PDA

View Full Version : Tdm900 : Remus Titanium Ή Mig Steel???



Thrakiotis
14/10/2008, 15:00
Για 3 χρονια φορουσα στο TDM900 μου τις εξατμισεις της γαλλικης εταιρειας MIG. Ημουν φοβερα ευχαριστημενος. Ωραιο μπασο ηχο οταν ανοιγεις, αλλα ηρεμο και σταθερο οταν κραταμε ιδιες τις στροφες... Ετσι σε ταξιδι δεν σου επερνε τα αυτια, αλλα οταν γουσταρα να τις ακουσω απλα ανοιγα το γκαζι ψιλοαποτομα.
Απο αποδοση, ειχα αλλαξει μηχανη...Τραβουσε απιστευτα (ή οπως τουλαχιστον ηθελα)...
Απο εμφανιση, ουτε κρυο ουτε ζεστη...

Προχτες, παρουσιαστηκε μια ευκαιρια και αγοραζα τις REMUS TITANIUM. Σε μια μικρη βολτα απο το σπιτι στη δουλεια και αντιστροφα διαπιστωσα τα εξης:
1. Υπεροχος ηχος, πιο μπασος, αλλα φανταζομαι οτι ετσι εντονα συνεχιζει και στο ταξιδι...
2. Σουπερ εμφανιση (υποκειμενικο) πλην μια γραντζουνιας που δε με χαλαει...
3. Απο αποδοση...απογοητευτικα!!!!! Πριν τραβουσε οποτε ηθελα...τωρα...:yuck:

Ειμαι σε διλλημα, μιας και εχω βαλει αγγελια να δωσω τις παλιες...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; Τη γνωμη σας και τη βοηθεια σας...


145294

manhunter
14/10/2008, 15:11
βασικο για εμένα είναι η απόδοση
Μπορει ο ήχος να είναι ωραίος και πιο μπάσος, αλλα τι να το κάνεις άμα δεν τραβάει όπως πρίν?
Μηπως θέλει κάποιο ρύθμισμα?
Μηπως κάποια αλλαγή στο μίγμα?

Περίεργο πάντως να παρουσιάζει τέτοια διαφορά

Εντελώς αναφορικά, αυτές που έχεις στην φωτογραφία, δεν μου αρέσουν καθόλου εμφανισιακά

Δοκίμασε την ρύθμιση, μάλλον αυτό θα είναι


:wave2: :wave2: :wave2:

Thrakiotis
14/10/2008, 15:17
remus...


145296

TOLISTOLAROS
14/10/2008, 15:57
Φίλε remus τιτανίου είχα στο SV μου.Άποψή μου όμως ότι στο μηχανάκι σου όπως φαίνεται στη φωτογραφία μου αρέσει πολύ περισσότερο η mig steel,ταιριάζει τρελλά με το χρώμα της μηχανής.

Τώρα για το θέμα απόδοσης εσύ διαλέγεις.Αν γουστάρεις remus φτιάξε το μίγμα,αλλιώς βάλε ξανά τη mig που τραβά καλύτερα ούτως ή άλλως.









































Μπαγάσες, διλλήματα που έχετε...:)

Thrakiotis
14/10/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Μπαγάσες, διλλήματα που έχετε...:)

:)
Φιλε μου δυστυχως ο προβληματισμος ειναι αποτελεσμα του γεγονοτος οτι πρεπει να δωσω ενα ζευγαρι απο τα δυο, γιατι να εχω δυο after market και τις μαμα, ΚΟΣΤΙΖΕΙ...
Εξ'ου και η αγγελια που εχω βαλει..

odt
14/10/2008, 16:35
Εμφανισιακά μου αρέσουν οι mig....:wave2: