη τιμή απο τι αν πάτε μέσω του αντιπροσώπου.

Παίζει κι αυτό για κατευθείαν αγορά από την Cruciata, έτσι κι αλλιώς τα πουλάει και μέσα από τη σελίδα της. Το πρόβλημα είναι όμως οτι δεν βλέπω να ενδιαφέρεται και κανείς μέχρι τώρα.............

RapidShade
23/02/2005, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Παίζει κι αυτό για κατευθείαν αγορά από την Cruciata, έτσι κι αλλιώς τα πουλάει και μέσα από τη σελίδα της. Το πρόβλημα είναι όμως οτι δεν βλέπω να ενδιαφέρεται και κανείς μέχρι τώρα.............

Πιστεύω ότι αν η τιμή ήταν δελεαστική θα
μαζευόταν κόσμος...

εγώ το σκέφτομαι και το γουστάρω σαν ιδέα... αλλά είμαι αρκετά στριμωγμένος
χρηματικά και δεν μπορώ να πω:
ΝΑΙ, Ουάου, μέσα, χλιδή... κλπ κλπ
και μόλις μάθω ότι είναι Χ ευρώ, να πω
α, ξέρεις δεν μπορώ αν τα δώσω, βγαίνω...

φαντάζομαι καταλαβαίνεις. Αν όμως ακουστεί
μια τάξη μεγέθους τότε μπορώ να πω κι εγώ
και φαντάζομαι και άλλοι, αν και κατά πόσο
είναι δυνατόν...

Αναμένω και εγώ πάντως...

Φιλικά

Rapid

stako
23/02/2005, 11:21
Οκ, έχεις δίκιο έπρεπε να εξηγήσω καλύτερα από την αρχή:

Απλά έλεγα να ποστάρουν όσοι ενδιαφέρονται αρχικά εδώ, να δούμε πόσοι μαζευόμαστε και τι τιμή μπορούμε να πετύχουμε, είτε από Cruciata απευθείας, είτε από Τζωρτζόπουλο. Φυσικά αν κάποιος δηλώσει ενδιαφέρον ΔΕΝ ειναι σε καμιά περίπτωση δεσμευμένος να προχωρήσει σε αγορά. Αναγνώριση της αγοράς θέλουμε να κάνουμε αρχικά και μετά βλέπουμε. Αν δεν πετύχουμε καλή τιμή τότε κι εγώ δεν θα το πάρω τώρα, το παίρνω πιο μετά που θα είμαι κι εγώ πιο άνετος. Αν όμως μαζευτούμε πχ 10 άτομα και μας δώσει πχ μια έκπτωση 100 € τότε παίζουμε αλλιώς μπάλα...... Μπορεί να γλυκαθούν κι άλλοι μετά! :)

Πάντως τις τιμές μπορεί να τις δει όποιος θέλει στο site της Cruciata για το μοντέλο του και το τι θέλει. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι για το δικό μου (GSXR 600 '04) η τιμή για full μπροστινό και πίσω μέρος είναι στα 439,2 € (το μοντέλο χωρίς "τρύπα" για φώτα). Η τιμή είναι μαζί με τους φόρους Ευρωπαϊκής Ένωσης αλλά χωρίς έξοδα αποστολής. Την Πέμπτη που είναι ανοιχτά το απόγευμα θα πάω στον Τζωρτζόπουλο να μάθω πόσο τα δίνει κι αυτός.

Θα ξαναποστάρω όταν θα έχω νέα.

stako
25/02/2005, 13:37
Πήρα πληροφορίες από Τζωρτζόπουλο για τα πλαστικά. Ρώτησα για GSXR 600 '04 και CBR 1000 '04. Οι τιμές είναι ίδιες και για τα δυο μοντέλα οπότε φαντάζομαι και για τα υπόλοιπα SS είναι οι ίδιες. Σε περίπτωση ομαδικής θα υπάρξει έκπτωση αλλά θα πρέπει να το συζητήσουμε όταν θα ξέρουμε αριθμό πιθανών παραγγελιών. Οι τιμές αφορούν πλαστικά ΧΩΡΙΣ τρυπες για φώτα. Τα βιδάκια μου είπαν στο Τζωρτζόπουλο ότι πρέπει να είναι 4 αλλά κάτι μου λέει ότι πρέπει να είναι παραπάνω:

Από τον Τζωρτζόπουλο είναι:

Μπροστά: 350
Ζελατίνα: 55
Πίσω: 165
Βιδάκια: 7.5

Από την Cruciata είναι:

Μπροστά: 310
Ζελατίνα: 0
Πίσω: 129
Βιδάκια: 4.8

Όπως βλέπετε οι διαφορά είναι τουλάχιστον 131 €. Θα κάνω επαφή με την Cruciata για να μου πουν αν μπορούν να μας στείλουν κατευθείαν εδώ και πόσο θα κοστίσουν τα μεταφορικά και θα ενημερώσω.

Εντωμεταξύ αν ενδιαφέρεται κανείς ας το πει ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΕΣΜΕΥΣΗ! Αλλά να έχει σοβαρές προθέσεις............σαν συνοικέσιο ακούστηκε αυτό....... :beer: