PDA

View Full Version : Xt 1200 Tenere



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

DUKASII
30/09/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οχι ρε μαν. Δεν κατάλαβα για ποιό λόγο συνεχίζεις μια κουβέντα που είναι στον αέρα.
Τι στον πούτσο σημαίνει ότι ένα μηχανάκι είναι ιστορικό επειδή είμαι συναισθηματικά δεμένος μαζί του; Ιστορικό για ποιούς; Για τον μοτοσυκλετιστικό κόσμο; Για τα μουσεία; Για τους μηχανολόγους επειδή άνοιξε νεους ορίζοντες; για τους ηλεκτρολόγους που έφαγαν ψωμάκι απ΄τα ηλεκτρικά του ή για τον Tarozzi που πούλαγε τις γέφυρες σαν κουλούρια μπας και σταματήσει να κουνάει πάνω απ΄τα 120;

Εχω στην υπογραφή μου το link για το αγαπημένο μου srx. Το είχα 13 χρόνια και 120.000χλμ. Ήταν το μοναδικό μηχανάκι που κράτησα όλα αυτά τα χρόνια, έριξα πάνω 10.000 ώρες προσωπικής εργασίας και δύο R1 σε για να το φτιάξω/βελτιώσω επειδή το γούσταρα πολύ.
Και επειδή έχω τέτοιο δέσιμο με το srx μου, θα αρχίζω να υποστηρίζω ότι το srx είναι ιστορικό μηχανάκι; Από που κι ως που δηλαδή; Μια αρπαχτή της Yamaha ήταν και τίποτα περισσότερο. ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΠΛΗΓΩΝΕΙΣ.
ΟΚ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ..ΙΣΤΟΡΙΚΟ..ΤΙ ΤΑ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΩΡΑ.:sad:

p@nos
30/09/2008, 11:03
Ιστορικα κατα την γνωμη μου ειναι το cb750f(to prvto),το οποιο οταν βγηκε ηταν ενα μηχανολογικο αριστουργημα,το RC30,και το c50:p ,καιι μου ερχοντε πολλες μοτοσυκλετες αυτη τη στιγμη που θεωρω ''ιστορικες'' και ειναι Honda...Κανει μεγαλη αντιθεση με το οτι σημερα ολα τα μοντελα της ειναι μετριοτατα και μιζερα, χωρις σχεδον καμια εξερεση...

Operater
30/09/2008, 11:19
το είδα εγώ το όνειρο...Tenere Hellenic Owners Club - Forum :sad:

που γράφομαι? :look: :D

Anty12
30/09/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
το είδα εγώ το όνειρο...Tenere Hellenic Owners Club - Forum :sad:

που γράφομαι? :look: :D

Κάνε μια αίτηση.....άδεια από το Λιμεναρχείο της περιοχής σου, και από τον Παπά της ενορίας.
Θα εξεταστεί λεπτομερώς και θα απαντηθεί εντός δεκαημέρου




Θα μιλήσουν και τα Apriliα τώρα...δέκα χρόνια και ακόμα να τα φτιάξουν τα ηλεκτρικά.... :mad:

byron
30/09/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Θα μιλήσουν και τα Apriliα τώρα...δέκα χρόνια και ακόμα να τα φτιάξουν τα ηλεκτρικά.... :mad:

τα ιταλικά είναι για αδελφές ρε Αντυ. Οι άντρακλες ψωνίζουν απ΄τη Γιαπωνία :D

Operater
30/09/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Θα μιλήσουν και τα Apriliα τώρα...δέκα χρόνια και ακόμα να τα φτιάξουν τα ηλεκτρικά.... :mad:

Eγώ δεν αναφέρθηκα σε προβλήματα και τα τοιάυτα. Αλλά το αγκίστρι είναι μεγάααααλο....

Και για να γουστάρουμε, για check out! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58126) και αν δεις ΈΝΑ ηλεκτρικό πρόβλημα....στείλε μου μαντινάδα! :lol:

Μην αρπάζεσαι man γιατί κάνεις όπως κάνουν οι οπαδοί των ομάδων που ρίχνουν σωλήνες στα κεφάλια...Μη μπερδεύεσαι...:winka:

Operater
30/09/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12



Θα μιλήσουν και τα Apriliα τώρα...δέκα χρόνια και ακόμα να τα φτιάξουν τα ηλεκτρικά.... :mad:

minarelli δεν φοράει το καινούριο tenere? :look: :look:

Anty12
30/09/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
τα ιταλικά είναι για αδελφές ρε Αντυ. Οι άντρακλες ψωνίζουν απ΄τη Γιαπωνία :D

Εσένα, με τέτοια υπογραφή και τέτοιο avatar...δε σε κοντράρω :D

Anty12
30/09/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
και αν δεις ΈΝΑ ηλεκτρικό πρόβλημα....στείλε μου μαντινάδα! :lol:


Αντιγράφω απ' το ταξιδιωτικό των παιδιών (με την άδεια τους.....:D )


.................................................................................................... ........................................

ανάβαση για Sustenpass μας επιφύλασσε το πρώτο απρόοπτο. Έρχεται αριστερή ανηφορική φουρκέτα. Βρέχει. Το pegaso νεκρώνει. Ηλεκτρικά χάνονται, όλα σβήνουν, κοντέρ, φώτα, κινητήρας. Ο captain μόλις περνά δίπλα μου, πιο πίσω ακολουθεί αυτοκίνητο… Σηκώνω το χέρι κάνοντας σήμα και ελπίζω να καταλάβει και να μη καρφωθεί πάνω μου, ενώ με όση φόρα απομένει το κατευθύνω στην άκρη του δρόμου…

Γαμήσι?

Τώρα?

2 χρόνια απροβληματιστης σχέσης, τώρα σου ήρθε? Πάνω στη τρέλα σου ?
Αυτό το timing…

Φλασιές διάφορες… Αν συνέβαινε μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, στο κέντρο της στροφής, θα πονούσε πολύ? Μάλλον …. Αν συνέβαινε σε ευθεία με πολλά περισσότερα χλμ στο κοντέρ και πυκνή κυκλοφορία (πχ 2 μερες πριν στην autostrada), θα πονούσε και εκεί? Εκεί μαλάκα περισσότερο…

Χμμ… βρέχει ρε … ε και τι? Εχει σχέση με το σβήσιμο? Καμία… Απλά μου άρεσε η εικόνα απεγνωσμένου biker σε μια ξένη χώρα σε ανάβαση πάσου, να έχει μείνει από βλάβη και να βρέχεται…

Τα καλώδια του κεντρικού διακόπτη αποφάσισαν ότι δεν έκαναν χωριό με την ψυχρή κόλληση που τα υποβάλει το Noale και την έκαναν με ελαφρά … Με βαριά καντήλια ανταπέδωσα εγώ… Και κόβονται τα καλώδια και πάπαλα… Μάλιστα… Τους παίζεις μια, τα τραβάς, τα πετάς έξω (θα της πετάξω έξω τα #$%&*), τα ενώνεις, βάζεις μπρός και συνεχίζεις…

Για πόσο ? Γιατί ρε πουτάνα Απρίλια? Θέλω να σταματάω κάθε λίγο, να φωτογραφίζω, να κάνω το τσιγάρο μου, αυτή τη δουλειά θα κάνω? Ξεκόλλα μονωτική, αποσύνδεσε καλώδιο (σβήσε), ξαναένωσε καλώδια, μόνωσε, ξεκίνα… ? Και ξανά και ξανά…. Θα μου γ*μήσεις το ταξίδι? Να πας να γ*μηθείς εσύ, εγω το ταξίδι θα το κάνω…
.................................................................................................... .............................................





Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μην αρπάζεσαι man γιατί κάνεις όπως κάνουν οι οπαδοί των ομάδων που ρίχνουν σωλήνες στα κεφάλια...Μη μπερδεύεσαι...:winka:

Δεν αρπάζομαι καρντάσι , όλα γκουντ......πες αν θες και ποιο είναι το αγκίστρι

:smilea:

Anty12
30/09/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
minarelli δεν φοράει το καινούριο tenere? :look: :look:

Ναι.....ε και ?

vestromas
30/09/2008, 11:59
Ειμαστε εντελως εκτος θεματος μαγκες. :lol:
Το θεμα ειναι που το παει η κατηγορια, και τι μαγκια θα κανει η Σουζουκι τωρα που μαζευει το vstrom το 1000 απ την αγορα.
Θα χωματεψει η θα το παιξει ταξιδευω και μην με λερωνετε;:lol: :beer: :wave2:

peskandritsos
30/09/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΠΛΗΓΩΝΕΙΣ.
ΟΚ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ..ΙΣΤΟΡΙΚΟ..ΤΙ ΤΑ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΩΡΑ.:sad: Καλα λεει, τι μας πληγωνεις αφου μιλαμε και αλλη γλωσα???
Δεν εληξε το θεμα αυτο???
Ιστορια μου -αμαρτια μου.

Operater
30/09/2008, 12:04
Aς βγει το παλλικάρι που έγινε η μ@λακία να το πει, να συμφωνήσει μαζί σου...Αλλά δεν έχω δικαίωμα να μιλάω που δεν μου έχει κάνει κιχ? :D
Και δεν μου έχει κάνει κιχ, γιατί όπως στα αφρικα αμέσως αλλάζεις ανορθωτή, έτσι κι εγώ αμέσως εντόπισα τα προβληματάκια, τα έλυσα με μισή ώρα υπόθεση και όλα οκ.
:winka:


Και ξαναλέω...μη μπερδεύσαι..άλλος φίλαθλος, άλλο οπαδός...:wave2:

Anty12
30/09/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ειμαστε εντελως εκτος θεματος μαγκες. :lol:
Το θεμα ειναι που το παει η κατηγορια, και τι μαγκια θα κανει η Σουζουκι τωρα που μαζευει το vstrom το 1000 απ την αγορα.
Θα χωματεψει η θα το παιξει ταξιδευω και μην με λερωνετε;:lol: :beer: :wave2:

Καλώς τον εξόριστο...... :D

Δεν ξυπνάνε με τίποτα οι δικοί σου....μάζεψαν παράδες από το στρόμα , και κάααααααθονται


Μόνο οι Yamah-αίοι πήραν γραμμή την μαγκιά της BMW με Τσάρληδες και 100 χιλιάρικα πωλήσεις στην πλάκα, έχουν και ένα όνομα...νααα με το συμπάθιο.... στο συρτάρι, βγήκαν στο γιουρούσι και πουλάνε αβέρτα

Anty12
30/09/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
έτσι κι εγώ αμέσως εντόπισα τα προβληματάκια, τα έλυσα με μισή ώρα υπόθεση και όλα οκ.
:winka:


Εσύ ....η μαμά εταιρία τι κάνει τόσα χρόνια....??


Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Και ξαναλέω...μη μπερδεύσαι..άλλος φίλαθλος, άλλο οπαδός...:wave2:

Δεν μπερδεύομαι λεμεεεεε...σαρανταφεύγα χρονώ γαϊδούρι για τέτοια είμαστε.....

Στα τέτοια μου η Yamaha....αλλά απ' την ώρα που με πάει και με φέρνει εκεί που θέλω όπως θέλω , θα τα πάρει τα φράγκα απ΄τη τσέπη μου

vestromas
30/09/2008, 12:16
Σωστος ο Αντυ12:beer: :wave2:

Operater
30/09/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εσύ ....η μαμά εταιρία τι κάνει τόσα χρόνια....??





Δεν ξέρω...αλλά και μένα με πάει όπου θέλω, όπως θέλω, όταν θέλω... :winka:

peskandritsos
30/09/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εσύ ....η μαμά εταιρία τι κάνει τόσα χρόνια....??



Δεν μπερδεύομαι λεμεεεεε...σαρανταφεύγα χρονώ γαϊδούρι για τέτοια είμαστε.....

Στα τέτοια μου η Yamaha....αλλά απ' την ώρα που με πάει και με φέρνει εκεί που θέλω όπως θέλω , θα τα πάρει τα φράγκα απ΄τη τσέπη μου Τωωρα...στα πηρε κιολας. :D

byron
30/09/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για πόσο ? Γιατί ρε πουτάνα Απρίλια?

Ο Γιάννης έχει δίκιο που φωνάζει, όπως δίκιο έχει και ο κάθε καταναλωτής που μένει στον δρόμο. Αλλωστε αυτό έγραψα και στο θέμα του road spirit.

Στα 3 ουσιαστικά ΧΤ που πέρασαν απ΄τα χέρια μου, άλλαξα

* 1 ηλεκτρονική, 2 ανορθωτές και 1 φορά πηνία στο ΧΤ600 του 86 που είχα.

* 1 ηλεκτρονική, 4 ανορθωτές, 1 πολλαπλασιαστή και 2 φορές πηνία στο srx (XT μοτέρ και ηλεκτρικά). Το θέμα με τον ανορθωτή λύθηκε όταν έβαλα ανορθωτή από εξωλέμβια Honda. Τα πηνία με άφησαν στη Συγγρού ευτυχώς, αλλά με καμμιά 100στή αυτοκίνητα πίσω μου δυστυχώς που κόντεψαν να με πατήσουν. Την πρώτη φορά δεν με άφησαν τελείως αλλά δούλευαν όποτε ήθελαν σωστά. Το εξουσιοδοτημένο της Yamaha μου είπε ότι φταίνε τα 60.000χλμ που είχα μέχρι εκείνη τη στιγμή τα οποία είχαν κάνει το πιστόνι οβάλ, έχανε συμπίεση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανοιξει το carb υποπίεσης (!!). Φυσικά το ρεκτιφιέ πιστόνι και ότι άλλο αλλάχτηκε μιας και ανοιχτηκε πήγαν υπερ πίστεως...

*1 ανορθωτή και έναν διακόπτη στο XT 500 του 2001 που είχα για 1 χρόνο και κάτι....

Επέτρεψε μου λοιπόν να αναρωτηθώ και εγώ.....
Γιατί μωρή πουτάνα Yamaha χρειάστηκε να αλλάξω όλα τα γαμωηλεκτρικά σου που ξέρεις ότι είναι της πλάκας απ΄την εποχή του ΧΤ550 του 1983 και μέχρι το 2003 που σταμάτησες τα ΧΤ τα αφησες τα ίδια;;;

vestromas
30/09/2008, 12:30
Αυτα με τις καμενες ηλεκτρονικες στα χτ ειναι αληθεια. Οι παλιοι ειχαν παντα μια ηλεκτρονικη καβαντζα:lol:
Εμενα στο τενερε δεν μου ειχε τυχει στα δυο χρονια που το ειχα, αλλα γυρω μου γινοτανε χαμος απο αυτο το θεμα και σχεδον καθε μερα περιμενα να μου κατσει.:rotflmao:

Anty12
30/09/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τωωρα...στα πηρε κιολας. :D

Και μπορεί να μου τα ξαναπάρει και χοντρότερα......:lol:

Ας είναι 1000άρι και κάτω, ας το κάνει στα 200-210 κιλά, ας έχει αλυσίδα, ας έχει ακτίνες και 21..έστω 19 μπροστινό, ας είναι κάτω από 12 χαρτιά, και ας ας έρθει όποιος θέλει με ότι θέλει να μιλήσουμε :μοτοσακό ντεμέκ ON-OFF, ντεμέκ αντβέντσουρ..... μετά

byron
30/09/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ας είναι 1000άρι και κάτω, ας το κάνει στα 200-210 κιλά,


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αν είναι στα 210+ το 660, η μόνη πιθανότητα να βγεί 200-210 το 1000, είναι να βάλουν 19άρι εμπρός και 17 πίσω σε





























































R1 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

DUKASII
30/09/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και μπορεί να μου τα ξαναπάρει και χοντρότερα......:lol:

Ας είναι 1000άρι και κάτω, ας το κάνει στα 200-210 κιλά, ας έχει αλυσίδα, ας έχει ακτίνες και 21..έστω 19 μπροστινό, ας είναι κάτω από 12 χαρτιά, και ας ας έρθει όποιος θέλει με ότι θέλει να μιλήσουμε :μοτοσακό ντεμέκ ON-OFF, ντεμέκ αντβέντσουρ..... μετά την εχεις ψωνισει εσυ κανονικα με τη γιαμαχα ετσι?

σιγα ρε πετερχανσελ μη σκισεις κανα ντεμεκ καλσον με το γιαμαπα το 1000 αρι αν βγει και οταν βγει.

:lol: :rotflmao: :bawl: :lol: :rotflmao:

vestromas
30/09/2008, 12:40
Ενταξει ρε μαγκες, μην τα ισοπεδωνετε ολα:lol:
Δεν βγαζει και τιποτα τυχαια μηχανακια η Υαμαχα τοσα χρονια.
Ολοι αυτοι που εχουν και γυριζουν τον κοσμο οπως ειπε και ο Χυμαδορ νομιζω μ@λ@κες ειναι;
Εγω ειμαι σιγουρος πως θα βγει πολυ ανταγωνιστικο εργαλειο και θα ταρακουνησει γερα την κατηγορια.:beer: :wave2:

DUKASII
30/09/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εγω ειμαι σιγουρος πως θα βγει πολυ ανταγωνιστικο εργαλειο και θα ταρακουνησει γερα την κατηγορια.:beer: :wave2: ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ 660??:confused: :confused:

Anty12
30/09/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί μωρή πουτάνα Yamaha χρειάστηκε να αλλάξω όλα τα γαμωηλεκτρικά σου που ξέρεις ότι είναι της πλάκας απ΄την εποχή του ΧΤ550 του 1983 και μέχρι το 2003 που σταμάτησες τα ΧΤ τα αφησες τα ίδια;;;

Σωστά αναρωτιέσαι ρε Βύρων..πολύ σωστά...

Και μένα όποιος μου ξαναμιλήσει για Yamaha και εξυπηρέτηση πελατών π.χ.(μετά το κάζο με το ...τώρα έρχεται το Tenere, ύστερα έρχεται το Tenere....)θα τον πάρει και θα τον σηκώσει..

Δεν τολμάω να σκεφτώ τι θα γίνει άμα το σωριάσω και θέλει ανταλλακτικά....:bawl:

Απ' την άλλη είχε πρόβλημα το EFI στα XTX/R έκατσε, σχεδίασε ένα καλύτερο και τέλος.

Το ξανάπαμε , στα τέτοια μας οι εταιρίες....

Αλήθεια όλοι περάσαν από δω ....οι Χοντάκηδες που είναι ωρέ....:mad: :D

vestromas
30/09/2008, 12:48
Για μενα το 660 βγηκε σε κακη εποχη εαν μιλας για το τελευταιο.
Τα χιλιαρια ειναι αλλη υποθεση.

Anty12
30/09/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

σιγα ρε πετερχανσελ μη σκισεις κανα ντεμεκ καλσον με το γιαμαπα το 1000 αρι αν βγει και οταν βγει.


Εγώ είμαι φανατικός του Κύριλου μάστορα.......:D ξερς.....αυτουνού με τον τελευταίο άσσο από έρημο στην πλάτη

Anty12
30/09/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αν είναι στα 210+ το 660, η μόνη πιθανότητα να βγεί 200-210 το 1000, είναι να βάλουν 19άρι εμπρός και 17 πίσω σε

R1 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

Εεεετσιιιι......έτσι (http://www.youtube.com/watch?v=HPGVIqCdTEo) :rotflmao:

byron
30/09/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αλήθεια όλοι περάσαν από δω ....οι Χοντάκηδες που είναι ωρέ....:mad: :D

Αλλάζουν πηνία στα CBR RR :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

DUKASII
30/09/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εγώ είμαι φανατικός του Κύριλου μάστορα.......:D ξερς.....αυτουνού με τον τελευταίο άσσο από έρημο στην πλάτη KTM EIXE E?:smokin:

Anty12
30/09/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
KTM EIXE E?:smokin:

Τρίχες......αντίπαλο δεν είχε-έχει....:winka:

DimChios
30/09/2008, 15:18
ρε κοριτσια! δε φτυνετε τα μπουτια σας να κανουμε χαζι λεω εγω?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:







πολύ εμεινε στα "ΝΕΑ"! :lol: :lol: :lol:

Anty12
30/09/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

πολύ εμεινε στα "ΝΕΑ"! :lol: :lol: :lol:

Και που να πάει ρε Dim.....:confused:

Την άλλη βδομάδα που θα βγεί (άμα βγει...) θα την πάνε τα καλόπουλα εκεί που της αξίζει, και θα της φτιάξουν και ωραία υποκατηγορία...και they lived happilly ever after...:D

stefanos
30/09/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για πειτε ρε μαγκες (συμπεριλαμβανομενου και του ειρων - Byron) καποιες ιστορικες μοτοσικλετες...

XR 600 R στα 16 χρόνια που ήταν στην παραγωγή έχει κερδίσει μέχρι και ISDE.

el_hymador
30/09/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
XR 600 R στα 16 χρόνια που ήταν στην παραγωγή έχει κερδίσει μέχρι και ISDE.

Δεν αντιλεγω...

stefanos
30/09/2008, 16:27
Το ΧΤ ήταν το πρώτο μεγάλο τετράχρονο εντουράκι παραγωγής, το πρώτο της κατηγορίας, έτρεχε και κέρδισε και dakar με ένα μεγάλο ντεπόζιτο, και οι διαφημιστές το πουλάγαν για tenere.

STOYBI
30/09/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για πειτε ρε μαγκες (συμπεριλαμβανομενου και του ειρων - Byron) καποιες ιστορικες μοτοσικλετες...

Ακ και δεν εχω παρακολουθησει το θρεντ ας μου επιτρεψετε να δωσω μια απαντηση στον Χυμα....

YAMAHA TDR 250..!!! :rolleyes:

( Πιστευω να μην θελετε και εξηγησεις το γιατι..)

:wave2:

stefanos
30/09/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ακ και δεν εχω παρακολουθησει το θρεντ ας μου επιτρεψετε να δωσω μια απαντηση στον Χυμα....

YAMAHA TDR 250..!!! :rolleyes:

( Πιστευω να μην θελετε και εξηγησεις το γιατι..)

:wave2:


Εγώ θα έλεγα rd350lc εκεί που η honda είχε σκοτώσει τα δίχρονα έβαλε στην εξαγωγή μια βαλβίδα η yamaha και τους άφησε όλους να κοιτάζονται (τους πήρε και ΟΛΑ τα φράγκα)

STOYBI
30/09/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ θα έλεγα rd350lc εκεί που η honda είχε σκοτώσει τα δίχρονα έβαλε στην εξαγωγή μια βαλβίδα η yamaha και τους άφησε όλους να κοιτάζονται (τους πήρε και ΟΛΑ τα φράγκα)

Το μοτερ του ηταν το λιγοτερο Στεφανε...... :winka:

Road67
30/09/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador Για πειτε ρε μαγκες (συμπεριλαμβανομενου και του ειρων - Byron) καποιες ιστορικες μοτοσικλετες... XR BAJA

stefanos
30/09/2008, 16:49
Η ιστορική γυφτιά της bmw να γράφει στο καπάκι των βαλβίδων TOY 1150 M A G N E S I U M
μην τυχόν και νομίζουμε οτι είναι φτηνοαλουμίνιο (για το καπάκι λέμε γιατί όλο το υπόλοιπο:rolleyes: )

marulis
30/09/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για πειτε ρε μαγκες (συμπεριλαμβανομενου και του ειρων - Byron) καποιες ιστορικες μοτοσικλετες... :o AX-1


:look: :look: :look: :look:



ox


143714

stefanos
30/09/2008, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
:o AX-1


rebuild:p

sapila racing
30/09/2008, 17:02
Εμένα παντα μου αρεσαν τα συστήματα κίνησης εκκεντροφόρου με γρανάζια.

Υπονοούμενο ηταν αυτό. :smokin:

Κανένας
30/09/2008, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Να πω κατι για τις "Αδερφες" του DAKAR?

Ποιος απο εσας/εμας μπορει να κανει πανω απο 20 μετρα σε μια παραλια με αμμο χωρις να πεσει?

Για πειτε να σας δω!

:a014: με τα ποδια να το σκεφτω
με μηχανη πανω απο 1500 μετρα
με ταχυτητες xt550 135+ km/h max
xtz 750 130+ km/h max

:ninja:

p@nos
30/09/2008, 18:38
πολυ ξεφυγε το θεμα παλι...

δειτε μια ωραια φωτογραφια που βρηκα...

:cool:




http://1.bp.blogspot.com/_Mvhjidbvdzc/SNHEhZoUvHI/AAAAAAAAH7Y/bHSbtQ5vPSQ/s1600-h/t111.jpg

taksidiotis25
04/10/2008, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πολυ ξεφυγε το θεμα παλι...

δειτε μια ωραια φωτογραφια που βρηκα...

:cool:




http://1.bp.blogspot.com/_Mvhjidbvdzc/SNHEhZoUvHI/AAAAAAAAH7Y/bHSbtQ5vPSQ/s1600-h/t111.jpg ποιοι ειναι αυτοι,α ρε γαμωτο,αυτα ηταν tenere,τα παλια.

Elle
04/10/2008, 12:19
Λέτε να τον έχουμε κακοχαρακτηρίσει τελικά τον Optimus prime?
Στη φωτό δείχνει αρχοντικός δίπλα από τους προκατόχους του!

Silver_Rider
04/10/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Λέτε να τον έχουμε κακοχαρακτηρίσει τελικά τον Optimus prime?
Στη φωτό δείχνει αρχοντικός δίπλα από τους προκατόχους του!
Τι λες βρε καημένε αυτό ο πράγμα δεν είναι μοτοσυκλέτα!!:o :yuck:

Κανένας
05/10/2008, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πολυ ξεφυγε το θεμα παλι...

δειτε μια ωραια φωτογραφια που βρηκα...

:cool:




http://1.bp.blogspot.com/_Mvhjidbvdzc/SNHEhZoUvHI/AAAAAAAAH7Y/bHSbtQ5vPSQ/s1600-h/t111.jpg Ενώ εσύ είσαι εντός θέματος με αυτή την φωτο
Εδώ μιλάμε για τον διάδοχο του σούπερ τενερε

:cool:


144347

Μικρή Λουλού
05/10/2008, 08:06
απο την φωτο λειπει το 660 94> το διπλοφαναρο...
(αν υποθεσουμε οτι μαζευτηκαν ολα τα 600 κ 600+ Τενερε..)

Anty12
09/10/2008, 12:46
Κανένα S10 στην Intermot......:mad:
Πάμε για EICMA στο Μιλάνο τον Νοέμβρη και αν .....

Anty12
03/11/2008, 11:21
Ένα πουλάκι μου' πε ότι σήμερα στις 23.00 (21.00 CET) , στο Μιλάνο ,η yamaha-motor-europe.com λέει ότι .......it’s not over yet…..:D

Το ίδιο το πουλάκι είπε ότι το θηρίο είναι τελικά 1200cc , 115 Hp και 21 τροχός μπροστά.....

Stay tuned :rolleyes:

Bullser
03/11/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ένα πουλάκι μου' πε ότι σήμερα στις 23.00 (21.00 CET) , στο Μιλάνο ,η yamaha-motor-europe.com λέει ότι .......it’s not over yet…..:D

Το ίδιο το πουλάκι είπε ότι το θηρίο είναι τελικά 1200cc , 115 Hp και 21 τροχός μπροστά.....

Stay tuned :rolleyes:

21.00 CET (Central European Time) είναι GMT+1.00
Η χειμερινή ώρα Ελλάδος είναι GMT+2.00
Δηλαδή 21.00 CET είναι χειμερινή ώρα Ελλάδος 22.00
Δηλαδή θα το δούμε 1όλόκληρη ώρα νωρίτερα....
:wave2: :wave2: :wave2:

peskandritsos
03/11/2008, 17:36
αντε, ΑΝΤΕ ΠΙΑ
Μας πρηξανε.:dizzy:

jpk chios
03/11/2008, 19:43
Καμιά φώτο?:rolleyes:

Anty12
03/11/2008, 22:12
Πάλι παπά φάγαμε , όπως και στην Κολωνία....:(
Στο XJ6 αναφερόταν το banner..τους μλκες...

charlie says
03/11/2008, 22:24
ελεος πια ,δε φτανει που τρωμε στη μαπα τους ιδιους κινητηρες για καμια 20αρια χρονια ,βγαζουν και καμια 10αρια μοντελα σε παραλλαγη ετσι ωστε να μη γλυτωνουμε με τιποτα:yuck:

MikeG
06/01/2009, 20:34
Κανά νεότερο έχει διαβάσει κανένας...?


:wave2:

Anty12
06/10/2009, 09:14
Εκδοχή VI ala Granpasso


176495

Anty12
06/10/2009, 09:16
Και ίσως οι πρώτες αληθινές....


176496

Anty12
06/10/2009, 09:17
2


176497

Anty12
06/10/2009, 09:17
3


176498

peskandritsos
06/10/2009, 09:36
Πολυ ΘΕΡΙΟ ρε προεδρα μου φαινεται.:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Αυτο απο εμφανιση και μονο θα πλησιαζει τα 280 κιλα

Anty12
06/10/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πολυ ΘΕΡΙΟ ρε προεδρα μου φαινεται.:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Αυτο απο εμφανιση και μονο θα πλησιαζει τα 280 κιλα


120-130 άλογα, 1200 cc, μετάδοση με άξονα , και ....κρατήσου..........V2......:uplate: :hypnotize :look:


Τώρα άμα δεν δούμε , δεν πιστεύουμε κανένα

DUKASII
06/10/2009, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
120-130 άλογα, 1200 cc, μετάδοση με άξονα , και ....κρατήσου..........V2......:uplate: :hypnotize :look:


Τώρα άμα δεν δούμε , δεν πιστεύουμε κανένα KOMIK DEN EXEI AYTH TH FORA???

ENA SKITSO ALLA MIKI MAOUS KATI?:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao:

Anty12
06/10/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
KOMIK DEN EXEI AYTH TH FORA???

ENA SKITSO ALLA MIKI MAOUS KATI?:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao:

Έχω ένα Ταρατατά αλλά είναι στα Αυστριακά.........να το βάλω....???
αφού συνέχεια είστε με τα manual στα χέρια , εσείς θα το καταλαβαίνετε....θές.....????:lol:

peskandritsos
06/10/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
120-130 άλογα, 1200 cc, μετάδοση με άξονα , και ....κρατήσου..........V2......:uplate: :hypnotize :look:


Τώρα άμα δεν δούμε , δεν πιστεύουμε κανένα Τελικα πολλοι ζηλεψανε τις πωλησεις των BMW.:lol:

notakos600
06/10/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Έχω ένα Ταρατατά αλλά είναι στα Αυστριακά.........να το βάλω....???
αφού συνέχεια είστε με τα manual στα χέρια , εσείς θα το καταλαβαίνετε....θές.....????:lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
06/10/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Έχω ένα Ταρατατά αλλά είναι στα Αυστριακά.........να το βάλω....???
αφού συνέχεια είστε με τα manual στα χέρια , εσείς θα το καταλαβαίνετε....θές.....????:lol: bre bale esy oti thes...



etsi k allios mono se foto gameis k esy ..se mathame..

notakos600
06/10/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
bre bale esy oti thes...



etsi k allios mono se foto gameis k esy ..se mathame..



Το τζίξερ τι λέει? όλα καλά?

DUKASII
06/10/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Το τζίξερ τι λέει? όλα καλά? NAI TI NA SOY PO TELIA...

Anty12
06/10/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
bre bale esy oti thes...



etsi k allios mono se foto gameis k esy ..se mathame..

Είναι ντεμοντέ φιλαράκι το sex....δε σΕ το είπανε....μόνο με το ψάρεμα παθιαζόμαστε τώρα...

DUKASII
06/10/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Είναι ντεμοντέ φιλαράκι το sex....δε σΕ το είπανε....μόνο με το ψάρεμα παθιαζόμαστε τώρα... ti einai?

de me lene tetoies malakies emena..

pantos an me to psarema asxolise kala kaneis k koitas ti psarotrata..an bgei leme..
otan bgei..ktl..
mexri tote..skitsa.

Anty12
06/10/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

mexri tote..skitsa.

Και φώτο σου έχω......πάντως το παρακάτω άμα βγει θα το χτυπήσω και δεν θα σε το δώκω να το κάνεις βόλτα.....:nono:


176502

peskandritsos
06/10/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και φώτο σου έχω......πάντως το παρακάτω άμα βγει θα το χτυπήσω και δεν θα σε το δώκω να το κάνεις βόλτα.....:nono: Aυτο ειναι 900 κυβικα με αλυσιδα και εν σειρα,.......





......Μη μας μπερδευεις ρε προεδρα.

DUKASII
06/10/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και φώτο σου έχω......πάντως το παρακάτω άμα βγει θα το χτυπήσω και δεν θα σε το δώκω να το κάνεις βόλτα.....:nono: ME TO MOTER TOY TDM ...]


diladi..tha se parakalao na mi moy to doseis volta..:lol: :rotflmao:

LARISEOS
06/10/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ME TO MOTER TOY TDM ...]


diladi..tha se parakalao na mi moy to doseis volta..:lol: :rotflmao:



αρχηζουμε???????ε???????????????????

:smilea:

echoplex
06/10/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εκδοχή VI ala Granpasso

αυτο μοιαζει περισσοτερο με το νεο(?) TDM


176549

echoplex
06/10/2009, 15:14
άλλη μια photoshopια!!!


176550

echoplex
21/10/2009, 15:25
Νομίζω οτι αυτη ειναι η καλύτερη φωτοσοπιά που εχει βγεί!:D
Anty! που σαι Anty:eyepop:
η συνέχεια εδώ (http://www.tenere.ch/phpBB2/viewtopic.php?t=1431&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight)
:a30:


177908

paraligo
21/10/2009, 15:33
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/79284.asp

ggs
21/10/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από paraligo
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/79284.asp

http://www.youtube.com/watch?v=t--7bYzOERU&feature=player_embedded


Τα «σίγουρα» πρέπει να είναι τα 1000-1200 cc, οι 2 κύλινδροι ,το USD και ο άξονας ….
Θα πρέπει να είναι σαν τον «καρπό του έρωτα» ενός BMW1200GS και ενός KTM990 ADV…
Σε ποιο θα μοιάζει το «παιδί»…?. Ίσως και σε κανένα…θα δουμε

(την τιμή του BMW μην κληρονομήσει μόνο….)
:lol:

teddyseker
22/10/2009, 00:27
na ta kai ta episima nea apo to saloni tis Iaponias...to kako einai to tha argisei to atimo ...2011 tha vgei
I parakato foto apeikonizei sximatika to super tenere 1200cc ftaixmeno apo pani (kai kala dakar - touareg- makreb kai ta resta ) kai telika den tha exei kamia sxesi meto modelo paragogis tou 2011 opos leei kai to arthro tou mototriti


178008

p@nos
22/10/2009, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από teddyseker
na ta kai ta episima nea apo to saloni tis Iaponias...to kako einai to tha argisei to atimo ...2011 tha vgei
I parakato foto apeikonizei sximatika to super tenere 1200cc ftaixmeno apo pani (kai kala dakar - touareg- makreb kai ta resta ) kai telika den tha exei kamia sxesi meto modelo paragogis tou 2011 opos leei kai to arthro tou mototriti



eleos!

τι σκατα κανουν τοσα χρονια ηθελα να ξερα...τουλαχιστον τοσο που το καθηστερουν, το μηχανακι θα πρεπει να το κανουν ΠΑΡΑ πολυ καλο, για να αξιζει η τοση καθυστερηση τουλαχιστον....


το καλο ειναι οτι απ'οτι φαινεται(αν δεν αλλαξουν γνωμη δηλαδη)
θα εχει ζαντες με ακτινες 21'' και πισω 18''(?)

Anty12
22/10/2009, 07:55
http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere/



Δούκα....it my dust.........!!!!!!!!:a9:

DUKASII
22/10/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere/



Δούκα....it my dust.........!!!!!!!!:a9: ....


.....


..........


exeis poly plaka...:bawl: :lol: :rotflmao: :lol:

peskandritsos
22/10/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere/



Δούκα....it my dust.........!!!!!!!!:a9: Προεδρε, οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι....

...Αυτοι οι λαλακες λενε 2011 και αν λαβουμε υπ οψιν τι εγινε με το μικρο (το δικο μας) μαλλον το βλεπω για 2012 (που θα ερθει και η συντελεια του κοσμου) οποτε.......
















....ΠΟΤΕ:ninja: :sad: :mad: :mad:

emiliano
22/10/2009, 10:14
Το concept παρουσιάστηκε στο σαλόνι του Tokyo

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Τελικά όλη η φημολογία για το Tenere 1200 αποδεικνύεται πως είχε βάση, αφού πριν από λίγες ώρες η Yamaha παρουσίασε ένα concept της μοτοσικλέτας στο σαλόνι του Τόκιο, πάνω στο οποίο θα βασιστεί το μοντέλο ευρείας παραγωγής που θα λανσαριστεί το 2011. Κυριότερο χαρακτηριστικό; Ο «extreme» χωμάτινος χαρακτήρας!


Το εντυπωσιακότερο στοιχείο της παρουσίασης, είναι το γεγονός πως το πρωτότυπο μοντέλο είναι φτιαγμένο από… πανί! Συγκεκριμένα, πάνω στο σκελετό της μοτοσικλέτας οι άνθρωποι της Yamaha αντικατέστησαν με τμήματα πανιών το φέρινγκ, τα πλαστικά και το ρεζερβουάρ, αφήνοντας να «εννοηθεί» η τελική μορφή του μοντέλου. «Έργο τέχνης» λένε εκείνοι, ένα πολύ έξυπνο promotion λέμε εμείς, αφού τα πανιά είναι «πλεγμένα» με τέτοιο τρόπο που θυμίζουν την παραδοσιακή αμφίεση των Βεδουίνων, των Τουαρέγκ και των λοιπών νομαδικών φυλών της ερήμου. Το πιάσατε το… υπονοούμενο έτσι;

Ο «περιπετειώδης» χαρακτήρας της μοτοσικλέτας όμως, δεν αφορά μόνο στην εμφάνιση. Μπορεί η Yamaha να μην έχει δώσει παρά ελάχιστες πληροφορίες σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μοντέλου, όμως τα hardcore χωμάτινα ελαστικά), το USD μπροστινό μεγάλης διαδρομής, τα δισκόφρενα «μαργαρίτες» και η συνολικά «μαζεμένη» σιλουέτα για μοτοσικλέτα 1200 κ.εκ., προδιαθέτουν για κάτι παραπάνω από απλή διάσχιση χωματόδρομών σε ρυθμούς βόλτας. Εντύπωση επίσης προκαλούν τα τοποθετημένα κατά το διαμήκη άξονα της μοτοσικλέτας ψυγεία, μια εφαρμογή που προφανώς έγινε ώστε το πλάτος να διατηρηθεί μικρό.

Διακρίνεται επίσης ξεκάθαρα ο άξονας στη τελική μετάδοση, ενώ σε ότι αφορά στο κινητήρα, οι θέσεις που έχουν οι λαιμοί των εξατμίσεων, «μαρτυρούν» δικύλινδρό σε σειρά μηχανικό σύνολο. Η Yamaha αρκέστηκε στο να ανακοινώσει πως το Tenere 1200 θα διαθέτει Traction Control(!), ABS και UBS (συνδυασμένα φρένα), χωρίς ωστόσο να ξεκαθαρίσει αν αυτά τα ηλεκτρονικά βοηθήματα θα συμπεριλαμβάνονται στο βασικό ή στον προαιρετικό εξοπλισμό. Όπως και να έχει, τα ανωτέρω ηλεκτρονικά αποτελούν μια δόση «πολιτισμού», σε μια μοτοσικλέτα που κατασκευάστηκε για να φεύγει όσο το δυνατόν πιο μακριά από αυτόν!

Στο ίδιο κλίμα και ο 19άρης (από ότι καταλαβαίνουμε) τροχός μπροστά, που ανήκει σαφώς στη πιο ασφάλτινη έκφανση των on-off. Τέλος, σε ότι αφορά στο «νικέλ» των μεταλλικών μερών που εμφανίζονται στις φωτογραφίες, πιστεύουμε ότι απλώς αποτελεί μια εμφατική επιλογή για τις ανάγκες της παρουσίασης και μόνο. Παρ΄ όλα αυτά, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το εν λόγω μοντέλο αποτελεί concept και ότι όπως επισήμανε η Yamaha, το Super Tenere 1200 που θα παρουσιαστεί το 2011, θα βασίζεται σε αυτό, δεν θα είναι ίδιο με αυτό!

Ένα μέρος των φωτογραφιών αναδημοσιεύονται από το motociclismo.it


178026

emiliano
22/10/2009, 10:17
2


178027

emiliano
22/10/2009, 10:18
3


178028

emiliano
22/10/2009, 10:19
4


178029

emiliano
22/10/2009, 10:22
Πηγή www.mototriti.gr

byron
22/10/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από emiliano
Εντύπωση επίσης προκαλούν τα τοποθετημένα κατά το διαμήκη άξονα της μοτοσικλέτας ψυγεία, μια εφαρμογή που προφανώς έγινε ώστε το πλάτος να διατηρηθεί μικρό.

Όπως και να έχει, τα ανωτέρω ηλεκτρονικά αποτελούν μια δόση «πολιτισμού», σε μια μοτοσικλέτα που κατασκευάστηκε για να φεύγει όσο το δυνατόν πιο μακριά από αυτόν!


Όμορφο φαίνεται αλλά ας μην πάει και πολύ μακριά απ΄τον πολιτισμό με τα ψυγεία στο πλάϊ γιατι θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος Τουαρέγκ. :hypnotize

peskandritsos
22/10/2009, 10:24
Επισης παρατηρωντας λιγο πιο προσεκτικα τις ζαντες μου φαινεται οτι οι ακτινες "πιανουν" καπως περιεργα επανω τους.
Λετε να ειναι τιουμπλες??

byron
22/10/2009, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Επισης παρατηρωντας λιγο πιο προσεκτικα τις ζαντες μου φαινεται οτι οι ακτινες "πιανουν" καπως περιεργα επανω τους.
Λετε να ειναι τιουμπλες??

Ετσι δείχνουν. Μάλλον τους έδωσε άδεια η Honda να τις χρησιμοποιήσουν :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Cpt. Haddock
22/10/2009, 10:29
Ρε μλκες συγγνώμη δηλαδή.... :lol:

Χωμάτινο μηχανάκι με... traction control? :rotflmao:

peskandritsos
22/10/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε μλκες συγγνώμη δηλαδή.... :lol:

Χωμάτινο μηχανάκι με... traction control? :rotflmao: Συγνωμη διορθωση,

Ον οφαδικο ειναι και φανταζομαι οτι θα μπορει να απενεργοποιητε.

Cpt. Haddock
22/10/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Συγνωμη διορθωση,

Ον οφαδικο ειναι και φανταζομαι οτι θα μπορει να απενεργοποιητε.

Μμμμμμ :p