PDA

View Full Version : BMW g650 Xmoto



Giannis_77
13/10/2008, 01:21
xairete paides!!!
Prokeitai na agoraso ena bmw g650 xmoto kai thelo na mou peite an kserei kanenas entyposeis gnomes kai ta sxetika alla kai mia sygkrisi se sxesi me ktm smr duke kai husqvarna ton antistoixon kuvikon...THANKS!!!


145111

DrBig
13/10/2008, 08:57
Καλημερα. Ημουνα στο τσακ να παρω ενα Χ Challenge, και το πηρα μια συντομη βολτα. Προφανως το μονο που μπορω να σου πω ειναι για τον κινητηρα μιας και οι αναρτησεις και το στησιμο ειναι διαφορετικα. Ξενερωσα με τους κραδασμους και την αισθηση του κιβωτιου. Καθε φορα που αλλαζα ταχυτητα πονουσε το ποδι μου και φορουσα και μποτες. Ισχυς δεν του ελειπε αλλα η γενικοτερη του αισθηση ηταν αθλια. Καμια σχεση με ενα καλοστημενο DRZ με dynojet 3χ3 και φιλτρο. Επισης καμια σχεση σε αισθηση και με το f650 σε ομαλοτητα. Δεν εχω οδηγησει ΚΤΜ για να συγκρινω μεταξυ των δυο, αλλα βρηκα την εμπειρια μαρτυριο. Στο καπακι, εκανα βολτα και ενα χτ660 και το Χ μου φανηκε ακομα πιο τρακτερ, και περισσοτερη ισχυς το χτ και πολυ πιιο ομαλλη. Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι το ΧΤ660 με λιγη δουλεια στις αναρτησεις ειναι πολυ πιο ευχαριστο.

jasondakar
13/10/2008, 09:42
πολυ πιο αξιοπιστο απο κτμ και χουσβαρνα αν δεις και την συχνοτητα σερβις του.
δεν εχει εκρικτικο γκαζι αλλα κανεις αρκετο παιχνιδι. Αν θυμαμαι καλα η σελα ειναι καπως λεπτοσληρη με πιο σπορ προδιαγραφες. καταναλωσει εχω ακουση πολυ καλα λογια. Αυτα ξερω. παρτω ενα τεστ drive και δες + οτι εχει και abs

DrBig
13/10/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
πολυ πιο αξιοπιστο απο κτμ και χουσβαρνα αν δεις και την συχνοτητα σερβις του.
δεν εχει εκρικτικο γκαζι αλλα κανεις αρκετο παιχνιδι. Αν θυμαμαι καλα η σελα ειναι καπως λεπτοσληρη με πιο σπορ προδιαγραφες. καταναλωσει εχω ακουση πολυ καλα λογια. Αυτα ξερω. παρτω ενα τεστ drive και δες + οτι εχει και abs

Η συχνοτητα σερβις και η αξιοπιστια δεν ειναι κατ'αναγκη αμεσα συνδεδεμενες.

panosg28
14/10/2008, 21:52
kalhspera!!! mhn to skeftese an isxyei akomh h prosfora pare xmoto!!!!!!!! to ioulio to pira kai to goustaro poly! ebala akrapovic kai egine pragmatika allh mhxanh!!!!:winka:

HOHICO
23/10/2008, 21:39
καλησπερα παιδια εγω εχω παρει το χ-challenge και εχω ξενερωσει λιγο πολυ ψωφιο το μοτερ σε σχεση με το sm610s που εχω απορω γιατι τοσος ντορος γυρω απο αυτα τα μηχανακια δεν αξιζει κατα την αποψη μου:sad: σαν να εχεις 400αρακι ειναι

αιγαιοπλόος
28/10/2008, 13:48
Η σειρά G650 της BMW περιλαμβάνει το Xchallenge, το Xmoto και το Xcountry.

H BMW μετά από τόσα χρόνια επιτυχημένης πορείας του μονοκύλινδρου (με τον αειθαλή κινητήρα της Rotax) F650GS (που αρχικά λεγόταν Funduro), σταμάτησε φέτος την παραγωγή του και έπραξε ως εξής:

Φόρεσε τον γνωστό και αξιόπιστο μονοκύλινδρο της Rotax στο απαιτητικό και άγριο enduro (G650Xchallenge), καθώς και στο σκραμπλεράκι (G650Xcountry) και στο supermoto (G650Xmoto) και έδωσε το (καλό και γνωστό) όνομα "F650GS" στο νέο δικύλινδρο ομώνυμο μηχανάκι (των 800 κυβικών). Οπότε, στην κατηγορία των on-off πλέον η BMW προσφέρει μόνο δικύλινδρη επιλογή, που ναι μεν για τους περισσότερους είναι προτιμότερη επιλογή αλλά όσοι συνειδητά επιθυμούν μονοκύλινδρο on-off θα δυσαρεστηθούν, καθώς η βαυαρική εταιρία δεν έχει πλέον καμία διαθέσιμη επιλογή (είπαμε ότι το G650Xchallenge είναι καθαρό enduro και όχι on-off και συνεπώς δεν κάνει για ταξίδι, άσε που είναι και πανύψηλο).


Οταν η σειρά G πρωτοπαρουσιάστηκε, κόστιζε από 8.400 έως και 8.900 ευρώ, χρήματα πάρα πολλά για μονοκύλινδρο μηχανάκι. Γι' αυτό και οι πωλήσεις ήταν απογοητευτικές. Σήμερα όμως που η σειρά G650 κοστίζει από 6.700 έως 6.900 ευρώ (και με δώρο το ABS), οι συσχετισμοί έχουν αλλάξει. Η νέα τιμή τους είναι "σωστή" και ανταγωνιστική και ήδη αυτό φαίνεται τόσο στις πωλήσεις όσο και στον πανικό των ανταγωνιστών. Ηδη η Yamaha έριξε την τιμή του ΧΤ660Χ, δηλ. του ανταγωνιστή του G650Xmoto, από τα 6.990 στα 6.550 ευρώ (για τα απούλητα μπλέ του 2007 αλλά κάτι μου λέει ότι θα επεκταθεί σε όλα τα ΧΤ-Χ). Κι αυτό γιατί τώρα που το G650Xmoto κοστίζει 6.800 ευρώ (με το ABS στάνταρ), ποιός θα πάει να πάρει το Yamaha XT660X με 6.990 ευρώ; Αφού το BMW έχει καλύτερη ποιότητα από το Yamaha, έστω κι αν δε φτάνει την κορυφαία ποιότητα των μεγάλων μοντέλων της βαυαρικής εταιρίας. Απλοί συσχετισμοί.

Το μόνο που μου τη "σπάει" στη σειρά G της BMW είναι ότι τα πατάκια του συνεπιβάτη τα χρεώνουν εξτρά (!) και δεν περιλαμβάνονται στο βασικό εξοπλισμό. Δηλαδή ήμαρτον! Μου θυμίζει κάτι κάφρους ιδιοκτήτες καφετέριας που τον φραπέ με γάλα τον χρεώνουν ακριβότερα από τον χωρίς γάλα!

Κάτι τέτοια κάνει η BMW και (ενώ είναι δυνατή και αξιόλογη εταιρία) σου πετάει κάτι κουφά του τύπου: Στο νέο F650GS και 800 GS αν θέλεις λευκά φλασάκια, τα πληρώνεις εξτρά (ισχύει αυτό, δεν είναι πλάκα). Αλλιώς, θα την πάρεις με πορτοκαλί φλας! Τί να πω; Απορώ.

Πάντως το νέο Xmoto της BMW είναι αξιόλογο μηχανάκι για την κατηγορία του και η τιμή του είναι μια χαρά. Λίγο η σέλα του θα έπρεπε να είναι πιο άνετη, για να μην κουράζει στην καθημερινή χρήση.

Road67
28/10/2008, 17:53
Μιλώντας κατά τη δική μου αντίληψη και χωρίς να αναφερθώ σε μηχανάκια που δεν γνωρίζω παρότι δε ρωτάς γι' αυτό σου απαντάω οτι το MT03 είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο από το XCountry.

fonzareli
21/11/2008, 16:39
G650Xmoto κοστίζει 6.800 ευρώ ???

Που το είδατε τόσο? 8950 γραφει στον καταλογο.

MIHALIS TZIMAS
21/11/2008, 21:54
ειχε βγει εδω και καιρο προσφορα αλλα τωρα παπαλα

τα νεα μοντελα του 2009 θα κοστιζουν 7.800 με ABS

Mototaxidiotis
25/11/2008, 22:45
γνωρίζεις αν θα αλλάξει κάτι στο Χμοτο;

MIHALIS TZIMAS
26/11/2008, 00:17
στο xmoto δεν ξερω,το country θα γινει πιο χαμηλο

Mototaxidiotis
26/11/2008, 09:51
αυτό που μπορώ να αναφέρω είναι πως έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος απο το Χμότο.
το πήρα πρόσφατα σε τιμή προσφοράς και πιστεύω πως άξιζε.
στα 6900 μόνο το ΧΤΡ αγόραζα και φυσικά δεν έχει καμμία σχέση με την μπέμπα.
ήμουν κάτοχος χτρ για 6 μήνες πραγματικά πολύ καλή μοτό αλλα δεν συγκρίνεται με το μπεμπέ....