PDA

View Full Version : Δωρεαν κρανη στο Βυρωνα



Band(age)it
13/10/2008, 08:42
Με πρωτοβουλια του 12ου δημοτικου σχολειου , του Δημου Βυρωνα και της Τροχαιας Αττικης μοιραζονται αυτη τη στιγμη επωνυμα κρανη αντι κλησεων σε συγκεκριμενο (αγνωστο προς εμε) "μπλοκο" στο Βυρωνα .

Μολις το ειδα live στο mega .
Μεχρι να παω θα τους εχουν μεινει μονο.............οι κλησεις .





Edit : Φυσικα και δε πληρωνει κανεις τους δεκαρα , τα κρανη ειναι χορηγιες .









:look:

Zid
13/10/2008, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Με πρωτοβουλια του 12ου δημοτικου σχολειου , του Δημου Βυρωνα και της Τροχαιας Αττικης μοιραζονται αυτη τη στιγμη επωνυμα κρανη αντι κλησεων σε συγκεκριμενο (αγνωστο προς εμε) "μπλοκο" στο Βυρωνα .








Μολις το ειδα live στο mega . E???????:eyepop:

Band(age)it
13/10/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
E???????:eyepop:

150 κρανη .

Respect
13/10/2008, 08:49
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Θέλω και εγώ! :cry: :cry: :cry:

Band(age)it
13/10/2008, 08:51
Χαχαχαχ ο καλυτερος που ειδα να σταματανε .
Ηλικια γυρω στα 50-55 ενα πλατυ χαμογελο αδιαφοριας , του δινουν το κρανος ΑΣΟΡΤΙ με το σκουτερ του παρακαλω (ειχαν πολλα σχεδια,χρωματα) το παιρνει το κοιταει και απο μεσα

ΤΟ ΚΡΕΜΑΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΑΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jimtarasxt660x
13/10/2008, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Μεχρι να παω θα τους εχουν μεινει μονο.............οι κλησεις .
Μην τους τελειωσουν και οι κλησεις να λες με τοσους που θα πανε...

Zid
13/10/2008, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
150 κρανη .

Πολύ καλή κινηση.... !!

:beer:


Τι κράνη δίναν by the way... ? (150 κράνη είναι μεγάλο κόστος)

Band(age)it
13/10/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Πολύ καλή κινηση.... !!

:beer:


Τι κράνη δίναν by the way... ? (150 κράνη είναι μεγάλο κόστος)

Δεν παιρνω ορκο για τη μαρκα αλλα το τελευταιο που ειδα μου κανε για Suomy Vandal το μαυρο ματ.
Ο τροχαιος περιοριστηκε στο οτι πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας της Ε.Ε.

Zid
13/10/2008, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Δεν παιρνω ορκο για τη μαρκα αλλα το τελευταιο που ειδα μου κανε για Suomy Vandal το μαυρο ματ.
Ο τροχαιος περιοριστηκε στο οτι πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας της Ε.Ε.

Ρε να μην μένουμε στο Βύρωνα.... :bigcry:

LsKostas
13/10/2008, 09:34
ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

και σ αυτον που το σκεφτηκε :beer: :beer: :beer:

jasondakar
13/10/2008, 09:36
γνωμη μου ειναι οτι δεν ηταν το χρηματικο αυτο που σταματαγε τους οδηγους απο το να φορουν κρανος αλλα η :a31:
οπως και να εχει εστω και ενας να αρχισει να φοραει ειναι κατι.
καλη κινηση απο την τροχαια

makis206
13/10/2008, 09:39
Ωραία θα ήταν να πέρνανε κι οι άλλοι δήμοι το παράδειγμα και να το κάνανε πράξη..

:beer:

gdevelek
13/10/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
γνωμη μου ειναι οτι δεν ηταν το χρηματικο αυτο που σταματαγε τους οδηγους απο το να φορουν κρανος αλλα η :a31:
οπως και να εχει εστω και ενας να αρχισει να φοραει ειναι κατι.
καλη κινηση απο την τροχαια

εννοείται πως απειροελάχιστοι έχουν το οικονομικό ως πραγματική αιτία (άλλο τι προφασίζονται)

καλή κίνηση, θα ήταν καλύτερη αν έκοβαν ΚΑΙ την κλήση

xtmania
13/10/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Χαχαχαχ ο καλυτερος που ειδα να σταματανε .
Ηλικια γυρω στα 50-55 ενα πλατυ χαμογελο αδιαφοριας , του δινουν το κρανος ΑΣΟΡΤΙ με το σκουτερ του παρακαλω (ειχαν πολλα σχεδια,χρωματα) το παιρνει το κοιταει και απο μεσα

ΤΟ ΚΡΕΜΑΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΑΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οχι ρε ***στη μου θεος ο τυπος!!!κλασσικος Ελληναρας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πολυ καλη κινηση απο τροχαια κ εταιριες

power hornet
13/10/2008, 12:25
τα κρανη που δινανε ηταν kbc καλη μαρκα,πηγα και εγω να παρω αλλα μολις με ειδε ο δημαρχος λογου που δουλευω στο δημο με ξαποστηλε :mad: κριμα και ηθελα να ειχα ενα δευτερο αυτο θα το ειχα για μεσα στην πολη και το αραι για τα ταξιδια.

Gandalf dr685sm
13/10/2008, 12:25
Χορηγία = διαφήμιση = κέρδος για τις εταιρίες, συν το οτι το κόστος που είχαν τα κράνη αφαιρείται εδώ σαν δωρεά στον ισολογισμός τους.

Ταυτόχρονα όλοι είναι κερδισμένοι. Οι πολίτες για το κράνος που πήραν τσάμπα, η τροχαία και ο δήμος για την κίνηση.

Κρίμα να μην υπάρχουν τέτοιες πρωτοβουλίες σε όλη την Ελλάδα.

Gandalf

DimChios
13/10/2008, 12:29
χμ...

δηλαδη, το σκεφτεστε να πατε ΑΚΡΑΝΟΙ για να παρετε δωρο κρανος?

McTalas
13/10/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
χμ...

δηλαδη, το σκεφτεστε να πατε ΑΚΡΑΝΟΙ για να παρετε δωρο κρανος?
όχι ρε Μητσο, θα παω και ενα στενο πριν θα το βγαλω !!

:D :D

DimChios
13/10/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
όχι ρε Μητσο, θα παω και ενα στενο πριν θα το βγαλω !!

:D :D


και γιατι να μην το παρει καποιος που δεν εχει?

Βεβαια θα μου πεις χαμενο θα παει μιας και για να μην εχει σημαινει πως κι αυτο που θα παρει θα το στερησει απο καποιον σαν κι εμας που θελουμε ενα 2ο πιο φτηνο απο το Arai για καθε μερα... αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα!

Ξερεις ποια ειναι η πλακα? Να πας, να εχεις βγαλει το δικο σου, να τους εχουν τελειωσει και να σου κοψει κληση για... κρανος! Εκει να σε δω!

:wave2:

Daemon
13/10/2008, 12:58
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι θελουμε "δευτερο πιο φτηνο" για καθε μερα.. Αν μπορει καποιον να μου το εξηγησει θα του ειμαι υποχρεωμενος.. Δεν χτυπαμε κεφαλι μεσα στην πολη? Το χτυπαμε σε ποιο μαλακα μερη? (πχ. κοτσαδορους, πεζοδρομια, προφυλακτηρες, κα. "μαλακα" αντικειμενα) και δεν χρειαζομαστε ενα καλο κρανος για "καθε μερα"? Το "καλο κρανος" που το χρησημοποιουμε, οταν βγαινουμε εξω απ'την Αθηνα σε καννα ταξιδακι που ειμαστε πιο ασφαλες?

Για εξηγηστε μου και'μενα βρε παιδια γιατι δεν μπορω να καταλαβω.. :sad:

Ταξιδευτής
13/10/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι θελουμε "δευτερο πιο φτηνο" για καθε μερα.. Αν μπορει καποιον να μου το εξηγησει θα του ειμαι υποχρεωμενος.. Δεν χτυπαμε κεφαλι μεσα στην πολη? Το χτυπαμε σε ποιο μαλακα μερη?



Οχι Ανδρεα μου, αλλα πολυ φοβαμαι οτι πολλοι το "καλο" το εχουν μονο για τα εξω γιατι δεν θελουν να γρατσουνιστει/γδαρθει/χτυπηθει απο την καθημερινη χρηση. :rolleyes: :sad:
Τι; Να βαλω το Arai Xspirit super duper replica που εχω πλερωκει τοσα λεφτα στην πολη και να γρατσουνιστει; Απαπαπα! Καλυτερα με το Safebet 10ετιας... :sad:

gcrook
13/10/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι θελουμε "δευτερο πιο φτηνο" για καθε μερα.. Αν μπορει καποιον να μου το εξηγησει θα του ειμαι υποχρεωμενος.. Δεν χτυπαμε κεφαλι μεσα στην πολη? Το χτυπαμε σε ποιο μαλακα μερη? (πχ. κοτσαδορους, πεζοδρομια, προφυλακτηρες, κα. "μαλακα" αντικειμενα) και δεν χρειαζομαστε ενα καλο κρανος για "καθε μερα"? Το "καλο κρανος" που το χρησημοποιουμε, οταν βγαινουμε εξω απ'την Αθηνα σε καννα ταξιδακι που ειμαστε πιο ασφαλες?

Για εξηγηστε μου και'μενα βρε παιδια γιατι δεν μπορω να καταλαβω.. :sad:

Με ενα κρανος της ταξης των 100+ ευρω μια χαρα ασφαλεια εχεις εφ'οσον πληρει τις προδιαγραφες.
Για την πολη μεσα θα ειναι μια χαρα.Για ταξιδι και λοιπα κολπα σαφως και δεν θα ειναι οτι καλυτερο.

makis206
13/10/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οχι Ανδρεα μου, αλλα δυστυχως φοβαμαι οτι πολλοι το "καλο" το εχουν μονο για τα εξω γιατι δεν θελουν να γρατσουνιστει/γδαρθει/χτυπηθει απο την καθημερινη χρηση. :rolleyes: :sad:
Τι; Να βαλω το Arai Xspirit super duper replica που εχω πλερωκει τοσα λεφτα στην πολη και να γρατσουνιστει; Απαπαπα! Καλυτερα με το Safebet 10ετιας... :sad:

Ψυχραιμία ρε παιδιά μην φτάνουμε πάντα στο άλλο άκρο λέμε, γιατί πρέπει το δεύτερο να είναι αλά Alex Pack δηλαδή κι όχι κάποιο μεσαίας τιμής της τάξης των 150-250 ευρώ ; Γιατί αυτός που θα δώσει 600-700 για καλό ξέρει πολύ καλά ότι το safebet δεν είναι κράνος, γνώμη μου ε ;

Και όοοοπως και να το κάνουμε, καλύτερα έτσι παρά χωρίς.:winka:

Φιλάκια :lol: :beer:

mrdaellis
13/10/2008, 13:11
τοσα ευρω θεωρουν μερικοι οτι αξιζει το κεφαλι τους φιλε μου!! αλλα οταν το παθουν και σπανε τα τσαουλια τους τοτε αλλαζουν και γραφουν αλλα.... anyway εγω ευχομαι μακρια απο τετοια σε ολους! ποναει πολυ η ασφαλτο!!!

Ταξιδευτής
13/10/2008, 13:12
Ναι ρε συ Μακη, αλλα γιατι να παρει ενα τοσο ακριβο που να φοβαται να μην το γρατσουνισει/λερωσει/φθειρει; Αυτη δεν ειναι στην τελικη η δουλεια ενος κρανους; Να χαλαει αυτο για να μην χαλαμε εμεις την κεφαλα μας;

Στο θεμα μας παντως, η κινηση αυτη ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και ΜΠΡΑΒΟ στους τροχαιους! :wave2:
Πολυ φοβαμαι ομως οτι δεν θα λυσει πολλα προβληματα...

Σε αυτον που εχει ενα παρταλιασμενο σκουτερακι η παπι και κανει τη δουλεια του, αλλα δεν εχει λεφτα ο χριστιανος να παρει ενα κρανος.... εκει ναι! Θα βοηθησει αυτη η κινηση.

Αλλα σε ολους οσους εχουν το κρανος σπιτι και καθεται γιατι "δεν το αντεχουν στο κεφαλι", "χαλαει τα μαλια", "κοβει ορατοτητα" :rolleyes: κλπ, η κινηση αυτη θα παει ακλαφτη....

Γιατι το προβλημα ξεκιναει απο τη ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ και οχι απο την τσεπη.

ΥΓ, Μια πολυ σωστη ιδεα θα ηταν οι μπατσοι να δινουν ενα κρανος αντι κλησης στον παραβατη και μετα ΑΝ τον πιασουν ΠΑΛΙ ξεκρανωτο να τον σκιζουν πατοκορφα με προστιμο ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ του κανονικου! ;)

vestromas
13/10/2008, 13:15
Daemon, εχεις απολυτο δικιο στο θεμα αυτο, αλλα μας εχουν κανει μ@λ@κες μ αυτες τις τιμες και εχουμε φτασει σε σημειο, να φοβομαστε να πεσουμε, πιο πολυ για να μην χτυπησει το κρανος παρα για το κεφαλι μας.
Αν ειχαν λογικες τιμες τα καλα κρανοι, ολοι θα ειχαμε δυο και τρια καλα και θα τα κυκλοφορουσαμε παντου και θα τα αλαζαμε και στην ωρα τους.
Το ιδιο ισχυη και με τα λαστιχα και τοσα αλλα που αναγκαζομαστε λογω κοστους να τα φτανουμε στο τερμα με κινδυνο της ζωης μας.
Η μεγαλη ειρωνια ειναι οτι μας την λενε κιολας οτι ειμαστε ανευθυνοι και ανωριμοι αλλα τα φπα και τα νταβατζιλικια δεν ξερουν να τα μαζεψουν.:beer: :wave2:

DimChios
13/10/2008, 13:16
Ανδρεα και Νικο ειστε ρε σεις ή του υψους ή του βαθους!

Και απανταω εγω γιατι εγω ξεκινησα το ποστακι με το "φθηνο" κρανος!

Ενα κρανος φθηνοτερο απο το σουπερ ντουπερ Αραι μου Νικο (που ειρωνικα το ειπες) δεν σημαινει (το KBC στην προκειμενη) οτι ειναι και κουβας! Νομιζω?

Τεσπα, πιανεστε απο τις λεξεις τοις μετρητοις ρε σεις! Ημαρτον δλδ!

Αλλου το πηγαινα... στο οτι ΟΛΟΙ ξαφνικα θελανε/με να παμε να παρουμε τσαμπα κρανος!

makis206
13/10/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ναι ρε συ Μακη, αλλα γιατι να παρει ενα τοσο ακριβο που να φοβαται να μην το γρατσουνισει/λερωσει/φθειρει; Αυτη δεν ειναι στην τελικη η δουλεια ενος κρανους; Να χαλαει αυτο για να μην χαλαμε εμεις την κεφαλα μας;

Νικόλα είτε είναι σωστό αλλά είτε είναι και λάθος το ακριβό το κράνος οι περισσότεροι δεν το παίρνουν μόνο για την ασφάλειά τους αλλά και για τη φιγούρα. Εγώ πολύ γουστάρω να φοράω ένα όμορφο κράνος και θα διαλέξω το ομορφότερο κατ'εμέ όταν έχω κατασταλάξει στο μοντέλο και στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω. Κι εννοείται πως το θέλω πάντα σε καλή κατάσταση αφού ακόμα και η μικρογραντζουνιά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κρύβει από κάτω.

Άλλοι δεν ενδιαφέρονται για το σχέδιο, σύμφωνοι. Μην κατακρίνουμε όμως κι αυτούς που νιώθουν όμορφα όταν το κράνος ανεβάζει και την διάθεσή τους πέρα απ'το αίσθημα της ασφάλειας.

:beer:

DimChios
13/10/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Νικόλα είτε είναι σωστό αλλά είτε είναι και λάθος το ακριβό το κράνος οι περισσότεροι δεν το παίρνουν μόνο για την ασφάλειά τους αλλά και για τη φιγούρα. Εγώ πολύ γουστάρω να φοράω ένα όμορφο κράνος και θα διαλέξω το ομορφότερο κατ'εμέ όταν έχω κατασταλάξει στο μοντέλο και στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω. Κι εννοείται πως το θέλω πάντα σε καλή κατάσταση αφού ακόμα και η μικρογραντζουνιά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κρύβει από κάτω.

Άλλοι δεν ενδιαφέρονται για το σχέδιο, σύμφωνοι. Μην κατακρίνουμε όμως κι αυτούς που νιώθουν όμορφα όταν το κράνος ανεβάζει και την διάθεσή τους πέρα απ'το αίσθημα της ασφάλειας.

:beer:


ή που οταν καποιος μαλακας τους το ριξει κατω απο ενα υψος της ταξης των 2+μετρων ενω εκεινοι το εχουν μονιμως σαν τα ματια τους για να κανει σωστα τη δουλεια του οταν χρειαστει! :rolleyes:

road spirit
13/10/2008, 13:22
ή που οταν καποιος μαλακας τους το ριξει κατω απο ενα υψος της ταξης των 2+μετρων ενω εκεινοι το εχουν μονιμως σαν τα ματια τους για να κανει σωστα τη δουλεια του οταν χρειαστει!
κρατιόμουν τόση ώρα, κρατιόμουν, λεω ασε μη μπω μέσα και αρχίσω...

Tpap
13/10/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
μουΝικο


Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
πιανεστε απο τις λεξεις



Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Αλλου το πηγαινα...

:eyepop:

DimChios
13/10/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
κρατιόμουν τόση ώρα, κρατιόμουν, λεω ασε μη μπω μέσα και αρχίσω...


πολυ κρατιεσαι Γιαννο!

:sad:

DimChios
13/10/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:eyepop:


Ρε Τασο... ασε μας ρε συ τωρα και με ολο το θαρρος δλδ!

makis206
13/10/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ή που οταν καποιος μαλακας τους το ριξει κατω απο ενα υψος της ταξης των 2+μετρων ενω εκεινοι το εχουν μονιμως σαν τα ματια τους για να κανει σωστα τη δουλεια του οταν χρειαστει! :rolleyes:
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
κρατιόμουν τόση ώρα, κρατιόμουν, λεω ασε μη μπω μέσα και αρχίσω...

Κάτι μου λέει ότι κάποιος έχει κάνει μαλακία εδώ...:D

Μαζί κοιμάστε τα βράδια ρε ; :lol:

DimChios
13/10/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κάτι μου λέει ότι κάποιος έχει κάνει μαλακία εδώ...:D

Μαζί κοιμάστε τα βράδια ρε ; :lol:


ναι, λες και δεν ξερεις! :rolleyes:

makis206
13/10/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ναι, λες και δεν ξερεις! :rolleyes:

Σταμάτα πια να δουλεύεις παρά τέταρτο ! πλάκα σας κάνω !

:lol: :beer: :lol:

Tpap
13/10/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ρε Τασο... ασε μας ρε συ τωρα και με ολο το θαρρος δλδ!

έλα, ρε!
μην μου παρεξηγιέσαι...:beer:


Ωστόσο, ένα ερώτημα έχω για όλους αυτούς που έχουν ένα ακριβό -καλό- κράνος, και ένα φθηνό:

--όταν πέσετε, πιό από τα δύο θα θέλατε να φοράτε...?:confused:

Η ερώτηση είναι ρητορική.:wave2:

sniper
13/10/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
έλα, ρε!
μην μου παρεξηγιέσαι...:beer:


Ωστόσο, ένα ερώτημα έχω για όλους αυτούς που έχουν ένα ακριβό -καλό- κράνος, και ένα φθηνό:

--όταν πέσετε, πιό από τα δύο θα θέλατε να φοράτε...?:confused:

Η ερώτηση είναι ρητορική.:wave2:


Η φτήνια τρώει τον παρά.... στην δική μας περίπτωση το κεφάλι μας....


Ο καθένας από κεί και πέρα κάνει ότι καταλαβαίνει.....

Απλά να επισημάνω ότι τα αστικά κέντρα όπου κάνουμε το 90% των οδηγικών μας ΩΡΩΝ έχει πολύ περισσότερα ΣΤΑΘΕΡΑ εμπόδια παρά η εθνική ή το βουνό....

DimChios
13/10/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
έλα, ρε!
μην μου παρεξηγιέσαι...:beer:


Ωστόσο, ένα ερώτημα έχω για όλους αυτούς που έχουν ένα ακριβό -καλό- κράνος, και ένα φθηνό:

--όταν πέσετε, πιό από τα δύο θα θέλατε να φοράτε...?:confused:

Η ερώτηση είναι ρητορική.:wave2:


Εχω την ΕΛΠΙΔΑ οτι ενα κράνος των 300-400 ευρώ, ΟΤΑΝ ΚΟΥΓΙΑ Η ΩΡΑ χρειαστει στον οποιονδηποτε θα κανει την ιδια δουλεια με το "καλό" των 700+ (που στανταρ πληρωνεις και τον τιτλο replica + τα γραφικα) ΑΝ και ΕΦΟΣΩΝ ειναι σωστων προδιαγραφων!

Δεν αναφερθηκα ουτε εχω σκοπο ποτε να παρω-φορεσω CABERG, NOFEAR, NO, YES, MAYBE!

:wave2:

DimChios
13/10/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Η φτήνια τρώει τον παρά.... στην δική μας περίπτωση το κεφάλι μας....


Ο καθένας από κεί και πέρα κάνει ότι καταλαβαίνει.....

Απλά να επισημάνω ότι τα αστικά κέντρα όπου κάνουμε το 90% των οδηγικών μας ΩΡΩΝ έχει πολύ περισσότερα ΣΤΑΘΕΡΑ εμπόδια παρά η εθνική ή το βουνό....


Ωχου ρε σεις!!!!!! Ημαρτον!

Δηλαδη ενα Arai replica Που εχει 879 ευρω ειναι καλυτερο απο το Arai ΧΩΡΙΣ γραφικα που εχει 400?

:rolleyes:

gcrook
13/10/2008, 13:37
Κυριοι αμα δεν διευκρινισετε τι εννοειτε φθηνο και δεν το συσχετισετε με τα επιμερους χαρακτηριστικα που κανουν ενα κρανος ασφαλες δουλεια δεν κανουμε.:D

Γιατι με ολο τον σεβασμο το να σουλατσερνεις ολη την μερα με ρνα κρανος 800 ευρω μαλακια δεν ειναι, αλλα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Βεβαια απο την αλλη ολοι ξερουμε οτι μια μοτοσυκλετα με καλα φρενα και αναρτησεις παρεχει μια ασφαλεια,αλλα οι μισοι με παπια βεσπες και (ακομα χειροτερα) σκουτερ κυκλοφορουμε.

"Φθηνο".
Ακουω.

road spirit
13/10/2008, 13:39
δε μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τα φτηνά κράνη. Εχει γραφτεί και το έχουμε πει παρα πολλές φορές στο φόρουμ, ότι η τιμή δεν είναι προϋπόθεση για την ασφάλεια. Ότι ένα κράνος των 200 ευρώ μπορεί να είναι εξίσου ασφαλές - τηρώντας τις προδιαγραφές - με το rx7 μου, των 800 ευρώ... Ότι τα παραπάνω χρήματα αγοράζουν ποιότητα βαφής, ποιότητα εσωτερικών υλικών (αντι-ιδρωτική επένδυση κλπ), καλύτερο εξαερισμό, καλύτερη ζελατίνα, καλύτερη εργονομία κλπ κλπ...

προσωπικά μιλώντας, όταν καβαλάω για ώρες (ταξίδι, εκδρομή, ολη μέρα πίστα) τότε βάζω το ... "ακριβό", επειδή θέλω να έχω άνεση στο κεφάλι μου. Όταν όμως κάνω διεκπεραιωτικές διαδρομές σπιτι-δουλεία (15') δεν θα με ενοχλήσει που πχ το κράνος δεν έχει τον καλύτερο εξαερισμό. Βάζω το φθηνό αλλά ξέρω ότι είμαι καλυμένος.

on topic, το γέλιο θα έχει τα κράνη που μοιράζονται δωρεάν να είναι "επώνυμα" μέκαψες (κάνα οκαζακι τσόφλι κλπ κλπ) χωρίς προδιαγραφή ΕΕ 2205. Μπράβο στην τροχαία ? δεν με πείθει οτι η τροχαία είναι ο ηθικός αυτουργός της κίνησης...

DimChios
13/10/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κυριοι αμα δεν διευκρινισετε τι εννοειτε φθηνο και δεν το συσχετισετε με τα επιμερους χαρακτηριστικα που κανουν ενα κρανος ασφαλες δουλεια δεν κανουμε.:D

Γιατι με ολο τον σεβασμο το να σουλατσερνεις ολη την μερα με ρνα κρανος 800 ευρω μαλακια δεν ειναι, αλλα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Βεβαια απο την αλλη ολοι ξερουμε οτι μια μοτοσυκλετα με καλα φρενα και αναρτησεις παρεχει μια ασφαλεια,αλλα οι μισοι με παπια βεσπες και (ακομα χειροτερα) σκουτερ κυκλοφορουμε.

"Φθηνο".
Ακουω.


εχεις ενα δικιο στο διαχωρισμο που ζητας, συμφωνω αλλα η απαντηση διαφερει για τον καθενα μας!

:wave2:

paranoid
13/10/2008, 13:42
Εγώ πάντως συνέχεια ένα κράνος έχω και όταν δώ ότι δεν με ικανοποιεί πιά το αλλάζω με ένα καινούριο το οποίο το φοράω και αυτό συνέχεια και παντού.Το παλιό συνήθως το πετάω...
Έχω κρατήσει μόνο ένα το οποίο το έχω όταν για κάποιο απρόβλεπτο λόγο πάθει κάτι το κανονικό να το έχω να πάω μέχρι το κατάστημα να πάρω το επόμενο ή να περιμένω να έρθει απο κανα fc-moto με courrier...
Αν είχα ένα ARAI των 700€ μόνο και μόνο για τα λεφτά που θα είχα δώσει και λόγο του ότι μετα απο καμιά 5ετία και καθόλου να μην το έχω φορέσει τα πλαστικά όσο ναναι γηράσκουν, θα το είχα σκίσει και μέσα και έξω απο την πόλη...(μήν σας πώ και μές στο σπίτι..):winka: :smilea:

Προσωπική άποψη όλα αυτά ε..:wave2:

sniper
13/10/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ωχου ρε σεις!!!!!! Ημαρτον!

Δηλαδη ενα Arai replica Που εχει 879 ευρω ειναι καλυτερο απο το Arai ΧΩΡΙΣ γραφικα που εχει 400?

:rolleyes:


Tα ίδια είναι.... αλλά και τα 400 ορισμένοι τα βρίσκουν υπερβολικά για κράνος..... για τους δικούς τους λόγους ο καθένας.

gcrook
13/10/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
μετα απο καμιά 5ετία και καθόλου να μην το έχω φορέσει τα πλαστικά όσο ναναι γηράσκουν,

Τα πλαστικα δεν παθαινουν κατι μετα απο 5 χρονια.
Οι ζελατινες οι επενδυσεις και τα λοιπα "παπαρακια" ισως,αναλογα την χρηση/ταλαιπωρια στην οποια εχεις υποβαλλει στο κρανος σου.
Αν παντως εχεις αραι πενταετιας "γερασμενο" αναλαμβανω να σε απαλλαξω απο αυτο.:D

sergiosm
13/10/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Με πρωτοβουλια του 12ου δημοτικου σχολειου , του Δημου Βυρωνα και της Τροχαιας Αττικης μοιραζονται αυτη τη στιγμη επωνυμα κρανη αντι κλησεων σε συγκεκριμενο (αγνωστο προς εμε) "μπλοκο" στο Βυρωνα .


Μόνο που έτσι για άλλη μία φορά "επιβραβεύονται" λάθος άτομα.
Προσωπικά θα προτιμούσα να τους έλεγαν ότι για να μην φάνε κλήση θα πρέπει να αγοράσουν ένα κράνος αξίας τουλάχιστον κάποιων ευρώ (π.χ. 150).

:wave2:

lilipoua
13/10/2008, 13:54
Χωρίς να θέλω να αλλάξω τη συζητησή σας για τα κράνη........

...... αύτο που με χάλασε σε όλη τη φάση με την κίνηση του Δήμου Βύρωνα, ήταν όλα τα "ωραία" πράγματα που είπε ο δήμαρχος Βύρωνα στα κανάλια, για την οδική ασφάλεια..............


.......ενω ο ίδιος κυκλοφορεί συνήθως ξεκράνωτος, οδηγεί με το ένα χέρι και με το άλλο μιλάει στο κινητό !!! ( δίνει το καλό παράδειγμα εε??) :rolleyes:

Καλά να τα λες, αλλά δεν πρέπει και να τα πράττεις??


Αυτά!! :D

road spirit
13/10/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τα πλαστικα δεν παθαινουν κατι μετα απο 5 χρονια.
Οι ζελατινες οι επενδυσεις και τα λοιπα "παπαρακια" ισως,αναλογα την χρηση/ταλαιπωρια στην οποια εχεις υποβαλλει στο κρανος σου.
Αν παντως εχεις αραι πενταετιας "γερασμενο" αναλαμβανω να σε απαλλαξω απο αυτο.:D
Τα συνθετικά παθαίνουν ρε συ, εφόσον χρησιμοποιούνται (έκθεση σε καιρό, ήλιο, κλπ). Τα συνθετικά υλικά χάνουν την όποια απορροφητικότητα έχουν με αποτέλεσμα να μη διαχέουν με επιτυχία την ενέργεια της κρούσης σε μεγαλύτερη επιφάνεια ...

τα πολυκαρμπονάτα απο την άλλη αντέχουν, δεν έχουν ημερομηνία λήξης.

@ paramedic : αν το αραι σου το έχεις αφόρετο για 5 χρόνια, δεν θα πάθει τίποτα το κέλυφος. Η αραι ορίζει ημερομηνία λήξης στα κράνη της 5 έτη αφού φορεθούν, οχι αφου παραχθούν...

gcrook
13/10/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Τα συνθετικά παθαίνουν ρε συ, εφόσον χρησιμοποιούνται (έκθεση σε καιρό, ήλιο, κλπ). Τα συνθετικά υλικά χάνουν την όποια απορροφητικότητα έχουν με αποτέλεσμα να μη διαχέουν με επιτυχία την ενέργεια της κρούσης σε μεγαλύτερη επιφάνεια ...

τα πολυκαρμπονάτα απο την άλλη αντέχουν, δεν έχουν ημερομηνία λήξης.

@ paramedic : αν το αραι σου το έχεις αφόρετο για 5 χρόνια, δεν θα πάθει τίποτα το κέλυφος. Η αραι ορίζει ημερομηνία λήξης στα κράνη της 5 έτη αφού φορεθούν, οχι αφου παραχθούν...

Ναι ρε τζον για πολυκαρμπονατα ελεγα,απλα δεν το διευκρινισα γιατι εχω την εντυπωση οτι η πλειοψηφια ειναι πολυκαρμπονατα.

Ειχα την εντυπωση οτι η Αραι εκανε λογο για την αντοχη της ζελατινας και οχι για το κελυφος,αλλα αμα το εχεις ψαξει...:wave2:

byron
13/10/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Τα συνθετικά παθαίνουν ρε συ, εφόσον χρησιμοποιούνται (έκθεση σε καιρό, ήλιο, κλπ). Τα συνθετικά υλικά χάνουν την όποια απορροφητικότητα έχουν με αποτέλεσμα να μη διαχέουν με επιτυχία την ενέργεια της κρούσης σε μεγαλύτερη επιφάνεια ...

τα πολυκαρμπονάτα απο την άλλη αντέχουν, δεν έχουν ημερομηνία λήξης.

@ paramedic : αν το αραι σου το έχεις αφόρετο για 5 χρόνια, δεν θα πάθει τίποτα το κέλυφος. Η αραι ορίζει ημερομηνία λήξης στα κράνη της 5 έτη αφού φορεθούν, οχι αφου παραχθούν...

Τα polycarbonate είναι που έχουν ημερ/νία λήξης σε 3-4 χρόνια.
Αυτά που δεν έχουν είναι τα fiberglass/carbon κλπ. Η Shoei δίνει εγγύηση 7 χρόνια απ΄την ημερ/νία παραγωγής του κράνους.

DrIoannis
13/10/2008, 14:10
Αν δεν κάνω λάθος τα ARAI έχουν ημ/νια λήξης 7 χρόνια από την παραγωγή και 5 από την στιγμή που το χρησιμοποιήσεις.Θα δω πού μπορώ να βρω επίσημη δήλωση για αυτό.

gcrook
13/10/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα polycarbonate είναι που έχουν ημερ/νία λήξης σε 3-4 χρόνια.
Αυτά που δεν έχουν είναι τα fiberglass/carbon κλπ. Η Shoei δίνει εγγύηση 7 χρόνια απ΄την ημερ/νία παραγωγής του κράνους.



Ποιος κατασκευαστης δινει ημερομηνια ληξης σε πολυκαρμπονατο;
Η X-lite δινει πεντε χρονια εγγυησης και στο 901 και στο 802 που ειχα.Δεν ειδα στις οδηγιες να κανει λογο για αντικατασταση μετα την ληξη της εγγυησης και δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να συσχετισω την ληξη της εγγυησης με τις προδιαγραφες λειτουργιας του κρανους.

Το θεμα με τα υλικα των κρανων ειχε ξανασυζητηθει στο μοτο.Το ψαχτηρι μου μεσα....

byron
13/10/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ποιος κατασκευαστης δινει ημερομηνια ληξης σε πολυκαρμπονατο;
Η X-lite δινει πεντε χρονια εγγυησης και στο 901 και στο 802 που ειχα.Δεν ειδα στις οδηγιες να κανει λογο για αντικατασταση μετα την ληξη της εγγυησης και δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να συσχετισω την ληξη της εγγυησης με τις προδιαγραφες λειτουργιας του κρανους.

Το θεμα με τα υλικα των κρανων ειχε ξανασυζητηθει στο μοτο.Το ψαχτηρι μου μεσα....

Δεν ξέρω ποιός κατασκευαστής δίνει. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα παλιά κράνη με την ραφή στη μέση που ήταν από polycarbonate (το έγραφαν κι όλας) είχαν ημερ/νία λήξης.

road spirit
13/10/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν ξέρω ποιός κατασκευαστής δίνει. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα παλιά κράνη με την ραφή στη μέση που ήταν από polycarbonate (το έγραφαν κι όλας) είχαν ημερ/νία λήξης. πόσο παλιά Βύρωνα ? :confused:

θυμάμαι άρθρο για τα κράνη σε περιοδικο. Πολυκαρμπονάτα δεν λήγουν. Τα συνθετικά κεβλαρ, fiberglass κλπ κλπ λήγουν... και έχει ξαναγίνει η κουβέντα εδω μέσα :lol: και ξέρω οτι διαφωνούμε :smilea: αλλά είμαι σίγουρος

Gandalf dr685sm
13/10/2008, 14:28
προσωπικά δεν θέτω θέμα τιμής κράνους αλλά τύπου κράνους.

Για την ακρίβεια έχω ενα καλό MX και ενα καλό full face. Πάει (για μένα τουλάχιστον) ανά εποχή και σε τι σε ικανοποιεί.

Γενικά το καλό κράνος εξυπακούεται οτι θα το φοράω κάθε μέρα και κάθε ώρα, όσο διαρκεί η ζωή του. Γιατί θέλω το κεφαλάκι μου να είναι καλά.

Α.. και για την ιστορία.. καλά κράνη ξεκινούν απο τα 300?. Και οχι polycarbon... αλλά με άριστα υλικά. Απλά δεν θα είναι Arai-Shoei.

Προσωπικά ας πούμε την έχω καταβρεί με τα UVEX και ειδικά με τα full face που η ζελατίνα τους είναι οτι καλύτερο απο την BAYER (ούτε SHOEI-ARAI φτάνουν σε ποιότητα). Οπότε με 500-600? έχω δύο κράνη , άριστης ποιότητας για όλες τις συνθήκες και οχι ενα απλώς καλό που είναι μάρκα μόνο.

Γενικά το κράνος θεωρώ οτι πέρα απο την ασφάλεια του κρανίου μας (ενίοτε και κούφιου) είναι και προσωπικό γούστο (γραφικά, χρώμα, σχέδιο).

Gandalf

byron
13/10/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πόσο παλιά Βύρωνα ? :confused:

θυμάμαι άρθρο για τα κράνη σε περιοδικο. Πολυκαρμπονάτα δεν λήγουν. Τα συνθετικά κεβλαρ, fiberglass κλπ κλπ λήγουν... και έχει ξαναγίνει η κουβέντα εδω μέσα :lol: και ξέρω οτι διαφωνούμε :smilea: αλλά είμαι σίγουρος

Εγώ θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι τα κράνη του 90 πχ στυλ MPA, AGV και γενικά τα φτηνά μοντέλα που είχαν τη ραφή στη μέση ήταν polycarbonate. Αυτά που ήταν από fiberglass δεν είχαν λήξη.
Τα SHOEI, ARAI κλπ το εξωτερικό κομμάτι είναι fiberglass.

sapila racing
13/10/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Αν δεν κάνω λάθος τα ARAI έχουν ημ/νια λήξης 7 χρόνια από την παραγωγή και 5 από την στιγμή που το χρησιμοποιήσεις.Θα δω πού μπορώ να βρω επίσημη δήλωση για αυτό.

Το γραφει μέσα στο κράνος. :winka:

Τα πολυκαρμπονατα ειναι για πέταμα σε 2-3 χρόνια, τα αλλα οχι οπως ειπε κι byr0n.

Παρ ολα αυτα η Arai λεει αυτο που αναφέρεται παραπάνω, και οποιος μπορεί ας το αμφισβητήσει.

gcrook XS σου κάνει? :lol:

vestromas
13/10/2008, 14:33
Εγω παλι, μολις ιδα το θεμα, νομιζα πως εσυ χαριζεις τα κρανοι, και παραλιγο να σου στειλω πμ να μου κρατησεις ενα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

byron
13/10/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Παρ ολα αυτα η Arai λεει αυτο που αναφέρεται παραπάνω, και οποιος μπορεί ας το αμφισβητήσει.


To ίδιο ισχύει και για τα Shoei. 7 χρόνια απ΄την ημερ/νία παραγωγής και 5 απ΄την αγοράς.

road spirit
13/10/2008, 14:39
οκ, i rest my case που λένε στη βαρβαρικήν...
είμαι σίγουρος αλλά δεν έχω τώρα αποδεικτικά στοιχεία και βλέπω να μου την πέφτετε ομαδικώς :look:

θα ήθελα πάντως να μάθω τι κράνη μοιράζανε τελικά σήμερα

gcrook
13/10/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το γραφει μέσα στο κράνος. :winka:

Τα πολυκαρμπονατα ειναι για πέταμα σε 2-3 χρόνια, τα αλλα οχι οπως ειπε κι byr0n.

Παρ ολα αυτα η Arai λεει αυτο που αναφέρεται παραπάνω, και οποιος μπορεί ας το αμφισβητήσει.

gcrook XS σου κάνει? :lol:

Αμα μιλαμε για πουκαμισο οχι.:lol:


(υπαρχει ΧS κρανος ρε σαπιλα; ) :bigcry:

byron
13/10/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
οκ, i rest my case που λένε στη βαρβαρικήν...
είμαι σίγουρος αλλά δεν έχω τώρα αποδεικτικά στοιχεία και βλέπω να μου την πέφτετε ομαδικώς :look:



Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά, αλλά το εξωτερικό κέλυφος είναι fiberglass....


145166

byron
13/10/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
(υπαρχει ΧS κρανος ρε σαπιλα; ) :bigcry:

Ορτσα !! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1274225#post1274225)


145168

road spirit
13/10/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά, αλλά το εξωτερικό κέλυφος είναι fiberglass.... βρε ναι, αλλά πως αποδυκνύει η συγκεκριμένη φωτό την αντοχή του υλικου στο χρόνο? θα μου πεις τώρα ότι το κράνος ήταν πχ 6 ετών όταν έγινε. Οκ. Αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τπτ...

gcrook
13/10/2008, 14:58
Καποιες πληροφοριες (αρκετα ενδιαφερουσες αλλα δεν ξερω κατα ποσον ακριβεις) στο παρακατω θρεντ.
Οποιος εχει ορεξη...

http://www.bcsportbikes.com/forum/archive/index.php/t-43467.html

sniper
13/10/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
βρε ναι, αλλά πως αποδυκνύει η συγκεκριμένη φωτό την αντοχή του υλικου στο χρόνο? θα μου πεις τώρα ότι το κράνος ήταν πχ 6 ετών όταν έγινε. Οκ. Αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τπτ...

Σιγά που ήταν 6τιας....


ολοκαίνουργιο ήταν πριν του μαμήσει τη μανίτσικα ο κουλός.... :lol: :lol:

gcrook
13/10/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ορτσα !! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1274225#post1274225)

Η μουτζα θα φορεθει πολυ φετος.
Μπορει να συνδυαστει με μποτες Πραντα και γαντια Σβαροφσκι.


145176

power hornet
13/10/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
οκ, i rest my case που λένε στη βαρβαρικήν...
είμαι σίγουρος αλλά δεν έχω τώρα αποδεικτικά στοιχεία και βλέπω να μου την πέφτετε ομαδικώς :look:

θα ήθελα πάντως να μάθω τι κράνη μοιράζανε τελικά σήμερα ειπαμε kbc κρανη δινανε

byron
13/10/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
βρε ναι, αλλά πως αποδυκνύει η συγκεκριμένη φωτό την αντοχή του υλικου στο χρόνο? θα μου πεις τώρα ότι το κράνος ήταν πχ 6 ετών όταν έγινε. Οκ. Αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τπτ...

Η φωτό απλά δείχνει ότι τα κράνη που συζητάμε δεν είναι polycarbonate το οποίο είναι το πιο απλό kαι φθηνό πλαστικό που ξέρουμε btw...

@gcrook: εχεις δίκιο για τη μούτζα. Πάρε κάτι διαφορετικό :D


145177

gcrook
13/10/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ειπαμε kbc κρανη δινανε

Φτου ρε πουστημου.
Διπλα ημαν.

:koproskylo: :koproskylo::koproskylo:

road spirit
13/10/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η φωτό απλά δείχνει ότι τα κράνη που συζητάμε δεν είναι polycarbonate το οποίο είναι το πιο απλό kαι φθηνό πλαστικό που ξέρουμε btw...

αυτό το ξέρω... Βύρωνα κάπου σε έχασα, μήπως νόμιζες ότι νόμιζα οτι πχ τα αραι είναι απο πολυκαρμπονάτο?:p

sniper
13/10/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Φτου ρε πουστημου.
Διπλα ημαν.

:koproskylo: :koproskylo::koproskylo:


Ε στείλε ΠΜ στον byr0nα και ζήτα του ένα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

byron
13/10/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Τα συνθετικά παθαίνουν ρε συ, εφόσον χρησιμοποιούνται (έκθεση σε καιρό, ήλιο, κλπ). Τα συνθετικά υλικά χάνουν την όποια απορροφητικότητα έχουν με αποτέλεσμα να μη διαχέουν με επιτυχία την ενέργεια της κρούσης σε μεγαλύτερη επιφάνεια ...

τα πολυκαρμπονάτα απο την άλλη αντέχουν, δεν έχουν ημερομηνία λήξης.

road spirit
13/10/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
..

ρε γαμώτ... πρέπει να έχω συγχυστεί πολύ με το μλκ στην άλλη συζήτηση και να μην μπορώ να διαβάσω με καθαρό μυαλό :lol: γιατί εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω... λοιπόν, break Βύρωνα, ένα καφεδάκι και να το ξαναπάρω απο την αρχή το θρεντ :wave2:

paranoid
13/10/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[
Αν παντως εχεις αραι πενταετιας "γερασμενο" αναλαμβανω να σε απαλλαξω απο αυτο.:D [/B]

Θα σου καλάρεσε ε???Sorry crooky αλλα μόνο ένα ταπεινο HJC 2ετίας έχω αλλα και αυτό........δεν το δίνω.:rolleyes:

Παίδες, όλα τα οργανικά υλικά συμπεριλαμβανομένων των πολυμερών, γηράσκουν...
Οι επεξεργασία που δέχονται τους δείνουν φοβερές ιδιότητες αλλά ο χρόνος είναι ο αμείλικτος εχθρός...Κρατάω μόνο μία επιφύλαξη για τα fiber-glass όπου αν κρίνω απο τη λέξη έχουν ώς βάση το γυαλί, δηλαδή το πυρίτιο τον κοντινότερο συγγενή του άνθρακα σε ιδιότητες...
Αλλά και πάλι νομίζω κράνος μόνο απο fiber -glass δεν υπάρχει, είναι σε συνδιασμό με κάτι οργανικό ....ανθρακονήματα, κλπ...

mrdaellis
14/10/2008, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
Χωρίς να θέλω να αλλάξω τη συζητησή σας για τα κράνη........

...... αύτο που με χάλασε σε όλη τη φάση με την κίνηση του Δήμου Βύρωνα, ήταν όλα τα "ωραία" πράγματα που είπε ο δήμαρχος Βύρωνα στα κανάλια, για την οδική ασφάλεια..............


.......ενω ο ίδιος κυκλοφορεί συνήθως ξεκράνωτος, οδηγεί με το ένα χέρι και με το άλλο μιλάει στο κινητό !!! ( δίνει το καλό παράδειγμα εε??) :rolleyes:

Καλά να τα λες, αλλά δεν πρέπει και να τα πράττεις??


Αυτά!! :D

σωστος!!! πεστ@@@!!!

Band(age)it
14/10/2008, 01:06
Διαβαζοντας τις 6 σελιδες που ακολουθησαν το πρωτο μου ποστ εχω να πω το εξης.....





Αυριο θα δω ΣΚΑΙ....:rotflmao:

epp1640
14/10/2008, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Διαβαζοντας τις 6 σελιδες που ακολουθησαν το πρωτο μου ποστ εχω να πω το εξης.....





Αυριο θα δω ΣΚΑΙ....:rotflmao:

Μπορείς και να ακούσεις Αποστόλη + Θύμιο :rotflmao:

bentouza
14/10/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μόνο που έτσι για άλλη μία φορά "επιβραβεύονται" λάθος άτομα.
Προσωπικά θα προτιμούσα να τους έλεγαν ότι για να μην φάνε κλήση θα πρέπει να αγοράσουν ένα κράνος αξίας τουλάχιστον κάποιων ευρώ (π.χ. 150).

:wave2:

α γεια σου!!
οσα ευρω τους κοψανε κληση να τα αγορασουν κρανος.
και υποχρεωτικη αμισθη εργασια για καποιο διαστημα στο κατ στα τροχαια απο διτροχα.(ασχετο αλλα μου ηρθε)

TOLISTOLAROS
14/10/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι θελουμε "δευτερο πιο φτηνο" για καθε μερα.. Αν μπορει καποιον να μου το εξηγησει θα του ειμαι υποχρεωμενος.. Δεν χτυπαμε κεφαλι μεσα στην πολη? Το χτυπαμε σε ποιο μαλακα μερη? (πχ. κοτσαδορους, πεζοδρομια, προφυλακτηρες, κα. "μαλακα" αντικειμενα) και δεν χρειαζομαστε ενα καλο κρανος για "καθε μερα"? Το "καλο κρανος" που το χρησημοποιουμε, οταν βγαινουμε εξω απ'την Αθηνα σε καννα ταξιδακι που ειμαστε πιο ασφαλες?

Για εξηγηστε μου και'μενα βρε παιδια γιατι δεν μπορω να καταλαβω.. :sad:
Έλα ντε γιατί; :confused: :confused: :confused: :confused:

Δε γίνεται απ'τη μία να λένε μερικοί "βάλτε κράνος της προκοπής" σε διάφορα thread και απ'την άλλη "θέλω κράνος για κάθε μέρα".
Εκτός κι αν θεωρούν ότι δεν θα πέσουν "κάθε μέρα"...Τέσπα η μαλακία δεν κόβεται...

TOLISTOLAROS
14/10/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γιατι με ολο τον σεβασμο το να σουλατσερνεις ολη την μερα με ρνα κρανος 800 ευρω μαλακια δεν ειναι, αλλα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Αυτό μπορείς να το δικαιολογήσεις;

McTalas
14/10/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


gcrook XS σου κάνει? :lol:

κάνει σε μένα !!!

:D :D :D :D

TOLISTOLAROS
14/10/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
α γεια σου!!
οσα ευρω τους κοψανε κληση να τα αγορασουν κρανος.
και υποχρεωτικη αμισθη εργασια για καποιο διαστημα στο κατ στα τροχαια απο διτροχα.(ασχετο αλλα μου ηρθε)
Mε το τελευταίο πολύ πιθανό να βάζανε μυαλό αρκετοί...

gcrook
14/10/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αυτό μπορείς να το δικαιολογήσεις;

Μπορω αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται.

TOLISTOLAROS
14/10/2008, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μπορω αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται.
:confused: :confused:
Δηλ. άλλες μέρες αξίζει 800€ το κεφάλι μας ενώ άλλες όχι;

gcrook
14/10/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
:confused: :confused:
Δηλ. άλλες μέρες αξίζει 800€ το κεφάλι μας ενώ άλλες όχι;

Το κεφαλι μου στην παρουσα φαση το κοστολογω εκτος Αθηνας με ενα Uvex RS Carbon και εντος Αθηνας με ενα X-Lite 901.
Το ενα το πηρα 370 ευρω πριν απο 3 χρονια και το αλλο 90 δολλαρια απο Αμερικη πριν απο 3 χρονια.
Aν ειχα και ενα Arai καινουργιο να εισαι σιγουρος οτι δεν θα το φοραγα στην Αθηνα.

TOLISTOLAROS
14/10/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το κεφαλι μου στην παρουσα φαση το κοστολογω εκτος Αθηνας με ενα Uvex RS Carbon
Το ίδιο κράνος έχουμε(με άσπρα κόκκινα γραφικά).Εγώ πάντως πάντα έτσι το κοστολογώ,εντός και εκτός Ρόδου.

gcrook
14/10/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Το ίδιο κράνος έχουμε(με άσπρα κόκκινα γραφικά).Εγώ πάντως πάντα έτσι το κοστολογώ,εντός και εκτός Ρόδου.

Καλα φερτο μου ενα χρονο εμενα για τα εντος να το παρεις πισω ριγε και ελα πες μου.
:wave2:

filipp0s
14/10/2008, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Το ίδιο κράνος έχουμε(με άσπρα κόκκινα γραφικά).Εγώ πάντως πάντα έτσι το κοστολογώ,εντός και εκτός Ρόδου.

κι εσυ ρε tolis παρε κι ένα X-Lite 901 ίδιο με το gcrook. Σ' όλα τα άλλα μοιάζετε :D

TOLISTOLAROS
14/10/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
κι εσυ ρε tolis παρε κι ένα X-Lite 901 ίδιο με το gcrook. Σ' όλα τα άλλα μοιάζετε :D
Όχι βέβαια!!!

















[whisper ]το δικό μου εζβί σκάει στα 3,5 Mach[/whisper ]

VanDiemen
15/10/2008, 17:47
Τζάμπα;;;; Που; Πως; Πότε; Γιατί; Εγώ ήρθα πρώτος!!! Θέλω 7! :rolleyes:

makis206
15/10/2008, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Τζάμπα;;;; Που; Πως; Πότε; Γιατί; Εγώ ήρθα πρώτος!!! Θέλω 7! :rolleyes:

Έταξες βόλτα της Λερναίας ;:lol:


145469

VanDiemen
16/10/2008, 12:23
Άσε Μάκη... στην αρχή είχα second thoughts αλλά μου έκανε στοματικό και ξέχασα το όνομά μου. :rolleyes:
Αλλά κάτω τα χέρια απ' τη γκόμενά μου, έτσι; :mad:

makis206
16/10/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αλλά κάτω τα χέρια απ' τη γκόμενά μου, έτσι; :mad:

Εννοείται για 3 λόγους !

1) Είμαι καπαρωμένος
2) Δεν πειράζω γκόμενα άλλου (εκτός αν ανήκει στον Μπραντ Πιτ :lol: )
3) Η δικιά μου κουβαλάει ένα μυαλό και δεν την παλεύω, δεν τολμώ καν να τη φανταστώ με άλλα 6...:uplate:


:lol: :beer: :lol:

Nikoskazer2000
16/10/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι θελουμε "δευτερο πιο φτηνο" για καθε μερα.. Αν μπορει καποιον να μου το εξηγησει θα του ειμαι υποχρεωμενος.. Δεν χτυπαμε κεφαλι μεσα στην πολη? Το χτυπαμε σε ποιο μαλακα μερη? (πχ. κοτσαδορους, πεζοδρομια, προφυλακτηρες, κα. "μαλακα" αντικειμενα) και δεν χρειαζομαστε ενα καλο κρανος για "καθε μερα"? Το "καλο κρανος" που το χρησημοποιουμε, οταν βγαινουμε εξω απ'την Αθηνα σε καννα ταξιδακι που ειμαστε πιο ασφαλες?

Για εξηγηστε μου και'μενα βρε παιδια γιατι δεν μπορω να καταλαβω.. :sad:

+οσα θές

:a23: :a18: :a23:

Nikoskazer2000
16/10/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Daemon, εχεις απολυτο δικιο στο θεμα αυτο, αλλα μας εχουν κανει μ@λ@κες μ αυτες τις τιμες και εχουμε φτασει σε σημειο, να φοβομαστε να πεσουμε, πιο πολυ για να μην χτυπησει το κρανος παρα για το κεφαλι μας.
Αν ειχαν λογικες τιμες τα καλα κρανοι, ολοι θα ειχαμε δυο και τρια καλα και θα τα κυκλοφορουσαμε παντου και θα τα αλαζαμε και στην ωρα τους.
Το ιδιο ισχυη και με τα λαστιχα και τοσα αλλα που αναγκαζομαστε λογω κοστους να τα φτανουμε στο τερμα με κινδυνο της ζωης μας.
Η μεγαλη ειρωνια ειναι οτι μας την λενε κιολας οτι ειμαστε ανευθυνοι και ανωριμοι αλλα τα φπα και τα νταβατζιλικια δεν ξερουν να τα μαζεψουν.:beer: :wave2:

Πολύ σωστό σε βρίσκω! :beer:

(χρήστης καλού κράνους 4ετίας) :rolleyes:

Nikoskazer2000
16/10/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κυριοι αμα δεν διευκρινισετε τι εννοειτε φθηνο και δεν το συσχετισετε με τα επιμερους χαρακτηριστικα που κανουν ενα κρανος ασφαλες δουλεια δεν κανουμε.:D

Γιατι με ολο τον σεβασμο το να σουλατσερνεις ολη την μερα με ρνα κρανος 800 ευρω μαλακια δεν ειναι, αλλα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Βεβαια απο την αλλη ολοι ξερουμε οτι μια μοτοσυκλετα με καλα φρενα και αναρτησεις παρεχει μια ασφαλεια,αλλα οι μισοι με παπια βεσπες και (ακομα χειροτερα) σκουτερ κυκλοφορουμε.

"Φθηνο".
Ακουω.

"Φθηνό" για 'μένα είναι το UvexRS που έχω.
"Ακριβό" (αλλα οτι πιο γ@μάτο απο θέμα ασφάλειας) είναι ενα Arai RX-7.
"Υπερβολικά ακριβό" είναι το Arai RX-7 Shuriken Nakano ή κάπως έτσι που για τα διαφορετικά γραφικά θα πληρώσω κανα 200αρι νταβατζιλίκι.
"Απαράδεκτο" είναι το Safebet, Yes, No, Maybe που ανέφερε κι' ο φίλτατος Δημήτρης.

:wave2:

Υ.Γ: Εγω θα έπερνα και θα φορούσα καθημερινά το "Ακριβό".