PDA

View Full Version : Gsx650f Bandit 2009



paschalisnic
10/10/2008, 11:07
Καλημερα σε ολους κατα τυχη ψαχνωντας επεσα πανω σε αυτο το site :

http://www.suzuki2k8.com/?deeplinking=true&deepLinkBike=6&deepLinkSub=video

Οπως θα δειτε το bandit αλλαζει η απωρια μου ειναι αν αυτο το μοντελο θα ερθει ποτε στην Ελλαδα η οχι για μενα ειναι απο τα πιο ομορφα μοντελα. Οποιος γνωριζει ας βοηθησει γιατι ενδιαφερομαι.

Ευχαριστω


144803

alex14
10/10/2008, 11:17
Απο οσο ξερω δεν ερχεται και ουτε προκειται να ερθει Ελλαδα.

:wave2:

xysterman
10/10/2008, 12:49
ayto to μοντελο ειναι αμερικη

apav
10/10/2008, 12:55
Και Ευρώπη πχ http://www.suzuki-gb.co.uk/bike/gsx650f/ :winka:

vag2009
11/10/2008, 20:15
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ http://uk.youtube.com/watch?v=qQKcHUwecZE&feature=related

apav
12/10/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vag2009
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ http://uk.youtube.com/watch?v=qQKcHUwecZE&feature=related

Βάλε φωτογραφία γιατί το youtube κάνει τα δικά του. :alien:

Elle
12/10/2008, 13:52
Ωραίο είναι...

Μak
12/10/2008, 22:09
Πολύ όμορφο το βρίσκω! Για αυτούς που για λόγους χρηστικότητας δεν θα μπορούσαν να έχουν μια Supersport μοτοσυκλέτα φαντάζει μια εξαιρετική λύση. Κινητήρας και πλαίσιο είναι ίδια με το bandit αλλά απο ότι διάβασα έχουν γίνει βελτιώσεις έτσι ώστε να αποκτήσει πιο σπορτίφ χαρακτήρα(π.χ φρένα με 4πίστονες δαγκάνες) Η απόδοση του κινητήρα φτάνει τους 86hp. Διάβασα αρκετά reviews απο το εξωτερικό και όλα μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια για το GSXF.

Το πρόβλημα για όσους ενδιαφέρονται(όπως εγώ) είναι το εξής, η Suzuki(Σφακιανάκης) δεν το έχει στους επίσημους καταλόγους της και δεν υπάρχει ούτε στο ελληνικό επίσημο site. Αντίθετα σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη πωλείται κανονικά εδώ και περίπου έναν χρόνο!(είναι μοντέλο 2008). Με λίγα λόγια απο ότι φαίνεται δεν το εισάγει επίσημα η Ελληνική αντιπροσωπία... γιατί άραγε??? Αλήθεια μπορούν να το φέρουν κατόπιν παραγγελίας ή η μόνη λύση είναι η αγορά απο παραεισαγωγέα?

Η τιμή του σε άλλες χώρες όπως π.χ Ιταλία, Γερμανία, Αγγλία διαμορφώνεται λίγό παραπάνω απο την τιμή του Bandit. Με λίγα λόγια πρόκειται για πολύ καλό value for money.

Για περισσότερες λεπτομέρειες:
Suzuki GSX650F Specs & photos (http://www.suzuki-gb.co.uk/bike/gsx650f/)

Video:
Suzuki GSX650F Commercial (http://www.youtube.com/watch?v=PrZGLvqU9N0)

Παρεθέτω παρακάτω κάποιες φωτογραφίες για όσους δεν ξερουν περί τίνος πρόκειται.

http://www.amadirectlink.com/news/2007/Images/Suzuki08_650.jpg

http://www.motorcyclenews.com/upload/208636/images/02XY8T6516-01.jpg

http://www.totalmotorcycle.com/photos/2008models/2008models-Suzuki-GSX650F4.jpg

http://www.totalmotorcycle.com/photos/2008models/2008models-Suzuki-GSX650F3.jpg

http://www.motorcyclenews.com/upload/208636/images/03XY8T7066-01.jpg

sofix
13/10/2008, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μak
[B] Κινητήρας και πλαίσιο είναι ίδια με το bandit αλλά απο ότι διάβασα έχουν γίνει βελτιώσεις έτσι ώστε να αποκτήσει πιο σπορτίφ χαρακτήρα(π.χ φρένα με 4πίστονες δαγκάνες) Η απόδοση του κινητήρα φτάνει τους 86hp.

και ο ληστης εχει 4πιστονες πλεον..
μηχανικα ειναι καρμπον τα 2 τους..καμια διαφορα.

Μak
13/10/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sofix
και ο ληστης εχει 4πιστονες πλεον..
μηχανικα ειναι καρμπον τα 2 τους..καμια διαφορα.

Σωστό, μπερδεύτικα διαβάζοντας τα specs απο την Bandit σε πρόσφατη δοκίμη απο το 0-300, όπου αναγράφεται ότι έχει 3πίστονες.. προφανώς πρόκειται περί τυπογραφικού λάθους. Διαβάζοντας διάφορα reviews στο net, σε κάποια απο αυτά ανέφεραν και διαφορές στις ρυθμίσεις της ανάρτησης αλλά το πιθανότερο είναι να πρόκειται για "marketinίστικο" κόλπο οπότε ας μην δίνουμε βάση. Πάντως, δεν νομίζω ότι οι ομοιότητες με την Bandit να μειώνουν της αξία της GSXF.

sofix
13/10/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μak
Πάντως, δεν νομίζω ότι οι ομοιότητες με την Bandit να μειώνουν της αξία της GSXF.

ισα ισα,που πιστευω οτι την αυξανουν..θα κυμενεται στα ιδια επιπεδα τιμης,αξιοπιστιας,ευκολιας για τον απειρο οδηγο και θα ερχεται και με το κουτσουμακι της..μια χαρα!! μακαρι να το δουμε και στην Ελλαδα το Gsx650f...

και μιας και το εφερε η κουβεντα,ολο και πληθαινουν οι "Ληστες" στο δρομο...επιτελους βλεπω ξυπναμε και στην Ελλαδα και καταλαβαινουμε την πραγματικη σημασια της "μηχανης" ,η οποια απεχει τραγικα απο τη μοστρα,τη μουρη, τα hp και το φαναρι-to-φαναρι...

zvailakis
13/10/2009, 10:53
έχει έρθει στην ελλάδα ή μου φαίνεται?

tzrypvs
13/10/2009, 11:36
ναι,έχει έρθει.

amyroukai
14/10/2009, 18:17
Αν δείτε και τις ημερομηνίες, περυσινά ποστάκια είναι αυτά...

vgrss
15/10/2009, 16:34
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας εδώ και 25 ημέρες περίπου.
Μάλιστα μου είπαν ότι είμαι ο πρώτος στην Ελλάδα που την αγόρασα.:)
Σαν πρώτη μηχανή δεν με δυσκόλεψε, και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αγορά που έκανα.
Στα κατά, αν μπορεί να θεωρηθεί, είναι η έληψη ABS. Κατα τ' άλλα όπως το Bandit.......

Ότι άλλο...........ακούω ερωτήσεις:)

amyroukai
16/10/2009, 00:07
ε τι να νέο μας πεις... ίδια μοτοσικλέτα είναι, με καλύτερη κάλυψη από τον αέρα. Αυτό που ζηλεύω είναι τα όργανα, πολύ όμορφα στο δικό σου και το gear indicator. Καλές βόλτες φίλε, ελπίζω να σε δούμε από κοντά στην επόμενη εκδρομή...


θυμίζω, έπεσε ιδέα από τον pektis και τον bikenest για 28η Οκτωβρίου για ορεινή Κορινθία/Αρκαδία, κάτι για γουρουνοπούλες είπαν τα παιδιά και ακόμα τρέχουν τα σάλια μου... (κοιλιόδουλο μέλος).

pektis
21/10/2009, 14:18
θυμίζω, έπεσε ιδέα από τον pektis και τον bikenest για 28η Οκτωβρίου για ορεινή Κορινθία/Αρκαδία, κάτι για γουρουνοπούλες είπαν τα παιδιά και ακόμα τρέχουν τα σάλια μου... (κοιλιόδουλο μέλος). [/B][/QUOTE]


Amyroukai τελικά ισχυει για την 28η??

amyroukai
23/10/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vgrss
Ότι άλλο...........ακούω ερωτήσεις:)
Αυτό που πραγματικά με ενδιαφέρει, είναι πόσο ύψος έχεις και αν σε καλύπτει "σωστά" το fairing και η ζελατίνα. Που σε βρίσκει ο αέρας στο πάνω μέρος του σώματος; Είδα ότι στο GSXF έχουν "κλείσει" τη σχισμή στη βάση της ζελατίνας με ένα μαύρο πλαστικό κομμάτι που αφήνει μια πολύ μικρή τρύπα για να περνάει αέρας. Οπότε σίγουρα έχουν κάνει αλλαγές στην αεροδυναμική. Είναι και λίγο πιο στενό το πλαστικό κοστούμι. Το έχεις ανοίξει καθόλου, να δεις καμμιά 200αριά στο κοντέρ και να μπορείς να μας πεις; Με τον πλαϊνό αέρα πως τα πάει; Τα φώτα πως είναι το βράδι; Στο δικό μας έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από τη δέσμη.

Ουφ τα είπα όλα.... :)


Επίσης να σου πω ότι το να μην έχεις ABS δεν είναι και τόοοοσο κακό... Στην Αγγλία παίζει πολύ η αλλαγή των εμπρός καλαμιών με αυτά του GSXR και με το ABS δεν νομίζω να γίνεται. Ένα γλυκούλι χαριτωμένο USD μπροστινό με φτιάχνει τρελλά :) Και ας μου λέει ο 'nest ότι δεν αξίζει...

vgrss
23/10/2009, 18:04
Φιλαράκο επιδή το στρώνω ακόμα, δεν έχω δει στο κοντερ μου τέτοιες ταχύτητες.(200κμ).
Το ύψος μου είναι 1.82, και σε όρθια θέση με 150-160, μετά τα 800χλμ. στρωσίματος βέβαια, μπουφαν και κράνος, καταλαβαίνω λίγο αέρα στο λαιμό. Αν σκύψω λίγο τότε δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Όσο για τους πλευρικούς ανέμους, τέτοιο πράμα στο GSXF σεν υπάρχει.
:smilea:
ΑΑ!! Για τα φώτα νομίζω ότι θα ήθελαν λίγο ποιο ψηλά........

CB...K
25/10/2009, 08:33
Ξέρει κάποιος, πού να κοιτάξω για βελτίωση απόδοσης της συγκεκριμένης μηχανής χωρίς πείραγμα του μοτέρ; (κάτι σαν επίσημη-κλασσική μετατροπή που έχει λειτουργήσει αποδεδειγμένα...)

Ενδιαφέρομαι κυρίως για αύξηση του τραβήγματος στις χαμηλομεσαίες και όχι για αύξηση ιπποδύναμης!

(και γενικότερα, να βελτιώσω κάτι που από το εργοστάσιο επίτηδες το έχουν περιορισμένο, λόγω πχ. κατανάλωσης)

smooth criminal
25/10/2009, 12:34
Γεια σου φιλε vgrss,καλοριζικη η μοτο σου καλοταξιδη,παντα ορθιος!Να σε ρωτησω αν επιτρεπεις ποσο το πηρες και ποσο παει με το abs μαζι?
Ρωταω γιατι εγω ψηνομαι τρελα για το bandit το τελευταιο που ειχε βγει το 650sabs,αλλα μολις ειδα την φωτο του νεου εμεινα μακακας.:eek: .
Συγουρα παντως δεν εχουν πειραξει τιποτα απο κινητηρα ετσι?Γιατι ολοι μου λενε για την αξιοπιστια του πως ειναι απροβληματιστο,αρα μας βολευει αν το μοτερ δεν εχει φαει αλλαγες που ισως επιρεασουν την αξιοπιστια του.
Πες και εντυπωσεις γενικα οτι θες εσυ οτι σου ερχεται pleeeeeeeeeeease:D
Kαλοριζικη και παλι φιλε:beer: :beer: :beer:

CB...K
25/10/2009, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Ξέρει κάποιος, πού να κοιτάξω για βελτίωση απόδοσης της συγκεκριμένης μηχανής χωρίς πείραγμα του μοτέρ; (κάτι σαν επίσημη-κλασσική μετατροπή που έχει λειτουργήσει αποδεδειγμένα...)

Ενδιαφέρομαι κυρίως για αύξηση του τραβήγματος στις χαμηλομεσαίες και όχι για αύξηση ιπποδύναμης!

(και γενικότερα, να βελτιώσω κάτι που από το εργοστάσιο επίτηδες το έχουν περιορισμένο, λόγω πχ. κατανάλωσης)

βρήκα αυτό : http://www.gsx650f.biz/viewtopic.php?f=1&t=7&view=next

αν ξέρει κανείς κάτι...

Ληστης
26/10/2009, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Ξέρει κάποιος, πού να κοιτάξω για βελτίωση απόδοσης της συγκεκριμένης μηχανής χωρίς πείραγμα του μοτέρ; (κάτι σαν επίσημη-κλασσική μετατροπή που έχει λειτουργήσει αποδεδειγμένα...)

Ενδιαφέρομαι κυρίως για αύξηση του τραβήγματος στις χαμηλομεσαίες και όχι για αύξηση ιπποδύναμης!

(και γενικότερα, να βελτιώσω κάτι που από το εργοστάσιο επίτηδες το έχουν περιορισμένο, λόγω πχ. κατανάλωσης)

Πουλα το και παρε το 1250....
Δεν υπαρχει κατι στην αγορα που να δινει ειδικα στις χαμηλομεσαιες.Οταν ειχα το 650 αλλαξα τελικο και το μιγμα αλλα εκτος απο πιο μπασο θορυβο δεν κερδιζεις πολλα πραγματα.
Ισως αν αλλαξεις ολοκληρη την εξατμιση να δεις βελτιωση σε ολο το φασμα στροφων καθως ο καταλυτης το πνιγει λιγο το μοτερ.

CB...K
26/10/2009, 08:19
Ευχαριστώ Ληστή!!!

amyroukai
26/10/2009, 18:54
Οι χαμηλομεσαίες του Bandit είναι από τις πιο "ζωντανές" στα 600άρια. Πολύ γρηγορότερο από CBF, Diversion, Fazer, Hornet, ER-6, GSR, ανοίγματα από χαμηλά ξαναλέω μην γίνει κανένα flame war. Τι να βελτιώσεις... Ψηλά είναι που υστερεί σχετικά σε σχέση με τα "γρήγορα", αλλά δεν το παίρνεις για σκίσιμο το Bandit. Και αν έχεις ήδη εμπειρία από μοτοσικλέτες και ψάχνεσαι για χαλαρά γκάζια, όντως το 1250 είναι πολύ καλή λύση. Δεν αξίζει να ρίξεις λεφτά στο 650 για να το "φτιάξεις", θα φτάσεις τα λεφτά του μεγάλου αδερφού μετά... Και δεν θα γίνει ποτέ τόσο γρήγορο.

CB...K
28/10/2009, 10:26
http://www.davidjunad.com/?55,2009-suzuki-gsx650f-abs

neo79
29/10/2009, 05:49
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΣΚΟΥΤΕΡ(PIAGGIO XEVO 250) Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ.ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ YAMAHA XJ6 DIVERSION(ΜΕΤΑ ΑΠΟ GSR600 Κ ΑΛΛΑ ΓΥΜΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΚΛΕΙΣΑ ΛΟΓΟ ΕΛΛΕΙΨΗΣ FERING) ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ Κ ΤΟ GSX650F Κ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ 1.90 Κ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΕΡΑ Κ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ :sick: Κ ΑΚΟΜΑ:ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΑΠΟ ΤΝ ΜΑΜΑ ΣΟΥΖΟΥΚΙ?Κ ΑΝ ΝΑΙ ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΑΝΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ :)

amyroukai
29/10/2009, 15:18
Από θέση οδήγησης είναι καλό, είμαι στο 1,87 και είναι και όρθιο και άνετο. Ίσως να θέλεις πιο ψηλά τη σέλα, είναι μερικές βίδες υπόθεση. Από αέρα θα τρως αρκετό με τη μαμά ζελατίνα, στο στήθος και στο λαιμό. Μπορείς να βάλεις την MRA τουριστική που δίνει η Suzuki με το ρυθμιζόμενο φρυδάκι, είναι μάλλον η καλύτερη λύση.

kostaskex
13/04/2010, 16:00
έκανα μια βολτούλα για καφέ μέχρι την κοζάνη την προηγούμενη βδομάδα και εκεί που πάρκαρα δίπλα μου ήταν και αυτό...έπαθα πλάκα ...μπορεί να το χάζευα και κανένα 10λεπτο και νόμιζα με τον κολλητό μου ότι έχει γίνει μόντα τρελή.είναι πραγματικά πανέμορφο.και μάλιστα κάνω μια στον φίλο μου ''ρε μακακα κοίτα τη καλή δουλειά έχει κάνει ο μάστορας μετά το τρακάρισμα...''πάντα όρθιο να είναι το παλικάρι βέβαια αλλά νόμιζα ότι είχε πέσει και ότι έκανε μόντα με άλλη μούρη από street... :lol: :lol:

αν υπήρχε τέτοιο κουστουμάκι και για το δικό μου (650s) θα το περνα με κλειστά μάτια...

amyroukai
13/04/2010, 17:28
Το πλαίσιο είναι ίδιο με του υδρόψυκτου Κ7 και μετά, οπότε αν θέλεις πραγματικά και δεν λυπάσαι τα ευρώ, το παίρνεις ολόκληρο, το βάζεις, με 'γειά σου... Όπως κανονικά μπαίνει και το μπικίνι του νέου Bandit...

kostaskex
13/04/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το πλαίσιο είναι ίδιο με του υδρόψυκτου Κ7 και μετά, οπότε αν θέλεις πραγματικά και δεν λυπάσαι τα ευρώ, το παίρνεις ολόκληρο, το βάζεις, με 'γειά σου... Όπως κανονικά μπαίνει και το μπικίνι του νέου Bandit...


πιο είναι το μπικίνι????

amyroukai
13/04/2010, 18:29
Μπικίνι εννοώ αυτό που φοράει το S... Το "μισοφαίρινγκ".

Το καβάλησα σήμερα στην έκθεση. Δεν είναι κακό! Η σέλα πιο στενή και πιο σκληρή (μου άρεσε) αλλά είχε περίεργη υφή βινύλιο (συνηθίζεται υποθέτω) και το fairing φαίνεται λίγο πιο μακριά από τον οδηγό και η ζελατίνα πιο ψηλά, υποθέτω ότι εύκολα πλέον θα καλύπτει με μιά double bubble ακόμα και 1,90+ ύψος. Κατά τα άλλα, σχεδόν ίδιο είναι. Πιο λεπτά πλαστικά στην ουρά, ένα χρωμιάκι κοντά στο φιλτροκούτι, πιο "μούρικα" πλαϊνά καπάκια, διαφορετικά στηρίγματα για μαρσπιέ συνεπιβάτη με μαλακό λάστιχο για καλύτερη απορρόφηση κραδασμών και το μπουρί στη θέση του! Είχε και διαφορετικά στηρίγματα για το μοχλό του επιλογέα του κιβωτίου και κάτι άλλα ψιλολόγια στις σωληνώσεις και τα καλωδιάκια, αλλά δεν φαίνονται με την πρώτη και δεν έχουν σημασία. Τα όργανα όλα τα λεφτά... Και τα φλασάκια ίδιας σχεδίασης με του Gladius, ένα κυριλέ οβάλ με διαφανές κρύσταλλο. :)

Η μεγάλη απογοήτευση είναι τα "τσεπάκια" στο fairing που ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ, άρα πέραν της ελλιπούς ασφάλειας, μπορεί ο κάθε περαστικός να στα βανδαλίσει και ο μονός προβολέας (με μία λάμπα Η4 και ένα κάτοπτρο εννοώ) που δείχνει φτωχός και δεν πείθει για την ισχύ του.

kostaskex
13/04/2010, 23:42
μπορεί κάποιος φίλος κάτοχος να μου πει αν έχει διπλό σταντ???? γιατί αν δεν έχει τον ήπια...
έχω παραγγείλει ήδη αυτό ...
http://www.biohazardcycles.com/servlet/the-3376/YOSHIMURA-R77-R-dsh-77-CF/Detail

tzrypvs
14/04/2010, 08:32
Δεν έχει διπλό σταντ.Μόνο σαν εχτρα μπορείς να το αγοράσεις και να το κουμπώσεις επάνω.Αλλά δεν κατάλαβα τι σχέση έχει και την εξάτμιση.





Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaskex
μπορεί κάποιος φίλος κάτοχος να μου πει αν έχει διπλό σταντ???? γιατί αν δεν έχει τον ήπια...
έχω παραγγείλει ήδη αυτό ...
http://www.biohazardcycles.com/servlet/the-3376/YOSHIMURA-R77-R-dsh-77-CF/Detail

kostaskex
14/04/2010, 10:04
στις φώτο που μου έστειλε ο τύπος με την εξάτμιση δεν είδα αυτό το μικρο μεταλάκι που έχει στο λαιμό το οποίο είναι για να ακουμπάει το διπλό σταντ (αν δεις στη μαμά έχει.στο λαιμό από την πίσω μεριά)οπότε μάλλον με βλέπω να κάνω μοντιες...

αλλά απ οτι μου είπε ένα παλικάρι εδώ στο φόρουμ που έχει πάρει την ίδια το έχει.

όποτε αν το έχει είμαι οκ:beer: :)

amyroukai
15/04/2010, 07:46
Η εξάτμιση είναι η ίδια για το Bandit 650 και το GSXF650 οπότε γιατί να μην το έχει;

pektis
15/04/2010, 09:35
Kαι να μην το εχει,δεν ειναι τιποτα να ηλεκτροκολλησεις ενα λαμακι για στοπ στον εξατμισα που θα το πας...

akisjg
15/04/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaskex
μπορεί κάποιος φίλος κάτοχος να μου πει αν έχει διπλό σταντ???? γιατί αν δεν έχει τον ήπια...
έχω παραγγείλει ήδη αυτό ...
http://www.biohazardcycles.com/servlet/the-3376/YOSHIMURA-R77-R-dsh-77-CF/Detail

Αυτό μπορεί να το έχει ρωτήσει κιάλλος αλλα plz κάντε ένα κόπο παραπάνω......:

Η συγκεκριμένη κάνει και για 1250?

kostaskex
15/04/2010, 16:51
ναι κάνει φίλε μου.

intruder
08/06/2010, 10:47
Ξερει κανεις εαν η μαμα σχαρα κ τα μπρατσα για το topcase k ta πλαινα καγκελα ειναι η ιδια με αυτη του bandit?

amyroukai
09/06/2010, 02:50
Στην Γερμανική σελίδα της Suzuki το έχει πλέον και με ABS, 7390 ευρώ.

Anritsu
09/06/2010, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Στην Γερμανική σελίδα της Suzuki το έχει πλέον και με ABS, 7390 ευρώ.


Και επειδή εδώ δεν είναι Γερμάνια , ρώταω , ABS μπορεί να μπει κατόπιν παραγελλίας ??
Πόσο και κύριώς τα μαστορία εδώ ξέρουνε να το κουρδίσουνε ? Ενώ μ'αρεσει πολύ , ειδικά το μαύρο , φοβαμαι να παρώ ενα αρκετά βαρύ μηχανάκι εν έτη 2010 χωρίς ABS στους ελληνικούς κωλοδρομους ...

:wave2:

amyroukai
09/06/2010, 06:40
Δεν μπαίνει το ABS όπως μπαίνουν φλασάκια... Ή το παίρνεις το μηχανάκι με ABS ή όχι. Ουδείς επεμβαίνει στις ρυθμίσεις του, ποτέ... Οπότε αν το θέλεις, απλά περιμένεις να έρθει. Αφού βγήκε, είναι θέμα χρόνου.

Anritsu
08/08/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Δεν μπαίνει το ABS όπως μπαίνουν φλασάκια... Ή το παίρνεις το μηχανάκι με ABS ή όχι. Ουδείς επεμβαίνει στις ρυθμίσεις του, ποτέ... Οπότε αν το θέλεις, απλά περιμένεις να έρθει. Αφού βγήκε, είναι θέμα χρόνου.

Θέμα χρόνου ήταν πραγματικά και χρήματος πλέον ...

Βλέπω στον τιμοκατάλογο της Σουζούκι στο Μότο Τρίτη GSX 650F ABS 8495 ? . Αν θύμαμαι καλά το προηγούμένο (και ίδιο εκτός του ABS μοντέλο) είχε κάπου 7000 ?.
Επίσης αυτό το άσπρο μπλέ το βρίσκω πολύ χάλια και μόνο το μαύρο φαίνεται ωραίο . 8.5 K τα βρίσκω κάμποσα για ενα μηχάνακι που καλώς η κακώς μεταπώληση δεν έχει , βαρύ είναι με το ατσάλινο πλαίσιο και γενικότερα δεν φαίνεται κάπου να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο . Θα περιμένω μέσα στο 2011 μήπως λογικευτέι κάπως η Sουζούκι , άλλωστε αγορά αν κάνω θα κάνω απο Μάη και μετά ....

:wave2:

Υ.Γ Επίσης βλέπω για τα νέα μοντέλα GSF 650 S BANDIT ABS New 8295 ? και GSF 1250 BANDIT ABS New 8995 ? !!!! Επίσης το προηγούμενο μπαντιτ παίζει στα BANDIT 650S ABS 6095 ? ??? τι παραπάνω έχει το νέο μπαντιτ που αξίζει 2500 ? . Αυτό το μαύρο χρώμα στο κινητήρα είναι από αυτό που βάφουνε τα Stealth για να μην τα πιάνει το radar ??

Μικe777
08/08/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Θέμα χρόνου ήταν πραγματικά και χρήματος πλέον ...

Βλέπω στον τιμοκατάλογο της Σουζούκι στο Μότο Τρίτη GSX 650F ABS 8495 ? . Αν θύμαμαι καλά το προηγούμένο (και ίδιο εκτός του ABS μοντέλο) είχε κάπου 7000 ?.
Επίσης αυτό το άσπρο μπλέ το βρίσκω πολύ χάλια και μόνο το μαύρο φαίνεται ωραίο . 8.5 K τα βρίσκω κάμποσα για ενα μηχάνακι που καλώς η κακώς μεταπώληση δεν έχει , βαρύ είναι με το ατσάλινο πλαίσιο και γενικότερα δεν φαίνεται κάπου να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο . Θα περιμένω μέσα στο 2011 μήπως λογικευτέι κάπως η Sουζούκι , άλλωστε αγορά αν κάνω θα κάνω απο Μάη και μετά ....

:wave2:

Υ.Γ Επίσης βλέπω για τα νέα μοντέλα GSF 650 S BANDIT ABS New 8295 ? και GSF 1250 BANDIT ABS New 8995 ? !!!! Επίσης το προηγούμενο μπαντιτ παίζει στα BANDIT 650S ABS 6095 ? ??? τι παραπάνω έχει το νέο μπαντιτ που αξίζει 2500 ? . Αυτό το μαύρο χρώμα στο κινητήρα είναι από αυτό που βάφουνε τα Stealth για να μην τα πιάνει το radar ??

οπως τα λες ειναι...και λιγα λες..
το χαντακωσανε το μηχανακι...
εξωφρενικες οι τιμες μονο τα πλαστικα αλλαζουν
και το f ειναι ενα ντυμενο bandit...

amyroukai
08/08/2010, 12:49
αυτή ακριβώς είναι η απορία όλων μας... όπως και το πως γίνεται ΜΟΝΟ στην Ελλάδα να έχει ακριβήνει το Bandit τόσο πολύ... 50% πάνω πήγε το 1250!!!!!

Το 650 ακόμα και με την νέα τιμή, δεν είναι κακή αγορά πάντως. Γιατί αν το καλοσκεφτείς, αναρτήσεις έχει το ίδιο καλές ή το ίδιο κακές με το er6, CBF κλπ, έχει το δυνατότερο μοτέρ στην πράξη (μετρήσεις επιταχύνσεων εν κινήσει) και τα καλύτερα φρένα. Τα υπόλοιπα είναι απλά θέμα οπτικής προτίμησης.

Anritsu
08/08/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
αυτή ακριβώς είναι η απορία όλων μας... όπως και το πως γίνεται ΜΟΝΟ στην Ελλάδα να έχει ακριβήνει το Bandit τόσο πολύ... 50% πάνω πήγε το 1250!!!!!

Το 650 ακόμα και με την νέα τιμή, δεν είναι κακή αγορά πάντως. Γιατί αν το καλοσκεφτείς, αναρτήσεις έχει το ίδιο καλές ή το ίδιο κακές με το er6, CBF κλπ, έχει το δυνατότερο μοτέρ στην πράξη (μετρήσεις επιταχύνσεων εν κινήσει) και τα καλύτερα φρένα. Τα υπόλοιπα είναι απλά θέμα οπτικής προτίμησης.

Συγνώμη αλλά δεν σε κατανόησα . Τι εννοείς πως το 1250 τσίμπησε 50% . Αν δεν έχει λαθος το Μοτοτρίτη το 1250 πωλείται μόλις 8995 το καινούριο μάλιστα με ΑΒΣ . Πρώτα δηλαδή πόσο το δίνανε ?!?!? και μόλις 600 πάνω απο το νέο 650 . Στην περίπτωση αυτή το 650 ειναι τίγκα υπερτιμημένο ....

Shaolin Monk
08/08/2010, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Συγνώμη αλλά δεν σε κατανόησα . Τι εννοείς πως το 1250 τσίμπησε 50% . Αν δεν έχει λαθος το Μοτοτρίτη το 1250 πωλείται μόλις 8995 το καινούριο μάλιστα με ΑΒΣ . Πρώτα δηλαδή πόσο το δίνανε ?!?!? και μόλις 600 πάνω απο το νέο 650 . Στην περίπτωση αυτή το 650 ειναι τίγκα υπερτιμημένο ....


Τωρα θα φυγει πανω απο τα δωδεκα. Το 8995 ειναι τιμη για το στοκ που υπαρχει. Κριμα γιατι το μοντελο τωρα θαφτηκε.

amyroukai
09/08/2010, 04:50
11000 είχε το γυμνό που δοκίμασε το power bikes.
12000 έχει το "μπικίνι"
13000 έχει το full fairing...

:bawl:

Ξαναλέω πάντως ότι το 650 είναι καλή τιμή προς αξία... Τώρα που βγήκε και το full fairing με ABS... Μ' αρέσει γμτ!

K5_N
09/08/2010, 07:17
με τετοιες τιμες ας τα εχουν να τα κοιτανε . με 11000 οι επιλογες ειναι παρα πολλες για γυμνο μηχανακι ποσο μαλλον για τα αλλα δυο που ειναι πιο ακριβα. προσωπικα πιστευω οτι οι τιμες θα πεσουν και αρκετα μαλιστα. απλα ειδαν οτι το προηγουμενο μοντελο πουλησε εχουν και αρκετα ακομη στοκ γιατι οι τραπεζες λεφτα δεν δινουν και ετσι και βρεθει κανεις κ@λωμενος για το καινουριο ειναι ευκαιρια να του πιασει ο σφακ το πισινο

Ichigo
09/08/2010, 14:05
Με 13000? + κάτι παραπάνω καλύτερα να πάω να πάρω το Sprint ST 1050 :rolleyes:

Shaolin Monk
09/08/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
με τετοιες τιμες ας τα εχουν να τα κοιτανε . με 11000 οι επιλογες ειναι παρα πολλες για γυμνο μηχανακι ποσο μαλλον για τα αλλα δυο που ειναι πιο ακριβα. προσωπικα πιστευω οτι οι τιμες θα πεσουν και αρκετα μαλιστα. απλα ειδαν οτι το προηγουμενο μοντελο πουλησε εχουν και αρκετα ακομη στοκ γιατι οι τραπεζες λεφτα δεν δινουν και ετσι και βρεθει κανεις κ@λωμενος για το καινουριο ειναι ευκαιρια να του πιασει ο σφακ το πισινο


+1250

Καποια κομματια στοκ απο τα παλιο 1250 και το 650, ειναι ισως οι καλυτερες και πιο τιμιες αγορες που μπορει να κανει κανεις αντικειμενικα.

Anritsu
09/08/2010, 14:13
Για να κάνω βέβαια και το συνήγορο του διαβόλου το ας πούμε "παλιό" Μπαντιτ Σ στα 6095 δεν είναι καθόλου κακή τιμή . Βέβαια όποιος το πάρει παίρνει καλώς ή κακώς στοκ μηχανάκι ακόμα και αν στο καινούριο ουσιαστικά μόνο αισθητικές έχουνε γίνει παρεμβάσεις . Έκτος και αν το καινούριο έχει πια τόοοοοοοοοοοοοσες βελτιώσεις που δικαιολογούν τα +2200? .
Τέσπα , να μαστε καλά και όρθιοι και εδώ θα μαστε να τα λέμε ...

:wave2:

amyroukai
09/08/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Με 13000? + κάτι παραπάνω καλύτερα να πάω να πάρω το Sprint ST 1050 :rolleyes: σε κόλλησε μαλάκυνση ο βροχοποιός; Νταξ, το 1250άρι στην τιμή που το πουλάνε πλέον δεν αξίζει, αλλά Sprint?????? Πωπω απόγνωση... Αν θέλεις χιλιάρι, το "παλιό" cbf1000 είναι ευκαιρία πλέον. Και το στοκ σε fazer1000 επίσης.


anritsu από ότι συζητούσαμε με έναν φίλο, δεν έχει μείνει bandit με ασημί μοτέρ ούτε για δείγμα... πλέον παίζει το ανανεωμένο σε εμφάνιση και τιμή μόνο.

DrEvil
10/08/2010, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
δεν έχει μείνει bandit με ασημί μοτέρ ούτε για δείγμα... πλέον παίζει το ανανεωμένο σε εμφάνιση και τιμή μόνο.

Οπότε θα φτάσουμε πάλι στις απόλυτα μηδενικές πωλήσεις ληστών και "εφ", μέχρι να βαρεθεί ο Σφακ να τα έχει αραγμένα σε αποθήκες / εκθέσεις, και προχωρήσει πάλι σε προσφορές...
Τι είχες Σφακ, τι είχα πάντα...

amyroukai
10/08/2010, 05:11
Ίσως ναι, ίσως όχι... τα 650 πλέον είναι στο μέσο όρο τιμής της κατηγορίας των 600, ενώ πριν ήταν το απολύτως κάτω όριο.

aprilia shiver από 8465 ως 8870 με ABS
honda cbf600 από 7100 (στοκ παλιό) ως 8500 καινούριο με ABS
kawasaki er6f από 5990 (στοκ παλιό) ως 7990 καινούριο με ABS
yamaha fazer s2 από 6900 ως 9090 με ABS
yamaha diversion από 5995 μέχρι 8770 με ABS

και το Bandit είναι στα 8295 το ημίγυμνο και 8495 το full fairing. Δεν είναι εκτός κατηγορίας.... απλά δεν το χαρίζουν, πια.


Η αλήθεια πάντως είναι ότι μόνο στη δική μας αγορά υπήρξε τόσο μεγάλη ανατιμολόγηση, στην Αγγλία και στη Γερμανία όσο πουλιόταν το μοντέλο με το ασημένιο μοτέρ, τόσο πουλιέται και το μοντέλο με το μαύρο... Και για να μην λέμε για το ΦΠΑ, φέτος και η Αγγλία τον ανέβασε μερικές μονάδες χωρίς όμως τέτοιες αυξήσεις... Κανονικά, έπρεπε να είναι στα 7000 περίπου.

Anritsu
10/08/2010, 06:03
Αν και δεν πιστεύω ότι το μπαντιτ υστερούσε κάπου κραυγαλέα σε σχέση με τον ανταγωνισμό , είμαι σίγουρος πως πούλησε ότι πούλησε βασικά λόγω τιμής και κατά 2ο λόγω για τις υπόλοιπες χάρες του. Φαντάζομαι λοιπόν πως ο Σφακια θα βασιστεί σε αυτές τις πωλήσεις και στο καλό σχετικά όνομα που έχει πλέον το μοντέλο για να για να βγάλει τα σπασμένα του "παλιού' . Είναι λοιπόν θέμα χρόνου να δούμε αν θα τσιμπήσει ο κόσμος στα 8,5 Κ . Αν κρίνω από μένα , μάλλον όχι , ωστόσο υπάρχουνε πάρα πολλοί υποψήφιοι αγοραστές που πρώτα αγοράζουν και μετά ψάχνουν να βρουν τι πήραν . Αν πρέπει να αποχωριστώ με το ζόρι 8.5 κ για να πάρω ένα νέο μοντέλο σίγουρα θα προτιμήσω κάτι σε Honda , να πάρω κάτι πίσω αν και όποτε αποφασίσω ότι το βαρέθηκα . Αν κάποιος αγοράσει το μπανιτ στα 8.5 Κ η χασούρα μετά ειναι παραπάνω από βέβαιη ...

:o

Operater
10/08/2010, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
... Αν κάποιος αγοράσει το μπανιτ στα 8.5 Κ η χασούρα μετά ειναι παραπάνω από βέβαιη ...

:o
αδερφέ συγνώμη, αλλά σαν να παίζεις χρηματιστήριο ακούγεσαι... :sick:

amyroukai
10/08/2010, 06:11
Το θέμα για εμένα είναι απλό: αγοράζεις τη μοτοσικλέτα σου ή αγοράζεις τη μοτοσικλέτα του επόμενου ιδιοκτήτη; Τη χασούρα θα την έχεις έτσι και αλλιώς. Μπες και δες τιμές μεταχειρισμένων, τα CBF δεν πωλούνται σε καλύτερες τιμές από τα Βandit... Αλλά άντε ας πούμε ότι κέρδισες ένα 500 άρικο παραπάνω στη μεταπώληση, μετά από 3 χρόνια, αγοράζοντας "σήμερα" ένα CBF όπως λες... Και θα φας 3 χρόνια χαζεύοντας το μηχανάκι που πιθανόν να σου αρέσει περισσότερο σε κάθε φανάρι να το οδηγεί ο δίπλα; Δεν είναι ζωή αυτή ρε φίλε...

Anritsu
10/08/2010, 06:40
Ούτε χρηματιστής είμαι ούτε θα αγοράσω μοτοσυκλέτα για τον επόμενο . Αλλά υπάρχει ενα μεγάλο κομμάτι αγοραστών που αλλάζουνε μηχανάκια καθε χρόνο ή 2 το πολύ . Ένας τέτοιος που θα το πάρει σήμερα 8.5 Κ φαντάσου να δει τον Σφακια να το δίνει μεθαύριο προσφορά ας πούμε 7.5 . Αυτός θα πρέπει να το δώσει πόσο ας πουμε , ? 5.5 , άντε 5 γιατί ειναι και Σουζουκι . Και την πατήσανε πολλοί έτσι με την τιμολογιακή πολιτική του Σφακια που σε μια νύχτα κατέβαζε τα GSR ενα χιλιάρικο και βαραγάνε ενέσεις όσοι είχανε αγοράσει λίγο πριν .

Εν πάση περιπτώσει ένα μηχανάκι που μέχρι εχτές το έδινες 6 Κ δεν το δίνεις την άλλη μέρα 8.5Κ επειδή έβαψες το μοτερ , ειδικά όταν το εν λόγω μοντέλο έχει καθιερωθεί σαν μπάτζετ μηχανάκι. Και όταν όλοι όσοι ασχολούνται με το σπορ ξέρουνε πως παίζει με τις τιμές ο Σφακια δεν ξέρω που ποντάρει αυτός για να πουλήσει . Ελπίζω οι νέες τιμές να έρθουν σύντομα . Στο κάτω κάτω στα αυτοκίνητα οι τιμές κατρακύλησανε λόγω κρίσης και λοιπά , στις μοτο δεν είδα κανένα έμπορα να ιδρώνει ...

amyroukai
10/08/2010, 06:45
δεν έχεις δίκιο, δες απο που ξεκινάνε στα honda και yamaha οι τιμές... και το er6 εχει φτηνό στοκ... η honda και η aprilia κατέβασε τιμές, η kymco επίσης, γενικά δεν έμειναν στάσιμοι οι έμποροι. Απλά εμάς μας ενδιαφέρει ένα συγκεκριμένο μοντέλο και αυτό που μας ενδιαφέρει, πήγε -αδικαιολόγητα- στο "θεό". Μακάρι να τιμωρήσει την κίνηση η αγορά, γιατί μέχρι τώρα το Bandit πούλησε πολύ καλά, λόγω και της τιμής του, οπότε να καταλάβει το λάθος ο υπεύθυνος για τις τιμολογήσεις και να το διορθώσει.

Anritsu
12/08/2010, 05:36
Χμμμ ... θα διαφωνήσω ελαφρώς . Το στοκ είναι πάντα στοκ , καλώς ή κακώς . Δεν μπορείς να λάβεις σοβαρά ως προσφορά μια έκπτωση π.χ 1000 ? σε ένα μοντέλο που αποσύρεται μια και έρχεται καινούριο . Μοντέλο 07 , στο σαιτ του ακατονόμαστου , το cbf 600 το δίνει 7100 . Εσύ αυτό το θεωρείς προσφορά/ευκαιρία ? Ειδικά σε σχέση με τα 7900 που βλέπω για το CBF 600 09 ? Και το ερ που λες , και συμπαθώ ιδιαιτέρως ειδικά το f, είναι σχετικά πιο φτηνό στα προηγούμενο μοντέλο που ελάχιστα όμως κοινά έχει με το τελευταίο f . (Άσχετό αλλά για abs στο f είναι σχεδόν +1000 ? και μάλιστα στα μοντέλα με ΑΒΣ δεν βάζουν immobiliser).

Με λίγα λόγια επιμένω πως οι έμπορες δεν ιδρώνουν και γιατί να το κάνουν άλλωστε εφόσον πουλάνε . Και γενικότερα η πολιτεία δυστυχώς συνεχίζει να αντιμετωπίζει τις μοτο σαν είδος πολυτελείας .

Αυτά...

Ερώτηση , αν πάω να αγοράσω σήμερα στοκ του 2007 υποχρεούται ο έμπορας να μου το δώσει με φρέσκα λάστιχα ?

DrEvil
13/08/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Ερώτηση , αν πάω να αγοράσω σήμερα στοκ του 2007 υποχρεούται ο έμπορας να μου το δώσει με φρέσκα λάστιχα ?

Όχι, το παίρνεις με αυτά που φορούσε όταν ήρθε στην κούτα (του τότε δηλαδή).

Gazer
14/08/2010, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Αυτό το μαύρο χρώμα στο κινητήρα είναι από αυτό που βάφουνε τα Stealth για να μην τα πιάνει το radar ?? [/B]
Αυτό ακριβώς! Μόνο που τώρα το βάφουνε έτσι για να μην το πιάνει το ραντάρ της τροχαίας:p
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το 650 ακόμα και με την νέα τιμή, δεν είναι κακή αγορά πάντως. Γιατί αν το καλοσκεφτείς, αναρτήσεις έχει το ίδιο καλές ή το ίδιο κακές με το er6, CBF κλπ, έχει το δυνατότερο μοτέρ στην πράξη (μετρήσεις επιταχύνσεων εν κινήσει) και τα καλύτερα φρένα. Τα υπόλοιπα είναι απλά θέμα οπτικής προτίμησης.
Σε παρακαλώ! Στον τομέα εμφάνιση το bandit είναι πολύ μπροστά. Έχουμε μπάντιτ και γουστάρουμε

Να πάρω και εγώ θέση στη συζήτηση...Η τιμή του νέου μπάντιτ είναι ακριβώς ίδια με τον ανταγωνισμό. Λέτε "δεν θα πουλήσει" με τέτοια τιμή και η απορία μου είναι "γιατί;". Τι υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό; Τίποτα. Απλά έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε δεδομένο να μας κλέβουν και αν δούμε ένα προϊόν με καλή τιμή το θεωρούμε υποδεέστερο. Μα το bandit είναι εκπληκτικό μηχανάκι και δεν του λείπει τίποτα σε σχέση με το cbf πχ, (λένε για το βάρος του αλλά καμία σχέση, σε μία μέρα το συνηθίζεις και δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Πρώτη μηχανή εγώ μπάντιτ και το αιθάνομαι πανάλαφρο)
Δεν λέω ότι έκανε καλά που αύξησε την τιμή, αλλά απορώ γιατί πιστεύουν κάποιοι ότι πλέον "δεν αξίζει" ενώ για παράδειγμα το cbf αξίζει ας πούμε.

arazw.ara.zw
14/08/2010, 11:13
Όταν εψαχνα για μηχανη έκανα τεστ ντράιβ σε όλα της κατηγορίας!Το bandit είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι και το μεγάλο ατού του ήταν η τιμή του.Όσον αφορά το cbf , η αλήθεια είναι οτι το μοντέλο από το 2004 έως το 2007,δέν είχε να προσφέρει τίποτα παραπάνω απο το bandit,και ήταν και κατά πολύ ακριβότερο!!Το μοντέλο του 2008 όμως είναι οπωσδήποτε καλύτερο σε όλους τους τομείς.Ολοκαίνουριο πλαίσιο ίδιο με του hornet και σαφώς καλύτερο του bandit (το οποίο παρουσιάζει αρκετές ταλαντώσεις λόγω ηλικίας),καλύτερα φρένα (νομίζω πως το c-abs είναι το καλύτερο πακέτο της αγοράς σε πραγματικές συνθήκες), και κινητήρας που όσο και να φαίνεται παράξενο είναι δυνατότερος ψηλά.Πρίν αρχίσετε να φωνάζετε για αυτό το σχόλιο,οδηγείστε το ένα αμέσως μετά το άλλο και θα το διαπιστώσετε.Μέχρι τις 80000rpm πάντως σαφώς δυνατότερο το bandit.
Με τιμή 6000 ευρώ όμως το bandit ήταν μονόδρομος!!ΠΡαγματικά η καλύτερη ροπή μεχρι τις 8000 στροφές,αλλα προσωπική μου γνώμη δεν φτάνει μόνο αυτό για να το προτιμήσεις.Άν μαζί με την τιμή η suzuki έκανε και μία γενναία αναβάθμιση πιστεύω οτι το μηχανάκι θα ήταν ίσως η καλύτερη πρόταση της κατηγορίας,αλλά 8000 ευρώ και κάτι για το bandit όπως είναι τώρα εγώ δεν......
Εξακολουθεί να είναι ένα πολύ τίμιο μηχανάκι,αλλά στην νέα του τιμή,νομίζω πως χάνει στα σημεία από ολο το πιο σύγχρονο ανταγωνισμό!!

amyroukai
14/08/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
...νομίζω πως χάνει στα σημεία από ολο το πιο σύγχρονο ανταγωνισμό!! Θα μου επιτρέψεις να σου πω ένα πράγμα, αν θέλεις το παίρνεις σοβαρά, αν θέλεις το αγνοείς, εξάλλου άποψη είναι, όχι αξίωμα. Το 95% των οδηγών, δεν θα καταλάβει καμία ταλάντωση από το πλαίσιο, διότι πάρα πολύ απλά δεν θα πιέσει ποτέ το Bandit σε σημείο τέτοιο που να φέρει το κλειστό σωληνωτό σε σημείο να έχει κάμψη. Οι υπόλοιποι που θα το καταφέρουν, απλά θα αναγνωρίσουν ότι πρόκειται για "καθημερινή" μοτοσικλέτα και δεν είναι φτιαγμένη για τέτοιες πιέσεις... Προσωπικά έχω καταλάβει κάμψεις μόνο στο τελευταίο εσάκι στις Σέρρες που είναι δεξιά-αριστερά-δεξιά με... όσα μπορεί να στρίψει, γιατί εκεί το πιέζω ακραία. Αλλά δεν είναι η τυπική του χρήση ;)

Η Suzuki όντως σε αυτήν την τιμή θα έπρεπε να προσφέρει κάτι άλλο... Το Bandit δεν έχει καμμία εξέλιξη τα τελευταία χρόνια. Πλαίσιο "ίδιο" από το 2005 (έβαλαν μεγαλύτερες διατομές στους σωλήνες, το 2007), καλάμια-ψαλίδι-τροχοί ίδιοι από το... ποιός θυμάται πότε, το μόνο νέο είναι το μοτέρ και τα πλαστικά. Δεν δικαιολογείται ίδια τιμή με μια νέα σχεδίαση, όπου έχουν πέσει λεφτά για εξέλιξη και θέλουν απόσβεση.

Αλλά πρακτικά, για το 95% των οδηγών... δεν υστερεί σε τίποτα, μάλλον το αντίθετο :beer:

arazw.ara.zw
14/08/2010, 18:42
φίλε amyroukai συμφωνούμε απόλυτα οτι ο μέσος οδηγός δεν θα πιέσει τόσο πολύ στο δρόμο,αυτό όμως δε σημαίνει οτι οι μηχανές δεν έχουν διάφορες που μπορεί ο καθένας να καταλάβει.Αν ήταν έτσι θα υπήρχε ένα πλαίσιο,ένας κινητήρας,ένα ψαλίδι για όλους.Ευτυχώς για όλους μας δεν είναι έτσι!Απλά και μόνο με ένα τεστ ράιντ βλέπεις πόσο πιο ελαφρύ ευέλικτο και στριφτερο είναι το diversion,τα καλύτερα φρένα και ψεκασμο του cbf.

arazw.ara.zw
14/08/2010, 18:45
Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι το bandit με τιμή 6000 ευρώ και τόσο μικρή διαφορά απ'τον ανταγωνισμό ήταν πραγματικά ευκαιρία και μονόδρομος.Στα 8000 και κάτι όμως ο αγοραστής θα το ξανασκεφτεί,ειδικά με πιο σύγχρονες προτάσεις στην αγορά!

arazw.ara.zw
14/08/2010, 18:48
Παρ'όλα αυτα περί ορέξεως κολοκυθόπίτα.Μυαλό να έχουμε να τις ευχαριστιόμαστε οποία κι αν διαλέξουμε!Πολλά και καλά χιλιόμετρα με ασφάλεια παίδες!

amyroukai
15/08/2010, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
μόνο με ένα τεστ ράιντ βλέπεις πόσο πιο ελαφρύ ευέλικτο και στριφτερο είναι το diversion,τα καλύτερα φρένα και ψεκασμο του cbf. Για τα φρένα θα διαφωνήσω γιατί στα περιοδικά οι μετρήσεις λένε άλλα, μεγάλες διαφορές υπέρ του Bandit. Ίσως έχουν πολύ καλύτερη αίσθηση στο CBF, όχι αποτελεσματικότητα. Το Diversion μου αρέσει πάρα πολύ σαν εμφάνιση. Αλλά χωρίς μοχλικό, γιατί; Επίσης 600άρι που ζορίζεται να 200αρίσει; Εμ...

Για τα άλλα συμφωνούμε... Όπως είπαμε ξανά και ξανά, η σημερινή τιμή είναι μιά διαστρέβλωση του τιμολογίου αποκλειστικά για την Ελλάδα, με υπεύθυνο τον αντιπρόσωπο. Και δεν είναι το μόνο παράδειγμα, δείτε την τιμή του Gladius Αγγλία/Γερμανία...

arazw.ara.zw
15/08/2010, 07:49
Amyroykai δεν ασχολήθηκα ποτέ με το τι λένε τα περιοδικά,και αυτά που γράφω είναι απο προσωπική μου εμπειρία.Άν όμως θέλεις να βάλουμε τα περιοδικά στο παιχνίδι.σε παραπέμπω στο τεύχος 213 του 0-300. Φρενάρισμα 100-0 cbf-600 37 μέτρα,gsxf (xωρίς abs) 38 μετρα,και σε άλλο τεύχος που συγκρίνεται το bandit με abs 39,2 μέτρα!Φυσικά και δεν μπόρεσα να το τεκμηριώσω οδηγόντας τα,αλλά η αίσθηση ήταν σαφώς υπέρ του cbf!!Σύμφωνα με τα περιοδικά πάλι το c-abs είναι η κορυφαία πρόταση της κατηγορίας!!!
Ο κινητήρας του bandit τώρα,είναι ίδιος με τον αεροελαιόψυκτο του παλιού μοντέλου,και το 2007 προστέθηκε ο ψεκασμός και η υδρόψυξη.Έχει την καδένα του εκκεντροφόρου στο κέντρο του στροφάλου,το βαρύτερο σφόνδυλο και γιάυτό είναι ο φαρδύτερος,βαρύτερος και πιό ογκώδης της κατηγορίας του και υστερεί λίγο σε ευστροφία,αυτός είναι και ο λόγος που έχει την μεγαλύτερη ροπή χαμηλά!!Ακόμα και σήμερα κάνει ωραιότατα τη δουλειά του!!Επίσης γι'αυτό χάνει και σε κατανάλωση απο όλους τους ανταγωνιστές( ενδεικτικά cbf 600 4,7 lt/100km,bandit 7 lt/100km)απο μετρήσεις περιοδικών πάλι,αλλά σου ξαναλέω εσύ τα έβαλες στο παιχνίδι,άρα σε ενδιαφέρει και η γνώμη τους!!
Όσο για το πλαίσιο το 2007 δεν άλλαξε,απλά μεγάλωσε το πάχος των σωλήνων του πλαισίου,αφού η ίδια ηsuzuki αναγνώρισε οτι υστερούσε σε ακαμψία,αλλά για λόγους κόστους σωστότατα δεν εξέλιξε καινούριο,αφού ήθελε να κρατήσει το μεγάλο πλεονέκτημα του ληστή,την φανταστική τιμή του!!
Το ψαλίδι τώρα αδιαφορεί για τη νέα μόδα που θέλει κοντά πλαίσια και μακριά ψαλίδια,και έχει το πιό ογκώδες πλάισιο και το κοντύτερο ψαλίδι της κατηγορίας.
Η ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική για τα δεδομένα της κατηγορίας και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τις νεότερες προτάσεις,αλλά δεν είναι και καλύτερη!
Ξαναλέω πάντως οτι το bandit είναι εξαιρετικό μηχανάκι,απλά είναι ηλίθιο απο τη μερία της Ελληνικής αντιπροσωπίας να το ρίξει στην αγορά στην ίδια τιμή με τον ανταγωνισμό,γιατί χάνει το μεγάλο του ατου!!Προσωπικά οδηγώντας και το diversion και το cbf,τα θεωρώ κατα την ταπεινή μου γνώμη πιο ολοκληρωμένες προτάσεις,όχι επειδή συμφωνούν και τα περιοδικά,αλλά απ'την αίσθηση που δίνουν στο δρόμο!!

amyroukai
15/08/2010, 18:19
Έχεις πολύ πλάκα... Συμφωνούμε, αλλά διαφωνείς και θέλεις να έχεις και δίκιο, άρα έχω δίκιο και εγώ, άρα τι πας να μου αποδείξεις; Δεν έχω καταλάβει. Τέλος πάντων... Ας μείνουμε στο ότι η τιμή πρέπει να κατέβει γιατί δεν υπάρχει λόγος να είναι εκεί που είναι, γιατί μόνο εδώ στο Ελλαδιστάν πωλείται τόσο ακριβά το Bandit.

Τα υπόλοιπα μηχανολογικά που γράφεις, είναι καφετεριοκουβέντα. Το μοτέρ όπου και να έχει την καδένα, έχει συγκεκριμένο κόστος. Ομοίως το ψαλίδι, εκτός αν πραγματικά πιστεύεις ότι τα 2-3 εκατοστά μήκους κάνουν τόοοση διαφορά. Άρα όλες αυτές οι μηχανές κοστίζουν το ίδιο για να φτιαχτούν. Το Bandit πωλείται φτηνά -στις πολιτισμένες χώρες- γιατί δεν έχει έξοδα εξέλιξης. Καλό για τον πελάτη, γιατί αγοράζει δοκιμασμένη από χρόνια "συνταγή" που δουλεύει αξιόπιστα. Κακό για την καφετέρια, γιατί δεν έχεις "πουλ μουρ" συντελεστή. Αν και τώρα που το σκέφτομαι, η Honda και η Yamaha δεν έφτιαξαν μοτέρ για τα δικά τους, απλά μαγείρεψαν το μοτέρ του CBR και του R6, άρα τα βασικά μέρη είναι ίδια, άρα τι εξέλιξη συζητάμε... @@

Πρακτικά λοιπόν δεν είδα ποτέ σε εκδρομή να έρθει να μου πει κανείς ότι το μακρύ του ψαλίδι και το στενό του μοτέρ τον ωφέλησε, γιατί στρίβαμε το ίδιο. Δεν είδα επίσης κανέναν να πηγαίνει 300 χιλιόμετρα με το 20λιτρο ρεζερβουάρ του, γιατί καίγαμε το ίδιο. Να μην αρχίσω και για τα track days όπου επίσης έχω δει SS μηχανές να γυρνάνε πιο αργά... Οπότε ναι τα περιοδικά μέχρι ενός σημείου καλά τα λένε. Στην πράξη, απλά ψάχνουμε ψύλλους στ' άχυρα. Επίσης τα 4.7 λίτρα του CBF που τα είδα και εγώ σε κάποιο 0-300, ψάχνω ακόμα να δω ποιός πινόκιο καβάλησε τη μηχανή, αν τις οδήγησε στον ίδιο ρυθμό και σε τι δρόμο... Στο MOTO λοιπόν, φρένα 120-40, CBF 55.83m, Bandit 52.15m και κατανάλωση "οριακά" υπέρ του CBF. Στην πράξη, όπως σου είπα, έχουμε κάνει εκδρομές και με CBF και το συμπέρασμά μου είναι πως όλα είναι θέμα οδηγού... :beer:

Ειρήνη αδερφέ, πάρε ότι σε φωτίσει ο καλός Θεούλης, κοίτα να το χαρείς όσο μπορείς περισσότερο και αν ο δίπλα πήρε λάθος μηχανάκι δεν πειράζει, εσύ θα έχεις το σωστό στο σπίτι σου... :beer:

arazw.ara.zw
15/08/2010, 19:52
[QUOTE][i]Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai [


Ειρήνη αδερφέ, πάρε ότι σε φωτίσει ο καλός Θεούλης, κοίτα να το χαρείς όσο μπορείς περισσότερο και αν ο δίπλα πήρε λάθος μηχανάκι δεν πειράζει, εσύ θα έχεις το σωστό στο σπίτι σου...
Μια διαφωνία δεν είναι λόγος να αρχίσεις να ειρωνεύεσαι το συνομιλητή σου!Συμφωνούμε οτι δε πρέπει να κάνει 8000 ευρώ,διαφωνούμε οτι είναι το καλύτερο της κατηγορίας!Είπα τη γνώμη μου χωρίς διάθεση να μετρήσουμε τα.....ψαλίδια μας,απλά προσπάθησα να την τεκμηριώσω.Διαφωνείς;Δικαίωμα σου!Εσυ είσαι ο έξυπνος χεράς που αγόρασες το υπερσύγχρονο μηχανάκι κι εγώ ο κουλός μαλάκας που με πιάσανε κορόιδο και αγόρασα το χρέπι!Συγγνώμη για το θράσος μου να διαφωνήσω!

amyroukai
15/08/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Μια διαφωνία δεν είναι λόγος να αρχίσεις να ειρωνεύεσαι το συνομιλητή σου!Συμφωνούμε οτι δε πρέπει να κάνει 8000 ευρώ,διαφωνούμε οτι είναι το καλύτερο της κατηγορίας! Να λοιπόν που μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε. Τι σημαίνει "το καλύτερο"; Ποιός ορίζει "το καλύτερο"; Αν το Χ μηχανάκι για εσένα είναι το καλύτερο και για εμένα αδιάφορο ή και το αντίθετο, ποιός από τους δύο μας είναι λάθος και γιατί; Και στην τελική, ποιός νοιάζεται για το καλύτερο κιόλας... Το μόνο που έχει σημασία όταν αγοράζεις μοτοσικλέτα είναι να την γουστάρεις. Και ας είναι το μεγαλύτερο χρέπι που κυκλοφορεί. Αν εμένα, εσένα, τον οποιονδήποτε, τον φτιάχνει αυτό το χρέπι που έχει στο σπίτι του, ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο μηχανάκι. Και αν δεν μπορείς να το καταλάβεις, λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτα.
Ειρωνία δεν υπήρξε ποτέ και κρίμα που το παίρνεις έτσι. Και εδώ που τα λέμε, δεν υπήρξε ούτε διαφωνία... Γιατί ποτέ δεν είπα ότι το Bandit είναι το "καλύτερο" 600άρι. Ούτε είπα ότι τα άλλα 600άρια είναι χρέπια, εσύ το είπες. Εκτός και αν χάζεψα εντελώς... Τόνισα τα θετικά του, όπως τόνισες τα αρνητικά του. Αν πραγματικά θέλεις να κάνεις flame war για το τι είναι τι, υπάρχει η κατηγορία "διαξιφισμοί" να ποστάρεις. Και ούτε αυτό το λέω ειρωνικά.

Shaolin Monk
15/08/2010, 20:22
Να πω και εγω κατι; :cry:

Cbf 600, απιστευτα χαμηλη καταναλωση σε νορμαλ χρηση. Υπεροχα φρενα. Ωραιος κινητηρας για καθημερινη χρηση, μαλακο πλαισιο που δεν ειναι για πολλα.
Banditt 650, μεγαλυτερη ελαφρως καταναλωση, υστερει στα φρενα, λιγο περιεργο τιμονι (στενο), αλλα σου δινει την αισθηση οτι ο κινητηρας του ειναι πιο δυνατος με καλυτερη αποκριση,οπως και νιωθεις πολυ πιο σταθερο το μηχανακι οταν οι καταστασεις ζορισουν. Αυτα απο προσωπικη εμπειρια, αλλαζοντας απο το ενα στο αλλο σε βολτες.

arazw.ara.zw
15/08/2010, 21:10
Όλο αυτό το τζέρτζελο επειδή είπα δύο τρεις λόγους που πιστεύω οτι το bandit είναι λίγο πίσω απ'τον ανταγωνισμό;Τι να πώ;Κρίνε εσυ όπως θέλεις τις μηχανές,εγώ όπως θέλω και το θέμα τελειώνει εδώ!Δεν ενδιαφέρομαι για flame wars και δεν έχω όρεξη ειλικρινά να συνεχίσω τη κουβέντα!Καλό βράδυ κι από μένα τέλος!

amyroukai
16/08/2010, 03:50
Φίλε Shaolin να' σαι καλά για την κουβέντα σου, αλλά το θέμα μας δεν ήταν ποτέ η σύγκριση.



Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Όλο αυτό το τζέρτζελο επειδή είπα δύο τρεις λόγους ... Έχει σημασία και τι λόγους είπες. Αφού λες για "ανοιχτά μυαλά", μάθε να ακούς και τους λόγους των άλλων, άποψη είναι. Και αν διαφέρει από τη δική σου, τι έγινε; Σύμφωνα με όσα γράφεις, έχουμε όλοι εδώ το "χειρότερο" μηχανάκι. Και μας αρέσει... Και τι λόγος πέφτει στους άλλους; Δεν έχουμε το δικαίωμα;


Δεύτερον, είσαι ο μόνος που εκνευρίστηκε και άρχισε το βρίσιμο. Έγραψα εγώ τις λέξεις "κουλός", "χρέπι", "κορόιδο", "μαλάκας" πουθενά, όπως έκανες εσύ τέσσερα ποστάκια πριν; Χαρακτήρισα άσχημα οποιοδήποτε μηχανάκι, οποιονδήποτε οδηγό; Μήπως μόνος σου χάλασες την κουβέντα γιατί την κατέβασες χαμηλά; Μήπως είσαι λάθος και πας να βγεις από πάνω;

arazw.ara.zw
16/08/2010, 06:11
Έχεις δίκιο σε όλα!Είσαι ο σωστότερος,ο καλύτερος,ο εξυπνότερος,μου έμαθες να σκέφτομαι,μου έδειξες πώς είναι να ακούω τον άλλο,έμαθα από σένα οτι όταν συζητάς δεν είναι ωραίο να δημιουργείς εντυπώσεις,να πουλάς πνεύμα και να κατηγορείς το συνομιλητή σου ψευδώς οτι σε έβρισε,και γενικότερα μου έμαθες τον εποικοδομητικό διάλογο!
Σ'ευχαριστώ καταπληκτικέ amyroukai για τη συνομιλία μας,θα σε παρακαλούσα όμως να τελειώσει εδώ,αφού ένας ανώτερος άνθρωπος σαν κι εσένα,δε θα πρέπει να ασχοληθεί άλλο με τύπους σαν εμένα,αλλά δε το νομίζω!Περιμένω με αγωνία το επόμενο κατεβατό σου,στο οποίο θα σε παρακαλούσα με πιο ισχυρα επιχειρήματα να αποδείξεις στο φόρουμ το πόσο άσχετος και μαλάκας είμαι,αλλά σε διαβεβαιώ οτι δε θα απαντήσω,οπότε βαλε τά δύνατα σου!Άντε γειά!!!

amyroukai
16/08/2010, 06:24
Με το να συνεχίζεις να βρίζεις, δείχνεις από μόνος σου τα πάντα για εσένα... Ο δικός μου λόγος περισσεύει :wave2:

WebDevGr
16/08/2010, 06:36
Sorry που πετάγομαι σαν ...... ΜΠΙΠ!!!! Αλλά ελπίζω μερικοί να εκτονώνονται μόνο πάνω στο πληκτρολόγιο γράφοντας σ' αυτό το forum κι όχι πάνω στο γκάζι και μέσα στους δρόμους....

πάρτε και μια μπύρα από μένα... Αύγουστος είναι!!!!

:beer: :beer: :beer:

amyroukai
16/08/2010, 06:51
Εκτόνωση από Σεπτέμβρη στα Μέγαρα :beer:

Για την ώρα υπομονή με τη ζέστη...

(και υπομονή να βρω και τα ανταλλακτικά να ξαναφτιάξω το κακόμοιρο το χτυπημένο)

SOTOS80
24/06/2011, 09:19
Τελικά το έχει πάρει κανείς αυτό το μηχανάκι να μας πεί εντυπώσεις?

Πως είναι στην πόλη-στο ταξίδι - με 2ο άτομο κτλ?

TROOPER
24/06/2011, 09:42
μη ρωτησει κανεις γιατι κλειδωθηκε το θρεντ.

2 ατομα το πετυχανε.