PDA

View Full Version : cordura η δέρμα?



rudolf.gr
09/10/2008, 13:15
Καλησπέρα μάγκες!! έιμαι νέος οδηγός και είμαι κάτοχος ενός ninja 250 r και τώρα θα περάσω τον πρώτο μου χειμώνα με την μηχανή. Ψάχνω το πρώτο μου μπουφανάκι, έχω δει μερικά στην dainese και μπορώ να πω οτι τα δέρματα μου αρέσανε πιο πολύ.αλλα θέλω να ρωτήσω ποιο μεγαλη ασφάλεια ποιο παρέχει οχι μονο στιν τριβή αλλα και στην πρόσκουση , ποιο ζέστο ποιο είναι ? η μηχανή μου είναι μαύρη και θα το ήθελα μαυρο αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο ωραίο και ασφαλές μοντέλο! ελπιζω η παλιοι να μου ριξουν τα φώτα τους !! ευχαριστωωωωωωωωωωωωω

McTalas
09/10/2008, 13:20
ΚΑλυτερη ασφαλεια παρεχει το δερματινο,

καλυτερη θερμομωνοση και ανεση παρεχει το κορντουρα!!!

καλυτερα να παρεις ενα κορντουρα, σετ θα σου προτεινα (παντελονι-τζακετ) και θα εισαι μια χαρα τον χειμωνα.

τι Δερμα ειναι πιο μουρατο, πιο "κακο" αλλα ειναι για άλλες "δουλειες".

vestromas
09/10/2008, 13:29
Θα συμφωνισω με τον φιλο McTalas, και θα προτινω ενα σετακι κορντουρας, τωρα που πιανει ο χειμωνας και αργοτερα παιρνεις κανενα δερματινο να κανεις και την λεζαντα σου.:lol: :beer: :wave2:

McTalas
09/10/2008, 13:40
Φιραλακι θα σου πρότεινα να αφησεις τα dainese στην ησυχια τους και να ψαχτεις σε κανενα καλο και φτηνο μπουφανακι

κοιτα αυτο: Bering Zephyr

http://www.vassalos.gr/html/touring.htm

στα 299? αλλα αν ψαχτεις το παιρνεις και 260? Παραπολυ καλο μπουφανακι!!

εγω εχω dainese άλλα για να παρεις καλο dainese πρεπει να δωσεις 400? τουλαχιστον, το πιο φτηνο που πηρα εγω ειχε 330? και με και μετατροπες που θελω να του κανω θα παει στα 400?

δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα στο ξεκινιμα, τωρα αν σου περισευουν αλλαζει το θεμα, παρε το dainese gator.

Aggelos_SV
09/10/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από rudolf.gr
Καλησπέρα μάγκες!! αλλα θέλω να ρωτήσω ποιο μεγαλη ασφάλεια ποιο παρέχει οχι μονο στιν τριβή αλλα και στην πρόσκουση , ποιο ζέστο ποιο είναι ?

Γειά χαρά νταν αμα λάχει να ούμ μαγκίτη:lol:

Λοιπόν στην τριβή μεγαλύτερη ασφάλεια θα βρεις στο δέρμα( όχι ότι η cordura δεν κάνει την δουλειά της..)

Όσον αφορά την πρόσκρουση ,εφόσον τα μπουφάν της εκάστοτε εταιρείας (αν) έχουν όλα,κοινά μεταξύ τους, προστατευτικά ,τότε παρέχουν την ίδια ασφάλεια σε πρόσκρουση.Αν δεν κάνω λάθος η Dainese έχει κοινά προστατευτικά στα περισσότερα μπουφάν της...έχει και ένα όμως για τον αγκώνα που φτάνει αρκετά χαμηλά προς τον καρπό.

Επίσης...cordura: ζεστή και ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ,ενώ το δέρμα αρκετά λιγότερο ζεστό και ΜΗ αδιάβροχο