PDA

View Full Version : Xt 660 Z Aftermarket



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

peskandritsos
27/05/2009, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Συνάδελφοι …HELP

Μετα το τεστ ραιντ στο τουμπανιασμένο μηχανάκι του «ταμία» (τώρα κατάλαβα που πάνε τα λεφτά) λιμπίστηκα και θέλω να βάλω τα παρακάτω

ζελατίνα
έχω καταλήξει στην GIVI

κεντρικό σταντ

Yamaha vs SW Motech ??? γνώμες ???

Αποστάτες τιμονιού

SW Motech vs Touratech ???γνώμες???

Όσο γι τις ακραπες ,ο ταμίας πάνω από το κοντέρ έχει φτιάξει ειδικό εικονοστάσι από την touratech και έχει βάλει την εικόνα του προέδρου και κάθε πρωί του ανάβει κερί….:lol: :lol:


Όποιες πληροφορίες για μαγαζιά ,τιμές κ.λ.π ευπρόσδεκτες….


:wave2: Ταμιας speaking...
Ζελατινα για κοιτα https://www.metalmule.com/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,91/Itemid,26/vmcchk,1/
Ειναι αρκετα φτηνη και για μενα πιο ομορφη.
Αποστατες θα σου προτεινα motech που τους εχουμε δοκιμασει και εγω και ο προεδρας, και ειναι αρκετα ποιοτικοι.
Κεντρικο σταντ της μαμας που εχω και γω μια χαρα ειναι.
Για τις ακραπες θα σου προτεινα να κανεις το εξης...
Παιξε μετοχες στο χρηματηστηριο
πηγαινε στο καζινο για καμια ωρα
κανε και ενα ευχελαιο
και αν ολα αυτα αποδωσουν τοτε μπορεις να θεωρησεις τον εαυτο σου κολοφαρδο ωστε να προσπαθησεις να τις βρεις στην τιμη που μου τις βρηκε ο προεδρας!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

Anty12
27/05/2009, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Συνάδελφοι …HELP

Μετα το τεστ ραιντ στο τουμπανιασμένο μηχανάκι του «ταμία» (τώρα κατάλαβα που πάνε τα λεφτά) λιμπίστηκα και θέλω να βάλω τα παρακάτω

ζελατίνα
έχω καταλήξει στην GIVI

κεντρικό σταντ

Yamaha vs SW Motech ??? γνώμες ???

Αποστάτες τιμονιού

SW Motech vs Touratech ???γνώμες???

Όσο γι τις ακραπες ,ο ταμίας πάνω από το κοντέρ έχει φτιάξει ειδικό εικονοστάσι από την touratech και έχει βάλει την εικόνα του προέδρου και κάθε πρωί του ανάβει κερί….:lol:


Όποιες πληροφορίες για μαγαζιά ,τιμές κ.λ.π ευπρόσδεκτες….


:wave2:

George ….his Master’s voice speaking……..

Ζελατίνα : Givi , Givi και ΜΟΝΟ Givi……..(Και όταν την βάλεις πέτα τις πλαστικές κωλόβιδες που έχει πάνω η Yamaha, και βάλε μεταλλικές...ξέρει ο Στράτος από που)

Κεντρικό: Της μαμάς ....(ξέρει ο Στράτος από που)

Αποστάτες: Της Motech , και αν είσαι πάνω από 1.80 , τους 50 mm (ταιριάζουν και αποστάτες για ΧΤΧ-ΧΤR)

Όσο για τις Ακράπες του Ταμία , του τις βρήκαμε , για να μην τον έχουμε στο κεφάλι μας.....:lol:

Παίζει τρελό project με REMUS ή GPR-GPE όπου αντί για δύο θα βάλουμε μία.
Υπομονή μέχρι να βγάλω άκρη με τον σύνδεσμο του τελικού, τον θόρυβο, και τι γίνεται με μονή εξάτμιση στις χαμηλές και στις μεσαίες..
Θα τις παίρνουμε δυο-δυο και θα τις μοιραζόμαστε

echoplex
27/05/2009, 08:50
Αν έβαζα ζελατίνα, θα έβαζα μαύρη της PUIG!!!! link (http://global.ebay.com/Tourenscheibe_Puig_Yamaha_XT_660_Z_Tenere_08-09_schwarz/400050284971/item)

Οσο για τις GPR άκουσα οτι κάνουν ποοολυυυ θόρυβο!!!!

Καλό καλοκαίρι!! και καλές αγορές:beer::sun:

ggs
27/05/2009, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
George ….his Master’s voice speaking……..

Ζελατίνα : Givi , Givi και ΜΟΝΟ Givi……..(Και όταν την βάλεις πέτα τις πλαστικές κωλόβιδες που έχει πάνω η Yamaha, και βάλε μεταλλικές...ξέρει ο Στράτος από που)

Κεντρικό: Της μαμάς ....(ξέρει ο Στράτος από που)

Αποστάτες: Της Motech , και αν είσαι πάνω από 1.80 , τους 50 mm (ταιριάζουν και αποστάτες για ΧΤΧ-ΧΤR)

Όσο για τις Ακράπες του Ταμία , του τις βρήκαμε , για να μην τον έχουμε στο κεφάλι μας.....:lol:

Παίζει τρελό project με REMUS ή GPR-GPE όπου αντί για δύο θα βάλουμε μία.
Υπομονή μέχρι να βγάλω άκρη με τον σύνδεσμο του τελικού, τον θόρυβο, και τι γίνεται με μονή εξάτμιση στις χαμηλές και στις μεσαίες..
Θα τις παίρνουμε δυο-δυο και θα τις μοιραζόμαστε
Να είσαι καλά προεδρα …κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ

Θα πέσουμε στα χέρια του ταμία τώρα …..ΣΤΡΑΑΑΑΤΟ !!!! :lol: :lol:

ggs
27/05/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ταμιας speaking...
Ζελατινα για κοιτα https://www.metalmule.com/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,91/Itemid,26/vmcchk,1/
Ειναι αρκετα φτηνη και για μενα πιο ομορφη.
Αποστατες θα σου προτεινα motech που τους εχουμε δοκιμασει και εγω και ο προεδρας, και ειναι αρκετα ποιοτικοι.
Κεντρικο σταντ της μαμας που εχω και γω μια χαρα ειναι.
Για τις ακραπες θα σου προτεινα να κανεις το εξης...
Παιξε μετοχες στο χρηματηστηριο
πηγαινε στο καζινο για καμια ωρα
κανε και ενα ευχελαιο
και αν ολα αυτα αποδωσουν τοτε μπορεις να θεωρησεις τον εαυτο σου κολοφαρδο ωστε να προσπαθησεις να τις βρεις στην τιμη που μου τις βρηκε ο προεδρας!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

Στράτο το θέμα είναι σοβαρό ….
Μόνο με καφέ στην πλατεία μπορεί να λυθεί ….

:beer: :beer:

peskandritsos
27/05/2009, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Στράτο το θέμα είναι σοβαρό ….
Μόνο με καφέ στην πλατεία μπορεί να λυθεί ….

:beer: :beer: Ρε γαμωτη, εχεις δικιο.
Οχι αυριο ομως.(AC/DC):D
Παρασκευη 17,00-19,30 θα ειμαι εκει με ολες τις πληροφοριες που θα μπορεσω να συλλεξω.
(Θα πληρωσεις κατι παραπανω βεβαια αλλα θα μαθεις πολλα) :rotflmao:

XJR_Billy
27/05/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ρε γαμωτη, εχεις δικιο.
Οχι αυριο ομως.(AC/DC):D
Παρασκευη 17,00-19,30 θα ειμαι εκει με ολες τις πληροφοριες που θα μπορεσω να συλλεξω.
(Θα πληρωσεις κατι παραπανω βεβαια αλλα θα μαθεις πολλα) :rotflmao:

Σας λυπάμαι μάγκες, πέσατε στο έλεος του ταμία...:(

Έχετε πάντα μαζί σας μετρητά και καμιά πιστωτική...

Τα εισιτήρια για τους AC/DC ξέρετε φυσικά από που προήλθαν...:o :D

ggs
27/05/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ρε γαμωτη, εχεις δικιο.
Οχι αυριο ομως.(AC/DC):D
Παρασκευη 17,00-19,30 θα ειμαι εκει με ολες τις πληροφοριες που θα μπορεσω να συλλεξω.
(Θα πληρωσεις κατι παραπανω βεβαια αλλα θα μαθεις πολλα) :rotflmao:

A ρε πουροροκερς που μαζευόμαστε …

Δόσεις κάνεις ???


:lol: :lol:

ggs
27/05/2009, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Σας λυπάμαι μάγκες, πέσατε στο έλεος του ταμία...:(

Έχετε πάντα μαζί σας μετρητά και καμιά πιστωτική...

Τα εισιτήρια για τους AC/DC ξέρετε φυσικά από που προήλθαν...:o :D

:lol: :lol:

Άμα βάλεις στον ταμία μούσι και καλυμμαύκι , είναι ίδιος ο ηγούμενος Εφραιμ….
Τέτοιο αρχιλαμογιο ….

Βασίλη είσαι καλά ρε φίλε ???
Συνήλθες από το τράκο ???
:wave2:

peskandritsos
27/05/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
A ρε πουροροκερς που μαζευόμαστε …

Δόσεις κάνεις ???


:lol: :lol: Τι λε ρε??
Πουρο εισαι συ ρε!!
Εγω μονο 42 Μαϊων ειμαι, στο ανθος της ηλικιας μου.
Πανω στην αναπτυξη.
:beer: :beer: :beer:

peskandritsos
27/05/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs


Δόσεις κάνεις ???


:lol: :lol: Με το αναλογο παντα ευτελες επιτοκιο 20%:D :D :D

Anty12
27/05/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
Αν έβαζα ζελατίνα, θα έβαζα μαύρη της PUIG!!!! link (http://global.ebay.com/Tourenscheibe_Puig_Yamaha_XT_660_Z_Tenere_08-09_schwarz/400050284971/item)

Οσο για τις GPR άκουσα οτι κάνουν ποοολυυυ θόρυβο!!!!

Καλό καλοκαίρι!! και καλές αγορές:beer::sun:

Μαύρη ούτε να το σκέφτεσαι.:nono:

Είναι πολύ ψηλή η θέση οδήγησης, και όταν είσαι μέσα σε κίνηση, βλέπεις τα αμάξια μέσα από την ζελατίνα, η οποία παραμορφώνει-λίγο αλλά παραμορφώνει.
Φαντάσου τώρα τι γίνεται με μία μαύρη, με μυγάκια και μπίχλα επάνω, και οδήγηση βράδυ.

Καλύτερα διαφανής....:wave2:

Anty12
27/05/2009, 10:23
Κύριε Ταμία...σου έχω μίαν δουλείαν....:o

Με την πρώτη ευκαιρία, πάρε τις μανίσιες εξατμίσεις που έχεις καταχωνιασμένες στην αποθήκη για την ώρα του ΚΤΕΟ, και ζύγισε τσις, να μας πεις τι βάρος έχουν (μαζί με τον καταλύτη εεε...!!!)

Θενκ γιου...:D

peskandritsos
27/05/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κύριε Ταμία...σου έχω μίαν δουλείαν....:o

Με την πρώτη ευκαιρία, πάρε τις μανίσιες εξατμίσεις που έχεις καταχωνιασμένες στην αποθήκη για την ώρα του ΚΤΕΟ, και ζύγισε τσις, να μας πεις τι βάρος έχουν (μαζί με τον καταλύτη εεε...!!!)

Θενκ γιου...:D Θα γινει αμεσα, αλλα νομιζω οτι και οι ακραπες εχουν καταλυτη.
Για πειτε μου κι εμενα κατι...
Τι σας νοιαζει τοσο πολυ το βαρος απο τις εξατμισεις??
Δηλαδης και 5 κιλα πιο ελαφρυ να γινει πισω το μηχανακι ποσο παραπανω θα κερδισει απο τα -5 κιλα??
Εκτος αν η ερωτηση εχει να κανει με την στηριξη.

XJR_Billy
27/05/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:lol: :lol:

Άμα βάλεις στον ταμία μούσι και καλυμμαύκι , είναι ίδιος ο ηγούμενος Εφραιμ….
Τέτοιο αρχιλαμογιο ….

Βασίλη είσαι καλά ρε φίλε ???
Συνήλθες από το τράκο ???
:wave2:

:lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Γεια σου Γιώργη.
Ναι, είμαι πολύ καλύτερα φίλε.
Το πόδι πρήζεται ακόμα και πονάει, αλλά περπατάω και οδηγάω κουτί.
Η καλλονή μου δεν έχει βγει ακόμα απ' το νοσοκομείο, και να'βγαινε, δεν μπορώ να την καβαλήσω ακόμα. Αλλά που θα πάει?

Θα τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά ψηλέ !!
Καλές αγορές και καλούς δρόμους !!:beer: :beer: :wave2:

Anty12
27/05/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Θα γινει αμεσα, αλλα νομιζω οτι και οι ακραπες εχουν καταλυτη.
Για πειτε μου κι εμενα κατι...
Τι σας νοιαζει τοσο πολυ το βαρος απο τις εξατμισεις??
Δηλαδης και 5 κιλα πιο ελαφρυ να γινει πισω το μηχανακι ποσο παραπανω θα κερδισει απο τα -5 κιλα??
Εκτος αν η ερωτηση εχει να κανει με την στηριξη.

Ένα πουλάκι μΕ είπε ότι από 16.6 Kg θα πάει στα 6.5 Kg....είναι πολλά τα κιλά Παπά μου...
Για να διούμε....?? :a55:

ggs
27/05/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ένα πουλάκι μΕ είπε ότι από 16.6 Kg θα πάει στα 6.5 Kg....είναι πολλά τα κιλά Παπά μου...
Για να διούμε....?? :a55:


Πετάς τις ΔΙΠΛΕΣ της μαμάς και βάζεις ΜΙΑ ελαφριά και γλιτώνεις 10 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΙΛΑ???
Πρόεδρε , ετοίμασε το προτζεκτ γρήγορα ...(για να σταματήσω και την δίαιτα…που δεν κανω)

:lol:

peskandritsos
27/05/2009, 10:56
Δηλαδης αμα κανουμε και μια καλη διαιτα και χασουμε και αλλα 10 κιλα θα πηγαινει το τενερε σαν Vstrom??:D :D

Anty12
27/05/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Πετάς τις ΔΙΠΛΕΣ της μαμάς και βάζεις ΜΙΑ ελαφριά και γλιτώνεις 10 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΙΛΑ???
Πρόεδρε , ετοίμασε το προτζεκτ γρήγορα ...(για να σταματήσω και την δίαιτα…που δεν κανω)
:lol:

Λοιπόν....
Άκου να δεις πως το σκέφτομαι

Αν σε μονοκύλινδρο βάλεις ένα, αντί για δύο συστήματα εξαγωγής (μιλάω για τελικά) δύο πράγματα σε απασχολούν.
Η συμπεριφορά της μηχανής στις χαμηλές και μεσαίες στροφές (γιατί ψηλά όλο και κάτι θα κερδίσεις –τα λεω καλά Dirt-Old..???)….και τα επίπεδα θορύβου , κάτι που εμένα τουλάχιστον με απασχολεί ιδιαίτερα (γειτονιά , ώρες στην σέλα κατά τις εξορμήσεις, μπλόκα κλπ).

Ας πάρουμε για παράδειγμα το μονό τελικό της OTR (http://www.off-the-road.de/xt660_tenere_schalldaempfer.html?&L=1)

Διατείνονται ότι πήραν +3 Hp…-4Kg ...και 4 N ροπή στις μεσαίες (εκεί ακριβώς που τα χρειάζονται τα μονοκύλινδρα). Και μάλιστα σε τελικό με καταλύτη και σιγαστήρα, χωρίς power commander και κανένα εξωτικό φίλτρο αέρα.

Αλλά ζητάνε και 700-800 Ε για μονό τελικό :hypnotize, που μου μοιάζει πάνω από 50 cm , είναι πανάσχημο, πίσω βιδώνει πάνω στην βίδα που πιάνουν όλα σχεδόν τα aftermarket κάγκελα ( οι ίδιοι πουλάνε κάγκελα Hepco , και κάνουν το μπεκή...) και τέλος έχω την αίσθηση ότι είναι το ίδιο με αυτά που πουλάνε για ΧΤΧ-XTR , οπότε μπαίνει και το e-bay στο παιχνίδι.

Και λεω γω τώρα με το φτωχό μου το μυαλό (αλλά και πορτοφόλι..).
Η Leovince, Remus, GPE, Arrow κλπ έχουν μόνο τελικά (slip-on) σε μαζική παραγωγή , φτιάχνουν-κοτσάρουν και ένα σύνδεσμο στα μέτρα του Τενεκέ 08 , και ζητάνε 400, 700, 800..μέχρι και 900 Ευρόπουλα.

Δηλαδή εμείς, δεν μπορούμε να βρούμε μόνο ένα, από τα παραπάνω τελικά στο e-bay, πάμε σε μια μαστοράντζα για να μας φτιάξει ένα inox σύνδεσμο με tig στα μέτρα μας, και γλιτώνουμε τουλάχιστον 500-600 Ε...??????

Απαραίτητα μέχρι τώρα , ξέρω ότι το τελικό πρέπει να είναι , max 50 cm σε μήκος , και oval (113x97 mm max) για να μπορούν να μπουν κάγκελα και βαλίτσες...(ήδη με τις Leovince, αν θέλεις να βάλεις Hepco και μάλιστα τις Gobi , είναι επικίνδυνα κοντά η εξάτμιση στα κουτιά...)

Αυτά που δεν ξέρω , είναι η βαβούρα και η απόδοση, και ψάχνω και να βρω αυτό τον διάσημο εξατμισά στο Ωραιόκαστρο , που τα χεράκια του –λεει- κάνουν θαύματα..

Σε περίπτωση που αγοραστεί- για παράδειγμα – διπλό σύστημα, με δύο τελικά , αυτό που μπορεί να γίνει είναι να μπει η μία από αριστερά ( για να γλιτώσεις μήκος σύνδεσης , και βρωμιές πάνω σ’ αυτό) μαζί με πατέντα σύνδεσμο, και την δεξιά , ή την κρατάς stock ή την αγοράζει , συνάδελφος Τενεράκιας....απλά δεν θα φαίνονται τα σήματα της εταιρίας , που έχει πάνω η εξάτμιση....


Τώρα σε όλα τα παραπάνω , σίγουρα κάτι μου διαφεύγει, οπότε κάθε διόρθωση είναι more than welcomed…

dukeandthecity
27/05/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν....

Τώρα σε όλα τα παραπάνω , σίγουρα κάτι μου διαφεύγει, οπότε κάθε διόρθωση είναι more than welcomed…



δουλεία δεν είχε ο διαολος και tunαρε την σόμπα του :bigcry: :bigcry: :D

Anty12
27/05/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
δουλεία δεν είχε ο διαολος και tunαρε την σόμπα του :bigcry: :bigcry: :D

:smokin:


164644

ggs
27/05/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
:smokin:
:lol: :lol:

Είναι αυτό που λένε ….πληρωμένη απάντηση ???

Anty12
27/05/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:lol: :lol:

Είναι αυτό που λένε ….πληρωμένη απάντηση ???

Και όχι μόνο....:D


164646

dukeandthecity
27/05/2009, 12:11
:rotflmao: :rotflmao: είσαι ο γνωστός καράμελας με τις φωτογραφίες σου:rotflmao: :rotflmao:

το μαλλί το έχεις, αν αφήσεις και μουσι θα είσαι ίδιος ο τριανταφυλλόπουλος με τις παρακάμερες του.:D :D

peskandritsos
27/05/2009, 13:26
Και επιμενω και ξαναλεω, τα κιλα μην τα υπολογιζετε τοοσο πολυ.
Αν κανεις μια μερα να πας τουαλετα και φας και πιεις και ντυθεις λιγο παραπανω νατα αμεσως τα 4-5 κιλα.
Αν αλλαξετε φιλτρα και εξατμισεις την διαφορα θα την αισθανθητε σιγουρα.
Ειδικα στις μεσαιες σκαβει.
Εγω εχω αρχισει και γινομαι ινδιανος στον δρομο.
Αφου πλεον περναω ανετα τα παπια τωρα κοντραρω και τα σκουρτερ.
Δεν ειναι 4-5 αλογα αλλα κιλα.
Προεδρα και λοιποι δεν αφηνεται τις αλχημειες, δεν παιζουν με την αναπνοη.
Α, να πω και το εξης... οσο περιεργο και να σας φανει απο τοτε που τα αλλαξα αυτα καιει λιγοτερο.

XJR_Billy
27/05/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και επιμενω και ξαναλεω, τα κιλα μην τα υπολογιζετε τοοσο πολυ.
Αν κανεις μια μερα να πας τουαλετα και φας και πιεις και ντυθεις λιγο παραπανω νατα αμεσως τα 4-5 κιλα.
Αν αλλαξετε φιλτρα και εξατμισεις την διαφορα θα την αισθανθητε σιγουρα.
Ειδικα στις μεσαιες σκαβει.
Εγω εχω αρχισει και γινομαι ινδιανος στον δρομο.
Αφου πλεον περναω ανετα τα παπια τωρα κοντραρω και τα σκουρτερ.
Δεν ειναι 4-5 αλογα αλλα κιλα.
Προεδρα και λοιποι δεν αφηνεται τις αλχημειες, δεν παιζουν με την αναπνοη.
Α, να πω και το εξης... οσο περιεργο και να σας φανει απο τοτε που τα αλλαξα αυτα καιει λιγοτερο.

Μπρε Παπα-Ινδιάνε...

Power Commander έβαλες?

peskandritsos
27/05/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Μπρε Παπα-Ινδιάνε...

Power Commander έβαλες? Δεν εχω σιγουρευτει οτι αυτο το πραγμα προσφερει τιποτα το ιδιαιτερο και οτι αξιζει τα λεφτα του

ggs
27/05/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δεν εχω σιγουρευτει οτι αυτο το πραγμα προσφερει τιποτα το ιδιαιτερο και οτι αξιζει τα λεφτα του


Μήπως εσύ θα το πληρώσεις …
Το "ταμείο" να είναι καλά…

:lol: :lol:

peskandritsos
27/05/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Μήπως εσύ θα το πληρώσεις …
Το "ταμείο" να είναι καλά…

:lol: :lol: Σωστοος,
αλλα μην το παραχεσουμε με τις καταχρησεις και μας βγαλει στην φορα ο Λαζοπουλος.
:rotflmao: :rotflmao:

Anty12
27/05/2009, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

Προεδρα και λοιποι δεν αφηνεται τις αλχημειες, δεν παιζουν με την αναπνοη.


Γιατί ρε Κουμπάρε...???

Να δεχτώ ότι η κεφαλή έχει δύο εξαγωγές λόγω βαλβίδων........
Δύο εξαγωγές - τελικά στην εξάτμιση γιατί.?

_Για να μπορεί να χώσει τον καταλύτη ?
_Για να μπορεί να δημιουργήσει αρκετή υποπίεση στην εξαγωγή των αερίων , ώστε να δουλεύει το AIS ? ....( το οποίο έφαγε αλενόβιδα ήδη ....:D )

_Για να έχει διαδρομή αρκετή ώστε να μειώσει τον σαματά.?

Για πε?

Που είναι αυτός ο Άνθρωπας όταν τον χρειάζεσαι...???

peskandritsos
27/05/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Γιατί ρε Κουμπάρε...???

Να δεχτώ ότι η κεφαλή έχει δύο εξαγωγές λόγω βαλβίδων........
Δύο εξαγωγές - τελικά στην εξάτμιση γιατί.?

_Για να μπορεί να χώσει τον καταλύτη ?
_Για να μπορεί να δημιουργήσει αρκετή υποπίεση στην εξαγωγή των αερίων , ώστε να δουλεύει το AIS ? ....( το οποίο έφαγε αλενόβιδα ήδη ....:D )

_Για να έχει διαδρομή αρκετή ώστε να μειώσει τον σαματά.?

Για πε?

Που είναι αυτός ο Άνθρωπας όταν τον χρειάζεσαι...??? ΠΑΡΩΝ.
Αυτο που ξερω εγω ρε προεδρα ειναι οτι μια ΚΑΛΗ εξατμιση αφτερ συνηθως ειναι σχεδιασμενη απο καποιον καλο και επωνυμο κατασκευαστη και ειναι σωστα μελετημενη για συγκεκριμενη διαφυγη αεριων για τον εκαστοτε κινητηρα.
Κατι λιγοτερο η περισοτερο η δεν θα εχει αποδοση σωστη η μπορει να κανει και ζημια.
Αυτο ηξερα εδω και χρονια και μου φαινεται πολυ λογικο.
Αν μια εταιρεια βγαζει καποια εξατμιση που ταιριαζει σε πολλους κινητηρες εμενα αυτο μου κανει λιγο προχειροτητα και νοοτροπια ευκολου κερδους.
Φυσικα δεν παιρνω ορκο οτι αυτο ισχυει αλλα δεν εχω και κανεναν λογο να μην πιστεψω το σοβαροτατο ατομο που μου το ειχε πει καποτε.

echoplex
27/05/2009, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
ΠΑΡΩΝ.
Αυτο που ξερω εγω ρε προεδρα ειναι οτι μια ΚΑΛΗ εξατμιση αφτερ συνηθως ειναι σχεδιασμενη απο καποιον καλο και επωνυμο κατασκευαστη και ειναι σωστα μελετημενη για συγκεκριμενη διαφυγη αεριων για τον εκαστοτε κινητηρα.
Κατι λιγοτερο η περισοτερο η δεν θα εχει αποδοση σωστη η μπορει να κανει και ζημια.
Αυτο ηξερα εδω και χρονια και μου φαινεται πολυ λογικο.
Αν μια εταιρεια βγαζει καποια εξατμιση που ταιριαζει σε πολλους κινητηρες εμενα αυτο μου κανει λιγο προχειροτητα και νοοτροπια ευκολου κερδους.
Φυσικα δεν παιρνω ορκο οτι αυτο ισχυει αλλα δεν εχω και κανεναν λογο να μην πιστεψω το σοβαροτατο ατομο που μου το ειχε πει καποτε.

ΑΚΡΑΠΕΣ ή ARROW!!!!:smokin:

ειναι μονοδρομος....:wave2:

σωστός ο ταμίας!

Όταν θα χουμε λεφτα θα κανουμε μια ομαδικη??!!:eyepop:

pyromaniacs
30/05/2009, 19:37
Γεια σας παιδια,

Σήμερα έβαλα στην μαυρη καλλονή μου (μαυρη tenere) χωμάτινα παπουτσάκια!!! Τα pirelli mt 21.. Την πήρα λοιπον και πήγαμε μία βόλτα προς Πάρνηθα μεριά,βόλτα που είχα κανει και με τα παλιά ελαστικα μαμα. Το μηχανάκι έχει μεταμορφωθεί, στο χώμα απλα πηγαινει απιστευτα, στην ασφαλτο αν οδηγείς με σύνεση, καλά.. Η διαφορά είναι απλα τεράστια πέρασα απο όπου χώραγα, και απο όποιο σημειο η μικρη εμπειρία μου επετρεπε να περάσω χωρις δράματα...

Σπεύστε να αλλαξετε ελαστικά για να ευχαριστηθείτε πραγματικά το μηχανάκι!!!!

Καλό καλοκαιρι και καλές βόλτες!!!!!!!! (χωμάτινες)

Anty12
05/06/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Θα γινει αμεσα, αλλα νομιζω οτι και οι ακραπες εχουν καταλυτη.
Για πειτε μου κι εμενα κατι...
Τι σας νοιαζει τοσο πολυ το βαρος απο τις εξατμισεις??


Ρε Ταμίας ...τι έγινε..? Χάλασε το ζύγι στο σπίτι...? :mad:

peskandritsos
05/06/2009, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε Ταμίας ...τι έγινε..? Χάλασε το ζύγι στο σπίτι...? :mad: Ωχ, σορυ ρε πρεοδρα το ειχα ξεχασει με το μπλεξιμο εκει με τα ΚΤΜ.

Θα την ζυγισω το μεσημερι και θα σου πω!!

Anty12
05/06/2009, 09:50
Θέτε ρε να κάνουμε καμιά ομαδική να μας βγει φθηνότερα από Αγγλία.Για την ώρα είναι γύρω στα 20Ε το κομμάτι σε μεγέθη L-XXXL.
Λογότυπο μόνο μπροστά και μόνο για το χακί και το μαύρο.Το άσπρο λέει δεν τους έβγαινε καλά.
Το μπλουζάκι είναι Fruit of the Loom βαμβακερό.


165521

peskandritsos
05/06/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Θέτε ρε να κάνουμε καμιά ομαδική να μας βγει φθηνότερα από Αγγλία.Για την ώρα είναι γύρω στα 20Ε το κομμάτι σε μεγέθη L-XXXL.
Λογότυπο μόνο μπροστά και μόνο για το χακί και το μαύρο.Το άσπρο λέει δεν τους έβγαινε καλά.
Το μπλουζάκι είναι Fruit of the Loom βαμβακερό. Ρε τι μου θυμισες...
Τα θυμαται κανεις εκεινα τα fruit of the loom που τα ξυναμε και μυριζαν φρουτα???

Αν και θα μας κοροϊδευουν οι κατημαδες θελω δυο στο χακι φυσικα XL.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

peskandritsos
05/06/2009, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε Ταμίας ...τι έγινε..? Χάλασε το ζύγι στο σπίτι...? :mad: 6,50-7,00 κιλα μονο.
και μιλαμε για το τελικο καζανακι με το καλυμα και σωληνα περιπου 40 cm. :wave2: :D

ggs
05/06/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
6,50-7,00 κιλα μονο.
και μιλαμε για το τελικο καζανακι με το καλυμα και σωληνα περιπου 40 cm. :wave2: :D


χμμμ...το περιμενα πολυ πιο βαρυ....

Δηλαδις , οι akrapes ποσο βαροσ εχουν ??

:confused:

peskandritsos
05/06/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
χμμμ...το περιμενα πολυ πιο βαρυ....

Δηλαδις , οι akrapes ποσο βαροσ εχουν ??

:confused: Αντε να γλυτωνεις 2 το πολυ 3 κιλα.
Το εχω ξαναπει, δεν κερδιζεις απο το βαρος αλλα απο αλλα πραγματα.

ggs
05/06/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

Το εχω ξαναπει, δεν κερδιζεις απο το βαρος αλλα απο αλλα πραγματα.

π.χ. κερδιζεις απο το ...ταμείο :lol: :lol:

peskandritsos
05/06/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
π.χ. κερδιζεις απο το ...ταμείο :lol: :lol: :D :D :D :ninja: :ninja: :ninja:

echoplex
07/06/2009, 09:44
Για μπλουζακι λεω να κανουμε κανα δικο μας σχεδιο!!

.. για δειτε εδώ link (http://www.mplouzakia.gr/home)
με 10-12 Ε το μπλουζακι +2Ε το σχεδιο ..θα μας ερθει φθηνότερα!!

πειτε ιδεες για σχέδιο και θα το φτίαξω εγώ!
π.χ το avatar του προεδρα μ' αρεσει πολυ:smilea:

echoplex
17/06/2009, 08:27
πρόταση για μπλουζάκι:
σχολια δεκτα!


166252

gliout
17/06/2009, 11:03
Θα ήθελα η μηχανή με τον αναβάτη να ήταν κάτι σαν σκίτσο.....

Anty12
17/06/2009, 13:13
Θα το προτιμούσα σε λευκό ή/και άλλα χρώματα ......
Το avatar θα ψάξω να βρω από που το ζούλαρα και θα στο στείλω σε π.μ.
Τη ανάλυση θέλεις?
Πληροφοριακά , για τα μπλουζάκια που βρήκα εγώ στο ebay ο Εγγλέζος στέλνει τα τέσσερα κομμάτια στην Ελλάδα , με 60 Ε περίπου , μαζί με τα μεταφορικά , οπότε η δικιά σου πρόταση δείχνει οικονομικότερη....

echoplex
17/06/2009, 14:43
@gliout: θα φτάξω κατι σε σκίτσο...
@Anty: το χρώμα ήταν τελείως ενδεικτικό (απλά εμένα μου αρέσουν τα σκούρα)
Οσο για την ανάλυση πρέπει να είναι στα 300dpi
Το παραπάνω σχεδίο το έφτιαξα βρίσκοντας μια φωτο στο ίντερνετ και μετατρεποντας την σε vectors...
Για να πετύχουμε ακόμα καλύτερη τιμή θα πρέπει να κανουμε ομαδικη παραγγελια που σημαινει πανω απο 30 κομματια(νομιζω).
Βέβαια μπορει κανεις να παει στο μαγαζακι της γειτονιας του με σχέδιο και να τυπώσει με 10-15 ευρο.
Ανέβασα το παραπάνω σχέδιο σε ποιότητα εκτύπωσης για όσους ενδιαφέρονται...
link (http://img194.imageshack.us/img194/4570/xtz660tshirt.png)
(το αρχείο ειναι png: δηλαδή δεν έχει φόντο, μπορεί να τυπώθει σε ότι χρώμα μπλουζάκι θέλει κανείς..)

Anty12
17/06/2009, 15:28
Gentlemen
Ετοιμαστείτε να γελάσουμε ……

Θυμάστε το wind-stopper , για το οποίο μιλάγαμε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=22)??

Λοιπόν Εγγλέζος , στο ΧΤ660.com δοκίμασε αυτήν (http://www.klober.co.uk/product2.php?id=7) την λιγότερο High-Tech λύση.

Ισχυρίζεται ότι τα ανεμοσούρια μειώθηκαν κατά 50%.
Από κάθε πλευρά του ντεπόζιτου, στο πάνω μέρος εσωτερικά χρειάζονται 30 cm άρα 60 cm για όλο. Το κόλπο φαίνεται να είναι ότι αλλάζει όχι τόσο την ποσότητα του αέρα που έρχεται από κάτω, αλλά τον τρόπο ροής του (τυρβώδης ροή ????) και no more buffeting.

Παραγγέλθηκαν ήδη 2 μέτρα ώστε να δοκιμάσω και με μία , αλλά και με δύο σειρές από αυτά τα πλαστικά “κρόσια” …θα ενημερώσω… :beer:


166300

Anty12
17/06/2009, 15:29
2


166301

Anty12
17/06/2009, 15:29
3


166302

Anty12
17/06/2009, 15:30
The whole story (http://www.xt660.com/showthread.php?t=9180&page=7)


166303

ggs
17/06/2009, 20:10
Ρώτησα σε μια ΥΑΜΑΗΑ ….

Διπλό σταντ ΥΑΜΑΗΑ 160? ????
Χούφτες (μαζί με τους ανεμοθορακες τους ) 190 ? ???

Διπλό σταντ θα ρωτήσω και για motech…

Αλλά τις χούφτες , μάλλον , θα τις βάλω γιατί μου αρέσουν…

Να τα παραγγείλω από εξωτερικό ???αξιζει???
Έχουμε καμία άκρη ή ιδέα ???


@anty ,


Αν αυτή η … «τσατσάρα» κάνει δουλεία , τότε θα έχουμε λύσει ένα καλό πρόβλημα
:beer:

Anty12
18/06/2009, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Διπλό σταντ ΥΑΜΑΗΑ 160? ????
Χούφτες (μαζί με τους ανεμοθορακες τους ) 190 ? ???
Διπλό σταντ θα ρωτήσω και για motech…
Αλλά τις χούφτες , μάλλον , θα τις βάλω γιατί μου αρέσουν…

Καλά σΕ είπανε.Οι χούφτες μαζί με τα spoilers ( τα οποία είναι ντεμέκ άθραυστα) πάνω από 200 Ε , πέρυσι τέτοιο καιρό.Τώρα πρέπει να είναι φθηνότερα (http://www.yamaha-motor.de/accessories/acc_overview.jsp#MC+Acc/Adventure/XTZ660)

Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Έχουμε καμία άκρη ή ιδέα ???

ebay (http://cgi.ebay.co.uk/Yamaha-XT660Z-Tenere-centre-stand_W0QQitemZ250445554709QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item3a4fb7e415&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1683|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50) its a mans best friend

Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
@anty ,
Αν αυτή η … «τσατσάρα» κάνει δουλεία , τότε θα έχουμε λύσει ένα καλό πρόβλημα
:beer:

Stand by

echoplex
18/06/2009, 11:11
Θέλω και γώ!!!! χουφτες με spoiler!!!:confused: :confused:
Στράτο! πουλάς τις δικές σου;:smilea:

peskandritsos
18/06/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
Θέλω και γώ!!!! χουφτες με spoiler!!!:confused: :confused:
Στράτο! πουλάς τις δικές σου;:smilea: ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ!!!:D :beer:

echoplex
19/06/2009, 08:45
θήκη για gps givi! μπαίνει εύκολα και είναι αδιαβροχη
link (http://www.givi.it/News-it/S850--Portanavigatore-satellitare-universale)
http://www.givi.it/attach/Content/News_padre/22622/r/s85001.jpg

peskandritsos
19/06/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
θήκη για gps givi! μπαίνει εύκολα και είναι αδιαβροχη
link (http://www.givi.it/News-it/S850--Portanavigatore-satellitare-universale)
http://www.givi.it/attach/Content/News_padre/22622/r/s85001.jpg Μηχανηματα του διαβολου.... Απαπαπαπα

Πυξιδα ,χαρτης, ηλιος, φεγγαρι, αστερια και ενστικτο.:cool: :cool:

Anty12
19/06/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πυξιδα ,χαρτης, ηλιος, φεγγαρι, αστερια και ενστικτο.:cool: :cool:

Που όλα αυτά ρε...όταν βγαίνεις για Αντβετσουράδα στην Αττική οδό....????:smokin: :lol: :D

peskandritsos
19/06/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Που όλα αυτά ρε...όταν βγαίνεις για Αντβετσουράδα στην Αττική οδό....????:smokin: :lol: :D Ναι ρε.
Ξερεις τι δυσκολο ειναι απο τα καυσαερεια στην Αττικη να βρεις τον ηλιο η το φεγγαρι??
Αυτο και αν ειναι αντβεντσουραδα!!:beer:

GusTenere
20/06/2009, 15:39
Χαιρετώ όλους τους ADVENTURE φίλους με τα πολεμικά TENERE !!! :)
Σας παραθέτω και μία φωτό του δικού μου που ίσως βρείτε ενδιαφέρουσα!

Χαιρετισμούς


166541

GusTenere
20/06/2009, 15:45
Και μία ακόμα λίγο πιο τούμπανο...:beer:


166542

Anty12
20/06/2009, 20:43
Καλώς ήλθες και καλά χιλιόμετρα...
Τι είδους εξάτμηση είναι αυτή...???Από που?

peskandritsos
21/06/2009, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Καλώς ήλθες και καλά χιλιόμετρα...
Τι είδους εξάτμηση είναι αυτή...???Από που? Remus ειναι προεδρε.:eyepop:

peskandritsos
21/06/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
Χαιρετώ όλους τους ADVENTURE φίλους με τα πολεμικά TENERE !!! :)
Σας παραθέτω και μία φωτό του δικού μου που ίσως βρείτε ενδιαφέρουσα!

Χαιρετισμούς Καλως μας ηρθες.
Νομιζω οτι σε ειδα την περασμενη βδομαδα στην Αγ. Μαρινα στην παραλιακη.
Ωραιο το τουμπανακι σου!!!
Καλοριζικο και με πολλα χιλιομετρα να το χαρεις.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Anty12
21/06/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Remus ειναι προεδρε.:eyepop:

Remus....??? Μονή.....??? Και δεν το ξέρω εγώ ότι παίζει κάτι τέτοιο...????

Καθαιρέστε με....:mad:

echoplex
21/06/2009, 10:54
Καλως ήρθες GusTenere!!:beer: :beer:
Ωραίο το εργαλείο σου!!

pyromaniacs
21/06/2009, 11:00
Καλώς ήρθες και καλα χιλιομετρα!!:wave2:

GusTenere
21/06/2009, 12:11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά, χαιρομαι που σας βρήκα!
Ελπίζω να κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα φέτος το καλοκαίρι γιατί σκοπεύω να πάω Εδιμβούργο!

Όσο για τα aftermarket που φοράει μέχρι στιγμής είναι, Ζελατίνα Givi, Φίλτρο Αέρα Pipercross, Εξάτμιση REMUS HEXACONE κοντή, Μπουζί ιριδίου NGK, Τριπλέτα TRAX και GPS TIBO. Επίσης έχει γίνει και ρύθμιση του μίγματος από το συνεργείο της YAMAHA Σπηλιώτης στο καύσιμο από 6 σε 10.

Όσοι δεν έχετε αλλάξει εξάτμιση, παιδιά μιλάμε άλλο μηχανάκι! Εντάξει ακούγεται λίγο παραπάνω αλλά πυροβολεί λέμε!

Πολλούς αντβεντσουράδικους χαιρετισμούς!!!

GusTenere
21/06/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Καλως μας ηρθες.
Νομιζω οτι σε ειδα την περασμενη βδομαδα στην Αγ. Μαρινα στην παραλιακη.
Ωραιο το τουμπανακι σου!!!
Καλοριζικο και με πολλα χιλιομετρα να το χαρεις.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Μάλλον φίλε μου ναι εγώ ήμουν. Να είσαι καλά!

ggs
21/06/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά, χαιρομαι που σας βρήκα!
Ελπίζω να κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα φέτος το καλοκαίρι γιατί σκοπεύω να πάω Εδιμβούργο!

Όσο για τα aftermarket που φοράει μέχρι στιγμής είναι, Ζελατίνα Givi, Φίλτρο Αέρα Pipercross, Εξάτμιση REMUS HEXACONE κοντή, Μπουζί ιριδίου NGK, Τριπλέτα TRAX και GPS TIBO. Επίσης έχει γίνει και ρύθμιση του μίγματος από το συνεργείο της YAMAHA Σπηλιώτης στο καύσιμο από 6 σε 10.

Όσοι δεν έχετε αλλάξει εξάτμιση, παιδιά μιλάμε άλλο μηχανάκι! Εντάξει ακούγεται λίγο παραπάνω αλλά πυροβολεί λέμε!

Πολλούς αντβεντσουράδικους χαιρετισμούς!!!

Καλώς ήλθες φίλε , πολλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος…

:beer:






















(τώρα ανοίγουμε τον προβολέα και στον χώνουμε στα μούτρα…)

ΜΙΛΑΑΑ !!!!

ΤΙ είναι η ΜΟΝΗ REMUS που έχεις ???
Βγάζει η REMUS για το τενερε ???
Που την έβαλες ???

ΓΙΑΤΙ ρύθμισες το μίγμα από 6 σε 10 ????

ΜΙΛΑΑΑ !!!!

(αλλιώς θα σου στείλουμε τον ταμεία να εισπράξει τις εισφορές που χρωστάς…)

:lol: :wave2:

paraligo
21/06/2009, 21:18
Καλός ήρθες καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.:wave2:

peskandritsos
22/06/2009, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Remus....??? Μονή.....??? Και δεν το ξέρω εγώ ότι παίζει κάτι τέτοιο...????

Καθαιρέστε με....:mad: Μη φοβασαι, ακομα δεν τριζει η καρεκλα σου.:lol:

Anty12
22/06/2009, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Καλώς ήλθες φίλε , πολλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος…
:beer:
(τώρα ανοίγουμε τον προβολέα και στον χώνουμε στα μούτρα…)

ΜΙΛΑΑΑ !!!!

ΤΙ είναι η ΜΟΝΗ REMUS που έχεις ???
Βγάζει η REMUS για το τενερε ???
Που την έβαλες ???

ΓΙΑΤΙ ρύθμισες το μίγμα από 6 σε 10 ????

ΜΙΛΑΑΑ !!!!

(αλλιώς θα σου στείλουμε τον ταμεία να εισπράξει τις εισφορές που χρωστάς…)

:lol: :wave2:

Επίσης ......


Γιατί Pipecross και όχι DNA stage2 ή Κ&Ν? Ποιο μοντέλο της Yamaha φοράει το ίδιο φίλτρο?Θέλει άλλαγμα το καπάκι από το φιλτροκούτι?

Όταν λες Remus κοντή , πόσα cm είναι ? 50 cm ή παρακάτω? Ο σύνδεσμος είναι πατέντα, και αν ναι από που? Επίσης πως πιάστηκε στο σασί το τελικό ? Στην ίδια βίδα που πιάνουν και τα κάγκελα? Τι μετατροπές θέλει?

Θα μας πεθάνουν ρπσμ....Απ' την μια η Remus βγάζει, και καλά για Tenere διπλά τελικά με 950 Ε , και από την άλλη , μπορεί να φορεθεί και μονό τελικό....:mad:


Βάλε σε παρακαλώ όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορείς από την εξάτμηση, και όσες πληροφορίες έχεις γιαυτήν....

GusTenere
22/06/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Επίσης ......


Γιατί Pipecross και όχι DNA stage2 ή Κ&Ν? Ποιο μοντέλο της Yamaha φοράει το ίδιο φίλτρο?Θέλει άλλαγμα το καπάκι από το φιλτροκούτι?

Όταν λες Remus κοντή , πόσα cm είναι ? 50 cm ή παρακάτω? Ο σύνδεσμος είναι πατέντα, και αν ναι από που? Επίσης πως πιάστηκε στο σασί το τελικό ? Στην ίδια βίδα που πιάνουν και τα κάγκελα? Τι μετατροπές θέλει?

Θα μας πεθάνουν ρπσμ....Απ' την μια η Remus βγάζει, και καλά για Tenere διπλά τελικά με 950 Ε , και από την άλλη , μπορεί να φορεθεί και μονό τελικό....:mad:


Βάλε σε παρακαλώ όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορείς από την εξάτμηση, και όσες πληροφορίες έχεις γιαυτήν....

Χαιρετώ και πάλι την παρέα!
Γιατί Pipecross και όχι DNA stage2 ή Κ&Ν?

Γιατί απλά PIPERCROSS φέρνει ο Σπηλιώτης όπου έγινε και η τοποθέτηση της REMUS. Τώρα αν δουλεύει καλύτερα κάποιο άλλο φίλτρο δεν γνωρίζω. Πάντως σκέφτομαι να δοκιμάσω και DNA stage 2. Επίσης να αναφέρω πως αγόρασα και το κάλυμα του φίλτρου αέρα της DNA http://www.dnafilters.com/filterdetails.asp?filterid=642 αλλά δεν το ποθέτησα γιατί πρέπει λέει οπωσδήποτε μετά την τοποθέτηση του να μπεί POWERCOMMANDER και να ρυθμιστεί το μίγμα αλλιώς μπορεί να γίνει ζημιά στο μοτέρ. Αυτό το διασταύρωσα και με την DNA και με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Σπηλιώτη όπου μου είπαν πως είναι επικίνδυνο να τοποθετηθεί χωρίς POWERCOMMANDER. Επίσης μου είπαν πως αν βάλω POWERCOMMANDER θα έχω προβλήματα διότι αρχικά θα δουλείει καλά το μηχανάκι αλλά κάπου μπορεί να μη δουλεύει λόγω αλλαγής ατμοσφαιρικής πίεσης, υψομέτρου και εποχής. Δηλαδή κάθε χειμώνα και καλοκαίρι θα θέλει εκ νέου ρύθμιση στο δυναμόμετρο.

Και τώρα στο θέμα του τελικού... Το μηχανάκι μας έχει μονή εξαγωγή και η μαμά εξάτμιση όπως ξερετε είναι μία άσχετα αν δείχνει διπλή, ένα καζανάκι μέγαλο και πολύ βαρύ είναι που έχει απλά δύο τρύπες! Ετσι επελέχθει μία κοντή REMUS Hexacone τιτανίου από FAZER 1000. Γιατί λοιπόν να δώσω 950 Ευρώ όταν κάνω πολύ καλά την δουλειά μου με 450 ευρώ και γλιτώνω και ακόμα περισσότερο βάρος? Η εξάτμιση τοποθετήθηκε μετα από συννενόηση με κορυφαίο εξατμισά που επιτόπου κουρμπαρε την σωλήνα με τη σωστή διατομή για να ταιράξει. Χρειάστηκε ένα μικρό λαμάκι μόνο που το έφτιαξε ο ίδιος και μάλιστα με τρόπο που ρυθμίζεται όπου θέλεις η εξάτμιση! Δεν εμποδίζει βαλίτσες ούτε τις βάσεις τους άλλωστε είδατε ότι έχει μπεί η τριπλέτα της SW-MOTECH από την ΜΟΤΟΡΟΔΑ (εξαιρετικά παιδιά παρεπιτόντως). Το αποτέλεσμα αισθητικά της δουλειάς του εξατμισά είναι FACTORY εργοστασιακή δουλειά!!! Αφήστε που ελάφρυνε αισθητά το μηχανάκι, για να μην αναφέρω ότι φαίνεται και πολύ πιο πολεμικό τώρα! Θα τραβήξω φωτό και θα τις ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία. Το κόστος 470 Ευρώ τοποθετημένη!
Οσο για τη ρύθμιση του μίγματος αυτό ήταν προτροπή του συνεργείου του Σπηλιώτης όπου ο Ηλίας (κορυφαίος και ευγενέστατος μάστορας) συνέστησε πως εφόσον έχουμε ήδη βελτιώσει πάρα πολύ την εξαγωγή θα έπρεπε να βελτιωσουμε και την εισαγωγή λίγο χωρίς ουσιαστικά διαφορά στην κατανάλωση, (κάτι που με ενδιέφερε διότι σκοπεύω να κάνω 7000 χιλόμετρα αυτό τον Ιούλιο). Επίσης μου είπε πως το ΤΕΝΕRE κρατάει τις ρυθμίσεις μίγματος που γίνονται με ένα εργαλείο της ΥΑΜΑΗΑ ενώ τα υπόλοιπα ΧΤR XTX τις χάνουν όταν κλείσει ο κεντρικός διακόπτης και επιστρέφουν στην νορμάλ τιμή (6).

Αυτά τα ολίγα θα επιστρέψω σύντομα με φωτό.

Anty12
22/06/2009, 13:31
Φίλε Gus σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου....αλλά δυστυχώς οι απορίες δεν σταματάνε εδώ...:D

Αν κατάλαβα σωστά , η Yamaha (εν προκειμένω ο Σπηλιώτης ) σου πρότεινε τελικό από Fazer 1000 ,πράγμα το οποίο σημαίνει , ότι το συγκεκριμένο τελικό , "δουλεύει" σε κινητήρα ΧΤ.

Δημιουργεί δηλαδή το απαραίτητο backpressure, ώστε να συντονίζονται οι κύλινδροι, και να αδειάζουν στον χρόνο που πρέπει. Επειδή σε βλέπω ενημερωμένο , αυτά τα κουβεντιάσατε, σου τα εξήγησε ..??
ή απλά σου είπε "βάλε αυτή , θα σου κάνει την δουλειά"

Επίσης ο εξατμισάς κούρμπαρε τον υπάρχοντα συλλέκτη-σωλήνα, ή τοποθέτησε-έφτιαξε καινούργιο?
Από όσα ξέρω τα Remus Hexacone έχουν είσοδο με 54mm διάμετρο, και ο σωλήνας του Tenere είναι ή 50mm ή 52mm.Τι ακριβώς έκανε ?

Σε ότι αφορά την ρύθμιση , για ποιο λόγο δεν άφησε τον αισθητήρα λ να κάνει μόνος του τις μικρορυθμίσεις? Επειδή έβαλες και φίλτρο?
Και αν είναι η αλλαγή φίλτρου , γιατί απλά δεν έβγαλε τον πόλο της μπαταρίας, για κάνα-δυο ώρες , και μετά να αφήσει τον εγκέφαλο να πάρει τις καινούργιες ρυθμίσεις?
Έχει να κάνει με το Tenere και τις προδιαγραφές EuroIII για τα καυσαέρια, που του απαγορεύουν να "αυτορυθμίζεται"?
Σου είπε ότι είναι απαραίτητο το εργαλείο? Από όσο θυμάμαι , μέχρι τώρα στα ΧΤ , το μείγμα ρυθμίζεται και από το καντράν , χωρίς ειδικό εργαλείο.

Πολλές οι ερωτήσεις , αλλά , κατά διαολεμένη σύμπτωση, έχω πέσει πάνω σε ένα τελικό Remus Hexacone Carbon , σε τιμή που θα κάνει τον peskandritso να κλαίει , με 54mm στόμιο, και οι απαντήσεις σου θα είναι κρίσιμες ....

Σε ευχαριστώ ξανά εκ των προτέρων..

Edit : Ο συλλέκτης είναι 54mm

peskandritsos
22/06/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
. Επίσης να αναφέρω πως αγόρασα και το κάλυμα του φίλτρου αέρα της DNA http://www.dnafilters.com/filterdetails.asp?filterid=642 αλλά δεν το ποθέτησα γιατί πρέπει λέει οπωσδήποτε μετά την τοποθέτηση του να μπεί POWERCOMMANDER και να ρυθμιστεί το μίγμα αλλιώς μπορεί να γίνει ζημιά στο μοτέρ. Αυτό το διασταύρωσα και με την DNA και με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Σπηλιώτη όπου μου είπαν πως είναι επικίνδυνο να τοποθετηθεί χωρίς POWERCOMMANDER. Μη μου λες τετοια και το εχω βαλει...
Δηλαδη τι το επικινδυνο μπορει να παρουσιασει??
Να καει το μοτερ απο τον παραπανω αερα??:eyepop:

XJR_Billy
22/06/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Πολλές οι ερωτήσεις , αλλά , κατά διαολεμένη σύμπτωση, έχω πέσει πάνω σε ένα τελικό Remus Hexacone Carbon , σε τιμή που θα κάνει τον peskandritso να κλαίει , με 54mm στόμιο, και οι απαντήσεις σου θα είναι κρίσιμες ....


:a13: :a01: :a01: :a01:

peskandritsos
22/06/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Πολλές οι ερωτήσεις , αλλά , κατά διαολεμένη σύμπτωση, έχω πέσει πάνω σε ένα τελικό Remus Hexacone Carbon , σε τιμή που θα κάνει τον peskandritso να κλαίει , με 54mm στόμιο, και οι απαντήσεις σου θα είναι κρίσιμες ....
:a5: :a12:

Καλομελετα κι ερχεται...

:a17:

peskandritsos
22/06/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:a13: :a01: :a01: :a01: :a38: :a38: :a38:

Anty12
22/06/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
:a5: :a12:

Καλομελετα κι ερχεται...

:a17:

:a36: :a01: :a43: :a22:


166619

Anty12
22/06/2009, 14:01
Το μόνο κακό ......ότι είναι δεξιό...


166620

GusTenere
22/06/2009, 14:58
Κύριε Πρόεδρα,

Γνωρίζω τον Σπηλιώτη 20 χρόνια και έχω πάρει κατά καιρούς πολλά αξεσουάρ από την εταιρεία του.
Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που μου πρότεινε το συγκεκριμένο τελικό και μου άρεσε δεν ρώτησα κάτι παρακάτω! Το μηχανάκι δουλεύει πολύ καλά αν και κάνει ακόμα τα σκασιματάκια του. Όσο για την σωλήνα μου έφτιαξε καινούργια ο εξατμισάς με την κατάλληλη διάμετρο 54mm νομίζω.
Τώρα για τις ρυθμίσεις στο λίγο πιο πλούσιο από 6 σε 10 δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Μου είπανε όμως στο συνεργείο του ότι το κάνουνε σε πολλά ΧΤΧ. Το ίδιο τελικό έχω βάλει και εγω σαν αυτό της φωτό που ανέβασες αλλά είναι το πιο κοντό. Ίσως όμως να είναι και καλύτερο το πιο μακρύ από πλευράς θορύβου. Επίσης το ότι είναι δεξιο δεν αλλάζει κάτι, αφού θα σου κάνει καινούργια σωληνα ο εξατμισας και θα σου την φέρει εκεί που θέλεις. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του εξατμισά είναι στο Περιστέρι στη Θηβών 300 μέτρα από τον Σπηλιώτη.

Anty12
22/06/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
Κύριε Πρόεδρα,

Γνωρίζω τον Σπηλιώτη 20 χρόνια και έχω πάρει κατά καιρούς πολλά αξεσουάρ από την εταιρεία του.
Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που μου πρότεινε το συγκεκριμένο τελικό και μου άρεσε δεν ρώτησα κάτι παρακάτω! Το μηχανάκι δουλεύει πολύ καλά αν και κάνει ακόμα τα σκασιματάκια του. Όσο για την σωλήνα μου έφτιαξε καινούργια ο εξατμισάς με την κατάλληλη διάμετρο 54mm νομίζω.
Τώρα για τις ρυθμίσεις στο λίγο πιο πλούσιο από 6 σε 10 δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Μου είπανε όμως στο συνεργείο του ότι το κάνουνε σε πολλά ΧΤΧ. Το ίδιο τελικό έχω βάλει και εγω σαν αυτό της φωτό που ανέβασες αλλά είναι το πιο κοντό. Ίσως όμως να είναι και καλύτερο το πιο μακρύ από πλευράς θορύβου. Επίσης το ότι είναι δεξιο δεν αλλάζει κάτι, αφού θα σου κάνει καινούργια σωληνα ο εξατμισας και θα σου την φέρει εκεί που θέλεις. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του εξατμισά είναι στο Περιστέρι στη Θηβών 300 μέτρα από τον Σπηλιώτη.

Φίλε Gus ξανά ευχαριστώ...

Δυστυχώς είμαι Θεσ/κη , θα ψάξω κάτι από εδώ......:beer:

GusTenere
22/06/2009, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Μη μου λες τετοια και το εχω βαλει...
Δηλαδη τι το επικινδυνο μπορει να παρουσιασει??
Να καει το μοτερ απο τον παραπανω αερα??:eyepop:

Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να πάθει πάντως μου είπαν ότι είναι επίφοβο. Σκέψου ότι το έχω πάρει και εγώ αλλά δεν το έχω τοποθετήσει μετά από αυτά που μου είπαν. Επίσης η DNA μέσα στις οδηγίες το αναφέρει ξεκάθαρα!

"4. WARNING..!
Fuel injection recalibration is absolutely necessary! Please use a Dynojet Powercommander or similar product to correct your fueling or else the bike will run lean and possible damage will occur."

Δεν το διάβασες ή το ρίσκαρες?

GusTenere
22/06/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Φίλε Gus ξανά ευχαριστώ...

Δυστυχώς είμαι Θεσ/κη , θα ψάξω κάτι από εδώ......:beer:

Επίσης δεν ξέρω αν σε βοηθάει ωσ προς το σε ποιό σημείο έκανε την ένωση με την μαμά σωλήνα πάντως όταν αφαίρεσε το μαμά καζανάκι το αφαίρεσε μαζι με ένα κομμάτι σωλήνα 40cm.

GusTenere
22/06/2009, 15:10
Άσχετο, αλλά συγχωρέστε με παιδιά για την ερώτηση το ΤΕΝΕRE Club που είναι?

Anty12
22/06/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
Άσχετο, αλλά συγχωρέστε με παιδιά για την ερώτηση το ΤΕΝΕRE Club που είναι?

Είσαι ήδη μέσα στο club ρε Gus.....εδώ στο Moto.gr στεγάζεται..... :lol:

peskandritsos
22/06/2009, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Είσαι ήδη μέσα στο club ρε Gus.....εδώ στο Moto.gr στεγάζεται..... :lol: Ξεχασες να του πεις για την συνδρομη ρε προεδρα....


























...πως θα βαλω και γω ο πτωχος το power & commander?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
23/06/2009, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να πάθει πάντως μου είπαν ότι είναι επίφοβο. Σκέψου ότι το έχω πάρει και εγώ αλλά δεν το έχω τοποθετήσει μετά από αυτά που μου είπαν. Επίσης η DNA μέσα στις οδηγίες το αναφέρει ξεκάθαρα!

"4. WARNING..!
Fuel injection recalibration is absolutely necessary! Please use a Dynojet Powercommander or similar product to correct your fueling or else the bike will run lean and possible damage will occur."

Δεν το διάβασες ή το ρίσκαρες? Δεν το διαβασα αλλα θα το ρισκαρω!!!
Αμα ειναι να βγαλει κατι, ας το βγαλει τωρα που ειναι στην εγγυηση.

Anty12
23/06/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δεν το διαβασα αλλα θα το ρισκαρω!!!


Κάνε μ@λακίες...κάνε μ@λακίες......:mad: :nono:

Anty12
23/06/2009, 14:41
Λοιπόν επανέρχομαι......

Οι Remus Hexacone βγαίνουν όλες σε μήκος 40cm και με στόμιο από 54mm μέχρι 70mm, που ταιριάζει με τον συλλέκτη του Τενεκέ.(54mm)
Το βάρος της είναι (η Carbon) 1.5 Kg , πράγμα που σημαίνει ότι το κέρδος θα είναι περίπου 5 κιλά αν τοποθετηθεί, και αν ο peskandritsos ζήγισε σωστά τα μανίσια.
Τώρα γιατί η Remus ντε και καλά για το Tenere πουλάει διπλό σύστημα , τις Revolution GP , και ζητάει 950 Ε , νομίζω όλοι μπορούμε να καταλάβουμε.....την στιγμή μάλιστα που οι αντιπρόσωποι της δίνουν τις Hexacone για/από R1200GS μέχρι το 690 της KTM.....

Αν δεχτούμε ότι στον συνάδελφο εν Yamaha , GusTenere , του πρότειναν από την Yamaha Σπηλιώτης, το συγκεκριμένο τελικό και τις ρυθμίσεις, τότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με backpressure κ.λ.π.

Gus ...πόσο σου πήρε ο εξατμισάς για τον καινούργιο σωλήνα και το λαμάκι για την στήριξη?
Σε έναν που ρώτησα σήμερα ούτε λίγο ούτε πολύ ζήτησε 150-200 Ε...:eyepop:

Από αυτό το λαμάκι θα χρειαστούμε μια φωτογραφία οπωσδήποτε , για να το δείξω στο μάστορα , να κάνει κάτι παρόμοιο.....

ggs
23/06/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν επανέρχομαι......

Οι Remus Hexacone βγαίνουν όλες σε μήκος 40cm και με στόμιο από 54mm μέχρι 70mm, που ταιριάζει με τον συλλέκτη του Τενεκέ.(54mm)
Το βάρος της είναι (η Carbon) 1.5 Kg , πράγμα που σημαίνει ότι το κέρδος θα είναι περίπου 5 κιλά αν τοποθετηθεί, και αν ο peskandritsos ζήγισε σωστά τα μανίσια.
Τώρα γιατί η Remus ντε και καλά για το Tenere πουλάει διπλό σύστημα , τις Revolution GP , και ζητάει 950 Ε , νομίζω όλοι μπορούμε να καταλάβουμε.....την στιγμή μάλιστα που οι αντιπρόσωποι της δίνουν τις Hexacone για/από R1200GS μέχρι το 690 της KTM.....

Αν δεχτούμε ότι στον συνάδελφο εν Yamaha , GusTenere , του πρότειναν από την Yamaha Σπηλιώτης, το συγκεκριμένο τελικό και τις ρυθμίσεις, τότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με backpressure κ.λ.π.

Gus ...πόσο σου πήρε ο εξατμισάς για τον καινούργιο σωλήνα και το λαμάκι για την στήριξη?
Σε έναν που ρώτησα σήμερα ούτε λίγο ούτε πολύ ζήτησε 150-200 Ε...:eyepop:

Από αυτό το λαμάκι θα χρειαστούμε μια φωτογραφία οπωσδήποτε , για να το δείξω στο μάστορα , να κάνει κάτι παρόμοιο.....

Κάτσε ρε προεδρα ,γιατί θα τρελαθούμε….

Η REMUS επίσημα δίνει για το Τενερε ΔΙΠΛΗ …(900€)…
Ο σπιλιοτης βάζει την ΜΟΝΗ…. (450€)….
Η OTR (η μόνη που βγάζει επίσημα μόνη για τενερε) δίνει την ΜΟΝΗ 800€…

Οι ερωτησεις είναι

Είναι ΜΑΛΑΚΕΣ στην ΡΕΜΟΥΣ ???
Είναι ΜΑΛΑΚΕΣ στην OTR???
Είναι «γατί» ο σπιλιοτης ???
Είναι ελληνική «μαιμουδια» ???
:eyepop:

THEOD
23/06/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

...πως θα βαλω και γω ο πτωχος το power & commander?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σιγά μην βάλεις και το Mark's & Spencer...... :lol: :lol: :lol:























Σόρρυ για το σπάμ αλλά δεν άντεξα.... :beer:

Anty12
23/06/2009, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

Είναι ΜΑΛΑΚΕΣ στην ΡΕΜΟΥΣ ???
Όχι , απλά πονηροί...σου χρεώνουν δύο εξατμίσεις, όταν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με μία

Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

Είναι ΜΑΛΑΚΕΣ στην OTR???
Πιθανόν , όταν ζητάνε για τις Leovince 500 E και τις βρίσκεις με 390...???

Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Είναι «γατί» ο σπιλιοτης ???
Πολύ πιθανόν, ας μας πει ο Gus...

Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Είναι ελληνική «μαιμουδια» ???

I dont get your point here??

ggs
23/06/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


I dont get your point here??

Μαι ποιντ ις

Ότι δεν έχω βρει πουθενά στο εξωτερικό να έχουν βάλει ΜΟΝΗ εργοστασιακά εγκεκριμένη εξάτμιση (πλην OTR)

Μόνο κάποιες πατέντες από ιδιώτες , χωρίς να μπορούν να εγγυηθούν την ομαλή λειτουργία .

Και ρωτάω ΞΑΝΑ

Η λύση που δίνει ο σπιλιοτης , είναι εγκεκριμένη από την ΡΕΜΟΥΣ ή είναι Ελληνική «πατέντα» (στην «αργκο» «μαιμουδια» …)

Anty12
23/06/2009, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Μαι ποιντ ις

Ότι δεν έχω βρει πουθενά στο εξωτερικό να έχουν βάλει ΜΟΝΗ εργοστασιακά εγκεκριμένη εξάτμιση (πλην OTR)

Μόνο κάποιες πατέντες από ιδιώτες , χωρίς να μπορούν να εγγυηθούν την ομαλή λειτουργία .

Και ρωτάω ΞΑΝΑ

Η λύση που δίνει ο σπιλιοτης , είναι εγκεκριμένη από την ΡΕΜΟΥΣ ή είναι Ελληνική «πατέντα» (στην «αργκο» «μαιμουδια» …)

Μάλιστα.....

για πες μου ρε George όμως......

....γιατί ντε και καλά , διπλό σύστημα εξαγωγής στο Tenere...??
Από την ώρα μάλιστα, που το τελικό το μανίσιο δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα απλό καζανάκι , και τίποτε άλλο.
Αν δεν τρελαθείς εντελώς , και πας και βάλεις κάνα αγωνιστικό ξετάποτο, μήκου 15cm , γιατί να εχεις πρόβλημα backpressure σε ψεκαστό μονοκύλινδρο...???


....γιατί η Akrapovits έβγαλε σύστημα εξαγωγής για το Tenere , την ίδια ώρα και στιγμή που κυκλοφόρησε το μοντέλο...και μάλιστα σε συνεργασία με τη Yamaha , έτσι ώστε να τις παίρνεις μόνο από αυτήν....? (Άσε την κ@λοφαρδία του Ταμία , αυτή δεν πιάνεται:lol: )
Στείλε για πλάκα ένα mail στην Ακρα , και ζήτα τους διαθεσιμότητα και χρόνο παράδοσης για Tenere. Θα τρελαθείς στο γέλιο....Ρώτα στην Yamaha , θα στις φέρουν από χθες..

:D


.....όπως και....

.... γιατί κανείς δεν λέει , ότι ο ήχος της μηχανής βελτιώνεται κατακόρυφα με μηδέν σκασίματα, βάζοντας μια απλή γ@μημένη αλενόβιδα στο AIS.....και πάνε και σου πουλάνε , ολόκληρο ΚΙΤ από ΥΖ, αξίας 50 Ε και πάνω....??


.....γιατί άλλο Power Commander στα μοντέλα του 08 , και άλλο στα 09....? Τί αλλαξε η Yamaha , πέρα από χρωματισμούς και σέλα....κάνα τσιπάκι στον εγκέφαλο...??

......γιατί ανάκληση στη Γερμανία και όχι στην Ελλάδα...??

......γιατί ζητάει η Yamaha κοντά 1000 Ε για τριπλέτα , που δεν σε αφήνει κιόλας να βάλεις και τα τρία κουτιά μαζι, και που είναι και μόνο 30lt οι πλαινές, και χαλάει και η κλειδαριά στο αψε - σβήσε...???


Εεεε....γιατί...????:mad:

Χώνεις πάνω την Remus, τραβάς μια καυσανάληση , μη τυχών έχεις πολύ πλούσιο και κάψεις τις εξαγωγής, αν χρειαστεί τραβάς και μια ρύθμιση το μείγμα και τέλος...

ggs
23/06/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μάλιστα.....

για πες μου ρε George όμως......

....γιατί ντε και καλά , διπλό σύστημα εξαγωγής στο Tenere...??
Από την ώρα μάλιστα, που το τελικό το μανίσιο δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα απλό καζανάκι , και τίποτε άλλο.
Αν δεν τρελαθείς εντελώς , και πας και βάλεις κάνα αγωνιστικό ξετάποτο, μήκου 15cm , γιατί να εχεις πρόβλημα backpressure σε ψεκαστό μονοκύλινδρο...???


Χώνεις πάνω την Remus, τραβάς μια καυσανάληση , μη τυχών έχεις πολύ πλούσιο και κάψεις τις εξαγωγής, αν χρειαστεί τραβάς και μια ρύθμιση το μείγμα και τέλος...

Ρε Αnty τι να σου πω…
Μηχανικός δεν είμαι…
Καταλαβαίνω ότι όλες οι εταιρίες θέλουν να μας τα αρπάξουν όπως μπορούν..

Όμως , δεν καταλαβαίνω γιατί βάζουν διπλές εξατμίσεις από την στιγμή που μπορούν να βάζουν μόνες….
Γιατί διπλασιάζουν το κόστος τους ???

Υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος γι αυτό ???

Anty12
23/06/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε Αnty τι να σου πω…
Μηχανικός δεν είμαι…
Καταλαβαίνω ότι όλες οι εταιρίες θέλουν να μας τα αρπάξουν όπως μπορούν..

Όμως , δεν καταλαβαίνω γιατί βάζουν διπλές εξατμίσεις από την στιγμή που μπορούν να βάζουν μόνες….
Γιατί διπλασιάζουν το κόστος τους ???

Υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος γι αυτό ???

Το κόστος είναι ελάχιστο.....απλά πρώτα σχεδιάζουν τις μοτόρες οι διακοσμητές , και μετά αρχίζουν οι μηχανικοί.Οι εξατμήσεις θέμα αισθητικής και μόνο είναι........

GusTenere
23/06/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν επανέρχομαι......

Οι Remus Hexacone βγαίνουν όλες σε μήκος 40cm και με στόμιο από 54mm μέχρι 70mm, που ταιριάζει με τον συλλέκτη του Τενεκέ.(54mm)
Το βάρος της είναι (η Carbon) 1.5 Kg , πράγμα που σημαίνει ότι το κέρδος θα είναι περίπου 5 κιλά αν τοποθετηθεί, και αν ο peskandritsos ζήγισε σωστά τα μανίσια.
Τώρα γιατί η Remus ντε και καλά για το Tenere πουλάει διπλό σύστημα , τις Revolution GP , και ζητάει 950 Ε , νομίζω όλοι μπορούμε να καταλάβουμε.....την στιγμή μάλιστα που οι αντιπρόσωποι της δίνουν τις Hexacone για/από R1200GS μέχρι το 690 της KTM.....

Αν δεχτούμε ότι στον συνάδελφο εν Yamaha , GusTenere , του πρότειναν από την Yamaha Σπηλιώτης, το συγκεκριμένο τελικό και τις ρυθμίσεις, τότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με backpressure κ.λ.π.

Gus ...πόσο σου πήρε ο εξατμισάς για τον καινούργιο σωλήνα και το λαμάκι για την στήριξη?
Σε έναν που ρώτησα σήμερα ούτε λίγο ούτε πολύ ζήτησε 150-200 Ε...:eyepop:

Από αυτό το λαμάκι θα χρειαστούμε μια φωτογραφία οπωσδήποτε , για να το δείξω στο μάστορα , να κάνει κάτι παρόμοιο.....

Κύριε Πρόεδρα,
Για την τοποθέτηση της Remus Hexacone ο εξατμισάς μου πήρε 50 Ευρώ συμπεριλαμβανομένου και του συλλέκτη-σωλήνα και του λαμακίου που έφτιαξε επιτόπου και τον βοήθησε να τοποθετήσει την εξάτμιση όπου ήθελα. Θα τραβήξω φωτό και θα τις ανεβάσω.

Τώρα όσον αφορά το γιατί δίνουν 2 εξατμίσεις αντί για 1 από τη στιγμή που υπάρχει μία σωλήνα εξαγωγής νομίζω για εμπορικούς και αισθητικούς λόγους. Άλλωστε όπως είπε και ο κ.Πρόεδρας και από μαμά ένα καζανάκι φοράει με 2 τρύπες. Πάντως το μηχανάκι δουλεύει άψογα.

Επίσης ναι είναι πατέντα Σπηλιώτης αλλά γιατί να μην δουλεύει από την στιγμή που η ίδια εξατμιση μονή εξυπηρετει ανάγκες κινητήρα FZ1000 να μην μπορεί να εξυπηρετήσει έναν 660? Απλά τους εμπιστεύθηκα γιατί μου φαίνεται λογικό. Επίσης ενώ έχουν καυσαναλυτή μου είπαν πως δεν χρειάζεται καν να κάνω καυσανάλυση.

GusTenere
23/06/2009, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το κόστος είναι ελάχιστο.....απλά πρώτα σχεδιάζουν τις μοτόρες οι διακοσμητές , και μετά αρχίζουν οι μηχανικοί.Οι εξατμήσεις θέμα αισθητικής και μόνο είναι........

Καλά αυτό γίνεται στάνταρ!!!