PDA

View Full Version : Φλογες και σκασιματα



nikos force
09/10/2008, 08:30
οταν ''σκαει'' μια εξατμιση , το χρωμα της φλογας μας ''λεει'' κατι για το μειγμα ???? μιλαμε για ελευθερη εξατμιση σε μονοκυλιδρο ...

MikeG
09/10/2008, 08:32
Αν δε κάνω σοβαρό λάθος έχει πλούσιο μείγμα. :wave2:

nikos force
09/10/2008, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν δε κάνω σοβαρό λάθος έχει πλούσιο μείγμα. :wave2:


εχω την εντυπωση , αν δεν κανω εγω λαθος , πως μπλε φλογα φτωχο μειγμα , πορτοκαλι φλογα , πλουσιο μειγμα ... αυτο θελω να μαθω αν εχω δικιο

DUKASII
09/10/2008, 08:36
Δε βγάζεις και το μπουζι να δεις για το μιγμα?:rolleyes:

Gi_4ce
09/10/2008, 08:39
Οταν σκαει η εξατμιση, αρχικά, αν εχεις καταλύτη, έχει γίνει τόστ απο τη άκαυτη...

Τώρα για το μιγμα, καλύτερα να δεις το μπουζι...

nikos force
09/10/2008, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
εχω την εντυπωση , αν δεν κανω εγω λαθος , πως μπλε φλογα φτωχο μειγμα , πορτοκαλι φλογα , πλουσιο μειγμα ... αυτο θελω να μαθω αν εχω δικιο πραγματικα ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ διαδικασια ...

MikeG
09/10/2008, 08:42
Ας κάνω & εγώ μια παρεμφερή ερώτηση:
Αν ακούγονται σκασίματα όταν κλείνεις το γκάζι, και δε βγαίνουν φλόγες τι συμπέρασμα βγάζουμε?


:wave2:

byron
09/10/2008, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ας κάνω & εγώ μια παρεμφερή ερώτηση:
Αν ακούγονται σκασίματα όταν κλείνεις το γκάζι, και δε βγαίνουν φλόγες τι συμπέρασμα βγάζουμε?


:wave2:

Οτι μπορεί να τραβάει αέρα η εξάτμιση πχ.

OldMan
09/10/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν ακούγονται σκασίματα όταν κλείνεις το γκάζι, και δε βγαίνουν φλόγες τι συμπέρασμα βγάζουμε?
Ότι είναι καιρός να γυρίσεις ρεζέρβα ...!!! :wave2:


(αν το έχεις κάνει ήδη, τότε βουρ για βενζινάδικο ...) :winka:

MikeG
09/10/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι είναι καιρός να γυρίσεις ρεζέρβα ...!!! :wave2:


(αν το έχεις κάνει ήδη, τότε βουρ για βενζινάδικο ...) :winka:


Δεν έχει να κάνει με τη βενζίνα. Μου έχει τύχει να είμαι και φουλ. Μέχρι να ζεσταθεί λίγο το κάνει άμα χουφτώσω καλά το γκάζι :blush: :blush: :alien:

OldMan
09/10/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεν έχει να κάνει με τη βενζίνα. Μου έχει τύχει να είμαι και φουλ.
Βγάζουμε και γλώσσα τώρα ...??? :smokin:


(σκάσιμο στην εξάτμιση με κλειστό το γκάζι σημαίνει χαμηλή στάθμη καυσίμου στο λεκανάκι - τελεία και παύλα !!) :mad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
μέχρι να ζεσταθεί λίγο το κάνει άμα χουφτώσω καλά το γκάζι
Το "άμα χουφτώσω καλά το γκάζι" σημαίνει "κλειστό γκάζι" ??? :a31:

MikeG
09/10/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βγάζουμε και γλώσσα τώρα ...??? :smokin:


(σκάσιμο στην εξάτμιση με κλειστό το γκάζι σημαίνει χαμηλή στάθμη καυσίμου στο λεκανάκι - τελεία και παύλα !!) :mad:



Το "άμα χουφτώσω καλά το γκάζι" σημαίνει "κλειστό γκάζι" ??? :a31:

Δε το έγραψα σωστά...:blush:

Αν χουφτώσω το γκάζι (γκαζώσω αρκετά και απότομα) & μετά το αφήσω να επανέλθει στην αρχική θέση (ρελαντί), τότε το κάνει. Στην αρχή μέχρι (κανά 5λεπτο).

