PDA

View Full Version : ΠΛΥΣΙΜΟ V-strom(ΜΕ Bagster-ΒΑΛΙΤΣΑ)



GEOPIP
12/10/2008, 09:19
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΕΟΣ "ΧΡΗΣΤΗΣ" V-STROM ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΗΣ.
1.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ BAGSTER?
2.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΥΧΝΟ ΠΛΥΣΙΜΟ?(ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΣΚΟΥΡΙΕΣ Κ.Τ.Λ)


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Band(age)it
12/10/2008, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEOPIP
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΕΟΣ "ΧΡΗΣΤΗΣ" V-STROM ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΗΣ.
1.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ BAGSTER?
2.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΥΧΝΟ ΠΛΥΣΙΜΟ?(ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΣΚΟΥΡΙΕΣ Κ.Τ.Λ)


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

1.Τα bagster ειναι "αδιαβροχα" .
2.Καλο ειναι το πλυσιμο αρκει να λαδωνεις την αλυσιδα μετα την καθε φορα :wave2:
Και αν το πλενεις με πιεστικο μη ριχνεις απευθειας στα ηλεκτρικα του απο κοντα .

GEOPIP
12/10/2008, 09:28
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..

div400
12/10/2008, 09:47
αν και σωστά τα λέει ο Band(age)it, εντούτοις εγώ θα πρότεινα να το αφαιρείς το bagdster από την μηχανή όταν είναι να την πλύνεις.... και λόγο υγρασίας που ενδεχομένως να ''παγιδευτεί'' από κάτω (ειδικά τώρα το χειμώνα που δεν εξατμίζεται εύκολα) και γιατί το ντεπόζιτο σίγουρα θα είναι σκονισμένο από κάτω οπότε ένα καθάρισμα το θέλει....αλλα thats just me...

αν η αλυσίδα σου είναι καθαρή λάδωσε την πριν το πλύσιμο ώστε να απωθούνται τα νερά (και απέφευγε να ρίξεις νερό απευθείας πάνω της..) αλλιώς καθάρισε την με πανάκι και λίγο παραφίνη ή φωτιστικό πετρέλαιο και την λαδώνεις μετά...
φρόντισε να κλείσεις την εξάτμιση για να μην μουν νερά μέσα της, ρίξε λίγο σπρέι επαφών στα ηλεκτρικά για μην πιάσουν υγρασία...

γενικά το πλύσιμο κάνει καλό. και φροντίζεις την μηχανή σου και έχεις την ευκαιρία να δεις την γενικότερη κατάσταση της και να εντοπίσεις κάποιο πρόβλημα εν την γενέσει του....




:wave2: :beer: :wave2:

GEOPIP
12/10/2008, 09:52
ΦΙΛΕ DIV ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟ ΒΑΛΕ-ΒΓΑΛΕ(ΟΠΩς ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ "ΝΙΟΥΦΡΗΣ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΕΧΩ ΑΚΟΜΑ..
THANKS ANYWAY

div400
12/10/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEOPIP
ΦΙΛΕ DIV ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟ ΒΑΛΕ-ΒΓΑΛΕ(ΟΠΩς ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ "ΝΙΟΥΦΡΗΣ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΕΧΩ ΑΚΟΜΑ..
THANKS ANYWAY

μα δεν είναι υποχρεωτικό! αν θες δεν το βγάζεις το bagdster...απλά την άποψη μου σου είπα...:winka:
:wave2:

kalant
12/10/2008, 10:47
φιλε GEOPIP δεν ειναι και πολυ δυσκολο να βγει και να μπει...

εγω οταν την επλυνα το καλοκαιρακι, το εβγαλα για να πλυθει και το ρεζερβουαρ αλλα και το βαγστερ απο μεσα, ενταξει δεν ειχε και τιποτα αλλα οσο ναναι μαζευει λιγη σκονη και με τον καιρο με την τριβη θαμπωνει το ρεζερβουαρ...

οποτε μιασ και ειμαι ψειρας το βγαζω...

painterakis
12/10/2008, 11:54
και αμα βρεξει,τι κανετε;βγαζετε το bagster;
το ιδανικο (και σωστο,εξαιτιας της σκονης) αυτο που λεει ο φιλος Band(age)it αλλα μη το παρατραβαμε κιολας.
εκτος και οταν βρεχει το βαζετε στο γκαραζ.
εγω παντως που το ειχα,το εβγαλα,το πουλησα και εβαλα ενα tank pad εδω και 2 χρονια.
το μηχανακι μου ειναι του 05 και ειναι μαυρο γυαλιστερο,γρατσουνιες δεν εχω αλλα αμα εμφανιστει καμια, με μια αλοιφουλα ολα καλα.
τωρα εχω παρει ενα μαγνητικο tank bag και δεν εχω προβλημα.
παντως σε ενα service (στην αρχη) οταν ο μηχανικος το εβγαλε (το bagster) ηταν γεματο σκονη απο κατω,μιας και εδω στη κρητη και σκονη εχει και χωματοδρομους για να πας σε καμια παραλια :cool:

vestromas
12/10/2008, 12:41
Κατ αρχην, μ αρεσει που εισαι χρηστης vstrom.
Εισαι στα προθυρα του εθισμου δηλαδη και σε λιγο θα γινεις σκληρος χρηστης.:lol:
Το μπαξτερ εγω δεν το εχω βγαλει ποτε απο το 2005 που την πηρα και ουτε σκοπευω να το βγαλω για να καθαρισω.
Δεν πιστευω οτι μπορει να γινει ζημια εαν εχει παει λιγη σκονιτσα ουτε η υγρασια εχει καμια ορεξη να παει να χωθει εκει μεσα. Τωρα εαν εσυ θελεις να τραβιεσε με το βγαλε βαλε ειναι θεμα χαρακτηρα και υπομονης.
Για το πλυσιμο ισχυουν γενικος αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω.
Παντως η γνωμη μου ειναι οτι την μηχανη πρεπει να την πλενεις οταν ειναι πραγματικα λερωμενη και οχι καθε τρεις και λιγο, η οταν πιανει την παραμικρη σκονιτσα.
Παντα βεβαια σε σχεση με την χρηση και αναλογα σε τι δρομους την κινεις.
:beer: :beer: :beer: :wave2: