PDA

View Full Version : WR250X vs Ninja 250R vs Monster...



janus
14/10/2008, 09:11
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη πολυτιμη βοήθεια σας. Σε λιγότερο απο ενα μηνα θα εχω το διπλωμα μηχανης στα χέρια μου και θελω αμεσα να παρω μια μηχανη. Επειδη θα ειναι η ΠΡΩΤΗ μου μηχανη θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να καταλληξω....απο μόνος μου εχω επιλέξει 3 μηχανες. Η χρηση για την οποια θα προοριζεται ειναι κυριωσ αστικες και κοντινεσ μετακινησεις. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να βρω μια μηχανη που δε θα με φοβισει, θα με μάθει σωστα πως οδηγειται μια μοτοσυκλετα και δε θα ειναι τοσο αδιαφορη ωστε να τη βαρεθω μεσα στο πρωτο μηνα. Επίσης ΔΕ θα με ενδιεφερε κανενος ειδουσ παπια η σκουτερ καθως δε μου αρεσουν εμφανισιακα.
Απο θέμα χρημάτων μπορώ ΜΑΞ να δωσω τα 6550 του WR250X, ευκολοτερα τα 5 χιλιαρικα ενοσ μεταχειρισμενου μονστερ και ακομα πιο ευκολα τα 4290 του νιντζα. Το θέμα ειναι πως νομιζω πως το μοταρντ στα 250κ.ε ειναι καπως καλυτερο.
Λοιπον σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ εξ'αρχης επειδη το διαβασατε, και περιμενω τις απαντησεις, προτροπες, γνωμες σας....

CIRUS
14/10/2008, 09:23
καλως όρισες :beer: :beer:

εγώ θα σου πρότεινα το μικρό νίντζα 250 για καινούργιο

είναι κουκλάκι

αλλά βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα, οπότε ό,τι και να πάρεις εύχομαι καλορίζικο και να το χαρείς

από εκεί και πέρα υπολόγισε καμοιά 500ρα με 600ρα για μπουφαν, κράνος μπότες γιατι η ζωή μας είναι πολύτιμη :wave2:

janus
14/10/2008, 09:31
προφανώς....επειδή δεν είμαι και μικρος ειμαι 26, και εχοντασς 8 χρονια διπλωμα αυτοκινήτου, ξέρω πως δεν υπαρχει περιπτωση ουτε σταματημενος να ειμαι χωρις να φοραω κράνος. Εχω κανει ενα προυπολογισμό και έχω περιπου 1000 ευρώ για εξοπλισμό τον οποιο θα αγοράσω πριν καν παρω τη μηχανη. Η ζωη μου δεν κοστίζει λιγότερο απο ενα καλό κρανος των 500 ευρω...και σε αυτο ειμαι απόλυτος. Θέλω όμως όσο πιο πολλες γνώμεσ γίνεται προκειμένου να με βοηθήσετε να καταλήξω.

Nefos
14/10/2008, 09:39
Έχω το WR250X κάνα εξάμηνο...μια χαρά μηχανάκι....ιδανικό για την πόλη....ωραία φρένα....άψογες αναρτήσεις....ευκολοδήγητο....το γκάζι του δεν σε τρομάζει....
για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη....

CIRUS
14/10/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από janus
προφανώς....επειδή δεν είμαι και μικρος ειμαι 26, και εχοντασς 8 χρονια διπλωμα αυτοκινήτου, ξέρω πως δεν υπαρχει περιπτωση ουτε σταματημενος να ειμαι χωρις να φοραω κράνος. Εχω κανει ενα προυπολογισμό και έχω περιπου 1000 ευρώ για εξοπλισμό τον οποιο θα αγοράσω πριν καν παρω τη μηχανη. Η ζωη μου δεν κοστίζει λιγότερο απο ενα καλό κρανος των 500 ευρω...και σε αυτο ειμαι απόλυτος. Θέλω όμως όσο πιο πολλες γνώμεσ γίνεται προκειμένου να με βοηθήσετε να καταλήξω.

σωστός ο παίχτης :beer: :beer:

georgis4
14/10/2008, 09:44
Παρε παπακι...:D
(αν δεν θες να φοβασαι λακουβες/γουρνες/λιμνες,γιατι απο ολα εχουν οι ελληνικοι δρομοι,παρε το WRαρακι και θα το ευχαριστηθεις.Το ninjaκι ωραιο αλλα πολυ πλαστικουρα για να πληρωσεις σε περιπτωση μικροπτωσης και δυστηχως παλιας τεχνολογιας μοτερ..)
Δες και αυτο...
http://www.youtube.com/watch?v=YuJXm5fLTcM
:wave2:

janus
14/10/2008, 10:03
Nαι το WR ειναι πιο γρηγορο και σιγουρα θα παιζει ρολο το βαρος....117 νομίζω με γεματο ρεζερβουαρ....αληθεια απο κόστος πως ειναι οι μηχανες αυτες??? απο αξιοπιστία? γιατι δε λέει κανεις τπτ για τη 3η εναλακτικη μου λυση δλδ το Monster???

georgis4
14/10/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από janus
Nαι το WR ειναι πιο γρηγορο και σιγουρα θα παιζει ρολο το βαρος....117 νομίζω με γεματο ρεζερβουαρ....αληθεια απο κόστος πως ειναι οι μηχανες αυτες??? απο αξιοπιστία? γιατι δε λέει κανεις τπτ για τη 3η εναλακτικη μου λυση δλδ το Monster???
Eεεε 128 κιλα ειναι αδειο....κοστος μικρο σαν μονοκυλινδροο και απο αξιοπιστια δεν εχει αναγκη...Πρωτος ελενχος βαλβιδων 42000χλμ!Για το monster δεν εχω αποψη μιας και δεν το ξερω τοσο καλα..

vagXT
14/10/2008, 15:07
Δε λέω ωραίο το 250 της Yamaha αλλά με 6500€ φίλε μου παίρνεις 600άρι καινούργιο

ER-6
BANDIT
XT 660
κλπ

Ότι περιφερειακά και να φοράει την ξέσκισαν τη τιμή..

Οπότε εγώ θα σου πρότεινα το ninja to 250. Πολύ όμορφο, αξιόπιστο και οικονομικό.

Αφού σε παίρνει οικονομικά κοίτα πάντως το καινούργιο το ER6, μπορεί να είσαι νέος οδηγός αλλά είναι εύκολο στην οδήγηση του το ER και καλό σχολείο. Και δεν θα βαρεθείς το γκάζι του εύκολα

AgelosEXP
23/05/2012, 10:54
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη πολυτιμη βοήθεια σας. Σε λιγότερο απο ενα μηνα θα εχω το διπλωμα μηχανης στα χέρια μου και θελω αμεσα να παρω μια μηχανη. Επειδη θα ειναι η ΠΡΩΤΗ μου μηχανη θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να καταλληξω....απο μόνος μου εχω επιλέξει 3 μηχανες. Η χρηση για την οποια θα προοριζεται ειναι κυριωσ αστικες και κοντινεσ μετακινησεις. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να βρω μια μηχανη που δε θα με φοβισει, θα με μάθει σωστα πως οδηγειται μια μοτοσυκλετα και δε θα ειναι τοσο αδιαφορη ωστε να τη βαρεθω μεσα στο πρωτο μηνα. Επίσης ΔΕ θα με ενδιεφερε κανενος ειδουσ παπια η σκουτερ καθως δε μου αρεσουν εμφανισιακα.
Απο θέμα χρημάτων μπορώ ΜΑΞ να δωσω τα 6550 του WR250X, ευκολοτερα τα 5 χιλιαρικα ενοσ μεταχειρισμενου μονστερ και ακομα πιο ευκολα τα 4290 του νιντζα. Το θέμα ειναι πως νομιζω πως το μοταρντ στα 250κ.ε ειναι καπως καλυτερο.
Λοιπον σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ εξ'αρχης επειδη το διαβασατε, και περιμενω τις απαντησεις, προτροπες, γνωμες σας....

Oxi re paideia ti lete?
Katarxas to WR250X pernaei thn Kawasaki Ninja 250r apo ekinhsh eos kai teliki mhn sas pw.
Tora gia 8ema timis. h yamaha ekane to wr250X kai thn fortose polu pragma epanw.
Aytomato Systhma psekasmou, Hlektronika kontrer kai den sumazeuetai. apo ola auta ta kala kai alla polla pou exei auto to teras h wr egine mia malakia pou sthn epoxh mas einai megali malakia. H timis ths einai e3ofreniki. Guro sta 7.500 euro. Katse kala re file. me 9.500 euro 3ereis ti perneis? Husquarna 610 SM i KTM SM sta idia kubika me thn husquarna!!! episeis me 3.000 to ligotero mporeis na breis mexri kai R1, GSXR metaxeirismenes se kaloutsiki katastasi. kala ase me 5-6 xiliarikakia apo antiprosopia me ta service kai peripou kainourgia!h wr 3erw einai erwtas alla sugkrinetai kai tis times WR250X me WR450

AgelosEXP
23/05/2012, 10:56
Δε λέω ωραίο το 250 της Yamaha αλλά με 6500€ φίλε μου παίρνεις 600άρι καινούργιο

ER-6
BANDIT
XT 660
κλπ

Ότι περιφερειακά και να φοράει την ξέσκισαν τη τιμή..

Οπότε εγώ θα σου πρότεινα το ninja to 250. Πολύ όμορφο, αξιόπιστο και οικονομικό.

Αφού σε παίρνει οικονομικά κοίτα πάντως το καινούργιο το ER6, μπορεί να είσαι νέος οδηγός αλλά είναι εύκολο στην οδήγηση του το ER και καλό σχολείο. Και δεν θα βαρεθείς το γκάζι του εύκολα

vagXT: file pisteueis pos mia pistiara einai oti prepei na Ellada? Den nomizw ektos ki an kanei taksidakia.

harris_x
23/05/2012, 11:13
vagXT: file pisteueis pos mia pistiara einai oti prepei na Ellada? Den nomizw ektos ki an kanei taksidakia.
3,5 χρόνια μετά μπορεί να την έχει αλλάξει κιόλας!

BTW γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες
:wave2:

GFawkes
23/05/2012, 11:51
Παρε ενα οποιοδηποτε γυμνο 250-400 για να αποφυγεις τις χαζο-ζημιες απο ψιλοπτωσεις.
Δες CB250,
http://www.bikez.com/pictures/honda/2003/20438_0_1_2_cb%20250_Image%20credits%20-%20cbx%2025%20twister%20-%20Rodrigo%20Mateus%20-%20Brazil.jpg
yamaha ybr
http://3.bp.blogspot.com/_A3ojmzI_jWI/TTfvcBKpCFI/AAAAAAAAAIo/8GOKK7cuPYo/s1600/2009-YBR250-static-08_prv_tcm28-271704.jpg
ή γιατι οχι ενα Guzzi Breva 750-φτηνο και φιλικο.
http://images.motorcycle-usa.com/PhotoGallerys/MotoGuzziBreva.jpg
ola katv apo 4000

harris_x
23/05/2012, 11:57
3,5 χρόνια μετά μπορεί να την έχει αλλάξει κιόλας!
:winka:

GFawkes
23/05/2012, 12:00
XAXAXAXAXA

Σωστος!!!!!

AgelosEXP
23/05/2012, 12:03
Otan les file janus kana metaxeirismeno monster..ti enoeis?
Mporeis na mou steileis kapoio sundesmo apo aggelia i eikona?

harris_x
23/05/2012, 12:07
Otan les file janus kana metaxeirismeno monster..ti enoeis?
Mporeis na mou steileis kapoio sundesmo apo aggelia i eikona?
φίλε μου το θέμα είναι από το 2008, δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει ακόμα η γνώμη μας!

Επίσης σε παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες
:wave2:

GFawkes
23/05/2012, 12:09
Το θεμα εξακολουθει να ειναι επικαιρο ομως.....

;)