PDA

View Full Version : Τί κάνετε;



Road67
11/10/2008, 10:31
Επέστρεψα για μια ημέρα κι είπα να δω τι κάνετε.... Όλα καλά;:beer:

Οι εντυπώσεις - νέες εμπειρίες μου....

α. Περιέργως σε Ηγουμενίτσα, Πρέβεζα, Γιάννενα η συμπεριφορά των κουτιών ήταν ικανοποιητική και σε μερικές περιπτώσεις πολύ καλή. Στην Άρτα.... εχμ :hypnotize έτσι κι έτσι.

β. Οι ΚΑΓΚΟΥΡΟΕΞΑΤΜΙΣΑΔΕΣ δεν ξέρουν τι βάζουν και τα λιγοστά μικρά που έχουν μεγάλες μηχανές θυσιάζουν τα πάντα για τον ήχο.
Οδήγησα FZN με ένα ήχο που ξεσήκωνε και νεκρούς με μια τεράστια μπουράκλά διπλάσια από την εργοστασιακή του 1000 η οποία δεν ήταν γι' αυτό το μηχανάκι με την καμία, η τρίτη δε φόρτωνε με τίποτα... Είδα πολλά ακόμη αλλά αυτό ήταν το πιο χαρακτηριστικό.

γ. Κατέληξα οτι το CBR600F δεν κάνει για 'μενα. Ίσως να έχω εγώ πρόβλημα και να πρέπει να πάω σε ορθοπεδικό όπως μου είπε κι ο ιδιοκτήτης του. Μετά από 2.5 ώρες ένιωθα σουβλιές στο ύψος της ουράς. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι το μηχανάκι δε μου άρεσε.

δ. Γνωστός κάγκουρας τζιπάκιας κοιτάει επιτιμητικά εμένα και το scooter μου λέει ''πόσο παίρνεις τη στροφή μετά την Πάργα για Ηγουμενίτσα'' και του απαντάω μεταξύ 130-140, οπότε μου λέει το εκπληκτικό που έμεινα και τον κοίταζα γιατί ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ οτι μου κάνει πλάκα (δε μου έκανε :eyepop: ) ''καλά ρε μαλ@κα κι εγώ γιιατί την παίρνω μόνο με 80 δε θα 'πρεπε να την παίρνω τουλάχιστον με 200 αφού έχω άλλες 2 ρόδες'';...

ε. Από την επαφή με τα μτχ κατέλειψα στο συμπέρασμα που είχα καταλήξει όταν πήρα τις yamaha μου καινούργιες. Δηλαδή ποτέ ξανά μτχ εκτός κι αν είναι κάτι ιδιαίτερο κι όχι πολύ παλιό. Αν έχω όντως πρόβλημα στη μέση που ελπίζω να μην ισχύει :( είναι μονόδρομος για 'μενα να χτυπήσω πλέον είτε σε καινουύργιο σε μερικούς μήνες πάλι το 600, ή μτχ αλλά το πολύ 2-3 ετών το 1000 ή το CBF1000.

Προς το παρόν, ομολογώ οτι με δύο στάσεις μόνο για βενζίνη ήρθα Αθήνα με το scooter σε τρεις ώρες και σαράντα λεπτά. Βέβαια όσο ήμουν πάνω το scooter λόγω ροπής μου απέδειξε οτι δεν κάνει για επαρχιακό και ειδικά άμα κάνεις καμιά εξυπηρέτηση και πάρεις κανέναν δικάβαλο, ή το φορτώσεις. Ούτως ή άλλως το τουτου ήρθα να πάρω γιατί ο καιρός χαλάει κι αν υποθέσουμε οτι η Αθήνα έχει την ελάχιστη υποδομή ο δρόμος Τσουκνίδα-Καναλάκι-Αχερουσία-Παραμυθιά-Ηγουμενίτσα τον οποίο πρέπει να κάνω τουλάχιστον 2 φορές τη βδομάδα μου απέδειξε οτι στην παραμικρή βροχή χαιρετίσματα, δεν έπεσα ή κάτι τέτοιο, αλλά πολύ χώμα, πολύ κοκκινόχωμα, πορώδης και σκασμένος δρόμος οπότε το scooter μένει εδώ και σε μερικούς μήνες προχωράμε.

Ερώτηση, αν δεν έχω πρόβλημα στη μέση παρότι το CBR600F το καβάλησα για πολύ περισσότερο χρονικά γιατί η 1300R δε με ενόχλησε καθόλου στη μέση ενώ το 600 με πέθανε;


:beer: :beer: :beer: