PDA

View Full Version : Xt 1200 Tenere



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

DUKASII
16/12/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το xr δεν χαλάει το χτ600 δεν χαλάει.
Απλά τώρα δεν βγάζουνε τέτοιου είδους μηχανάκια οπότε και το TPS θα σου χαλάσει και το ABS θα σου χαλάσει και το wire θα σου κοπεί σε κανα fly by ... και θα σπρώχνεις τα 220 κιλά πανάκριβη σιδεριά "που δεν δείχνει τα κιλά της στην κίνηση" σε καμιά ραχούλα βρίζοντας.
Εδώ δεν χρειάζεται να κάνω τον κινέζο, που κάλιστα μιμούμε σε κανα φανάρι εάν σκάσει κανα ΚΤΜ δίπλα.
Είναι τι διαλέγεις.
Πάντως το japan είναι ακόμα νομίζω μπροστά στον τομέα της αξιοπιστίας.
Ας πούμε το yamaha δεν θα βγάλει ποτέ πρόβλημα στον υδραυλικό συμπλέκτη. nai logiko afoy den exei..:rotflmao: :lol: :rotflmao:

stefanos
16/12/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
nai logiko afoy den exei..:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Εδώ λέμε θα έχει fly by wire και άξονα και δεν θα έχει υδραυλικό συμπλέκτη?
Σίγουρα θα έχει.

VALES
16/12/2009, 12:36
Εγώ πάλι νομίζω πως θα συναντιόμαστε στου μαστρο-Γιουσούφ όπως και παλιά.



:lol: :rotflmao:


183366

stefanos
16/12/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Εγώ πάλι νομίζω πως θα συναντιόμαστε στου μαστρο-Γιουσούφ όπως και παλιά.



:lol: :rotflmao:

Τον βλέπω να την χάνει την εξουσιοδότηση.:(

DUKASII
16/12/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εδώ λέμε θα έχει fly by wire και άξονα και δεν θα έχει υδραυλικό συμπλέκτη?
Σίγουρα θα έχει. kala...

katse na exei..k katse na doyme tis dikes toy "paidikes" vlaves se oles aytes tis paparies.

VALES
16/12/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τον βλέπω να την χάνει την εξουσιοδότηση.:(









Της ΚΤΜ σίγουρα.
Για της YAMAHA επέτρεψέ μου να διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

VALES
16/12/2009, 14:01
Πλάκα κάνω Στέφανς. Πλάκα κάνω.:confused:

DUKASII
16/12/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Πλάκα κάνω Στέφανς. Πλάκα κάνω.:confused: kanei xiliometra tora gyro gyro apo plateies..:lol: :rotflmao:

Anty12
16/12/2009, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Λοιπόν Γιαμαχαίοι ακόυστε πως θα εχελιχθεί το σενάριο (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα).
Το σούπερ τενερέ θα είναι ένας ελέφας με τουλάχιστον 220 kg (χωρίς τα λαδόξυδα), τουτέστιν καμια 250αριά kg γεμάτος. Με 120 άλογα και τίγκα στην τεχνολογία θα κινείται χαρούμενος σε βουνίσιες ασφάλτινες διαδρομές και ταξίδια αφου θα αντέχει και στο φόρτωμα. Χώμα θα μπαίνει...αλλά κυρίως για λόγους μάρκετινγκ και διαφημισης... :winka: .
Το κόστος απόκτησης του θα είναι τουλάχιστον 13.500 (*)και πιθανον να βγαίνει σε 2 εκδόσεις, μια απλή και μια "Τουαρέγκ" με έξτρα δόση περιπέτειας και δώρο DVD με "ταξιδιώτικούς άθλους" Γιαμαχαίων...(Ζητούνται ήδη κομπάρσοι... :lol: :rotflmao: )
Αγοραστικά θα κινηθεί στη μετριότητα (όπως και το 660) και θα είναι το αντίπαλο δέος του...Βαραντέρο :confused: Μέχρι να βγει, το BMW 1200 θα έχει βελτιωθεί (120hp, <200kg) ενώ η ΚΤΜ θα βγάλει το Adv 1190 (με ότι συνεπάγεται αυτό...:winka: :evil: ).Για οσους δε, γουστάρουν περισσότερο άσφαλτο θα υπαρχουν και άλλες "σειρήνες"...(βλέπε Ducati!!).
Ταυτόχρονα το ΚΤΜ 690 adv, που δεν αργήσει να κυκλοφορήσει, αλλά και το BMW 800GS που θα εδραιωθεί στην αγορά θα αποτελέσουν αντίπαλο του ονόματος "τενερέ" γενικότερα...

Για να δημιουργήσω και λίγη ίντργκα (ακόμα...) θα προβλέψω ότι όσοι πραγματικά προσανατολίζονται οδηγικά σε ταξίδια αλλά και στο χώμα και θέλουν κάτι παραπάνω από 50 άλογα... 990 θα πάρουν τελικά και θα τότε θα καταλάβουν... :winka:

Άντε και καλή τύχη μάγκες...:beer:


:wave2:

(*) Πιθανότατα να δούμε τα κόλπα των γερμανών στις τιμές (10000 "γυμνό" και το τασάκι δώρο)...αλλά να θυμάστε ότι οι Αυστριακοί πχ δίνουν τα πάντα στον στάνταρ εξοπλισμό(ABS, χούφτες, ποδιές, σχάρες...) και με 500 ευρό αγοράζεις και όλο τον ταξιδιωτικό εξοπλισμο...(καγκελα, μπαγαζίερες, βάση, τανκ bag, θερμενόμενα, ψηλή ζελατίνα)



Μέσα είσαι ...συμφωνώ.......:(

Δείχνει να κινείται ο σχεδιασμός του, στην φιλοσοφία που περιγράφειςΔεν θα το κρατήσουν το μεγάλο , απλό και λιτό όπως το μικρό.
Απ' την άλλη όμως , όσοι δεν θέλουν ΚΤΜ ή ΒΜW ...δεν έχουν άλλη επιλογή στην κατηγορία.

mixalakis
16/12/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Λοιπόν Γιαμαχαίοι ακόυστε πως θα εχελιχθεί το σενάριο (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα).
Το σούπερ τενερέ θα είναι ένας ελέφας με τουλάχιστον 220 kg (χωρίς τα λαδόξυδα), τουτέστιν καμια 250αριά kg γεμάτος. Με 120 άλογα και τίγκα στην τεχνολογία θα κινείται χαρούμενος σε βουνίσιες ασφάλτινες διαδρομές και ταξίδια αφου θα αντέχει και στο φόρτωμα. Χώμα θα μπαίνει...αλλά κυρίως για λόγους μάρκετινγκ και διαφημισης... :winka: .
Το κόστος απόκτησης του θα είναι τουλάχιστον 13.500 (*)και πιθανον να βγαίνει σε 2 εκδόσεις, μια απλή και μια "Τουαρέγκ" με έξτρα δόση περιπέτειας και δώρο DVD με "ταξιδιώτικούς άθλους" Γιαμαχαίων...(Ζητούνται ήδη κομπάρσοι... :lol: :rotflmao: )
Αγοραστικά θα κινηθεί στη μετριότητα (όπως και το 660) και θα είναι το αντίπαλο δέος του...Βαραντέρο :confused: Μέχρι να βγει, το BMW 1200 θα έχει βελτιωθεί (120hp, <200kg) ενώ η ΚΤΜ θα βγάλει το Adv 1190 (με ότι συνεπάγεται αυτό...:winka: :evil: ).Για οσους δε, γουστάρουν περισσότερο άσφαλτο θα υπαρχουν και άλλες "σειρήνες"...(βλέπε Ducati!!).
Ταυτόχρονα το ΚΤΜ 690 adv, που δεν αργήσει να κυκλοφορήσει, αλλά και το BMW 800GS που θα εδραιωθεί στην αγορά θα αποτελέσουν αντίπαλο του ονόματος "τενερέ" γενικότερα...

Για να δημιουργήσω και λίγη ίντργκα (ακόμα...) θα προβλέψω ότι όσοι πραγματικά προσανατολίζονται οδηγικά σε ταξίδια αλλά και στο χώμα και θέλουν κάτι παραπάνω από 50 άλογα... 990 θα πάρουν τελικά και θα τότε θα καταλάβουν... :winka:

Άντε και καλή τύχη μάγκες...:beer:
:wave2:

(*) Πιθανότατα να δούμε τα κόλπα των γερμανών στις τιμές (10000 "γυμνό" και το τασάκι δώρο)...αλλά να θυμάστε ότι οι Αυστριακοί πχ δίνουν τα πάντα στον στάνταρ εξοπλισμό(ABS, χούφτες, ποδιές, σχάρες...) και με 500 ευρό αγοράζεις και όλο τον ταξιδιωτικό εξοπλισμο...(καγκελα, μπαγαζίερες, βάση, τανκ bag, θερμενόμενα, ψηλή ζελατίνα)


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα on-off μηχανάκι πρέπει να πηγαίνει τάπα στον χωματόδρομο.
Εκτός του ότι όσοι αγοράζουν μεγάλα on-off συνήθως δεν πάνε πολύ χώμα, ακόμα και αυτοί που μπαίνουν χώμα, τις πιο πολλές φορές θέλουν απλά να περάσουν τα δύσκολα κομμάτια χωρίς προβλήματα, άντε σε μερικές περιπτώσεις να το ευχαριστηθούν λίγο παραπάνω κάνοντας παιχνίδια.

Όσοι έχουν πραγματικές απαιτήσεις στο χώμα, θα πάρουν κάτι μικρότερο και ελεφρύτερο.
Αν θέλουν να συνδυάσουν και ταξίδι, αναγκαστικά η λύση είναι 990, αλλά δε νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία.


Η ανάλυση που έκανες για το πιθανό 1200 tenere, είναι πολύ λογική και αν είναι λίγο ελεφρύτερη από όσο λες, λίγο φτηνότερη ή στην τιμή που λες αλλά με καλό εξοπλισμό και αν πλησιάζει τα χαρακτηριστικά του ΚΤΜ, δεν βλέπω το λόγο να μην γίνει επιτυχία.

sapila racing
16/12/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τον βλέπω να την χάνει την εξουσιοδότηση.:(


:lol: :rotflmao: :lol:

Kαλό ρε συ!!

peskandritsos
16/12/2009, 16:18
Για μενα μια καλη ον οφ μηχανη πρεπει να μπορει να:
Φορτωθει μεχρι τα αυτια, να μπορει να περασει απο χωματοδρομους που με ενα στριτακι δεν το διανοεισαι, να καιει λιγο, να καιει τα παντα (αν αυτο μπορει να γινει τωρα πια):rolleyes: , Να μπορει καποιος να επεμβει για ψιλοεπιδιορθωσεις, να μην χαλαει, και αν χαλασει να βρω ανταλλακτικα ευκολα και χωρις να μου πιασουν τον π@π@.
Τωρα αν εχει και διαφορα ηλεκτρονικα καλουδια και δεν χαλανε αυτα αλλα βοηθανε την δικη μου την απολαυση αυτο δεν με χαλαει καθολου.:beer:

sapila racing
16/12/2009, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Για μενα μια καλη ον οφ μηχανη πρεπει να μπορει να:
Φορτωθει μεχρι τα αυτια, να μπορει να περασει απο χωματοδρομους που με ενα στριτακι δεν το διανοεισαι, να καιει λιγο, να καιει τα παντα (αν αυτο μπορει να γινει τωρα πια):rolleyes: , Να μπορει καποιος να επεμβει για ψιλοεπιδιορθωσεις, να μην χαλαει, και αν χαλασει να βρω ανταλλακτικα ευκολα και χωρις να μου πιασουν τον π@π@.
Τωρα αν εχει και διαφορα ηλεκτρονικα καλουδια και δεν χαλανε αυτα αλλα βοηθανε την δικη μου την απολαυση αυτο δεν με χαλαει καθολου.:beer:


Μόνο που ολα αυτα που λες δεν γίνονται εκ των πραγμάτων, τουλάχιστον με την τεχνολογία που υπάρχει σήμερα και χωρίς να κοστίζει κατω απο 20.000 Ευρω.

Πάντως χωρίς τα ηλεκτρονικά κλπ που λες κι αν δεν σε νοιάζουν τα χρήματα υπάρχει τέτοιο μηχανάκι και το φορτώνεις τοσο που δεν φαντάζεσαι.
Ειναι βέβαια BMW και ξέρω οτι κάποιους θα τους πειράξει, αλλά τι να κάνουμε....

:uplate:


Επίσης εχει κίνηση πίσω και στο πλάι, κοτσαδόρο, όπισθεν, φτυάρι και αν αρχίσουμε τα extra δεν τελειώνουμε ποτέ :rotflmao: :lol: πολύβόλα κλπ ειναι στον extra εξοπλισμό!!


183381

peskandritsos
16/12/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μόνο που ολα αυτα που λες δεν γίνονται εκ των πραγμάτων, τουλάχιστον με την τεχνολογία που υπάρχει σήμερα και χωρίς να κοστίζει κατω απο 20.000 Ευρω.

Πάντως χωρίς τα ηλεκτρονικά κλπ που λες κι αν δεν σε νοιάζουν τα χρήματα υπάρχει τέτοιο μηχανάκι και το φορτώνεις τοσο που δεν φαντάζεσαι.
Ειναι βέβαια BMW και ξέρω οτι κάποιους θα τους πειράξει, αλλά τι να κάνουμε....

:uplate:


Επίσης εχει κίνηση πίσω και στο πλάι, κοτσαδόρο, όπισθεν, φτυάρι και αν αρχίσουμε τα extra δεν τελειώνουμε ποτέ :rotflmao: :lol: πολύβόλα κλπ ειναι στον extra εξοπλισμό!! Nαι αλλα αυτο δεν παει χωμα και αν χαλασει εχει πολυ ακριβα ανταλλακτικα και σπανια.
Επισης δεν χωραει αναμεσα απο δυο αμαξια και με το πολυβολο δεν μπορεις να εξαφανισεις το ενα .
Αν ειχε απο την μαμα κανενα αντιαρματικο το συζηταγαμε.:D :D

sapila racing
16/12/2009, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Nαι αλλα αυτο δεν παει χωμα και αν χαλασει εχει πολυ ακριβα ανταλλακτικα και σπανια.
Επισης δεν χωραει αναμεσα απο δυο αμαξια και με το πολυβολο δεν μπορεις να εξαφανισεις το ενα .
Αν ειχε απο την μαμα κανενα αντιαρματικο το συζηταγαμε.:D :D

Αυτό δεν πάει χώμα!!! τρελλάθηκες???

http://www.automotomuseum.vl.ru/images/283.jpg

Βέβαια αν κολλησει είναι δυσκολα τα πράγματα, αλλά αλλιώς θα είχες βολιάξει εντελώς οπότε καλά είναι πάλι.

Τωρα εχεις ενα δίκιο για την κίνηση μεσα στα αυτοκίνητα, δεν λεει και να σκοτώνεις κόσμο ετσι.
Αλλά νομίζω και με μερικές προειδοποιητικές θα ανοίγουν χώρο όλοι.




:rotflmao: :wave2:

peskandritsos
16/12/2009, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτό δεν πάει χώμα!!! τρελλάθηκες???

http://www.automotomuseum.vl.ru/images/283.jpg

:rotflmao: :wave2: Ελα ρε συ, 6 το ζμπρωχνουνε, αν ηταν ΚΤΜ που ειναι ελαφρυ ομως και ενα παιδακι θα το ξεκολαγε. :beer:

LOUKILOUK
16/12/2009, 19:17
Η ανάλυση που έκανες για το πιθανό 1200 tenere, είναι πολύ λογική και αν είναι λίγο ελεφρύτερη από όσο λες, λίγο φτηνότερη ή στην τιμή που λες αλλά με καλό εξοπλισμό και αν πλησιάζει τα χαρακτηριστικά του ΚΤΜ, δεν βλέπω το λόγο να μην γίνει επιτυχία. [/B][/QUOTE]

Φιλαράκι περιγράγεις αυτό που όλοι θα επιθυμούσαμε και όχι αυτό που θα βγάλει η γιαμάχα...:winka: για αυτό ακριβώς δεν βλέπω την επιτυχία να έρχεται... :beer: :wave2:

stefanos
16/12/2009, 19:53
Διάβασα κάτι πωλήσεις honda εδώ:
:cry:
http://world.honda.com/news/2009/c091127Automobile-Sales/

Λέτε να δούμε καινούργια μοντέλα αν υπάρχει τέτοια κατάσταση στις αγορές?

Και μοτό.

http://world.honda.com/investors/annualreport/2009/pdf/2009-page18-23.pdf

dirtbird
16/12/2009, 22:40
Να δω πότε θα καταλάβετε ότι ΟΛΑ τα μηχανάκια πάνε χώμα.......












































ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΤΕ......



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
16/12/2009, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Να δω πότε θα καταλάβετε ότι ΟΛΑ τα μηχανάκια πάνε χώμα.......



ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΤΕ......



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


........στοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος :beer:

Multijohn
16/12/2009, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Για μενα μια καλη ον οφ μηχανη πρεπει να μπορει να:
Φορτωθει μεχρι τα αυτια, να μπορει να περασει απο χωματοδρομους που με ενα στριτακι δεν το διανοεισαι, να καιει λιγο, να καιει τα παντα (αν αυτο μπορει να γινει τωρα πια):rolleyes: , Να μπορει καποιος να επεμβει για ψιλοεπιδιορθωσεις, να μην χαλαει, και αν χαλασει να βρω ανταλλακτικα ευκολα και χωρις να μου πιασουν τον π@π@.
Τωρα αν εχει και διαφορα ηλεκτρονικα καλουδια και δεν χαλανε αυτα αλλα βοηθανε την δικη μου την απολαυση αυτο δεν με χαλαει καθολου.:beer:
Χλωμό το κόβω να βγάλει η yamaha peskandritsos edition Tenere 1200:D Ή ακομα και Greek edition!
Στο εξωτερικό απαγορεύεται το ελεύθερο εντούρο και επομένος δύσκολα να προσανατολιστούν στο χώμα οι yamahaκικοί. Έχουν δώσει πασιφανή σημάδια οτι τους ενδιαφέρει η μάζα και οι πολλές πωλήσεις οπότε κάτι πιο συμβατικό με το δρόμο είναι η λύση τους...

abc
22/12/2009, 23:19
http://www.youtube.com/watch?v=j-3comFtE_0


αξίζει

DrBig
22/12/2009, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτό δεν πάει χώμα!!! τρελλάθηκες???

http://www.automotomuseum.vl.ru/images/283.jpg

Βέβαια αν κολλησει είναι δυσκολα τα πράγματα, αλλά αλλιώς θα είχες βολιάξει εντελώς οπότε καλά είναι πάλι.

Τωρα εχεις ενα δίκιο για την κίνηση μεσα στα αυτοκίνητα, δεν λεει και να σκοτώνεις κόσμο ετσι.
Αλλά νομίζω και με μερικές προειδοποιητικές θα ανοίγουν χώρο όλοι.




:rotflmao: :wave2:

Kαι μαλιστα να του βγαλεις τα λαστιχα παει και σε σιδηροδρομικες ραγες. Αλλη μια γερμανικη ιδεα του WW2.

xtkoulas
23/12/2009, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Kαι μαλιστα να του βγαλεις τα λαστιχα παει και σε σιδηροδρομικες ραγες. Αλλη μια γερμανικη ιδεα του WW2.

Ναι, αλλά για να πάει στο χώμα γίνεται "ΠΟΛΕΜΟΣ" :rotflmao:

ggs
23/12/2009, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από abc
http://www.youtube.com/watch?v=j-3comFtE_0


αξίζει


:a8:

Αυτό είναι ???
Είναι τετελεσμένο ??
Από καμιά άλλη γωνία δεν έχει φωτο ?
Αξιζει ? …και ΠΟΣΟ να δούμε ….
:D

el_hymador
23/12/2009, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Να δω πότε θα καταλάβετε ότι ΟΛΑ τα μηχανάκια πάνε χώμα.......












































ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΤΕ......



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

true...

jimtarasxt660x
23/12/2009, 08:18
Γιατί τώρα εγώ έχω την εντύπωση πως είναι φωτόσουπα?????

Δεν έπρεπε να δώσει και από άλλες γωνίες φωτο?

Akropovic????:rotflmao:
Άσε ότι στο 660z πρέπει να τις δίνει με προστατευτικό...
Και σε μια φάση προς το τέλος φοράει εξατμίσεις από 660x


Zebra edition?:bigcry: :rotflmao:

Σαν εμφάνιση μπορώ να πω πως το έχει πετύχει ο τύπος αλλά για άλλη μια φωτόσουπα μου κάνει.

ggs
23/12/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Γιατί τώρα εγώ έχω την εντύπωση πως είναι φωτόσουπα?????

Δεν έπρεπε να δώσει και από άλλες γωνίες φωτο?

Akropovic????:rotflmao:
Άσε ότι στο 660z πρέπει να τις δίνει με προστατευτικό...
Και σε μια φάση προς το τέλος φοράει εξατμίσεις από 660x


Zebra edition?:bigcry: :rotflmao:

Σαν εμφάνιση μπορώ να πω πως το έχει πετύχει ο τύπος αλλά για άλλη μια φωτόσουπα μου κάνει.


Έχεις δίκιο ….

«.this attempt of mine at new designs seeks to remain in keeping with the fundamental shape, while further reducing it
and develop it along the direction of design inspired by the 660. I realized that simple form leaves room for graphic realization, with which the motorcycle can be presented in any modern shape. Despite the fact that these drafts were co-developed together with experts drawn from the T&eacute;n&eacute;r&eacute; Club and comply with the latest technical status of the Tokyo Exhibit, it is still a personal dream.»


Τελικά , νομίζω ότι το super tenere 1200 δεν είναι πραγματική μηχανή αλλα μια εργασία για γραφίστες –σχεδιαστές κ.λ.π
Στο τελος , θα μαζεψει η ΥΑΜΑΗΑ ολες τις φοτοσοπιες , θα δώσει ένα βραβείο στην καλυτερη και θα κλείσει τον φακελο super Tenere ….
:lol:

abc
05/01/2010, 17:47
http://i72.photobucket.com/albums/i193/vander82/FOTOSVARIAS/ST1200.jpg
απο το επίσημο site της YAMAHA
http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere/

Stergios69
05/01/2010, 18:27
Μου φαίνεται... θα ψωνίσω yamaha για πρώτη φορά... :eyepop: :D :wave2:

road spirit
07/01/2010, 15:30
άξονας στη μετάδοση

ηλεκτρονικό γκάζι

3 σταδίων ABS

traction control (εδώ το μάμησαν νομίζω... )



θυμάστε το σλόγκαν της BMW? "unstoppable" .... ? ε?

ε, πλέον είναι ξεκάθαρο που στοχεύει το σουπερ τενερέ, μετά και απο την εξής ατάκα:


"And the unstoppable can be stopped" !!

εδώ : http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere/

ggs
07/01/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

ε, πλέον είναι ξεκάθαρο που στοχεύει το σουπερ τενερέ, μετά και απο την εξής ατάκα:


"And the unstoppable can be stopped" !!

εδώ : http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere/

Δίκιο έχεις ….
Το ΜΟΝΟ ξεκάθαρο είναι που στοχεύει…
So as you can see, there’s no need to take the long way round; the new Super T&eacute;n&eacute;r&eacute; will take you on any adventure, long or short. And if the challenge is tough, it’ll take you well beyond anything else.
Στοχευει το ΒΜW1200 GS και τα …καταναλωτικά δάνεια….

Όσο για το «μυστήριο» που θέλει να πουλήσει το μαρκετινγκ με τα τουρμπάνια τις σκιές κ.λ.π… έχει αρχίσει να μου την δίνει στα νεύρα…

Επίσης , λένε και πολύ μεγάλα λόγια περι αξιοπιστίας …. Μην αρχίσει τίποτα παιδικός ασθένειες και τίποτα καλαμπούρια με τα τόσα ηλεκτρονικά γιατί το βλέπω να μένει στο ράφι και θα γελάσει ο κάθε –πικραμένος- ΒαυαροΑυστριακος….
:lol:

LOUKILOUK
07/01/2010, 17:10
Εμένα πάντως η φωτοσούπα μου άρεσε... Κρίμα...
:sad:

Κατά τα άλλα από ότι καταλαβα εγώ θα φτιάξουν ένα εξελιγμένο Βαραντέρο που θα έχει σαν στόχο το αγοραστικό κοινό των μεγάλων και ακριβών SUV...Κρίμα και πάλι...:sad:
Άντε γεια μας παλικάρια :beer: :wave2:

υ.γ.1 Σκέφτομαι να στείλω mail Ιαπωνία μεριά προτείνοντας
1ον να αντιγράψουν πιστά το 990adv και να το παρουσιάσουν με αυτοκόλλητα Γιαμάχα...τρελές πωλήσεις... (για Ελλάδα τουλάχιστον...:winka: :bigcry: ) και
2ον να ξαναβάλει στην παραγωγή η "μαμά" το Άφρικα (το 650 όμως...) και να φεύγουν σαν ζεστά κουλούρια μιλάμε...(αυτό το τελευταίο δεν ξερω πως να το διατυπώσω στα αγγλικά αλλά θα το βρω...):winka: :lol: :rotflmao:

peskandritsos
07/01/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Εμένα πάντως η φωτοσούπα μου άρεσε... Κρίμα...
:sad:

Κατά τα άλλα από ότι καταλαβα εγώ θα φτιάξουν ένα εξελιγμένο Βαραντέρο που θα έχει σαν στόχο το αγοραστικό κοινό των μεγάλων και ακριβών SUV...Κρίμα και πάλι...:sad:
Άντε γεια μας παλικάρια :beer: :wave2:

υ.γ.1 Σκέφτομαι να στείλω mail Ιαπωνία μεριά προτείνοντας
1ον να αντιγράψουν πιστά το 990adv και να το παρουσιάσουν με αυτοκόλλητα Γιαμάχα...τρελές πωλήσεις... (για Ελλάδα τουλάχιστον...:winka: :bigcry: ) και
2ον να ξαναβάλει στην παραγωγή η "μαμά" το Άφρικα (το 650 όμως...) και να φεύγουν σαν ζεστά κουλούρια μιλάμε...(αυτό το τελευταίο δεν ξερω πως να το διατυπώσω στα αγγλικά αλλά θα το βρω...):winka: :lol: :rotflmao: like hot cookies
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
07/01/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Εμένα πάντως η φωτοσούπα μου άρεσε... Κρίμα...
:sad:

Κατά τα άλλα από ότι καταλαβα εγώ θα φτιάξουν ένα εξελιγμένο Βαραντέρο που θα έχει σαν στόχο το αγοραστικό κοινό των μεγάλων και ακριβών SUV...Κρίμα και πάλι...:sad:
Άντε γεια μας παλικάρια :beer: :wave2:

υ.γ.1 Σκέφτομαι να στείλω mail Ιαπωνία μεριά προτείνοντας
1ον να αντιγράψουν πιστά το 990adv και να το παρουσιάσουν με αυτοκόλλητα Γιαμάχα...τρελές πωλήσεις... (για Ελλάδα τουλάχιστον...:winka: :bigcry: ) και
2ον να ξαναβάλει στην παραγωγή η "μαμά" το Άφρικα (το 650 όμως...) και να φεύγουν σαν ζεστά κουλούρια μιλάμε...(αυτό το τελευταίο δεν ξερω πως να το διατυπώσω στα αγγλικά αλλά θα το βρω...):winka: :lol: :rotflmao:


παντως αν η χοντα εβγαζε κανα αφρικα 800με 21'' ροδα και ρετρο πινελιες(διπλα φαναρακια μπροστα κλπ) και καμια 80αρια αλογα, θα ηταν πολυ σουπερ....


α μωρη χοντα τα καλυτερα μηχανακια μπορεις να βγαλεις και βγαζεις τα χειροτερα:sad:

VALES
07/01/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Εμένα πάντως η φωτοσούπα μου άρεσε... Κρίμα...
:sad:

Κατά τα άλλα από ότι καταλαβα εγώ θα φτιάξουν ένα εξελιγμένο Βαραντέρο που θα έχει σαν στόχο το αγοραστικό κοινό των μεγάλων και ακριβών SUV...Κρίμα και πάλι...:sad:
Άντε γεια μας παλικάρια :beer: :wave2:

υ.γ.1 Σκέφτομαι να στείλω mail Ιαπωνία μεριά προτείνοντας
1ον να αντιγράψουν πιστά το 990adv και να το παρουσιάσουν με αυτοκόλλητα Γιαμάχα...τρελές πωλήσεις... (για Ελλάδα τουλάχιστον...:winka: :bigcry: ) και
2ον να ξαναβάλει στην παραγωγή η "μαμά" το Άφρικα (το 650 όμως...) και να φεύγουν σαν ζεστά κουλούρια μιλάμε...(αυτό το τελευταίο δεν ξερω πως να το διατυπώσω στα αγγλικά αλλά θα το βρω...):winka: :lol: :rotflmao:







Kι εμένα μου άρεσε ρε LOUKI :(
Ίσως φταίει η μυστικότητα που του δίνει το τουρμπάνι... τι να πω !!

Hot zero ?

teddyseker
13/01/2010, 14:56
eida tin kainouria foto tou tenere pou einai stin erimo kai fainontai mono ta fota tis kai me psilo apogoiteuse...eilikrina perimena kati pio poli san to diko mas to xtz 660 alla pio toumpano ..kati pou na se kanei na to xazeueis sto dromo
kai apo timi ....asta na pane .. pio akrivo apo ola ?? siga re yamaha !!! cool-are te ligaki !!! apiasto to oneiro mallon....

LOUKILOUK
13/01/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Kι εμένα μου άρεσε ρε LOUKI :(
Ίσως φταίει η μυστικότητα που του δίνει το τουρμπάνι... τι να πω !!

Hot zero ?

Εμείς τα έχουμε βρει ..οι άλλοι δεν ξέρω τι κάνουν...:look:

Έτσι δεν έλεγαν και το μοντέλο του Ιαπωνικού καταδιωκτικού στο Β'ΠΠ...?
Φοβάμε μήπως μπερδευτούν και μας περάσουν για καμικάζι... ενώ εμείς είμαστε μόνο αλήτες τσαντάκηδες... :lol: :rotflmao: :bigcry: :lol: :bawl: :lol:

Κατά τα άλλα θα πω μόνο ότι ο χρόνος όλα τα γιατρεύει, η αλήθεια θα λάμψει... και η μετάνοια για τους βλάσφημους θα δωθει από την Αυστριακή Θεά απλόχερα... :winka:

ΕΛΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ .... ΚΤΜ

:beer: :wave2:

υ.γ. Κάποτε πίστευα ότι οι Ιάπωνες για κάποιο λόγο δεν ήθελαν... τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν μπορούν ... (για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, ούτε μπορώ να φανταστώ...:hypnotize :confused: ).

Anty12
15/01/2010, 11:30
Κυρίες και Κύριοι voila....!!!! (http://moto-station.com/article7626-yamaha-yz-250-f-2010-pour-tous-ou-presque.html)


14999 E , τον Ιούνιο , κομπλέ όλες οι ηλεκτρονικούρες, με ABS και....βαλίτσες...:hypnotize


Η φώτο είναι φωτοσοπιά....αλλά κοντά στο τελικό προιόν


185655

ΜΟΡΦΕΑΣ
15/01/2010, 11:34
Έχω την εντύπωσει ότι είναι πιο όμορφο από το αρχικό σχέδιο και το υπάρχων μοντέλο (660). Αν το κυκλοφορήσει σε σκέτο TENERE (και με περισσότερα κυβικά από 660, υποθέτω 750) θα είναι πειρασμός δια την αντικατάσταση του XTR


185656

Anty12
15/01/2010, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Έχω την εντύπωσει ότι είναι πιο όμορφο από το αρχικό σχέδιο και το υπάρχων μοντέλο (660). Αν το κυκλοφορήσει σε σκέτο TENERE (και με περισσότερα κυβικά από 660, υποθέτω 750) θα είναι πειρασμός δια την αντικατάσταση του XTR


:nono: σχεδόν επίσημα πλέον ΧΤ1200Ζ....κινητήρας TDM900 εξελιγμένος...

LOUKILOUK
15/01/2010, 11:42
Όμορφο φαίνεται, μοιάζει με την προήγούμενη φωτοσούπα νομίζω...
Τα 15 χιλιάρικα θα είναι για Ελλάδα?
Τίποτα τεχνικά ξέρουμε?
Ποιος από εδώ θα τρέξει να το πάρει πρώτος? υπάρχει εθελοντής?

:beer: :wave2:

υ.γ. Πες με κολλημένο ή ότι άλλο θες αλλά από φωτό και μόνο το κόβω γύρο στα 240 κιλά

Anty12
15/01/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Όμορφο φαίνεται, μοιάζει με την προήγούμενη φωτοσούπα νομίζω...
Τα 15 χιλιάρικα θα είναι για Ελλάδα?
Τίποτα τεχνικά ξέρουμε?
Ποιος από εδώ θα τρέξει να το πάρει πρώτος? υπάρχει εθελοντής?

:beer: :wave2:

υ.γ. Πες με κολλημένο ή ότι άλλο θες αλλά από φωτό και μόνο το κόβω γύρο στα 240 κιλά

Γαλλία ...οπότε βάλε και ενάμιση χιλιάρικο καπέλο

DUKASII
15/01/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Γαλλία ...οπότε βάλε και ενάμιση χιλιάρικο καπέλο koita na pareis ayti ti malakia esy..kai na xanagrapseis edo mesa..:evil: :evil:

gliout
15/01/2010, 12:09
16.500??? Γιατί??????


:mad: :mad: :nono:

Anty12
15/01/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
koita na pareis ayti ti malakia esy..kai na xanagrapseis edo mesa..:evil: :evil:

Να την πάρω ....χμ ....δεν την βιάζομαι...αλλά τ'@ρχιδια θα σας τα σπάω......:lol: :lol: :lol:

DUKASII
15/01/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Να την πάρω ....χμ ....δεν την βιάζομαι...αλλά τ'@ρχιδια θα σας τα σπάω......:lol: :lol: :lol: to leo gia na mi se doyleyoyne meta osoi toys xeis zalisei ta paparia toso kairo oti ta akrivotera einai moyfes klt ta idia ola pane ktl..


kai oxi mono..alla osoi exoyne ktm..tha xoyne k kalitera mixanakia kai tha se doyleyoyne..


krima einai.se exo sympathisei etsi tapeina poy ta leges..tora pas na moy gineis k esy oti koroideyes k kala omos giati pali yamaha tha xeis.:a43:

Anty12
15/01/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
krima einai.se exo sympathisei etsi tapeina poy ta leges..tora pas na moy gineis k esy oti koroideyes k kala omos giati pali yamaha tha xeis.:a43:

Ρε συ Δούκα....θες να μΕ πεις τίποτα και ντρέπεσαι....(gay alert....:blush: )...

.......άκου εκεί να πάρω ΚΤΜ....καλύτερα να πάω με κασκόλ του Ολυμπιακού....στην Τούμπα...:bigcry:

DUKASII
15/01/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε συ Δούκα....θες να μΕ πεις τίποτα και ντρέπεσαι....(gay alert....:blush: )...

.......άκου εκεί να πάρω ΚΤΜ....καλύτερα να πάω με κασκόλ του Ολυμπιακού....στην Τούμπα...:bigcry: poso xronon eisai re lalaka na xero mporeis na blepeis stin othoni i sti tyxi apantas?
poy egrapsa pali na pareis ktm?

kai na se sympathisa..(psaxe lexiko ti simenEI akribos ayto..) epidi exeis yamapa re file ti na kano.

Anty12
15/01/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
poso xronon eisai re lalaka na xero mporeis na blepeis stin othoni i sti tyxi apantas?
poy egrapsa pali na pareis ktm?

kai na se sympathisa..(psaxe lexiko ti simenEI akribos ayto..) epidi exeis yamapa re file ti na kano.

Και γω σ'αγαπώ και ας μου την λες....αλλά ας κόψουμε το spam γιατί θα μας την πει ο Βύρωνας άσχημα......:a021: :D

ggs
15/01/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
16.500??? Γιατί??????


:mad: :mad: :nono:


εεε... είπαμε…

θα είναι το ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ του BMW1200GS….

Εσείς που θα δίνατε 17.000 € για να (ονειρεύεστε ότι θα) γυρίσετε τον κόσμο ?

Α. BMW1200GS
B.YAMAHA Super Tenere 1200

Ο νικητής κερδίζει αυτοκόλλητο της touratech…
:rolleyes:

LOUKILOUK
15/01/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Γαλλία ...οπότε βάλε και ενάμιση χιλιάρικο καπέλο

Αν μπει τέτοιο φέσι δεν το κόβω να πουλάει με την καμία... Μάλλον πάμε για εμπορική αποτυχία καραμπινάτη, ειδικάαν και οδηγικά δεν είναι "'οπλο"..., που δεν το κόβω για τέτοιο...
Βέβαια εδώ έχουμε μόνο μια φωτογραφία αλλά και όπτικά μάλλον συντηριτικό θα το χαρακτήριζα (όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό...).
Αν βγάλει σύντομα και η ΚΤΜ το 1190 και κ η BMW ανανεώσει το GS, με τιμές ίδιου επιπέδου, τότε το βλέπω να πατώνει...
Υπάρχει κόσμος που διαφωνει ?

:beer: :wave2:

Cpt. Haddock
15/01/2010, 14:35
Μονο σε μένα η φωτοσοπιά θυμιζει βαραντέρο; :alien:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
[...]Η φώτο είναι φωτοσοπιά....αλλά κοντά στο τελικό προιόν

Αντυ, αυτό το "κοντά στο τελικό προϊόν" το έχεις τεκμηριωμένο ή το εύχεσαι; :D

road spirit
15/01/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μονο σε μένα η φωτοσοπιά θυμιζει βαραντέρο; :alien: και σε μένα, αλλά φοβόμουν να το πω πρώτος :lol:

Cpt. Haddock
15/01/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και σε μένα, αλλά φοβόμουν να το πω πρώτος :lol:

Και είσαι και πιο παλιός τρομάρα σου... :smokin:

Anty12
15/01/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μονο σε μένα η φωτοσοπιά θυμιζει βαραντέρο; :alien:



Αντυ, αυτό το "κοντά στο τελικό προϊόν" το έχεις τεκμηριωμένο ή το εύχεσαι; :D

Προσωπικά το απεύχομαι, αλλά το Link από το Γαλλικό site είναι αρκετά έγκυρο.Αυτοί έδωσαν την πληροφορία....

road spirit
15/01/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και είσαι και πιο παλιός τρομάρα σου... :smokin: τρέφω σεβασμό προς τους τενερέους όμως :winka:

LOUKILOUK
15/01/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Εμένα πάντως η φωτοσούπα μου άρεσε... Κρίμα...
:sad:

Κατά τα άλλα από ότι καταλαβα εγώ θα φτιάξουν ένα εξελιγμένο Βαραντέρο που θα έχει σαν στόχο το αγοραστικό κοινό των μεγάλων και ακριβών SUV...Κρίμα και πάλι...:sad:
Άντε γεια μας παλικάρια :beer: :wave2:

υ.γ.1 Σκέφτομαι να στείλω mail Ιαπωνία μεριά προτείνοντας
1ον να αντιγράψουν πιστά το 990adv και να το παρουσιάσουν με αυτοκόλλητα Γιαμάχα...τρελές πωλήσεις... (για Ελλάδα τουλάχιστον...:winka: :bigcry: ) και
2ον να ξαναβάλει στην παραγωγή η "μαμά" το Άφρικα (το 650 όμως...) και να φεύγουν σαν ζεστά κουλούρια μιλάμε...(αυτό το τελευταίο δεν ξερω πως να το διατυπώσω στα αγγλικά αλλά θα το βρω...):winka: :lol: :rotflmao:

Καπετάνιε τα έχω γράψει πριν την φωτογράφηση... δεν με προσέχεις :sad:
Καμία φαντασία και προτοτυπία δυστυχώς... να ήταν τουλάχιστον "όπλο" στον δρόμο αλλά το κόβω για φάση "μουλάρι ο αστραχάν"...:rotflmao: :lol:
:wave2:

Gi_4ce
15/01/2010, 14:45
Πω ρε γμτ... Ειλικρινα αυτο το μηχανακι με ψηνει να τογυρισω στα μαμουθ-on-off... Αλλα πολλά κεράσια ακούω και δεν ξερω τι καλαθι να παρω...

:(

Ποτε τελικα θα παρουσιαστει ξερουμε?

Μην το κανουν σαν το vmax που φαγανε 4 χρονια και βαλε να βγαλουν ενα μηχανακι που κανει καλα μονο ενα πραμα...

Cpt. Haddock
15/01/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Πω ρε γμτ... Ειλικρινα αυτο το μηχανακι με ψηνει να τογυρισω στα μαμουθ-on-off... Αλλα πολλά κεράσια ακούω και δεν ξερω τι καλαθι να παρω...

:(

Ποτε τελικα θα παρουσιαστει ξερουμε?

Μην το κανουν σαν το vmax που φαγανε 4 χρονια και βαλε να βγαλουν ενα μηχανακι που κανει καλα μονο ενα πραμα...

Άλλος ενας που δε διαβάζει τα ποστ :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κυρίες και Κύριοι voila....!!!! (http://moto-station.com/article7626-yamaha-yz-250-f-2010-pour-tous-ou-presque.html)

14999 E , το Ιούνιο , κομπλέ όλες οι ηλεκτρονικούρες, με ABS και....βαλίτσες...:hypnotize


Η φώτο είναι φωτοσοπιά....αλλά κοντά στο τελικό προιόν



Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Καπετάνιε τα έχω γράψει πριν την φωτογράφηση... δεν με προσέχεις :sad:

:blush:

ggs
15/01/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Αν μπει τέτοιο φέσι δεν το κόβω να πουλάει με την καμία... Μάλλον πάμε για εμπορική αποτυχία καραμπινάτη, ειδικάαν και οδηγικά δεν είναι "'οπλο"..., που δεν το κόβω για τέτοιο...
Βέβαια εδώ έχουμε μόνο μια φωτογραφία αλλά και όπτικά μάλλον συντηριτικό θα το χαρακτήριζα (όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό...).
Αν βγάλει σύντομα και η ΚΤΜ το 1190 και κ η BMW ανανεώσει το GS, με τιμές ίδιου επιπέδου, τότε το βλέπω να πατώνει...
Υπάρχει κόσμος που διαφωνει ?

:beer: :wave2:

Η BMW , εκτός από το «μαρκετινγκ - αντβεντουρ» και «ανστοπαμπλ» κ.λ.π , πουλαει και πολύ ακριβά την «προπέλα» της … βλέπεις , είναι συνώνυμη του … «στάτους» στο συνείδηση πολλών.
Η ΥΑΜΑΗΑ θέλει να πουλήσει κι αυτή «μάρκετινγκ - αντβεντουρ» και «ανστοπαμπλ» και «δεν μασάμε πουθενά» και «δεν σπάει , δεν χαλαει» στηριζόμενη κυρίως στις «αρχαίες δάφνες» του Ντακάρ αλλά και στην φήμη που έχει από-κτήσει ως κατασκευαστής τίμιων και αξιόπιστων μηχανημάτων..
Τωρα , αν αυτά τα δυο εργοστάσια κοντραριστούν στην κατηγορία 17000+ , νομίζω ,τουλάχιστον στην ελληνική αγορά , ότι η BMW θα υπερισχύσει ΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ

Άλλωστε , η προηγούμενη ιστορία «κόντρας» σε αυτή την κατηγορία μεταξύ ΚΤΜ990 και ΒΜW 1200 έβγαλε νικητή στις πωλησεις την BMW με διαφορά , παρ όλο που το ΚΤΜ990 είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΛΑ στημένη μηχανή , με καλύτερες επιδόσεις , λιγο φθηνότερη και στα ίδια επίπεδα αξιοπιστίας με την 1200GS …
Οπότε , στα πολλά λεφτά…. Η προπέλα θα επικρατήσει…

:beer:

Anty12
15/01/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Ποτε τελικα θα παρουσιαστει ξερουμε?

Μην το κανουν σαν το vmax που φαγανε 4 χρονια και βαλε να βγαλουν ενα μηχανακι που κανει καλα μονο ενα πραμα...

Αν κρίνω από την εμπειρία που είχα με την μικρή έκδοση πριν 1.5 χρόνο, από την Yamaha Hellas, στις βιτρίνες δεν βγαίνει πριν το φθινόπωρο.Οπότε test ride στα μέσα και αν , και after market (εκτός YAMAHA) του χρόνου τέτοιον καιρό.

Όλα τα παραπάνω ΑΝ παρουσιαστεί τον Ιούνιο....σε μαγαζιά στην Γαλλία και όχι σε έκθεση.

Cpt. Haddock
15/01/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
[...]Τωρα , αν αυτά τα δυο εργοστάσια κοντραριστούν στην κατηγορία 17000+ , νομίζω ,τουλάχιστον στην ελληνική αγορά , ότι η BMW θα υπερισχύσει ΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ
[...]

Οχι απαραίτητα. Η Γιαμάχα εδώ θα ποντάρει και στο πολύ καλό όνομα που έχει η αντιπροσωπία της, αλλα και στην αξιοπιστία των μηχανών της σε αντίθεση με την ΚΤΜ που δε μπορούσε να κοντραρει τις μπεμπες σε αυτό τον τομέα :winka:

ggs
15/01/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι απαραίτητα. Η Γιαμάχα εδώ θα ποντάρει και στο πολύ καλό όνομα που έχει η αντιπροσωπία της, αλλα και στην αξιοπιστία των μηχανών της σε αντίθεση με την ΚΤΜ που δε μπορούσε να κοντραρει τις μπεμπες σε αυτό τον τομέα :winka:

Σωστό και αυτό καπ10..
Ειδικά , οι πιο «ψαγμένοι» με τις μοτοσυκλέτες θα το λάβουν σοβαρά υπ όψη…

Όμως , νομίζω ότι η κατηγορία 17000+ Ον-Οφφ , εχει σαν κυριο ταργκετ γκρουπ τους moneyTalkers με νοοτροπία Bigger-Better..

:beer:

Anty12
15/01/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Η BMW , εκτός από το «μαρκετινγκ - αντβεντουρ» και «ανστοπαμπλ» κ.λ.π , πουλαει και πολύ ακριβά την «προπέλα» της … βλέπεις , είναι συνώνυμη του … «στάτους» στο συνείδηση πολλών.
Η ΥΑΜΑΗΑ θέλει να πουλήσει κι αυτή «μάρκετινγκ - αντβεντουρ» και «ανστοπαμπλ» και «δεν μασάμε πουθενά» και «δεν σπάει , δεν χαλαει» στηριζόμενη κυρίως στις «αρχαίες δάφνες» του Ντακάρ αλλά και στην φήμη που έχει από-κτήσει ως κατασκευαστής τίμιων και αξιόπιστων μηχανημάτων..
Τωρα , αν αυτά τα δυο εργοστάσια κοντραριστούν στην κατηγορία 17000+ , νομίζω ,τουλάχιστον στην ελληνική αγορά , ότι η BMW θα υπερισχύσει ΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ

Άλλωστε , η προηγούμενη ιστορία «κόντρας» σε αυτή την κατηγορία μεταξύ ΚΤΜ990 και ΒΜW 1200 έβγαλε νικητή στις πωλησεις την BMW με διαφορά , παρ όλο που το ΚΤΜ990 είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΛΑ στημένη μηχανή , με καλύτερες επιδόσεις , λιγο φθηνότερη και στα ίδια επίπεδα αξιοπιστίας με την 1200GS …
Οπότε , στα πολλά λεφτά…. Η προπέλα θα επικρατήσει…

:beer:


Πολλά θα κριθούν από τρία σημεία για την Ελλάδα τουλάχιστον.

Η εξυπηρέτηση πελατών ειδικά το after-sales, στην οποία η BMW είναι για γέλια (σε όλους τους τομείς και όχι μόνο στις μότο).

Στο αν θα βγεί με στάνταρ πλούσιο εξοπλισμό (ήδη βαλίτσες και ABS είναι 1500 Ε συν).

Στο αν θα βγάλει διάφορες edition....π.χ. μία πιο Σπαρτιατική έκδοση, με λιγότερα τσιπάκια, χωρίς να φωνάζουν οι επιδώσεις, φανταχτερά περιφερειακά-κοιτάτε με, και λοιπές μαλακίες.


Αλλά δείχνουν να το πάνε φιρί-φιρί για κατά μέτωπο κόντρα με τους άλλους, χωρίς να εκμεταλλεύονται τα όπλα τους , και παίζοντας στο γήπεδο τους...ίδωμεν

VALES
15/01/2010, 15:39
Andy πάρτε το χαμπάρι. Είστε ανάμεσα στο ''πολύ καλά στημένο'' και στο ''πολύ κυριλέ''.
Δύσκολα τα πράγματα. Κι αν κρίνω και από το ''κοντά στο τελικό προϊόν''... :sick:
δεν δείχνει να πείθει.

Anty12
15/01/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Andy πάρτε το χαμπάρι. Είστε ανάμεσα στο ''πολύ καλά στημένο'' και στο ''πολύ κυριλέ''.
Δύσκολα τα πράγματα. Κι αν κρίνω και από το ''κοντά στο τελικό προϊόν''... :sick:
δεν δείχνει να πείθει.

Βασικά δεν "ΕΙΜΑΣΤΕ" ........η ΥΑΜΑΗΑ μπορεί......:winka:

Το είπες πολύ καλύτερα....""ανάμεσα στο ''πολύ καλά στημένο'' και στο ''πολύ κυριλέ''"

Θα τους περιμένω να τους δω.........αν δεν είναι κάτι που να αξίζει, τότε.....φέεεεεεεεεεετττααααα...!!!!:wave2:

faraway
15/01/2010, 15:45
.....ακόμα και να μην αλλάξει η bmw άμεσα το gs ,

και πάλι θα υπερισχύσει αν οι τιμή παίξει στα 17000 πάνω κάτω.

Σιγά μην έχει τη δυνατότητα ο γιάπης , νεογιάπης , επιχειρηματίας, και ψευτογιαπης ( με 10 δάνεια)

να δείξει το κοινωνικό του status και επιλέξει να πάρει yamaha και όχι bmw .

:a5:

ggs
15/01/2010, 15:48
Πάντως , εμείς το βλέπουμε και λίγο «κοντόφθαλμα» , μιας και εστιάζουμε κυρίως στο τι γίνεται στην Ελληνική αγορά…

Οι χιλιάδες ειδικοί και «ειδικοί» που δουλεύουν σε αυτές τις εταιρίες – θηρία , σίγουρα έχουν κάνει τις μελέτες τους σχετικά με την πορεία του προϊόντος τους … (και χέστηκαν για το Ελαντα...)

Ιδωμεν , που λέει και ο πρόεδρας ...

LOUKILOUK
15/01/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πολλά θα κριθούν από τρία σημεία για την Ελλάδα τουλάχιστον.

Η εξυπηρέτηση πελατών ειδικά το after-sales, στην οποία η BMW είναι για γέλια (σε όλους τους τομείς και όχι μόνο στις μότο).

Στο αν θα βγεί με στάνταρ πλούσιο εξοπλισμό (ήδη βαλίτσες και ABS είναι 1500 Ε συν).

Στο αν θα βγάλει διάφορες edition....π.χ. μία πιο Σπαρτιατική έκδοση, με λιγότερα τσιπάκια, χωρίς να φωνάζουν οι επιδώσεις, φανταχτερά περιφερειακά-κοιτάτε με, και λοιπές μαλακίες.


Αλλά δείχνουν να το πάνε φιρί-φιρί για κατά μέτωπο κόντρα με τους άλλους, χωρίς να εκμεταλλεύονται τα όπλα τους , και παίζοντας στο γήπεδο τους...ίδωμεν ΄

Με το πρώτο διαφωνώ εν μέρη, είναι τουλάχιστον υπερβολή... δεν είχα προσωπικα μπέμπα ποτέ, ουτε και εσύ πρόεδρε νομίζω... ας μας πει κάποιος μπεμβεδάκιας καλύτερα...
Πλούσιος εξοπλισμός το ΑΒS που οι πεισσότεροι το έχουν στα στάνταρ και βαλίτσες με βάσεις που πιθανότατα δεν θα είναι συμβατές με aftermarket λύσεις που πολλοί τις έχουμε ήδη...?!!?
(Η ΚΤΜ έδινε στην έκδοση τράβελερ μπαγαζιέρες, καγκελα, τανκ μπαγκ, ζελατίνα με ένα 500άρικο...)
Οι εκδόσεις το πολυ να είναι 2... η ακριβή... και η ΠΟΛΥ ακριβή με φουλ εξοπλισμό και εξατμίσεις αν βρεθούν σε κέφια οι Ιάπωνες... Τίποτε άλλο δεν θα πειραχθεί επειδή κάποιοι νοσταλγούν απλές κατασκευές που επισκευάζονται με νυχοκόπτες πανω στους αμμόλοφους ή μέσα στα ποτάμια... :confused: :rotflmao:


Κατά τα άλλα οι ψαγμένοι που θέλουν χώμα θα πάνε ΚΤΜ, οι ψαγμένοι για άσφαλτο θα παίξουν τίγρη και ducati αλλά και άλλες απιλογές... οι ψαγμένοι που θέλουν και χώμα και άσφαλτο πάλι ΚΤΜ... Για άσφαλτο και χώμα ίσως κάποιοι να σκέφτουν και το τενερέ και τελικά να παρουν την μπέμπα...
Για όλους του υπόλοιπους, που είναι και οι περισσότεροι..., με κάλυψε ο ggs... "η προπέλα θα επικρατήσει...." (γενικότερα συμφωνώ με τον ggs... :winka: :wave2: )
Λίγοι θα ψαρώσουν με το όνομα που κουβαλάει στην πλάτη το τενερέ παιδιά, αν δεν έχει και κάτι να πει...έχει ξυπνήσει ο κόσμος...

Πέρα από την πλάκα, τις υπερβολές και τις μπιχτές θεωρώ ότι η Γιαμάχα θα παρουσιάσει ένα καλό μηχάνημα αλλά όχι αυτό που εγώ ονειρευόμουν όταν σταμάτησε να βγαίνει το 750 και περίμενα το επόμενο...:sad:

:beer: :wave2:

υ.γ. Έτσι και κουνηθεί η ΗΟΝΔΑ και ανανεώσει το Βαραντέρο με τιμή όχι πάνω από 13κ θα κλάψουν πικρά στο Χαμαματσου...(το είπα σωστά αυτη την φορά?)

Anty12
15/01/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
... δεν είχα προσωπικα μπέμπα ποτέ, ουτε και εσύ πρόεδρε νομίζω...

Εδώ κάνεις εν μέρη λάθος ....παράδειγμα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75882&highlight=%C2%E1%E2%E1%F1%DD%E6%E1)..... όπως και δύο επαφές για test-ride επειδή με ενδιέφερε το GS 800.Χώρια τις επισκέψεις για επισκευές, για ανακλήσεις που ξεχνάγαν να σε ενημερώσουν, για ένα κράνος που ήθελα να αγοράσω, για τα ανταλλακτικά που ψάχναμε για..για..για...έχω εικόνα και άποψη, αλλά τεσπα δεν είναι η BMW το θέμα μας.

Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

Πλούσιος εξοπλισμός το ΑΒS που οι πεισσότεροι το έχουν στα στάνταρ και βαλίτσες με βάσεις που πιθανότατα δεν θα είναι συμβατές με aftermarket λύσεις που πολλοί τις έχουμε ήδη...?!!?
(Η ΚΤΜ έδινε στην έκδοση τράβελερ μπαγαζιέρες, καγκελα, τανκ μπαγκ, ζελατίνα με ένα 500άρικο...)
Οι εκδόσεις το πολυ να είναι 2... η ακριβή... και η ΠΟΛΥ ακριβή με φουλ εξοπλισμό και εξατμίσεις αν βρεθούν σε κέφια οι Ιάπωνες... Τίποτε άλλο δεν θα πειραχθεί επειδή κάποιοι νοσταλγούν απλές κατασκευές που επισκευάζονται με νυχοκόπτες πανω στους αμμόλοφους ή μέσα στα ποτάμια... :confused: :rotflmao:


Κατά τα άλλα οι ψαγμένοι που θέλουν χώμα θα πάνε ΚΤΜ, οι ψαγμένοι για άσφαλτο θα παίξουν τίγρη και ducati αλλά και άλλες απιλογές... οι ψαγμένοι που θέλουν και χώμα και άσφαλτο πάλι ΚΤΜ... Για άσφαλτο και χώμα ίσως κάποιοι να σκέφτουν και το τενερέ και τελικά να παρουν την μπέμπα...
Για όλους του υπόλοιπους, που είναι και οι περισσότεροι..., με κάλυψε ο ggs... "η προπέλα θα επικρατήσει...." (γενικότερα συμφωνώ με τον ggs... :winka: :wave2: )
Λίγοι θα ψαρώσουν με το όνομα που κουβαλάει στην πλάτη το τενερέ παιδιά, αν δεν έχει και κάτι να πει...έχει ξυπνήσει ο κόσμος...

Πέρα από την πλάκα, τις υπερβολές και τις μπιχτές θεωρώ ότι η Γιαμάχα θα παρουσιάσει ένα καλό μηχάνημα αλλά όχι αυτό που εγώ ονειρευόμουν όταν σταμάτησε να βγαίνει το 750 και περίμενα το επόμενο...:sad:

:beer: :wave2:

υ.γ. Έτσι και κουνηθεί η ΗΟΝΔΑ και ανανεώσει το Βαραντέρο με τιμή όχι πάνω από 13κ θα κλάψουν πικρά στο Χαμαματσου...(το είπα σωστά αυτη την φορά?)

Όλα τα παραπάνω, δεν μένει παρά να τα δούμε.....

VALES
15/01/2010, 16:22
Πολύ ψύχραιμος συγκρατημένος και συγκροτιμένος ακούγεσαι, σημαίνει κάτι ?
Δηλαδή μετά από 40 σελίδες φτάσαμε να συμφωνούμε και απλά θα περιμένουμε μέχρι το φθινόπωρο ?
:lol:

LARISEOS
15/01/2010, 16:37
ττττιιι λετε εδω ?


εχασα κατι ????

βγηκε κανενα καινουριο ???


:lol:

stefanos
15/01/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ττττιιι λετε εδω ?


εχασα κατι ????

βγηκε κανενα καινουριο ???


:lol:

Λένε ότι το νέο tdm 1200 tenere θα κάνει 17000. :p

Παιδιά με την καμία.
Αν κάνει 17000 θα είναι σε άλλο επίπεδο από τον ανταγωνισμό, ενώ αν είναι βασισμένο στο tdm θα είναι ΠΟΛΥ φτηνότερο απο τον ανταγωνισμό.
Είναι κάτι εντελώς αυτονόητο εάν λάβουμε υπ όψιν μας τα μεγέθη των εταιρειών που συγκρίνουμε.

LOUKILOUK
15/01/2010, 17:29
Όλα τα παραπάνω, δεν μένει παρά να τα δούμε..... [/B][/QUOTE]



:rolleyes: :uplate: :hypnotize :look:
Έχω την εντύπωση ότι τα λόγια μου συμπίπτουν με τις ποιο ανομολόγητες σκέψεις σου που κατά βάθος ξέρεις οτι λίγο πολύ θα επαληθευτούν...:bawl: :bigcry: :sad:

Πρόεδρε μην σκας... η αγκαλιά της ΚΤΜ είναι μεγάλη και η καρδιά της ξέρει να συγχωρεί τα απολολότα πρόβατα... Θα βρεις και εσύ την "πορτοκαλί" αγάπη που θα γλυκάνει την πικραμένη σου καρδιά και θα γίνει πιστή και άξια σύντροφος στις βόλτες σου, θα βρεις και εσύ ένα "πορτοκαλί" θηρίο να παλέψεις με τα στοιχεία της φύσης χωρίς να νοιώθεις "αδικημένος"...
Το πρώτο βήμα άλλωστε έγινε...
" Βασικά δεν "ΕΙΜΑΣΤΕ" ........η ΥΑΜΑΗΑ μπορεί......":winka:

Το χειρότερο είναι ότι με τις μαλακίες που κάνουν οι Ιάπωνες δεν δημιουργούν και συνθήκες σοβαρού ανταγωνισμού ώστε να δούμε στο μέλλον πραγματικά σπουδαίες μηχανές στην κατηγορία των ον οφ... Είναι σαν να έχουν αποδεχτεί ότι θα παραμείνουν φτωχοι συγγενείς και δεν προσπαθουν να παρουσιάσουν μοντέλα με ξεχωριστό και μοναδικό χαρακτήρα όπως παλιά...:sad:
Να το δούμε πάντως και στο δρόμο το 1200 και θα έχουμε να πούμε και άλλα ....

:beer: :wave2:

stefanos
15/01/2010, 17:56
Ποτέ δεν παρουσίαζαν οι Ιάπωνες μοντέλα με ξεχωριστό χαρακτήρα και ποτέ δεν θα το κάνουν ,θα ήταν και χαζομάρα άλλωστε.
Και θα βγάζουν σπουδαίες μηχανές για το ευρύ κοινό και τον καθημερινό αναβάτη.
Για χώμα σοβαρά Γιαπωνέζικα μηχανάκια θα έχουν μόνο οι Αμερικάνοι που είναι σοβαρή αγορά.
Οι Ευρωπαίοι θα πρέπει όπως πάντα να αρκούνται στην βιοτεχνία τους για το χώμα τους.

LARISEOS
15/01/2010, 18:09
17000????? doing!


ρε το κακο ειναι οτι ενα 8α κυκλοφορει και θα μας παίρνει τα αυτια!!!!

πως ακουγονται ετσι ρε????

ακομα και στο xt να βάλεις εξατμίσεις χειροτερο και απο ktm γίνεται!!

Anty12
15/01/2010, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Πολύ ψύχραιμος συγκρατημένος και συγκροτιμένος ακούγεσαι, σημαίνει κάτι ?
Δηλαδή μετά από 40 σελίδες φτάσαμε να συμφωνούμε και απλά θα περιμένουμε μέχρι το φθινόπωρο ?
:lol:

Δηλαδή θά πρεπε να χοροπηδάω που η YAMAHA έβγαλε καινούργιο μοντέλο...????

Anty12
15/01/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Έχω την εντύπωση ότι τα λόγια μου συμπίπτουν με τις ποιο ανομολόγητες σκέψεις σου που κατά βάθος ξέρεις οτι λίγο πολύ θα επαληθευτούν...:bawl: :bigcry: :sad:

Πρόεδρε μην σκας... η αγκαλιά της ΚΤΜ είναι μεγάλη και η καρδιά της ξέρει να συγχωρεί τα απολολότα πρόβατα... Θα βρεις και εσύ την "πορτοκαλί" αγάπη που θα γλυκάνει την πικραμένη σου καρδιά και θα γίνει πιστή και άξια σύντροφος στις βόλτες σου, θα βρεις και εσύ ένα "πορτοκαλί" θηρίο να παλέψεις με τα στοιχεία της φύσης χωρίς να νοιώθεις "αδικημένος"...
Το πρώτο βήμα άλλωστε έγινε...
" Βασικά δεν "ΕΙΜΑΣΤΕ" ........η ΥΑΜΑΗΑ μπορεί......":winka:

[/B]


Και μετά ήρθε ο έρωτας..............:lol:

ΚΤΜ...???? ποτέ....:nono: θα ήταν προσβολή προς την επιστήμη μου......:o

LOUKILOUK
15/01/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ποτέ δεν παρουσίαζαν οι Ιάπωνες μοντέλα με ξεχωριστό χαρακτήρα και ποτέ δεν θα το κάνουν ,θα ήταν και χαζομάρα άλλωστε.
Και θα βγάζουν σπουδαίες μηχανές για το ευρύ κοινό και τον καθημερινό αναβάτη.
Για χώμα σοβαρά Γιαπωνέζικα μηχανάκια θα έχουν μόνο οι Αμερικάνοι που είναι σοβαρή αγορά.
Οι Ευρωπαίοι θα πρέπει όπως πάντα να αρκούνται στην βιοτεχνία τους για το χώμα τους.


Σίγουρα βγάλανε και μοντέλα με προσωπικότητα...ρωτα τους Αφρικανούς.... και όχι μόνο...
Πάντως δεν θα είμαι εγώ αυτός που υπερασπιστώ τους σχιστομάτηδες παρόλο που τους σέβομαι απεριόριστα...

Για χώμα δηλαδή όσα μηχανάκια γιαπωνέζικα κυκλοφορούν ευρώπη είναι για τον μπέοντα...?!!
Πόσα διαφορετικά μοντέλα κυκλοφορουν στο Αμέρικα που δεν παίζουν καθόλου εδώ...
Στην Αμερική δεν τρέχουν ευρωπαικά με διακρίσεις και δεν υπάρχουν αναβάτες που τα προτομούν...?
Για ενημερωσέ μας ...
:wave2:

VALES
15/01/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δηλαδή θά πρεπε να χοροπηδάω που η YAMAHA έβγαλε καινούργιο μοντέλο...????






Δεν είπα κάτι τέτοιο ρε Andy. Απλά περίμενα μεγαλύτερη υποστίρηξη προς την εταιρία που καβαλάς.
:wave2:

stefanos
15/01/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

Για χώμα δηλαδή όσα μηχανάκια γιαπωνέζικα κυκλοφορούν ευρώπη είναι για τον μπέοντα...?!!
Πόσα διαφορετικά μοντέλα κυκλοφορουν στο Αμέρικα που δεν παίζουν καθόλου εδώ...
Στην Αμερική δεν τρέχουν ευρωπαικά με διακρίσεις και δεν υπάρχουν αναβάτες που τα προτομούν...?
Για ενημερωσέ μας ...
:wave2:

Για ποιά μηχανάκια μιλάμε?
Τα ΜΧ τα αφήνω απ έξω γιατί το άθλημα είναι παγκόσμιο και εκεί στις πωλήσεις παίζουν μόνο Japan, ενώ στην Ευρώπη γενικά το άθλημα δεν παίζει από πωλήσεις.
Από εκεί και πέρα η παρουσία των Ιαπώνων στην Ευρώπη είναι πραγματικά ανύπαρκτη.
Λίγες πωλήσεις και ελάχιστη παρουσία στους αγώνες.
Στην Αμερική τα νούμερα είναι συντριπτικά υπέρ των Ιαπώνων που στην ουσία σχεδιάζουν τα μοντέλα τους σε συνεργασία με τους εκεί αντιπροσώπους τους.
Στην Αμερική Ευρωπαίοι?Ποια εταιρεία? η ΚΤΜ μου φαίνεται φέτος πούλησε καμιά 20ριά χιλιάδες κομμάτια.
Αυτά σε επίπεδο χώματος.
Σε on-off που συζητάμε εδώ οι Γιαπωνέζοι απλά δεν βγάζουν, αγοράζουμε βραζιλιάνικα ή Ευρωπαϊκά σχεδιασμένα και κατασκευασμένα μηχανάκια.
Διαφωνείς κάπου?

peskandritsos
15/01/2010, 19:42
Tο μηχανημα θα μαμαει τα παντα.
Θα ειναι βαρβατο, δεν θα χαλαει θα εχει την καλυτερη αντιπροσωπεια και θα ειναι και πιο γρηγορο απο τον κυριο αντιπαλο (BMW).
Οι υπολοιποι ειναι αλλη κατηγορια και δεν ειναι αντιπαλοι της γιαμαχα.
Δεν ασχοληθηκαν να βγαλουν εργαλειο που να πηγαινει γρηγορα στο χωμα.(Εχουν αλλα για αυτη τη δουλεια)
Οποιος εχει τα γκαφρα για να παρει μια ομορφη αξιοπιστη και παντος εδαφους μηχανη ΑΥΤΗ θα παρει και ας λετε οτι θετε.:D

Αρκει να τηρησει τις υποσχεσεις της η γιαμασα βεβαια.
:beer: :beer: :beer:

ggs
16/01/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Tο μηχανημα θα μαμαει τα παντα.

:beer: :beer: :beer:

Γεια σου ρε Στράτο….
Έτσι ρε ….
Που ήσουν ρε φίλε 12 χρόνια πριν…
:beer: :beer: :beer:


185744

mixalakis
16/01/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
΄



υ.γ. Έτσι και κουνηθεί η ΗΟΝΔΑ και ανανεώσει το Βαραντέρο με τιμή όχι πάνω από 13κ θα κλάψουν πικρά στο Χαμαματσου...(το είπα σωστά αυτη την φορά?)

Αν είναι να κουνηθεί όπως με το τελευταίο transalp ή το vfr, δεν βλέπω να κλαίνε και πολλοί...

daz
17/01/2010, 11:09
Ρε παιδιά.. Ρε παιδιά.. Ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά πριν συνεχίσουμε να τσακωνόμαστε. Πολλές εταιρίες λιγουρεύονται κομματάκι από την πίτα της bmw στην μεγάλη κατηγορία . Για να δούμε όμως από τι συστατικά είναι φτιαγμένη αυτή η πίτα. Τι προσφέρει η bmw με το gs1200 και τι περισσότερο μπορούν να προσφέρουν οι άλλοι. Έχουμε λοιπόν εμφάνιση (υποκειμενικό), αξιοπιστία (αμφισβητούμενη από πολλούς) και αξιόλογες επιδόσεις στο ταξίδι εντός και εκτός (υπάρχουν κ καλύτερα λένε). Τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει το teneke 1200, το Varkadero 1200 και το ktm 1200?
Οι μεν θα πούνε αξιοπιστία, οι δε επιδόσεις. Εγώ θέλω κάτι που να χτυπάει και στα τρία σημεία. Κάποιοι παίρνουν gs1200 για να το οδηγούν μέσα στην Αθήνα επειδή τους αρέσει και κάποιοι άλλοι αυτή την στιγμή κάνουν τον γύρο του κόσμου με ybr 125 μην το ξεχνάτε. Όσοι θέλουν να οδηγούν ένα μαστόδοντο που να κάνει φασαρία με την εμφάνισή του κ μόνο ξέρουν από τώρα τι θα πάρουν. Τα Varkadero είναι πιο βαριά από τα gs και είναι χειρότερα στο ταξίδι αλλά και στον τομέα off road (κατά την γνώμη μου). Και το Varkadero 1200 πάλι έτσι θα είναι μάλλον αλλά ο κόσμος το αγοράζει γιατί βλέπει ακόμα Africanes να κυκλοφορούν που με ένα πλύσιμο και γυάλισμα έρχονται σε κατάσταση βιτρίνας. Σε αυτό τον τομέα λοιπόν το παιχνίδι είναι με τα made in japan εγώ όμως λέω πως ένα μηχανάκι που είναι 300 κιλά δεν πρέπει να λέγεται off αλλά ούτε και on. Υπάρχει περίπτωση να είναι τα teneke και varkadero πιο αθλητικά από τα ktm? Με τίποτα. Έχουμε λοιπόν έναν αθλητή του sumo που είναι πιο ευέλικτος απ΄ ότι δείχνει. Δύο αρσιβαρίστες, ο ένας μάλλον είναι καλύτερος στο ζετέ και ο άλλος στο αρασέ. Και έναν αθλητή του mai tai. Γιατί τους βάζετε να παλεύουν μεταξύ τους?
Κάποιοι λοιπόν αγοράζουν σύμφωνα με την εμφάνιση. Παίρνουν αυτό που τους κάθεται καλύτερα στο μάτι. Κάποιοι σύμφωνα με την αξιοπιστία. Αυτό που πιστεύουν πως θα τους βγάλει τα λιγότερα προβλήματα, που χρειάζεται την λιγότερη συντήρηση και θα αντέξει περισσότερο σε βάθος χρόνου. Και κάποιοι σύμφωνα με τις επιδόσεις, εντός και εκτός. Οι υπόλοιποι που τους αρέσει να το ψάχνουν περισσότερο θέλουν κάτι που να συνδυάζει και τα τρία. Και όταν υπάρξει κάτι τέτοιο αυτός που δίνει βάσει στην εμφάνιση αν του αρέσει θα το αγοράσει αφού έχει κ καλύτερες επιδόσεις και αξιοπιστία. Αυτός που δίνει βάση στις επιδόσεις θα το αγοράσει αφού είναι κ αξιόπιστο αρκεί να μην φαίνεται πως έχει κάνει μετωπική με τοίχο (βλέπε xtz660). Το θέμα όμως είναι, μπορεί να υπάρξει τέτοιο μηχανάκι?
Πόσο επηρεάστηκαν οι πωλήσεις των bmw μετά την έλευση του Stelvio? Μάλλον όχι όσο θα ήθελαν ίσως γιατί δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω και (μόνο?) οι οπαδοί της εν λόγο εταιρίας το αγόρασαν. Το zouper tenere για να πάει καλά θα πρέπει να δώσει βάρος και στους τρεις τομείς. Θα το κάνει? Γνώμη μου είναι πως εκεί πάνω η πίτα είναι της bmw και δύσκολα θα την μοιραστεί. Ότι βγει από δω και πέρα θα το αγοράσουν οι φανατικοί της κάθε εταιρίας (το ξέρεται πως υπάρχουν) και όσοι δεν θα έπαιρναν έτσι κ αλλιώς bmw. Ποιους θα κερδίσει το Tenere? Αυτούς που θα ήθελαν κάτι σαν bmw αλλά όχι bmw. Ποιούς μπορεί (μπορεί?) να κερδίσει? Αυτούς που θα ήθελαν κάτι σαν ktm 990 αλλά όχι ktm.
Εμένα πάντως τα πολλά τσιπάκια δεν μου αρέσουν. Ο υπολογιστής μου έχει αρκετά για να με ταλαιπωρεί. Ούτε τόσο βάρος ανάμεσα απ' τα πόδια μου θέλω, αυτό που έχω μου φτάνει (το 660 εννοώ). Οπότε κ τα λεφτά να είχα τίποτε απ' όλα αυτά δεν θα αγόραζα.. Ακόμα.
Ρε σεις πολλά δεν έγραψα?

el_hymador
17/01/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ρε παιδιά.. Ρε παιδιά.. Ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά πριν συνεχίσουμε να τσακωνόμαστε.

..........................
..........................
..........................

Οπότε κ τα λεφτά να είχα τίποτε απ' όλα αυτά δεν θα αγόραζα.. Ακόμα.
Ρε σεις πολλά δεν έγραψα?

+1200 και βάλε...

Ξεκίνησα να γράφω εχθές ένα σχετικό post αλλά βαρέθηκα γιατί έβγαινε πολύ μεγάλο και είχε και πολύ ανάλυση...

ε αυτά που έγραψες ακριβώς θα έγραφα, συμφωνώ 100%

:beer:

VALES
17/01/2010, 17:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
[B]Ρε παιδιά.. Ρε παιδιά.. Ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά πριν συνεχίσουμε να τσακωνόμαστε.
Οπότε κ τα λεφτά να είχα τίποτε απ' όλα αυτά δεν θα αγόραζα.. Ακόμα.








Ευτυχώς που το είδες σφαιρικά...:lol:

Πες μας τώρα τι θα αγόραζες αν το έβλεπες μονοκόματα !!!!:lol:

Έλα να σας φτιάξω...http://www.youtube.com/watch?v=j-3comFtE_0&feature=player_embedded

Το traveler να πάρετε, το ζεβρέ.:yuck:

mixalakis
17/01/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ρε παιδιά.. Ρε παιδιά.. Ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά πριν συνεχίσουμε να τσακωνόμαστε. Πολλές εταιρίες λιγουρεύονται κομματάκι από την πίτα της bmw στην μεγάλη κατηγορία . Για να δούμε όμως από τι συστατικά είναι φτιαγμένη αυτή η πίτα. Τι προσφέρει η bmw με το gs1200 και τι περισσότερο μπορούν να προσφέρουν οι άλλοι. Έχουμε λοιπόν εμφάνιση (υποκειμενικό), αξιοπιστία (αμφισβητούμενη από πολλούς) και αξιόλογες επιδόσεις στο ταξίδι εντός και εκτός (υπάρχουν κ καλύτερα λένε). Τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει το teneke 1200, το Varkadero 1200 και το ktm 1200?
Οι μεν θα πούνε αξιοπιστία, οι δε επιδόσεις. Εγώ θέλω κάτι που να χτυπάει και στα τρία σημεία. Κάποιοι παίρνουν gs1200 για να το οδηγούν μέσα στην Αθήνα επειδή τους αρέσει και κάποιοι άλλοι αυτή την στιγμή κάνουν τον γύρο του κόσμου με ybr 125 μην το ξεχνάτε. Όσοι θέλουν να οδηγούν ένα μαστόδοντο που να κάνει φασαρία με την εμφάνισή του κ μόνο ξέρουν από τώρα τι θα πάρουν. Τα Varkadero είναι πιο βαριά από τα gs και είναι χειρότερα στο ταξίδι αλλά και στον τομέα off road (κατά την γνώμη μου). Και το Varkadero 1200 πάλι έτσι θα είναι μάλλον αλλά ο κόσμος το αγοράζει γιατί βλέπει ακόμα Africanes να κυκλοφορούν που με ένα πλύσιμο και γυάλισμα έρχονται σε κατάσταση βιτρίνας. Σε αυτό τον τομέα λοιπόν το παιχνίδι είναι με τα made in japan εγώ όμως λέω πως ένα μηχανάκι που είναι 300 κιλά δεν πρέπει να λέγεται off αλλά ούτε και on. Υπάρχει περίπτωση να είναι τα teneke και varkadero πιο αθλητικά από τα ktm? Με τίποτα. Έχουμε λοιπόν έναν αθλητή του sumo που είναι πιο ευέλικτος απ΄ ότι δείχνει. Δύο αρσιβαρίστες, ο ένας μάλλον είναι καλύτερος στο ζετέ και ο άλλος στο αρασέ. Και έναν αθλητή του mai tai. Γιατί τους βάζετε να παλεύουν μεταξύ τους?
Κάποιοι λοιπόν αγοράζουν σύμφωνα με την εμφάνιση. Παίρνουν αυτό που τους κάθεται καλύτερα στο μάτι. Κάποιοι σύμφωνα με την αξιοπιστία. Αυτό που πιστεύουν πως θα τους βγάλει τα λιγότερα προβλήματα, που χρειάζεται την λιγότερη συντήρηση και θα αντέξει περισσότερο σε βάθος χρόνου. Και κάποιοι σύμφωνα με τις επιδόσεις, εντός και εκτός. Οι υπόλοιποι που τους αρέσει να το ψάχνουν περισσότερο θέλουν κάτι που να συνδυάζει και τα τρία. Και όταν υπάρξει κάτι τέτοιο αυτός που δίνει βάσει στην εμφάνιση αν του αρέσει θα το αγοράσει αφού έχει κ καλύτερες επιδόσεις και αξιοπιστία. Αυτός που δίνει βάση στις επιδόσεις θα το αγοράσει αφού είναι κ αξιόπιστο αρκεί να μην φαίνεται πως έχει κάνει μετωπική με τοίχο (βλέπε xtz660). Το θέμα όμως είναι, μπορεί να υπάρξει τέτοιο μηχανάκι?
Πόσο επηρεάστηκαν οι πωλήσεις των bmw μετά την έλευση του Stelvio? Μάλλον όχι όσο θα ήθελαν ίσως γιατί δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω και (μόνο?) οι οπαδοί της εν λόγο εταιρίας το αγόρασαν. Το zouper tenere για να πάει καλά θα πρέπει να δώσει βάρος και στους τρεις τομείς. Θα το κάνει? Γνώμη μου είναι πως εκεί πάνω η πίτα είναι της bmw και δύσκολα θα την μοιραστεί. Ότι βγει από δω και πέρα θα το αγοράσουν οι φανατικοί της κάθε εταιρίας (το ξέρεται πως υπάρχουν) και όσοι δεν θα έπαιρναν έτσι κ αλλιώς bmw. Ποιους θα κερδίσει το Tenere? Αυτούς που θα ήθελαν κάτι σαν bmw αλλά όχι bmw. Ποιούς μπορεί (μπορεί?) να κερδίσει? Αυτούς που θα ήθελαν κάτι σαν ktm 990 αλλά όχι ktm.
Εμένα πάντως τα πολλά τσιπάκια δεν μου αρέσουν. Ο υπολογιστής μου έχει αρκετά για να με ταλαιπωρεί. Ούτε τόσο βάρος ανάμεσα απ' τα πόδια μου θέλω, αυτό που έχω μου φτάνει (το 660 εννοώ). Οπότε κ τα λεφτά να είχα τίποτε απ' όλα αυτά δεν θα αγόραζα.. Ακόμα.
Ρε σεις πολλά δεν έγραψα?

Φίλε μου ποιο ακριβώς είναι το point σου;
Ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης το tenere 1200 γιατί όλοι πάλι BMW θα πάρουν;

Αν το tenere είναι στο στυλ του ΚΤΜ, χωρίς να είναι τόσο ακριβό και αναξιόπιστο, τότε θα σπάσει ταμεία.
Η yamaha έχει καλό όνομα στην Ελλάδα με καλό after sales και γενικά έχει αξιόπιστα μηχανάκια. Ο λόγος που κάποιος δεν αγοράζει ΚΤΜ, ακόμα και αν του αρέσει, είναι ο φόβος της αξιοπιστίας (δικαιολογημένος σε μεγάλο βαθμό) και η υψηλή τιμή, ειδικά αν δεν χρειάζεται κανείς τις παραπάνω δυνατότητες που προσφέρει. Ο πελάτης της κατηγορίας συνήθως δεν θελει να πηγαίνει με τα γόνατα κάτω στην άσφαλτο, ούτε τάπα στους χωματόδρομους και για αυτό δεν θέλει να τα πληρώσει.
Από την άλλη, όσοι δεν αγοράζουν BMW, το κάνουν φυσικά και αυτοί λόγω κόστους, αλλά και λόγω του μεγέθους, που δυσκολεύει στην κίνηση στην πόλη ή απλά γιατί δεν προσφέρει και τις φοβερές επιδόσεις.

Αν η yamaha καλύψει τα κενά αυτά, χωρίς να κάνει καμία πατάτα, τότε θα πετύχει.
Όσο για το κύρος, που ειδικά στην BMW αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για την αγορά, πιστεύω ότι το όνομα tenere είναι θρύλος και αν το τελικό προϊόν έχει τα σωστά χαρακτηριστικά θα τοποθετήσει ξανά το όνομα αυτό στην θέση που αξίζει (γιατί με το tenere 660 δεν τα πήγε τόσο καλά).

peskandritsos
17/01/2010, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
[B]Ρε παιδιά.. Ρε παιδιά.. Ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά πριν συνεχίσουμε να τσακωνόμαστε.
Οπότε κ τα λεφτά να είχα τίποτε απ' όλα αυτά δεν θα αγόραζα.. Ακόμα.








Ευτυχώς που το είδες σφαιρικά...:lol:

Πες μας τώρα τι θα αγόραζες αν το έβλεπες μονοκόματα !!!!:lol:

Έλα να σας φτιάξω...http://www.youtube.com/watch?v=j-3comFtE_0&feature=player_embedded

Το traveler να πάρετε, το ζεβρέ.:yuck: Το CAMEL εμενα μΕ αρεσει.
Απο εμφανιση το εργαλειο λεει πολλα (προσωπικη εκτιμηση).
Το σιγουρο ειναι οποιος θελει απολαυση την βρισκει και με πιο λιγα λεφτα.(το εχω ξαναγραψει)
Αν ομως εχεις τα λεφτα και το γουσταρεις το μηχανημα, τοτε τα χωνεις και το παιρνεις.

Αντε να φτιαξουν λιγο τα οικονομικα και να παμε να το παρουμε (αρκει να μην βγαλει παιδικες ασθενειες):a8: :a8: :a8: :a8:

Και ας μην στριβει οπως τα ΚΤΜ (γιατι οι πιο πολλοι που τα εχουν μπορουν να τα στριψουν)???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

daz
17/01/2010, 18:06
Πες μας τώρα τι θα αγόραζες αν το έβλεπες μονοκόματα !!!!:lol:





Αυτό που αγόρασα φυσικά.

daz
17/01/2010, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Φίλε μου ποιο ακριβώς είναι το point σου;
Ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης το tenere 1200 γιατί όλοι πάλι BMW θα πάρουν;

Αν το tenere είναι στο στυλ του ΚΤΜ, χωρίς να είναι τόσο ακριβό και αναξιόπιστο, τότε θα σπάσει ταμεία.
Η yamaha έχει καλό όνομα στην Ελλάδα με καλό after sales και γενικά έχει αξιόπιστα μηχανάκια. Ο λόγος που κάποιος δεν αγοράζει ΚΤΜ, ακόμα και αν του αρέσει, είναι ο φόβος της αξιοπιστίας (δικαιολογημένος σε μεγάλο βαθμό) και η υψηλή τιμή, ειδικά αν δεν χρειάζεται κανείς τις παραπάνω δυνατότητες που προσφέρει. Ο πελάτης της κατηγορίας συνήθως δεν θελει να πηγαίνει με τα γόνατα κάτω στην άσφαλτο, ούτε τάπα στους χωματόδρομους και για αυτό δεν θέλει να τα πληρώσει.
Από την άλλη, όσοι δεν αγοράζουν BMW, το κάνουν φυσικά και αυτοί λόγω κόστους, αλλά και λόγω του μεγέθους, που δυσκολεύει στην κίνηση στην πόλη ή απλά γιατί δεν προσφέρει και τις φοβερές επιδόσεις.

Αν η yamaha καλύψει τα κενά αυτά, χωρίς να κάνει καμία πατάτα, τότε θα πετύχει.
Όσο για το κύρος, που ειδικά στην BMW αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για την αγορά, πιστεύω ότι το όνομα tenere είναι θρύλος και αν το τελικό προϊόν έχει τα σωστά χαρακτηριστικά θα τοποθετήσει ξανά το όνομα αυτό στην θέση που αξίζει (γιατί με το tenere 660 δεν τα πήγε τόσο καλά).


Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Ποιο είναι το point μου?
Πως όσοι θέλουν να πάρουν ένα μαστόδοντο που να κάνει φασαρία με την εμφάνισή του πάλι bmw θα πάρουν. Και πως αν η Yamaha θέλει να ξαναμπεί στο παιχνίδι πρέπει να δώσει ΚΑΙ εμφάνιση ΚΑΙ επιδόσεις ΚΑΙ αξιοπιστία. Το όνομα από μόνο του δεν φτάνει και είναι αρκετό μόνο για τους φανατικούς του tenere και τις yamama. Θέμα με την τιμή δεν έθεσα διότι λίγο πολύ εκεί πάνω όλα την ίδια τιμή θα έχουν ανάλογα με τον εξοπλισμό τους και τα τσιπάκια τους. Αν το tenere έχει το στιλ του ktm αλλά και τις επιδόσεις του ktm τότε θα σπάσει ταμεία ακόμα και την ίδια τιμή να έχει.

cillis
30/01/2010, 14:02
2010 Super T&#233;n&#233;r&#233; Concept 2 (New Rally Concepts)



http://www.youtube.com/watch?v=wwT65MSvJ24

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Anty12
02/02/2010, 13:52
Beyond the Mountains (http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere/)

....................................................

We also understand that when you’re carefully picking out a line across boulders in remotest Arctic Norway, the last thing you need is a mechanical problem. With this in mind, we’ve tested our new engine rigorously, covering every terrain - from off-road and mountainous to urban. You can ride on, knowing that your Super T&#233;n&#233;r&#233; is as solid as the rocks you’re riding over.

Still, thanks to the way it’s been designed – tough, versatile, powerful, light and agile – it really doesn’t matter where you take the new Super T&#233;ner&#233;.

.......................................................







:a014:


Άιντε να σε δω μωρή Yamaha.....πολύ μεγάλες κουβέντες μΕ φαίνεται πως λες........

dimitris_a
02/02/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Beyond the Mountains (http://www.yamaha-motor-europe.com/super-tenere/)

....................................................

We also understand that when you’re carefully picking out a line across boulders in remotest Arctic Norway, the last thing you need is a mechanical problem. With this in mind, we’ve tested our new engine rigorously, covering every terrain - from off-road and mountainous to urban. You can ride on, knowing that your Super T&#233;n&#233;r&#233; is as solid as the rocks you’re riding over.

Still, thanks to the way it’s been designed – tough, versatile, powerful, light and agile – it really doesn’t matter where you take the new Super T&#233;ner&#233;.

.......................................................




:a014:


Άιντε να σε δω μωρή Yamaha.....πολύ μεγάλες κουβέντες μΕ φαίνεται πως λες........

και τι να έλεγαν ρε συ πρόεδρε?
ότι χαλάει και να έχετε πρόχειρο το τηλέφωνο του μηχανικού?
ή καθώς βγαίνετε βάλτε στο gps όλα τα συνεργεία της διαδρομής?

εγώ αυτό που ξέρω είναι πως όσο περισσότερα καλούδια έχει μια μηχανή (ισχύει για οποιαδήποτε συσκευή) τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες κάποιας βλάβης........

ggs
02/02/2010, 14:46
Πάντως ,
ΑΝ
Έχει χαμηλό κέντρο βάρους/ζυγισμα σαν το BMW
Έχει ροπή από χαμηλά σαν το BMW
Έχει θέση οδήγησης σαν το ΚΤΜ
Έχει αναρτήσεις σαν το ΚΤΜ
Έχει βάρος ΜΑΧ 200-220 κιλά
Έχει πάνω από 100 ΗΡ
Έχει tubeless λάστιχα
Έχει ABS
Έχει άξονα
Έχει προστασία κινητήρα /πλαστικών (κάγκελα-ποδιά) μέσα στην τιμή
Έχει ζελατίνα που να μπορείς να την αυξομειώσεις .
Έχει σοβαρή σχάρα πισω για να δένεις πράγματα μέσα στην τιμή
Έχει φώτα που θα φωτίζουν πραγματικά.
Εχει χουφτες
Εχει θερμαινόμενα γκριπς
Εχει καταναλωση περιπου 5λτ/100 χλμ
Έχει αυτονομία >450 χλμ
Έχει σέρβις κάθε 12000/24000 με τιμή 60 / 150
Έχει 5 χρόνια Εγγύηση (αφού δεν σπάει δεν χαλαει μωρη ΥΑΜΑΗΑ ,δωστην…)
Και κανει κατω από 13000….



















Εεεεε…… τότε….. θα το σκεφτώ….
:D

Anty12
02/02/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Πάντως ,
ΑΝ
Έχει χαμηλό κέντρο βάρους/ζυγισμα σαν το BMW
Έχει ροπή από χαμηλά σαν το BMW
Έχει θέση οδήγησης σαν το ΚΤΜ
Έχει αναρτήσεις σαν το ΚΤΜ
Έχει βάρος ΜΑΧ 200-220 κιλά
Έχει πάνω από 100 ΗΡ
Έχει tubeless λάστιχα
Έχει ABS
Έχει άξονα
Έχει προστασία κινητήρα /πλαστικών (κάγκελα-ποδιά) μέσα στην τιμή
Έχει ζελατίνα που να μπορείς να την αυξομειώσεις .
Έχει σοβαρή σχάρα πισω για να δένεις πράγματα μέσα στην τιμή
Έχει φώτα που θα φωτίζουν πραγματικά.
Εχει χουφτες
Εχει θερμαινόμενα γκριπς
Εχει καταναλωση περιπου 5λτ/100 χλμ
Έχει αυτονομία >450 χλμ
Έχει σέρβις κάθε 12000/24000 με τιμή 60 / 150
Έχει 5 χρόνια Εγγύηση (αφού δεν σπάει δεν χαλαει μωρη ΥΑΜΑΗΑ ,δωστην…)
Και κανει κατω από 13000….


Εεεεε…… τότε….. θα το σκεφτώ….
:D


Ωραίοοοοοοοοο..........:rotflmao: το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις...?????

ggs
02/02/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ωραίοοοοοοοοο..........:rotflmao: το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις...?????

εεεε..... καλα.....

ας μην εχει ... θερμαινόμενα γκριπς....:D

peskandritsos
02/02/2010, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
εεεε..... καλα.....

ας μην εχει ... θερμαινόμενα γκριπς....:D Μπαινουν και αφτερ μαρκετ με το δωρο Πασχα..:D :D :D

S.Nikos
02/02/2010, 20:34
Χεχεχε ωραία θα ήταν αλλά ας προσγειωθούμε στην πραγματικότητα. Εγώ πάλι θα ευχόμουν τα εξής:


Έχει χαμηλό κέντρο βάρους/ζυγισμα σαν το BMW / +1
Έχει ροπή από χαμηλά σαν το BMW / +1
Έχει θέση οδήγησης σαν το ΚΤΜ / Ας μην είναι σαν ΚΤΜ και σαν του μικρού αδερφού μια χαρά!
Έχει αναρτήσεις σαν το ΚΤΜ / Ας μην είναι σαν ΚΤΜ αρκεί να είναι πραγματικά καλές
Έχει βάρος ΜΑΧ 200-220 κιλά / Ας είναι και 220 αρκεί να έχει κέντρο βάρους χαμηλά
Έχει πάνω από 100 ΗΡ / Ας έχει 85-90 (καλύτερα 800-900cc)
Έχει tubeless λάστιχα / +1
Έχει ABS / +1
Έχει άξονα / Aς έχει αλυσίδα (προσωπικά προτιμώ)
Έχει προστασία κινητήρα /πλαστικών (κάγκελα-ποδιά) μέσα στην τιμή / +1
Έχει ζελατίνα που να μπορείς να την αυξομειώσεις . / +1
Έχει σοβαρή σχάρα πισω για να δένεις πράγματα μέσα στην τιμή / +1
Έχει φώτα που θα φωτίζουν πραγματικά. / Ας μην είναι κορυφαία το πολύ πολύ να αλλάξω λάμπες
Εχει χουφτες / Ας μην έχει στο βασικό, τις βάζω μετά
Εχει θερμαινόμενα γκριπς / +1
Εχει καταναλωση περιπου 5λτ/100 χλμ / Ας έχει και 6λτ/ 100χλμ
Έχει αυτονομία >450 χλμ / Ας έχει 350 - 380 χλμ.
Έχει σέρβις κάθε 12000/24000 με τιμή 60 / 150 / Ας τσιμπάνε και λίγο τα σέρβις

Αρκεί να είναι αξιόπιστη όπως οφείλει για μένα κάθε adventure , και προς Θεού να κοστίζει κάτω από 13.000 euro! Έλεος αν φτάσει και η yamaha να πουλάει τα μηχανάκια της τόσο ακριβά πάει χάλασε η πιάτσα... (Άσε που από χέρι θα τη φάει το σκοτάδι)

Εεεεε…… τότε….. θα το σκεφτώ…. / Τότε δεν θα το σκεφτώ ,θα την παραγγείλω.