PDA

View Full Version : To VFR μου



kiloMeater
14/10/2008, 19:37
Αντε με γειά...
Αλλος ένας στο club
http://s2d1.turboimagehost.com/t/835354_vfr_1.jpg (http://www.turboimagehost.com/p/835354/vfr_1.jpg.html)
http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.49efe24ab2.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?49efe24ab2.jpg)

Vvag
15/10/2008, 08:21
Welcome!! :beer: :beer:

Να τη χαίρεσαι και καλά χιλιόμετρα!!!
Η σέλα aftermarket είναι; Δε βάζεις καμιά μεγαλύτερη φωτογραφία να τη δούμε;

:wave2: :wave2:

karapialis
15/10/2008, 11:13
Καλοτάξιδι και γράψε την πρώτη εντύπωση σου για v-tec.:sun: :sun:

theodosisv
15/10/2008, 15:52
καλοταξιδη και παντα ορθια!!!:)

να την χαιρεσαι την κουκλα...:beer:

icex
15/10/2008, 21:48
Καλα χιλιομετρα παντα ορθιος :beer:

kiloMeater
17/10/2008, 12:11
Παιδια ευχαριστώ ειμαι ενθουσιασμένος !
Και αυτο το χρωματάκι το σκούρο κόκκινο με τρελλαίνει, τη βλέπω και δεν τη χορταίνω

Είναι αρχή ακόμα να σας πώ εντυπώσεις αφήστε να παω καμια βολτίτσα καλή και τα λέμε μετά. Πάντως, αν και προερχόμενος απο Transalp, ένιωσα πολύ άνετα απο την πρώτη στιγμή
Ακόμα και η διαδρομή σπίτι-δουλειά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα πλέον!

Θα ανεβάσω και φωτό σύντομα

gasoil
18/10/2008, 06:51
Να την χαίρεσαι.

Καλορίζικη και καλοτάξιδη.
:wave2:

kiloMeater
21/10/2008, 07:54
Μερικές ερωτήσεις
1) Τι καταναλώσεις έχετε; Μέσα στην πόλη μου καεί περίπου 18λίτρα για 280 χιλιόμετρα (δηλαδή περίπου 6.5lt/km)
2) H ρεσέρβα πόσα χιλιόμετρα βγάζει; Εννοώ απο τότε που αρχίσει να αναβοσβήνει η ένδειξη
3) Τι λάδια βάζετε (οχι τόσο τη μάρκα, χαρακτηριστικά κυρίως)
4) Τι θερμοκρασίες πιάνει ; Εγώ το παίρνω και στη δουλειά και ανεβαίνοντας τον κιφησό που έχει κίνηση βαράει κατι 100-103 μερικες στιγμές (σινήθως γύρω στο 95 μεχρι να βρώ ανοικτό δρόμο οπότε και πέφτει στα 85 περίπου)
5) Τα λάστιχα ποσα χιλιόμετρα βγάζουν συνήθως;

Vvag
21/10/2008, 08:22
1) Ανάλογα την οδήγηση που κάνεις. Έχει τύχει να μου κάνει και 290 με ταχύτητες 140-150, έχει τύχει και 200 με ταχύτητες v-tech (από 160 και πάνω).
2) Δεν την έχω τελειώσει ευτυχώς ποτέ! Νομίζω όμως γύρω στα 30-40χλμ. κρατάει.
3) Δε θυμάμαι να σου πω τώρα τι λάδι. Αλλά αν δεις το manual, λέει τι λάδι προτείνει ο κατασκευαστής.
4) Το μεγάλο μου (και ίσως μας) θέμα... στην πόλη μετά από λίγο στάνταρ θα πιάσει πάνω από 100 (και 106 έχω δει τέτοια εποχή). Το καλοκαίρι, ταξίδι σε εθνική με 38 βαθμούς έξω, έδειχνε μόνιμα 110 και κρατούσα σταθερή ταχύτητα χαμηλά για να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία!! Κάποια στιγμή είδα και 114!!! Πάντως με νορμάλ θερμοκρασίες και ανοιχτό δρόμο δουλεύει στους 85-95.
5) Ανάλογα τα λάστιχα (και την οδήγηση που κάνεις). Αν έχεις τα batlax που έχει πάνω το δικό μου (τα μαμά του δλδ), νομίζω κρατάνε 15-20.000 χλμ. γιατί είναι σχετικά τουριστικό λάστιχο.

Αυτά από μένα!
:wave2:

felter
21/10/2008, 08:39
καλοταξιδη καλοταξιδη :wave2:

lazkal
21/10/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vvag

4) Το μεγάλο μου (και ίσως μας) θέμα... στην πόλη μετά από λίγο στάνταρ θα πιάσει πάνω από 100 (και 106 έχω δει τέτοια εποχή). Το καλοκαίρι, ταξίδι σε εθνική με 38 βαθμούς έξω, έδειχνε μόνιμα 110 και κρατούσα σταθερή ταχύτητα χαμηλά για να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία!! Κάποια στιγμή είδα και 114!!! Πάντως με νορμάλ θερμοκρασίες και ανοιχτό δρόμο δουλεύει στους 85-95.

Αυτά από μένα!
:wave2:

Καλησπέρα , είχα καιρό να μπώ και λέω για να δώ τί γίνεται ...
Για να μην τα ξαναγράφω , το θέμα της θερμοκρασίας είναι ΛΥΜΕΝΟ εδώ :

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=9669.30

Ο lazkal είμαι εγώ . Για οποιαδήποτε απορία συνεχίζουμε στο moto.gr:beer: :beer: :beer:

Vvag
21/10/2008, 22:51
Είχα υπ'όψιν ότι είναι νορμάλ, αλλά τώρα σιγουρεύτηκα εντελώς!!
ThanX!!
:beer:

kiloMeater
22/10/2008, 10:06
Μπράβο φίλε, πολύ κατατοπιστική εξήγηση.

kiloMeater
27/10/2008, 18:30
Στη σημερινή βόλτα εξοικείωσης που έκανα εκτός πόλης, δοκίμασα και τελική σε ένα κόμμάτι Αθηνών-Κορίνθου. Λοιπόν είδα 230 αλλα απο εκεί και πάνω ανέβαινε πολυ-πολύ σιγά , ενώ μεχρι τα 200-220 πήγαινε χαρακτηριστικά εύκολα.
Είναι φυσιολογικό αυτό; Υποτίθεται τελική πρέπει να έχει στα 250, όχι;

Δεν με ενδιαφέρει επι της ουσίας γιατι μόνο για δοκιμή το έκανα, δεν μου χρειάζονται αυτές οι ταχύτητες απλά αναρωτιέμαι αν κάτι δεν πάει καλα...

και μια χαζή ερώτηση, οταν πάς για τελική, στα πόσα αλλάζεις την 5η σε 6η; ;-)

kiloMeater
27/10/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από karapialis
Καλοτάξιδι και γράψε την πρώτη εντύπωση σου για v-tec.:sun: :sun:

ΤΟ V-tech σαν αίσθηση μ'αρέσει πολύ! Επίσης πρέπει να κάνει καλή δουλειά στην κατανάλωση γιατι με λογική χρήση μου καίει όσο το transalp που εχω (γύρα στα 6-6.5l/km) ενώ ενος φίλου μου το VFR '98 του καίει αρκετά παραπάνω

Αυτό που με προβληματίζει τώρα που ακόμα μαθαίνω τη μηχανή στο στρίψιμό της με το V-tech είναι πως το φοβάμαι λίγο οταν είμαι σε μια στροφή με καλή άσφαλτο με μια καλή γραμμή να ΄το ανοίξω μήπως με το που μπεί και ροπιάσει η μηχανή μου χαλάσει τη γραμμή
Οπότε το έχω λίγο στο νού μου....
το έχει άλλος αυτό το θέμα; αν όχι πως το ξεπεράσατε, ψυχολογικό είναι;

Ηλίας

zolotas
27/10/2008, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater


Αυτό που με προβληματίζει τώρα που ακόμα μαθαίνω τη μηχανή στο στρίψιμό της με το V-tech είναι πως το φοβάμαι λίγο οταν είμαι σε μια στροφή με καλή άσφαλτο με μια καλή γραμμή να ΄το ανοίξω μήπως με το που μπεί και ροπιάσει η μηχανή μου χαλάσει τη γραμμή
Οπότε το έχω λίγο στο νού μου....
το έχει άλλος αυτό το θέμα; αν όχι πως το ξεπεράσατε, ψυχολογικό είναι;

Ηλίας

ενταξει δεν θα γινει και τιποτα .........δεν ειναι μηχανη motogp .........και οταν στριβεις δε νομιζω να ακουμπας και στο χωμα .........για να σε προβληματισει

theodosisv
27/10/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
Μερικές ερωτήσεις
1) Τι καταναλώσεις έχετε; Μέσα στην πόλη μου καεί περίπου 18λίτρα για 280 χιλιόμετρα (δηλαδή περίπου 6.5lt/km)
2) H ρεσέρβα πόσα χιλιόμετρα βγάζει; Εννοώ απο τότε που αρχίσει να αναβοσβήνει η ένδειξη
3) Τι λάδια βάζετε (οχι τόσο τη μάρκα, χαρακτηριστικά κυρίως)
4) Τι θερμοκρασίες πιάνει ; Εγώ το παίρνω και στη δουλειά και ανεβαίνοντας τον κιφησό που έχει κίνηση βαράει κατι 100-103 μερικες στιγμές (σινήθως γύρω στο 95 μεχρι να βρώ ανοικτό δρόμο οπότε και πέφτει στα 85 περίπου)
5) Τα λάστιχα ποσα χιλιόμετρα βγάζουν συνήθως;

1. εχω δει 340+ χιλιομετρα με ενα ντεποζιτο εκ των οποιων τα 250 ηταν ταξιδι με αρκετη δοση vteck. εχω διαπιστωση πως χωρις κανιβαλιες ειναι πιο οικονομικη μετα τις 6.700rpm.

2.minimum 30 , maximum 50. τσεκαρισμενο μεχρι να μεινει. μην παιζουμε ομως με αυτο. το συντομοτερο στο βενζιναδικο.

3. 15-50 AGIP που λεει η μαμα αλλα τα επομενα θα ειναι MOTUL , 10-60 αν βρω σε ημισυνθετικα. κατι μου λεει οτι θα δουλευει καλυτερα. αν καποιος ξερει ας μας πει...

4.καλα εισαι...

5. αλλαξα τα Z4 στα 1500χλμ γιατι ηταν απλα απαραδεκτα και ασαφη. εχω περιπου 4.500χλμ τα P ZERO ROSSO το οποιο αν και μαλακο θα βγαλει πανω απο 12-13.000 σιγουρα. θα ελεγα 15.000+ αλλα δεν ξερω μηπως ξεραθει ως τοτε. τσακαλιες δεν κανω ε....

:wave2: :wave2: :wave2:

karapialis
28/10/2008, 04:01
Στη σημερινή βόλτα εξοικείωσης που έκανα εκτός πόλης, δοκίμασα και τελική σε ένα κόμμάτι Αθηνών-Κορίνθου. Λοιπόν είδα 230 αλλα απο εκεί και πάνω ανέβαινε πολυ-πολύ σιγά , ενώ μεχρι τα 200-220 πήγαινε χαρακτηριστικά εύκολα. Είναι φυσιολογικό αυτό; Υποτίθεται τελική πρέπει να έχει στα 250, όχι;

Τα ιδια επαθα και εγω την πρωτη φορα,εβλεπα 232-230 και δεν ελεγε να ανεβει με τιποτα.Μετα απο κανα δυο βολτες γρηγορες ειδα την τελικη που πρεπει.Δουλεψε το λιγο στην τελικη και θα δεις
:beer:

theodosisv
28/10/2008, 07:30
εγω παλι τι να πω ρε παιδια. μετα τα 180 εχω εντονο τρεμουλο απο το κρανος και δε μπορω ουτε να εστιασω σωστα. μεχρι 210 εχω παει. παντως εχω διαπιστωσει πως οσο πιο πολυ την παω με υψηλες ταχυτητες, τοσο πιο ευκολα τις πιανει. μπορει να ειναι και θεμα αναβατη, τι να πω...:rolleyes:

karapialis
28/10/2008, 15:30
παντως εχω διαπιστωσει πως οσο πιο πολυ την παω με υψηλες ταχυτητες, τοσο πιο ευκολα τις πιανει. μπορει να ειναι και θεμα αναβατη, τι να πω...

Την πρωτη φορα που ανοιγεις το vfr ειναι λογικο επειδη ειναι νωρις και δεν εχεις ξανανοιξει ,να μην δεις την τελικη που περιμενεις.Επειδη και εγω αγχωθηκα την πρωτη φορα ανεβαζε μεχρι 230-232,μηπως δεν την εστρωσα καλα και γιατι απο παντου ακουγα οτι εχει και αλλα χλμ ,προσπαθω να εξηγησω στον kilomeater οτι δεν ειδε την πραγματικη τελικη γιατι ειναι η πρωτη φορα που την ανοιξε και αν καταλαβα καλα αγχωθηκε και εκεινος σαν και εμενα.
Τελος παντων θα την δει την πραγματικη τελικη του vfr αρκει να αρχισει να το ανοιγει.

Οσον αφορα για το τρεμουλο,μια ζελατινα ειναι καλη λυση(zero gravity touring,75euro,απο αμερικη) ,αν και ισως να επρεπε να παρω την double buble.

kostasdirt
28/10/2008, 19:44
Τη Δευτέρα είδα 250 και ανέβαζε και άλλο...δώστε γκάζι για να σας δώσει και αυτή ;)

karapialis
28/10/2008, 19:53
Σωστός
:beer: :beer: :beer:

Vvag
28/10/2008, 22:43
Κι εγώ 233 έχω δει και μετά τα 200 ζοριζόταν... ειδικά μετά τα 230 δεν πήγαινε άλλο μου φαίνεται... τώρα αν ισχύει ότι πρέπει να "ανοίξει" για να ανοίξει κι άλλο... θα δείξει στην επόμενη μεγάλη ΑΔΕΙΑ ευθεία!!

:wave2:

kiloMeater
28/10/2008, 23:14
Παιδιά sorry για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά εχω απορίες ;-)
Έγραψα μολις και κάτι σχετικό στο thread για track days

-Να το πάω το VFR στα μέγαρα σε κανα Track day ? Θα μάθω τίποτα ;
Για πείτε τις δικές σας εμπειρίες μιας και βλέπω οτι πάτε αρκετοί

Vvag
29/10/2008, 08:25
Αν θες να μάθεις πήγαινε σε κάνα σχολείο (CSS - Riding School κλπ). Όχι πως δεν είναι εμπειρία να μπείς στην πίστα σε trackday, αλλά πρέπει κάποιος να σε καθοδηγεί.
Κατα τ' άλλα νομίζω πως η πίστα είναι ένα ασφαλές μέρος για να εξασκηθείς όπου δε θα έχεις κανέναν εξωτερικό παράγοντα να σε απασχολεί, που σε απασχολεί στο δρόμο. Και ξεκ@βλωμα βεβαίως βεβαίως!!
Πάντως αξίζει να μπεις μια φορά (και περισσότερες!!)... Η Βέφα κάθε άλλο παρά θα σ' απογοητεύσει!! Μόνο έχε υπ' όψιν ότι τα λάστιχα δεν έχει καμία σχέση το πως τρώγονται σε σχέση με το δρόμο... το μόνο κακό.

Καλημέρες!
:wave2:

kiloMeater
04/11/2008, 19:03
Ερωτήσεων συνέχεια
(μαθαίνω ωρε παιδιά, δείξτε κατανόηση!)

1) Διάβαζα σε ξένο forum αν μπορείς να μπλοκάρεις τον πίσω τροχό ή όχι. Για μπλοκάρισμα δεν εχω ακόμα δεί κάτι, όμως σε κανα δυο έντονα (απότομα) φρεναρίσματα έχω νιώσει λίγο τον κώλο να ψαρεύει. Είναι φυσιολογικό αυτό;

2) Βρε παιδιά εχω διαβάσει όλο το ιντερνετ (!!!), τι youtube video εχω δει, τι κείμενα εχω διαβάσει... σχετικά με το Body positioning στο στρίψιμο. Εχω βγάλει άκρη στη θεωρία, τι χρειάζεται, τι να προσέξεις κτλ... Υπάρχει καμια άλλη πηγή να δώ τίποτα παραπάνω;
Γενικότερα, μιας και μερικά παλλικάρια εδω μέσα έχετε αρκετή εμπειρία, δεν γράφεται και τη δική σας άποψη (ή έστω κανα Λινκ) για το πως τοποθετούμε σωστά το σώμα στη στροφή;

Sapadak
04/11/2008, 19:11
Ενα πολυ χρησιμο και κατανοητο αρθρο σε γειτονικο φορουμ

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=5242.0;all

kiloMeater
04/11/2008, 21:59
Πολύ καλό πράγματι και δεν το είχα δεί
Να σαι καλα....