PDA

View Full Version : Aναστροφη φυσικων φαινομενων??



GIXXERAKIAS
09/10/2008, 13:24
Τι εννοω με αυτο??Εχω ενα σκουτερ το οποιο ειναι το καθημερινο εργαλειο μετακινησης.Η μαρκα δεν εχει σημασια αλλα σημασια για την ερωτηξη μου εχει οτι εχει μπρος πισω δισκοφρενα.

Δεν εχω αλλαξει ποτε υγρα φρενων στο σερβις (ειναι στα υποψιν) και το εχω απο το 2003 με αισιως 50.000χιλ και κατι στο κοντερ.Τωρα τελευταια που κανει κατι παραξενο στο πισω φρενο αλλα τακακια εχω και το ιδιο και υγρα (μαυρα βεβαια αλλα εχει:D ).Τι μου παρουσιαζει??Το πρωι οταν ξεκιναω η μανετα του πισω φρενου στο φρεναρισμα ακουμπαει σχεδον το γκριπ στα φρενα αλλα εχει φρενο κανονικα.Το παραξενο ειναι οτι κατα την διαρκεια της μερας (με απανωτα φρεναρισματα) η μανετα επανερχεται οχι μονο πληρως αλλα και πιο πανω απο οτι την εχω συνηθισει και ειναι και ξυλινη η αισθηση του φρενου...on-off...η θα το παταω και δεν θα σταματαει η θα το παταω δυνατα για να μπλοκαρει ο πισω τροχος.

Το εχω σκεφτει να αλλαξω τα υγρα αλλα και παλι απο απλη λογικη μονο οταν ζεσταινονται τα υγρα πεφτει η μανετα και οχι το πρωι που ειναι εντελως κρυα.Εχει τυχει σε κανεναν?Τι μπορει να συμβαινει?:confused:

sniper
09/10/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τι εννοω με αυτο??Εχω ενα σκουτερ το οποιο ειναι το καθημερινο εργαλειο μετακινησης.Η μαρκα δεν εχει σημασια αλλα σημασια για την ερωτηξη μου εχει οτι εχει μπρος πισω δισκοφρενα.

Δεν εχω αλλαξει ποτε υγρα φρενων στο σερβις (ειναι στα υποψιν) και το εχω απο το 2003 με αισιως 50.000χιλ και κατι στο κοντερ.Τωρα τελευταια που κανει κατι παραξενο στο πισω φρενο αλλα τακακια εχω και το ιδιο και υγρα (μαυρα βεβαια αλλα εχει:D ).Τι μου παρουσιαζει??Το πρωι οταν ξεκιναω η μανετα του πισω φρενου στο φρεναρισμα ακουμπαει σχεδον το γκριπ στα φρενα αλλα εχει φρενο κανονικα.Το παραξενο ειναι οτι κατα την διαρκεια της μερας (με απανωτα φρεναρισματα) η μανετα επανερχεται οχι μονο πληρως αλλα και πιο πανω απο οτι την εχω συνηθισει και ειναι και ξυλινη η αισθηση του φρενου...on-off...η θα το παταω και δεν θα σταματαει η θα το παταω δυνατα για να μπλοκαρει ο πισω τροχος.

Το εχω σκεφτει να αλλαξω τα υγρα αλλα και παλι απο απλη λογικη μονο οταν ζεσταινονται τα υγρα πεφτει η μανετα και οχι το πρωι που ειναι εντελως κρυα.Εχει τυχει σε κανεναν?Τι μπορει να συμβαινει?:confused:


Δεν έχεις υγρά φρένων.... ένα ζουμί είναι που συμπεριφέρεται ανάλογα....

Σκέψου το σαν μια χύτρα ταχύτητος......


Και το μηχανάκι σου δεν είναι το CERN για να κάνεις πειράματα.

GIXXERAKIAS
09/10/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν έχεις υγρά φρένων.... ένα ζουμί είναι που συμπεριφέρεται ανάλογα....

Σκέψου το σαν μια χύτρα ταχύτητος......


Και το μηχανάκι σου δεν είναι το CERN για να κάνεις πειράματα.

Το σκεφτηκα και αυτο που λες αδερφε μου αλλα τα ιδια ακριβως υγρα φρενων ειναι και στο μπροστινο το οποιο τραβαει περισσοτερο ζορι ολη μερα.Δεν θα πρεπε να εκανε και αυτο τα ιδια και χειροτερα??:look:

OldMan
09/10/2008, 13:50
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τράβα άλλαξε υγρά ρε τσίπη !!!


(που μΕ θέλεις και εξήγηση του φαινόμενου..) :smokin:

sapila racing
09/10/2008, 13:50
Θα έλεγα να αλλάξεις τα υγρά μπρος πίσω, να κανεις και σωστή εξαέρωση και κατα πάσα πιθανότητα θα λυθεί το πρόβλημα σου.
Τα υγρα φρένων καταστρέφονται απο την υγρασία που τραβάνε απο το περιβάλλον και καλό ειναι να αλλαζονται τουλάχιστον κάθε 2 χρόνια.

nionio$
09/10/2008, 13:55
+1000 υγρα αμεσα!!!:wave2: :wave2:

gixxerpap
09/10/2008, 13:58
μην αγχώνεσαι ρε.... μάλλον επειδή είναι ακόμα καινουργια τα υγρα το κάνει ....με τον καιρο θα στρώσει ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
09/10/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Το σκεφτηκα και αυτο που λες αδερφε μου αλλα τα ιδια ακριβως υγρα φρενων ειναι και στο μπροστινο το οποιο τραβαει περισσοτερο ζορι ολη μερα.Δεν θα πρεπε να εκανε και αυτο τα ιδια και χειροτερα??:look:

Αφού μιλάς για σκούτερ, και τα δύο τρομπάκια των φρένων βρίσκονται στο τιμόνι, σκέψου τη διαφορά όμως που έχει σε μάκρος το σωληνάκι του πίσω φρένου με αυτό του μπροστινού, όχι ότι έχει να κάνει αλλά μπορεί και να έχει να κάνει :dizzy: :lol:

Όπως και νά'χει άλλαξε τα υγρά των φρένων και φρόντισε να βάλεις υγρά φρένων κι όχι νερό της βροχής παλιοσκωτσέζε :rotflmao:

GIXXERAKIAS
09/10/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes:

Τράβα άλλαξε υγρά ρε τσίπη !!!


(που μΕ θέλεις και εξήγηση του φαινόμενου..) :smokin:

:D
Απλα βρε παιδια μου φανηκε παραξενο το να σκληραινει η μανετα αντι να μαλακωνει με την χρηση.:blush:

Οποτε υγρα that is...master has spoken.:D :beer:

sapila racing@ To γνωριζω για τα υγρα κτλ (ειδικα στην μηχανη τα αλλαζω πριν απο track day) απλα ελεγα μηπως παιζει κατι αλλο.:sick:

gixxerpap@ Να ενας ανθρωπος που με καταλαβαινει ρε σεις!!Μα μονο 5 χρονια τα εχω ρε Γιωργη πες τους οτι ειναι καινουργια ακομα...:bigcry: :lol:

makis206@ Που το ξερεις οτι ειμαι της γενιας ΜακΜανθουντ ρε Μακη??? :eyepop: :eyepop: Δηλαδη τζαμπα μαζευα το νερο της βροχης ρε πστ μου??:sad:

:rotflmao:

ps:Eυχαριστω παιδες!!:beer:
ps2:Eνα μεγαλο ευχαριστω στον στ'@@@ sniperman που απαντηξε πρωτος!:rotflmao:

sniper
09/10/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
....
sapila racing@ ....
gixxerpap@ ....
makis206@ ....

ps:Eυχαριστω παιδες!!:beer:


Μάλιστα.... στα @@ σου εμείς...









καλώς!








































































:lol: :lol: :lol:

makis206
09/10/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλιστα.... στα @@ σου εμείς...
καλώς!

Άντε βρε παραπονιάρη, κράτα το ευχαριστώ μου και κρατώ εγώ το παίδες :dizzy: :lol:

GIXXERAKIAS
09/10/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλιστα.... στα @@ σου εμείς...

καλώς!

:lol: :lol: :lol:

Ελα παραπονιαρικο θα το κανω edit για παρτη σου!!:lol: :lol: