PDA

View Full Version : Βοήθεια σας για κράνος



stelao
22/02/2005, 13:50
Ειμαι αυτή την περίοδο στην διαδικασια αγοράς κράνους. Έχω βάλει αρκετά έως πολλά κράνη την τελευταία εβδομάδα και έχω καταλήψει σε 2, το Shoei Diabolic 2 και το AGV MOTO GP Rossi. Κλείνω ως προς το AGV τα έχω ψάξει αρκετά το μόνο που δεν μπόρεσα να βρω είναι το βάρος για το AGV. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και αν κάποιος ξέρει ή έχει ιδέα για το βάρος του AGV.:confused:

RapidShade
22/02/2005, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stelao
Ειμαι αυτή την περίοδο στην διαδικασια αγοράς κράνους. Έχω βάλει αρκετά έως πολλά κράνη την τελευταία εβδομάδα και έχω καταλήψει σε 2, το Shoei Diabolic 2 και το AGV MOTO GP Rossi. Κλείνω ως προς το AGV τα έχω ψάξει αρκετά το μόνο που δεν μπόρεσα να βρω είναι το βάρος για το AGV. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και αν κάποιος ξέρει ή έχει ιδέα για το βάρος του AGV.:confused:

egw exw to XR-2, prepei na einai 1150...
xwris na thymamai sigoura...

to diko sou prepei na einai kapou ekei

Einai koryfh, arkei na sou kathetai
esena kala!

RapidShade
22/02/2005, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
egw exw to XR-2, prepei na einai 1150...
xwris na thymamai sigoura...

to diko sou prepei na einai kapou ekei

Einai koryfh, arkei na sou kathetai
esena kala!

A, kai tha exeis kai ena kranos
pou kai GAMATO einai...
kai tha jexwrizei apo thn allh
th malakia pou thn exei parei
pia kai h Tyflh Giwrgia... (jaderfh
ths Koutshs Marias)

:P

:rotflmao: :wave2: :rotflmao:

stelao
22/02/2005, 14:32
Το XR-2 ειναι μια κλάση καλύτερο από το GP-Pro; Ερχεται το XR-2 στην Ελλάδα ή το πήρες από έξω. Αν το βάρος είναι γύρο στα 1200 gr δεν θα το συζητήσω καθόλου γιατί μέσα το κράνος είναι σαλόνι και μου κάθετε και πολύ καλά. Από ηχομόνωση πως είναι. Όσο για τα γραφικά δεν το συζητώ είναι κορυφαία και κάνουν μπαμ από μακριά και εγώ κατά άλλα είμαι κατράμη, μαύρη μηχανή και μαύρος ρουχισμός.

idi
22/02/2005, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stelao
Το XR-2 ειναι μια κλάση καλύτερο από το GP-Pro; Ερχεται το XR-2 στην Ελλάδα ή το πήρες από έξω. Αν το βάρος είναι γύρο στα 1200 gr δεν θα το συζητήσω καθόλου γιατί μέσα το κράνος είναι σαλόνι και μου κάθετε και πολύ καλά. Από ηχομόνωση πως είναι. Όσο για τα γραφικά δεν το συζητώ είναι κορυφαία και κάνουν μπαμ από μακριά και εγώ κατά άλλα είμαι κατράμη, μαύρη μηχανή και μαύρος ρουχισμός.

ΑΣΕ ΤΟ ΡΑΠΑΝΑΚΙ-SHADE ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΤΟ GP-PRO ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΤΟ XR- 2 (ΠΑΛΙΟ)

RapidShade
22/02/2005, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stelao
Το XR-2 ειναι μια κλάση καλύτερο από το GP-Pro; Ερχεται το XR-2 στην Ελλάδα ή το πήρες από έξω. Αν το βάρος είναι γύρο στα 1200 gr δεν θα το συζητήσω καθόλου γιατί μέσα το κράνος είναι σαλόνι και μου κάθετε και πολύ καλά. Από ηχομόνωση πως είναι. Όσο για τα γραφικά δεν το συζητώ είναι κορυφαία και κάνουν μπαμ από μακριά και εγώ κατά άλλα είμαι κατράμη, μαύρη μηχανή και μαύρος ρουχισμός.

Οχι το XR2 είναι σειρά του '03.
To GP Pro είναι περσυνή, και βασικά
είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΡΑΝΟΣ, και άσε
τον π@π@ρ-IDI να λέει φίδια και
κροταλίες.. το βάρος είναι τόσο
και είναι από τα ελαφρύτερα που
θα βρεις.

Οσο για το θόρυβο, το Schuberth που
το έχει κολλητός μου, έχει πει ότι
είναι κορυφή από θόρυβο, και το
δικό μου είναι καλό, αλλά δνε μπορώ
να τα συγρίνω (φοράει μεγαλύτερο)
και δεν μπορώ να το δοκιμάσω, κ
το αντίστροφο. Πάντως όλα εξαρτώνται
από ένα και μόνο πράγμα...

Θόρυβος... με ΠΟΣΑ? και σε ΤΙ πάνω?
If you know what I mean... :beer:

Πόρισμα; Πάρτο και θα με θυμηθείς!

stelao
22/02/2005, 14:59
Φαντάσου DL-650 με εξατμίσεις τις μανας του και ταξίδια μέχρι 150 km. 'Οσο για το Schuberth το έβαλα και το έχω διαβάσει για το θόρυβο είναι το κορυφαίο, αλλά είναι αρκετά βαρύ ελτός φυσικά για το όλο carbon.

RapidShade
22/02/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stelao
Φαντάσου DL-650 με εξατμίσεις τις μανας του και ταξίδια μέχρι 150 km. 'Οσο για το Schuberth το έβαλα και το έχω διαβάσει για το θόρυβο είναι το κορυφαίο, αλλά είναι αρκετά βαρύ ελτός φυσικά για το όλο carbon.

Βρε πάρτο ΧΑΛΑΡΑ λέμε...!
αν μου έλεγες ότι θέλεις στα 280 να μην ακούγεται
τίποτα θα σου έλεγα να παίξεις Moto GP 2
με την κάρτα ήχου στο MUTE...


axaxaxaxa



:rotflmao: :rotflmao:

stelao
22/02/2005, 15:05
Ωραίος!!!!!!!!:sun:

LittleJohn
22/02/2005, 16:22
Αν και είμαι ορκισμένος οπαδός των Shoei (έχω xr-900 και xr-1000) και εγώ θα σου έλεγα να πάς για το AGV. Κορυφαία κρανούμπα με κορυφαία γραφικά...:D ;)

Tigas
23/02/2005, 12:34
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ


9203

Tigas
23/02/2005, 12:36
ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ TA SHOEI EINAI ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ARAI ΚΑΙ ΤΟ DIABOLIC ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΙΓΚΑ


9204

stelao
23/02/2005, 14:36
Sigoura kala kai ta Arai alla kai h timi tous akoma kalyteri. Oso gia to Shoei kai auto poly kalo alla to Agv exei poly kalyteri poiothta mou fianete stin eswteriki ependysi. Mou fainete oti arxizw na gernw pros to AGV, to mono pou me problimatize htan to baros tou pou den to ebriska pou8ena.

periklisk
23/02/2005, 19:32
AGV πάρε!

Το pro είναι λίγο καλύτερο εμφανισιακά......

stelao
24/02/2005, 10:00
Telika 8a paro to sygkekrimeno meta thn boh8eia sas.


9260

periklisk
24/02/2005, 10:23
Άντε με γειά!

stako
24/02/2005, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
egw exw to XR-2, prepei na einai 1150...
xwris na thymamai sigoura...

to diko sou prepei na einai kapou ekei



1150??? Το έχεις ζυγίσει? Άλλο τι λέει ο κατασκευαστής και άλλο πόσο είναι πραγματικά...

Schuberth έχει πολύ ελαφριά μοντέλα, δεν είναι όλα carbon, πήγαινε στην Triumph στη Μιχαλακοπούλου, ζήτα να δεις ένα και θα με θυμηθείς.

Εγώ έχω OGK FF4 GP το οποίο είναι στα 1300gr ΖΥΓΙΣΜΕΝΟ και προκαλώ οποιονδήποτε με Arai ή Shoei να έρθει να τα ζυγίσουμε και αν το δικό του είναι ελαφρύτερο θα του χαρίσω το δικό μου ή θα του πάρω καινούργιο αν θέλει! :)

Επίσης απο θόρυβο είναι απο τα καλύτερα. Τις προάλλες πήρα ένα CB400 ενός φίλου που έχει πάνω μια αρκετά ελεύθερη εξάτμιση στην Εθνική και είχα πρόβλημα με τις στροφές γιατί δεν το άκουγα! Έπρεπε να κοιτάω στροφόμετρο για τις αλλαγές....

Όλα αυτά φιλικά, απλά δες λίγο και άλλες προτάσεις εκτός από τις στάνταρ....

Αν σου αρέσει βέβαια το AGV και το γουστάρεις τότα πάσο, περί ορέξεως ξέρεις...........;)

RapidShade
24/02/2005, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
1150??? Το έχεις ζυγίσει? Άλλο τι λέει ο κατασκευαστής και άλλο πόσο είναι πραγματικά...

Schuberth έχει πολύ ελαφριά μοντέλα, δεν είναι όλα carbon, πήγαινε στην Triumph στη Μιχαλακοπούλου, ζήτα να δεις ένα και θα με θυμηθείς.

Εγώ έχω OGK FF4 GP το οποίο είναι στα 1300gr ΖΥΓΙΣΜΕΝΟ και προκαλώ οποιονδήποτε με Arai ή Shoei να έρθει να τα ζυγίσουμε και αν το δικό του είναι ελαφρύτερο θα του χαρίσω το δικό μου ή θα του πάρω καινούργιο αν θέλει! :)

Επίσης απο θόρυβο είναι απο τα καλύτερα. Τις προάλλες πήρα ένα CB400 ενός φίλου που έχει πάνω μια αρκετά ελεύθερη εξάτμιση στην Εθνική και είχα πρόβλημα με τις στροφές γιατί δεν το άκουγα! Έπρεπε να κοιτάω στροφόμετρο για τις αλλαγές....

Όλα αυτά φιλικά, απλά δες λίγο και άλλες προτάσεις εκτός από τις στάνταρ....

Αν σου αρέσει βέβαια το AGV και το γουστάρεις τότα πάσο, περί ορέξεως ξέρεις...........;)

Το δικό μου πάντως είναι πανάλαφρό
και το έχουμε δει με την παρέα μου
και με τα Diabolic και με το schuberth..

από κει και πέρα, δεν χρησιμοποιήσαμε
ζυγαριά, απλά τα είδαμε στο χέρι,
αν μπορέσω κάποια στιγμή να το
τσεκάρω, θα πάμε και το στοιχημα :smilea:

stelao
24/02/2005, 11:15
Ekana to la8os na balw mia mera sthn kalirohs to Scuberth to S1 alla to carbon xwris oute na ta kserw ektos ta eixa akousta gia formula, kai fysika epa8a mia plaka. Meta to epsaksa gia kati sto diko mou valantio (500 Euro) kai eida oti to elafrytero einai gyro sta 1350gr alla kai htan kai monoxrwma.

Pantos 8a mou htan poly euxaristw an exei kapoios zygisei to AGV na mou pei baros pera tou kataskeuastei.

Thanks pantws gia tis gnwmes sas.

melsaltas
24/02/2005, 11:30
ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ RAPID ME SCHUBERTH.

ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ!

SCHUBERTH KAI ΠΑΛΙ SCHUBERTH!

OK.ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ,
ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ..

ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ...
ΤΟ S1 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ (ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΣΟΥ).

ΟΙ ΑΕΡΑΓΩΓΟΙ ΤΟΥ S1 ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΣΕ ΣΚΥΦΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟ DIABOLIC ΚΑΙ ΠΟΛΥΣ ΘΟΡΥΒΟΣ.ΓΙΑ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ.
ΓΙΑ ΤΟ AGV ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΜΗ.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ Η SCHUBERTH ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΤΟ QM1.ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΤΑ ΑΘΟΡΥΒΟ.
ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ...
ΑΚΟΥ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ!
:beer:

RapidShade
24/02/2005, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ RAPID ME SCHUBERTH.

ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ!

SCHUBERTH KAI ΠΑΛΙ SCHUBERTH!

OK.ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ,
ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ..

ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ...
ΤΟ S1 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ (ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΣΟΥ).

ΟΙ ΑΕΡΑΓΩΓΟΙ ΤΟΥ S1 ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΣΕ ΣΚΥΦΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟ DIABOLIC ΚΑΙ ΠΟΛΥΣ ΘΟΡΥΒΟΣ.ΓΙΑ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ.
ΓΙΑ ΤΟ AGV ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΜΗ.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ Η SCHUBERTH ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΤΟ QM1.ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΤΑ ΑΘΟΡΥΒΟ.
ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ...
ΑΚΟΥ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ!
:beer:

TRABA RE APO DW!

:lol: :bawl: :lol:

stelao
24/02/2005, 11:36
Swstos kai sigoura 8a parw oti mou ka8ete kalytera kai mou kanei kai sto mati klik. Etsi kai alliws den 8a to pantreutw kiolas.

To QM1 den pou aresei to kopsimo tou idiaitera kai einai kai mounta xrwmata, kai 8a protimosa kati pio entono gia na eimai poio antiliptos apo tous koimisides.

melsaltas
24/02/2005, 11:46
To QM1 den pou aresei to kopsimo tou idiaitera kai einai kai mounta xrwmata, kai 8a protimosa kati pio entono gia na eimai poio antiliptos apo tous koimisides. [/B][/QUOTE]

TOTE MHN KOITAΣ SCHUBERTH.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΙ ΣΕ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, ΒΛEΠΕ BMW.
KAI EXEIΣ ΔΙΚΙΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ, ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ.
ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ!!

TRABA RE APO DW! [RAP(ANAKI)ID]
XAXAXAXAXA
XOXOXOXOXO
:lol: :lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:lol: :lol: :lol:

stako
24/02/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
αν μπορέσω κάποια στιγμή να το
τσεκάρω, θα πάμε και το στοιχημα :smilea:

Οκ αλλά να κερδίσω κι εγώ κάτι αν πάει το στοίχημα!
:) :beer: :beer: :beer: