PDA

View Full Version : Προκλητικοτατο Σκανδαλο.........



Σελίδες : [1] 2

atropos
23/02/2005, 09:46
Καλα σ αυτην τη χωρα...νομιζουν οτι ολοι ειμαστε αρνια ?

ΟΛΙΚΗ ΦΟΡΟΑΠΑΛΑΓΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ !!!!!!!

Απορω πως δεν τους εχουν πλακωσει ακομη στο ξυλο......
Ιχνος ντροπης πια ?.....Ο κοσμος πειναει και αυτοι το βιολι τους.
Οι λιγοι για τους λιγους....Μαντρωμενοι μεσα στη στανη για αρμεγμα και για σφαξιμο κανενα θυμα που και που για τα ματια.
Πολιτες 5ης κατηγοριας.Η καθε κυβερνηση βουλιαζει μεσα στο βουρκο,και εμεις τα χαιβανια ζητωκραυγαζουμε τους μεγαλους σωτηρες.Ολοι τρωνε αναιξερετος με χρυσα κουταλια....και αυτα του καφε τα κουταλακια που μας ειχαν μεινει ...τα πηραν κι αυτα !!

Σε μια χρονικη περιοδο που τα ΜΜΕ μεταδιδουν 15 ωρες την μερα τα σκανδαλα της Εκκλησιας,ερχεται και το αναλογω νομοσχεδιο σαν κερασακι στην τουρτα.Δεν υπαρχει πια ουτε ιερο ουτε οσιο.Εχουν καταπατησει τα παντα.Οι εθναρχες,οι πατριωτες.......
Ντροπη ρε γμτ και αηδια.....για ολους
Ακουμε χρονια τωρα για κοινωνικη πολιτικη....σανο στο παχνι.....
Τ Ι Π Ο Τ Α....................ΝΤΡΟΠΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!

:( :( :(

idi
23/02/2005, 09:58
ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΕΣ

over and out…

crs-k
23/02/2005, 10:04
Αν, λεω ΑΝ ....

Καταφερουν και πεταξουν αυτο το ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ που ονομαζεται, ετσι γενικα κι αοριστα "Εκκλησια", απο το σωμα του Κρατους, τοτε χαρισμα τους κι οι φοροαπαλλαγες και ολα!

Αρκει να την ΞΕΦΟΡΩΘΟΥΜΕ !!!! :yuck:


Αλλιως ....


Μπουρλοτο !!!!! :mad:

atropos
23/02/2005, 10:04
Φιλε IDI ,ειναι η δευτερη φορα που προσπαθεις να με καταταξεις σε καποιον πολιτικο χωρο.......

Μαλλον ζεις σε αλλη χωρα.....

Θα προτιμουσα να διαβαζα καποιο σχολιο σου πανω σ αυτο το θεμα....

Μην ερθεις σε αντιπαραθεση.....δεν αξιζει τον κοπο...:wave2:

:beer:

atropos
23/02/2005, 10:06
Φιλε Χρηστο........

Πισα και πουπουλα......ΟΛΟΙ

crs-k
23/02/2005, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Φιλε Χρηστο........
Πισα και πουπουλα......ΟΛΟΙ


Στην Ευρωπη κατα μεσο ορο οι "πνευματικοι" ανθρωποι καθε χωρας, ανερχονται σε ενα 5% (στις ΗΠΑ μολις 2%)!

Αυτοι οι ανθρωποι με το εργο τους περναν τις σωστες αντιληψεις τους σε αλλο ενα 25% που ειναι οι "σκεπτομενοι" πολιτες μιας χωρας.

Οι υπολοιποι δυστυχως ειναι μια μαζα που αγεται και φερεται απο το μολις 2% που ειναι οι "πολιτικοι" και "θρησκευτικοι" εκπροσωποι. :sick:

Μεσα στους "πολιτικους" εκπροσωπους ομως υπαρχει ενα ποσοστο που ανηκουν ειτε στους ανθρωπους του "πνευματος", ειτε στους "σκεπτομενους", αλλα ειναι μικρο και "καπελωνεται" απο αυτους που κυνηγουν αποκλειστικα την εξουσια.

Με τους "θρησκευτικους" εκπροσωπους τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα, μιας και δεν ειναι καν εκλεγμενοι, και η αναρριχηση τους στην εξουσια (την οποια μονο και μονο επιδιωκουν) στηριζεται σε κλικες και ιντριγκες.
Επιπλεον ΔΕΝ ειναι εκπροσωποι ΟΛΩΝ των πολιτων μιας χωρας, αλλα ενος μερους (του μεγαλυτερου κατα κανονα) που ΘΕΛΕΙ και ανηκει σε καποια συγκεκριμενη θρησκεια.

Οι "σκεπτομενοι" πολιτες μιας χωρας κατα κανονα μπορουν και επιρεαζουν αρκετα τα πραγματα, μιας και (κατα κανονα) τγχανουν της αποδοχης των υπολοιπων.
Αυτην την στιγμη εχουμε φτασει στο σημειο που οι "σκεπτομενοι" εχουν κλονισει την "μαζα".
Αν και μερικα πραγματα ειναι πολυ βαθια ριζωμενα, το Κρατος εχει την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να παρει το νυστερι και να καθαρισει!

Δεν ξερω βεβαια, αν εχει το κουραγιο, μιας κι οι πολιτικαντηδες (οχι οι πολιτικοι) που ειναι κι οι περισσοτεροι, πρωτ' απ' ολα μετρανε το "πολιτικο κοστος" και αφηνουν στην ακρη το καλο του τοπου.

Ιδωμεν! :sick: :rolleyes:

atropos
23/02/2005, 10:45
Οπως βλεπουμε χρονια τωρα...Το καλο του τοπου....εχει παει περιπατο...
Τωρα ισχυει η εποχη της Α Ρ Π Α Χ Τ Η Σ ,οποιος προλαβει....
Δυστυχως και εμεις οι ιδιοι οι πολιτες απεχουμε πολυ απο καθε δραστηριοτητα...και ενα μεγαλο ποσοστο ειμαστε η" τυφλοι η" εθελοτυφλουμε.Οι υπολοιποι τα βλεπουν, αλλα το ....εγω θα σωσω τον κοσμο ?....εχει γινει πια ορισμος !!!
Δεν κουναει φυλλο....Θυμαμαι πολλα χρονια πριν...κατι γινοταν..τωρα ?
Γι αυτο απελπιζομαι φιλε Χριστο.....
Παντα ετσι ηταν,παντα ετσι θα ειναι......τωρα απλα ειναι μπροστα στα μουτρα μας.Δεν τους ενδιαφερει πια η κοινη γνωμη....την εχουν χαλιναγωγησει και μας εχουν χεσμενους....
Κλεινομαστε ο καθενας μεσα στο δικο του κοσμο...και ξεχναμε οτι αυτος ο κοσμος μας ανηκει.....
Κ Ρ Ι Μ Α ..........!!!!! :(

crs-k
23/02/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
.......................
Κλεινομαστε ο καθενας μεσα στο δικο του κοσμο...και ξεχναμε οτι αυτος ο κοσμος μας ανηκει.....
Κ Ρ Ι Μ Α ..........!!!!! :(

Απο την στιγμη που (εδω και καμμια 20αρια χρονια) ολες οι "αξιες" που ειχαμε εχουν εκφυλλιστει σε μια, "ποσα βγαζεις", ειναι λογικο (ΟΧΙ σωστο φυσικα) ο καθενας να κοιταει μονο το συμφερον του ...

Ητε παιδες Ελληνων αμυνεσθαι περι ΠΑΡΤΗΣ! :lol:

idi
23/02/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Φιλε IDI ,ειναι η δευτερη φορα που προσπαθεις να με καταταξεις σε καποιον πολιτικο χωρο.......

Μαλλον ζεις σε αλλη χωρα.....

Θα προτιμουσα να διαβαζα καποιο σχολιο σου πανω σ αυτο το θεμα....

Μην ερθεις σε αντιπαραθεση.....δεν αξιζει τον κοπο...:wave2:

:beer:

Το 85%+ του Ελληνικού λαου ψήφισε αυτούς που κριτικάρεις

Αυτος είσαι ΕΣΥ-ΕΓΩ-ΕΜΕΙΣ.Αν δεν ήθελες να σε κυβερνάνε ετσι ΕΣΥ-ΕΓΩ-ΕΜΕΙΣ θα ψηφίζαμε αλλιώς...
Αν δε μπορεις να καταλαβεις αυτο το πραμα εχεις χασει αρκετο χρονο απο τη ζωη σου σκεπτόμενος άχρηστα πράματα


SO SIMPLE!!!!

Ασε τις επαναστάσεις για αλλη μερα...

angels_gr
23/02/2005, 11:29
Εμένα αυτό το οποίο με ενοχλεί είναι ότι ενώ όλοι μας ξέρουμε ότι στην Ελλάδα όλοι κλέβουν και τρώνε με χρυσά κουτάλια, κανένας δεν έλεγε κουβέντα μέχρι πριν λίγο καιρό. Όταν βγήκαν στην φόρα ότι υπάρχουν και παπάδες που κλέβουν αμέσως εμφανίστηκε μια τάση μίσους προς την εκκλησία. Συμφωνώ πως πρέπει να βρεθούν όλοι οι ένοχοι αλλά τόσο μίσος που ήτανε κρυμμένο???

atropos
23/02/2005, 12:07
Δεν ειναι θεμα μισους........Ετσι θελω να πιστευω...ειναι θεμα αγανακτησης....

Και οσο για τον φιλο μου τον IDI ,δεν ειναι θεμα επαναστασης.
Αναλογιζομαι και γω οσο μπορω τις δικες μου ευθυνες.

Αλλα αυτο ...ασε τις επαναστασεις για αλλη μερα....μας εχει φερει εκει που ειμαστε τωρα...

Δεν κριτικαρω το που ψηφιζει ο καθενας....κριτικαρω τον τροπο ζωης μας και αντιδρασης που εχομαι ως κοινωνια.

Ασχετα με το που ψηφιζει κανεις...δεν ακουσα καμια αντιδραση γι αυτο το θεμα απο κανενα αλλο κομα......Τι σημαινει αυτο ?

Μιλαω σαν ενας απλος φορολογουμενος πολιτης.
Και σενα ρε φιλε στα περνουν....και να τα παρουν...αλλα απο ολους.

Να σε γαμανε και να σ αρεσει....εχει καλως !!!
Αλλα να σε γαμανε και να στα περνουν.....οχι ρε φιλε.
Εχει γεμισει η Ελλαδα νταβατζηδες.....και οπως μπορει αντιδραει κανεις....εστω και απο εδω μεσα.....ειναι και αυτο ενα βημα για να αντιδρασει καποιος.
Και η συνηδηση μου δεν μου επιτρεπει να αφησω καθε ειδους επανασταση για αλλη μερα.....

Διαφορετικα να παω να βρω ενα λακο και χωθω μεσα.....

angels_gr
23/02/2005, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Δεν ειναι θεμα μισους........Ετσι θελω να πιστευω...ειναι θεμα αγανακτησης....

Και οσο για τον φιλο μου τον IDI ,δεν ειναι θεμα επαναστασης.
Αναλογιζομαι και γω οσο μπορω τις δικες μου ευθυνες.

Αλλα αυτο ...ασε τις επαναστασεις για αλλη μερα....μας εχει φερει εκει που ειμαστε τωρα...

Δεν κριτικαρω το που ψηφιζει ο καθενας....κριτικαρω τον τροπο ζωης μας και αντιδρασης που εχομαι ως κοινωνια.

Ασχετα με το που ψηφιζει κανεις...δεν ακουσα καμια αντιδραση γι αυτο το θεμα απο κανενα αλλο κομα......Τι σημαινει αυτο ?

Μιλαω σαν ενας απλος φορολογουμενος πολιτης.
Και σενα ρε φιλε στα περνουν....και να τα παρουν...αλλα απο ολους.

Να σε γαμανε και να σ αρεσει....εχει καλως !!!
Αλλα να σε γαμανε και να στα περνουν.....οχι ρε φιλε.
Εχει γεμισει η Ελλαδα νταβατζηδες.....και οπως μπορει αντιδραει κανεις....εστω και απο εδω μεσα.....ειναι και αυτο ενα βημα για να αντιδρασει καποιος.
Και η συνηδηση μου δεν μου επιτρεπει να αφησω καθε ειδους επανασταση για αλλη μερα.....

Διαφορετικα να παω να βρω ενα λακο και χωθω μεσα.....

Εγώ δεν λεω να μείνουμε με σταυρωμένα τα χέρια και να καθόμαστε να περιμένουμε την θεία επιφώτιση!!! Αυτό το οποίο ήθελα να πω είναι να μην κατηγορούμε έναν ολόκληρο θεσμό που είναι ο χριστιανισμός και η εκκλησία γιατί κάποιοι εκμεταλλεύονται την θέση τους. Υπάρχουν αρκετοί κακοί παπάδες, υπάρχουν όμως και αρκετοί καλοί.

crs-k
23/02/2005, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
...............
Συμφωνώ πως πρέπει να βρεθούν όλοι οι ένοχοι αλλά τόσο μίσος που ήτανε κρυμμένο???


Δεν ειναι μισος φιλε μου ...

Τουλαχιστον οχι απο την πλευρα μου.
Το μισος ειναι μια τυφλη μανια για κατι.

Για μενα ειναι απλως ιστορικη (και οχι μονο) γνωση.
Οι θρησκειες ηταν ανεκαθεν οι "πολεμιοι" της επιστημης.
Αυτο το κακο θελω να απαλειφθει απο τον κοσμο μας.
Να προοδευσει ο κοσμος και να αγαπησουμε τον πλησιον μας με εργα και οχι με κενα λογια ή με υποκριτικες πραξεις (μαζευουμε 100 για τους φτωχους για να τους δωσουμε το 1)!

Οταν μορφωθει μεγαλυτερη μεριδα του παγκοσμιου πλυθησμου, θα σταματησουν οι σφαγες στο ονομα του οποιουδηποτε Ισλαμ ή Χριστιανισμου ή οτιδηποτε αλλο.
Θα χρησιμοποιηθουν αυτοι οι απιστευτοι ποροι σε αλλα εργα, παντα προς το καλυτερο της ανθρωποτητας.
Θα μαθαινουμε την "Ιστορια" σαν Ιστορια και οχι σαν προπαγανδα υπερ του καλου "δικου" μας και εναντιον του "κακου" αλλου.

Δεν ειναι μισος λοιπον ...
Απλως βλεπω το κακο που μας σκεπαζει και προσπαθω να απαλλαγω απο αυτο!

Να δουμε ποτε θα ερθει εκεινη η ωρα που θα ελευθερωθει ο κοσμος απο θρησκειες ...

idi
23/02/2005, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Αν δεν ήθελες να σε κυβερνάνε ετσι ΕΣΥ-ΕΓΩ-ΕΜΕΙΣ θα ψηφίζαμε αλλιώς...


Κοίτα τι εγραψα παραπάνω ...

Μπορείς να συζητάς, σχολιάζεις, να φιλοσοφείς, να αγωνίζεσαι, για 38 χρόνια, 6 μηνες, 21 μερες και 23 ωρες αν θες …. αλλα οχι μαζι μου

Εχω σπουδαιότερα πράματα να κανω απο το να αναλύω κατι που ειναι πασιφανές
ΔΕ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ??????

angels_gr
23/02/2005, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

.........................

Η θρησκεία και συγκεκριμένα ο χριστιανισμός στηρίζεται πάνω στην αγάπη και στην ισότητα των ανθρώπων. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος μιλάω για την ορθοδοξία η οποία λεει πως σωστός χριστιανός είναι αυτός που δίνει όλα του τα υπάρχοντα στους φτωχούς. Δεν νομίζω λοιπόν εσύ ή κάποιος άλλος να έχει κάποιο πρόβλημα με μια τέτοια θρησκεία!!! Υπάρχουν και βέβαια άνθρωποι που εκμεταλλεύονται καταστάσεις και την θέση τους μέσα από την θρησκεία για προσωπικό τους όφελος. Σε αυτούς να αποδοθεί δικαιοσύνη. Δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι για όλα φταιει η θρησκεία. Επίσης η ορθοδοξία δεν είναι κάτι που σου το επιβάλλουν με το ζόρι. Αν θέλεις πιστεύεις, αν δεν θέλεις δικαίωμα σου.

Θέλω να πιστεύω πως και εσύ έχεις πρόβλημα με αυτούς που εκμεταλλεύονται την θρησκεία για προσωπικό τους όφελος. Γι’ αυτούς κανείς δεν μπορεί να πει τίποτα καλό και ελπίζω να τιμωρηθούν όλοι αυτοί γιατί εξαιτίας τους δημιουργούνται όλες αυτές οι διχόνοιες.

DoctorS
23/02/2005, 13:15
είναι τόσα πολλά αυτά που εμείς δεν ξέρουμε και δεν μπορούμε καν να φανταστούμε!!!

όσο με το ξεκατίνιασμα θα μπορούν κάποιοι να βγάζουν ένα σκασμό λεφτά και αυτά τα λεφτά να τα γεύονται οι λίγοι.......τα πράγματα δεν προκειτε να αλλάξουν!!!!!

το μέλλον είναι εδώ...δυστυχώς όμως δεν διαφέρει και πολύ από το παρελθόν μας!!!!!

:mad: :mad: :mad:

milaber
23/02/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Ασχετα με το που ψηφιζει κανεις...δεν ακουσα καμια αντιδραση γι αυτο το θεμα απο κανενα αλλο κομα......Τι σημαινει αυτο ?

Καλά αυτό μην το ορκίζεσαι κιόλας...

Το αν δεν άκουσες δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξε.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί.

Θέλεις να μου πεις πως η αριστερά θέλει ολική φοροαπαλλαγή της εκκλησίας;

:nono: :nono: :nono:

free rider
23/02/2005, 14:11
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ...
το άκουσα το πρωί στο ραδιόφωνο και τρελάθηκα ...

να σκεφτείτε οτι ολη την μέρα το συζητούσα με πολυ κόσμο και ακουγα ολο μπινελίκια...

καλά είναι τόσο αισχροί???

δεν ντρεπονται καθόλου..

ποιός είναι πίσω απο ολα αυτά???

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΟΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΗΔΑΝΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ...????



ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ΣΕ ΠΟΣΤ...

ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΕΙΟ....

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΒΕΙ...

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΕΤΣΙ?????????????


ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΓΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΑ ...

ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ...

ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΕΝΑΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΕΦΑΛΙΚΟ ΦΟΡΟ ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙ...


ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΑΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ...

ΞΕΚΑΘΑΡΑ...



:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

crs-k
23/02/2005, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Η θρησκεία και συγκεκριμένα ο χριστιανισμός στηρίζεται πάνω στην αγάπη και στην ισότητα των ανθρώπων. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος μιλάω για την ορθοδοξία η οποία λεει πως σωστός χριστιανός είναι αυτός που δίνει όλα του τα υπάρχοντα στους φτωχούς. Δεν νομίζω λοιπόν εσύ ή κάποιος άλλος να έχει κάποιο πρόβλημα με μια τέτοια θρησκεία!!! Υπάρχουν και βέβαια άνθρωποι που εκμεταλλεύονται καταστάσεις και την θέση τους μέσα από την θρησκεία για προσωπικό τους όφελος. Σε αυτούς να αποδοθεί δικαιοσύνη. Δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι για όλα φταιει η θρησκεία. Επίσης η ορθοδοξία δεν είναι κάτι που σου το επιβάλλουν με το ζόρι. Αν θέλεις πιστεύεις, αν δεν θέλεις δικαίωμα σου.

Θέλω να πιστεύω πως και εσύ έχεις πρόβλημα με αυτούς που εκμεταλλεύονται την θρησκεία για προσωπικό τους όφελος. Γι’ αυτούς κανείς δεν μπορεί να πει τίποτα καλό και ελπίζω να τιμωρηθούν όλοι αυτοί γιατί εξαιτίας τους δημιουργούνται όλες αυτές οι διχόνοιες.


Φιλε Κωστα ...

Πεφτεις σε ενα λαθος.
Προσπαθεις να υπερασπιστεις μια θρησκεια, με λογικα επιχειρηματα.
Αυτο ΔΕΝ μπορει να γινει!
Αντικρουεται παρα πολυ ευκολα.
Στο οτι καποιος "πιστευει σε κατι", ΔΕΝ μπορω να πω τιποτα!!!
Αλλα αν προσπαθησει να πησει οτι αυτο ειναι και το σωστο, τοτε κανει μεγαλο λαθος.
Και θα σου εξηγησω αμεσως τι θελω να πω ...

Οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι ανα την υφηλιο, ειναι μολις 150.000.000 και μαλιστα ΜΕΤΑ την διαλυση της Ε.Σ.Σ.Δ. !!!
Ο πλυθησμος αυτου του πλανητη ανερχεται στα 6.700.000.000 αυτην την στιγμη!
Λες να ειναι οι Χ.Ο. οι ΜΟΝΟΙ εξυπνοι που ανακαλυψαν την ΣΩΣΤΗ θρησκεια?
Ξερεις για τι ποσοστο μιλαμε?
Μολις για 2,24% !!!
Το υπολοιπο 97,76% των κατοικων της Γης ειναι ηλιθιοι?
Αν μαλιστα υπολογισεις οτι μεσα σε αυτο το 2,24% υπαρχουν και πολλοι ανθρωποι σαν κι εμενα, που καποια στιγμη στα μικρατα τους, ειχαν δηλωθει απο τους γονεις τους σαν Χ.Ο., φανταζεσαι ποσο μικραινει αυτο το ποσοστο?

Δεν ειπα οτι δεν εχει καλες αρχες η Ορθοδοξη Χριστιανοσυνη!
Αλλα το ιδιο καλες αρχες εχουν ΟΛΕΣ οι θρησκειες.
Τα ιδια θα πει κι ενα Καθολικος.
Τα ιδια κι ενας Μουσουλμανος.
Τα ιδια κι ενα Ινδουϊστης.

Αν καποιος κοιταξει με ενα "τριτο" ματι (απ' εξω) την ιστορια των θρησκειων, θα δει οτι απο τις "συγχρονες" τουλαχιστον, τις καλυτερες αρχες εχει ο Βουδισμος, μιας ζηταει απο τους μοναχους του να μην εχουν καθολου υπαρχοντα και ν' αφιερωσουν την ζωη τους στον συνανθρωπο τους.

Το οτι μια θρησκεια λοιπον εχει καλες αρχες ΔΕΝ μου λεει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ!
Το προβλημα ειναι οτι χρησιμοποιηθηκαν (ΟΛΕΣ οι θρησκειες) και θα συνεχιζουν να χρησιμοποιουνται, σαν ενα μεσω "ελεγχου των μαζων".
Οτι ηταν και θα ειναι μια τροχοπεδη στην επιστημη και την προοδο.

Απο εκει και μονο πηγαζει το μενος μου κατα των θρησκειων και οχι απο τις καλες ή κακες αρχες τους.

Το ικανοποιητικο ειναι οτι στην ανεπτηγμενες χωρες τουλαχιστον, υπαρχει μεγαλη μειωση των "πιστων".
Αυτο οφειλεται στην ΜΟΡΦΩΣΗ και μονο.


Ελπιζω σε ενα καλυτερο και πιο "ανθρωπινο" αυριο ...

Οι διαφοροι ΘΕΟΙ ας τα βρουνε μεταξυ τους!
Εμενα ας ΜΗΝ με απασχολουν.
Εχω πολυ σοβαροτερα θεματα για να ασχοληθω!!!


Καταλαβαινω οτι ειναι ενα θεμα που "ποναει", μιας και χτυπαει σε κατι με το οποιο μεγαλωσες (οπως και πολλοι αλλοι).
Δεν θελω να σε προσβαλω με αυτα που γραφω.
Απλως παραθετω τα πραγματα απο τον κοσμο που "καταλαβα" και "εμαθα" γυρω μου.
Για να απαλυνω την τυχουσα "οργη" σου, θα σου πω μονο οτι μικρος πηγα πολλα χρονια κατηχητικο και ημουνα και παπαδακι !!! :lol:


Φιλικα

Χρηστος. :wave2:

free rider
23/02/2005, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Η θρησκεία και συγκεκριμένα ο χριστιανισμός στηρίζεται πάνω στην αγάπη και στην ισότητα των ανθρώπων. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος μιλάω για την ορθοδοξία η οποία λεει πως σωστός χριστιανός είναι αυτός που δίνει όλα του τα υπάρχοντα στους φτωχούς. Δεν νομίζω λοιπόν εσύ ή κάποιος άλλος να έχει κάποιο πρόβλημα με μια τέτοια θρησκεία!!! Υπάρχουν και βέβαια άνθρωποι που εκμεταλλεύονται καταστάσεις και την θέση τους μέσα από την θρησκεία για προσωπικό τους όφελος. Σε αυτούς να αποδοθεί δικαιοσύνη. Δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι για όλα φταιει η θρησκεία. Επίσης η ορθοδοξία δεν είναι κάτι που σου το επιβάλλουν με το ζόρι. Αν θέλεις πιστεύεις, αν δεν θέλεις δικαίωμα σου.

Θέλω να πιστεύω πως και εσύ έχεις πρόβλημα με αυτούς που εκμεταλλεύονται την θρησκεία για προσωπικό τους όφελος. Γι’ αυτούς κανείς δεν μπορεί να πει τίποτα καλό και ελπίζω να τιμωρηθούν όλοι αυτοί γιατί εξαιτίας τους δημιουργούνται όλες αυτές οι διχόνοιες.

απαντάω για να μην παρεξηγηθω....

ναι είμαι εξοργισμένος καθαρά για την οικονομική άποψη του θέματος...

σε καμιά περίπτωση δεν αφορίζω το τι μπορεί να πιστεύει ο καθένας ούτε είμαι άξιος να προτρέψω κάποιον πως θα συμπεριφερθεί σχετικά με τα θρησκευτικά του πιστεύω...

είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και αν θέλεις έχω γράψει παλιότερα οτι ο χριστιανισμός αποτελεί ενα τμήμα της Ελληνικής κουλτούρας που πιθανόν οσο διαβρώνεται να βλάπτει την Ελληνική κοινωνία...

και γι αυτό απ οτι θυμάμαι τα έχω ακούσει εδω μέσα...

αλλά εδω μιλάμε για πλήρες οικονομικό σκάνδαλο...
καμία σχέση με την εκκλησία ή το χριστιανισμό...

μην μπερδευτούμε ...

angels_gr
23/02/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φιλε Κωστα ...

..................

Φιλικα

Χρηστος. :wave2:

Φίλε Χρήστο,

Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να δεχτεί ή όχι μια θρησκεία. Απλώς θέλω να πω ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται την θρησκεία με αποτέλεσμα να κατηγορείτε όλος ο θεσμός της θρησκείας. Επίσης το πραγματικό ποσοστό των ορθόδοξων χριστιανών είναι ακόμη πιο μικρό από ότι λες, γιατί οι πραγματικοί ορθόδοξοι είναι λίγοι. Και ποτέ μου δεν είπα ότι η ορθοδοξία είναι η πιο σωστή θρησκεία από κάποια άλλη. Επειδή όμως ασχολούμαι με την ορθοδοξία μίλησα μόνο γι’ αυτήν για να μην παρεξηγηθώ από κάποιον που πιστεύει σε κάποια άλλη θρησκεία.

Συμφωνούμε και οι δύο στο γεγονός ότι οι θρησκείες χρησιμοποιούνται και θα χρησιμοποιούνται. Εδώ όμως μπαίνει το εξής ερώτημα. Αφού σχεδόν όλες οι θρησκείες μιλάνε για αγάπη και ισότητα τότε γιατί χρησιμοποιούνται για κακό σκοπό??? Γιατί από μόνοι μας δεν γνωρίζουμε ποιες είναι οι αρχές και τα πιστεύω της θρησκείας. Ότι μας πουλάνε κάποιοι εμείς το τρωμε. Αλλά μήπως μόνο την θρησκεία χρησιμοποιούνε??? Τον αθλητισμό δεν τον χρησιμοποιούνε??? Εκεί δεν υπάρχει διαφθορά και κατάχρηση??? Δεν ακούω όμως κανέναν να φωνάζει. (ως τυχαίο παράδειγμα έφερα τον αθλητισμό).

Φίλε Χρήστο, δεν είμαι άτομο που προσβάλλομαι ή θα παρεξηγήσω κάποιον εύκολα. Πιστεύω πως μέσα από τον διάλογο μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Ο καθένας λεει την άποψη του ελεύθερα και μπορούμε να την συζητήσουμε έτσι ώστε να φτάσουμε σε κάποια συμπεράσματα. Και για να γνωρίσεις μερικά πράγματα για μένα, σου λεω ότι εγώ μεγάλωσα μαζί με την αδερφή μου σχεδόν μόνοι μας. Δεν είχα κάποιον να μου πει ούτε για θρησκεία ούτε για τίποτα άλλο. Μου αρέσει να ψάχνω κάποια πράγματα και έτσι ασχολούμαι και με την θρησκεία. Άρα οργή δεν έχω μέσα μου ούτε για σένα ούτε για κανέναν άλλον.

Φιλικά
Κωνσταντίνος
:wave2:

angels_gr
23/02/2005, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
απαντάω για να μην παρεξηγηθω....

ναι είμαι εξοργισμένος καθαρά για την οικονομική άποψη του θέματος...

σε καμιά περίπτωση δεν αφορίζω το τι μπορεί να πιστεύει ο καθένας ούτε είμαι άξιος να προτρέψω κάποιον πως θα συμπεριφερθεί σχετικά με τα θρησκευτικά του πιστεύω...

είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και αν θέλεις έχω γράψει παλιότερα οτι ο χριστιανισμός αποτελεί ενα τμήμα της Ελληνικής κουλτούρας που πιθανόν οσο διαβρώνεται να βλάπτει την Ελληνική κοινωνία...

και γι αυτό απ οτι θυμάμαι τα έχω ακούσει εδω μέσα...

αλλά εδω μιλάμε για πλήρες οικονομικό σκάνδαλο...
καμία σχέση με την εκκλησία ή το χριστιανισμό...

μην μπερδευτούμε ...

Μαζί σου συμφωνούμε σε όλα.

crs-k
23/02/2005, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Φίλε Χρήστο,

Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να δεχτεί ή όχι μια θρησκεία.

.................................

Μου αρέσει να ψάχνω κάποια πράγματα και έτσι ασχολούμαι και με την θρησκεία. Άρα οργή δεν έχω μέσα μου ούτε για σένα ούτε για κανέναν άλλον.

Φιλικά
Κωνσταντίνος
:wave2:


Ουτε εγω ειπα πως κανεις προσυλιτισμο, αλλα οτι απλως δεν υπαρχουν "πρακτικα" επιχειρηματα για να πεισεις καποιον για την "ορθοτητα" μιας θρησκειας, μιας και τα παντα ειναι εναντιον της, εκτος απο την "Πιστη" που ΔΕΝ μπορει να την αντικρουσει κανεις!

Οι θρησκειες (συμφωνουμε απ' οτι καταλαβα), εχουν "ηθικες" αρχες, πρωτα απ' ολα για να γινονται πιστευτες, και απο 'κει και περα να μπορουν "λιγοι" (ιερεις) να ελεγχουν "πολλους" (λαο)!
Στην σημερινη εποχη, με την εξαπλωση των ΜΜΕ και την "μετατροπη" του αθλητισμου σε θεαμα, συμφωνω οτι χρησιμοποιειτε κι αυτος με τον ιδιο τροπο.
Παντα οι λιγοι θα ψαχνουν εναν τροπο να κατευθυνουν τους πολλους.
Αυτο ομως δεν δινει καποιο ελαφρυντικο στις θρησκειες και στα απειρα κακα που εχουν προκαλεσει στους ανθρωπους σε ολη την ιστορια τους.

Σεβομαι παντως την πιστη σου και χαιρομαι που μπορεις και συζητας για θεματα σαν αυτο που την "θιγουν" αμεσα.

Ελπιζω Κωνσταντινε να τα πουμε κι απο κοντα μολις μπορεσω ν' ανεβω καμμια βολτα προς τα πανω ...
Μου εχει λειψει πολυ η ζωη της Θεσσαλονικης ... :rolleyes:

tony29
23/02/2005, 17:27
Εγω πάντως τους έβριζα από πολύ παλιότερα, όταν είδα τα τυπογραφία, τους ραδιο-τηλεοπτικούς σταθμούς, τις ιχθυοκαλλιέργιες (με επιχορηγήσεις της ΕΕ), τους συνεδριάκους χώρους, τα ''πεντοχίλιαρα της παναγίας'' και άλλα πολλά, σε μοναστήρια!!!:confused:

Τότε ήταν που ξεγυμνώθηκαν ιδεολογικά μπροστά μου ...

Ασε και κάποιες ενδείξεις ομοφυλοφυλίας, που νομίζω οτι είχα διακρίνει...:eyepop:

Ετσι, εδώ και 10 τουλ χρόνια σε εκκλησία μπαίνω μόνο για κάνα γάμο.

Και για κάποιον περίεργο λόγο αισθάνομαι απελευθερωμένος... :smilea:

Να'ναι καλά...

atropos
23/02/2005, 18:04
Το θεμα δεν ειναι η θρησκεια.........

Ειναι η Εκκλησια ,σαν Ιεραρχια και διοικηση και σαν οικονομικος φορεας που εχει καταντησει η μεγαλητερη και πλουσιοτερη Α.Ε της χωρας.......

tai
23/02/2005, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ουτε εγω ειπα πως κανεις προσυλιτισμο, αλλα οτι απλως δεν υπαρχουν "πρακτικα" επιχειρηματα για να πεισεις καποιον για την "ορθοτητα" μιας θρησκειας, μιας και τα παντα ειναι εναντιον της, εκτος απο την "Πιστη" που ΔΕΝ μπορει να την αντικρουσει κανεις!

απόλυτο σε βρίσκω:nono:
Η ορθότητα μιας θρησκείας, έγκειται στην ανάγκη την κοινωνίας για μεταφυσική ηθική. Αν η εκάστοτε θρησκεία προτρέπει την πολιτεία να γίνει κοινότητα, αν η ηθική που προτείνει βασίζετε στο δίκαιο, και η επιβολή του δικαίου γίνεται με ανθρωποκεντρικό στόχο τότε η κοινότητα μετατρέπεται σε θεοκεντρική κοινότητα.
Η μεταφυσική ηθική μετατρέπει μια αγέλη σε πολιτεία και μετά σε κοινότητα. Εν αντιθέσει με την κοσμική ηθική, που την μετατρέπει μόνο σε πολιτεία.
Εν τέλει η θρησκεία είναι μια πολιτική εκδήλωση. Προσπαθώντας, (η θρησκεία μέσω της μεταφυσικής ηθικής ) το πολιτειακό δίκαιο να το κάνει κοινοτικό και εντέλει τον πολίτη, κοινωνό του δικαίου κατ’ επιλογήν και όχι κατ’ επιβολή :wave2:

tai
23/02/2005, 20:37
Και τω αγγέλω της εν περγάμω εκκλησίας γράψων. ……..οίδα τα έργα σου και που κατοικείς. ……………..΄όπου ο θρόνος του σατανά.……………..και φαγείν ειδολόθυτα και ΠΟΡΝΕΥΣΑΙ
ΑΠΟΚ.ΙΩΑΝ. ΚΕΦ.Β’ ΠΑΡ 12-14

Δεν είναι καινούρια τα ρόζ σκάνδαλα.



Όξω οι κλέφτες της πίστης και των χρημάτων μας

THEOD
23/02/2005, 21:48
Κύριοι...

Είναι γνωστό ότι σε μια δημοκρατία (έστω και mediaκρατούμενη) ο κάθε λαός έχει την ηγεσία που του αξίζει...Και όταν λέω ηγεσία εννοώ και την πολιτική και την πολιτισμική και την θρησκευτική και την οικονομική...

Οπότε μην σκίζετε τα ιμάτιά σας με αυτά που ζούμε...

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που βγαίνουν όλα αυτά για τους παπάδες-λες και δεν τα ξέραμε, λες και δεν είχαμε ακούσει τίποτα...
Δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχει αναδειχθεί ως μείζον πρόβλημα στην ζωή μας η εκπροσώπηση στην Eurovision-εμείς οι ίδιοι στέλνουμε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες μηνύματα για να ψηφίσουμε - αν είναι δυνατόν....
Δεν είναι καθόλου τυχαίο που ενώ το φάσμα της πείνας-ανεργίας πλησιάζει, εμείς δίνουμε πρώτη θέση τηλεθέασης σε εκπομπές τύπου Fame story και σε άλλες με ξεκατινιάσματα...
Δεν είναι καθόλου τυχαίο που εμείς οι ίδιοι το πρωί στο φόρουμ γράφουμε πύρινα λόγια για τους ανέντιμους πολιτικούς και το ίδιο βράδι στέλνουμε την μάνα μας στο πολιτικό τους γραφείο να φιλήσει κατουρημένες ποδιές για κανένα διορισμούλη...

Οπότε μη βιάζεστε. Έχουνε πολλά να δούνε τα μάτια μας ακόμα. Δεν έχουμε ακόμα χτυπήσει πάτο.

Και αν τέλος πάντως πραγματικά θέλετε να κάνετε κάτι για αυτό, ξεκινήστε από εσάς τους ίδιους και τα παιδιά σας (για όσους έχουν). Λίγο ήθος και λίγες αρχές είναι το μόνο που χρειάζεται. Τα υπόλοιπα θα τα φέρει ο χρόνος...

tai
23/02/2005, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φιλε Κωστα ...



Δεν ειπα οτι δεν εχει καλες αρχες η Ορθοδοξη Χριστιανοσυνη!
Αλλα το ιδιο καλες αρχες εχουν ΟΛΕΣ οι θρησκειες.
Τα ιδια θα πει κι ενα Καθολικος.
Τα ιδια κι ενας Μουσουλμανος.
Τα ιδια κι ενα Ινδουϊστης.


Οι βουδιστές προτείνουν σαν λύτρωση την απάθεια. Την απραξία (την μαλάκυνση δλδ).
Οι καθολικοί είχανε την πυρά γι’ αυτούς που δεν ακούγανε το πίστευε, και μη ερεύνα.
Στον μωαμεθανισμό λιθοβολούν γυναίκες ΣΉΜΕΡΑ!
Στον ινδουισμό καίνε της χήρες μαζί με τους νεκρούς συζύγους ΣΉΜΕΡΑ!
Στον ΟΡ.Χριστιανισμό αυτά είναι αποδεκτά ?
Για να μην λέμε παπαρδέλες. οτι ΟΛΕΣ οι θρησκειες το ιδιο καλες αρχες εχουν
:nono: :nono:

tai
23/02/2005, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Λίγο ήθος και λίγες αρχές είναι το μόνο που χρειάζεται. Τα υπόλοιπα θα τα φέρει ο χρόνος...

Που θα της βρούμε αυτές της λίγες αρχές και αυτό το ελάχιστο ήθος ρε θάνο?

Δεν θα τελειώσει ποτέ αυτός ο χρόνος, να έρθει ο καλός ρε γαμώ τη μου?Γιατί αργεί να τα φέρει?:mad: :mad: :mad:

crs-k
24/02/2005, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
απόλυτο σε βρίσκω:nono:
....................
Η μεταφυσική ηθική μετατρέπει μια αγέλη σε πολιτεία και μετά σε κοινότητα. Εν αντιθέσει με την κοσμική ηθική, που την μετατρέπει μόνο σε πολιτεία.
....................


Τι λες ρε Χρηστο ?

Χωρις "μεταφυσικη ηθικη" δεν υπαρχουν κοινοτητες ??? :lol:
Οι οργανωμενες κοινοτητες υπηρχαν χιλιαδες χρονια πριν εμφανιστουν οι οργανωμενες θρησκειες! :smilea:
Μεσο ελεγχου της κοινοτητας, απο λιγους ηταν η θρησκεια απο την "εφευρεση" της, μιας και καθαρα ανθρωπινη εφευρεση ειναι ... :D

crs-k
24/02/2005, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Οι βουδιστές προτείνουν σαν λύτρωση την απάθεια. Την απραξία (την μαλάκυνση δλδ).
Οι καθολικοί είχανε την πυρά γι’ αυτούς που δεν ακούγανε το πίστευε, και μη ερεύνα.
Στον μωαμεθανισμό λιθοβολούν γυναίκες ΣΉΜΕΡΑ!
Στον ινδουισμό καίνε της χήρες μαζί με τους νεκρούς συζύγους ΣΉΜΕΡΑ!
Στον ΟΡ.Χριστιανισμό αυτά είναι αποδεκτά ?
Για να μην λέμε παπαρδέλες. οτι ΟΛΕΣ οι θρησκειες το ιδιο καλες αρχες εχουν
:nono: :nono:


Οκ!
Με επεισες !!! :cool:
ΔΕΝ εχω ΚΑΝΕΝΑ επιχειρημα να το αντικρουσω !!! :lol:

Οι Χ.Ο. λοιπον ειναι οι πιο μαγκες, εξυπνοι, ομορφοι και οτιδηποτε αλλο σ' αυτον τον πλανητη !!! :rotflmao:

ΔΕΝ αντεχω αλλο! Η Κοιλια μου πονεσε απ' τα γελια ...
Γι' αυτο σε γουσταρω ρε μπαγασα! Εχεις πολυ πλακα!
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Επειδη το ξερω πως ειναι πολυ "ενοχλητικο" το θεμα των θρησκειων και αγγιζει πολλες ευαισθητες χορδες, εγω ΔΕΝ θα το συνεχισω!
Ας πουμε για τους παπαδες και την εκκλησια (νομιζοντας πως ειναι ανεξαρτητο πραμα απ' την ιδια την θρησκεια)! :smokin:

crs-k
24/02/2005, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
.......................
Ας πουμε για τους παπαδες και την εκκλησια (νομιζοντας πως ειναι ανεξαρτητο πραμα απ' την ιδια την θρησκεια)! :smokin:

Και μια τελευταια, για να επεξηγηση του τελευταιου ...

Για μενα η αναλογια ειναι η παρακατω ...

Θρησκεια = Ναρκωτικο
Εκκλησια = Εργοστασιο Παραγωγης
Αρχιεπισκοποι = Εργοστασιαρχες
Παπαδες = Dealers
Πιστοι = Εξαρτημενοι (Πρεζονια)

Ασχολουμαστε λοιπον με τους Dealers αντε και με τους Κατασκευαστες, αφηνοντας την αιτια στην "απ' οξω"! :cool:



Παω να βρισω τον περιπτερα που μου πουλαει τα κωλοτσιγαρα και ΔΕΝ ξαναμιλαω !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

angels_gr
24/02/2005, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

.................
Ελπιζω Κωνσταντινε να τα πουμε κι απο κοντα μολις μπορεσω ν' ανεβω καμμια βολτα προς τα πανω ...
Μου εχει λειψει πολυ η ζωη της Θεσσαλονικης ... :rolleyes:

Φίλε Χρήστο,

Πιστεύω πως η ανθρωπότητα έχει τα χάλια που έχει γιατί ο καθένας μας ξεχωριστά δεν κάθεται να ασχοληθεί λίγο με τα κοινά θέματα που απασχολούν όλους μας. Όλοι κοιτάνε να βολευτούνε και αυτό ήταν, τέλος. Η ΕΕ μας δίνει τόσα λεφτά. Που πηγαίνουν αυτά??? Στις τσέπες μερικών, αλλά κανείς δεν νοιάζεται, κανείς δεν φωνάζει. Αλλά για τους παπάδες όλοι διαμαρτύρονται. Όπου και να γυρίσω ακούω να τους κατηγορούν. Συμφωνώ ότι υπάρχουν διαφθαρμένοι παπάδες και ότι αυτοί πρέπει να τιμωρηθούν. Υπάρχουν όμως και αρκετοί καλοί η οποίοι προσφέρουν μεγάλο έργο στην ανθρωπότητα και κανείς δεν λεει κάτι καλό γι’ αυτούς. Και αυτό είναι κάτι το οποίο με κάνει να ανησυχώ, διότι πιστεύω ότι είναι κατευθυνόμενη η επίθεση αυτή με σκοπό να καταστρέψει τις θρησκείες.

Αλλά τώρα τι να λέμε. Έλα από εδώ να πιούμε κανένα ποτηράκι να τα πούμε από κοντά.
:beer:

angels_gr
24/02/2005, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
Εγω πάντως τους έβριζα από πολύ παλιότερα, όταν είδα τα τυπογραφία, τους ραδιο-τηλεοπτικούς σταθμούς, τις ιχθυοκαλλιέργιες (με επιχορηγήσεις της ΕΕ), τους συνεδριάκους χώρους, τα ''πεντοχίλιαρα της παναγίας'' και άλλα πολλά, σε μοναστήρια!!!:confused:

Τότε ήταν που ξεγυμνώθηκαν ιδεολογικά μπροστά μου ...

Ασε και κάποιες ενδείξεις ομοφυλοφυλίας, που νομίζω οτι είχα διακρίνει...:eyepop:

Ετσι, εδώ και 10 τουλ χρόνια σε εκκλησία μπαίνω μόνο για κάνα γάμο.

Και για κάποιον περίεργο λόγο αισθάνομαι απελευθερωμένος... :smilea:

Να'ναι καλά...

Εσύ βλέπεις μόνο την κακή πλευρά των πραγμάτων. Την καλή πλευρά έψαξες να την βρεις ποτέ σου??? Το να μην πιστεύεις είναι δικαίωμα σου, αλλά το να μην γνωρίζεις κάτι και να το κατηγορείς είναι λάθος.

angels_gr
24/02/2005, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai


Όξω οι κλέφτες της πίστης και των χρημάτων μας


Έτσι, έτσι.

DoctorS
24/02/2005, 12:31
εγώ πίστευα και θα συνεχίσω να πιστεύω ότι στις μέρες μας..και επαναλαμβάνω στις μέρες μας είναι λάθος να συνδέει κάποιος την πίστη με την εκκλησία!!!

αλοίμονο σε όποιον πιστεύει ότι η ορθοδοξία είναι αυτό που πρεσβεύουν οι σημερινοί ιεράρχες, οι οποίοι, εκτός ελαχίστων εξαιρέσαιων ζουν μέσα στη χλιδή και τον πλούτο!!!αρκεί να αναλογιστεί τα εκατομμύρια που στοιχίζουν οι επίσημες ενδυμασίες τους και ο τρόπος που ζουν!!ο ρόλος τους έχει ξεφύγει από τη στιγμή που η ιεροσύνη θεωρήθηκε επάγγελμα, έχασε το χαρακτήρα της, το σκοπό της!!!για ποια ταπεινότητα και αδελφοσύνη μπορούν να μιλήσουν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι!

σωστός θρησκευόμενος δεν είναι αυτός που λειτουργεί με παρωπίδες και είναι χριστιανός επειδή έτσι τον έκαναν η μαμά του και ο μπαμπάς του, αλλά ο βαθειά σκεπτόμενος, ενημερωμένος και από επιλογή θρησκευόμενος!!

:) :)

angels_gr
24/02/2005, 13:09
Ο κόσμος καταστρέφεται από την αδιαφορία. Αλλά τι με νοιάζει εμένα;

:smokin:

DoctorS
24/02/2005, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Ο κόσμος καταστρέφεται από την αδιαφορία. Αλλά τι με νοιάζει εμένα;

:smokin:

κι αυτό σωστό!!!

Boxer
24/02/2005, 14:01
Ε οχι

Εγω δεν πιστευω.

Ειμαι 98% σιγουρος οτι κανενας απο τους υψηλοβαθμους της οποιας εκκλησιας πιστευει.Μιλαμε για μορφωμενους ανθρωπους.

Πιστευω ομως το εξης:
Ειμαι καλος ανθρωπος.Προσπαθω να βοηθαω τον πλησιον μου.Δεν εχω κανει εκουσια κακο σε κανενα.Αγαπαω τους ανθρωπους , τα ζωα και τη φυση.Μεγαλωνω το παιδι μου και θα του δωσω τις αρχες μου τις οποιες θεωρω σωστες.
ΕΑΝ υπαρχει θεος ΤΟΤΕ θα παω στον παραδεισο.
ΜΠΟΡΕΙ να μου αρνηθει επειδη δεν πιστεψα οτι υπαρχει;:nono:
Αρα το θεμα πιστης το καλυψαμε:rotflmao:

Στα δικα μας τωρα.
ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ #&@^%*ΠΑΠΑΔΕΣ ΛΑΟΠΛΑΝΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ
ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

Ειναι προκλητικοτατο σκανδαλο να δαπανωνται τοσα λεφτα των πιστων σε εκκλησιες , αμφια κλπ και να δινονται σε αγαθοεργιες ψιχουλα.
Με εχουν καλυψει οι προηγουμενοι και κυριως ο Χρηστος αλλα εχω να προσθεσω το εξης:
ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ
ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

angels_gr
24/02/2005, 14:16
ΚΑΤΩ Η ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΜΕ ΠΙΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ!!!


:rotflmao:

Boxer
24/02/2005, 14:16
Ελα τωρα...........

.............λαικιζεις:rotflmao: :rotflmao:

angels_gr
24/02/2005, 14:31
Στη δημοκρατία το κάθε κόμμα αφιερώνει το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειάς του να αποδείξει ότι το άλλο δεν είναι ικανό να κυβερνήσει.











Και τα δυο το πετυχαίνουν.












Και τα δυο έχουν δίκιο

tony29
24/02/2005, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Εσύ βλέπεις μόνο την κακή πλευρά των πραγμάτων. Την καλή πλευρά έψαξες να την βρεις ποτέ σου??? Το να μην πιστεύεις είναι δικαίωμα σου, αλλά το να μην γνωρίζεις κάτι και να το κατηγορείς είναι λάθος.

Γνωριζόμαστε από κάπου?

Μιλάς λές και με ξέρεις απ'έξω ... :nono:


Την καλή πλευρά έψαξες να την βρεις ποτέ σου???

Το μόνο καλό είναι οτι καλύπτει κάποια από τα κενα του κράτους πρόνοιας.
Αλλά και πάλι ένα ''καλό'' για δύο ''κακά''?


Θρησκεια = Ναρκωτικο
Εκκλησια = Εργοστασιο Παραγωγης
Αρχιεπισκοποι = Εργοστασιαρχες
Παπαδες = Dealers
Πιστοι = Εξαρτημενοι (Πρεζονια)

Ασχολουμαστε λοιπον με τους Dealers αντε και με τους Κατασκευαστες, αφηνοντας την αιτια στην "απ' οξω"!

RESPECT!!!:beer:

Νομίζω οτι θα έπρεπε να ανοιχτεί μια συζήτηση για τα Γνωστικά Ευαγγέλια και την ιστορικότητα κάποιων προσώπων.

angels_gr
24/02/2005, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
Γνωριζόμαστε από κάπου?

Μιλάς λές και με ξέρεις απ'έξω ... :nono:





Ηρέμησε μεγάλε, μην μας δείρεις κιόλας!!!

Σου απάντησα σύμφωνα με αυτά που έγραψες, και σύμφωνα με αυτά που έγραψες μιλάς μόνο για την κακή πλευρά των πραγμάτων. Αν νομίζεις ότι σε έθιξα με αυτά που έγραψα, συγνώμη.

tony29
24/02/2005, 15:03
1.

Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Εσύ βλέπεις μόνο την κακή πλευρά των πραγμάτων.

2.

Την καλή πλευρά έψαξες να την βρεις ποτέ σου???

3.

Το να μην πιστεύεις είναι δικαίωμα σου, αλλά το να μην γνωρίζεις κάτι και να το κατηγορείς είναι λάθος.

Συνεχίζεις να πιστεύεις οτι έχω άδικο?


Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Ηρέμησε μεγάλε, μην μας δείρεις κιόλας!!!

Δεν έχω καμμιά τέτοια διάθεση, αλλά δεν μπορείς να γράφεις με τόση βεβαιότητα για μένα, επειδή διάβασες ένα ποστ και το κατάλαβες όπως το κατάλαβες .


Στα δικα μας τωρα.ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ #&@^%*ΠΑΠΑΔΕΣ ΛΑΟΠΛΑΝΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ
ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

Ειναι προκλητικοτατο σκανδαλο να δαπανωνται τοσα λεφτα των πιστων σε εκκλησιες , αμφια κλπ και να δινονται σε αγαθοεργιες ψιχουλα.
Με εχουν καλυψει οι προηγουμενοι και κυριως ο Χρηστος αλλα εχω να προσθεσω το εξης:
ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ
ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

RESPECT!!!:beer:

angels_gr
24/02/2005, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29

Συνεχίζεις να πιστεύεις οτι έχω άδικο?

Δεν έχω καμμιά τέτοια διάθεση, αλλά δεν μπορείς να γράφεις με τόση βεβαιότητα για μένα, επειδή διάβασες ένα ποστ και το κατάλαβες όπως το κατάλαβες .


RESPECT!!!:beer:


OK MAN. RESPECT!!! :beer:

tai
24/02/2005, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τι λες ρε Χρηστο ?

Χωρις "μεταφυσικη ηθικη" δεν υπαρχουν κοινοτητες ??? ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ΟΧΙ κοινότιτα είναι, όταν κοινονούν όλοι. ΟΙ νόμοι και το δίκαιο φτιάχνουν πόλη και πολίτες. όχι κοινοτιτα και κοινονούς.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Οι οργανωμενες κοινοτητες υπηρχαν χιλιαδες χρονια πριν εμφανιστουν οι οργανωμενες θρησκειες! :smilea: αυτές οι "κοινότητες" ειναι αυτο που λέω αγέλες.


μιας και καθαρα ανθρωπινη εφευρεση ειναι ... ,,,,,,,,,,,
αυτό λέω και εγώ. οτι ΑΝ δεν υπάρχει Θεος πρέπει να τον εφεύρουμε. Χωρίς ιερατείο αυτή την φορά :lol:


διάβασε "το πολιτεία και δίκαιο" του Ι.Θεοδορακόπουλου απο το "φιλοσοφία και ζωη"

tai
25/02/2005, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οκ!
Με επεισες !!! :cool:
ΔΕΝ εχω ΚΑΝΕΝΑ επιχειρημα να το αντικρουσω !!! :lol:

Οι Χ.Ο. λοιπον ειναι οι πιο μαγκες, εξυπνοι, ομορφοι και οτιδηποτε αλλο σ' αυτον τον πλανητη !!! :rotflmao:

Οι «χριστιανοί» πιθανόν να είναι οι χειρότεροι του πλανήτη. Οι ενσυνείδητοι όμως Χριστιανοί είναι οι καλύτεροι.
Στο κάτω κάτω της γραφής, αν είναι να έχω ένα θρήσκευμα, μια προοπτική για τον κόσμο, ένα τρόπο ζωής , από όλα τα άλλα, (και τα πολιτικά συστήματα) πιο πολιτισμένο και ανθρωποκεντρικό, βρίσκω τον ορθόδοξο χριστιανισμό. Οι προτροπές και τα διδάγματά του είναι τα πιο ανθρωπιστικά που έχουν ακουστεί. Μην συγχέουμε το δίδαγμα με τον «εκπρόσωπο» του λαού η τον ίδιο τον λαό και της πράξεις του. Ιδίως όταν δεν συμπίπτουν αυτά με το δίδαγμα., νομίζω ότι είναι λάθος. Κατακρίνοντας και καταδικάζοντας τους ανθρώπους που εκμεταλεύτικαν (τον θεό και δήθεν εκ μέρους του θεού) τους ανθρώπους, για ίδιον όφελος, ενεργούμε και σαν πολίτες σωστά προστατεύοντας την πολιτεία από τους απατεώνες, αλλά και σαν πιστοί προστατεύοντας την σοφία από τους κάπρους. Είναι βλακώδες όμως να πολεμάμε μια διδαχή που έχει να προτείνει την αγάπη του ανθρώπου για τον άνθρωπο, επειδή κάποιοι, εξ ονόματός της, έκαναν παρανομίες.
Για να μην ξεχνάμε ότι εξ ονόματος της ελευθερίας και της δημοκρατίας οι Αμερικάνοι κατασφάζουν σήμερα τον κόσμο. Δεν φταίει ούτε η ελευθερία ούτε η δημοκρατία γι αυτό. Εις το όνομα μιας σοσιαλιστικής κοινωνίας δεν έσπειρε ο Στάλιν την Σιβηρία με τόσα πτώματα? Φταίει ο κομουνισμός ή η μέλλουσα σοσιαλιστική κοινωνία? Έτσι λοιπόν δεν φταίει ο Χριστός για το τι κάνουν οι παπάδες. Και η πίστη στον Θεό δεν ευθύνεται για την μαλάκυνση τον πολιτών. Η μαλακία δεν έχει θρησκεία. Ας θυμηθούμε του αρχαίους Αθηναίους που ΉΤΑΝ πολίτες. Μήπως δεν ήταν θρησκευόμενοι? Υπέρ θεών και ηρώων θυσιάζανε, και για να κατουρίσουνε ακόμα. Τους έκανε αυτό χαϊβάνια? Δεν ήταν πιο συνειδητοί πολίτες από αρκετούς σημερινούς άθρησκους που είναι το πρότυπο της μαλακίας?
:wave2: :wave2: :beer: :beer:

free rider
25/02/2005, 01:21
ΡΕ ΧΑΜΕΝΟΙ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ...





ΕΔΩ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΧΡΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ...

ΕΝΑΣ ΡΕ ΓΜΤ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΤΕ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ...

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙς ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΡΕΕΕΕ

ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑ????

ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΦΑΓΕ ???
ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΣΩΝ ΧΡΟΝΟΝ???

ΤΟ ΓΑΜΗΜ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΠΟΙΟΣ ΒΛΑΚΑΣ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ???
ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ...
ΤΑ ΤΡΙΣΕΓΓΟΝΑ ΜΑΣ??

ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ???

ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΠΟΥΛΗΣΑΝΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΕΚΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ????

ΤΩΡΑ ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ...???

ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΠΑΝΑΝΕ ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ???

ΕΔΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟς...

ΜΠΑ ΓΚΙΛΟΤΙΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

ΑΡΕ ΜΑΡΙΑ ΑΝΤΟΥΑΝΕΤΑ...
ΚΟΡΟΙΔΟ ΗΣΟΥΝ...



ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΛ@@@ΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΟΧΙ...

ΡΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ...

ΕΜΜ...

ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΞΕΡΑΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΦΤΑΝΕ ΕΤΣΙ ...




δεν με παρατάτε με τα κολοεντούρα σας...
:evil: :evil: :evil: :evil:

free rider
25/02/2005, 01:25
ΞΕΧΑΣΑ ...

ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ
ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ????

Boxer
25/02/2005, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ΡΕ ΧΑΜΕΝΟΙ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ...





ΕΔΩ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΧΡΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ...

ΕΝΑΣ ΡΕ ΓΜΤ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΤΕ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ...



Μαγκα μου

αυτη ειναι ιδεα;)

Αλλα οι "πιστοι" ειναι τοσο ηλιθιοι και πολλοι που θα βαλουν τα στηθια τους μπροστα να προστατεψουν τα συμφεροντα των ιεραρχων.
Και γιατι ειναι τοσο ηλιθιοι; Εδω περναμε σε ενα αλλο μεγαλο θεμα.

Ειναι αμορφωτοι στην πλειοψηφια τους.
Και δυστυχως οσοι δεν ειναι , εχουν αλλα συμφεροντα.

:wave2:

crs-k
25/02/2005, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
..................
Ειναι αμορφωτοι στην πλειοψηφια τους.
Και δυστυχως οσοι δεν ειναι , εχουν αλλα συμφεροντα.

:wave2:


... ή ημιμαθεις, ακομα χειροτερα, γιατι τοτε νομιζουν πως εχουν και αποψη μεσα στην Νιρβανα τους.

Ηρθε ο Χριστιανισμος και δη ο Ορθοδοξος και μας εκανε ανθρωπους!
Ο Χριστιανισμος με τα 2.000 χρονια του μπροστα στα 100.000 της ανθρωποτητας! Μολις ενα 2%!
Αλλα ειπαμε οι Χ.Ο. ειναι οι καλυτεροι! :D
Μας εφερε "πνευματικες κοινωνιες", πολιτισμο, ανθρωπια ...
Οι Αρχαιοι Ελληνες, οι Βαβυλωνιοι, οι Αιγυπτιοι, οι Σουμμεριοι, οι Φοινικες, οι Κινεζοι, οι Ιαπωνες και τοσοι αλλοι ηταν στην πραγματικοτητα Χ.Ο., αλλα δεν το 'ξεραν ... :lol:

Δεν υπαρχει σχεδον κατι στον συγχρονο κοσμο που να μην εχει "ειπωθει" ή "προβληματισει" τους Αρχαιους Ελληνες, πρεπει να ηταν φανατικοι Χ.Ο. αυτοι ... :rotflmao:
Ενας Αριστοτελης, ενας Ιπποκρατης, ενας Ευκλιδης, ενας Αρχιμηδης, ενας ... , ενας ...
Αν δεν ηταν Χ.Ο. τι θα καναμε? :lol:

Αλλα ξαναπα πιο πανω ...
Τους "πιστους" μονο σαν "αρρωστους" (οπως και τα πρεζονια) μπορω να τους δω, οποτε ΔΕΝ εχω απολυτως τιποτα μαζι τους.
ΔΕΝ φταινε αυτοι που τους ριξαν στο Ναρκωτικο και ΔΕΝ καταφεραν να ξεφυγουν ...

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι πρεπει να ειναι συνδεδεμενο το Κρατος με ενα Συγκεκριμενο ειδος Ναρκωτικου ...
Το Κρατος πρεπει να αντιμετωπιζει ολους τους πολιτες του το ιδιο!
Ειτε εχουν πεσει στην ηρωινη, ειτε στην κοκα, ειτε στο LSD, ειτε οπουδηποτε αλλου!

Διαχωρισμος Κρατους και Εκκλησιας ΕΔΩ και ΤΩΡΑ !!!

Οι εκκλησιες (οσο τις ανεχετε ενα Κρατος) πουλανε το Ναρκωτικο τους και τα βγαζουν χοντρα!
Ας ΜΗΝ αρμεγουν και τους υπολοιπους που ΔΕΝ παιρνουν ή τελος παντων παιρνουν κατι αλλο ... :sick:

crs-k
25/02/2005, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Οι «χριστιανοί» πιθανόν να είναι οι χειρότεροι του πλανήτη. Οι ενσυνείδητοι όμως Χριστιανοί είναι οι καλύτεροι.
...........................
Έτσι λοιπόν δεν φταίει ο Χριστός για το τι κάνουν οι παπάδες. Και η πίστη στον Θεό δεν ευθύνεται για την μαλάκυνση τον πολιτών. Η μαλακία δεν έχει θρησκεία. Ας θυμηθούμε του αρχαίους Αθηναίους που ΉΤΑΝ πολίτες. Μήπως δεν ήταν θρησκευόμενοι? Υπέρ θεών και ηρώων θυσιάζανε, και για να κατουρίσουνε ακόμα. Τους έκανε αυτό χαϊβάνια? Δεν ήταν πιο συνειδητοί πολίτες από αρκετούς σημερινούς άθρησκους που είναι το πρότυπο της μαλακίας?
:wave2: :wave2: :beer: :beer:


Δεν απανταω. Απαντησα γενικοτερα ...
Πρωτον γιατι θεωρω οτι μονο για πλακα μπορει να εχεις γραψει αυτο το κειμενο, μιας κι εχεις καλη αισθηση του χιουμορ ...
Και Δευτερον γιατι ΔΕΝ θελω να προσωποποιηση αυτην την γενικοτερη αντιπαραθεση ...

Φιλακια :wave2:

angels_gr
25/02/2005, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider

.........................
ΕΔΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟς...

ΜΠΑ ΓΚΙΛΟΤΙΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
.........................



Έτσι πρέπει. Να σκοτώσουμε μερικούς από αυτούς που είναι αρχηγοί και μας πηγαίνουν μέρα με την μέρα στο χειρότερο σε δημόσιο χώρο. Έτσι για να παραδειγματιστούν και οι υπόλοιποι. Έκανες κουτσουκέλα, στην γκιλοτίνα!!!! Να δω μετά αν τολμήσει κανένας τους να ξανά κλέψει!!! :smokin:

crs-k
25/02/2005, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Έτσι πρέπει. Να σκοτώσουμε μερικούς από αυτούς που είναι αρχηγοί και μας πηγαίνουν μέρα με την μέρα στο χειρότερο σε δημόσιο χώρο. Έτσι για να παραδειγματιστούν και οι υπόλοιποι. Έκανες κουτσουκέλα, στην γκιλοτίνα!!!! Να δω μετά αν τολμήσει κανένας τους να ξανά κλέψει!!! :smokin:

Οπως ειπε κι η γυναικα μου (να μην της κλεψω και την δοξα), οι ΜΟΝΟΙ που ξερουν ΣΙΓΟΥΡΑ οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ειναι οι ΜεγαλοΠαπαδες!

:lol: :rotflmao: :lol:

angels_gr
25/02/2005, 08:47
Κάτω η χούντα!!!
Κάτω το πολυτεχνείο!!!
Κάτω Πατήσια!!!
Κάτω οι τιμές στο Ράδιο Κορασίδι!!!
Κάτω ο Dow Jones!!!
Πάνω το ΧΑΑ!!!

Ε ρε γλέντια, σε μια οικονομία που πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, το μόνο πράγμα που πάει καλά είναι το ΧΑΑ!!! Το είδαμε και αυτό!!!


:smokin:

Gandalf dr685sm
25/02/2005, 10:45
Να διαχωρίσουμε κάτι , καταρχάς;… άλλο πιστός και άλλο φανατικός… το κακός και καλός χριστιανός , μάλλον αυτή την έννοια θα είχε.
Από εκεί και πέρα , είναι γεγονός ότι κάθε είδους θρησκεία, είτε αυτή ήταν το δωδεκάθεο , είτε ο χριστιανισμός , είναι και εκείνες που έθεσαν τους πρώτους ηθικούς φραγμούς στην κοινωνία και δεν παραμείναμε στο καθεστώς του ισχυρότερου και την βίαιης επιβολής , στις πρώτες αγέλες και όχι οργανωμένες ομάδες , καθώς αυτό έχει μεγάλη διαφορά.
Πιο πάνω τέθηκαν κάποια θέματα που ναι μεν έχουν κοινές αιτίες αλλά είναι σε διαφορετικούς τομείς… π.χ Ασφαλιστικό με Εκκλησιαστική Περιουσία…
Όσο και αν φαίνεται αστείο , η Εκκλησιαστική περιουσία , είναι υπό ιδιωτικό καθεστώς όσον αφορά το νομικό τμήμα… Μπορεί να είναι από δωρεές και άλλα περίεργα, αλλά δεν παύει να είναι ιδιωτική , όπότε κρατικοποιήσεις της και λοιπά άλλα , μόνο σε καθεστώς στρατιωτικού νόμου θα γινόταν και είναι σίγουρο ότι θα είχε παγκόσμιο αντίκτυο και πολλές επιβολές ποινών από την Ε.Ε και τον ΟΗΕ…
Το ασφαλιστικό….χεχεχε….ακόμα ασχολείστε;… θα πρεέπι να γίνει αντιληπτό ότι άτομα εργαζόμενα των 30-35 ετών σήμερα , πολύ δύσκολα θα έχουν παροχές έστω και νοσοκομειακές από αυτό΄ςυ τους φορείς στο πέρας της εργασιακής τους πορείας…. Τα χρήματα αυτά , έχουν εξαφανιστεί εδώ και δεκαετίες σε διάφορα «κόλπα», που όλοι ευθύνονται…. Αλλά όπως είπα καμία σχέση δεν έχει με τα εκκλησιαστικά…

Το γεγονός ότι η Θρηκεία και η Εκκλησία συμβαδίζουν , δεν αμαυρώνει σε τίποτα τον Χριστιανισμό ή όποια άλλη θρησκεία καθώς πολλές φορές οι εκπρόσωποι αυτών (ιερείς , αρχιερείς) λόγω της ανθρώπινης φύσης τους είναι επόμενο να πέφτουν σε «παραπτώματα». Όμως αυτό είναι επόμενο , και αν και δεν είανι ανεκτό, είναι όμως αναμενόμενο όπως είπα… Το θέμα είναι κατά πόσο επηρρεάζονται κάποιοι από αυτούς , όσον αφορά την υποστήριξη ή την κατακέραυνωση αυτών των παραπτωμάτων..
Ακόμα και βιβλία που θεωρούμε ιερά , πλέον είναι τόσο αλλοιωμένα από μεταφράσεις και παραλείψεις , σκόπιμες ή μη , που είναι πολύ «αθώο» και αφελές να τα ακολουθείς κατά γράμμα καθώς οι επεμβάσεις σε αυτά έγιναν σε χρονικά σημεία που καθοδηγήσεις και αντιδράσεις ήταν επεβηβλημένες προς πολλές κατευθύνσεις….

Αν τώρα η Εκκλησία αντιπροσωπεύει το λαό;… επηρρεασμένοι και κουρασμένοι από το τι γίνεται και προβάλεται σε βαθμό υπερβολής, η απάντηση πιθανόν να είναι αρνητική… αν όμως το σκεφτεί κάποιος καλύτερα και δεί ότι υπάρχουν και κληρικοί , όχι ιεράρχες, που προσπαθούν να προσφέρουν με όποιο τρόπο επιτρέπεται και μπορούν , θα μπούμε σε σκέψεις… Γεγονός είναι ότι το αρνητικό απόλυτο , το νιώθουμε , όταν αφήνουμε τον εαυτό μας να επηρρεάζεται από τρίτους , και κυρίως από τα ΜΜΕ που απλά πουλάνε αρνητικά φαινόμενα για να κερδίσουν…χαρακτηριστικό παράδειγμα δελτίου που συζητούσαν για το πώς μπορεί να γίνει κάτι και τους έκοψε για διαφημίσεις που πληρώνονται εκείνη την στιγμή αρκετές εκατοντάδες χιλιάδων euro….Καλό είναι να φιλτράρουμε με την δική μας σκέψη και να μην αφομειώνουμε και προχωρούμε σαν πρόβατα από τα γαυγίσματα των σκύλων γύρω-γύρω….

Gandalf

angels_gr
25/02/2005, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

...........................
Καλό είναι να φιλτράρουμε με την δική μας σκέψη και να μην αφομειώνουμε και προχωρούμε σαν πρόβατα από τα γαυγίσματα των σκύλων γύρω-γύρω….

Gandalf


Σωστός. :sun:

atropos
25/02/2005, 11:23
Οτι τωρα εξοφλουνται προεκλογικες Ε Π Ι Τ Α Γ Ε Σ ,δεν το

βλεπει κανεις......?

idi
25/02/2005, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Οτι τωρα εξοφλουνται προεκλογικες Ε Π Ι Τ Α Γ Ε Σ ,δεν το βλεπει κανεις......?

δε λες και 'μας να μαθουμε...

idi
25/02/2005, 12:14
πολλές φορες εχω διαπληκτιστεί μεσα σε αυτο το φορουμ με απόψεις (το τονίζω απόψεις! δεν εχω τίποτα με πρόσωπα!) που αφορούν την αμφισβήτηση των θεσμών.

ειναι φαινόμενο της εποχης (υπερβολική «δημοκρατία» my ass γαρ...)… να προσπαθεί η θλιβερή μειοψηφία των ελλήνων που αποτελούν την «κάστα»* σε αυτη τη πολύπαθη χωρα, να αμφισβητούν προκλιτικά τα ιερα και τα οσια που κράτησαν ζωντανό τον ελληνισμό ανα τους αιώνες...

οσο ζω και θα αναπνέω θα δηλώνω υπερήφανος ελλην χριστιανός ορθόδοξος (ασχετα αν παω στην εκκλησια στους γαμους και στα βαφτίσια πλεον... δε γουστάρω τους παπαδες...)

σας αρέσει δε σας αρέσει...

και θα σέβομαι το αποτέλεσμα των εκλογών... (που δε με αντιπροσωπεύει ..)

σας αρέσει δε σας αρέσει...

και τους θεσμούς (εστω και αν έχουν δείξη σημάδια διαφθοράς)...

σας αρέσει δε σας αρέσει...

και θα υπερασπίζω με σθένος το σύνταγμα της ελληνικής δημοκρατίας,

σας αρέσει δε σας αρέσει...

που αυτο με τη σειρα του ξεκάθαρα υπερασπίζει τα παρακάτω:

=παντα η χωρα αυτη θα ειναι χριστιανική ορθόδοξη
=με πολίτευμα την προεδρευομένη κοινοβουλευτική δημοκρατία

σας αρέσει δε σας αρέσει...

αν δε σας αρέσει ...

να ψηφιζετε με το πανω κεφαλι και να αποφασίζετε γαι τι καλο της χωρας εκλέγοντας κάποιον που θελει το καλο σας (αν νομίζετε οτι δεν υπάρχει έχετε υποχρέωση να το κάνετε εσείς... ναι ρε φιλε κανε κόμμα και κατέβα στις εκλογες.... )

αλλιώς.... να πάτε αλλού να ζήσετε.... δε θα κάνετε οτι γουστάρετε στην πλειοψηφία..

σας αρέσει δε σας αρέσει...

«επαναστάτες» my ass εχει γεμίσει ο κοσμος...

δε με αρέσει....


* καθε λογής διανοουμενοι my ass, μορφωμενοι my ass , ελιτ της ευφυϊας my ass που παντα ειναι πιο εξυπνοι απο τη μαζα my ass... που η μαμα τους τους τάιζε εξυπνοχορτο αντι για φασολάδα που με τάιζε η μαμα μου... που ακούνε «έντεχνο» my ass ενω εγω «άτεχνο», των «κομουνιστών βιομηχάνων» my ass και ούτω καθ’εξής ...

χωστε τωρα.... :wave2:

crs-k
25/02/2005, 12:15
Το οτι ειμαι Παναθηναϊκος ΔΕΝ σημαινει αυτοματα οτι ειναι η καλυτερη ομαδα του πλανητη.
Το οτι (μαζι με τους περισσοτερους) μου αρεσει το Ποδοσφαιρο ΔΕΝ σημαινει αυτοματα οτι ειναι το καλυτερο αθλημα!

Κατανοω την "πιστη" σας, αλλα το οτι ειστε περισσοτεροι ΔΕΝ σημαινει αυτοματα οτι εχετε δικιο.


Παρακατω ...

Ειναι ιδιωτικη η περιουσια της Εκκλησιας?
ΦΥΣΙΚΑ και ειναι !!!

Σαν ιδιωτικη λοιπον ΕΤΑΙΡΕΙΑ που ειναι η Εκκλησια, πρεπει ...
ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ τους υπαλληλους της και ΟΧΙ να πληρωνονται απο το Κρατος.
ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ εργοδοτικες εισφορες και οχι να μας χρεωνει εμας και μ' αυτες.
ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ τους φορους Δωρεων και οχι ΜΟΝΟ να "μαζευει" περιουσια.
ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ φορους απο τα διαφορα Εσοδα της και να κανει Φορολογικες δηλωσεις που να περιλαμβανουν και το "παγκαρι".
ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ φανταροι οπως ολοι οι αλλοι, για οσο ισχυει αυτο το συστημα ή αν καποια στιγμη αλλαξει να υπηρετησουν τον ΙΔΙΟ χρονο με τους υπολοιπους την κοινωνια.

Οταν εκπληρωθουν αυτα, τοτε δεν θα εχω κανενα προβλημα με την Εκκλησια, οπως δεν εχω προβλημα να συνυπαρχω με Ολυμπιακους ή ΑΕΚτζιδες ή οτιδηποτε αλλο.

Δεν θεωρω σωστη αυτην την συνδεση με το Ασφαλιστικο, απο την οποια πιαστηκατε ...
Αλλα αν ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ, εστω και ΑΤΟΚΑ, τα λεφτα που εχει φαει τοσα χρονια απο αυτο το ρημαδι το Κρατος, κανοντας την προικα της, τοτε το Ασφαλιστικο λυνεται αυτοματα!

Οι "εκκλησιες" αποτελουνται απο ανθρωπους και παραγουν "θρησκεια"!
Οποτε οτι βλεπουμε σημερα ΔΕΝ ειναι καθολου μα καθολου καινουργιο!
Δεν πιανομαι απ' το σημερα ...
Ειναι πολυ παλιο το κακο.
Απλως καποια στιγμη πρεπει να ξεριζωθει !!!

crs-k
25/02/2005, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
.....................
που αυτο με τη σειρα του ξεκάθαρα υπερασπίζει τα παρακάτω:
=παντα η χωρα αυτη θα ειναι χριστιανική ορθόδοξη
....................


Τους Καθολικους στις Κυκλαδες, να τους σφαξουμε?
Τους Εβραιους στην Θεσσαλονικη, να τους σφαξουμε?
Τους Μουσουλμανους στην Θρακη, να τους σφαξουμε?
Τους οικονομικους μεταναστες, να τους σφαξουμε?
Τους απανταχου Αθεους, να μας σφαξετε?

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

idi
25/02/2005, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τους Καθολικους στις Κυκλαδες, να τους σφαξουμε?
Τους Εβραιους στην Θεσσαλονικη, να τους σφαξουμε?
Τους Μουσουλμανους στην Θρακη, να τους σφαξουμε?
Τους οικονομικους μεταναστες, να τους σφαξουμε?
Τους απανταχου Αθεους, να μας σφαξετε?

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

ετσι λεει το Συνταγμα????????

crs-k
25/02/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ετσι λεει το Συνταγμα????????


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
=παντα η χωρα αυτη θα ειναι χριστιανική ορθόδοξη


Οχι !

Ετσι λες εσυ!

:lol: :rotflmao: :lol:

idi
25/02/2005, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οχι !

Ετσι λες εσυ!

:lol: :rotflmao: :lol:

ετσι λεει το Συνταγμα!!!! οχι εγω !!!
:wave2:

idi
25/02/2005, 12:28
ΤΜΗΜΑ Β'
Σχέσεις Εκκλησίας και Πολιτείας

Άρθρο 3
1. Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού. Η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας, που γνωρίζει κεφαλή της τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δογματικά με τη Μεγάλη Εκκλησία της Κωνσταντινούπολης και με κάθε άλλη ομόδοξη Εκκλησία του Χριστού. Τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τους ιερούς αποστολικούς και συνοδικούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Είναι αυτοκέφαλη, διοικείται από την Ιερά Σύνοδο των εν ενεργεία Αρχιερέων και από τη Διαρκή Ιερά Σύνοδο που προέρχεται από αυτή και συγκροτείται όπως ορίζει ο Καταστατικός Χάρτης της Εκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων του Πατριαρχικού Τόμου της κθ' (29) Ιουνίου 1850 και της Συνοδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίου 1928.

idi
25/02/2005, 12:30
ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ
Ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα

Άρθρο 13
1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.

2. Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη.

3. Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.

4. Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.

5. Κανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

crs-k
25/02/2005, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ετσι λεει το Συνταγμα!!!! οχι εγω !!!
:wave2:

Τοτε να τ' αλλαξουμε μιας κι ειμαστε κι αλλοι σ' αυτον τον τοπο ...

:lol: :rotflmao: :lol:


Διαχωρισμος Εκκλησιας και Κρατους ΕΔΩ και ΤΩΡΑ !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

idi
25/02/2005, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τοτε να τ' αλλαξουμε μιας κι ειμαστε κι αλλοι σ' αυτον τον τοπο ...


οταν θα γινετε η πλειοψηφία.. :wave2:

crs-k
25/02/2005, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ
Ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα

Άρθρο 13
3. Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.

Ομως τους Μουσουλμανους, Εβραιους, Καθολικους κλπ Παπαδες ΔΕΝ τους πληρωνει το Κρατος!



Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
4. Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
...........

Ομως οι Παπαδες ΔΕΝ πανε φανταροι!


Ρε πλακα που 'χουμε!
Καταστρατηγουμε το ιδιο το Συνταγμα μας, για το οποιο "κοβομαστε" !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

idi
25/02/2005, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ομως τους Μουσουλμανους, Εβραιους, Καθολικους κλπ Παπαδες ΔΕΝ τους πληρωνει το Κρατος!

ουτε εμενα αλλα μη το κανουμε θεμα!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ομως οι Παπαδες ΔΕΝ πανε φανταροι!

κακως!!! μαζι σου!!!

crs-k
25/02/2005, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ουτε εμενα αλλα μη το κανουμε θεμα!!!
κακως!!! μαζι σου!!!

Τελικα μου φαινεται, ειναι καλυτερα αυτα που παιρνω εγω (ας ειναι και ληγμενα), κι ειμαι συνεχεια μεσ' την καλη χαρα ... :wacko:


ΜΙΑ ειν' η θρησκεια!

ΘΥΡΑ 13 !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

atropos
25/02/2005, 13:38
Γιατι νομιζω οτι το μεγαλυτερο εργοστασιο που βγαζει παρωπιδες
ειναι στην Ελλαδα ?

Η μανα μου δεν με ταιζε κουτοχορτο ....γιατι δεν ειχε,και η φασολαδα ηταν ειδος πολυτελειας....αν θυμαμαι,ηταν νεροβραστη.

Τον ορο θρησκεια,δεν καταλαβαινω γιατι τον ακουμπαμε ?.Ειναι δικαιωμα καθενος να πιστευει οπου αυτος θελει....και δεν νομιζω να αντιτασεται κανεις σε αυτο...
Σε λιγο θα παρουσιαστει και το κρατος σαν κρατος δικαιου....
Ανεξαρτητος κυβερνησεων.Μια ζωη τα ιδια ...Σ Κ Α Τ Α ....!!!!!!

Αν σημερα καποιος μιλαει ελευθερα,ειναι αποτελεσμα καποιων ρομαντικων επαναστατων....η" κανω λαθος ?

Αλλα ακομη και σημερα,μην πει κανεις οτι στην Ελλαδα βασιλευει η δημοκρατια.....αστειο για μικρα παιδια....η" κανω λαθος ?

Ο ρολος της εκκλησιας στην Πολιτεια ?.....Για ρωτηστε κανενα ιστορικο.....οχι αυτα που μας διδαξαν στο δημοτικο...ποσοι απο τους ιεραρχες <πουλησαν> τις επαρχιες τους,και <προδοσαν> επαναστασεις απεναντι στην ελευθερια του Εθνους,που ακομη και αυτο ηταν για οικονομικα συμφεροντα ?....η" κανω λαθος ?

Η ανεργια μαστιζει τη χωρα...και ο ποιμενας εχει 2 δις,για τα γεραματα,ενω το ποιμνιο...πειναει.!!!! Λαθος ?

Και τους πληρωνουμε και απο πανω ?....
Για σβηστε κανενα πολυελαιο,γιατι κοστιζει....ακομη και αυτον μας χρεωνουν.....

Η θρησκεια,δεν ειναι πολιτικη εξουσια..η" κανω λαθος ?

Και οποτε πηγε να γινει,μονο καταστροφη εφερε...η ' κανω λαθος?


Στην πολη που ζω,σε ενα απο τα ακινητα που διαθετει η Μητροπολη (και εχει πολλα ),εμενε μια πολυμελης οικογενεια...παμφτωχη !!!!!....Τους εκανε εξωση,γιατι δεν ειχαν να πληρωσουν το νοικι. Οι ανθρωποι δεν ειχαν οχι για <κουτοχορτο>,αλλα ουτε το γαλα για τα παιδια τους........:(

Αυτο ειναι...Εκκλησια ?

crs-k
25/02/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
.........................
Στην πολη που ζω,σε ενα απο τα ακινητα που διαθετει η Μητροπολη (και εχει πολλα ),εμενε μια πολυμελης οικογενεια...παμφτωχη !!!!!....Τους εκανε εξωση,γιατι δεν ειχαν να πληρωσουν το νοικι. Οι ανθρωποι δεν ειχαν οχι για <κουτοχορτο>,αλλα ουτε το γαλα για τα παιδια τους........:(

Αυτο ειναι...Εκκλησια ?


Ενα να πω μονο ...
Αν τα λεφτα που παιρνει απο το Κρατος, ΕΝΑΣ Παπας, ΜΙΑΣ Ενοριας, πηγαιναν σε ΤΡΕΙΣ τετοιες οικογενειες, θα ζουσαν, στο οριο της φτωχειας μεν, αλλα τουλαχιστον αξιοπρεπως ...

free rider
25/02/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Οτι τωρα εξοφλουνται προεκλογικες Ε Π Ι Τ Α Γ Ε Σ ,δεν το

βλεπει κανεις......?


αυτό που με ενοχλεί ειναι οτι είναι ακάλυπτες και εγω ειμαι εγγυητής...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
25/02/2005, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos
Γιατι νομιζω οτι το μεγαλυτερο εργοστασιο που βγαζει παρωπιδες
ειναι στην Ελλαδα ?

αν δε σ'αρεσει μπορεις να πας σε αλλη χωρα... ευρωπαικη ενωση ανοιχτη



Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Η μανα μου δεν με ταιζε κουτοχορτο ....γιατι δεν ειχε,και η φασολαδα ηταν ειδος πολυτελειας....αν θυμαμαι,ηταν νεροβραστη.

το ξερω ... εξυπνοχορτο σε ταιζε


Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Σε λιγο θα παρουσιαστει και το κρατος σαν κρατος δικαιου....
Ανεξαρτητος κυβερνησεων.Μια ζωη τα ιδια ...Σ Κ Α Τ Α ....!!!!!!


ειπαμε αυτο σου αξιζει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Αν σημερα καποιος μιλαει ελευθερα,ειναι αποτελεσμα καποιων ρομαντικων επαναστατων....η" κανω λαθος ?


Ήταν αποτέλεσμα δημοψηφίσματος



Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Αλλα ακομη και σημερα,μην πει κανεις οτι στην Ελλαδα βασιλευει η δημοκρατια.....αστειο για μικρα παιδια....η" κανω λαθος ?

καλυτερα απο το σοσιαλισμο στις ανατολικες χωρες και στη Κινα


Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Ο ρολος της εκκλησιας στην Πολιτεια ?.....Για ρωτηστε κανενα ιστορικο.....οχι αυτα που μας διδαξαν στο δημοτικο...ποσοι απο τους ιεραρχες <πουλησαν> τις επαρχιες τους,και <προδοσαν> επαναστασεις απεναντι στην ελευθερια του Εθνους,που ακομη και αυτο ηταν για οικονομικα συμφεροντα ?....η" κανω λαθος ?

το οτι μιλας ακομα ελληνικα ειναι και αυτο κατι στο οποιο συνεβαλαν οι παπαδες


Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Η ανεργια μαστιζει τη χωρα...και ο ποιμενας εχει 2 δις,για τα γεραματα,ενω το ποιμνιο...πειναει.!!!! Λαθος ?


αμα η εκκλήσια ευθυνεται για ολα αυτα... στη πυρα ολοι!


Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Η θρησκεια,δεν ειναι πολιτικη εξουσια..η" κανω λαθος ?

κανεις λαθος ο ψηφος σου ειναι η μοναδικη εξουσια. εσυ τη δινεις οπου θελεις


Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Και οποτε πηγε να γινει,μονο καταστροφη εφερε...η ' κανω λαθος?

κανεις λαθος εφερε και πολλα καλα


Αρχικά δημιουργήθηκε από atropos

Στην πολη που ζω,σε ενα απο τα ακινητα που διαθετει η Μητροπολη (και εχει πολλα ),εμενε μια πολυμελης οικογενεια...παμφτωχη !!!!!....Τους εκανε εξωση,γιατι δεν ειχαν να πληρωσουν το νοικι. Οι ανθρωποι δεν ειχαν οχι για <κουτοχορτο>,αλλα ουτε το γαλα για τα παιδια τους........:(

Αυτο ειναι...Εκκλησια ?

οχι, αυτο ειναι το μοναδικο πραμα που με απωθει απο τις εκκλησιες

GST
25/02/2005, 14:14
παντως ολα δεν ειναι οπως φαινονται με την πρωτη ματια


9321

idi
25/02/2005, 14:16
Ξέρετε τι κατάλαβα τόσες μέρες παρακολουθώντας ειδήσεις? ...

1. η διαφθορά στην εκκλησιά υπάρχει
2. πάντα υπήρχε
3. όλοι το ξέραν

με αφορμή τις αποκαλύψεις

1. έγινε το ξεκατίνιασμα καθε πολέμιου τις εκκλησίας
2. αποκαλύφθηκε οτι υπάρχει ενορχηστρωμένη επίθεση κατα τις εκκλησίας απο εξω ΚΑΙ απο μεσα...
3. ακόμα μια φορά θα «της κλάσουν τα @@@»

idi
25/02/2005, 14:17
:wave2:

angels_gr
25/02/2005, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Ξέρετε τι κατάλαβα τόσες μέρες παρακολουθώντας ειδήσεις? ...

1. η διαφθορά στην εκκλησιά υπάρχει
2. πάντα υπήρχε
3. όλοι το ξέραν

με αφορμή τις αποκαλύψεις

1. έγινε το ξεκατίνιασμα καθε πολέμιου τις εκκλησίας
2. αποκαλύφθηκε οτι υπάρχει ενορχηστρωμένη επίθεση κατα τις εκκλησίας απο εξω ΚΑΙ απο μεσα...
3. ακόμα μια φορά θα «της κλάσουν τα @@@»

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να τους πω και εγώ. Ξαφνικά όλοι άρχισαν και φωνάζουν. Και αναρωτιέμαι, βρε μπας και είναι οργανωμένη η επίθεση??? Αν φωνάζανε έτσι και για άλλα ζητήματα τότε να δεις πόσο καλύτερα θα πηγαίνανε τα πράγματα στην Ελλάδα. Αλλά στην Ελλάδα είμαστε στον ύπνο του δικαίου. :ZZZ:

idi
25/02/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ενα να πω μονο ...
Αν τα λεφτα που παιρνει απο το Κρατος, ΕΝΑΣ Παπας, ΜΙΑΣ Ενοριας, πηγαιναν σε ΤΡΕΙΣ τετοιες οικογενειες, θα ζουσαν, στο οριο της φτωχειας μεν, αλλα τουλαχιστον αξιοπρεπως ...

σωστο!!! i'll drink to that!!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

να παρω και εγω τιποτα να παω στο track day στις Σερρες!!!!

OldMan
25/02/2005, 14:34
:lol: :lol: :lol:

Παλιότερα κυκλοφορούσε το σύνθημα (και είχε γίνει πράξη αρκετές φορές) : ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΥΒΛΑ !!!

Αργότερα, δεν ξέρω τι έγινε - ακρίβηναν μάλλον τα τούβλα, περάσαμε στα νεράντζια (όχι αυτά του γλυκού), αλά δεν είχαν το ίδιο αποτέλεσμα ....

Σήμερα... ότι γίνεται είναι μέσω ΜΜΕ (του διαδικτύου συμπεριλαμβανομένου) !!!

Δρόμοι υπάρχουν ακόμη (έργα γίνονται δόξα τω θεώ) αλλά όποιος κατεβαίνει σ'αυτούς είναι μάλλον για βόλτα (ή για το "θεαθήναι" διαμαρτυρία)...

Κούκλοι (κούκλες), πάρτε το χαμπάρι !!!!

ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΣΤΕΝΕΨΑΝ !!! :sad: :sad: :sad:

Υ.Γ.

Μας την είχαν προ πολλού στημένη...



:wave2: :sad: :wave2:

Gandalf dr685sm
25/02/2005, 14:46
idi και angels_gr...

Μαζί σας....

Δεν είναι δυνατόν , για όλα τα κακά αυτού του τόπου να φταίει η εκκλησία..

Είναι λογικό όπως είπα η συγκεντρωμένη εξουσία στα χέρια μερικών ανθρώπων , να διαφθείρει αυτούς και τις πράξεις τους...
Είναι επόμενο λοιπόν , οι κορυφή της πυραμίδας να είναι πολύ πιο διεφθαρμένη απο όποιο τομέα και να έχουμε δεί...
Βασικό είναι η μονιμότητα τους , που δεν ελέγχεται πλέον απο κανένα και δεν έχει προκύπτει και απο κάποια επιλογή διά ψήφου ή εκλογών , έστω και μόνο απο το σώμα των κληρικών σε όλη την βάση τους όμως...

Απο την άλλη Crs_K..

Kαταλαβαίνω τις αντιδράσεις σου , γιατί ότι και να λέμε , ότι και να δικαιολογούμε , οι Ελληνες έχουν σωβινιστικές και εν μέρη και ρατσιστικές τάσεις. Οπότε τους μουσουλμάνους τους βλέπουν σαν Τούρκους και τους άθεους , ώς μια περιθωρειακή μειονότητα με μειωμένη αντίληψη... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αλλά αληθινό...

Απο εκεί και πέρα όμως , το γεγονός οτι ζούμε σε μια πολιτεία με κοινοβουλευτικό πολίτευμα , (πανομοιότυπο με της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας , των σύγκλητων και των Πραιτωριανών) , έχει και κάποιους κανόνες που ζητάνε πλειοψηφία για να περάσουν κάποια πράγματα...

Για το θέμα της στράτευσης...

Μην με παρεξηγήσετε.... και εγώ πέρασα απο εκεί , αλλά είναι σίγουρο οτι σε μερικά χρόνια μόνο υποχρεωτική δεν θα είναι , καθώς η μοναδική δύναμη επιβολής θα είναι εγχώριες δυνάμεις τάξεις ασφαλείας και ο μόνος Στρατός , θα είναι ο Πανευρωπαικός που θα μετέχει σε στρατιωτικές και μη ασκήσεις...
Αν θυμάμαι καλά , έπεται και μείωση θητείας σε 6μηνη , οπότε τι να λέμε τώρα....


Για την περιουσία το είπα και πριν...

Ιδιωτική στο καθεστώς και σίγουρα, αποκρυμμένη κατά ενα πολύ μεγάλο ποσοστό απο τα αρχεία του κράτους, καθώς και πολλά απο αυτά τα αγαθά είναι εγγεγραμένα ακόμα και σε φυσικά πρόσωπα.
Τώρα για φορολογία , τα περισσότερα έγιναν απο δωρεές που μέχρι πρότινος , δεν είχαν καθόλου έλεγχο και σαν συνέπεια μηδενική φορολογία και μάλιστα απαλλαγή για τους δωρητές , αφού τα έδιναν για κοινοφελή σκοπό , αν και η Εκκλησία μέσω των αρχηγών της μόνο αυτό δεν έκανε...

Πάντως η όλη ιστορία θυμίζει έντονα τους Γραμματείς και τους Φαρισαίους, όπως και το τι έκρυβαν και τι έδειχναν... Πάντα όμως ακόμα και αυτοί ήταν μια μερίδα... Απλά όπως και τώρα ήταν η "ηγούμενη μερίδα"...

Gandalf

tony29
25/02/2005, 14:50
Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, να το υποστηρίζει και να μένει όπου θέλει...

Στην τελική από πότε η Ελλάδα είναι χωράφι κάποιων αυτόκλητων σωτήρων της?

Τέσπα, άλλο θρησκεία, άλλο εκκλησία (σαν οργανισμός).
Ο πιστος δεν επηρρεάζεται από τον μισθό του παπά ή την φορολογία της απόδοσης των επενδύσεων, της ΕΚΚΛΗΣΙΑ Α.Ε. (πιστεύω...)

Γι'αυτο μου είναι ακατανόητη η στάση κάποιων, εκτός και αν έχουν συμφέροντα, που θίγονται.

ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ , ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΟΞΥΝΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ :

ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ - ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ --> ΑΘΕΟΙ --> ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ --> ΕΧΘΡΟΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ --> ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Χ.Ο. --> ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΗς ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ --> ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ --> ΠΟΛΕΜΙΟΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

''Δόξα τω Θεώ'', ιστορικά έχουμε πάμπολα παραδείγματα εσωτερικών συγκρούσεων, τα οποία θα θέλαμε να είχαν αποφευχθεί.
Μην πέσουμε στην ίδια παγιδα.

:wave2:

crs-k
25/02/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :lol: :lol:
Παλιότερα κυκλοφορούσε το σύνθημα (και είχε γίνει πράξη αρκετές φορές) : ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΥΒΛΑ !!!

Αργότερα, δεν ξέρω τι έγινε - ακρίβηναν μάλλον τα τούβλα, περάσαμε στα νεράντζια (όχι αυτά του γλυκού), αλά δεν είχαν το ίδιο αποτέλεσμα ....
..........................


Τι μου θυμησες τωρα ρε Γερο-man .... :rolleyes:

Τις πορειες των οικοδομων, για το πενθημερο (αλλο τωρα που δουλευουν και τις Κυριακες), με τους μπετατζιδες να κραταν το καδρονι μπροστα και τα στρουμφακια να λακανε απο 'δω κι απο 'κει .... :lol:

Σε τοσες Πρωτομαγιες και πορειες εχω βρεθει τα 20 τελευταια χρονια και ειναι και γαμω τα ξενερωματα .... :( :sick:

OldMan
25/02/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σε τοσες Πρωτομαγιες και πορειες εχω βρεθει τα 20 τελευταια χρονια και ειναι και γαμω τα ξενερωματα .... :( :sick:

Τώρα θα ανοίξουμε κουβέντα δύσκολη (και δεν παίρνει γιατί περιμένουν κάτι ρακές με χοχλιούς μπουρμπουριστούς)...

Απλά λέω τώρα ...

Μήπως τα πράγματα ξενέρωσαν γιατί πηγαίνουμε "οι ίδιοι επιζώντες" ???

:beer: :wave2: :beer:

crs-k
25/02/2005, 15:05
Επειδη σιγουρα εχω παρεξηγηθει και ΔΕΝ εχω (ή ΔΕΝ θελω) τοοοσο μεγαλα @@, για να σας γραψω, οπως αλλοι ...

Το ΜΟΝΟ προβλημα που εχω με οποιαδηποτε θρησκεια ειναι το οτι δινει υποσταση στην Εκκλησια και μαλιστα την εχει δεμενη στο Αρμα του Κρατους, ενω παμπολες φορες την βαζει και οδηγο.

Μολις οι Εκκλησια γινει Α.Ε. και αποσυνδεθει απο το Κρατος εκπληρωνοντας ταυτοχρονα τις υποχρεωσεις της οπως ολοι οι αλλοι οργανισμοι, εταιρειες ή πολιτες, τοτε κι εγω θα παψω οριστικα να ασχολουμαι με το θεμα "θρησκεια".

Οπως π.χ. ΔΕΝ προσπαθω να προσυλητησω καποιον στην δικη μου ομαδα, ενα πραμα ... :wave2:

tai
25/02/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer


Αλλα οι "πιστοι" ειναι τοσο ηλιθιοι και πολλοι που θα βαλουν τα στηθια τους μπροστα να προστατεψουν τα συμφεροντα των ιεραρχων.
Και γιατι ειναι τοσο ηλιθιοι;
Ειναι αμορφωτοι στην πλειοψηφια τους.
Και δυστυχως οσοι δεν ειναι , εχουν αλλα συμφεροντα.


Φίλε boxer αν πρόσεξες κανείς δεν έγραψε εδώ ότι θα προτάξει τα στήθη του σε περίπτωση επιβολής του νόμου στην εκκλησία. Δεν είναι όλοι αμόρφωτοι ή ημιμαθείς ή με συμφέροντα. Απλώς κάποιοι έχουν μια διαφορετική άποψη για το σωστό. Αν κατηγοριοποιείς τον άνθρωπο με διαφορετική άποψη με τόση εμπάθεια, φοβάμαι μην τυχών βρεθείς εσύ ή κάποιοι με αυτές της απόψεις στην εξουσία. Θα σφάξετε πολύ κόσμο λέμε :wave2:

tai
25/02/2005, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
... ή ημιμαθεις, ακομα χειροτερα, γιατι τοτε νομιζουν πως εχουν και αποψη μεσα στην Νιρβανα τους.
Το να έχει κάποιος άποψη είναι λάθος? Αν αυτός που έχει άποψη διαφορετική είναι κατά σε ημιμαθής τότε και γι αυτόν εσύ δεν είσαι ημιμαθής? Τι σε κάνει κριτή της μόρφωσης του καθ’ενός? Μήπως έχεις το αλάθητο?

Ηρθε ο Χριστιανισμος και δη ο Ορθοδοξος και μας εκανε ανθρωπους!
Ο Χριστιανισμος με τα 2.000 χρονια του μπροστα στα 100.000 της ανθρωποτητας! Μολις ενα 2%!
Αλλα ειπαμε οι Χ.Ο. ειναι οι καλυτεροι!
Αυτό που έγραψα είναι ότι σε σχέση με τους μωαμεθανούς τους ινδουιστές τους βουδιστές και τους καθολικούς ΕΙΝΑΙ καλύτεροι
Μας εφερε "πνευματικες κοινωνιες", πολιτισμο, ανθρωπια ...
Οι Αρχαιοι Ελληνες, οι Βαβυλωνιοι, οι Αιγυπτιοι, οι Σουμμεριοι, οι Φοινικες, οι Κινεζοι, οι Ιαπωνες και τοσοι αλλοι ηταν στην πραγματικοτητα Χ.Ο., αλλα δεν το 'ξεραν ...
Δεν υπαρχει σχεδον κατι στον συγχρονο κοσμο που να μην εχει "ειπωθει" ή "προβληματισει" τους Αρχαιους Ελληνες, πρεπει να ηταν φανατικοι Χ.Ο. αυτοι Ενας Αριστοτελης, ενας Ιπποκρατης, ενας Ευκλιδης, ενας Αρχιμηδης, ενας ... , ενας ...
Αν δεν ηταν Χ.Ο. τι θα καναμε?

Εγώ σου μίλησα για θρησκευόμενους. Και παραδειγμάτισα με αρχαίους Αθηναίους πολίτες. Όλοι αυτοί που αναφέρεις ήταν θρησκευόμενοι.Όχι απαραιτήτως χ.ο. :wave2:

Αλλα ξαναπα πιο πανω ...
Τους "πιστους" μονο σαν "αρρωστους" (οπως και τα πρεζονια) μπορω να τους δω, οποτε ΔΕΝ εχω απολυτως τιποτα μαζι τους.
ΔΕΝ φταινε αυτοι που τους ριξαν στο Ναρκωτικο και ΔΕΝ καταφεραν να ξεφυγουν ...
Όταν κάποιος ονειρεύεται έναν καλύτερο κόσμο, πιστεύει ότι ένα σύστημα μια επανάσταση η μια πίστη θα τον φτιάξει. Όλοι αυτοί είναι το ίδιο ναρκομανείς Αλλος πιστεύει στον θεό άλλος στην αστική δημοκρατία άλλος στην δικτατορία η στον φασισμό και άλλος πιστεύει στον κομουνισμό. Ο φανατικός με το ίδιο πάθος θα σφάξει τον εχθρό του για έναν καλύτερο κόσμο. Όποιον θεό κι αν έχει . γι αυτό μην κατηγοριοποιείς την μαλακία σε μια πίστη. :nono: :nono:



απο εδώ και κάτω δέν διαφωνώ πουθενά :beer: :beer:


Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι πρεπει να ειναι συνδεδεμενο το Κρατος με ενα Συγκεκριμενο ειδος Ναρκωτικου ...
Το Κρατος πρεπει να αντιμετωπιζει ολους τους πολιτες του το ιδιο!
Ειτε εχουν πεσει στην ηρωινη, ειτε στην κοκα, ειτε στο LSD, ειτε οπουδηποτε αλλου!

Διαχωρισμος Κρατους και Εκκλησιας ΕΔΩ και ΤΩΡΑ !!!

Οι εκκλησιες (οσο τις ανεχετε ενα Κρατος) πουλανε το Ναρκωτικο τους και τα βγαζουν χοντρα!
Ας ΜΗΝ αρμεγουν και τους υπολοιπους που ΔΕΝ παιρνουν ή τελος παντων παιρνουν κατι αλλο

crs-k
25/02/2005, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Το να έχει κάποιος άποψη είναι λάθος? Αν αυτός που έχει άποψη διαφορετική είναι κατά σε ημιμαθής τότε και γι αυτόν εσύ δεν είσαι ημιμαθής? Τι σε κάνει κριτή της μόρφωσης του καθ’ενός? Μήπως έχεις το αλάθητο?


Πρωτ' απ' ολα δεν ηθελα να παρεις προσωπικα το θεμα, οπως ξεκινησες να κανεις την δευτερη μερα που εγραψες. Για τον λογο αυτο εβαλα και ειδικο ποστ.

Δευτερον, αν θεωρεις οτι ειναι επιθεση προσωπικη, θα σου πω οτι εκτος του οτι ΔΕΝ ειναι, εσυ εισαι αυτος που εγραψε ...

Δεν ήταν πιο συνειδητοί πολίτες από αρκετούς σημερινούς άθρησκους που είναι το πρότυπο της μαλακίας?

Τριτον, αποψη δικαιουται να εχει ο οποισδηποτε.
Να την πλασαρει σαν "γνωση" δεν δικαιουται.

Τεταρτον. Φυσικα και ειμαι κι εγω, οπως ολοι αλλωστε, "ημιμαθης" σε πολλα πραγματα.
Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι ημιμαθης οποιος δεν συμφωνει με μενα.
Αλλα επειδη τυχαινει η δικη μου αποψη, στο συγκεκριμενο θεμα, να συμβαδιζει με την αποψη που εχουν τα μεγαλυτερα "μυαλα" σ' αυτην την χωρα και οχι μονο, θεωρω πως βαδιζω προς την σωστη κατευθυνση.

Πεμπτον. Την μορφωση του καθενος μπορω να την κρινω με βαση αυτην που απεκτησα μετα απο πολλααααα χρονια σε θρανια και με αυτα που εχω διαβασει στην ζωη μου.
Οπως ειναι φυσικο, υπαρχουν παρα πολλοι αλλοι με μεγαλυτερη μορφωση, που μπορουν να κρινουν εμενα.

Αλαθητο ΔΕΝ ειχα και ΔΕΝ θα αποκτησω ποτε ελπιζω, γιατι ετσι μπαινω στα χωραφια αλλης Εκκλησιας και ΔΕΝ γουσταρω.

:lol: :rotflmao: :lol:



Εγώ σου μίλησα για θρησκευόμενους. Και παραδειγμάτισα με αρχαίους Αθηναίους πολίτες. Όλοι αυτοί που αναφέρεις ήταν θρησκευόμενοι.

Οι ενσυνείδητοι όμως Χριστιανοί είναι οι καλύτεροι.
Στο κάτω κάτω της γραφής, αν είναι να έχω ένα θρήσκευμα, μια προοπτική για τον κόσμο, ένα τρόπο ζωής , από όλα τα άλλα, (και τα πολιτικά συστήματα) πιο πολιτισμένο και ανθρωποκεντρικό, βρίσκω τον ορθόδοξο χριστιανισμό. Οι προτροπές και τα διδάγματά του είναι τα πιο ανθρωπιστικά που έχουν ακουστεί.

Εδω αντικρουεσαι μονος σου επειδη ...
Μια απο τις πιο "ανρωποκεντρικες" θρησκειες, αν οχι η πιο "ανθρωποκεντρικη", ηταν το Δωδεκαθεο, οπου οι Θεοι ειχαν εντελως "ανθρωπινες" συνηθειες και Παθη.
Την εποχη λοιπον του Δωδεκαθεου, σ' αυτον τον χωρο και με εκεινον τον πολιτισμο, εζησαν και μεγαλουργησαν ΟΛΑ εκεινα τα "μυαλα" για τα οποια ειμαστε ακομα περιφανοι, ασχετα αν ηταν θρησκευαμενοι ή οχι (πραγμα στο οποιο πολλοι ιστορικοι εχουν αντιρρησεις).
Απο την ΕΠΙΒΟΛΗ ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ του Χριστιανισμου και μετα, εχεις να μου παραθεσεις ενα ΙΣΑΞΙΟ τετοιο "μυαλο"?


Όταν κάποιος ονειρεύεται έναν καλύτερο κόσμο, πιστεύει ότι ένα σύστημα μια επανάσταση η μια πίστη θα τον φτιάξει. Όλοι αυτοί είναι το ίδιο ναρκομανείς Αλλος πιστεύει στον θεό άλλος στην αστική δημοκρατία άλλος στην δικτατορία η στον φασισμό και άλλος πιστεύει στον κομουνισμό. Ο φανατικός με το ίδιο πάθος θα σφάξει τον εχθρό του για έναν καλύτερο κόσμο. Όποιον θεό κι αν έχει . γι αυτό μην κατηγοριοποιείς την μαλακία σε μια πίστη. :nono: :nono:

Η "τσουβαλοποιηση" ειναι ενας παρα πολυ ευκολος τροπος, για να ΜΗΝ ασχοληθουμε με τα "του οικου" μας!
Πεταμε ενα "κι αλλοι ετσι κανουν" ή "ολοι τα ιδια σκατα ειμαστε" και αποφευγουμε την αυτοκριτικη.

Δεν ειπες ομως τιποτα για το συστημα ΜΟΡΦΩΣΗ !!!

Δεν χρειαζεται καμμια επανασταση κι ειναι το ΜΟΝΟ "συστημα" που ΔΕΝ εχει φανατικους!

Μορφωνοντας τον λαο ενα Κρατος τον βγαζει απο την εννοια της "μαζας" και δινει στο καθε ΑΤΟΜΟ δικη του οντοτητα.
Μια "μαζα" 1000 ανθρωπων π.χ. πρεπει με καποιον τροπο να την "κατευθυνεις" για να μην την "κατευθυνει" καποιος αλλος, μιας και χρειαζεται παντα (οπως τα κοπαδια) καποιον να τους "κατευθυνει", καποιον να σκεφτεται γι' αυτους.
Ενα συνολο ομως 1000 ανθρωπων με δικη τους οντοτητα και αυτονομη σκεψη, ουτε χρειαζονται, αλλα ουτε και θελουν καποιον να τους κατευθυνει.

Δεν φανταζομαι οτι ειναι τυχαιο (για να ξαναγυρισουμε στην θρησκεια) οτι το συντριπτικα μεγαλυτερο ποσοστο της Επιστημονικης Κοινοτητας και των ανθρωπων των Γραμματων και της Τεχνης, ειναι Αθεοι ή Αθρησκοι και μαλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ απο αυτους και ΑΦΟΡΙΣΜΕΝΟΙ απο την "επικρατουσα θρησκεια" κατα το Συνταγμα ...

ΔΕΝ επιτιθεμαι σε καμμια "πιστη" συγκεκριμενα, αλλα σε ΟΛΕΣ μαζι.

Οι φανατικοι ΠΑΝΤΑ μου προξενουσαν αναγουλα! :yuck:


Και ΞΑΝΑΛΕΩ οτι, ακομα κι αν μοιαζει ετσι απο μια πρωτη αναγνωση, ΔΕΝ ειναι προσωπικη επιθεση εναντιον ΚΑΝΕΝΟΣ!
Με τις αποψεις τα 'χω ...

:lol: :rotflmao: :lol:

:beer: :wave2:

tai
25/02/2005, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Πρωτ' απ' ολα δεν ηθελα να παρεις προσωπικα το θεμα, οπως ξεκινησες να κανεις την δευτερη μερα που εγραψες. Για τον λογο αυτο εβαλα και ειδικο ποστ.

Δευτερον, αν θεωρεις οτι ειναι επιθεση προσωπικη, θα σου πω οτι εκτος του οτι ΔΕΝ ειναι, εσυ εισαι αυτος που εγραψε ...
quote:
________________________________________
Δεν ήταν πιο συνειδητοί πολίτες από αρκετούς σημερινούς άθρησκους που είναι το πρότυπο της μαλακίας?
________________________________________

Φυσικά και δεν το πήρα προσωπικά. Ούτε κατά διάνοια.
Η παράθεση αφορά αυτούς που αναφέρει, και όχι όλους τους άθεους. Τονίζω απλώς ότι μαλάκες υπάρχουν παντού.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τεταρτον. Φυσικα και ειμαι κι εγω, οπως ολοι αλλωστε, "ημιμαθης" σε πολλα πραγματα.
Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι ημιμαθης οποιος δεν συμφωνει με μενα.
Αλλα επειδη τυχαινει η δικη μου αποψη, στο συγκεκριμενο θεμα, να συμβαδιζει με την αποψη που εχουν τα μεγαλυτερα "μυαλα" σ' αυτην την χωρα και οχι μονο, θεωρω πως βαδιζω προς την σωστη κατευθυνση.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Θα μου επιτρέψεις να σου υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και άλλα «μεγαλυτερα "μυαλα"» που έχουν αντίθετη άποψη.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
quote:
________________________________________
Εγώ σου μίλησα για θρησκευόμενους. Και παραδειγμάτισα με αρχαίους Αθηναίους πολίτες. Όλοι αυτοί που αναφέρεις ήταν θρησκευόμενοι.
________________________________________

quote:
________________________________________
Οι ενσυνείδητοι όμως Χριστιανοί είναι οι καλύτεροι.
Στο κάτω κάτω της γραφής, αν είναι να έχω ένα θρήσκευμα, μια προοπτική για τον κόσμο, ένα τρόπο ζωής , από όλα τα άλλα, (και τα πολιτικά συστήματα) πιο πολιτισμένο και ανθρωποκεντρικό, βρίσκω τον ορθόδοξο χριστιανισμό. Οι προτροπές και τα διδάγματά του είναι τα πιο ανθρωπιστικά που έχουν ακουστεί.

<<Αυτό που έγραψα είναι ότι σε σχέση με τους μωαμεθανούς τους ινδουιστές τους βουδιστές και τους καθολικούς ΕΙΝΑΙ καλύτεροι>>
________________________________________



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εδω αντικρουεσαι μονος σου επειδη ...
Μια απο τις πιο "ανρωποκεντρικες" θρησκειες, αν οχι η πιο "ανθρωποκεντρικη", ηταν το Δωδεκαθεο, οπου οι Θεοι ειχαν εντελως "ανθρωπινες" συνηθειες και Παθη.
………………………………………………………………………………………………………………………….
Ανθρωποκεντρισμός δεν είναι η εξανθρώπηση του θείου αλλά η επικέντρωση μιας σκέψης-θεωρίας προς το καλό του ανθρώπου.
………………………………………………………………………………………………………………………….

Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Την εποχη λοιπον του Δωδεκαθεου, σ' αυτον τον χωρο και με εκεινον τον πολιτισμο, εζησαν και μεγαλουργησαν ΟΛΑ εκεινα τα "μυαλα" για τα οποια ειμαστε ακομα περιφανοι, ασχετα αν ηταν θρησκευαμενοι ή οχι (πραγμα στο οποιο πολλοι ιστορικοι εχουν αντιρρησεις).
Όλα αυτά τα μυαλά από τον όμηρο ακόμα κατηγορούσαν το δωδεκάθεο. Με της κτηνοβασίες( ο Δίας ταύρος, κύκνος, ο πάνας ζωόμορφος κλπ.) της ανθρωποθυσίες (Ιφιγένεια εν αυλήδη)την πουτανιά,(ιερόδουλες)Οι περισσότεροι φιλόσοφοι είχαν καταλήξει με την λογική στον μονοθεϊσμό. Και βασικά μην ξεχνάμε ότι πριν την επικράτηση του χριστιανισμού, είχε εκφυλιστεί η πίστη στο δωδεκάθεο. Είχαν θεοποιήσει καίσαρες, είχαν επικρατήσει ανατολικές θεότητες και ο κόσμος έπεσε με τα μούτρα στον χριστιανισμό σαν λύση. 650 χρόνια μετά επεβλήθει από το κράτος ο χριστιανισμός για πολιτικούς λόγους. Οι σφαγές στον ιππόδρομο μη μου πεις ότι ήταν θρησκευτικός φανατισμός. Τους πολιτικούς του αντιπάλους έσφαξε ο Ιουστινιανός. Και η ακαδημία είχε καταντήσει μια μικρή σχολή εκμετάλλευσης τον αφελών. Αν δεν ίσχυαν αυτά, όταν ανέβηκε ο Ιουλιανός, ο κόσμος θα επέστρεφε άρδην στα παλαιά.

Λές (πραγμα στο οποιο πολλοι ιστορικοι εχουν αντιρρησεις). Ο Πλάτωνας είναι ένας από αυτούς.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….

Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μορφωνοντας τον λαο ενα Κρατος τον βγαζει απο την εννοια της "μαζας" και δινει στο καθε ΑΤΟΜΟ δικη του οντοτητα.
Που διαφώνησα και που η ορθοδοξία (και όχι οι παπάδες) αντιτίθεται σε αυτό?
Δεν φανταζομαι οτι ειναι τυχαιο (για να ξαναγυρισουμε στην θρησκεια) οτι το συντριπτικα μεγαλυτερο ποσοστο της Επιστημονικης Κοινοτητας και των ανθρωπων των Γραμματων και της Τεχνης, ειναι Αθεοι ή Αθρησκοι και μαλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ απο αυτους και ΑΦΟΡΙΣΜΕΝΟΙ απο την "επικρατουσα θρησκεια" κατα το Συνταγμα ...
……………………………………………………………………………………………………………………………
Μόνο στην ποσότητα θα διαφωνήσω.
…………………………………………………………………………………………………………………………..


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οι φανατικοι ΠΑΝΤΑ μου προξενουσαν αναγουλα


Είμαι φανατικά ενάντια στον φανατισμό


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΔΕΝ επιτιθεμαι σε καμμια "πιστη" συγκεκριμενα, αλλα σε ΟΛΕΣ μαζι.



και εγώ προσπαθώ να σου εξηγώ γιατί είναι καλύτερη μια κοινωνία με πίστη (μεταφυσική ηθική) από μια άθεη κοινωνία.:beer: :beer: :beer:

free rider
25/02/2005, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να τους πω και εγώ. Ξαφνικά όλοι άρχισαν και φωνάζουν. Και αναρωτιέμαι, βρε μπας και είναι οργανωμένη η επίθεση??? Αν φωνάζανε έτσι και για άλλα ζητήματα τότε να δεις πόσο καλύτερα θα πηγαίνανε τα πράγματα στην Ελλάδα. Αλλά στην Ελλάδα είμαστε στον ύπνο του δικαίου. :ZZZ:

Παρακολουθώντας την όλη εξέλιξη της κατάστασης όπως προβάλετε από τα ΜΜΕ συνειδητοποιώ ότι κάποιο πολυσύνθετο παιχνίδι παίζεται στις πλάτες μας...

δηλ αν όντως υπάρχει υποκίνηση ξένου δακτύλου ορα μοσάντ άρα Ισραήλ τότε κλίνει το πάζλ και οι εκρηκτικές δηλώσεις περί αφορολόγητου διοχετεύτηκαν στην αγορά σαν παπαγαλάκι για να υποδαυλίσουν την κατάσταση...

και πάλι διατυπώνω την αντίθεσή μου στην οικονομική καταδυνάστευση της Ελληνικής κοινωνίας και σε τέτοιους καιρούς να υπονοείται η διαφορετική αντιμετώπιση του κλήρου..

Ομως σε όλα αυτά έχω να σημειώσω οτι η εκκλησία αποτελεί θέλετε δεν θέλετε Θεσμό ..
Θεσμό που είναι συνηφασμένος με την ύπαρξη του Ελληνισμού και της Ελληνικής ταυτότητας..

την αντίθεση στην παγκοσμιοποίηση και την εξάλειψη της διαφορετικότητας των λαών μέσα απο την ομογενοποιημένη και απόλυτη κυριαρχία της Ευρώπης που καλεί για διάφορους λόγους την διαγράφη των θρησκευμάτων απο τις ταυτότητες και μετέπειτα θα ζητήσει και την διαγραφή τρς ιθαγένειας παο τις ταυτότητες ...
και μετά θα ξεχάσουμε και πως λεγόμαστε και ποιοι είμαστε...

και στ΄@@@ αν με πεί κανένας εθνικιστή και καλά αλλά εδώ αν παίζεται το ζήτημα της εθνικής μας ταυτότητας είμαι ξεκάθαρος ..πρέπει να διατηρηθεί η διαφορετικότητά των ευρωπαϊκών λαών και με βάση αυτή να συνυπάρξουν...
αλλιώς κινδυνεύουν να καταντήσουν τα άγνωμα ζωάκια προς εκμετάλλευση αναλώσιμα και πεπερασμένα από την κεντρική ευρωπαϊκή τράπεζα...

ΟΧΙ ΡΕ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ..
ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ

ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΑΡΙΘΜΟ…

atropos
25/02/2005, 19:54
Φιλε IDI , μια ερωτηση μονο ?

Σου αρεσει εσενα αυτη η χωρα που ζεις ?....η" απλως την αποδεχεσαι ?


Εγω την λατρευω αυτη τη χωρα,και απλως προσπαθω να την κανω καλυτερη .............

Το εξυπνοχορτο...το γνωριζεις και συ ?:rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2:

crs-k
25/02/2005, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai ...............
Θα μου επιτρέψεις να σου υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και άλλα «μεγαλυτερα "μυαλα"» που έχουν αντίθετη άποψη.

Παντα και παντου υπαρχουν εξαιρεσεις.
Για πλειοψηφιες μιλησα.
Στο "μεγαλυτερα" θα διαφωνησω μιας κι επιδεχεται πολλες ερμηνιες και θα πιασουμε το θεμα I.Q. και ξεφυγουμε εντελως!


Ανθρωποκεντρισμός δεν είναι η εξανθρώπηση του θείου αλλά η επικέντρωση μιας σκέψης-θεωρίας προς το καλό του ανθρώπου.


Ανθρωποκεντρικη ονομαζουμε εκεινη την θρησκεια που αντιμετωπιζει τον ανθρωπο περιπου σαν ισο.
Δεν τον βλεπει αφ' υψηλου!
Ολες οι θρησκειες προς το "καλο" κατευθυνουν τον ανθρωπο.
Αλλες "προτρεπαν" και "παραδειγματιζαν" και αλλες "διαταζαν" εχοντας ΕΝΤΟΛΕΣ!



Όλα αυτά τα μυαλά από τον όμηρο ακόμα κατηγορούσαν το δωδεκάθεο.
..............................
Αν δεν ίσχυαν αυτά, όταν ανέβηκε ο Ιουλιανός, ο κόσμος θα επέστρεφε άρδην στα παλαιά.


Τα "μυαλα" εκεινης της εποχης αμφισβητουσαν τις θρησκειες γενικοτερα, οπως ακριβως γινοταν σε ολη την ιστορια ΚΑΙ σημερα.

Στα υπολοιπα που γραφεις, εχω αντιρρησεις πολλες και βασιμες, αλλα θα χρειαστει να παραθεσω πολλα κομματια απο "Ιστορια των Θρησκειων" ωστε να ΜΗΝ ειναι απλως "γνωμη" μου, αλλα τεκμηριωμενη αποψη, πραγμα που αυτην την στιγμη και δεν μου το επιτρεπει ο χρονος και η κουραση μου, αλλα και θα μας βγαλει και παλι εκτος θεματος.
Αν χρειαστει παντως θα το κανω καποια αλλη στιγμη.



Είμαι φανατικά ενάντια στον φανατισμό

Κι εγω ΟΠΑΔΟΣ σου !!!

:lol: :rotflmao: :lol:


και εγώ προσπαθώ να σου εξηγώ γιατί είναι καλύτερη μια κοινωνία με πίστη (μεταφυσική ηθική) από μια άθεη κοινωνία.:beer: :beer: :beer:

Εγω ΔΕΝ το δεχομαι ...
Προτιμω μια κοινωνια με "συνειδητοποιημενους" ανθρωπους, που ξερουν οτι καποια στιγμη θα πεθανουν κι εκει ειναι το τελος!
Αυτοι προσφερουν πολυ περισσοτερο.

Εκτος απο μενα φυσικα που ΔΕΝ μ' αρεσει η δουλεια ...

:lol: :rotflmao: :lol:

:beer: :wave2:

Κανένας
25/02/2005, 20:16
Πω πω έχει πολύ διάβασμα :sun:

Και τώρα έχει χριστοδουλο στην τηλεόραση

Και ο ται έχει βγάλει το ξίφος από το θηκάρι
:smokin: :beer: :smokin:


9367

crs-k
25/02/2005, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Παρακολουθώντας την όλη εξέλιξη της κατάστασης όπως προβάλετε από τα ΜΜΕ συνειδητοποιώ ότι κάποιο πολυσύνθετο παιχνίδι παίζεται στις πλάτες μας...
..................

Ρε ψηλε ...
Ειναι καλο το τσιπουρο?
Αμα ερθω απο 'κει θα φτασει ή το τελειωσες? :lol:

Ρε χαμενε θα μας τρελλανεις τελειως?
Βλεπεις τοοοσο πισω απ' τα πραγματα, ιντριγκες και δολοπλοκιες και δεν μπορεις να δεις αυτο που συμβαινει μπροστα?

Απλως τοσα χρονια τρωνε με 110 μασελες και τωρα φανηκαν οι 2 !!!

ΔΕΝ εξαιρω κανεναν!
Ουτε τους απλους Παπαδες (κι ας ξερω οτι ΟΝΤΩΣ υπαρχουν εξαιρεσεις αναμεσα τους)!

Εχω φιλο πρωην εργολαβο σε οικοδομες (εβγαζε λεφτα) που πηγε κι εγινε Παπας γιατι "εχει 4 κορες" λεει ...
Καταλαβαινεις τι σημαινει?
Για απλο Παπα μιλαμε!
Εχει τα 1500 απ' το Κρατος κι εχει κι αλλα τοσα, μεχρι και τα διπλα "απ' οξω" !
Κι αυτο χωρις να βαλει χερι σε κανα "παγκαρι" !!!

Δεν κλεβει ο ανθρωπος, αλλα ειδε που ειναι η μασα ...

ΠΛΗΡΩΝΕΙ η βλακεια ρεεεεεεεεε .........
Το μνημοσυνακι απο 'δω, το ευχελαιακι απο 'κει, μια ευχη στην λεχωνα και τοσα αλλα που δεν τα 'μαθα ποτε γιατι με αναγουλιαζανε! :yuck:

Ψαξε εσυ μετα πως και γιατι κανει την "ενορχηστρωμενη επιθεση" ...

Η ΠΕΙΝΑ την κανει !!! :lol:

Το αλλο το θεμα ΔΕΝ το ακουμπαω ...

1ον γιατι εχω μονο 2 @@ και οχι τοσο πολυ χωρο για να γραψω πολυ κοσμο ... :lol:

2ον γιατι ειναι εκτος θεματος μιας κι αφορα την παγκοσμιοποιηση ...

και
3ον γιατι καποια στιγμη πρεπει να κανω και κανα μπανιο και να ξεκουραστω, αλλα ΔΕΝ μ' αφηνετε! :rotflmao:



ΥΓ: Τελικα το αδειασες το μπουκαλι ?

Χαλια σε βλεπω ...

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

:beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
25/02/2005, 22:09
Παρακολουθώντας την "συνέντευξη Χριστόδουλου" ένα πράγμα μου έκανε εντύπωση ρε παιδιά...

Η απλότητα που κάποιος , άγνωστος κατά τα άλλα στον Χριστόδουλο, "κοινός θνητός" λεγόμενα, μπόρεσε να τον επισκεφτεί στο γραφείο του και μάλιστα να συνομιλήσει μαζί του , χωρίς να υποστεί την όποια ταλαιπωρία συναντούν ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ, ανεξαιρέτως ,όταν θέλουν να συναντήσουν ένα εξέχων πρόσωπο ..

Πολύ απλή φάνηκε αυτή η συνάντηση , και έγινε με πολύ μεγάλη ευκολία , απο οτι είπε και ο ίδιος , για να με κάνει να το προσπεράσω ετσι απλά και να υποθέσω οτι έγινε χωρίς να έχει ιδέα για το ποιός ήταν ή το οτι δεν το προώθησε κάποιος...

Τα υπόλοιπα της συνέντευξης μου έδειξαν ενα πολύ καλό και μελετημένο λόγο , ικανό ακόμα και γαι διπλωματικό ακόλουθο , αν και είχαν αρκετά κενά...


Gandalf

free rider
25/02/2005, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε ψηλε ...
Ειναι καλο το τσιπουρο?
Αμα ερθω απο 'κει θα φτασει ή το τελειωσες? :lol:

Ρε χαμενε θα μας τρελλανεις τελειως?
Βλεπεις τοοοσο πισω απ' τα πραγματα, ιντριγκες και δολοπλοκιες και δεν μπορεις να δεις αυτο που συμβαινει μπροστα?

Απλως τοσα χρονια τρωνε με 110 μασελες και τωρα φανηκαν οι 2 !!!

ΔΕΝ εξαιρω κανεναν!
Ουτε τους απλους Παπαδες (κι ας ξερω οτι ΟΝΤΩΣ υπαρχουν εξαιρεσεις αναμεσα τους)!

Εχω φιλο πρωην εργολαβο σε οικοδομες (εβγαζε λεφτα) που πηγε κι εγινε Παπας γιατι "εχει 4 κορες" λεει ...
Καταλαβαινεις τι σημαινει?
Για απλο Παπα μιλαμε!
Εχει τα 1500 απ' το Κρατος κι εχει κι αλλα τοσα, μεχρι και τα διπλα "απ' οξω" !
Κι αυτο χωρις να βαλει χερι σε κανα "παγκαρι" !!!

Δεν κλεβει ο ανθρωπος, αλλα ειδε που ειναι η μασα ...

ΠΛΗΡΩΝΕΙ η βλακεια ρεεεεεεεεε .........
Το μνημοσυνακι απο 'δω, το ευχελαιακι απο 'κει, μια ευχη στην λεχωνα και τοσα αλλα που δεν τα 'μαθα ποτε γιατι με αναγουλιαζανε! :yuck:

Ψαξε εσυ μετα πως και γιατι κανει την "ενορχηστρωμενη επιθεση" ...

Η ΠΕΙΝΑ την κανει !!! :lol:

Το αλλο το θεμα ΔΕΝ το ακουμπαω ...

1ον γιατι εχω μονο 2 @@ και οχι τοσο πολυ χωρο για να γραψω πολυ κοσμο ... :lol:

2ον γιατι ειναι εκτος θεματος μιας κι αφορα την παγκοσμιοποιηση ...

και
3ον γιατι καποια στιγμη πρεπει να κανω και κανα μπανιο και να ξεκουραστω, αλλα ΔΕΝ μ' αφηνετε! :rotflmao:



ΥΓ: Τελικα το αδειασες το μπουκαλι ?

Χαλια σε βλεπω ...

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

:beer: :wave2:


Μπερδεύεις λίγο το ότι διαχωρίζω την ύπαρξη της εκκλησίας σαν θεσμός και το κατά πόσο στηρίζει την συνέχιση της ύπαρξης Εθνικής ταυτότητας και συμφέροντος με το αν δικαιώνω την κλοπή από τους παπάδες…

Άλλο το ένα άλλο το άλλο…

Εδώ ρε άδεια αγαμίας τι μαλακία είναι αυτή??? Και γιατί έπρεπε να πληρώσω στο παπάρα της εκκλησίας 50 ευρά?
Και πάω στην αρχιεπισκοπή και το λέω λοιπόν στον αρχιεπίσκοπο και γυρνάει και μου λέει …γιατί τα έδωσες και δεν αρνήθηκες??
Αλλά επανέρχομαι άλλη ή κλοπή μέσω της άσκησης του επαγγέλματος και άλλο το να υπάρχουν θεσμοί που συντηρούν την εθνική μας ταυτότητα..

Απλή διαφοροποίηση είναι…

Και κάνεις λάθος με το να λες ότι είναι άλλο θέμα γιατί εκεί χτυπάει το παιχνίδι στο κατά πόσο θα υπάρχει μια κεντρική εξουσία – φεουδαρχία που θα διοικεί τα κράτη μέλη…

και εμφανίζεσαι αφελής αν νομίζεις ότι όλα αυτά γίνονται τυχαία..

Κοιτα γύρω σου…και πες μου ποιόν συμφέρει να υπάρχει ο δήμος της Λάρισας με πενήντα ,,δεν ξέρω πόσους αγρότες που φωνάζουν και κλείνουν τους δρόμους ..και ενοχλούν την αγροτική πολιτική της μαμάς Ευρώπης και πόσο πιο ωραία θα ήταν τα πράγματα αν μέσα στο φεουδαρχικό σύστημα που θα αναπτυχτεί τα επόμενα χρόνια απλά ο δήμος της Λάρισας φωνάζει για κάτι ψωροεπιδοτήσεις ..ποιος θα τους ακούσει ..???

Το πρόβλημα δεν είναι με το αν κλέβουν ή όχι εδώ και χρόνια αλλά αν μέσα από την φίρμα που λέγεται εκκλησία ΑΕ μπορεί να έχουμε κι εμείς αμφότερα συμφέροντα..

Και ούτε το βλέπω το ζήτημα με γνώμονα το θέμα πιστεύω ή όχι αυτό είναι προσωπική υπόθεση.

Εδώ πρόκειται για το πολιτικοοικονομικό σύστημα που πιθανόν υποστηρίζει το να υπάρχει διάκριση ανάμεσα σε Έλληνα και Άγγλο…ή μάλλον ένα από τα


pantos gia tsipoyra os gnoston eimai mesa...

:beer: :beer: :beer: