PDA

View Full Version : ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΓΡΙΦΟΣ



nikos force
10/10/2008, 15:28
λοιπον το μπεργκ εχει μιζα και μανιβελα ... εδω και καιρο εχασα τα κλειδια ... μην εχοντας αλλο κλειδι για να το βαλω μπροστα ξηλωσα κατω απο την κλειδαρια ενα κιτρινο καλωδιο(τρια μου φαινεται βγαιναν απο κει) , με αποτελεσμα να παιρνει μπροστα με μανιβελα ΑΛΛΑ ΟΧΙ με μιζα ... το θεμα τωρα ειναι ... πως μπορω να το κανω να παιρνει μπροστα και με μιζα παρακαμτωντας τελειως το κλειδι ?????

tai
10/10/2008, 16:08
τρια καλώδια
το ενα σώμα τα αλλα δύο σε επαφή (οπως τα εργα)
και αν δεν παρει φωτιά θα παρει μπροστά:D
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
10/10/2008, 16:47
Βάζεις σε ένα διακόπτη τύπου μπουτόν το κίτρινο καλώδιο, και στην άλλη επαφή του διακόπτη τραβάς ένα καλώδιο από το + της μπαταρίας. Δε χρειάζεται να είναι χοντρό σαν αυτό που πάει στη μίζα, αρκεί το πάχος σαν του κίτρινου. :beer:

johnpan
10/10/2008, 16:52
όπα περίμενε. Στο κύκλωμα που έχω εγώ δεν πηγαίνει κίτρινο καλώδιο στην κλειδαριά...

johnpan
10/10/2008, 16:55
Βραχυκυκλώνοντας τις δύο επαφές της φύσας που συνδέεται στο starter - ρελέ (αυτό που λένε "αυτόματος") δίνεις ρεύμα στη μίζα. Οπότε βάλε εκεί ένα διακοπτάκι μπουτόν και είσαι έτοιμος. Βέβαια το καλύτερο είναι να αλλάξεις κλειδαριά! :beer:

Lio
10/10/2008, 17:03
Γιατί δεν πας σε ενα κλειδαρά να σε φτιάξει καινούργιο κλειδί?

Lio
10/10/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
όπα περίμενε. Στο κύκλωμα που έχω εγώ δεν πηγαίνει κίτρινο καλώδιο στην κλειδαριά...

Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, αλλά στα νιάτα μου χρωματικό κώδικά στα καλώδια είχαν μόνο οι γιαπωνέζοι. Ο ευρωπαίος τραβούσε οτι καλώδιο εύρισκε μπροστά του και έφτιαχνε την πλεξούδα (αποκορύφωμα το παλιό μου 2CV που είχε όλα ανεξαιρέτως τα καλώδια πράσινα!!)

να μην πω και για τα ιταλικά που έμπαινε κόκινο καλώδιο στην πλεξούδα και έβγαινε μαύρο απο την άλλη...

johnpan
10/10/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, αλλά στα νιάτα μου χρωματικό κώδικά στα καλώδια είχαν μόνο οι γιαπωνέζοι. Ο ευρωπαίος τραβούσε οτι καλώδιο εύρισκε μπροστά του και έφτιαχνε την πλεξούδα (αποκορύφωμα το παλιό μου 2CV που είχε όλα ανεξαιρέτως τα καλώδια πράσινα!!)

να μην πω και για τα ιταλικά που έμπαινε κόκινο καλώδιο στην πλεξούδα και έβγαινε μαύρο απο την άλλη...

όχι εγώ ότι είδα στο σχέδιο τα είχε σωστά το μηχανάκι μου.:beer:

Lio
10/10/2008, 18:59
Καλά, τώρα θα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Να φανταστείς, όταν ήμουν νέος, τα Husqvarna ήταν σουηδικά (Berg δεν είχε τότε).

sakis67
12/10/2008, 10:46
ξηλωσες ενα καλωδιο απο το διακοπτη, το εχεις τωρα στον αερα και παιρνει μπροστα με μανιβελα ?? απιθανο μου ακουγεται καποιο λαθος κανεις...

Lio
13/10/2008, 08:42
Δεν είναι καθόλου απίθανο.
Δεν έχω δει το κύκλωμα του μπεργκ, αλλά σε τέτοια μηχανάκια, που η ανάφλεξη δεν λειτουργεί με τη μπαταρία αλλά έχει ανεξάρτητο κύκλωμα κατευθείαν απο τη γεννήτρια, είναι πάνω κάτω το ίδιο:
Ο διακότης με το κλειδί είναι διπλός. Το ένα μέρος συνδέει οταν το γυρίσουμε στο ΟΝ τη μπαταρία με τους καταναλωτές (ρελέ μιζας, φώτα, φλάς, κόρνα κλπ.) και το άλλο οταν το γυρίσουμε στο OFF συνέει ενα καλώδιο απο την ηλεκτρονική με τη γείωση, κόβοντας το ρεύμα στην ανάφλεξη.
Αν κόψουμε αυτό το καλώδιο, η ανάφλεξη δουλευέι και το μοτέρ παίρνει μπρός με τη μανιβέλα, αλλά οχι με τη μίζα, γιατί το ρελέ της δεν τροφοδοτείται (αφου ο διακόπτης είναι OFF).

Για να καταργήσουμε το διακόπτη με το κλειδί, αφού τον αποσυνδέσουμε, βρίσκουμε στο σχέδιο ποιά είναι τα δύο καλώδια που συνδέονται οταν ο διακόπτης είναι ΟΝ (αυτό που έρχεται απο τη μπαταρία και αυτό που τροφοδοτεί τους καταναλωτές που είπαμε παραπάνω) και βάζουμε εκεί εναν απλό διακόπτη.