Τώρα νομίζω το περιέγραψα ορθώς. :winka:

OldMan
09/10/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν χουφτώσω το γκάζι (γκαζώσω αρκετά και απότομα) & μετά το αφήσω να επανέλθει στην αρχική θέση (ρελαντί), τότε το κάνει. Στην αρχή μέχρι (κανά 5λεπτο).
Και που έγκειται το "παράξενο" του πράγματος ??? :confused:

(αφού αδειάζεις - σαν τον μ@λ@κα - το λεκανάκι του καρμπυρατέρ με ρυθμό γρηγορότερο από αυτόν που γεμίζει...)

Κοινώς, τράβα δες το ρακόρ βενζίνης (αν είναι καθαρό), τον μηχανισμό του φλοτέρ (αν δουλεύει ελεύθερα), την μύτη του (μ)πυραυλακίου (αν έχει πιάσει μούσγα) και την αντλία επιτάχυνσης (αν δουλεύει σε όλο το μήκος του ατέρμονα).



Υ.Γ.
Το τηλέφωνο είναι (και θα παραμείνει) ΚΛΕΙΣΤΟ !!! :wave2:

MikeG
09/10/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και που έγκειται το "παράξενο" του πράγματος ??? :confused:

(αφού αδειάζεις - σαν τον μ@λ@κα - το λεκανάκι του καρμπυρατέρ με ρυθμό γρηγορότερο από αυτόν που γεμίζει...)

Κοινώς, τράβα δες το ρακόρ βενζίνης (αν είναι καθαρό), τον μηχανισμό του φλοτέρ (αν δουλεύει ελεύθερα), την μύτη του (μ)πυραυλακίου (αν έχει πιάσει μούσγα) και την αντλία επιτάχυνσης (αν δουλέυει σε όλο το μήκος του ατέρμονα).



Υ.Γ.
Το τηλέφωνο είναι (και θα παραμείνει) ΚΛΕΙΣΤΟ !!! :wave2:

Γκέγκε.
Ένα καθαρισματάκι το carb :D :D
Αναμένω του Πόντιου όμως... Άσε που είδα και όνειρο με αυτόν
Ότι πήγα και δεν έφτιαχνε πια μηχανάκια αλλά είχε ένα τροχόσπιτο με λουκάνικα και έβρεχε τις π@@τ@ν@ς!

:lol: :lol: :wave2:

Tpap
09/10/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
εχω την εντυπωση , αν δεν κανω εγω λαθος , πως μπλε φλογα φτωχο μειγμα , πορτοκαλι φλογα , πλουσιο μειγμα ... αυτο θελω να μαθω αν εχω δικιο


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

(προσοχή στο μανόμετρο της ασετυλίνης όταν ρυθμίζεις φλόγα..:rotflmao: :rotflmao: )

κάνεις πλάκα ΕΤΣΙ..???

VANDA
09/10/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Αν ακούγονται σκασίματα όταν κλείνεις το γκάζι, και δε βγαίνουν φλόγες τι συμπέρασμα βγάζουμε?


:wave2:


Οτι έρχομαι.



:sad:

sniper
09/10/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Οτι έρχομαι.



:sad:


Εκτός αν είμαι εγώ.... :lol: :lol: :lol:

sniper
09/10/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εκτός αν είμαι εγώ.... :lol: :lol: :lol:

Εδώ με το 600.....



Λες να είχα φτωχό μείγμα; :lol: :lol: :lol:


144724

stefanos
09/10/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εδώ με το 600.....



Λες να είχα φτωχό μείγμα; :lol: :lol: :lol:

Καμία σχέση με τα σκασίματα με κλειστό γκάζι πού όντως δηλώνουν φτωχό μίγμα στο κύκλωμα του ρελαντί.

reinmeister
09/10/2008, 12:36
δεν καταλαβαινω γιατι δινετε σημασια σε ενα τοσο δα σκασιματακι...

περναει ακαυστη βενζινουλα στην εξατμισουλα κι αν εχει και καμια τρυπουλα κανει λιγη φασαριουλα...

κολληστε την εξατμισουλα η βαλτε λιγη παραπανω βενζινουλα(ζιγκλερακια)...

υπερβολικοι οπως παντα...

sniper
09/10/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Καμία σχέση με τα σκασίματα με κλειστό γκάζι πού όντως δηλώνουν φτωχό μίγμα στο κύκλωμα του ρελαντί.


Πάντως το έκανε όταν έκλεινα το γκάζι.... :D

πολύ θεαματικό την νύχτα.... :lol: :lol: :lol:

Tpap
09/10/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Καμία σχέση με τα σκασίματα με κλειστό γκάζι πού όντως δηλώνουν φτωχό μίγμα στο κύκλωμα του ρελαντί.

Συγγνώμη Στέφανε, καμία σχέση δεν έχει, αυτό που γράφεις.

Είτε είναι πτωχό το μίγμα είτε πλούσιο, θα αναφλεγεί στην εξάτμιση όταν συμβαίνουν τα εξής παρακάτω:

1. κακή ή καθόλου έναυση (βλ. ιταλυ)
2. υπερβολικά πτωχό και ΑΡΑ δεν έχουμε έναυση (ΕΔΙΤ)
3. υπερβολικά πλούσιο και ΑΡΑ δεν έχουμε έναυση (ΕΔΙΤ)
4. κακή συμπίεση
5. δεν πατάει στην έδρα της η βαλβίδα εξαγωγής
6. συνδιασμός των παραπάνω.


Και κάτι τελευταίο: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ την ποιότητα μίγματος από την φλόγα της εξάτμισης. Μην πετάτε καρότα.

http://uk.youtube.com/watch?v=0BfZI25Mv6s&feature=related

stefanos
09/10/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Συγγνώμη Στέφανε, καμία σχέση δεν έχει, αυτό που γράφεις.

Είτε είναι πτωχό το μίγμα είτε πλούσιο, θα αναφλεγεί στην εξάτμιση όταν συμβαίνουν τα εξής παρακάτω:

1. κακή ή καθόλου έναυση (βλ. ιταλυ)
2. υπερβολικά πτωχό και δεν έχουμε έναυση
3. υπερβολικά πλούσιο και δεν έχουμε έναυση
4. κακή συμπίεση
5. δεν πατάει στην έδρα της η βαλβίδα εξαγωγής
6. συνδιασμός των παραπάνω.


Και κάτι τελευταίο: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ την ποιότητα μίγματος από την φλόγα της εξάτμισης. Μην πετάτε καρότα.

http://uk.youtube.com/watch?v=0BfZI25Mv6s&feature=related

Δεν είπα να κρίνεις την ρύθμιση του καρμπυρατέρ απο ήχους μυρωδιές χρώματα στα μπουζί κλπ.
Είπα οτι σκασίματα εν κινήσει με κλειστό γκάζι κάνουν τα μηχανάκια όταν έχουν φτωχό μίγμα στο ρελαντί.
Δεν είναι κάτι που το ανακαλυψα εγώ μιάς και στο καρμπυρατέρ του XR μου και φαντάζομαι και σε άλλα υπάρχει ειδικό κύκλωμα που εμπλουτίζει το μίγμα όταν υπάρχει μεγάλη υποπίεση στην εισαγωγή για να αντιμετωπίσει αυτό το φαινόμενο.

