PDA

View Full Version : peri .............zestamatos



cyclist777
10/10/2008, 11:38
exo kapies apories peri zestamatos tis mixanis mas....

exo diavasei edo ,oti kana 5lepto to xeimona kai kana 2lepto to kalokeri einai kala mexri na tin ksekiniseis.....
vevea aloi lene oti tin vazeis mprosta kai efiges xoris zestamata xoris tipota.....


ego pistevo oti thelei to zestamataki tis kai roto:

1.einai mia endiksi oti exei zestathei otan anapsei to proto koutaki tis thermokrasias ,opote kai kavalame kai fevgoume????

2.otan kata ti diarkeia tis meras tin ksanavaloume kai to ena koutaki tis thermokrasias einai idi anameno ksekiname i perimenoume kana 2 lepto pali???


afta....

MikeG
10/10/2008, 11:42
1. Ναι.

2. Ξεκινάμε αμέσως.

:wave2:

paranoid
13/10/2008, 09:24
Εγώ έχω καταλάβει ότι πιό σημαντικό και απο το ζέσταμα είναι τα λάδια να πάνε σε όλα τα σημεία που πρέπει να λιπάνουν, μιας και όταν σβήνουμε την μηχανή τα λάδια "κάθονται".
Συνεπώς και όπως λέει και το service manual ακόμα και ζεστή να είναι η μηχανή καλό είναι να την αφήνουμε λίγο να δουλέψει πρίν ξεκινήσουμε.....

Πρός θέου να μην γίνει αυτό εμμονή όπως βλέπω μερικούς που κοιτάνε με το ρολόι τα λεπτά που ζεσταίνεται η μηχανή. Μπορείς να την βάλεις μπροστά, ειδικά όταν έιναι και λιγο ζεστή, και μέχρι να φορέσεις το κράνος, να ρίξεις μια τελευταία ματιά στη γκόμενα που περνάει απο το απέναντι πεζοδρόμιο :cool: , ίσα ίσα μισό με 1 λεπτό και μετά έφυγες...:wave2:

MARKOS-V
13/10/2008, 16:05
Μολις πεσουν οι στροφες στο ρελαντι , τοτε εισαι ετοιμος να ξεκινησεις.χε@ε την γκομενα γιατι μπορει να κατσει να σε κοιταει με τις ...ωρες αν εισαι κ ...ωραιο παιδι!

paranoid
13/10/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
Μολις πεσουν οι στροφες στο ρελαντι , τοτε εισαι ετοιμος να ξεκινησεις.χε@ε την γκομενα γιατι μπορει να κατσει να σε κοιταει με τις ...ωρες αν εισαι κ ...ωραιο παιδι!

Σε αυτή την περίπτωση προσέχουμε μη τυχόν και μας καεί η μηχανή απο την υπερθέρμανση....!:rolleyes:

Elle
15/10/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
Μολις πεσουν οι στροφες στο ρελαντι , τοτε εισαι ετοιμος να ξεκινησεις.χε@ε την γκομενα γιατι μπορει να κατσει να σε κοιταει με τις ...ωρες αν εισαι κ ...ωραιο παιδι!

Ναι έτσι κάνω κι εγώ, μόλις πέσει το ρελαντί και ίσως λίγο παραπάνω ξεκινάω.
Μπορεί να θέλει να ζεσταθεί λίγο παραπάνω ως το πρώτο κουτάκι αλλά και
έτσι να χρειάζεται εγώ δεν είμαι διατεθημένος να το κάνω αυτό με τίποτα!
Τι θα χαλάσει; Να χαλάσει!:D
:beer:

kost rider
15/10/2008, 16:47
Διαβασε το βιβλιο του κατασκευαστη.
Εμενα λεει να το αφηνω λιγο να ζεσταθει και να ξεκιναω χαλαρα και οταν ειναι ηδη ζεστο το αφηνω λιγο να πανε παντου τα λαδια.

MARKOS-V
15/10/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kost rider
Διαβασε το βιβλιο του κατασκευαστη.
Εμενα λεει να το αφηνω λιγο να ζεσταθει και να ξεκιναω χαλαρα και οταν ειναι ηδη ζεστο το αφηνω λιγο να πανε παντου τα λαδια.

Αμαν αυτα τα λαδια.ποση ωρα θελουν να πανε ...παντου.10, 20, 30 δευτερολεπτα!δ νομιζω οτι θελουν ουτε 10 sec. ιλικα απανταω:)

MARKOS-V
15/10/2008, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
Αμαν αυτα τα λαδια.ποση ωρα θελουν να πανε ...παντου.10, 20, 30 δευτερολεπτα!δ νομιζω οτι θελουν ουτε 10 sec. φιλικα απανταω:)

mikios400
15/10/2008, 22:29
κι εγώ το αφήνω 10'' στι ρελαντί (να πέσουν οι στροφές από εκκίνηση) κ άλλα 10'' στις 2κ σαλ για το καλό, κ ξεκινάω χαλαρά... Ποτέ δεν βάζω μπρός κ να πλακωθώ στα γκάζια...

άσχετο, MARKOS-V μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι "επεξ/α" στη δημοσίευσή σου => επεξεργασία - για να αλλάξεις κάτι :wave2:

WWW
16/10/2008, 09:48
Θα σου πω τί κάνω εγώ. Πιστεύω πως είναι σωστό.

1) καβαλάω τη μηχανή πριν τη βάλω μπρος. Αυτό γίνεται για να έρθει σε όρθια θέση. Η γώνία είναι πολύ μεγάλη όταν βρίσκεται στο πλευρικό σταντ, με αποτέλεσμα τα λάδια ουσιαστικά να γέρνουν προς τη μια πλευρά.

2) εφόσον τη φέρω όρθια πατάω πρώτα 3 - 4 φορές το συμπλέκτη. Ειδικά στην περίπτωσή μου, που λειτουργώ τη μηχανή περίπου 1 - 2 φορές το μήνα, αυτό το κάνω για να ξεκολήσουν (αν έχουν κολήσει) τα δισκάκια του συμπλέκτη. Αυτό πολύ σπάνια θα γίνει όμως καλού κακού δεν είναι τίποτα να το κάνεις

3) Βάζω μπροστά, ξαναπατάω λίγες φορές το συμπλέκτη για να λαδώσεις καλά το σασμάν και περιμένω να πάει στη μια γραμμούλα, όπου και φεύγω όμορφα και απαλά. Στην πορεία, μόλις ζεσταθεί καλά (2 γραμμές), τότε ανοίγω όσο μου αρέσει.

4) Όταν είναι ήδη ζεστή (τη δούλεψες δηλαδή πριν από λίγη ώρα), πχ στη μια γραμμή, ισχύει ότι και στο 3, εκτός από την αναμονή. Δηλαδή απλά φεύγω απευθείας αλλά πάλι πάω σιγά μέχρι να ζεσταθεί εκ νέου καλά.

5) Τα χώνεις και κάνεις ότι γουστάρεις, λαμβάνοντας τις απαραίτητες προφυλάξεις.

Αυτά κάνω εγώ. Πιστεύω δεν είναι λάθος. Πάντως σίγουρα λάθος είναι να καβαλάς και να το σκίζεις πριν καλά καλά ζεσταθεί.

MARKOS-V
16/10/2008, 10:03
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
[B]Θα σου πω τί κάνω εγώ. Πιστεύω πως είναι σωστό.

1) καβαλάω τη μηχανή πριν τη βάλω μπρος. Αυτό γίνεται για να έρθει σε όρθια θέση. Η γώνία είναι πολύ μεγάλη όταν βρίσκεται στο πλευρικό σταντ, με αποτέλεσμα τα λάδια ουσιαστικά να γέρνουν προς τη μια πλευρά.

3) και περιμένω να πάει στη μια γραμμούλα, όπου και φεύγω όμορφα και απαλά.

το 1 ειναι κατα την γνωμη μου σωστο κ το κανω και εγω.
το 2 μου φαινεται πολυ να περιμενω να παει στη 1 γραμη.ο λογος ειναι οτι το μοτερ ζεστενεται μονο στο πανω μερος του και οχι με το σασμαν κ τα γραναζια μαζι, που ειναι μαλλον το καλυτερο για το συνολο.
μολις παει 2 γραμμες...πιες του το αιμα.αντεχει