PDA

View Full Version : Φθηνή βάση κινητού τηλεφώνου Gps Navigator



ospsom
09/10/2008, 15:35
Γειά και χαρά σέ όλους. βρήκα ακόμα ένα site για το στωματέξ μου. Πολλές και χρήσιμες πληροφορίες εδώ οι οποίες είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Σας παρουσιάζω μια φθηνή λύση για όσους έχουν κινητό τηλέφωνο (στην δική μου περίπτωση έχω το 6110 Navigator ) και θέλουν να στηρίξουν το τηλέφωνο χωρίς να το κρατάνε. Δεν ξέρω εάν έχει ξαναειπωθεί εδώ αλλά δεν έγινε και τίποτα εάν κάποιος έχει χάσει επεισόδια. Παρεμπιπτόντως έχω το στρώμα 4 μήνες το αγόρασα από φίλο μεταχειρισμένο και έχω πάθει με το μοτόρι. Οδηγούσα 10 χρόνια παπί και καταλαβαίνετε. Λοιπόν για αρχή πηγαίνετε στην Στουρνάρη και συγκεκριμένα στο κατάστημα COSMODATA και παίρνετε μία βάση στήριξης 9 euro και την βάση συγκράτησης του τηλεφώνου 11 euro. Η διαδικασία είναι πολύ απλή για την σύνδεση στο τιμόνι. Το μόνο που έκανα για περισσότερη ασφάλεια είναι (πίσω από τη βάση συγκράτησης έβαλα πάνω και κάτω 2 μικρές βίδες με ροδέλα για να μην ξεκουμπώσει η βάση από μεγάλο κραδασμό λόγω βάρους του τηλεφώνου και για ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια που πες ότι σπάει κι αυτό που δεν σπάει με τίποτα στο τηλέφωνο έβαλα από lanyard αυτό που φοράνε σε εκθέσεις το κρεμασταράκι στο λαιμό στο κινητό και το τελείωμά του με γαντζάκι στο τιμόνι σε περίπτωση που φύγει από την βάση να μην πέσει κάτω αλλά να παραμείνει στο τιμόνι. Παραθέτω και τις αντίστοιχες φωτό. Ελπίζω να βοήθησα εάν δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος Ευχαριστώ.

http://i41.servimg.com/u/f41/13/11/40/46/07102012.jpg
http://i41.servimg.com/u/f41/13/11/40/46/07102013.jpg
http://i61.servimg.com/u/f61/13/11/40/46/iiiioi11.jpg
http://i61.servimg.com/u/f61/13/11/40/46/iiiioi11.jpg

Panos RG
09/10/2008, 16:12
Καλησπέρα,πολύ ωραίο το θεματάκι. 'Εχω κι εγώ το 6110 ΝΑ και έχω στο μυαλό μου μια άλλη πατέντα
και θα την κάνω σύντομα οπότε και θα βάλω και την ανάλογη φωτογραφία! αγοράζεις ένα δεύτερο καπάκι μπαταρίας
και το κολλάς πάνω στη βάση που ήδη έχεις φτιάξει ! όταν θα θες να βάλεις το τηλέφωνο πάνω στη βάση θα βγάζεις το καπάκι
και θα το κουμπώνεις πάνω στο καπάκι που είναι κολλημένο στη βάση!

ospsom
09/10/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos RG
Καλησπέρα,πολύ ωραίο το θεματάκι. 'Εχω κι εγώ το 6110 ΝΑ και έχω στο μυαλό μου μια άλλη πατέντα
και θα την κάνω σύντομα οπότε και θα βάλω και την ανάλογη φωτογραφία! αγοράζεις ένα δεύτερο καπάκι μπαταρίας
και το κολλάς πάνω στη βάση που ήδη έχεις φτιάξει ! όταν θα θες να βάλεις το τηλέφωνο πάνω στη βάση θα βγάζεις το καπάκι
και θα το κουμπώνεις πάνω στο καπάκι που είναι κολλημένο στη βάση!

Για να ξεκουμπώσω το καπάκι του 6110 κάνω μισή ώρα φίλε μου δεν μου φαίνεται βολικό. Άν προσέξεις η μ@μ@κια του 6110 έιναι η κάτω εγκοπή του καπακιού που με λίγα βάλε βγάλε δεν νομίζω ότι θα μείνει όρθια. Άμα σε βολεύει όμως δική σου η επιλογή. Γνώμη μου πάντα.

Panos RG
09/10/2008, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ospsom
Για να ξεκουμπώσω το καπάκι του 6110 κάνω μισή ώρα φίλε μου δεν μου φαίνεται βολικό. Άν προσέξεις η μ@μ@κια του 6110 έιναι η κάτω εγκοπή του καπακιού που με λίγα βάλε βγάλε δεν νομίζω ότι θα μείνει όρθια. Άμα σε βολεύει όμως δική σου η επιλογή. Γνώμη μου πάντα.


Εγώ το ανοίγω 2-3 φορές τη μέρα και δεν έχει πάθει τίποτα!
και είναι πολύ εύκολο, μπας και τοπροσπαθείς από την ανάποδη?

ospsom
09/10/2008, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos RG
Εγώ το ανοίγω 2-3 φορές τη μέρα και δεν έχει πάθει τίποτα!
και είναι πολύ εύκολο, μπας και τοπροσπαθείς από την ανάποδη?

Απο κάτω ανοίγει το ριμάδι και για να το ανοίξω θέλω εξωλκέα. Μπορεί το δικό μου να είναι ελλατωματικό δεν ξέρω. Κι εσύ γιατί το ανοίγεις 2 -3 φορές την ημέρα? Ρεκτιφιέ του κάνεις?

Panos RG
10/10/2008, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ospsom
Απο κάτω ανοίγει το ριμάδι και για να το ανοίξω θέλω εξωλκέα. Μπορεί το δικό μου να είναι ελλατωματικό δεν ξέρω. Κι εσύ γιατί το ανοίγεις 2 -3 φορές την ημέρα? Ρεκτιφιέ του κάνεις?

Καλά,2-3 φορές τη μέρα που λέει ο λόγος! έχω 2 αριθμούς και το δεύτερο κινητό μένει συχνά απο μπαταρία και κάνω σκάντζες! δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!
να σε ρωτήσω κάτι γιατί δεν κατάλαβα, τη βάση που πιάνει στο τιμόνι την αγόρασες χωριστά?
γιατί έχω το καμάτι που κρατάει το κινητό αλλά βάση για το τιμόνι δεν έχω βρεί ακόμα!

ospsom
10/10/2008, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos RG
Καλά,2-3 φορές τη μέρα που λέει ο λόγος! έχω 2 αριθμούς και το δεύτερο κινητό μένει συχνά απο μπαταρία και κάνω σκάντζες! δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!
να σε ρωτήσω κάτι γιατί δεν κατάλαβα, τη βάση που πιάνει στο τιμόνι την αγόρασες χωριστά?
γιατί έχω το καμάτι που κρατάει το κινητό αλλά βάση για το τιμόνι δεν έχω βρεί ακόμα!

Ουί. Η βάση στήριξης στο τιμόνι είναι ξεχωριστό κομμάτι και συνδέεται με το άλλο κομμάτι που είναι η βάση προσαρμογής του τηλεφώνου. Η βάση τιμονιού σου έγραψα απο που την παίρνεις κιαι κοστίζει 9 ευρώ. Αλλά δεν ξέρω εαν προσαρμόζει με την άλλη βάση που έχεις.

pepes1gr
11/10/2008, 18:52
κοιτάτε και μία δική μου πατέντα.


144897

pepes1gr
11/10/2008, 18:53
και από άλλη πλευρά


144898

ospsom
11/10/2008, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
και από άλλη πλευρά
Πολύ ωραία η πατέντα σου και προσεγμένη δουλειά. Βασικά έψαχνα να βρώ κι εγώ κάποιον που να φτιάχνει μικροκατασκευές με αλουμίνιο αλλά δεν βρήκα. Να σου πω την αλήθεια δεν έψαξα και πολύ διότι δεν ήθελα να το βάλω τόσο ψηλά δεν μου άρεσε και πολύ το ήθελα πιο διακριτικό. Γούστα θα μου πείς ε? Πάντως μπράβο για την δουλειά σου.

pepes1gr
12/10/2008, 18:55
Την έφτιαξε φίλος που ασχολείται με σόμπες και είναι η κατασκευή από ανοξείδωτο ατσάλι και από πάνω έχει θερμοδιαστελόμμενο.Δεν κουνιέται καθόλου και το βασικό...είναι τσάμπα:beer:
Για το οπτικό πεδίο έχω να πω ότι είναι πολύ καλό (προσωπικό γούστο φυσικά) και ειδικά το βράδυ δένει πολύ καλά ο φωτισμός του GPS με τα όργανα.

suzukimaniac
12/10/2008, 19:15
μπραβο ρε παιδια.Εχω ενα κολλημα να εχω και εγω το κινητο μπροστα στην μηχανη.Αληθεια, παιζει ο φιλος σου να μας φτιαξει ενα ακομη????το σχεδιο με την βαση το σκεφτομαι λιγο, εχω ερικσον g900 και θεωρω οτι ειναι γενικα επιφοβο σε λακουβες...

alex-kal
12/10/2008, 20:24
Επειδή με έχει προβληματίσει αρκετά αυτό το θέμα , θάθελα να ρωτήσω: τα πλαϊνά κρατάνε καλά το τηλέφωνο.
Εχω ένα TYTN II και θέλω να το βάλω έτσι ακριβώς.
Προς το παρόν έχω βολευτεί βάζοντάς το κάτω από το bagster (εκεί που βάζεις κάποιο χάρτη)..

ospsom
13/10/2008, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Επειδή με έχει προβληματίσει αρκετά αυτό το θέμα , θάθελα να ρωτήσω: τα πλαϊνά κρατάνε καλά το τηλέφωνο.
Εχω ένα TYTN II και θέλω να το βάλω έτσι ακριβώς.
Προς το παρόν έχω βολευτεί βάζοντάς το κάτω από το bagster (εκεί που βάζεις κάποιο χάρτη)..

Τα πλαινα κρατάνε πολύ καλά το τηλέφωνο φιότι είναι με δαγκάνα. Στην πρώτη δική μου περίπτωση για μεγαλύτερη ασφάλεια έχω στο τηλέφωνο και ένα κορδονάκι και το πιάνω για μεγαλύτερη ασφάλεια σε μένα γάτζο μικρό στο τιμόνι για παν ενδεχώμενο εαν φύγει το τηλέφωνο να παραμείνει στο τιμόνι. Προσοχή όμως για όλους μας (ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ GPS ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ)

pepes1gr
13/10/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ospsom
Τα πλαινα κρατάνε πολύ καλά το τηλέφωνο φιότι είναι με δαγκάνα. Στην πρώτη δική μου περίπτωση για μεγαλύτερη ασφάλεια έχω στο τηλέφωνο και ένα κορδονάκι και το πιάνω για μεγαλύτερη ασφάλεια σε μένα γάτζο μικρό στο τιμόνι για παν ενδεχώμενο εαν φύγει το τηλέφωνο να παραμείνει στο τιμόνι. Προσοχή όμως για όλους μας (ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ GPS ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ)
Εχεις απόλυτο δίκιο.

cantona
13/10/2008, 23:33
Μην έχετε και πολύ εμπιστοσύνη πάντως σε αυτές τις δαγκάνες.
Συνήθως τα πιράκια που έχουν μέσα τους αυτές οι θήκες και συγκρατούν τα γρανάζια,είναι πλαστικοί, πολύ εύκολα με τους κραδασμούς μπορεί να σπάσουν,και να δείτε την συσκευή να πετάει.:eek:
Εκτός βέβαια αν το έχετε δεμένο όπως ο φίλος ποιο πάνω,αλλά και πάλι...:dizzy:

ospsom
14/10/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από cantona
Μην έχετε και πολύ εμπιστοσύνη πάντως σε αυτές τις δαγκάνες.
Συνήθως τα πιράκια που έχουν μέσα τους αυτές οι θήκες και συγκρατούν τα γρανάζια,είναι πλαστικοί, πολύ εύκολα με τους κραδασμούς μπορεί να σπάσουν,και να δείτε την συσκευή να πετάει.:eek:
Εκτός βέβαια αν το έχετε δεμένο όπως ο φίλος ποιο πάνω,αλλά και πάλι...:dizzy:


Ε κι εσύ φίλε καντονά τα ισοπεδώνεις όλα. Ε να μην βάλουμε καμμία βάση και να κρατάμε το τηλέφωνο για να βλέπουμε τους δρόμους με τη γλώσσα. Όλο και κάποια πατέντα θα βρούμε και γι αυτό ε? Είδα γενικός στο διαδύκτιο άπειρες πατέντες για βάσεις στήριξης (βαριές ελαφριές μεγάλες μικρές κλπ κλπ) Όλοι (όσοι ενδιαφέρονται δηλαδή) ψάχνουν να βρούν αυτό που τους ταιριάζει. Έτσι δεν είναι η κάνω λάθος? Και όλοι περιμένουν απο κάποιους να τους πουν τα αποτελέσματα. Έτσι δεν είναι? Αλλιώς εαν έβλεπα ότι αυτή η πατέντα πουλάει θα άνοιγα μαγαζί για να κάνω μόνο αυτό το πράγμα. Δοκιμάζουμε φίλε δοκιμάζουμε και ότι μας κάτσει. Παρεπιπτόντος έχω κολλησει να βάλω προβολάκια στο στρωματέξ και αυτά τα hella κάνουν 50€ το κομμάτι. Δεν είναι μαμακία αυτό?Κι εγώ τι κόλλημα έχω φάει?Τεσπα. Ελπίζω την κατανόησή σου και να μην παρεξηγηθείς ε? απόψεις.

apav
14/10/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ospsom
Παρεπιπτόντος έχω κολλησει να βάλω προβολάκια στο στρωματέξ και αυτά τα hella κάνουν 50€ το κομμάτι. Δεν είναι μαμακία αυτό?Κι εγώ τι κόλλημα έχω φάει?

Άσχετο αλλά, έχεις δει ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66446);

cantona
14/10/2008, 16:42
@ospsom
Δεν ισοπεδώνω φίλε μου τίποτα,απλά για το συγκεκριμένο μιλάω εκ πείρας δυστυχώς.Μου άνοιξε ξαφνικά η βάση εν κινήσει,αλλά ευτυχώς το πρόλαβα.Από δοκιμή λοιπόν είπα την γνώμη μου.
Επειδή λοιπόν κάνω σχεδόν καθημερινή χρήση του gps-τηλεφώνου πάνω στη μηχανή,πλήρωσα ακριβά αλλά είμαι σίγουρος γι'αυτό http://osc.makan.gr/catalog/product_info.php?cPath=70_63_106&products_id=373 και γι'αυτό http://osc.makan.gr/catalog/product_info.php?cPath=33_50&products_id=1229 .
Όσο για τα προβολάκια μια χαρά πιστεύω μπορείς να τα ταιριάξεις,κάπου εδώ μέσα νομίζω πως υπάρχει και σχετικό θέμα.
Και όχι βέβαια,αυτό έλειπε να παρεξηγούμαστε απλά ανταλλάσσοντας απόψεις. :beer:

ospsom
14/10/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Άσχετο αλλά, έχεις δει ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66446);

Αυτό το έχω δει αλλά δεν μας λέει ο φίλος απο που τα πήρε και δεν είναι εύκολο να γυρίσω όλη την Αθήνα να τα βρώ. Εκτός εάν δεν είδα καλά και γράφει.

ospsom
14/10/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από cantona
@ospsom
Δεν ισοπεδώνω φίλε μου τίποτα,απλά για το συγκεκριμένο μιλάω εκ πείρας δυστυχώς.Μου άνοιξε ξαφνικά η βάση εν κινήσει,αλλά ευτυχώς το πρόλαβα.Από δοκιμή λοιπόν είπα την γνώμη μου.
Επειδή λοιπόν κάνω σχεδόν καθημερινή χρήση του gps-τηλεφώνου πάνω στη μηχανή,πλήρωσα ακριβά αλλά είμαι σίγουρος γι'αυτό http://osc.makan.gr/catalog/product_info.php?cPath=70_63_106&products_id=373 και γι'αυτό http://osc.makan.gr/catalog/product_info.php?cPath=33_50&products_id=1229 .
Όσο για τα προβολάκια μια χαρά πιστεύω μπορείς να τα ταιριάξεις,κάπου εδώ μέσα νομίζω πως υπάρχει και σχετικό θέμα.
Και όχι βέβαια,αυτό έλειπε να παρεξηγούμαστε απλά ανταλλάσσοντας απόψεις. :beer:


Too much για βάση κινητού 116€????? Θα μου πείς εαν πέσει και σπάσει το κόστος θα είναι 3πλο. Anyway.

Sapadak
14/10/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ospsom
Αυτό το έχω δει αλλά δεν μας λέει ο φίλος απο που τα πήρε και δεν είναι εύκολο να γυρίσω όλη την Αθήνα να τα βρώ. Εκτός εάν δεν είδα καλά και γράφει.


Για ξαναδες :)


Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Λοιπον τα προβολακια στοιχηζουν 10 ευρω εκαστος και μπορεις να τα βρεις στα περισσοτερα καλα ποδηλαταδικα η σε μαγαζια στο μοναστηρακι.Υπαρχουν πολλα διαφορετικα.. :)