PDA

View Full Version : Xt 660 Z Aftermarket



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21]

STF
01/10/2014, 20:53
Μετά από παρότρυνση του daz μεταφέρω τις 2 φωτό κι εδώ!

323945

323944

Μπροστινό φτερό της Polisport, τύπος UFX EXURA.

Είναι ρυθμιζόμενο με 3 alen βίδες (1 στο κέντρο από πάνω και 2 στο πλάι) για την κλίση του εμπρός τμήματος αλλά στο Tenere δε χρειάζεται καμία παρέμβαση, μπαίνει όπως είναι στη προρυθμισμένη θέση. Χρειάζεται 2 x 5 ροδέλες ή 2 αποστάτες περίπου 1cm πάχους στις πίσω βίδες για να μη βρίσκει το φτερό στις γρίλιες του ψυγείου. Οι αποστάτες πίσω ανασηκώνουν ελαφρά το φτερό μπροστά ενώ παράλληλα απομακρύνουν το πίσω τμήμα από το ψυγείο χωρίς να είναι ανάγκη να κοπεί.

Τη Κυριακή θα ανεβάσω και άλλες φωτό για να το δείτε καλύτερα και να έχετε εικόνα από διάφορες γωνίες θέασης. Είναι πολύ όμορφο και ιδιαίτερα με όσα Tenere φοράνε τις χούφτες τις Yamaha έχουμε ένα πολύ ωραίο συνολικό αποτέλεσμα.

Οι αιχμές του φτερού δημιουργούν πολλά νεύρα στο πλαστικό πράγμα ιδιαίτερα σημαντικό σε ταχύτητες ταξιδιού, καθώς είναι στιβαρό χωρίς "παιξίματα". Επίσης η αιχμή του είναι "ντυμένη" με γκρι πλαστικό με λαστιχένια αίσθηση που το κάνει να ταιριάζει επιπλέον με τα γκρι προστατευτικά της μηχανής.

Βγαίνει σε μαύρο και λευκό για την Ευρωπαϊκή αγορά αλλά στο ebay θα το βρείτε και σε άλλα χρώματα. Όσοι έχετε το μπλέ μην αγοράσετε από ebay την μπλε επιλογή, είδα το χρώμα από κοντά σε άλλο τύπο φτερού και δεν έχει καμία σχέση, είναι το μπλε των WR. Καλύτερα το μαύρο.

Εγώ το πήρα από τον Καρρέρ στη Καλλιρόης που έχει Polisport και UFO πλαστικά. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει και άλλα κομμάτια, τουλάχιστον δύο. Τιμή 38€ που θεωρώ εξαιρετικά έντιμη σε σχέση με τα 73€ που ζητάει η Touratech για μπροστινό ψηλό φτερό.

daz
01/10/2014, 21:50
Τι συμπεριφορά έχει στα 150 χλμ? Κουνάει καθόλου?

Εμένα προσωπικά, σε αυτά τα μηχανάκια, μου αρέσουν τα χαμηλά φτερά. Εκτός απ' το θέμα της αισθητικής που είναι υποκειμενικό στο θέμα πρακτικότητα αποτελούν καλή λύση μόνο στην πολύ λάσπη σε βόλτες σαν αυτή που πήγε ο Γάτος.
Νομίζω όμως ότι στη λάσπη είναι αρκετό αν σηκώσουμε με αποστάτες ένα δυο εκατοστά το δικό του φτερό. (ο colebach έχει το χαμηλό από το 990 στο xchalenge).
Το άλλο πρόβλημα που δημιουργείται με αυτά τα φτερά είναι ότι "σπάει" το ρεύμα του αέρα προς το ψυγείο όπως επίσης μικραίνει την επιφάνεια του ψυγείου που την χτυπάει ο αέρας. Γι' αυτό μερικά μοντέλα της κτμ έχουν θυρίδες στο πίσω μέρος του φτερού, (αυτό που είναι εμπρός απ' το ψυγείο).

Τώρα θα μου πεις όλοι αυτοί που τα έχουν με ψηλά φτερά δεν έπαθαν τίποτα. Το ξέρω, yamaha είναι τι να πάθει, :lol: ένα όργανο όμως ίσως έδειχνε περισσότερους βαθμούς λειτουργίας πράγμα που δεν είναι το καλύτερο.

Εκείνη η Αγγλιδούλα που πήρε μέρος στο dakar είχε αλλάξει ολόκληρο το ψυγείο με μεγαλύτερο.

Anyway, τσέκαρε αν το βεντιλατέρ δουλεύει περισσότερο, αν και αυτό δεν είναι ενδεικτικό ότι το μηχανάκι δουλεύει με μεγαλύτερη θερμοκρασία μια καλοκαιρινή μέρα με λίγα χλμ.

STF
01/10/2014, 22:03
Όπως είπα θα σας ανεβάσω και άλλες φωτό για να μπορείτε να καταλάβετε περισσότερα!

http://www.polisport.com/motorbikes/produtos.php?ID=553

Στο λινκ θα δείτε πως διαθέτει τεράαααααααστιες θυρίδες αερισμού στο πίσω τμήμα του φτερού!

Στα 150 δεν το δοκίμασα, μέχρι τα περίπου τα 120 κοντερίσια (100 πραγματικά για το δικό μου) ήταν πέτρα, κανένα κοσκίνισμα του φτερού.

Για σήκωμα του μαμά φτερού με αποστάτες δεν αρκεί, οι αποστάτες πρέπει να "δέσουν" και μεταξύ τους αλλιώς θα μεταφέρετε το φτερό εμπρός-πίσω, το έχω μελετήσει πολύ, ιδανικά θέλεις σήκωμα 4 εκατοστά!

Όπως όμως μελέτησα και την επιλογή του συγκεκριμένου φτερού, ήταν πολύ-πολύ δύσκολο να συνδυαστεί αισθητικό αποτέλεσμα και πρακτικό μαζί. Ψάχνω για το σωστό ψηλό φτερό περίπου 6 μήνες, τους τελευταίους 2 εντατικά. Το συγκεκριμένο έχει εξαιρετικό πλαστικό, εξαιρετική σκληρότητα εκεί που χρειάζεται.
Νομίζω θα ξανασυζητήσουμε όταν έχετε καλύτερες φωτό, αυτές που έβαλα είναι πολύ πρόχειρα τραβηγμένες αμέσως μετά τη τοποθέτηση.

Σημείωση: Το να αλλάξεις φτερά για χρήση σε χώμα ή ταξίδι είναι υπόθεση ακριβώς πέντε λεπτών!

Τη παρέα του Γάτου "δυστυχώς" :D ακολουθώ.....

324009

324013

324014

daz
01/10/2014, 22:38
Για σήκωμα του μαμά φτερού με αποστάτες δεν αρκεί, οι αποστάτες πρέπει να "δέσουν" και μεταξύ τους αλλιώς θα μεταφέρετε το φτερό εμπρός-πίσω, το έχω μελετήσει πολύ, ιδανικά θέλεις σήκωμα 4 εκατοστά!

Κάποιος το είχε κάνει.



Τη παρέα του Γάτου "δυστυχώς" :D ακολουθώ.....

Έχεις μπλέξει και 'συ! :lol:

:beer:

el-Gatto
03/10/2014, 17:51
Eγώ "φοράω" μπροστινό φτερό από ΚΤΜ 690 Εnduro.
To ίδιο ακριβώς φοράει κ' το ΚΤΜ 950 S.Εnduro.

324112

Είναι από πολύ καλής ποιότητας πλαστικό κ δεν έχει μασήσει από τις κακουχίες που το έχω υποβάλει.
Εχει πολλά κ στοιβαρά νεύρα για αντιστρεβλωτικούς λόγους.
Kανένα πρόβλημα σταθερότητας στην Εθνική μέχρι την τελική του.
Κανένα πρόβλημα ψύξης για το ψυγείο ,αφού το φτερό έχει πρόβλεψη αεραγωγών εκεί που πρέπει ,μια κ τα ΚΤΜ έχουν το ψυγείο τους στην ίδια θέση με το Τενερέ.

324113

Πρόβλημα με λάσπες κ νερά ΔΕΝ εχω διαπιστώσει ούτε στο μούτρο ,ούτε στο ψυγείο ,μια κ η σχεδίαση του προστατεύει επαρκώς.
Γι'αυτό κ το'χω μόνιμα επάνω ,αφού κι εμφανισιακά μ'αρέσει καλύτερα έτσι ο Τενεκές.

Αν ήθελα να το αλλάζω όμως ,δεν θα μου έπαιρνε παραπάνω από 10-15 λεπτά.

daz
03/10/2014, 19:28
O μόνος λόγος που δεν μου αρέσουν αυτά τα φτερά σε τέτοια μηχανάκια είναι ότι τα έχω συνηθίσει να συνοδεύονται με λεπτές σιλουέτες.

Είναι σαν να βλέπω έναν αθλητή του Σούμο να προσπαθεί να κάνει επίδειξη καποέιρα. :lol:

Και παίζει να είμαι ο μοναδικός εδώ που τα λέμε! Λέτε να αλλάξω δουλειά πριν είναι πολύ αργά? :lol:

Αμφίσημος
04/10/2014, 23:07
O μόνος λόγος που δεν μου αρέσουν αυτά τα φτερά σε τέτοια μηχανάκια είναι ότι τα έχω συνηθίσει να συνοδεύονται με λεπτές σιλουέτες.

Είναι σαν να βλέπω έναν αθλητή του Σούμο να προσπαθεί να κάνει επίδειξη καποέιρα. :lol:

Και παίζει να είμαι ο μοναδικός εδώ που τα λέμε! Λέτε να αλλάξω δουλειά πριν είναι πολύ αργά? :lol:

Δουλειά δεν ξέρω αν σε παίρνει να αλλάξεις αλλά συμφωνεί η αισθητική μας. Προτιμώ το μαμά χαμηλό φτερό. Μου κάθεται καλύτερα στην όψη και στον χαρακτήρα του. Αν επέλεγα ψηλό φτερό θα έπαιρνα της KTM πάντως...

skolix
17/10/2014, 13:25
Καλησπέρα και πάλι.

Ψάχνω tank bag για μικροπράγματα (χαρτια, dlsr, γυαλια, φουτερ, ταπερ :p ) κυρίως για χρήση μέσα στην πόλη και για καμια βόλτα τριγύρω. Ψάχνoντας site/forum/ιντερνετομαγαζια έχω ψιλο-καταλήξει στην λύση του quick-lock της sw-motech.
Από ότι είδα δύο συνφορουμίτες (daz και peskandritsos) έιχαν (έχουν ακομη? ) το σύστημα αυτο.

Θα μπορούσαν ίσως να μου δώσουν τα φώτα τους και τις εντυπώσεις τους και ποιό τανκbag έχουν?
Από ότι είδα είναι λίγο πρόβλημα η πρόσβαση στον κεντρικό διακόπτη. Με την στροφή του τιμονιού και την θέση οδήγησης υπάρχει πρόβλημα?

Δυστυχώς τα link από το παλιο site της motech δεν δουλεύουν πια. Από τις φωτό στο φόρουμ άν κατάλαβα καλά μάλλον είναι κάποιο από αυτά τα δύο:

QUICK-LOCK EVO Tankbag City ( http://shop.sw-motech.com/cgi-bin/cosmoshop/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=141353216520009&ls=en&nc=1413532214-20774&rubnum=products.1252674507.1256046661.1276693688&artnum=BC.TRS.00.104.20000&id=4&gesamt_zeilen=Tshowrub--products.1252674507.1256046661.1276693688&typid=156964246)

QUICK-LOCK EVO Tankbag Daypack ( http://shop.sw-motech.com/cgi-bin/cosmoshop/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=141353216520009&ls=en&nc=1413532214-20774&rubnum=products.1252674507.1256046661.1276693688&artnum=BC.TRS.00.108.20000&id=6&gesamt_zeilen=Tshowrub--products.1252674507.1256046661.1276693688&typid=156964388 )

Το δεύτερο μοιάζει λίγο πιο καλή λύση απο όγκο αλλά και αισθητικά, καθώς το δεύτερο είναι λίγο σαν ιπτάμενος λουκουμας (από φωτό σε άλλο φόρουμ http://www.xt660.com/showthread.php?t=15560 )
Βρήκα επίσης και κάποιον με το Engage της motech αλλά νομίζω ότι αισθητικά είναι ακόμη πιο άθλιο ( http://www.xt660.com/showthread.php?t=18395 )

el-Gatto
17/10/2014, 14:19
Εγώ εχω το αντίστοιχο Quick Lock της Givi.

325080

Εχει αυξομειούμενο όγκο.
Δυνατότητα ρυθμισης πάκτωσης σε 3 θέσεις.(πιο πίσω ή πιο μπροστά)
Αποσπώμενη Ζώνη με τσαντάκια γύρω.
Διάφανη-αδιάβροχη θήκη για χάρτη.
Εξτρα διάφανη αδιάβροχη θήκη για tablet.(αποσπώμενη)
Εσωτερικά -στον πάτο- θήκη για χαρτιά ή σημαντικά αντικείμενα.
Εξτρα ιμάντα ασφαλείας(τύπου κλιπ)
Αδιάβροχο κάλυμα.

Δεν ενοχλεί στη θέση οδήγησης ούτε στο στρίψιμο του τιμονιού.
Το άνοιξε-κλείσε του διακόπτη(κλειδιού) όμως με το tank-bag επάνω ,θέλει δάκτυλα ταχυδακτυλουργού.
Για να κλειδώσεις-βγάλεις-βάλεις το κλειδί ,πρέπει να αφαιρεθεί το tank-bag.
Όπως κ για να βάλεις καύσιμα.
Είναι όμως διαδικασία ενός δακτύλου κ ενός δευτερολέπτου.

Οσο το'χω χρησιμοποιήσει μ'έχει βολέψει απο λειτουργικής άποψης.
Κανένα παράπονο επίσης ως προς την ποιότητα κατασκευής του.

Το'χω πάρει από δώ: http://www.moto-accessories.gr/products/tank_saddle_bags/givi_tsanta_rezerbouar_xs308_me_eidike_base_tanklock (αυτό ακριβώς του λίνκ)

daz
19/10/2014, 07:30
Έχω ακόμα το city. Λίγο πολύ έχει ότι είπε και ο γάτος. Αυξομειούμενο όγκο, έχτρα προσθήκες για χάρτη και δεν ξέρω τι άλλο, αδιάβροχο κάλυμμα κτλ. Νόμιζα πως είναι μέχρι 12 λίτρα ανοιχτό αλλά βλέπω πως είναι 11-15. Το μεγαλύτερο δημιουργεί πρόβλημα στο τιμόνι και αν θυμάμαι σωστά η πρόσβαση στο κλειδί είναι περίπου αδύνατη.
Αυτό που έχω δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο τιμόνι, το κλειδί το γυρίζεις αρκετά εύκολα αλλά για να το αφαιρέσεις πρέπει να βγει.

Το βάλε βγάλε είναι πανεύκολο και η βάση του είναι αρκετά σταθερή.

Το μόνο θέμα είναι ότι σε ταξίδια το αφαιρούσα απ' τη μηχανή όταν την άφηνα και το κρεμούσα με τον ιμάντα που έχει στον ώμο. Αποτέλεσμα το ύφασμα σε ένα σημείο να ανοίξει. Έχω το παλιότερο μοντέλο, δεν ξέρω αν διορθώθηκε κάτι. Όπως και να έχει, δώσε λίγο προσοχή σε αυτό το θέμα αν το πάρεις.

Το σημαντικότερο αρνητικό του (όπως και των περισσοτέρων άλλωστε) είναι ότι εμποδίζει την όρθια οδήγηση διότι δεν σε αφήνει να έρθεις όσο μπροστά θέλεις. Σε χωμάτινες βόλτες συνήθως καταλήγει δεμένο με ιμάντα πίσω. Αν ξανα έπαιρνα θα επέλεγα tailbag ή κάτι ίσα ίσα για τίποτα χαρτιά και έγραφα κινητό και καμία μικρή φωτογραφική. Θα βρεις αρκετά αδιάβροχα (χωρίς θήκες αδιαβροχοποίησης) που γίνονται τσαντάκια μηρού ή μπανάνες μέσης.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στους σάκους για το ντεπόζιτο. Θα βάλω κανένα λινκ αργότερα.

Αν δε σε απασχολεί το γεγονός ότι εμποδίζει την εμπρός κίνηση το μεγεθος του city εναι ιδανικό για το τενερε. Αν το givi είναι φθηνότερο ...

skolix
21/10/2014, 18:34
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Το Givi είναι πολύ πιο φτηνό αλλά η εργονομία του και το σχήμα του δεν μου κάθονται καλα.
Το motech φαίνεται, από ότι κατάφερα να δω απο φωτο και βιντεο, λίγο ποιο βολικό λόγω διαστάσεων και σχήματος οπότε μάλλον θα επιλέξω αυτό... και ο Τουτατής βοηθός :D

Μήπως ξέρει κανείς αν το tankring που θέλει είναι το ίδιο με του MT-03? Από ότι είδα η τάπα και οι βίδες του ΜΤ έχουν τον ίδιο κωδικο με το τενερε. (για τo info : 5JJ-24602-01 Cap Assy, 90110-05112 Bolt Hexagon socket head, 91317-05010 Bolt )

Για σάκους για τεπόζιτο μάλλον εννοείς κάτι τέτοιο : http://wolfmanluggage.com/products/tank-panniers ή κάτι τέτοιο : http://www.windingroads.co.uk/shop/product.php/251/wolfman-rolie-waterproof-tank-bag-dual-sport-adventure-bikes. Έχουν ενδιαφέρον σαν λύσεις αλλά μάλλον όχι για καθημερινή χρήση. Επίσης θέλει λίγο ψάξιμο και πειραματισμό στην τοποθέτηση, που δεν είναι και ότι πιο έύκολο.

daz
21/10/2014, 19:03
Ίδιο πρέπει να είναι.

Ναι κάτι τέτοιο. Υπάρχουν κι' αλλες λύσεις αλλά αν δε σε ενοχλεί το tankbag δεν χρειάζεται να το ψάξεις παραπάνω.

skolix
16/12/2014, 12:17
Από ότι έχω καταλάβει πολλοι χρησημοποιούν τα K60. Η παρακάτω αναφορά είναι για μια ειδική έκδοση του K60 την Κ60 Silica.

Φέτος αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου καθώς τα μαμίσια ελαστικά του τενεκε (tourance) αρχίζουν και με ζορίζουν πολύ τώρα το χειμώνα.

Παρήγγειλα λοιπον ένα ζευγάρι από αυτα: 130/80 - 17 M/C 69T TT 90/90 - 21 M/C 54T TT

http://en.reifenwerk-heidenau.com/modules/reifenliste/view.php?lang=en&point=5&rtyp=17&profil=101&pic=107

Το ελαστικό είναι εξωτερικά ίδιο με το απλο Κ60 (όχι το scout). To μοτίβο του πέλματος είναι επίσης ίδιο. Έχω την εντύπωση πως τα ελαστικά φορίουνται ανάποδα απο το απλό K60 ωστε το "V" να πατάει ανάποδα, αλλά δεν έχω δει ποτέ το απλο για να συγκρίνω. Η μόνη εμφανή διαφορά είναι το σηματάκι (SiO2) στο προφίλ.
Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται το νορμάλ K60, το συγκεκριμένο πάντως σε απευθείας σύγκριση με τα tourance είναι η μέρα με την νύχτα, ακόμη και άστρωτο. Σε βρεγμένο οδόστρωμα με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες γύρω και για μικρές ταχύτητες μπορείς επιτέλους να ελέγξεις την πορεία της μοτοσυκλέτας απο στροφές μέχρι φρεναρίσματα πανικού. Μικρή δοκιμή σε ασφαλτινο κομμάτι με λεπτο πάγο έδωσε παρόμοια αποτελέσματα, αν και φρένο πανικού σίγουρα θα σήμανε πτώση.

Τα παραπανω είναι συμπεράσματα σε σύνολο 100χλμ από τενεκε660 σε μεικτες διαδρομές (αστικές-περιαστικές) 10-20 χλμ, με θερμοκρασίες -3 έως +5, με ταχύτητες μέχρι 60χλμ. Περισσότερες εντυπώσεις όταν πίασουν τα πολλά χίονια και ο χοντρός πάγος.

daz
16/12/2014, 16:31
O καλύτερος συνδυασμός που έχω βρει για κράτημα, διάρκεια, επιδόσεις σε σοβαρή διπλή χρήση, δλδ ταξίδια φορτωμένος, βόλτες, καθημερινή χρήση, χωμάτινες εξορμήσεις, είναι TΚC 80 εμπρός και Bridgestone TW42 Trail Wing σε διάσταση 120/90-17 πίσω.

Το TKC 80 δεν θέλει συστάσεις, με τις κατάλληλες πιέσεις στην άσφαλτο μπορεί να είναι τόσο καλό όσο ένα ασφάλτινο και στο χώμα όσο ένα χωμάτινο. Μαλακό, με καλά κρατήματα τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο, με γρήγορη γεωμετρία και άριστη πληροφόρηση. Σε απότομα φρένα σε στεγνό αν έχει λάθος πιέσεις θα λαστιχάρει ενώ στις στροφές αν το πιέσετε αρκετά και ρίξετε πολύ βάρος μπροστά μόνο στόμα δε θα βγάλει να πει, "φίλε ή ανοίγεις γκάζι ή σε ρίχνω". Μακριά από βρεγμένη πέτρα και σ' όλα τα άλλα είναι σύμμαχος.

ΤW42. H διάσταση προέκυψε τυχαία αλλά ανταποκρίνεται καλύτερα απ' την 130/80-17. Πολύ καλύτερο στο βρεγμένο απ' το μεγαλύτερο νούμερο και με εξίσου καλή διάρκεια σε ταξίδια και γενικά για όσους έχουν βαρύ χέρι. Χάραξη που βοηθάει πολύ στο χώμα αλλά όχι σε λάσπη και ελάχιστα σε βρεγμένο χορτάρι.

Είναι ο μόνος συνδυασμός που νιώθω ότι δε με περιορίζει σχεδόν καθόλου σε καθημερινή χρήση ενώ μπορεί να έχει και σοβαρές χωμάτινες επιδόσεις.

Στην αποθήκη μου πάντως υπάρχουν και τα Τ63. :D

taisteal
06/01/2015, 22:10
Ειδα φως και μπηκα :D

:sun:

harris_x
19/01/2015, 12:00
Ειδα φως και μπηκα :D

:sun:

Για τα καλορίζικα στον Γιώργο (taisteal) εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144006

osevax
07/02/2015, 10:28
Καλημερα φιλαρακια….!

Για οποιον εχει κανα φραγκο ακομα...:tooth:

Μεϊντ ιν Ρρρρομάνια σταφ! Και με σωστες τιμες...:a01:


http://www.heavyduties.ro/yamaha/

Πως σας φαινεται το κεντρικο stand; 65 γιουρα!!!
Απο ποιοτητα τι να λενε;

taisteal
16/03/2015, 14:32
Για πειτε οι ψαγμενοι,για επεκτασεις στους καθρεπτες που να ψαξω;;
Ειχα δει καπου πριν καιρο,αλλα δεν θυμαμαι που.

ggs
16/03/2015, 14:37
Για πειτε οι ψαγμενοι,για επεκτασεις στους καθρεπτες που να ψαξω;;
Ειχα δει καπου πριν καιρο,αλλα δεν θυμαμαι που.

sw motech

332443


ή κοψε λιγο τις μανετες ;)

taisteal
16/03/2015, 14:40
sw motech

332443


ή κοψε λιγο τις μανετες ;)



Και ποιος την εχει αυτη την εταιρεια εδω;;
Γιατι απο e bay κτλ δεν το'χω

ggs
16/03/2015, 14:43
Και ποιος την εχει αυτη την εταιρεια εδω;;
Γιατι απο e bay κτλ δεν το'χω

για check motoroda & motoraid...


ααα.... εχει βγει και ένα νέο site.... www.google.com το λενε... γ@μει....:bawl:

taisteal
16/03/2015, 14:46
για check motoroda & motoraid...


ααα.... εχει βγει και ένα νέο site.... www.google.com το λενε... γ@μει....:bawl:



:p :p

daz
16/03/2015, 15:07
Τα φθηνότερα που μπόρεσα να βρω ήταν αυτά, με 21 λίρες μαζί με τα μτφ από Αγγλία. Δεν λέει ότι είναι για τενερέ αλλά λέει yamha. Αν η βίδα είναι Μ10 τότε ταιριάζει.

http://www.ebay.co.uk/itm/PAIR-OF-BLACK-MIRROR-STEM-EXTENSION-EXTENDERS-10MM-FOR-YAMAHA-40MM-REACH-/371274943328?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item5671b60b60


Κάτι sw-motec κτλ είχαν πάνω από 50 ευρώ το ζευγάρι χωρίς μτφ. Σκέψου και την εναλλακτική να τα φτιάξεις σε μηχανουργείο από αλουμίνιο.

http://www.motohaus.com/acatalog/Yamaha_Mirror_Widener_s.html

taisteal
16/03/2015, 15:15
Τα φθηνότερα που μπόρεσα να βρω ήταν αυτά, με 21 λίρες μαζί με τα μτφ από Αγγλία. Δεν λέει ότι είναι για τενερέ αλλά λέει yamha. Αν η βίδα είναι Μ10 τότε ταιριάζει.

http://www.ebay.co.uk/itm/PAIR-OF-BLACK-MIRROR-STEM-EXTENSION-EXTENDERS-10MM-FOR-YAMAHA-40MM-REACH-/371274943328?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item5671b60b60


Κάτι sw-motec κτλ είχαν πάνω από 50 ευρώ το ζευγάρι χωρίς μτφ. Σκέψου και την εναλλακτική να τα φτιάξεις σε μηχανουργείο από αλουμίνιο.

http://www.motohaus.com/acatalog/Yamaha_Mirror_Widener_s.html



40 ΜΕ 50 ευρω δηλαδη..

Αστο μωρε,καλα βλεπω και τωρα :lol:


Ευχαριστω ρε μαν

daz
16/03/2015, 15:21
Και αυτοί από Κίνα αλλά θα κάνουν 40 μέρες, αν δεν τα χάσουν τα ΕΛΤΑ.

http://www.ebay.com/itm/Black-Mirrors-Riser-Extension-Adaptor-TDM-800-900-FZ6-FZ1-ABS-XT660-X-R-/190589735548

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο ψάξε για
mirror extension
Wideners
riser
adapter
extenders

πχ.

https://www.google.gr/search?q=xt660+mirror+extension+widernes&client=ubuntu&hs=5eX&channel=fs&biw=1598&bih=771&tbas=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=F-QGVdGMDIT3UKHQgagN&ved=0CAYQ_AUoAQ#channel=fs&tbm=isch&q=xt660*+mirror+extension

daz
16/03/2015, 15:23
40 ΜΕ 50 ευρω δηλαδη..

Αστο μωρε,καλα βλεπω και τωρα :lol:


Ευχαριστω ρε μαν


:lol:

:beer:

daz
15/09/2015, 23:45
STF

Για πες μας τίποτα για την εξάτμιση ρε συ..

STF
19/09/2015, 23:57
STF

Για πες μας τίποτα για την εξάτμιση ρε συ..

Αγορασμένη από το γνωστό κατάστημα/συνεργείο στον Πειραιά. Τιμή 180€ χωρίς το silencer. Είναι η μακρύτερη επιλογή για μονοκύλινδρο στα 40cm μήκος από αλουμίνιο με carbon τελείωμα.

Χωρίς το silencer ανεβάζει αισθητά πιο γρήγορα στροφές. Ανεβάζα σταδιακά ανά 100 στροφές για να διακρίνω κάποια "τρύπα" αλλά τίποτα, λειτουργεί άψογα! Πολύ δυνατός ήχος αν και όμορφος. Πολλά σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού.

Με το silencer είναι "σφιχτό" στις χαμηλές και μετά τις 4000 ανεβάζει γρήγορα και στρωτά. Θόρυβος χαμηλός και άσχημος όσο στη μαμά εξάτμιση με λίγο περισσότερα σκασίματα από την εργοστασιακή (παράδοξο, ανάποδα τα περίμενα ως προς την απόδοση).

Σήμερα επέστρεψα από μίνι PouroDura-δα (με το silencer τοποθετημένο) χωρίς προβλήματα στη λειτουργία του κινητήρα, κανένα σβήσιμο, ροπή αρκετή και η απουσία βάρους από πίσω είναι αισθητή.

341419

Έχω την αίσθηση πως ο αισθητήρας λάμδα δίνει την εντολή και μέχρι τις μεσαίες διορθώνει αρκετά το μίγμα.

Σημειώνω πως φοράω DNA stage 2 με επαναπροσαρμογή σε stage 1.

Επιφυλάσσομαι για καυσομέτρηση (ελπίζω σύντομα). Θα ενημερώσω εννοείται!

daz
20/09/2015, 12:55
Ωραίος! :beer:

osevax
18/12/2015, 13:41
Αυτές τις μέρες θα προβώ στην αγορά κεντρικου σταντ για το παλικάρι μου ....
Θα το πάρω απο τους Ρουμάνους έναντι του ποσού των 68 εουρω ....
Αν κάποιος θέλει για ομαδική παραγγελία ας επικοινωνήσει ...
Προς το παρόν ειμαστε δυο και θα μοιραστούμε το εξωφρενικό ποσό τον 15 εουρων για τα μεταφορικά :D:a014:

http://hds.heavyduties.ro/yamaha/xt660z/xt660zcc.html

STF
07/02/2016, 22:04
https://www.youtube.com/watch?v=IyHx9skHwW4

osevax
12/02/2016, 20:24
Με Drone εγινε η λύψης εεεε….;

:a013:
Να το χαίρεσαι !!!

STF
12/02/2016, 21:41
Με Drone εγινε η λύψης εεεε….;

:a013:
Να το χαίρεσαι !!!

Όχι με κινητό Samsung :p

Σε ευχαριστώ!

taisteal
12/02/2016, 22:09
Σημερα τοποθετησαμε με επιτυχια τον οδηγο αλυσιδας.
Η βαση μπηκε με δυο βιδες απο τη μεσα πλευρα του ψαλιδιου και με λαμα παχους μισου ποντου για να ειμαστε σιγουροι,
σταθεροποιηθηκε με παξιμαδια ασφαλειας.
Το ψαλιδι εκει εχει τρυπα απο μαμισιο και ετσι βαζεις ευκολα τις κοντρα βιδες απο μεσα.
Ο τροχος γυρνα ελευθερα με το χερι,και η αλυσιδα περνα οπως πρεπει μεσα απο τον οδηγο.
Παραθετω φωτο απο τη διαδικασια
352029

taisteal
12/02/2016, 22:14
352030
352031
352032

taisteal
12/02/2016, 22:16
352033
352034
352035

el-Gatto
12/02/2016, 22:18
Ωραίος. :beer:

taisteal
12/02/2016, 22:19
352036
352037
352038

taisteal
12/02/2016, 22:26
Μπηκαν καινουργια λαστιχα,αλυσογραναζα,προβολακια led,καινουργια ζελατινα puig,φαναρι,τακακια και υγρα,φρεσκα
λαδια κ φιλτρα μαζι με ρυθμιση βαλβιδων,καινουργια υγρα στο κυκλωμα ψυξης,εφτιαξα την σελα που ειχε
μια τρυπα + βαψιμο τεποζιτου κ κατι αλλα πλαστικα,καθαρισμα σωμα ψεκασμου,μπουζι.
Εγινε αγνωριστο.
Και τη Δευτερα βολτα :D

lmb990
12/02/2016, 22:38
φωτο δεν εχει??

taisteal
12/02/2016, 22:40
φωτο δεν εχει??

Απο Δευτερα που θα παει για πλυσιμο;)

panos_zip
12/02/2016, 23:41
Πολλές αλλαγές! Ωραίος!
Περιμένουμε φωτό

Juohmaru!
13/02/2016, 09:27
Μπηκαν καινουργια λαστιχα,αλυσογραναζα,προβολακια led,καινουργια ζελατινα puig,φαναρι,τακακια και υγρα,φρεσκα
λαδια κ φιλτρα μαζι με ρυθμιση βαλβιδων,καινουργια υγρα στο κυκλωμα ψυξης,εφτιαξα την σελα που ειχε
μια τρυπα + βαψιμο τεποζιτου κ κατι αλλα πλαστικα,καθαρισμα σωμα ψεκασμου,μπουζι.
Εγινε αγνωριστο.
Και τη Δευτερα βολτα :D

Είσαι έτοιμος για...... μακριά!!!! :a013:

STF
13/02/2016, 14:08
μπράβο ρε φίλε, να το χαίρεσαι και η τοποθέτηση του οδηγού της αλυσίδας μεγάλη υπόθεση! :beer:

amyroukai
14/02/2016, 09:47
Κατ' αρχήν μπράβο και καλούς δρόμους χωρίς άλλα απρόοπτα.


Λεντ προβολακια; Τρου αντβε...

taisteal
14/02/2016, 17:51
Λεντ προβολακια; Τρου αντβε...

Μικρα,διακριτικα,σε θεση να μην εξεχουν δεξια αριστερα σαν να ειναι τανκ ;)
Και εφτιαξα και τη μεγαλη σκαλα στα φωτα,οταν αναβει να μην σβηνει η μικρη.
Θα μου χρειαστουν στο δασος του Αμαζονιου :lol:

osevax
09/03/2016, 12:35
Βρίσκομαι σε περίοδο που η ψυχολογία μου βρίσκεται στα πατώματα...
Οπότε αποφάσισα και γω να αρχίσω λίγο το σοπινγκ θεραπι να ουμ....
Αφού προβήκαμε στην αγορά του διπλό σταντ , μαζί με τον φίλο Μητσαρας,
αποφάσισα να προχωρήσω σε αναζήτηση για αλουμινένια ποδιά ...
Να αναφέρω ότι ψάχνω για ποδιά που να μου προστατεύει και την αντλία νερού.

Έχω εντοπίσει δυο τρεις ,

Κατά εδώ τείνω μάλλον...
http://motofashion.gr/Aluminium-Skidplate-Hepco-Becker-Yamaha-XT660Z-Tenere

Αυτή φαίνεται τούμπανο αλλά φτάνει την τιμή της Καtouratech ... + μεταφορικά ....Μπααααα
http://www.ebay.com/itm/Rugged-Road...083850?hash=item280572880a:g:MEIAAOSw3ydVymLS

Και επίσης πολύ οικονομική παίζει της Givi ...Θα ρωτήσω και τον εισαγωγέα σε τι τιμή την φέρνει .
http://www.ebay.com/itm/GIVI-OIL-CA...584557?hash=item2a5c5339ad:g:d-4AAOSweuxWT0EW

Καθώς και της touratech που δεν την βρίσκω στο site της makan αυτή την στιγμή..

Για πείτε καμιά γνώμη...

deja vu :D

lykourgi
09/03/2016, 13:50
Αυτός : http://atd-kassimis.gr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/ ,κατασκευάζει ποδιές.

Δεν έχω δει δουλειά του, αλλά στη θέση σου θα έκανα μια ερώτηση.

osevax
10/03/2016, 09:33
Thanξ
:beer:

black-eye
20/10/2016, 09:33
Σημερα τοποθετησαμε με επιτυχια τον οδηγο αλυσιδας.
Η βαση μπηκε με δυο βιδες απο τη μεσα πλευρα του ψαλιδιου και με λαμα παχους μισου ποντου για να ειμαστε σιγουροι,
σταθεροποιηθηκε με παξιμαδια ασφαλειας.
Το ψαλιδι εκει εχει τρυπα απο μαμισιο και ετσι βαζεις ευκολα τις κοντρα βιδες απο μεσα.
Ο τροχος γυρνα ελευθερα με το χερι,και η αλυσιδα περνα οπως πρεπει μεσα απο τον οδηγο.
Παραθετω φωτο απο τη διαδικασια
352029

Καλημέρα,
δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ και δεν γνωρίζω αν έχει συζητηθεί αλλού,
σε παρακαλώ αν έχεις χρόνο με βοηθάς με την αγορά του ή όποιος άλλος γνωρίζει;

Από που τον αγόρασες;
Τιμή;
Δεν φαίνεται στην συσκευασία να αναγράφει το tenere, ταιριάζει από άλλο μοντέλο;
Χρειάστηκε κάποια μετατροπή για την τοποθέτηση;
Υπάρχει και άλλη μάρκα διαφορετικής ποιότητας/κατασκευής που θα επιλέγατε;
Μπαίνει και στην μονοκόμματη αλυσίδα που φοράει το tenere από το εργοστάσιο ή πρέπει να είναι με κρίκο ένωσης;

Ευχαριστώ!