PDA

View Full Version : εχετε σκεφτει πως θα αντιδρασετε σε πιθανό χάσιμο του έλεγχου??



free rider
23/02/2005, 15:59
την ιδέα γι αυτό το ποστ μου την έδωσε ο sniper σε κάποια άλλη κουβέντα ...

αλλά πιστεύω οτι αφορά όλους μας...


το λοιπόν...

έχετε σκεφτεί πως θα αντιδρασετε σε πιθανό "χάσιμο" του ελέγχου της μηχανής σας??

καθώς όλοι απευχόμαστε την στιγμή αυτή δεν σημαίνει οτι πρέπει να αποτελεί και ταμπού και καλό είναι να συζητηθεί...


υπάρχουν σχολές που διδάσκουν ασφαλη οδήγηση..
αναφέρεται στα μαθήματά τους το θέμα αυτό...

το λέω γιατι σκέφτομαι σοβαρά να πάω στο 0 300 μάθημα...

απ την άλλη οι πτώσεις αντιμετωπίζονται με διάφορες τεχνικές όπως π.χ. δεν πρέπει με τίποτα να προσπαθήσει όσο κι αν τον νοιάζει η μηχανή του μην πάθει κάποια ζημιά να κρατήσει την καλή του γιατί έτσι συμπαρασύρεται μαζί της...
κάποτε θυμάμαι έχω διαβάσει για την συμπεριφορά του ανθρωπινου σώματος υπο την επίδραση της αδράνειας ...
οτι π.χ. δεν πρέπει να προσπαθήσει να σηκωθεί κανένας κατά την διάρκεια που....

ολισθαίνει επι του οδοστρώματος...

καλύτερα κάτω μέχρι να σταματήσει ..


δεν ξέρω κι αν έχει ξανασυζητηθεί το θεμα...

αν οχι τις συμβουλες σας και τις ιδέες σας καθώς ολοι πρέπει να ενημερωθούμε σε κάτι τέτοιο...

αχρείαστο νάναι...

adam_tsouk
23/02/2005, 16:12
επίσης, δεν πρέπει κατά το πέσιμο να προβάλεις αντίσταση του στυλ σύναμη στα χέρια κτλ για να αποφύγεις πιθανά κατάγματα σε περίπτωση που θα είχαν αποοφευχθει.

Έτσι τουλάχιστον έχω ακούσει!

LittleJohn
23/02/2005, 16:48
Κάποτε πρίν πολλά χρόνια, που έπεσα με το tdr, η αντίδραση μου κατά την πτώση ,κόντεψε να μου στοιχίσει πολλά. Μου έφυγε το πίσω με πολλά σε δεξιά κατηφορική κλειστή στροφή,, πέφτω και αρχίζω να σέρνομαι έξω από την στροφή (γκρεμός).Αντί να αφήσω την μηχανή να φύγει έμεινα κολλημένος πάνω της. Όταν έιδα οτί δεν θα την γλίτωνα ,αφήνω την μηχανή και προσπαθώ να αντιδράσω. Το απότέλεσμα είταν να αρχίσω τις τούμπες, να φύγω ιπτάμενος έξω από τον δρόμο και να κατέβω ενα απότομο λόφο κουντρουβαλώντας. Ανέκοψα την πορεία μου με το Nolan σε ένα πέυκο. Ξύπνησα μετά από 2 μέρες στο νοσοκομείο, με διάσειση (ελαφρές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις) ,σπασμένα πόδι,χέρια, τέσσερα πλευρά και πολλούς μώλωπες...

Το 99` που έπεσα με το R1 ΄,πηγαίνοντας πρός Σούνιο, είμουν ``διαβασμένος``. Έφαγα σφαλιάρα στην πρώτη δεξία ανηφορική μετά τα εστιατόρια της Παλαιάς Φώκαινας. Πέφτοντας δεν προσπάθησα να κράτησω καθόλου την μηχανή. Στην επαφή με την άσφαλτο , άνοιξα χέρια πόδια και αφέθηκα ελεύθερος. Σύρθηκα λιγάκι και σταμάτησα με ανέπαφη την ακεραιότητα μου. Αποτέλεσμα ένα ρημαγμένο R1 και ένας Γιάννης πληγωμένος μόνο στο ηθικό...


--------------------------------------------------------------------------------
Γενικά πιστέυω οτί ο καλύτερος τρόπος να γλυτώσεις τα χειρότερα μίας πτώσης, είναι να προσπαθήσεις να μείνεις όσο πιο χαμήλα μπορείς και να αφεθείς ελεύθερος στους νόμους της φυσικής...

gdevelek
23/02/2005, 17:26
Το θέμα είναι σοβαρό όσο δεν παίρνει, ελπίζω και άλλοι παθόντες και έμπειροι να μας δώσουν τα φώτα τους

Το λίγο που έχω να συνεισφέρω είναι το εξής: σε πτώση με λίγα χλμ φροντίστε να πέσετε αρκετά μακριά από τη μηχανή. Εγώ στη μία και μόνη πρώση μου τον Αύγουστο δεν το έκανα και η μηχανή μου πλάκωσε και έσπασε το πόδι, παρότι πήγαινα με λιγώτερα από 10χ/ω τη στιγμή εκείνη (μου πετάχτηκε πεζή και για να μην τη χτυπήσω κατέληξα να χτυπήσω εγώ)

gcrook
23/02/2005, 17:44
Το τοπικ ειναι μια χαρα αλλα ας βαλουμε τα πραγματα σε διαφορετικη βαση.

Τα πεσιματα για τα οποια μιλατε ισχυουν σε ελεγχομενο περιβαλλον, π.χ. πιστας.
Στον δρομο τα πραγματα περιπλεκονται, και ειναι πρακτικα αδυνατο να εφαρμοστουν καποια απο αυτα.

Οποτε το καλυτερο σε αυτη την περιπτωση θα ηταν καποιος να υποδειξει καποιες γενικες γραμμες, π.χ. το οτι θα πρεπει να ειμαστε χαλαροι οπως ειπαν καποιοι πολυ σωστα.

Οι πτωσεις "μαθαινονται" υστερα απο πειρα και "εξασκηση" δυστυχως, οπως ειπε και ο LittleJohn οποτε ειναι κατι το αποιο με τον καιρο (και υστερα απο πολλα λεφτα) αποκτιεται, και μας βγαινει αβιαστα.
Το ιδιο ειχε πει και ο Δελλας του μοτο, στο σεμιναριο του ανεμου για οδηγηση στο βρεγμενο, για οσους θυμουνται.

Καλυτερα λοιπον να μαθουμε πως να αποφευγουμε τις πτωσεις γιατι απαξ και επεσες, πολλα μπορει να πανε στραβα.

Καλο θα ηταν επισης καποιος (αν προλαβω θα το κανω εγω το βραδυ), να ανοιξει ενα τοπικ με θεμα πως να μαθουμε να συμβιωνουμε με τις μοτο μας, και πως να "πειραματιζομαστε" τον πρωτο καιρο ακινδυνα, με τα φρενα το γκαζι και το στησιμο της.

Ειναι παρα πολλοι που οδηγουν χρονια την ιδια μηχανη και δεν εχουν δοκιμασει ποτε εστω και με 10 χλμ να μπλοκαρουν τα φρενα της, και οταν ερχεται η κακια στιγμη πιανονται στον υπνο.

Το εχω δει με τα ιδια μου τα ματια να συμβαινει σε φιλο μου.

KaTaNaS
23/02/2005, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
και δεν εχουν δοκιμασει ποτε εστω και με 10 χλμ να μπλοκαρουν τα φρενα της, και οταν ερχεται η κακια στιγμη πιανονται στον υπνο.

.


file giwrgo stis skepseis mou hrthes!


oso perissotero skeptomai ayto pou mou synebei thn kyriakh kai stokara pisw apo ton gero, to apodidw sto gegonos oti den eixa mathei kai den exw mathei akoma bebaiws to mhxnaki kala,


dhladh ta frena tou, thn symperifora toy ( to kyriolektiko gonatisma).


isws kai an eimoun me th souzi pou thn jerw pleon kala na mhn synebaine to asxhmo apotelesma.


dikio exeis peri twn dokimastikwn.


kai oxi mono mia fora alla poly syxna!

wste na perna sto yposeinhdhto kai na bgei aythormhta
otan xreiastei!

Grizoulhs
24/02/2005, 01:39
Egw oses fores exw pesi me Dt apo almata sinithos epefta me tin plati den katalabena tpt akoma k se petres
afina elefthero to soma mou

exw akousi poles periptosis k logika iparxi apantisi sta atiximata
ta opoia poli den katalabenoun tpt
peripleke o ekgefalos k i idiotites...tha sas to analiso epomeni fora:)

Julius
24/02/2005, 08:08
Pistevo oti to kyriotero einai na mhn xaseis ton elegxo ton gragmaton kata thn ptosh, na mporeseis na mineis psixremos apo thn stigmh poy paei na ginei (kai ean telika thn tsimphseis) mexrh thn stigmh poy tha stamatiseis.

ean exeis thn psixremia sou kai mporeis na leitoyrgeis oxi me ton enstikto alla me sxetikh logikh kai katagereis na mineis xalaros.... exei poly ligoteres pithanothtas na xtypiseis

dystixos auto einai kati poy mathenete mono sthn praksh. To kalytero sxolio toympas einai mono to enduro........ xamiles-mesees taxytites sxetika me anapantexes synanthseis (kormoi, nerofagomata, xasimata klp) etsi matheneis se mideniko xrono na skeftese "ti symveneis tora" "pos thn skapoularoyume" "poy peftoume malakotera" "pou na ksefortothoume to mixanaki gia na mhn to fame kolaro" kai ola auta se asfales perivalon (xoris autokinita apo to antitheto) kai me full prostateytika.

Pragmatika den mporo na skefto allo tropo pou tha mporouse enas anavaths na kanei ekmathish toumpas (mia kai to theoritiko einai eykolo na to matheis polyyy diskolo na to efarmoseis)

φατα μουτρα
24/02/2005, 08:17
Μετά απο ενδελεχή μελέτη της φυσιολογίας των πτώσεων και προσωπική εμπειρία τουλάχιστον 50!! τουμπών, σαβουρδών, χυμών ,καπακιών κλπ έχω να πώ πώς τη μοναδική φορά που χτύπησα σοβαρά (έβγαλα και έσπασα τόν ώμο μου) προσπάθησα να βάλω αντίσταση με το χέρι μου.Οσες φορές άφησα τα πράγματα να εξελιχθούν ομαλά εκτός απο εκδορές δεν έπαθα τίποτα σοβαρότερο. Βέβαια είμαι τυχερός γιατι δέν έχω χτυπήσει ποτέ σταθερό αντικέιμενο ούτε και αμάξι (μπρρρρρρρ)
Αυτά..........................................

AFTER
24/02/2005, 08:28
Παιδια ειναι απλο.

Οταν προσπαθουμε να αντιδρασουμε,χρησιμοποιουμε τους μυς
Οταν χρησιμοποιουμε τους μυς,αυτοι σφιγκουν
Οταν ειναι σφικτοι και δεχθουν μεγαλο κραδασμο(πεσιμο),τοτε γινεται αυτο που λεμε ''θλαση μυων''

Οποτε πρεπει να ειμαστε οσο πιο χαλαροι γινεται.

Βεβαια οπως ειπε και ο ''φατα μουτρα'',ολα αυτα ισχυουν σε πτωσεις/σαβουρδες!

SF
24/02/2005, 08:31
Όπως είπε και ο Λίτλ Τζόν, το θέμα είναι να μη λυπηθείς τη μηχανή και προσπαθείς να κρατηθείς πάνω, ή (νωρίτερα) να προσπαθήσεις να σώσεις αυτό που δε σώζεται... Απο εκεί και πέρα, στο ελληνικό τοπίο τα πράγματα είναι ούτως ή άλλως πανδύσκολα. Ο γκρεμός θα σε πάρει? Η μπαριέρα θα σε κάνει φέτες? Το φορτηγό από την άλλη θα σε λιώσει? Ο συνάδελφος που σου έχει κολλήσει από πίσω θα σε πατήσει?...

Θα μου πεις, καλή η θεωρία, αλλά εμπειρία κομάτι δύσκολο. Και υπάρχει και μια διαφορά: πέφτεις με το εντουράκι ή πέφτεις με το XXXRRR? Όλοι όσοι γνωρίζω που έχουν "πέσει άπειρες φορες", μιλάνε πάντα για κάποιο μικρό, απο αυτά που δεν παθαίνουν τίποτα, και που φυσικά με τα λίγα χαω που μαζεύουν, <προστατεύουν> τον αναβάτη. "Απειρα" πεσίματα από supersport δεν έχω ακούσει! Eκεί είναι τα "λεφτά" (και τα λεφτά), αλλά εκεί δεν υπάρχει εμπειρία... Μόνο η ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ της στιγμής...



---
Προσέχουμε για να τρέχουμε!

Tigas
24/02/2005, 08:38
ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΣ ΚΤΛ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
ΕΓΩ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΛΗ ΤΟΥΜΠΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΟΔΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΒΡΑΧΙΑ.
Η ΠΡΩΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΑΞΑ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΡΙΨΕΙ.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΡΑΙΣΜΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΟΥΠΙΕ ΚΑΙ ΘΛΑΣΗ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΧΕΡΙ.
ΤΠ ΣΠΑΣΙΜΟ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-15 ΚΙΛΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΡΙ, ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ

GST
24/02/2005, 08:47
ολα στη θεωρια καλα ειναι ...το θεμα ειναι οτι οταν ερθει το κακο ερχετε σε δευτερολεπτα και ο εγκεφαλος δεν προλαβενει να επεξεργαστει τις καταστασεις οποτε τις περισσοτερες φορες αντιδρας ενστικτωδως .....στο εντουρο που λεει και ο jul τα πραγματα ειναι πιο ελεγχομενα και οι ταχυτητες μικροτερες....τωρα για το δρομο το θεμα ειναι η εξασκηση και η εξασκηση και η βελτιωση μας σε θεματα τσαρουχωματος του μπροστινου (οπου εκει την πατανε οι περισσοτεροι).......θελει πολυ συγκεντρωση η οδηγηση και ναι το κορμι μπορει να ειναι χαλαρο πλην των ποδιων ..το μυαλο ομως πρεπει να ειναι στη τσιτα συνεχεια ....1 δευτερολεπτο να χασεις την συγκεντρωση σου μπορει να σε φερει σε δυσκολες καταστασεις οταν οι ταχυτητες μεγαλωνουν...........
οσο για την αρχικη ερωτηση ...ναι παλιοτερα το σκεφτομουνα ...μετα απο αρκετες σουπες ..καταλαβα οτι η αυτοπεποιθηση δεν εχει να κανει με το αν οδηγας σωστα η οχι....


εγω εχω να θεσω το εξης ερωτημα και πεστε μου κατα ποσο συμφωνητε η οχι στη παρακατω φραση


¨΄για να μαθεις τα ορια σου ..πρεπει καποια στιγμη να τα περασεις΄΄


και εδω κολλανε και τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης:wave2:

Julius
24/02/2005, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ολα στη θεωρια καλα ειναι ...το θεμα ειναι οτι οταν ερθει το κακο ερχετε σε δευτερολεπτα και ο εγκεφαλος δεν προλαβενει να επεξεργαστει τις καταστασεις οποτε τις περισσοτερες φορες αντιδρας ενστικτωδως .....στο εντουρο που λεει και ο jul τα πραγματα ειναι πιο ελεγχομενα και οι ταχυτητες μικροτερες....τωρα για το δρομο το θεμα ειναι η εξασκηση και η εξασκηση και η βελτιωση μας σε θεματα τσαρουχωματος του μπροστινου (οπου εκει την πατανε οι περισσοτεροι).......θελει πολυ συγκεντρωση η οδηγηση και ναι το κορμι μπορει να ειναι χαλαρο πλην των ποδιων ..το μυαλο ομως πρεπει να ειναι στη τσιτα συνεχεια ....1 δευτερολεπτο να χασεις την συγκεντρωση σου μπορει να σε φερει σε δυσκολες καταστασεις οταν οι ταχυτητες μεγαλωνουν...........
οσο για την αρχικη ερωτηση ...ναι παλιοτερα το σκεφτομουνα ...μετα απο αρκετες σουπες ..καταλαβα οτι η αυτοπεποιθηση δεν εχει να κανει με το αν οδηγας σωστα η οχι....


εγω εχω να θεσω το εξης ερωτημα και πεστε μου κατα ποσο συμφωνητε η οχι στη παρακατω φραση


¨΄για να μαθεις τα ορια σου ..πρεπει καποια στιγμη να τα περασεις΄΄


και εδω κολλανε και τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης:wave2:



Opa!!!! mperdeftikame!

Ego auto pou egrapsa eitane......

gia thn diarkia tis ptoshs kai pos mporeis na prostateyseis ton eayto sou kalytera exontas pliri epignosh toy tropou pou antidras kai kratontas thn psixremia sou

kai oxi gia thn apofygh tis ptoshs kai ton kalytero elegxo ths motosykletas

GST
24/02/2005, 09:17
δεν πειραζει ρε...και τα 2 χρησιμα ειναι...γιατι το ενα φερνει το αλλο
:lol: :wave2:

Nik0s
24/02/2005, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST


εγω εχω να θεσω το εξης ερωτημα και πεστε μου κατα ποσο συμφωνητε η οχι στη παρακατω φραση


¨΄για να μαθεις τα ορια σου ..πρεπει καποια στιγμη να τα περασεις΄΄


και εδω κολλανε και τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης:wave2:


Το να περνάς τα όρια σου σε κάτι που μπορεί να αποβεί τόσο επικίνδυνο και μοιραίο νομίζω, είναι ανόητο....

Άλλο να σπρώχνεις τα όρια σου σε κάτι που ναι μεν ρισκάρεις αλλά δεν παίζεις με την ακεραιότητά σου ή τη ζωή σου! Το καλό είναι να ΞΕΡΕΙΣ που είναι τα όρια σου και να μην τα περνάς.

Θα μου πεις, πως θα βρω τα όρια μου αν δεν τα περάσω καμιά φορά! Αυτός που μας έφτιαξε, όποιος κι αν έιναι αυτός, είχε λόγο που μας προίκισε με τον φόβο ! Γιατί ακριβώς αυτή είναι η λειτουργία του ! Να μας προστατεύει - και όχι να μας μαγκεύει ! Φανταστείτε να ήμασταν σαν είδος "'αφοβοι".... δεν θα είχε μείνει κανείς!

Σε κάθε περίπτωση, η άποψη μου είναι οτι αν είναι να περάσεις τα όρια σου, τουλάχιστον να το κάνεις κάτω από απολύτως ελεγχόμενες καταστάσεις !!!!

Λένε βέβαια... "Ότι δε με σκοτώνει με κάνει δυνατότερο"

:wave2: :wave2:

GST
24/02/2005, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ngaxrv750
Το να περνάς τα όρια σου σε κάτι που μπορεί να αποβεί τόσο επικίνδυνο και μοιραίο νομίζω, είναι ανόητο....

Άλλο να σπρώχνεις τα όρια σου σε κάτι που ναι μεν ρισκάρεις αλλά δεν παίζεις με την ακεραιότητά σου ή τη ζωή σου! Το καλό είναι να ΞΕΡΕΙΣ που είναι τα όρια σου και να μην τα περνάς.

Θα μου πεις, πως θα βρω τα όρια μου αν δεν τα περάσω καμιά φορά! Αυτός που μας έφτιαξε, όποιος κι αν έιναι αυτός, είχε λόγο που μας προίκισε με τον φόβο ! Γιατί ακριβώς αυτή είναι η λειτουργία του ! Να μας προστατεύει - και όχι να μας μαγκεύει ! Φανταστείτε να ήμασταν σαν είδος "'αφοβοι".... δεν θα είχε μείνει κανείς!

Σε κάθε περίπτωση, η άποψη μου είναι οτι αν είναι να περάσεις τα όρια σου, τουλάχιστον να το κάνεις κάτω από απολύτως ελεγχόμενες καταστάσεις !!!!

Λένε βέβαια... "Ότι δε με σκοτώνει με κάνει δυνατότερο"

:wave2: :wave2:

συμφωνω απολυτα σε οσα λες ...σκεφτομαστε το ιδιο ....θελω να καταληξω οτι ναι στα μαθηματα για να δεις καποια πραγματα ομως μην τα μπερδευουμε με τους δρομους ....απλα γιατι εκει τα ορια ειναι διαφορετικα.....:wave2:

Nik0s
24/02/2005, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
συμφωνω απολυτα σε οσα λες ...σκεφτομαστε το ιδιο ....θελω να καταληξω οτι ναι στα μαθηματα για να δεις καποια πραγματα ομως μην τα μπερδευουμε με τους δρομους ....απλα γιατι εκει τα ορια ειναι διαφορετικα.....:wave2:



Να φανταστείς, ο πατέρας μου μικρός έτρεχε σε ραλλύ, με μερικές διακρίσεις κιόλας. Είχε περάσει από πολλά, όπως Ακρόπολις κτλ.

Όταν είχα αρχίσει να μαθαίνω να οδηγώ κουτί, με είχε πάρει σε κάτι αλάνες και μου έδειχνε τις ακραίες συνθήκες οδήγησης και είχα πάθει πλάκα. Όταν μπαίνει στην πόλη όμως.. είναι να τον βρίζεις ! Τέτοια ηρεμία και ψυχραιμία δεν έχω ξαναδεί σε οδηγό....


:wave2:

devil's animal
24/02/2005, 12:45
να πω και εγω την μικρη μου εμπειρια (που ελπιζω να μην μεγαλωσει πολυ...........):blush:


οταν πεφτω γινομαι σαν μπαλα.............

μαζευω γονατα στην κοιλια και τα χερια τα βαζω πανω απο το κεφαλι με προεξεχοντες (οχι πολυ) τους αγκωνες.........


δεν ξερω αν ειναι σωστο..................

απλα το κανω ενστικτωδως (απο το kickboxing)


οταν δεχεσαι επιθεση..............προφυλασσεις κεφαλι με τα χερια και ανεβαζεις το ενα ποδι ψηλα για να προφυλαξεις πλευρα και κοιλια............οποτε ο αλλος πεφτει σε αγκωνες και γονατο.........


παντως μεχρι στιγμης (εκτος απο γδαρσιματα)ευτυχως ουτε σπασιμο, παντα με λιγα χιλιομετρα <50..

AFTER
24/02/2005, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
να πω και εγω την μικρη μου εμπειρια (που ελπιζω να μην μεγαλωσει πολυ...........):blush:


οταν πεφτω γινομαι σαν μπαλα.............

μαζευω γονατα στην κοιλια και τα χερια τα βαζω πανω απο το κεφαλι με προεξεχοντες (οχι πολυ) τους αγκωνες.........


δεν ξερω αν ειναι σωστο..................

απλα το κανω ενστικτωδως (απο το kickboxing)


οταν δεχεσαι επιθεση..............προφυλασσεις κεφαλι με τα χερια και ανεβαζεις το ενα ποδι ψηλα για να προφυλαξεις πλευρα και κοιλια............οποτε ο αλλος πεφτει σε αγκωνες και γονατο.........


παντως μεχρι στιγμης (εκτος απο γδαρσιματα)ευτυχως ουτε σπασιμο, παντα με λιγα χιλιομετρα <50..

Ομως ετσι ειναι εκτεθιμενη η σπονδυλικη στηλη....

sniper
24/02/2005, 13:47
Απλά να πω ότι αν φύγεις με, ας πούμε, 100+ τότε καμμιά πιρουέτα ή άλλη καλιτεχνική φιγούρα δεν είναι δυνατή γιατί φεύγεις με τόσα g και τόσο γρήγορα που ούτε να σκεφτείς δεν προλαβαίνεις....


:smokin:

DoctorS
24/02/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Απλά να πω ότι αν φύγεις με, ας πούμε, 100+ τότε καμμιά πιρουέτα ή άλλη καλιτεχνική φιγούρα δεν είναι δυνατή γιατί φεύγεις με τόσα g και τόσο γρήγορα που ούτε να σκεφτείς δεν προλαβαίνεις....


:smokin:

το σωστότερο απ'όλα!!!!νομίζω!!

όχι ότι το'χω πάθει!!!πτου πτου πτου!!

μακρυά απο μας!!!!

Tigas
24/02/2005, 13:59
TO ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.
ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΑ ΝΤΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΡΝΕΣΑΙ ΟΚ ΘΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΛΜ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΠΑΝΩ.
ΑΜΑ ΒΡΕΙΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΠΛΑ ΤΗ ΓΑΜΗΣΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΟΠΛΙΑ.
ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΦΟΡΑΓΑ ΚΑΙ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΤΕΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΦΟΡΑΓΑ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ARAI ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΓΔΑΡΜΕΝΟ
ΕΝΩ ΜΕ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΥΤΕ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΑ.
ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΤΕΣ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΦΟΡΟΥΣΑ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΠΑΣΙΜΟ.
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΖΥΤΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΜΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΜΠΟΣΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ

CREμμυδια
26/02/2005, 00:23
το θεμα ειναι να μπορεις να εχεις τον απολυτο χειρισμο ωστε να καταφερεις να αποφυγεις την σαβουρδα........ονειρα γλυκα.

προσωπικα απο της τουμπες που εχω φαει οι πιο πολλες ειχαν να κανουν με δικη μου απροσεξια -δεν ειχα τον νου μου,λαθος χειρισμος,κακος υπολογισμος

σε ολες της περιπτωσεις ομως με εσωσαν απο τραυματισμο το μπουφαν,κρανος και γαντια γιατι μετα απλα σηκωνομουν και ξεσκονιζομουν....ωραια πραγματα.

ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ
σε ασφαλτινο,στενο, εγκαταλελειμμενο δρομο με πολλες στροφες στις οποιες στις ακρες ειχε αμμο και με αρκετα χιλιομετρακια εμπαινα στις στροφες παριστανοντας τον ροσι σε εκδοση ΤΤR
και ηταν πολυ ωραια η φαση

ομως σε καποια στροφη πατησα το χωμα και σε κλασματα δευτερολεπτων μου γυρισε το μηχανακι και βρεθηκε το μηχανακι μαζι με εμενα μεσα στο χαντακι με εξαιρεση το κεφαλι μου που κοπανησε στην ακρη του δρομου

χωρις κρανος δεν θα ειχα σιγουρα δοντια και για το σαγονι μαζι με την γλωσσα δεν ειμαι σιγουρος

χωρις μπουφαν θα με ειχαν καταξεσκισει οι θαμνοι

χωρις γαντια θα εβγαζα χαλικια απο τα χερια μου

ολα εγιναν πολυ γρηγορα δεν προλαβα ουτε να ανοιγοκλεισω τα ματια μου
δεν προλαβα να καταλαβω τι εγινε

εκει δεν υπαρχει καμια τεχνικη αποφυγης τραυματισμου μονο στερνη μου γνωση που ερχεται πακετο με το "μα τι μλκας ειμαι;"
κι ομως δεν συνηθιζω να ειμαι τοσο απροσεκτος ισα ισα.

ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ΚΑΙ ΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΣ
καλοκαιρακι τρελη ζεστη αφησα το μπουφαν και τα γαντια στην ντουλαπα για να μην ζοριστο απο τον ηλιο και βγαινω για καφε

σε μονοδρομο φαρδυ σαν αεροδρομιο εχω μπροστα μου ενα yugo που πηγαινει στην μεση του δρομου με 50 χιλιομετρα περιπου

αναβω φλας και κανω προσπεραση απο αριστερα και μολις φτανω σε σημειο οπου το γονατο μου ειναι στον προφυλακτηρα του αυτοκινητου κανει ο τυπος μια αποτομη κινηση με το τιμονι για να στριψει αριστερα (χωρις να εχει βγαλει φλας και φυσικα χωρις να κοψει καθολου ταχυτητα) και πεφτει επανω μου

εγινα πυραυλος και εσκασα κατω σαν σαπια ντοματα και συρθηκα ελαχιστα μετρα ενω η μηχανη αρχισε να φλερταρει με τα παρκαρισμενα αυτοκινητα

εγινα σαν καμενο σουβλακι και συρθηκα ελαχιστα μετρα.

στην προσπαθεια μου να μην ζεσταθω καηκα ζωντανος.

επειδη η ασχημη ειναι κατι που μπορει να συμβει οποιαδηποτε στιγμη πρεπει να συμπεριφερομαστε λες και εχουμε προαισθημα οτι θα γινει κατι ασχημο και σε συνδιασμο με το καταλληλο ντυσιμο ισως να την βγαλουμε κι αυτη την χρονια.

προσωπικα οταν με πιανει ο αυνανισμος σκεφτομαι οτι αν τουμπαρω θα γινω σκατα και την ταλαιπωρια που θα τραβηξω μετα και ξενερωνω με αποτελεσμα να ερθω στα ισα μου και να σταματησω να ρισκαρω χωρις λογο.


ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΣ ΚΤΛ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.κι εγω συμφωνω σε αυτο

Spazz
26/02/2005, 12:55
βασικα εγω μια φορα εχω πεσει στην ασφαλτο απο highsiding που βρηκε αποτομα μου εριξε σφαλιαρα και με πεταξε απο την αλλη.δεν προλαβα να αντιδρασω καπως συγκεκριμενα ......βρεθηκα πολυ γρηγορα κατω.


στο χωμα που εχω φαει πανω απο50 τουμπες ξερω πως να πεφτω.ενταξει πολλες φορες δεν προλαβαινω να αντιδρασω και αφηνομαι.........οπως προχθες :lol: αλλα τις αλλες φορες φαιρνω επιτηδες κωλοτουμπες για να μην σκαλωσω πουθενα και γενικοτερα για να μην υπαρχει τριβη.καταλαβατε τελος παντων γιατι φαιρνω επιτηδες κωλοτουμπες.σαν τους Ninjα που πηδανε απο ψηλα και κουλουριαζονται επιτηδες.σκεψου να σταματαγαν εκει!αχαχαχ :look:

stefanos
26/02/2005, 15:56
Λοιπόν τα όρια δεν τα βρίσκουμε σε δρόμους.
Προσπαθούμε να το κάνουμε κάπου απόμερα και ακύνδυνα.
Σε πίστα ίσως.
Στο βουνό καλύτερα.
Είναι ηλίθιο να σκοτωθείς ψάχνοντας τα "όρια".
Και επειδή θα βρεθείτε και κάποτε απέναντι σε κανα αυτοκίνητο όπως εγω, προσπαθήστε να φρενάρετε να στρίψεται να αποφύγεται αλλά πρός θεού μην πέσεται πρίν χτυπήσεται το αυτοκίνητο.
Το να σφηνώσεις κάτω απο τον μαλάκα που βγήκε απο το στενό είναι λάθος και πονάει.
Εχω κάνει μπάλα διάφορα μηχανάκια πάνω σε αυτοκίνητα και μέχρι τώρα δούλεψε.
Βέβαια πάντα πάω σαν κότα μέσα στην πόλη αλλά και έτσι όταν κάνεις καμιά 100αρα χιλ στην πόλη την μέρα τόσα χρόνια κάπου θα σου την κάτσει.

gmakris
26/02/2005, 15:58
Καποιοι χωματεροι μου εχου πει οτι προπονουνται για πτωσεις σε στρωμα......

Καλη ιδεα δεν νομιζετε?

stefanos
26/02/2005, 18:09
Οχι μια καλή ιδέα είναι να πάρετε όλοι απο ένα 125 δίχρονο ΜΧ και να ξαμοληθείτε στα χώματα.
Θα μάθετε να πέφτετε ΣΙΓΟΥΡΑ.

CREμμυδια
27/02/2005, 01:27
Και επειδή θα βρεθείτε και κάποτε απέναντι σε κανα αυτοκίνητο όπως εγω, προσπαθήστε να φρενάρετε να στρίψεται να αποφύγεται αλλά πρός θεού μην πέσεται πρίν χτυπήσεται το αυτοκίνητο.

αυτο ειναι πολυ σωστο οπως και να το δεις

πρωτα πρωτα αν φρεναρεις μεχρι να πεσεις πανω στο αυτοκινητο (κουφια η ωρα,φτου κακα) θα εχεις κοψει αρκετα χιλιομετρακια

ενω πεσμενη κατω θα γινει πυραυλος

μετα

αν την πεταξεις κατω αυτη θα φυγει και δεν ξερουμε αν θα συνεχισει ευθεια ή αν θα ανεβει σε κανενα πεζοδρομιο και δεν το θελουμε αυτο υπαρχουν και ανθρωποι τριγυρω.

καπου διαβαζα οτι δεν πρεπει να πεφτεις αλλα να φρεναρεις μεχρι τελους.

και στο κατω κατω δεν φτανει που μας πεταγεται καποιος ειναι αναγκη να μπαινουμε και κατω απο το αμαξι του για να του αλλαξουμε λαδια;

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
27/02/2005, 07:23
εγω αυτο που εμαθα απο τα μαθηματα του καλιφορνια ειναι οχι το πως να πεφτης.. αλλα πως να αντηδρας σωστα για να προλαβενης την δυσκολη στιγμη, και αν σου σιμβη το πως να αντηδρασεις για να το σωσης και να μην πεσεις.
αν μαθεις αυτα τα πραγματα τοτε η πιθανοτητα για πτωση ειναι μικρη. ακομα και πως μπωριες να αντηδρασεις να γλητωσεις εμαθα. απλα γιατι εκει με 2-3 συμβουλες και υποδηξεις μαθενεις να <<διαβαζεις>> τον δρομο και να προλαβενεις ακομα και το να σου πεταχτη ο παππους στην εθνηκη ενω πας με 200.
καποια απο τα παιδια που εχουν ερθη στης συναντησεις μας που καναμε και ακουσαν καποια πραγματα απο εμας που εχουμε κανει τα μαθηματα εχουν βελτιωθη.
οσοι παντως εχουν την οικονομικη δινατοτητα να πανε στο καλιφορνια η στο 0300 μην το σκευτονται πολυ. αξηζουν τα λευτα τους μεχρη τελευταιο σεντς...

χαμομιλης
27/02/2005, 12:25
Ολα καλα, ολα ωραια και σκεψη παντα θετικη!Το κακο ειναι οτι σκεφτομαστε τα αγαπημανα μας σιδερα πρωτα και μετα τα κοκκαλα μας. Καλα χιλιομετρα να εχουμε και παντα γεροί για αλλα τοσα.

interest
27/02/2005, 12:44
Αδέρφια,
χτές βράδι έβαλα αγγελία οτι πουλάω τη μηχανή μου.
Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας βόλτα, με 120, πίσω κλατάρισμα!
Κωλιές, δεξιά αριστερά, ψυχραιμία, σταθερό τιμόνι, ελάχιστο φρένο, μαλακό κατέβασμα. Αλώβητος. Ενας Χιουντάι πίσω μου κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό από τον τρόπο που το κράτησα.
Έχουν περάσει τέσσερις ώρες και ακόμα είμαι ...κάτασπρος.
Δεν θέλει να με αποχωριστεί, η ρουφιάνα, και προτιμάει να πάμε μαζί στα θυμαράκια.
Αλλά ...θα την πουλήσω και ας την αγαπώ.

free rider
27/02/2005, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
και να προλαβενεις ακομα και το να σου πεταχτη ο παππους στην εθνηκη ενω πας με 200.



τώρα είναι λίγο υπερβολικό νομίζω αυτό ρε Γιώργο...

αμα κατσει τέτοιο σκηνικό και πάς για μετωπική καλύτερα να φύγεις απο πάνω και να πετάξεις τώρα για την προσγείωση βλέπουμε αλλά με την διακοσάρα στο μοτέρ δεν προλαβαίνεις πολλά...

έτσι πιστεύω δηλ..
δεν είναι απαράιτητα και σίγουρο..

τουλάχιστον δεν το έχω δοκιμάσει...

τελος πάντων δεν έχω τόσο γρήγορη γεωμετία...


:wave2: :wave2:

Xlitos
27/02/2005, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ο γκρεμός θα σε πάρει? Η μπαριέρα θα σε κάνει φέτες? Το φορτηγό από την άλλη θα σε λιώσει? Ο συνάδελφος που σου έχει κολλήσει από πίσω θα σε πατήσει?...


Ρε φίλε...ήμαρτον... :nono:

CREμμυδια
28/02/2005, 00:07
απο την στιγμη που δεν νοιαζονται τι γινεται εξω απο το αυτοκινητο ουτε με βουντου δεν γλυτωνεις.

απο την στιγμη που καποιοι διασκεδαζουν παρα πολυ οταν βρεχει γιατι τοτε μπορουν να προσπερασουν καποιον αμοιρο δικυκλιστη ο οποιος προσεχει να μην φαει καμια γλυστρα και να τον λουζουν στην κυριολεξια με τεραστιες ποσοτητες νερου αρχιζεις να αναρωτιεσαι για της επιλογες σου.

απο την στιγμη που οι καθρεφτες του αυτοκινητου ειναι για να κοιτανε μερικοι/ες αν εχουν τριχες στην μυτη ή για να βαζουν κραγιον σε κανει να αναρωτιεσαι σε τι κοινωνια ζεις.

απο την στιγμη που κανενας οδηγος αυτοκινητου (με ελαχιστες εξαιρεσεις) δεν μπορει να υπολογισει την ταχυτητα της μηχανης που ερχεται και απο την στιγμη που κανενας οδηγος αυτοκινητου δεν μπορει να βαλει στην κουτρα του οτι δεν χρειαζεται να ακουμπησεις καποιον με το αυτοκινητο του για να πεσει αλλα μονο με τον πανικο που θα προκαλεσει μπορει να σκοτωσει καποιον επειδη θα τον πανικοβαλει αναγκαζεσαι πολυ απλα να κανεις τον σταυρο σου και να αφεθειςι στον φυλακα αγγελο σου που ισως εκεινη την μερα να εχειι ρεπο.

ρε μηπως να παρω μπουλντοζα; μου ειπαν οτι παει καλα στο χωμα.

CREμμυδια
28/02/2005, 00:17
Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας βόλτα, με 120, πίσω κλατάρισμα!
Κωλιές, δεξιά αριστερά, ψυχραιμία, σταθερό τιμόνι, ελάχιστο φρένο, μαλακό κατέβασμα. Αλώβητος.
πω!! πω!! πω!! πω!!

το εχω ζησει κι εγω αυτο αλλα οχι απο κλαταρισμα αλλα απο σπασμενο σασμαν με 140 - 150 χιλιομετρα και πηγα για λιγο στον αλλο κοσμο να παρω τσιγαρα και γυρισα

ειλικρινα δεν ξερω γιατι δεν επεσα αλλα ξερω οτι μου εγινε τετραγωνο το λαστιχο και η καρδια μου εσκισε το μπουφαν και πεταχτηκε εξω και με εναν ελιγμο μπηκε απο το μπατζακι,ανεβηκε στο στηθος και παλι μεσα...αργησα να παω και στην δουλεια....και ηταν η πρωτη φορα που χαρηκα που πηγα στην δουλεια.

interest
01/03/2005, 22:08
...δεν ξέρουν να οδηγούν. Όλοι δεν νοιάζονται γιά τον δικυκλιστή. Αυτό πρέπει να θεωρεί οτι ισχύει, ο κάθε σωστός αναβάτης. Όχι γιατί πραγματικά έτσι είναι (γιατί δεν είναι έτσι) αλλά γιατί αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να οργανώνεις σωστά τον τρόπο που οδηγείς. Πρέπει να θεωρείς δεδομένο οτι ο "άλλος" θα κάνει αυτό που δεν πρέπει να κάνει. Μόνο έτσι εσύ θα είσαι έτοιμος π ά ν τ α γιά το χειρότερο ενδεχόμενο. Το μάτι σου και το μυαλό σου πρέπει να είναι προσηλωμένα στην επόμενη φάση όχι στην τρέχουσα. Αυτή είναι η πραγματικά και θετικά επιθετική οδήγηση. Που δεν πρέπει να την συγχέουμε με την προκλητική οδήγηση.
Εκμεταλλεύομαι τις δυνατότητες του δικύκλου μου ανάλογα με τις συνθήκες που επικρατούν. Αυτός που κάνει σούζες ανάμεσα στα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα, είναι χειρότερος από τον ταρίφα που ψαρεύει πελάτη πάνω από το πτώμα της μοτοσυκλέτας που έρχεται από δεξιά. Αυτός που δεν έχει επίγνωση οτι το δίλυκλο είναι πάντα σε δυσμενέστερη θέση έναντι του αυτοκινήτου, αργά ή γρήγορα θα είναι σε τέτοια θέση που δεν θα προλάβει να εκτιμήσει αν έφταιγε αυτός ή ο άλλος. Ανάσκελα Τι νόημα θα έχει, άλλωστε, να ψάχνεις να βρείς ποιός φταίει όταν είσαι "κάτω". Ένα ερώτημα αξίζει να απαντάμε: Μπορούσα να το αποφύγω;

wolfman13
02/03/2005, 19:15
στπ θεμα της τουμπας καλο στη σηζητησει ειναι να μπει και ο kosdros που ειναι και δασκαλος στο θεμα!αλλα του εχω παρει τα πρωτια εδω και λιγους μηνες.απο της πολλες σαβουρες που εχω φει εχω μαθει το εξης..στο χωμα μαθενεις να πεφτεις και να μην χτυπας παντα αφηνεις το σωμα σου ελευθερο ποτε με κλειστα ματια για να ελενχεις παντα προς τα που πηγενεις θελει λιγο εξικιοσει αυτο και να μην φοβασε μην χτυπησες πολυ ή λιγο αλλα πως θα γλυτωσεις το μεγιστο χτυπημα.....γιαυτο παντα ματια ανοιχτα και κιταμε οσο μπορουμε ειδικα αν γλυστραμε σε μια κατευθηνση και δεν ξερουμε που θα σκασουμε πανο ετσι γλυτωνουμε πολλες ζημιες στο σωμα μας και ειμαστε και ετιμοι να αντιδρασουμε αν γλυστραμε στο αντιθετο ρευμα..στη τελευτεα σουπα που εφαγα η οπια ηταν και μετωπικη πανο σε ενα καρο απλα προσπαθησα οσο μπορω να κοψω χιλιομετρα πριν σκασο πανω στο αμαξι μετα μουτρα για καλη μου τυχη αυτος ειχε ειδη σταματησει και απλα με κοιταγε ο μαλακας απο τη στιγμη που επεσα πανο του αφησα ελευθερο το πανω μερος του σωματος αλλα εσφιξα οσο μπορουσα τα ποδια μου για να μην φυγω απο τη μηχανη και κανω τον πυλοτο προς το παρπριζ του και το χερετισω απο τη θεση του συνοδηγου.το απιστευτο ειναι οτι δεν χτυπησα στο τρακαρισμα αλλα στο πεσιμο απο τη μηχανη αφου ζαλιστηκα και εκλεισα τα ματια (μεγα λαθος) και επεσα με ολο μου το βαρος στο δεξι μου γονατο και ετσι επαθα και το αιματωμα χωρις ομως να το σπασω και ενα σπασμενο γονατο ειναι πιο σοβαρο απο ενα σπασμενο ποδι!!και επιδει η πιο πολλες σουπες ειναι απο χαμενο προστινο προσπαθιστε να μαθετε οσο μπορειτε σε ελενχομενο περιβαλων πχ ενα αδειανο παρκιν πως αντιδρα το προστινο σας σε χασιμο και εσεις καλυτερο να ψιλο γρατσουνισετε το αγαπημενο σας φερινγκ σε ενα παρκιν μονος παρα με παρεα στο δρομο!!!αυτα!!!