sniper
09/10/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν είπα να κρίνεις την ρύθμιση του καρμπυρατέρ απο ήχους μυρωδιές χρώματα στα μπουζί κλπ.
Είπα οτι σκασίματα εν κινήσει με κλειστό γκάζι κάνουν τα μηχανάκια όταν έχουν φτωχό μίγμα στο ρελαντί.
Δεν είναι κάτι που το ανακαλυψα εγώ μιάς και στο καρμπυρατέρ του XR μου και φαντάζομαι και σε άλλα υπάρχει ειδικό κύκλωμα που εμπλουτίζει το μίγμα όταν υπάρχει μεγάλη υποπίεση στην εισαγωγή για να αντιμετωπίσει αυτό το φαινόμενο.




Κι αν το μηχανάκι δεν έχει καρμπς; (όπως στην παραπάνω εικόνα) :D


Edit : το εν κινήσει τι σχέση έχει; σταματημένα δλδ δεν σκάνε; :rolleyes:

Tpap
09/10/2008, 13:24
Όταν κλείνεις το γκάζι αυξάνεται η υποπίεση στον (στους) αυλούς εισαγωγής.
Όταν ανοίγεις το γκάζι η υποπίεση μειώνεται.

Τα καρμπς θα δουλεύουν στο κύκλωμα του ρελαντί (βραδυπορίας) ή στο κύκλωμα επιτάχυνσης.
Κατά την μετάπτωση από το κύκλωμα του ρελαντί στο κύκλωμα επιτάχυνσης -για ομαλότερη μετάβαση άλλα και για άλλους λόγους- υπάρχουν διατάξεις στιγμιαίου εμπλουτισμού μίγματος.

Και άρα, όσο για αυτό που είπες, αποκλείεται το μίγμα να εμπλουτίζεται με κλειστό τελείως το γκάζι (πεταλούδα/βαρέλι) .

reinmeister
09/10/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι αν το μηχανάκι δεν έχει καρμπς; (όπως στην παραπάνω εικόνα) :D


Edit : το εν κινήσει τι σχέση έχει; σταματημένα δλδ δεν σκάνε; :rolleyes:

τοτε στανταρ ο παπαρας ο ιδιοκτητης εχει βαλει aftermarket φιλτρο αερα και επισης δεν εχει βαλει commander...:rotflmao: :rotflmao:

η για μια ακομη φορα μιλαμε για τρυπια εξατμιση...

υ.γ. disclaimer...τα παραπανω ισχυουν θεωρωντας οτι το μηχανακι ειναι λειτουργικα αψογο(σερβις κλπ...)

stefanos
09/10/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι αν το μηχανάκι δεν έχει καρμπς; (όπως στην παραπάνω εικόνα) :D


Edit : το εν κινήσει τι σχέση έχει; σταματημένα δλδ δεν σκάνε; :rolleyes:


Το εν κινήσει σημαίνει ότι το μηχανάκι δουλεύει σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, γιατί εάν συμβαίνουν όσα γράφει ο Tpap δεν δουλεύει κανονικά το μηχανάκι πουθενά και σε όλο το εύρος στροφών οπότε δεν μας κάνει εντύπωση εάν σκάει στο κλείσιμο.
Όταν κλείνεις το γκάζι και ο κινητήρας έχει στροφές το μείγμα γίνεται τόσο φτωχό (από το κύκλωμα του ρελαντί αυτό) που κάποιος κύκλος δεν αναφλέγεται και το μείγμα περνάει άκαυτο στην εξάτμιση και αναφλέγεται από τα καυσαέρια του επόμενου με αποτέλεσμα τα μπάμ στην εξάτμηση.

Tpap
09/10/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τοτε στανταρ ο παπαρας ο ιδιοκτητης εχει βαλει aftermarket φιλτρο αερα και επισης δεν εχει βαλει commander...:rotflmao: :rotflmao:
Και θα πρέπει να είναι και μεγαλός παπάρας...:bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι αν το μηχανάκι δεν έχει καρμπς; (όπως στην παραπάνω εικόνα) :D
Edit : το εν κινήσει τι σχέση έχει; σταματημένα δλδ δεν σκάνε; :rolleyes:
Όταν το στροφάρεις λίγο και κόψεις το ρεύμα, το μοτεράκι λειτουργεί προς στιγμήν σαν αντλία μεταφέροντας φρέσκο /άκαυτο μίγμα εντός θερμής εξάτμισης και με περίσσια οξυγόνου....




Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πάντως το έκανε όταν έκλεινα το γκάζι.... :D
πολύ θεαματικό την νύχτα.... :lol: :lol: :lol:
Φαντάζομαι ΔΕΝ το έκανες σε δικό σου μηχανάκι...Ε..?

OldMan
09/10/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το εν κινήσει τι σχέση έχει; σταματημένα δλδ δεν σκάνε; :rolleyes:
Όταν βρίσκεσαι εν κινήσει (με κλειστό το γκάζι), το μοτέρ λειτουργεί με παραπάνω στροφές από αυτές που προβλέπεται να τροφοδοτήσει το ρελαντί !!!

(άμα έχεις ταχύτητα μέσα, εννοείται...) :wave2:

stefanos
09/10/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Όταν κλείνεις το γκάζι αυξάνεται η υποπίεση στον (στους) αυλούς εισαγωγής.
Όταν ανοίγεις το γκάζι η υποπίεση μειώνεται.

Τα καρμπς θα δουλεύουν στο κύκλωμα του ρελαντί (βραδυπορίας) ή στο κύκλωμα επιτάχυνσης.
Κατά την μετάπτωση από το κύκλωμα του ρελαντί στο κύκλωμα επιτάχυνσης -για ομαλότερη μετάβαση άλλα και για άλλους λόγους- υπάρχουν διατάξεις στιγμιαίου εμπλουτισμού μίγματος.

Και άρα, όσο για αυτό που είπες, αποκλείεται το μίγμα να εμπλουτίζεται με κλειστό τελείως το γκάζι (πεταλούδα/βαρέλι) .

Δεν καταλαβαίνω πώς καταλήγεις λογικά να αποκλείεις κάτι το οποίο υπάρχει πάνω στο καρμπυρατέρ όλων των XR απο το 92 και μετά.

sniper
09/10/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τοτε στανταρ ο παπαρας ο ιδιοκτητης εχει βαλει aftermarket φιλτρο αερα και επισης δεν εχει βαλει commander...:rotflmao: :rotflmao:

.....


Στάνταρ :lol: :lol: :lol:

reinmeister
09/10/2008, 14:10
μισο κιλο...μισο κιλο...να ξεκαθαρισουμε κατι...

α) το αργο κυκλωμα των καρμπς λειτουργει ανεξαρτητα στροφων λειτουργιας κινητηρα...δεν αφορα αποκλειστικα και μονο το ρελαντι...σε οποιοδηποτε σημειο του ευρους των στροφων κλεινοντας το γκαζι ,το αργο κυκλωμα θα τεθει σε λειτουργια...ακομη και στο ανοιγμα του γκαζιου,στιγμιαια,θα τεθει σε λειτουργια...αρα παιζει ρολο γενικοτερα...

β) τα ψεκαστα δεχονται κι αυτα καυσιμα στο κλεισιμο του γκαζιου...o map sensor (manifold absolute pressure) που συνηθως βρισκεται κοντα η πανω στο φιλτροκουτι,ειναι συνδεδεμενος μεσω ενος σωληνα υποπιεσης με ολους τους κυλινδρους κι αντιλαμβανεται τις αλλαγες στο καθεστως υποπιεσης-πιεσης των εισαγωγων και αναλογως η ecu (εγκεφαλος) πραττει...

οταν λοιπον αντιλαμβανεται υποπιεση (κλειστο γκαζι) στελνει συγκεκριμενη ποσοτητα καυσιμου στις εισαγωγες ετσι ωστε να μην τεθει θεμα υπερβολικα φτωχου μιγματος με τα γνωστα αποτελεσματα...

εαν υπαρχει και pair (συστημα εμπλουτισμου με οξυγονο των αυλων εξαγωγης ετσι ωστε να περναει προδιαγραφες καυσαεριων) τοτε το θεμα περιπλεκεται λιγο περισσοτερο...αλλα αυτο ειναι εκτος θεματος στην παρουσα...

sniper
09/10/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
....



Φαντάζομαι ΔΕΝ το έκανες σε δικό σου μηχανάκι...Ε..?


Χαλαρά σε δικό μου.... αλλά δεν πρόλαβε να σκορπίσει μόνο του.... το κατάφερε ένας παπάρας κουτάκιας να μου κάνει την εξυπηρέτηση..... :rolleyes:

Tpap
09/10/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μισο κιλο...μισο κιλο...να ξεκαθαρισουμε κατι...

α) το αργο κυκλωμα των καρμπς λειτουργει ανεξαρτητα στροφων λειτουργιας κινητηρα...δεν αφορα αποκλειστικα και μονο το ρελαντι...σε οποιοδηποτε σημειο του ευρους των στροφων κλεινοντας το γκαζι ,το αργο κυκλωμα θα τεθει σε λειτουργια...

b)ακομη και στο ανοιγμα του γκαζιου,στιγμιαια,θα τεθει σε λειτουργια...αρα παιζει ρολο γενικοτερα...

a) σωστός!

β)στο άνοιγμα του γκαζιού -ακόμη και στιγμιαίο- εμπλουτίζει η ''αντλία'' επιτάχυνσης και μπαίνει σε λειτουργία το β' κύκλωμα παροχής. Το α' βγαίνει εκτός.

@στέφανε: οκ, τότε κάνω λάθος εγώ. :wave2:

reinmeister
09/10/2008, 14:54
και στο β ειμαι σωστος διοτι,ανοιγοντας το γκαζι, η υποπιεση μειωνεται σταδιακα ,οποτε κατ επεκτασιν και το αργο κυκλωμα τιθεται σταδιακα εκτος λειτουργιας...

εκτος εαν εσυ μιλας για κυκλωμα ρελαντι(βιδα μιγματος) και οχι για αργο κυκλωμα( Pilot jet) που μιλαω εγω...idle cirquit vs off-idle cirquit...οποτε απλως μιλουσαμε για διαφορετικα πραγματα...

αντλιες επιταχυνσης ,μπρε, εχουν μονο τα μηχανικα καρμπυρατερ και τιθεται σε λειτουργια στο 90-100% ανοιγμα γκαζιου...:yuck:

stefanos
09/10/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

αντλιες επιταχυνσης ,μπρε, εχουν μονο τα μηχανικα καρμπυρατερ και τιθεται σε λειτουργια στο 90-100% ανοιγμα γκαζιου...:yuck:


Και όχι ολα.

Gi_4ce
09/10/2008, 15:53
Reimeister! Ωραίος! Thanx για τις γνώσεις!

:beer:

Πάντως η άκαυτη στον καταλύτη δε σημαίνει οτι σιγα σιγα θα τον βγαλουμε off???

Tpap
09/10/2008, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
και στο β ειμαι σωστος διοτι,ανοιγοντας το γκαζι, η υποπιεση μειωνεται σταδιακα ,οποτε κατ επεκτασιν και το αργο κυκλωμα τιθεται σταδιακα εκτος λειτουργιας...


ναι, και στο β είσαι σωστός...το ίδιο λέμε.

reinmeister
10/10/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce


Πάντως η άκαυτη στον καταλύτη δε σημαίνει οτι σιγα σιγα θα τον βγαλουμε off???

ναι...γι αυτο(και αλλους λογους) αλλωστε, οι καταλυτες εχουν συγκεκριμενη διαρκεια ζωης...μην βλεπεις που ελλαδα δεν τους αντικαθιστουμε ποτε κι απλως λαδωνουμε στα ΚΤΕΟ...