PDA

View Full Version : CBF-250 review



Rezeguet
23/02/2005, 20:20
λοιπον θα ακολουθησω τα χναρια των προηγουμενων και θα γραψω ενα cbf 250 review με εντυπωσεις κλπ. Αν θελετε ποσταρετε τις δικες σας εμπειριες και αποψεις. Ξεκιναω.

Λοιπον το μοτορι καταρχας αργησε να ερθει 1,5 μηνα το οποιο με εκνευριζε αρκετα αλλα μολις το καβαλησα μολις πρωτοηρθε και δεν ειχε ουτε λαδια ουτε τιποτε πανω το συγχωρεσα κατευθειαν! Να σημειωσω εδω οτι ειναι η πρωτη μου μηχανη μετα ενα σκουτερακι και οτι ισα ισα κατι ηξερα με τον συμπλεκτη. Λοιπον οταν το οδηγησα σε ερημο δρομακι για να μαθω να το οδηγω μου εκλεισε αρκετες φορες απο συμπλεκτη αλλα μετα πο λιγο το συνυθησα και δεν ειχα προβλημα. Στην αρχη υπηρχε ανασφαλεια πανω της αλλα γρηγορα την εμπιστευτηκα και αισθανομουν πολυ ανετα πανω της.
Ολα αυτα μεχρι που την αφησα μια μερα βαζοντας λαθος το σταντ με αποτελεσμα να πεσει και να...μην παθει τιποτε! Μονο κατι γρατσουνιτσες στα μαρσπιε και στον καθρευτη και τιποτε αλλο. Εκει λιγο ξενερωσα αλλα η αγαπη μου ηταν μεγαλη και συνεχισα να την οδηγαω τακτικα. Πηγα και ταξιδακι 20 χλμ μεχρι την διπλανη πολη με αρκετο στροφιλικι και κακη ασφαλτο αλλα το μοτορι εστριβε διχως προβληματα και εφτασα γρηγορα και απροβληματιστα. Να φανατστειτε ενα innova και ενα crypton με ακολουθουσαν και εφτγασα περιπου 5 λεπτα πριν απο αυτους σε μια διαδρομη 20 λεπτων! Αργοτερα πηγα και αλλα ταξιδια χωρις προβληματα και με μεγαλη ευκολια λογω της ροπης του. Σε αυτην την φαση εκανα μια κοντρα με ενα ΑΧ1 οπου ταπεινωθηκα αλλα αργοτερα μου τονωσε το ηθικο μια κοντρα με κατι φτιαγμενα παπια τα οποια κατατροπωθηκαν :lol: :lol: Τελος παντων λιγο αργοτερα πηρα θαρος με το μοτορι πατησα γκαζι πολυ και ενας εκανε την μαλακια του με το αμαξι και βρεθηκα ξαπλωμενος . Δεν επαθα τιποτε ουτε το μοτορι αλλα μου εγινε μαθημα και δεν ξανακανα μαλακια απο τοτε. Φυσικα συνεχισα να κανω σποραδικα burnouts και εντο στους δρομους της πολης και στα περιξ (ποια περιξ τωρα, μαλακιες ειναι) οπως και επιθυμητα πλαγιασματα σπινιαρισματα σουζιτσες και πλαγιολισθησεις, καθως η μηχανη συγχωρει και επιτρεπει παιχνιδακια στην ασφαλτο. Φρενα εχει πολυ καλα και προοδευτικα αλλα αργουν λιγουλακι να δρασουν και οταν τα λαστιχα ειναι κρυα και το οδοστρωμα βρεγμενο τηνε εχεις γ@μησει αν εισαι και με πολλα χλμ στο κοντερ. Αυτο επαθα και εγω, πως δεν επεσα δεν ξερω. Πηγαινα με αρκετα χλμ στην εθνικη (εθνικη του κωλου ενας φαρδυς δρομος 2 χλμ ειναι) και με βροχη βρηκα φαναρι κοκκινο. Πατησα φρενο και κατεβαζα αργα ταχυτητες και το μοτερι δεν φρεναρε με τιποτα και πολλες φορες εκανε το γνωστο κουνημα του πισινου τροχου δεξια αριστερα και τα γλιστρηματα. Τελικα σωθηκα χωρις να περασω το κοκκινο αλλα με ενα σοκ και ενα καλο μαθημα περι οδηγησης στην βροχη.
Τωρα εχω φτασει 1600 χλμ αισιως διχως αλλα προβληματα απο το τρακαρισμα η τις βροχες, απλα το πρωι θελει το τσοκακι του και το ζεσταμα του. Το γκαζι απολυτα προοδευτικο και καλο, ευχρηστο στην πολη και διχως ξεσπασματα. Δεν εχει πολυ αλλα εχει αρκετο. Η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλη απλα η σελα και η ταπα του ρεζερβουαρ ειναι λιγο φτωχα σε εφαρμογη και να προσεχετε τα λαστιχα και το ταμπουρο του (ρυθμισεις-λειτουργια). Κατα τ'αλλα πολυ καλο με δυνατα φωτα το βραδυ ΠΟΛΥ δυνατη κορνα, πολυ καλη εξατμιση με καλο σχετικα θορυβο που σε αποθεωνει οταν φτασεις στον κοφτη , με εμφανιση που κανει τους αλλους να ζηλευουν.
Ελπιζω ολοι να περνατε καλα με τα cbfακια σας και με οτι αλλο οδηγατε και ναστε παντα προσεχτικοι για να κανετε πολλα και ασφαλη χιλιομετρα! :wave2:





Οποιος θελει ας προσθεσει τα δικα του :smilea:


9236

johnpan
25/02/2005, 13:53
εγώ θέλω να μας πεις πώς κάνεις burnouts σουζιτσες και πλαγιολισθησεις.

Δεν τα καταφέρνω με τη σούζα με τίποτα. Με τη ταχύτητα μέσα? Και με πόσα χλμ? Δώσε λεπτομέριες. Εγώ μπορώ μόνο να τσουλάω με καμια 30άρα, πρώτη μέσα, συμπλέκτη πολλές στροφές, και απότομο άφημα. Αυτό κάνει μια πολύ μικρή σουζίτσα ούτε δέκα μέτρα και πολύ λίγο ύψος, και πέφτει αμέσως. Ισως κλείνω γκάζι χωρίς να το καταλάβω?

Rezeguet
25/02/2005, 19:32
καλα απολο το ρεβιου καταλαβες μονο τις σουζιτσες? ΟΥ ΡΕ!! :lol: :lol:

Παντως τα burnouts ειναι πολυ ευκολα. Καβαλας λιγο τιμονι πατας φουλ μπροστινο ανεβαζεις στροφες αφηνεις συμπλεκτη. Ετσι εχω σκαψει απειρα λουκια σε ολη την πολη οπου εχει χωματα και εχω μαυρισει τους δρομους της πλατειας χεχεχεχε!

Πλαγιολισθησεις ειναι ευκολο η κατεβαζεις ταχυτητα με πολλα χλμ ωστε να παιξει η ροδα και μετα πατας γκαζι πριν την στροφη να πεταξεις και κωλο η πατας πισινο πριν τησ ντροφη στριβεις τον κωλο σου και ακολουθα το μοτορι για να κατεβασεις και να ξαναπατησεις γκαζι στην στροφη.

Σουζιτσα ειν το πιο δυσκολο με διαφορα. Παρε μεγαλο δρομο αδειο. Βγαλε τα πισω μαρσπιε ωστε να μπορεις να τα πατησεις. Καβαλα πιο πισω τον κωλο, βαλε δευτερα με καμποσες στροφουλες πιεσε το τιμονι προς τα κατω να συμπιεστει η αναρτηση και πατα πολυ αποτομο γκαζι πατωντας στα πισω μαρσπιε (αμα μπορεις κατσε και λιγο ορθιος οσο πιο πισω μπορεις, και ετσι με το γκαζι και την αποσυμπιεση της μπροστινης αναρτησης, αν μαλιστα τραβηξεις και το τιμονακι λιγο, θα πρεπει να πετυχεις ενα αξιοπρεπεστατο σουζιλικι. Μην περιμενεις εντουρισια σουζα η αλα ss αλλα με λιγη εξασκιση και σωστο γκαζι μπορεις! Απλα εχει το μοτερ το ''προβλημα'' της απολυτης προοδευτικοτητας στο γκαζι και το σχετικα μικρο νευρο και το κακο γραναζωμα στις πρωτες σχεσεις που στεκονται εμποδιο στην σουζα αλλα με εξασκηση γινεται!

Επισης συνιστω αν βρεις χωμα στη ασφαλτο να κατεβασεις μεχρι 2α η και 1η αν πηγαινεις με λιγα/πολυ λιγα και να πατησεις πολυ αποτομα γκαζι καθως περνας απο τα χωματα για να πεταξεις χαλικια και να σπινιαρεις τον πισινο τροχο! Θα στειλω και φωτο να δεις. (απλα χρειαζομαι προθυμο φωτογραφο)

Zan_Prizol
25/02/2005, 19:57
Και αμα πανω στην σουζα πατας στα πισω μαρσπιε και αρχιζεις να βλεπεις ολους τους αστερισμους???
Ποτε σουζα χωρις ποδοφρενο...

Rezeguet
26/02/2005, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zan_Prizol
Και αμα πανω στην σουζα πατας στα πισω μαρσπιε και αρχιζεις να βλεπεις ολους τους αστερισμους???
Ποτε σουζα χωρις ποδοφρενο...

ok σωστο και αυτο αλλα νομιζεις πως το 250 μπορει να σηκωσει καπακι? Μακαρι να μπορουσε! Ακομα και ετσι με αυτην την τεχνικη ουτε καν πλησιαζει στο να φας καπακι. Ακομα και ο Pfeifer δεν θα μπορουσε να φαει επιτηδες καπακι με αυτο το μοτερ! Παντως οπως και να το κανεις η σουζα ειναι επικινδυνη ΠΑΝΤΑ οποτε και ΠΑΝΤΑ φοραμε κρανος μπουφαν γαντια και οτι αλλο εχουμε!

Zan_Prizol
26/02/2005, 12:58
Δεκτον...
Κατσε να μαθεις το κολπο του και θα σου πω για ποτε φτανει στα καπακια!
Οποτε οταν θα το μαθεις το κολπακι,ειναι καλυτερο να το εχεις μαθει με το φρενο στα στανταρ!Γνωμη μου
:beer:

Alchimistis
27/02/2005, 01:16
Πολυ καλο post...οσο για τις σουζες...πιστευω οτι ερχονται με τον καιρο και με τη εμπειρια...ΑΑΑ σημερα εφαγα και την πρωτη μου τουμπα...σε μια στροφη δεν υπολογισα καλα και μπαμ...λιγες γρατζουνιες στο λασπωτηρα και εγω με λιγες γρατζουνιες...

Rezeguet
27/02/2005, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
ΑΑΑ σημερα εφαγα και την πρωτη μου τουμπα...σε μια στροφη δεν υπολογισα καλα και μπαμ...λιγες γρατζουνιες στο λασπωτηρα και εγω με λιγες γρατζουνιες...

τελικα επαληθευεται οτι η cbf εχει αντοχη στα πεσιματα σαν enduro! :) Πεφτεις, το σηκωνεις και φευγεις αρχοντας. :lol: :lol:

johnpan
27/02/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
καλα απολο το ρεβιου καταλαβες μονο τις σουζιτσες? ΟΥ ΡΕ!! :lol: :lol:


Μα το λες και μόνος σου ότι είναι το πιο δύσκολο. Τα άλλα τα κάνω και αυτοδίδακτος...

johnpan
28/02/2005, 11:49
Α, και ο Pfeifer μην αμφιβάλλεις, μπορεί να κάνει οτιδήποτε, θέλει - δε θέλει το μοτέρ...

sennsa_rs
09/04/2005, 15:48
Σούζα?
http://www.motorbike.cz/testy/hondacbf250/P8220690.jpg

oulas
24/06/2005, 04:06
Μιας και εφτασα και εγω τα 950 χλμ, αυριο παω για service σας, γραφω το review μου, που ποσταρα στις γενικες σε απαντηση ενος παιδιου που ζηταγε πληροφοριες για το μηχανακι μας!


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10281

gerodim
08/05/2006, 13:50
Ξεθάβω το ποστ αλλά έχω μία δύο απορίες.
Εγώ έχω καταφέρει να κάνω σούζα μόνο από στάση, σε καλό οδόστρομα και φορτώνοντας 6-7 χιλ. στροφές και αφήνωντας το συμπλέκτη παράλληλα τραβώντας το τιμόνι. (με 2ο άτομο πίσω έχει πολύ γέλιο). Σχετικά με τα πόδια πίσω και εγώ δεν θα ένιωθα ασφάλεια χωρίς πίσω φρένο σε σούζα. Έντο δεν έχω καταφέρει να κάνω ακόμα. Για πείτε καμιά ιδέα.
Και τέλος κάτι που με έχει βολέψει σε μεγάλες ταχύτητες είναι:
Με το που βάζω 6η σκύβω μπροστά και βάζω τα πόδια στους πίσω μασπιέδες. Αλλάζει τελείως η αεροδυναμική...

Alexander
08/05/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Εγώ έχω καταφέρει να κάνω σούζα μόνο από στάση, σε καλό οδόστρομα και φορτώνοντας 6-7 χιλ. στροφές και αφήνωντας το συμπλέκτη παράλληλα τραβώντας το τιμόνι.
Χαρά στο κουράγιο σου !!! :eyepop:

johnpan
08/05/2006, 23:40
φίλε gerodim, τράβα αγόρασε μια ντίζα κοντέρ να την έχεις εύκαιρη, γιατί όπου να 'ναι θα κοπεί, όπως και η δικιά μου προσφάτως.

Μην κάνεις σούζες από στάση γιατί κάνεις πολύ μεγαλύτερη καταπόνηση στο μηχανάκι, καλύτερα να κυλάς με 1η, ίσα να πηγαίνει. Εγώ τουλάχιστο έτσι το κάνω, και μόνο σε άδεια παρκινγ όχι σε φανάρια κλπ.

Αντε καλή εξερεύνηση! :beer:

gerodim
09/05/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
φίλε gerodim, τράβα αγόρασε μια ντίζα κοντέρ να την έχεις εύκαιρη, γιατί όπου να 'ναι θα κοπεί, όπως και η δικιά μου προσφάτως.

Μην κάνεις σούζες από στάση γιατί κάνεις πολύ μεγαλύτερη καταπόνηση στο μηχανάκι, καλύτερα να κυλάς με 1η, ίσα να πηγαίνει. Εγώ τουλάχιστο έτσι το κάνω, και μόνο σε άδεια παρκινγ όχι σε φανάρια κλπ.

Αντε καλή εξερεύνηση! :beer:


ντίζα κοντέρ?

johnpan
09/05/2006, 14:34
Ναι αυτή που ξεκινάει από τον άξονα του μπροστινού τροχού και καταλήγει κάπου στο λαιμό όπου συνεχίζει ένα καλώδιο για να πάει στο όργανο.

gerodim
09/05/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ναι αυτή που ξεκινάει από τον άξονα του μπροστινού τροχού και καταλήγει κάπου στο λαιμό όπου συνεχίζει ένα καλώδιο για να πάει στο όργανο.


Και κόβεται η κ@ριόλα ε? :dizzy:
Πω πω, πάλι σε έξοδα θα μπούμε :lol: . Αφήστε που μετά το καλοκαίρι με βλέπω να πάω για λάστιχα . (κάθε πότε αλλάζετε εσείς?)


:lol:

oulas
11/05/2006, 02:23
Εγω ειμαι 13.000 χλμ και ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση.

gerodim
11/05/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Εγω ειμαι 13.000 χλμ και ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση.

Δεν έχεις μπει ακόμα σε πίστα γι'αυτό...

Πάντως μετά τα μέγαρα όπως τα είδα τα λάστιχα δεν τα βλέπω να είναι για πάνω από 3 φορές σε πίστα...