PDA

View Full Version : Xt 660 Z Aftermarket



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21

AUFGEBRACHT
18/01/2012, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Λοιπόν, μπροστά άλλαξα ελατήρια (WP) τα οποία είναι και λίγο μεγαλύτερα αλλά οκ.
Τα λάδια είχαν γίνει νεράκι.

Sorry για την παρέμβαση στο ενδοteneriko σας πόστ, έχετε ωραίο μηχανάκι :wave2: :wave2:
Μία ερώτησις: Λάδια εννοείς του πιρουνιού; Πόσα χλμ τα είχες;

peskandritsos
18/01/2012, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Sorry για την παρέμβαση στο ενδοteneriko σας πόστ, έχετε ωραίο μηχανάκι :wave2: :wave2:
Μία ερώτησις: Λάδια εννοείς του πιρουνιού; Πόσα χλμ τα είχες; 45.000
Εντάξει το νεράκι ίσως είναι και λίγο υπερβολή, αλλά την θέλανε την αλλαγή τους ούτως η άλλως.

Άν έρθεις και στην πίτα θα το δεις και από κοντά.;)

ggs
18/01/2012, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

Τιμονάκι afam fat bar :cool:
τσι μαρσπιέδες τσι touratech
πισινή white power
μπροστά άλλαξα ελατήρια (WP)



Ρε Στράτε… το καρατουμπανιασες το τενερε…:eyepop:
Πολύ ωραία πράγματα…
:beer: :beer: :beer:

peskandritsos
19/01/2012, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε Στράτε… το καρατουμπανιασες το τενερε…:eyepop:
Πολύ ωραία πράγματα…
:beer: :beer: :beer: Τι να κάνω ο έρμος?

Προσπάθησα για κάποιες ανταλλαγές και δε μου έκατσε, αφού ένας έμπορος μου το έπαιρνε για 4.000 ευρώ, αποφάσισα να το τουμπανιάσω και να γεράσω μαζί του από το να το χαρίσω.
:D :beer:

ggs
19/01/2012, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τι να κάνω ο έρμος?

Προσπάθησα για κάποιες ανταλλαγές και δε μου έκατσε, αφού ένας έμπορος μου το έπαιρνε για 4.000 ευρώ, αποφάσισα να το τουμπανιάσω και να γεράσω μαζί του από το να το χαρίσω.
:D :beer:

Και πολύ καλά έκανες….:beer:
Είμαι (?) περίπου στο ίδιο δίλλημα…
Με αυτά τα λεφτά που το ζητανε , δεν παίρνεις ούτε σκούτερ…
Ακόμη και μεγαλύτερη μηχανή να πάρεις κάποτε , το κρατάς σαν δεύτερο για μέσα στην πόλη και για κανένα βουνό…

(Άσε που στην πραγματικότητα δεν θέλεις άλλο μηχανάκι ….:lol: )

Anty12
19/01/2012, 08:58
Ταμία .......γιατί δεν βάζεις τιμές...????

Φοβάσαι μη σε βγάλει στον τάκο η εφορία...???

peskandritsos
19/01/2012, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ταμία .......γιατί δεν βάζεις τιμές...????

Φοβάσαι μη σε βγάλει στον τάκο η εφορία...??? Aνάρτηση μπρος-πίσω μαζί με εργασία ...... 820,00 (άν δε κάνω λάθος το πίσω είχε 645,00)

Μαρσπιέδες ......... 140,00

τιμονάκι ......... 65,00

αποστάτες τιμονιού ........ Δώρο του μηχανικού από παλιό χαλασμένο ΧΤ :lol:

daz
19/01/2012, 15:50
Εντάξει το πίσω πρέπει να είναι μια χαρά τώρα. Η διαδρομή έμεινε η ίδια? 210-200 μπρος πίσω ή αυξήθηκε?

Εντυπώσεις απ' το μπροστινό?

Το τιμονάκι είναι στο ίδιο μέγεθος με το μαμά? Με τους αποστάτες που έχεις αν το τιμόνι είναι λίγο ψηλότερο η ντίζα του γκαζιού πρέπει να είναι στο όριο! Σωστά?

daz
19/01/2012, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Aνάρτηση μπρος-πίσω μαζί με εργασία ...... 820,00 (άν δε κάνω λάθος το πίσω είχε 645,00)

Φθηνότερα απ' τις ohlins


Μαρσπιέδες ......... 140,00

Διαφορά στους κραδασμούς χωρίς το λαστιχο στο πάνω μέρος?



τιμονάκι ......... 65,00

Σα δε βαριέσαι με λες τον κωδικό κατασκευαστή για να βρω το μήκος ύψος.



αποστάτες τιμονιού ........ Δώρο του μηχανικού από παλιό χαλασμένο ΧΤ :lol: [/B]

Μια χαρά. Και δεν είναι φθηνοί. Ένα 40άρι το γλίτωσες. :)

peskandritsos
19/01/2012, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εντάξει το πίσω πρέπει να είναι μια χαρά τώρα. Η διαδρομή έμεινε η ίδια? 210-200 μπρος πίσω ή αυξήθηκε?

Εντυπώσεις απ' το μπροστινό?

Το τιμονάκι είναι στο ίδιο μέγεθος με το μαμά? Με τους αποστάτες που έχεις αν το τιμόνι είναι λίγο ψηλότερο η ντίζα του γκαζιού πρέπει να είναι στο όριο! Σωστά? Εκτός του ότι σκλήρυνε, έγινε και πιο προοδευτικό όλο το μηχανάκι.

Τα ελατήρια τα μπροστινά είναι ελάχιστα πιο μακρυά αλλά δεν ενοχλεί καθόλου αυτό, και γενικά σαν να έσφιξε όλο το μηχανάκι.

Το τιμόνι είναι ίδιο μέγεθος και με τους αποστάτες κανένα πρόβλημα γιατί και πρίν δεν είχα τους μαμά, αλλά 3 πόντους ψηλότερους.

:beer:

peskandritsos
19/01/2012, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Φθηνότερα απ' τις ohlins


Διαφορά στους κραδασμούς χωρίς το λαστιχο στο πάνω μέρος?



Σα δε βαριέσαι με λες τον κωδικό κατασκευαστή για να βρω το μήκος ύψος.



Μια χαρά. Και δεν είναι φθηνοί. Ένα 40άρι το γλίτωσες. :) Δεν είναι φθηνότερα άμα βάλεις και το ρυθμιστικό το οποίο μπαίνει και μετά με κόστος άν θυμάμαι καλά περίπου 250,00 ευρά..:D

Διαφορά στους κραδασμούς στο πόδι εγώ δεν νιώθω αλλά θέλει κάποια εξικίωση μη πιαστεί στα δοντάκια το μποτάκι..:wave2:

Τον κωδικό του τιμονιού εννοείς???:confused:

daz
19/01/2012, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
[B]Εκτός του ότι σκλήρυνε, έγινε και πιο προοδευτικό όλο το μηχανάκι.

Τα ελατήρια τα μπροστινά είναι ελάχιστα πιο μακρυά αλλά δεν ενοχλεί καθόλου αυτό, και γενικά σαν να έσφιξε όλο το μηχανάκι.

Κατάλαβα τι εννοείς. :beer:


Το τιμόνι είναι ίδιο μέγεθος και με τους αποστάτες κανένα πρόβλημα γιατί και πρίν δεν είχα τους μαμά, αλλά 3 πόντους ψηλότερους.

Α! Οκ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δεν είναι φθηνότερα άμα βάλεις και το ρυθμιστικό το οποίο μπαίνει και μετά με κόστος άν θυμάμαι καλά περίπου 250,00 ευρά..:D

Διαφορά στους κραδασμούς στο πόδι εγώ δεν νιώθω αλλά θέλει κάποια εξικίωση μη πιαστεί στα δοντάκια το μποτάκι..:wave2:

Τον κωδικό του τιμονιού εννοείς???:confused:

Α το ρυθμιστικό για την υδραυλική προφόρτηση λες. Δε πειράζει ένα κάρο λεβιέδες κουβαλάμε στα βουνά το γατζόκλειδο θα μας βαρύνει?

Ναι για το τιμόνι έλεγα αλλά αν είναι το στο ίδιο μέγεθος με το μαμά, δεν χρειάζεται. Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω τιμόνι θα δω τι θα κάνω.

:μπύρες:

peskandritsos
06/02/2012, 14:14
Καταργήθηκε η givi η 52άρα (πλαστικούρα :yuck: ) και τοποθετήθηκε η zega 35άρα αλουμινίου αγορασμένη από συνφορουμίτη...:D :D


Φωτογραφίες έπονται...:smokin:

daz
06/02/2012, 14:59
Μάχιμο το εργαλείο σου ταμία. :beer:

Anty12
06/02/2012, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μάχιμο το εργαλείο σου ταμία. :beer:

Το εργαλείο ναι....ο ταμίας όμως.....:rolleyes:

peskandritsos
06/02/2012, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το εργαλείο ναι....ο ταμίας όμως.....:rolleyes: Το φτιάχνω για τον επόμενο...:lol:

jpk chios
06/02/2012, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Το φτιάχνω για τον επόμενο...:lol:
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...Τουλάχιστον με αυτές τις αλλαγές εφτιαξές καινούριο μηχανάκι...
Να κάνω κι εγώ τη χαζή ερώτηση?Τα €250 αν τα απέφευγες τι θα γινόταν?Δηλαδή αν χρειάζεται ρύθμιση κάτι τί κάνεις?

peskandritsos
06/02/2012, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios

Να κάνω κι εγώ τη χαζή ερώτηση?Τα €250 αν τα απέφευγες τι θα γινόταν?Δηλαδή αν χρειάζεται ρύθμιση κάτι τί κάνεις? Δεν κατάλαβα την ερώτηση μαστιχοφιλαράκι.
Τι εννοείς???:confused:

daz
06/02/2012, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...Τουλάχιστον με αυτές τις αλλαγές εφτιαξές καινούριο μηχανάκι...
Να κάνω κι εγώ τη χαζή ερώτηση?Τα €250 αν τα απέφευγες τι θα γινόταν?Δηλαδή αν χρειάζεται ρύθμιση κάτι τί κάνεις?


Υδραυλική προφόρτιση ελατηρίου. (http://img443.imageshack.us/img443/2290/ohlinss46dr1sdx0.jpg)

Μηχανική με γατζόκλειδο. (http://www.mrbike.gr/website/images/stories/technical/2011-04-19_rithmisi_sag/rithmisi_sag_9.jpg) Γίνεται και με σφυρί κατσαβίδι. :lol:

leontheprof
06/02/2012, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Υδραυλική προφόρτιση ελατηρίου. (http://img443.imageshack.us/img443/2290/ohlinss46dr1sdx0.jpg)

Μηχανική με γατζόκλειδο. (http://www.mrbike.gr/website/images/stories/technical/2011-04-19_rithmisi_sag/rithmisi_sag_9.jpg) Γίνεται και με σφυρί κατσαβίδι. :lol:

Ενταξει μωρε...σαμπως ολη μερα ρυθμισεις θα κανεις? Καλο ειναι και το γατζοκλειδακι :P :)

Πεσκανδριτσε μας τρελανες τωρα, αυτη κι αν ηταν αναβαθμιση! Περιμενουμε και μια πρωινη photo με την wp!!! :)
Σειρα εχουν τωρα οι ζαντες :rotflmao:

jpk chios
07/02/2012, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δεν κατάλαβα την ερώτηση μαστιχοφιλαράκι.
Τι εννοείς???:confused:
Αντιλήφθηκε την ασχετοσύνη μου ο Αποστόλης...

jpk chios
07/02/2012, 15:37
Στράτο το pm το είδες?
Παιδιά μια ερώτηση off topic. Από δουλειά πώς πάτε?Σας πληρώνουν?Όσοι είσαστε από επαρχία σκεφτεστε να επιστρέψετε στα πατρικά σας?
:beer:

gliout
07/02/2012, 18:27
Δόξα τον θεό, απο δουλειά τα ψιλοβγάζουμε...
Μένω μόνος μου (με το σκυλάκι μαζί!!!!!) εδώ και 10 χρόνια....Να ξαναγυρίσω στο πατρικό??? Οχι οτι μου έχουν κάνει τίποτα οι άνθρωποι (ισα ισα!!!!) αλλά με τίποτα!!!

Βόλτα θέλω να πάω με το Tenerακι!!!!!!!

Αμφίσημος
07/02/2012, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Παιδιά μια ερώτηση off topic. Από δουλειά πώς πάτε?Σας πληρώνουν?Όσοι είσαστε από επαρχία σκεφτεστε να επιστρέψετε στα πατρικά σας?
:beer:

Απο δουλειές καλά παραδόξως μα όχι κι απο λεφτά. Έπαψε να είναι ανάλογο. Προσωπικά με σκίσανε με μεγάλη ακάλυπτη επιταγή και σε συνδυασμό με τεράστια δυσκολία στις εισπράξεις νιώθω την ΄δύναμη' να με τραβάει σα κάτω.
Το να επιστρέψω στο σπίτι στην επαρχία κομμάτι δύσκολο τώρα με την οικογένεια αλλά είναι πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Παίζει ανησυχία τρελλή μα δεν θα ήθελα να 'επιστρέψω' ως αμυνόμενος αλλά το αντίθετο.

Spam off.

Σήμερα με την βρόχα στο λασπωμένο Κορωπί το φχαριστήθηκα το Tenere μας. Το sahara είναι πολύ καλό και στην βροχή (σε σχέση με το Tourance) με αρκετή πληροφορία. Ενα optional ΑΒS δεν θα με χάλαγε στην καλογυαλισμένη και λαδωμένη άσφαλτο πάντως...
Επόμενη κίνηση είναι να φέρω ρεύμα στο κόκπιτ. Θα πρέπει να προμηθευτώ κάποιο kit (όπως της makan π.χ) ή να πάω σε εναν ηλεκτρολόγο κατ'ευθείαν;
Μερσί.

daz
08/02/2012, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος

Σήμερα με την βρόχα στο λασπωμένο Κορωπί το φχαριστήθηκα το Tenere μας. Το sahara είναι πολύ καλό και στην βροχή (σε σχέση με το Tourance) με αρκετή πληροφορία. Ενα optional ΑΒS δεν θα με χάλαγε στην καλογυαλισμένη και λαδωμένη άσφαλτο πάντως...
Επόμενη κίνηση είναι να φέρω ρεύμα στο κόκπιτ. Θα πρέπει να προμηθευτώ κάποιο kit (όπως της makan π.χ) ή να πάω σε εναν ηλεκτρολόγο κατ'ευθείαν;
Μερσί.


Κάποια στιγμή πρέπει να το δοκιμάσω το sahara. :beer:

Για τα ηλεκτρικά περίμενε τον Πρόεδρα. :)

Anty12
08/02/2012, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος

Επόμενη κίνηση είναι να φέρω ρεύμα στο κόκπιτ. Θα πρέπει να προμηθευτώ κάποιο kit (όπως της makan π.χ) ή να πάω σε εναν ηλεκτρολόγο κατ'ευθείαν;
Μερσί.


Αν πιάνουν τα χέρια σου, το φτιάχνεις μόνο σου.Αν όχι ηλεκτρολόγο ή Μακαν.
Κόστος το πρώτο από 2 Ε, το δεύτερο περίπου 20 Ε

peskandritsos
08/02/2012, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Σειρα εχουν τωρα οι ζαντες :rotflmao: Άλλο πραγματάκι έχει σειρά!!! :D
Αναμείνατε.:beer: :sun: :sun:

ggs
08/02/2012, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Άλλο πραγματάκι έχει σειρά!!! :D
Αναμείνατε.:beer: :sun: :sun:



θα εχει να κανει με αυξηση αποδοσης ? :D


ναι , ειμαι περιεργος και ανυπομονος ....:blush:

Anty12
08/02/2012, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Άλλο πραγματάκι έχει σειρά!!! :D
Αναμείνατε.:beer: :sun: :sun:


ο βήχας και τα λεφτά δεν... ρπμ.......:mad: :rolleyes: :lol:


ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΛΕΜΕ....ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΛΕΜΕ.......

ggs
08/02/2012, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
ο βήχας και τα λεφτά δεν... ρπμ.......:mad: :rolleyes: :lol:


ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΛΕΜΕ....ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΛΕΜΕ.......

Αστον ρε πρόεδρα , να περνούμε μάτι κι εμείς που δεν…
Στρατο , βάζε πραμα …. Είσαι ο …Ρον Τζερεμυ των τενερε….
:lol: :beer:

peskandritsos
08/02/2012, 11:55
Άντε βρε παλιόπαιδα, με συγκινήσατε με τα καλά σας λόγια και θα το μαρτυρήσω.

Πρόεδρα μάλλον δεν θα βελτιώσω φρένα γιατί στο χώμα το πιο δυνατό δάγκωμα στα μπροστινά θα έχει άσχημες συνέπειες.

Απλά παρήγγειλα pc..:blush: :blush: :blush:

να δω τώρα που θα το πάω για καλή χαρτογράφηση :D

Σιγά μην έδινα το τενερε για 4.000

:evil: :evil: :evil: :evil:

ggs
08/02/2012, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

Απλά παρήγγειλα pc..:blush: :blush: :blush:



Καλά το υποψιάστηκα…:winka:
Με γειες Στρατο , να σε καλά να το τουμπανίαζεις ….:beer:
Ξέρεις τώρα …φωτο , λεπτομέρειες,που,ποσο κ.λ.π.
:wave2:

ΥΓ : ο προεδρας τα λέει αυτά γιατί φοβάται τον θώκο του… :lol:

peskandritsos
08/02/2012, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Καλά το υποψιάστηκα…:winka:
Με γειες Στρατο , να σε καλά να το τουμπανίαζεις ….:beer:
Ξέρεις τώρα …φωτο , λεπτομέρειες,που,ποσο κ.λ.π.
:wave2:

ΥΓ : ο προεδρας τα λέει αυτά γιατί φοβάται τον θώκο του… :lol: Ευχαριστώ ρε ψηλέ.

Αλλά ξέρεις, ότι τα desert chaki πρέπει να είναι τα πιο γρήγορα και αναγκάστηκα να το βελτιώσω λιγάκι γιατί κάτι αραπάκια και κάτι ασπρουλιάρικα είχαν αρχίσει και βγάζανε γλώσσα.:p :p :p

leontheprof
08/02/2012, 13:22
Aμφισημε ρωτησα εγω για ρευμα, υπαρχουν οι εξης λυσεις

1. Πας απο Makan και περνεις αυτο το κιτ που εχει 30 ευρα, το οποιο ομως θελει και εναν ανταπτορα για σου βγαλει εξοδο οπως αυτον του αυτοκινητου ο οποιος εχει αλλα 13 ευρα.

Απο makan.gr

"Αυτή η παροχή ρεύματος σχεδιάστηκε ειδικά για την Tenere. Μπορεί να τοποθετηθεί στην βάση του προβολέα, χρησιμοποιώντας ένα στήριγμα από ανοξείδωτο χάλυβα. Το σετ περιλαμβάνει τα καλώδια με το προστατευτικό τους περίβλημα, την ασφάλεια και οτιδήποτε χρειάζεται για την τοποθέτηση, η οποία είναι εύκολη. Η διάμετρος της παροχής είναι μικρή και για να χρησιμοποιήσετε φορτιστή αυτοκινήτου θα χρειαστείτε τον αντάπτορα 030-0017"

Αυτος λοιπον ο ανταπτορας εχει 13 ευρωπαικα.

2. Πας καπου στην Αλιμου και περνεις απο ενα μαγαζι με Ναυτιλιακα ειδη εναν ανταπτορα αυτοκινητου ο οποιος εχει γυρω στα 20 ευρα, ειναι αδιαβροχος κτλ κτλ και πας σε εναν ηλεκτρολογο μηχανων (εχω εναν να σου πω κοντα σου, αυτος μου ειπε κι εμενα) και στον προσαρμοζει πανω στο κοκπτιτ.

Μη παρεις της πλακας ανταπτορα γιατι δε θα ειναι αδιαβροχος και εχουμε να κανουμε με ρευματα.

Anty12
08/02/2012, 13:48
Λοιπόν ...τα 30 Ε που ζητάει η Μακάν ...είναι απλά ΛΗΣΤΕΙΑ

Αυτά τα "σχεδιασμένο ειδικά για Τενερέ" να τα πουν αλλού..είναι οι περίφημοι αντάπτορες της BMW που για να συνδέσεις ένα απλό GPS, πρέπει να βάλεις από πάνω ένα άλλο, έξτρα αντάπτορα, τον οποίο θα πλερώσεις βεβαίως-βεβαίως.Άσε που το βάζουν τρυπώντας στο πλάι, με την είσοδο προς τα πάνω...ότι πρέπει για να μαζεύει νερά, υγρασία, σκόνες, λάσπες και ότι άλλο.


Δεν υπάρχουν αδιάβροχοι αντάπτορες στα ναυτιλιακά (απ' όσο ξέρω) απλά έχουν τάπες που εφαρμόζουν ερμητικά, και είναι ανοξείδωτοι γιαυτό είναι ακριβοί.

Οπότε.....

-Μπρίζα σε στυλ αναπτήρα αυτοκινήτου, απλή και πλαστική , με τάπα, από καταστήματα ηλεκτρονικών = 1 Ε

-Ασφάλεια (όπως οι υπόλοιπες της μηχανής) 1Α μέχρι 3Α μαζί με την βάση της = 1-2 Ε

-Καλώδιο 2χ1.5mm περίπου 1.5m = τσάμπα αν πας σε οποιοδήποτε ηλεκτρολόγο και σου δώσει ένα ρετάλι, άντε να δώσεις 0.5 Ε ....έτσι για το αντέτ....

-Κολλητήρι από κολλήτο σου αν έχεις κάνα φίλο μάστοράντζα...σε κόβω να μην έχεις.... οπότε τα πας σε όλα σε ηλεκτρολόγο.

-Τέλος το μπριζάκι, θα το βάλεις οριζόντια, πάνω στο μπαράκι, εφαρμόζοντας το με έναν απλό σφιγκτήρα ή ακόμα και με απλή μονωτική ταινία


Η παραπάνω κατασκευή, έχει κάνει 35000 χλμ. απ' τα Καρπάθια μέχρι την Πολωνία, πρόβλημα ουδέν, με βροχή-χαλάζι-καμικάζι, με συνδεδεμένα και GPS, και κομπρεσσέρ, και φορτιστές....


Κάποιος να πει στην Μακάν ότι οι καιροί άλλαξαν.....φιλιά στα μούτρα


:beer:


edit: Φώτο από την κατασκευή (revision-1) στην σελίδα 32 του παρόντος

el-Gatto
08/02/2012, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
[B]Λοιπόν ...τα 30 Ε που ζητάει η Μακάν ...είναι απλά ΛΗΣΤΕΙΑ
Κι άμα προσθεσεις και τον ανταπτορα για να κάνουν οι κανονικοι φορτιστες (+20) ,ειναι 2ΧΛΗΣΤΕΙΑ.

Συμφωνώ ,το λοιπον ,με τον έταιρο Πρόεδρα. (σαν πολλοι μαζευτήκαμε και θα φαμε τα μουστάκια μας):p

Επειδη ομως το'χω ψαξει αρκετά ,εχοντας βαλει παροχή ρεύματος σε ολα τα μοτό μου ,θα προτεινω τα εξής.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ αδιάβροχες μπρίζες (αναπτηρες-ανταπτορες-πες τους οπως θελεις)
Ειναι μασιφ κατασκευές ,με πολυ καλη ποιοτητα ,κι ΑΝ τους εγκαταστησεις κ σωστά ,ειναι οντως ΑΔΙΑΒΡΟΧΟΙ.
Τους βρισκεις στα Ναυτιλιακα ,πλερώνωντας 3 ευρά ΜΑΧ (αλλιως ,σ'εφαγαν)
Θελεις ακομα(οπως ειπε κι ο Προεδρας)
-λιγο καλωδιο (τσαμπα)
-μερικους ακροδεκτες-φισάκια (σχεδον τσαμπα -παιρνεις καμια 20αρια ,για να χεις 0,50 ευρω)
-1 ασφαλειοθηκη + ασφαλεια (κανα ευρώ)
-Τι??? ΔΕΝ εχεις κολητήρι??? Ομορφάάάάάαά΄ντρα μουουουουουου....ΔΕΕΕΕΕΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ...
-φτιαχνεις τις ενωσεις ,σφιγγοντας με μια πενσουλα τα ακροδεκτάκια (αρσενικο-θυληκο) και καθάρισες.

-Προαιρετικά ,και αν οι γνωσεις σου φτανουν μεχρι εκει ,μπορεις αν παρεμβαλεις κι ενα ρελε στο κυκλωμα ,για να ελαχιστοποιησεις τα φορτια και την επικυνδινοτητα του κυκλωματος.
-ΑΝ πας σε ηλεκτρολογο για την εγκατασταση ,ζητησε του να σου φτιάξει το κυκλωμα με ρελε.(θα καταλαβει)

-Τελος ,το Τενερέ μας ,εχει την ΤΕΛΕΙΑ θεση για να τοποθετηθει η παροχη ,η οποιά θέση την καθιστα και 100% αδιάβροχη.
Παραθέτω φωτο ,απο την δικιά μου εγκαατσταση:


246952

el-Gatto
08/02/2012, 14:53
Ολο το πακετάκι (με την εγκατασταση απο μένα βεβαια) δεν μου κοστισε πανω απο 5 ευρά.

Για να τρυπησεις-φτιάξεις την υποδοχη για να κουμπωσει η μπρίζα ,χρειάζεσαι:
-να βγαλεις το πλαϊνο καπακι
-να το αποσυναρμολογησεις σε 2 τεύχη
-να το τρυπήσεις με ενα κωνικο τρυπάνι ,μεταβλητης διαμέτρου.
-βαζεις μεσα την μπριζα-σφιγγεις το κοντρα παξιμάδι-συναρμολογεις το καπακι
-κουμπωνεις τα ακροδεκτάκια - κουμπωνεις το καπακι
-ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ
Μπρίζα Ανοιχτή


246953

Anty12
08/02/2012, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από El-Presidente
Κι άμα προσθεσεις και τον ανταπτορα για να κάνουν οι κανονικοι φορτιστες (+20) ,ειναι 2ΧΛΗΣΤΕΙΑ.


-Τελος ,το Τενερέ μας ,εχει την ΤΕΛΕΙΑ θεση για να τοποθετηθει η παροχη ,η οποιά θέση την καθιστα και 100% αδιάβροχη.
Παραθέτω φωτο ,απο την δικιά μου εγκαατσταση:

Σε όλα μαζί σου ...εκτός από την θέση....αν την ξεχάσεις ανοιχτή ή σε πολύ βροχή, θα έχεις πρόβλημα.....









Αμα παίζει καμιά Ακράπα, σαν αυτή που φορούσε ο Billys ψήνομαι :D

el-Gatto
08/02/2012, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σε όλα μαζί σου ...εκτός από την θέση....αν την ξεχάσεις ανοιχτή ή σε πολύ βροχή, θα έχεις πρόβλημα.....
Εχεις δικιο ,αλλά ενοείται οτι ΔΕΝ θα την ξεχάσεις ανοιχτη.
Ακομα ομως κι αν....υπάρχει προβλεψη. Εχει στον πατο της μπριζας 2 τρυπάκια αποστράγγισης.

Kαι μια και μιλάμε για πατέντες ,ακριβώς απέναντι εχω τοποθετησει το BALAST των XID ,που φωτιζουν την πορεία μου.


246954

el-Gatto
08/02/2012, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Αμα παίζει καμιά Ακράπα, σαν αυτή που φορούσε ο Billys ψήνομαι :D
Αμα έχεις το νου σου στα μεταχείρω ,κατι θα βρεις.
Και μετα ,ενα U στον Παπαγιάν....κι εισαι έτοιμος.

Κokpit...


246955

jpk chios
08/02/2012, 22:05
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΛΕΥΩ!Εγώ έδωσα €350 για να πάρω για την κόρη μου τη μεγάλη τα ρουχαλάκια της για του χρόνου το χειμώνα τώρα που έχει εκπτωσεις...
:( :( :(

leontheprof
08/02/2012, 22:47
Ομορφαντρα μου El-Presidente πες μου οτι μενεις Αθηνα να ερθω να μου τα κανεις κι εμενα γιατι αμα τα κανω εγω ολα αυτα που λες με κοβω να μην υπαρχω μετα :P

Με το αζημειωτο βεβαια :) :)

Αμφίσημος
09/02/2012, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΛΕΥΩ!Εγώ έδωσα €350 για να πάρω για την κόρη μου τη μεγάλη τα ρουχαλάκια της για του χρόνου το χειμώνα τώρα που έχει εκπτωσεις...
:( :( :(

Kαι κάποιοι θα ζηλεύουν εσένα. Καλά ξηγήθηκες.

Anty12
09/02/2012, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΛΕΥΩ!Εγώ έδωσα €350 για να πάρω για την κόρη μου τη μεγάλη τα ρουχαλάκια της για του χρόνου το χειμώνα τώρα που έχει εκπτωσεις...
:( :( :(

Κακώς ζηλεύεις....

peskandritsos
09/02/2012, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΛΕΥΩ!Εγώ έδωσα €350 για να πάρω για την κόρη μου τη μεγάλη τα ρουχαλάκια της για του χρόνου το χειμώνα τώρα που έχει εκπτωσεις...
:( :( :( Και 'γω σε ζηλεύω που μένεις σε νησί.:evil: :wave2: :evil:

el-Gatto
10/02/2012, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Ομορφαντρα μου El-Presidente πες μου οτι μενεις Αθηνα να ερθω να μου τα κανεις κι εμενα γιατι αμα τα κανω εγω ολα αυτα που λες με κοβω να μην υπαρχω μετα :P

Με το αζημειωτο βεβαια :) :)
Φίλε μου ,Αθήνα μένω ,αλλά ,στη "δικιά" μου ,αφενός προ-υπήρχε η γραμμή(καλώδιο απο την μπαταρία) απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ,την οποια κ κράτησα) ,αφ'εταίρου ,επειδή δεν εχω χώρο ,την υπολοιπη εγκατάσταση ,την έκανα χρησιμοποιώντας τον χώρο & τα εργαλεία γνωστού μου-γείτονα-ηλ/γου αυτ/των.
Δεν γίνεται οπως καταλαβαίνεις ,να του πάω και μια 2η μοτο εκει ,για να κάνω τα ίδια.
Οσο για το να πάρω χρήματα γι'αυτο ,το θεωρω αδιανόητο.
Αν ήταν έτσι ,δεν θα ανέβαζα εδω πληροφοριες τυπου: "καν'το μόνος σου"

Αυτό που μπορώ ,ευχαρίστως να κάνω ,ειναι να σε βοηθήσω-καθοδηγήσω ,ακόμα και τηλ/κά ,για το τί?/ & πως?

Αν "πιάνουν" τα χέρια σου ,ξεκίνα και θα τα καταφέρεις.
Αν όχι ,πάρε τα απαραίτητα ,όπως εχουν περιγραφεί πιο πάνω ,και πήγαινε στον μηχανικο σου ,ή σε καποιον ηλ/γο που θα'χει όρεξη ,να σου κάνουν την εγκατάσταση.
Θα ειναι λιγότερο απο μιση ώρα δουλειά γι'αυτους.
Και φαντάζομαι ,οχι με τραγικο κοστος.


ΥΓ Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα ,αυτο ακριβώς εκμεταλεύεται η ΤΟΥΡΑΤΕΚ. Την αδυναμία γνωσεων-συνδεσμολογίας μιας τετοιας...."διάταξης" να το πώ;
Οπότε ,σου λέει: "ή παρ'το απο μένα -Fit'n'Go- κ βάλτο μονος σου, -ή- παρε τα μλιμπλιμπλίκια σχεδόν τσάμπα ,και δώσε τα ρέστα σ'εναν ηλ/γο να σου τα μοντάρει."

Προσθέτω λοιπον εγω: πάρε τα μπλιμπλιμπλίκια ,και καν'το μόνος σου. Αμα δεν δοκιμάσεις ,ποτε δεν θα μάθεις. :beer:

peskandritsos
10/02/2012, 09:38
[i]

Προσθέτω λοιπον εγω: πάρε τα μπλιμπλιμπλίκια ,και καν'το μόνος σου. Αμα δεν δοκιμάσεις ,ποτε δεν θα μάθεις. :beer: [/B] Συμφωνώ αρκεί να μη γίνει και καμιά ζημιά ανεπανόρθωτη!!!:beer:

el-Gatto
10/02/2012, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Συμφωνώ αρκεί να μη γίνει και καμιά ζημιά ανεπανόρθωτη!!!:beer:
Mε + & - απο μπαταρία ,και με ασφαλειοθήκη ενδιάμεσα ,δεν μπορεί να υπάρξει κατι ανεπανορθωτο.
Ουτε καν ζημιά.
ΔΕΝ επεμβαίνεις στο ηλ.κυκλωμα της μοτο.
Απλά ,δημιουργεις ενα εξτρα μικρο κυκλωματάκι ,με πάροχο την μπαταρία.
Ακομα και σε περιπτωση λαθους-βραχυκυκλώματος ,απλά θα καίει την ασφάλεια.

leontheprof
10/02/2012, 13:40
Φανταζομαι αμα παω σε μοτοηλεκτρολογο θα μου κανει την πατεντα με την ασφαλεια ε? Παντως εμενα μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι η πριζα εχεδι γυρω στα 20 ευρα απο μαγαζι με Ναυτιλιακα. Τεσπα, αμα εχω καμια απορια θα σε ρωτησω εννοειται.

el-Gatto
10/02/2012, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Φανταζομαι αμα παω σε μοτοηλεκτρολογο θα μου κανει την πατεντα με την ασφαλεια ε? Παντως εμενα μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι η πριζα εχεδι γυρω στα 20 ευρα απο μαγαζι με Ναυτιλιακα. Τεσπα, αμα εχω καμια απορια θα σε ρωτησω εννοειται.
σου στελνω το τηλ μου με πμ....:wave2:

alexioannides
11/02/2012, 12:54
kalhmera
sto tenere pou mporei na topo8eth8ei h monada synagermou??? dokimasa se polla shmeia alla pantou kapoia problhmata 8a exw
1- katw apo to piso deksi plastiko an to balw, mellontika de 8a mporw na bidwsw plaines balitses
2- mprosta deksi plasiko einai poly konta sto psygeio kai to kalokairi 8a exw problhma me tis 8ermokrasies
3- katw apo thn sela de xoraei kai de 8a akougetai
4-?????????????

NickolasV
12/02/2012, 20:34
Καλησπέρα,
έχω τοποθετήσει μπριζάκι με το που πήρα την μοτό.
(El Presidente στα ίδια σημεία αλλά ανάποδα - το slim ballast χωράει μέσα στο πλαστικό :winka: )

Υπενθυμίζω το free μπριζάκι κάτω από τα όργανα, παίρνει από την ασφάλεια τον "φώτα θέσης/ tail light" - 5Α αν θυμάμαι καλά - και δουλεύει μόνο με το κλειδί επάνω και στο "ΟΝ" ή την κλειδαριά στο "Ρ".

Μπριζάκι από ναυτιλιακά και μόνο, είχα αρχικά απλό και σκούριασε αμέσως!

!!!!ΟΧΙ ΑΝΑΠΤΗΡΑ!!!!

alexioannides
13/02/2012, 06:33
gia thn syndesh tou synagerkou eimai ok (8a xrisimopoihsw ta mama bysmata)
thn monada tou synagermou 8elw na ma8w pou thn topo8etoume. se poi shmeio ths mhxanhs

Anty12
13/02/2012, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
gia thn syndesh tou synagerkou eimai ok (8a xrisimopoihsw ta mama bysmata)
thn monada tou synagermou 8elw na ma8w pou thn topo8etoume. se poi shmeio ths mhxanhs


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=113

alexioannides
13/02/2012, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=113

opws eipes kai esy (poly sosta omologoumenos) pisw apo thn mpataria einai mono ta bysmata!
o synegermos de xwraei se kanenan meros katw apo thn sela. oute sta pisw plastika pou einai oi xeirolabes!
sthn maska na ton balw?

peskandritsos
15/02/2012, 21:56
Αύριο μπαίνει το pc με δυναμομέτρηση πριν και μετά...

Αναμείνατε...:D

leontheprof
15/02/2012, 21:59
Τρελανε μας κι αλλο, αμα τυχει και συναντηθουμε μη τυχόν και μου το δωσεις βολτα οσο και να στο ζηταω :bigcry: :bigcry: :bigcry:

el-Gatto
16/02/2012, 18:11
H δικιά μου ,φοράει P.C.5 + Οpen DNA + 2 X Acrap.
Εχει γίνει ρύθμιση "χάρτη" & ΔυναμοΜέτρηση στο P.H.

Μιάς κ ο φίλος "peskandritsos" ,ετοιμάζεται για κάτι παρόμοιο ,επισυνάπτω την δυναμομέτρηση της δικιάς μου ,ωστε να μπορέσουμε να έχουμε -πιθανα- συγκριτικά αποτελέσματα.

σσ. Ελπίζω τα αποτελέσματά σου ,να είναι καλύτερα απο τα δικά μου.
Αντε να δοκιμάσουμε κ κανα καινουργιο "χάρτη". ;)


247682

peskandritsos
17/02/2012, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από El-Presidente
H δικιά μου ,φοράει P.C.5 + Οpen DNA + 2 X Acrap.
Εχει γίνει ρύθμιση "χάρτη" & ΔυναμοΜέτρηση στο P.H.

Μιάς κ ο φίλος "peskandritsos" ,ετοιμάζεται για κάτι παρόμοιο ,επισυνάπτω την δυναμομέτρηση της δικιάς μου ,ωστε να μπορέσουμε να έχουμε -πιθανα- συγκριτικά αποτελέσματα.

σσ. Ελπίζω τα αποτελέσματά σου ,να είναι καλύτερα απο τα δικά μου.
Αντε να δοκιμάσουμε κ κανα καινουργιο "χάρτη". ;) ΜΈ είπε ο μηχανικός να το μετρήσουμε αφού περπατήσει λίγα χιλιόμετρα για να μπορέσει να κάνει και κάποιες αυτορυθμίσεις μόνο του.(δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό):rolleyes:
Ο χάρτης είναι (δωρεάν) από την off the road όπου έγινε και η αγορά.
Όταν κάνω την δυναμομέτρηση θα την παραθέσω αλλά νομίζω ότι για να είναι και άμεσα συγκρίσιμες θα πρέπει να γίνουν στο ίδιο δυναμόμετρο.
Πάντως στο δρόμο εγώ κατάλαβα αρκετή διαφορά.;) ;) ;)

Φοβάμαι ότι και στην κατανάλωση θα δω διαφορά.:D

tzarot
17/02/2012, 11:41
Τόσα χρήματα απλά για 2hp + και -1350rpm κάτω για την μέγιστη ροπή...
Δεν ξέρω πολλά μου φαίνονται...

stealth
17/02/2012, 14:32
Βασικα δεν είναι μόνο 2άλογα παραπάνω αλλά 5+ αφού 41 πραγματικά βγάζουν τα μαμα τενερέ, τουλάχιστον σύμφωνα με όσες δυναμομετρήσεις περιοδικών έχω δεί.

Επειδή μενδιαφέρει και μένα μια τέτοια βελτιωση αλλά με απασχολεί ιδιαίτερα η κατανάλωση, μπορείτε μελλοντικά να γράψετε τι καίνε παραπάνω όσοι έχετε βάλει PC κτλπ. ?

peskandritsos
17/02/2012, 14:39
Και ακόμα πιο βασικά αυτό που νιώθω εγώ με την μικρή μου πείρα είναι ότι έχεις παραπάνω δύναμη σε όλο το φάσμα των στροφών που σημαίνει ότι θα βοηθάει πολύ σε μια προσπέραση οριακή και σε μεγάλο φόρτωμα.:wave2:

peskandritsos
17/02/2012, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stealth
Επειδή μενδιαφέρει και μένα μια τέτοια βελτιωση αλλά με απασχολεί ιδιαίτερα η κατανάλωση, μπορείτε μελλοντικά να γράψετε τι καίνε παραπάνω όσοι έχετε βάλει PC κτλπ. ? Σήμερα γιόμισα μπενζίνα και μηδένισα για να μετρήσω κατανάλωση.
Στο επόμενο γέμισμα θα μάθετε όλοι... :D :sad: :eyepop: :hypnotize :look: :look: :look:

el-Gatto
17/02/2012, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και ακόμα πιο βασικά αυτό που νιώθω εγώ με την μικρή μου πείρα είναι ότι έχεις παραπάνω δύναμη σε όλο το φάσμα των στροφών...
Αυτό!

Καθώς επίσης ,και ότι νιώθεις το μοτέρ πιο "ζωντανό" και πιο δυνατό παντού ,κ' ανεβάζει κ πιο γρήγορα.

Οσο για την κατανάλωση ,μην νομίζετε οτι ανεβαινει ,αν δεν το "κυνηγήσεις".
Μην σας πω οτι -υπο τις ιδιες συνθηκες- κατεβαινει κιολας ,λογω πιο ευρυθμης λειτουργίας του μοτερ.


ΥΓ: Για αναφέρετε καταναλώσεις ,αλλά κ υπο ποιες συνθηκες ,για να μπορεσουμε να συγκρινουμε ,οσο αυτο ειναι δυνατον.

tzarot
17/02/2012, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stealth
Βασικα δεν είναι μόνο 2άλογα παραπάνω αλλά 5+ αφού 41 πραγματικά βγάζουν τα μαμα τενερέ, τουλάχιστον σύμφωνα με όσες δυναμομετρήσεις περιοδικών έχω δεί.

Επειδή μενδιαφέρει και μένα μια τέτοια βελτιωση αλλά με απασχολεί ιδιαίτερα η κατανάλωση, μπορείτε μελλοντικά να γράψετε τι καίνε παραπάνω όσοι έχετε βάλει PC κτλπ. ?

Πάντως παιδιά το δικό μου μετρημένο 5 μήνες αφού το χα στις 19/4/2010 έδινε 46,8
και 5,8 kg.m στις 5531rpm χωρίς τίποτε απολύτως πιραγμένο, οπότε μάλλον για περίεργα μου τα λέτε...


247724

peskandritsos
17/02/2012, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Πάντως παιδιά το δικό μου μετρημένο 5 μήνες αφού το χα στις 19/4/2010 έδινε 46,8
και 5,8 kg.m στις 5531rpm χωρίς τίποτε απολύτως πιραγμένο, οπότε μάλλον για περίεργα μου τα λέτε... αυτη μαλλον ειναι μετρηση στο στροφαλο και οχι στη ροδα.

tzarot
17/02/2012, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
αυτη μαλλον ειναι μετρηση στο στροφαλο και οχι στη ροδα.

Στη ρόδα φίλε, στην ρόδα. Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η δυναμομέτρηση στον στρόφαλο απαιτεί μέτρηση με τον κινητήρα εκτός λυμένο και σε ειδική βάση και φυσικά γίνεται μόνο απο τα εργοστάσια παραγωγής.

Είναι προφανές ότι δεν έλυσα την μηχανή μου για να μετρήσω την ιπποδύναμη στον στρόφαλο!!!

peskandritsos
17/02/2012, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Στη ρόδα φίλε, στην ρόδα. Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η δυναμομέτρηση στον στρόφαλο απαιτεί μέτρηση με τον κινητήρα εκτός λυμένο και σε ειδική βάση και φυσικά γίνεται μόνο απο τα εργοστάσια παραγωγής.

Είναι προφανές ότι δεν έλυσα την μηχανή μου για να μετρήσω την ιπποδύναμη στον στρόφαλο!!! Γι' αυτό τελικά συγκρίσιμα είναι μόνο όταν γίνονται στο ίδιο μηχάνημα.
Κάποιος άλλος μου είχε πει ότι πραγματικούς ίππους βγάζει περίπου 39

el-Gatto
17/02/2012, 21:04
Πάντως ,καμια δυναμομετρηση -παγκοσμίως- ΔΕΝ εχει δειξει ("μαμά") ,τόσο καλα αποτελέσματα.
2 τα τοινά:
1) Πέτυχες το καλύτερο μοτέρ 660 που εφτιαξε η Minarelli
2) Eχει σφάλμα μέτρησης το δυναμόμετρο (ή ο χειριστής του) που έκανες τη μέτρηση.

Σου εύχομαι να ειναι το (1) ,γιατι άμα το τσιγκλίσεις κ λιγο ακομα ,θα γινει πύραυλος.:rotflmao: :rotflmao:


ΥΓ: Πέρα απ'την πλάκα ,πρεπει να κανονισουμε ενα meeting.
Mόνο με άμεση ,κ κατ'ιδιαν δοκιμή εκατέρωθεν ,και μάλιστα την ίδια στιγμή ,θα μπορουμε να εχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.:)

tzarot
17/02/2012, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Γι' αυτό τελικά συγκρίσιμα είναι μόνο όταν γίνονται στο ίδιο μηχάνημα.
Κάποιος άλλος μου είχε πει ότι πραγματικούς ίππους βγάζει περίπου 39

Στο πρώτο συμφωνώ. Φυσικά και μια δυναμομέτρηση είναι συγκρίσημη με μία άλλη όταν γίνεται στο ίδιο δυναμόμετρο.

Τώρα για το δεύτερο, ώπα ρε φίλε μήπως παρακατέβηκες? ¨

Κάτι ακόμα, το δυναμόμετρο που έκανα την μέτρηση φαίνεται στην εκτύπωση, τόσο το όνομα του μηχανικού όσο και ο τύπος του δυναμόμετρου. Και τα δύο είναι από τα γνωστά και καλά χαρτιά της αγοράς. Τα συμπεράσματα δικά σας...

tzarot
17/02/2012, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από El-Presidente
Πάντως ,καμια δυναμομετρηση -παγκοσμίως- ΔΕΝ εχει δειξει ("μαμά") ,τόσο καλα αποτελέσματα.
2 τα τοινά:
1) Πέτυχες το καλύτερο μοτέρ 660 που εφτιαξε η Minarelli
2) Eχει σφάλμα μέτρησης το δυναμόμετρο (ή ο χειριστής του) που έκανες τη μέτρηση.

Σου εύχομαι να ειναι το (1) ,γιατι άμα το τσιγκλίσεις κ λιγο ακομα ,θα γινει πύραυλος.:rotflmao: :rotflmao:


ΥΓ: Πέρα απ'την πλάκα ,πρεπει να κανονισουμε ενα meeting.
Mόνο με άμεση ,κ κατ'ιδιαν δοκιμή εκατέρωθεν ,και μάλιστα την ίδια στιγμή ,θα μπορουμε να εχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.:)

Συνάντηση? Πού είσαστε τόσα χρόνια που πηγαίνω εκδρομές. Όπως και νάχει μόλις ο καιρός φτιάξει θα ποστάρω πάλι μια-δύο μεγάλες. Όσοι πιστοί έρχεστε λοιπόν, και τότε τα λέμε και από κοντά.

peskandritsos
18/02/2012, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από El-Presidente


ΥΓ: Πέρα απ'την πλάκα ,πρεπει να κανονισουμε ενα meeting.
Mόνο με άμεση ,κ κατ'ιδιαν δοκιμή εκατέρωθεν ,και μάλιστα την ίδια στιγμή ,θα μπορουμε να εχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.:) Γουστάρω κόντρεςςςςς

Τώρα για το δεύτερο, ώπα ρε φίλε μήπως παρακατέβηκες?

Κάποιος από εδώ μέσα το είπε που είχε πληρώσει για χαρτογράφηση κανά 200άρι και είχε όντως φοβερό εργαλείο,.
Ελπίζω να δει τη συζήτηση και να μας πει λεπτομέρειες.

Μία βόλτα σου είχα διαβάσει αλλά όταν την έκανες δεν είχα χωμάτινα και δεν θα μπορούσα να ακολουθήσω, κάπου στο Καρπενήσι άν θυμάμαι καλά.

$py
22/02/2012, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Θα διαβασεις απο εμενα μολις το βαλω,η παραγγελια εγινε. :-)


Οι εξατμίσεις και το φίλτρο μπήκαν. Μου είπαν από τη yamaha ότι δε χρειάζεται να αλλάξω κάτι, το καταλαβαίνει μόνος του ο εγκέφαλος. Σαφής βελτίωση στα χαμηλά αλλά μην νομίσετε κάτι σημαντικό, πιο πολύ ψυχολογικό είναι. Όλα τα λεφτά πάντως είναι ο ήχος, επιτέλους με ακούνε και την ακούω, χωρίς να ξεκουφαίνω (είναι ταπωμένες).

Επίσης δε πίστευα πόσο βαριές ήταν οι μαμά εξατμίσεις.

Anty12
22/02/2012, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Οι εξατμίσεις και το φίλτρο μπήκαν. Μου είπαν από τη yamaha ότι δε χρειάζεται να αλλάξω κάτι, το καταλαβαίνει μόνος του ο εγκέφαλος. Σαφής βελτίωση στα χαμηλά αλλά μην νομίσετε κάτι σημαντικό, πιο πολύ ψυχολογικό είναι. Όλα τα λεφτά πάντως είναι ο ήχος, επιτέλους με ακούνε και την ακούω, χωρίς να ξεκουφαίνω (είναι ταπωμένες).

Επίσης δε πίστευα πόσο βαριές ήταν οι μαμά εξατμίσεις.


Να πας να κάνεις καυσανάλυση... ο εγκέφαλος διορθώνει ένα 0.5 με 1.5 % , ίσα ίσα για τα το χειμώνα - καλοκαίρι, υψόμετρο κτλ.

Σίγουρα θα σου πάρει κάτω το καύσιμο.....

peskandritsos
24/02/2012, 08:53
Λοιπόν, θέμα 1ο δυναμομέτρηση...



Μας έδειξε 51,2 :D (θα επισυνάψω και εικόνα όταν προλάβω) αλλά θα δείξει λέει και κάτιτις παραπάνω γιατί μας έκλασε η αλυσίδα την ώρα της δυναμομέτρησης.



Θέμα 2ο αλυσιδογράναζα....



Τα afam που είχα βάλει μου κρατήσαν 26000 χλμ. Κόστος που ρώτησα σήμερα 144,00 ευρώ.
Λέτε να ξαναβάλω τα ίδια ή έχει κανείς καμιά καλύτερη πρόταση???

:confused:

Anty12
01/03/2012, 11:38
Κοίτα δω μοντίφες οι φρανγκολεβαντίνοι ρπμ

peskandritsos
01/03/2012, 12:03
Κοίτα δω μοντίφες οι φρανγκολεβαντίνοι ρπμΤι ωραίο οπτικό αποτέλεσμα.:eek:

Αυτό που μοιάζει με καλώδιο στη δεύτερη φωτογραφία στο επάνω μέρος της (ο θεός να την κάνει) εξάτμισης τι υποτίθεται ότι είναι-κάνει?


Η μήπως είναι εξτρά ρεζερβουάρ?

peskandritsos
01/03/2012, 12:09
Θέμα 2ο αλυσιδογράναζα....



Τα afam που είχα βάλει μου κρατήσαν 26000 χλμ. Κόστος που ρώτησα σήμερα 144,00 ευρώ.
Λέτε να ξαναβάλω τα ίδια ή έχει κανείς καμιά καλύτερη πρόταση???

:confused:Τελικά έβαλα DID X ring με 126 ευρώ από stelplet.
Nομίζω καλή τιμούλα.

Anty12
01/03/2012, 12:25
Τι ωραίο οπτικό αποτέλεσμα.:eek:

Αυτό που μοιάζει με καλώδιο στη δεύτερη φωτογραφία στο επάνω μέρος της (ο θεός να την κάνει) εξάτμισης τι υποτίθεται ότι είναι-κάνει?


Η μήπως είναι εξτρά ρεζερβουάρ?


Ρεζερβουάρ είναι

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=265147&page=232

Anty12
02/03/2012, 13:01
Μάγκες την προσοχή σας λίγο....

Προσπαθώ να κάνω μια λίστα με τελικά εξατμίσεων που μπαίνουν πάνω στο Τενερέ.Δεν εννοώ αυτά που οι εταιρίες βγάζουν ειδικά για ΧΤ660Ζ όπως Akrapovic, Remus κτλ αλλά τελικά όπως π.χ. το μονό τελικό της Άκρα για ΚΤΜ 640 και 660 ή το Hexacone της Remus.....

Όσοι έχουν βάλει/ταιριάξει τέτοια τελικά (όπως ο El-Presidente για παράδειγμα), μονά ή διπλά, ας μπουν στον κόπο να απαντήσουν, γράφοντας: εταιρία, τύπο, μοντέλο, και θα ενημερώνω εγώ την λίστα....έλα μπράβο.....

Η Λίστα

1_Akrapovic M-HZ005 e1-0617 (http://akrapovic.de/?main=abe_download_motorrad&menu=5)...Μονό, θέλει πατέντα για μην ακουμπάει στην ουρά

2_Remus Hexacone titanium από Yamaha Fazer 1000 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=67982&page=38)...Μονό, θέλει μικρές μετατροπές για να μπει, συλλέκτης 54mm

3_Akrapovic slipon e1-05xx για ΚΤΜ LC4 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=117520)...την συγκεκριμένη την έχω δει σε Τενερέ, πολύ καλή

peskandritsos
02/03/2012, 13:12
Μάγκες την προσοχή σας λίγο....

Προσπαθώ να κάνω μια λίστα με τελικά εξατμίσεων που μπαίνουν πάνω στο Τενερέ.Δεν εννοώ αυτά που οι εταιρίες βγάζουν ειδικά για ΧΤ660Ζ όπως Akrapovic, Remus κτλ αλλά τελικά όπως π.χ. το μονό τελικό της Άκρα για ΚΤΜ 640 και 660 ή το Hexagon της Remus.....

Όσοι έχουν βάλει/ταιριάξει τέτοια τελικά (όπως ο El-Presidente για παράδειγμα), μονά ή διπλά, ας μπουν στον κόπο να απαντήσουν, γράφοντας: εταιρία, τύπο, μοντέλο, και θα ενημερώνω εγώ την λίστα....έλα μπράβο.....Έχεις θέμα τελικά με τις εξατμίσεις εε?

Anty12
02/03/2012, 13:21
Έχεις θέμα τελικά με τις εξατμίσεις εε?

Και με το πρασόρυζο έχω ρε......αλλά δεν το γράφω......:mad: :D

ggs
02/03/2012, 16:01
ξερει κανεις τιποτα γι αυτα τα καγκελα ?
248773

Αμφίσημος
02/03/2012, 17:32
Ξέρω μόνο πως είναι too much 4 nothing.

peskandritsos
02/03/2012, 18:35
Και θα προσθέτουν και 4-5 κιλά στα 208 που έχουμε ήδη.
Όμως πρέπει να προστατεύουν καλά!!:a012:

peskandritsos
02/03/2012, 18:44
Πρόεδρα, ουσιαστική διαφορά θα δεις στην απόδοση της μηχανής ΜΟΝΟ άν βάλεις και τα τρία στάδια στο μίγμα αέρα (DNA) και τα συνδιάσεις και με pc.

Το δικό μου έχει μεγάλη διαφορά.Άλλη μηχανή σε γκάζι και ήχο.(Μόνο μη μου τινάξει τα πέταλα):look:

Η εξάτμιση δε νομίζω να έχει παίξει ιδιαίτερο ρόλο.

Κέρδισε κανά δυο κιλά αλλά μόλις βγάλουμε τα χειμωνιάτικα ρούχα θα είναι μία η άλλη.:wave2:

Nicolas
02/03/2012, 20:25
ξερει κανεις τιποτα γι αυτα τα καγκελα ?
248773


http://www.rumbux.co.za/products.html
:beer:

Anty12
02/03/2012, 20:46
Πρόεδρα, ουσιαστική διαφορά θα δεις στην απόδοση της μηχανής ΜΟΝΟ άν βάλεις και τα τρία στάδια στο μίγμα αέρα (DNA) και τα συνδιάσεις και με pc.

Το δικό μου έχει μεγάλη διαφορά.Άλλη μηχανή σε γκάζι και ήχο.(Μόνο μη μου τινάξει τα πέταλα):look:

Η εξάτμιση δε νομίζω να έχει παίξει ιδιαίτερο ρόλο.

Κέρδισε κανά δυο κιλά αλλά μόλις βγάλουμε τα χειμωνιάτικα ρούχα θα είναι μία η άλλη.:wave2:

Σωστά....ποιο πολύ το κάνω για να έχουμε ένα μπούσουλα για το ποια τελικά ταιριάζουν και μπορούν να μπουν επάνω στην μηχανή

ggs
02/03/2012, 21:14
http://www.rumbux.co.za/products.html
:beer:

ωραια πραγματα εχουν φτιαξει....thanks:beer::beer:

spiridaus
06/03/2012, 19:55
Καλησπέρα!
Επειδή έχω βαρεθεί να κουβαλώ το κράνος αλλά δεν μου κάθεται ωραία το κουτί πίσω, έχετε πρόταση για καμιά πιο ..."κομψή" μπαγκαζέρια ή καποιά άλλη εναλλακτική ;;

daz
06/03/2012, 23:06
ξερει κανεις τιποτα γι αυτα τα καγκελα ?
248773

Τα πλαινά προστατευτικά του ψυγείου έχουν 25 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. ;)

peskandritsos
31/03/2012, 09:24
Μπήκαν τα Τ63.
Να δω πόσο θα κρατήσουν.
Πάντως η πρώτη εντύπωση είναι ότι μάλλον θα μου φύγουν καναδυό σφραγίσματα!:lol:

el-Gatto
31/03/2012, 19:55
Μπήκαν τα Τ63.
Να δω πόσο θα κρατήσουν.
Πάντως η πρώτη εντύπωση είναι ότι μάλλον θα μου φύγουν καναδυό σφραγίσματα!:lol:
Μπά...μην ανησυχεις...ειναι το πρωτο σοκ....μεγαλη διαφορα σε φασαρία σε σχεση με τα anakee...αλλα κατα τ'άλλα ολα καλά. :)

(τα ίδια φοράω κι εγω) ;)
http://i40.tinypic.com/2lavqy9.jpg

jpk chios
02/04/2012, 22:04
Παραθέτω το link μόνο και μόνο γιατί έχει μαζεμένα πολλά πράγματα. http://www.wemoto.com/bikes/yamaha/xt_660_z_tenere/08-09/

jpk chios
02/04/2012, 22:20
Αρώτηξης:Πού μπορώ να βρω τις πλαστικές βίδες της ΥΑΝΑΗΑ? Τί μέγεθος είναι? Μ6? Να υποθέσω ότι όλες οι Μ6 έχουν ιδιο σπειρομα? όλες οι πλαστικές βίδες του TENERE να υποθέσω ότι έχουν το ίδιο μέγεθος?

jpk chios
02/04/2012, 22:31
Καλησπέρα!
Επειδή έχω βαρεθεί να κουβαλώ το κράνος αλλά δεν μου κάθεται ωραία το κουτί πίσω, έχετε πρόταση για καμιά πιο ..."κομψή" μπαγκαζέρια ή καποιά άλλη εναλλακτική ;;
Αν δε φοβάσαι μη στο κλέψουν βάλε το μέσα στη θήκη του και πιάσε το με δυχτάκι πίσω στη σχάρα.Υπάρχουν επίσης τανκ μπαγκ που χωράνε ένα κράνος. Υπάρχουν ακόμα και tail bags που μπορεί να κάνεις δουλειά. Όλα με την προυπόθεση ότι δε φοβάσαι τους κλέφτες.Η πιο φτηνή λύση είναι η πρώτη στην οποία μπορείς να δέσεις το κράνος πάνω στη μηχανή με αλυσίδα ποδηλάτου.

peskandritsos
02/04/2012, 22:33
Αρώτηξης:Πού μπορώ να βρω τις πλαστικές βίδες της ΥΑΝΑΗΑ? Τί μέγεθος είναι? Μ6? Να υποθέσω ότι όλες οι Μ6 έχουν ιδιο σπειρομα? όλες οι πλαστικές βίδες του TENERE να υποθέσω ότι έχουν το ίδιο μέγεθος?Tις πλαστικές που βιδώνουν τη ζελατίνα?
Στην yamaha αλλά εγώ προτιμώ τις μεταλλικές ανοξείδωτες.

jpk chios
02/04/2012, 22:39
Βασικά αυτές θέλω.Αλλά μιας και μου φαίνονται ίδιες όλες έκανα μια γενική ερώτηση.Στο μαύρο πάντως ανοξείδωτη θα φαινόταν λιγάκι κάπως...Από που τις πήρες και τί μέγεθος?

peskandritsos
02/04/2012, 22:43
Από ένα μαγαζί στην Αθηνάς, αλλά μέγεθος δε θυμάμαι και δεν ρώτησα, απλά είχα μία πλαστική μαζί μου σαν δείγμα.
Ήταν και πολύ φτηνές άν θυμάμαι καλά. 3-4 ευρω οι δέκα?

jpk chios
02/04/2012, 22:49
Από ένα μαγαζί στην Αθηνάς, αλλά μέγεθος δε θυμάμαι και δεν ρώτησα, απλά είχα μία πλαστική μαζί μου σαν δείγμα.
Ήταν και πολύ φτηνές άν θυμάμαι καλά. 3-4 ευρω οι δέκα?
Σε ευχαριστώ.Το πρόβλημά μου εμένα είναι το αλάτι...