PDA

View Full Version : Περί θωράκων ο λόγος



jasondakar
14/10/2008, 21:51
Λοιπον η ερωτηση ειναι η εξης ποιο ειδος θωρακα εχει ''παρεχει'' καλυτερη προστασια? ο θωρακας τυπου μπλουζα ή ο θωρακας ο κλασσικος? αν μπορουσα και μια τεκμηριωμενη απαντηση.
στους περισσοτερους αγωνες προτιμουν τον κλασσικο αλλα απο την αλλη η μπλουζα μου φενετε πιο ''ασφαλης''

για δωστε τα φωτα σας

jasondakar
14/10/2008, 21:54
1


145355

jasondakar
14/10/2008, 21:55
2


145356

drmel
14/10/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
2

Στην μπλούζα το μεσοθωρακικό είναι ακάλυπτο και κάποιος φίλος που δεν είναι μαζι μας πιά σε βόλτα μας το ράγισε με μπλούζα.
Το σκληρό πλαστικό αντιδρά καλύτερα σε κρούση υψηλής ενέργειας απο το μπλουζάκι, που είναι πιο βολικό και δροσερό και πιο μπάνικο λόγω δικτυωτού.
Στο Six Days πάντως είδα πρωτοκλασάτους χωρίς θώρακα, επιαγκωνίδες και με σηκωμένα μανίκια, άλλους χωρίς κολάρο και επιγονατίδες.

Απο την αλλη υπάρχουν και υβρίδια

jasondakar
14/10/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Στην μπλούζα το μεσοθωρακικό είναι ακάλυπτο και κάποιος φίλος που δεν είναι μαζι μας πιά σε βόλτα μας το ράγισε με μπλούζα.
Το σκληρό πλαστικό αντιδρά καλύτερα σε κρούση υψηλής ενέργειας απο το μπλουζάκι, που είναι πιο βολικό και δροσερό και πιο μπάνικο λόγω δικτυωτού.
Στο Six Days πάντως είδα πρωτοκλασάτους χωρίς θώρακα, επιαγκωνίδες και με σηκωμένα μανίκια, άλλους χωρίς κολάρο και επιγονατίδες.

Απο την αλλη υπάρχουν και υβρίδια



ωραιος αυτος ο θωρακας το εχω μπανισει.

μπα δεν νομιζω να ειναι πιο βολικη η μπλουζα απο τον θωρακα (μιλω ως κατοχος μπλουζας) αλλα απο την αλλη ειναι πιο ζεστη καπως πιστευω

MikeG
14/10/2008, 22:15
Σε ανάλογο προβληματισμό κατέληξα σε κλασικό θώρακα. :wave2:

jasondakar
14/10/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σε ανάλογο προβληματισμό κατέληξα σε κλασικό θώρακα. :wave2:

τιφλη επιλογη η λογω καποιων κριτιριων?

MikeG
14/10/2008, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
τιφλη επιλογη η λογω καποιων κριτιριων?

Από τη στιγμή που αναφέρω προβληματισμό, προφανώς έγινε με κάποια κριτήρια.
Αυτά ήταν :

1. Καλύτερη προστασία στο κορμό (ύστερα και από ένα χτύπημα ενός φίλου σε scramble).
2. Ευκολία στο βάλε βγάλε
3. Λόγω του σωματότυπου μου καθόταν πιο καλά ο θώρακας.
4. Ένιωθα καλύτερα με το θώρακα
5. Στη Κρήτη δεν έχουμε τόσο κρύο ώστε να θέλω ο θώρακας να με ζεσταίνει
6. Κόστος

:wave2:

ARISPEED1
14/10/2008, 22:24
kλασσικό θώρακα γιατί ειναι πρακτικότερος κ βολικότερος .Ο διχτυωτός θέλει κ την Σβετλάνα να βοηθήσει στο βάλε βγάλε .Επίσης εχουν κ διπλή τιμή τα διχτυωτά θωρακάκια .

jasondakar
14/10/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
διπλή τιμή τα διχτυωτά θωρακάκια .

ναι ομως εχουν και επιαγκωνιδες και ζωνη μεσης:winka:

nantin
14/10/2008, 23:11
εγω εχω της thor την μπλουζα και εχω στο ενεργητικο μου 2 πολυ ασχημα πεσιματα ενα με πολλα χιλιομετρα και χασιμο μπροστινου (στην κυριολεξια πεταξα πανω απο τη μοτο ) και ενα σε αλμα που εφυγα απο την μηχανη και εσκασα με τα πλευρα .εχω την εντυπωση οτι το γεγονος οτι σηκωθηκα και εφτασα σπιτι μου και δεν με πηρανε σηκωτο το οφειλω στην προστασια της μπλουζας . αν και εχω και θωρακα απλο αλλα τον φοραω το καλοκαιρι η μπλουζα μου φαινεται οτι γινεται ενα με το σωμα και βοηθαει στις κινησεις που κανω .
αυτα απο εμενα:wave2: :wave2:

marios8
15/10/2008, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
ναι ομως εχουν και επιαγκωνιδες και ζωνη μεσης:winka:

Ιάσονα εννοείται οτι με τον κλασικό θώρακα θα φοράς και επιαγκωνίδες και ζώνη .

Ασε που αν σου χαλάσει κάτι απο τα παραπάνω αγοράζεις ΜΟΝΟ αυτό που εχει το πρόβλημα και δεν πας για καινούρια μπλούζα . Δυστυχώς οι μπλούζες δεν έχουν ανταλλακτικά στα επι μέρους κομμάτια.

jasondakar
15/10/2008, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ιάσονα εννοείται οτι με τον κλασικό θώρακα θα φοράς και επιαγκωνίδες και ζώνη .

Ασε που αν σου χαλάσει κάτι απο τα παραπάνω αγοράζεις ΜΟΝΟ αυτό που εχει το πρόβλημα και δεν πας για καινούρια μπλούζα . Δυστυχώς οι μπλούζες δεν έχουν ανταλλακτικά στα επι μέρους κομμάτια.

σωστη η παρατηρηση Μαριε.

Μικρή Λουλού
15/10/2008, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
[B]Στην μπλούζα το μεσοθωρακικό είναι ακάλυπτο ]















+1

Trickster
15/10/2008, 09:56
Ψάχνομαι και γω τελευταία για θώρακα και από οτι διαβάζω μάλλον θα πάω και γω για τον κλασσικό..

έχω καταλήξω μάλλον σε αυτόν:

εδώ (http://www.btosports.com/p/FOX09RF)


ξέρει κανένας την αντιπροσωπεία εδώ για να δω τι ζητάνε;

MikeG
15/10/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Ψάχνομαι και γω τελευταία για θώρακα και από οτι διαβάζω μάλλον θα πάω και γω για τον κλασσικό..

έχω καταλήξω μάλλον σε αυτόν:

εδώ (http://www.btosports.com/p/FOX09RF)


ξέρει κανένας την αντιπροσωπεία εδώ για να δω τι ζητάνε;

Fox φέρνει το KRD στη Καλλιρόης.

KRD (www.krd.gr)

Μικρή Λουλού
15/10/2008, 10:59
αφου θα εισαι στην καλιρροης,πεταξου και στον Τζωρτζο (Καλιρροης και Φραντζη γωνια) να δεις και τους SINISALO και EVS για να συγκρινεις και να διαλεξεις..:)

dirtbird
15/10/2008, 11:06
Eγώ πάντως πήρα αυτόν (http://www.btosports.com/p/TLD09BDYGRD2) :sun: :sun:

MikeG
15/10/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eγώ πάντως πήρα αυτόν (http://www.btosports.com/p/TLD09BDYGRD2) :sun: :sun:

Με γεια.
Στη περιοχή των ώμων (κλείδας) κάθεται σωστά?
Δοκίμασα τον ανάλογο της EVS και δεν καθόταν σωστά. Οι άκριες του στη περιοχή των ώμων ήταν στον αέρα, συν το ότι δεν ήταν τόσο ελαστικός (ευλύγιστος) σε εκείνη τη περιοχή ώστε να εφαρμόσει.

:wave2:

dirtbird
15/10/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με γεια.
Στη περιοχή των ώμων (κλείδας) κάθεται σωστά?
Δοκίμασα τον ανάλογο της EVS και δεν καθόταν σωστά. Οι άκριες του στη περιοχή των ώμων ήταν στον αέρα, συν το ότι δεν ήταν τόσο ελαστικός (ευλύγιστος) σε εκείνη τη περιοχή ώστε να εφαρμόσει.

:wave2:

Όχι πολύ , αλλά -όπως ξέρεις- τον έχω φορέσει ελάχιστα και δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη γνώμη. Επίσης προσωπικά αυτό δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αφού προτιμώ να φοράω το μπουφάν με τις ενσωματωμένες επωμίδες και επιαγκωνίδες και αυτός ο θώρακας βολεύει γιατί αφορούνται οι επωμίδες του. Επίσης αφιρούνται τα εσωτερικά απορροφητικά τα οποία και πλένονται και υπάρχουν διαφορετικά μεγέθη ώστε να σου ταιριάξει καλύτερα.

Μικρή Λουλού
15/10/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όχι πολύ , αλλά -όπως ξέρεις- τον έχω φορέσει ελάχιστα και δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη γνώμη. Επίσης προσωπικά αυτό δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αφού προτιμώ να φοράω το μπουφάν με τις ενσωματωμένες επωμίδες και επιαγκωνίδες και αυτός ο θώρακας βολεύει γιατί αφορούνται οι επωμίδες του. Επίσης αφιρούνται τα εσωτερικά απορροφητικά τα οποία και πλένονται και υπάρχουν διαφορετικά μεγέθη ώστε να σου ταιριάξει καλύτερα.









ρε Σωτηρακη,μια ερωτηξις...
αν και δεν με απασχολει εμενα...με την μπακιτσα,εχουμε κανα προβληματακι...???
ουτε εσενα βεβαια σε απασχολει κατι τετοιο,απλα αν εχεις ακουσει τιποτις λεω...:a13:


:lol: :lol: :lol:

dirtbird
15/10/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
ρε Σωτηρακη,μια ερωτηξις...
αν και δεν με απασχολει εμενα...με την μπακιτσα,εχουμε κανα προβληματακι...???
ουτε εσενα βεβαια σε απασχολει κατι τετοιο,απλα αν εχεις ακουσει τιποτις λεω...:a13:


:lol: :lol: :lol:

Ναι Τανας'μ όντως υπάρχει λίγο πρόβλημα τον τελευταίο καιρό ειδικά.....:( :(

Λόγω της (α)γνωστής μου κατάστασης δεν δύναται να ακολουθώ πλήρως το φνωστό διατροφικό πρόγραμμα (Παρασκευή κινέζος, Σάββατο ινδός και Κυριακή Μεξικάνος) και νοιώθω λίγο 'πεσμένος'....


:smilea: :smilea:

ARISPEED1
15/10/2008, 14:49
Φίλτατοι χωματεροί κάντε μια ερευνα αγοράς ........SIXSIXONE .Αγόρασα τον ρυθμιζόμενο DEFENDER 2 ,πλάτη κ εμπρός ρυθμιζόμενος ,ειδικά για ευσωμους ............Αξίζει..........

SeNNinhA
15/10/2008, 17:51
Ο κλασικός θώρακας είναι πιο σωστός σαν προστασία διότι προστατεύει 2 περιοχές περισσότερες από την μπλούζα θώρακα:

1) Τα νεφρά
2) Την κλείδα (το κόκκαλο που ενώνει στο στήθος με τον ώμο)

Οι τραυματισμοί σε αυτά τα σημεία είναι συχνοί και είναι πολύ προτιμότερο να τα προφυλάσεις με την χρήση του κλασικού θώρακα.

SeNNinhA
15/10/2008, 17:51
ξέχασα να βάλω την φωτό


145435

Lakaros
15/10/2008, 18:36
Δεν μπορω να καταλαβω πως προστατεβονται τα νεφρα με τον κλασσικο θωρακα!
Εχω κ τους δυο -καταλαθος- κ μπορω να σου πω οτι στο συγκεκριμενο σημειο κανενας δεν προστατευει καθολου,,,,
το body armor ή μπλουζα θωρακας για μενα ειναι πιο βολικο κ μου δινει τον εντυπωση οτι με προστατευει πιο καλα,,,με μεγαλυτερη διαφορα τη σπονδυλικη στηλη που το body armor προστατευει απο την ουρα' μεχρι τον σβερκο.

SeNNinhA
15/10/2008, 19:15
Έχεις κάπως δίκιο για τα νεφρά. Είναι ακριβώς κάτω από τα πλευρά σου. Τα αυτάκια του θώρακα τα προστατεύουν μεν αλλα όχι 100%. Τα προστατεύουν κυρίως από χτυπήματα που προέρχονται από εμπρός και όχι τόσο από το πλάι. Βέβαια τα πρώτα είναι και πιο επικίνδυνα διότι τα δεύτερα συνήθως είναι πιο μαλακά. Όλοι οι θώρακες δεν έχουν το ίδιο φαρδιά αυτιά σε εκείνη την περιοχή.

Αλλα και η προστασία της κλείδας για εμένα είναι αρκετά σημαντικό πλεονέκτημα διότι πολλοί έχουν χτυπήσει εκεί και το σπάσιμο δεν το γλύτωσαν όταν φορούσαν body armor. Ρώτα να σου πουν.

Καλό είναι ότι η σπονδυλική στήλη προστατεύεται και πιο χαμηλά αλλα θεωρώ (προσωπικά τουλάχιστον) το ότι τα πλαστικά του κλασικού έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια και κατανέμουν την κρούση περισσότερο. Επίσης οι τραυματισμοί σπονδυλικής στήλης στο εντούρο δεν είναι πολύ σοβαροί (συνήθως) ούτε και συχνοί.

Ενα κολάρο επίσης (έστω και φθηνό) μου φαίνεται περισσότερο απαραίτητο.

Τι να πω... Δεν βλέπω κι όλας να προωθείται το body armor ιδιαίτερα (αν και πιο ακριβό).

:confused: :confused: :confused: :confused:

SeNNinhA
15/10/2008, 19:18
1.


145446

SeNNinhA
15/10/2008, 19:25
2.


145447

SeNNinhA
15/10/2008, 19:26
3.


145448

KaTaNaS
15/10/2008, 20:00
επειδή το έχω ψάξει ιδιάιτερα το θεμα της προστασίας των νεφρών δυστηχώς ουτε οι μεν ούτε οι δε δεν προστατευουν αποτελεσματικα τα νεφρά τα οποία κινδυνέυουν περισσοτερο απο πλαγιο χτύπημα που έρχεται απο πίσω και όχι απο μπροστά...

έχω καταλήξει σε 2 λύσεις...

1η: http://rockgardn.easystorecreator.com/images/fj2.htm το οποίο όμως α΄φηνει τελείως ακάλυπτες τις κλείδες και το πανω μέρος των όμων... (τελικά κανένα δεν εχει την τέλεια προστασία) άλλωστε υπάρχουν τοσες χιλαδες τρόποι να πέσεις και να χτυπήσεις που ειναι καθαρα θέμα τύχης αν σε βρει ακάλυπτο σε καποιο σημέιο...

2η: προστατευτικό πλευρών carbon της sparco για χρήση Καρτ φορεμένο 5 πόντους πιο χαμηλά!

Lakaros
15/10/2008, 20:17
SeNNinhA εγω εχω σπασει κλειδα κ ωμοπλατη.....Μαζι....:beer:
εκτος εντουρο Φυσικα αλλα με ΜΟΤΟ:beer:
Για τη κλειδα το καλυτερο ειναι αυτο που ποσταρε ο KaTaNaS εως κ υποχρεωτικο.
Επεισης κ οι θωρακες που ποσταρες εσυ δειχνουν οτι προστατευουν κ στο πλαι αρκετα!!
Δεν το ειχα υποψη μου (εχω εναν της Acerbis μαλλον απο τους 'απλους')
Κ θα συμφωνισω οτι το body armor δεν προωθειται πολυ κ δεν το φορανε ουτε τσαμπιονια αθλητες,,,,αλλα αυτοι δεν φοραν ουτε αγκωνιδες κ μερικες φορες ουτε θωρακα
οποτε:confused: :beer: :confused: :beer: :ZZZ:

Μικρή Λουλού
15/10/2008, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lakaros
κ μερικες φορες ουτε θωρακα








ποτέ και με ποινη αποκλεισμου.

:)

KaTaNaS
15/10/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lakaros

Για τη κλειδα το καλυτερο ειναι αυτο που ποσταρε ο KaTaNaS εως κ υποχρεωτικο.


εγω μίλησα για τα νεφρά βασικά!

για κλείδα έχει ένα η EVS που παίρνει ενσωματωμένο neck brace (το φθηνό μαξιλαρένιο κολιέ όχι το ακριβό φορμουλίστικο) και έχει επίσης κράνος με μαξιλάρια κάτω απο το σαγονι για να μην σπανε οι κλείδες απο τη δύναμη του κράνους στο βίαιο λυγισμό προς τα μπρος του κεφαλιού σε πιθανή πτώση!

SeNNinhA
16/10/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lakaros
...
Επεισης κ οι θωρακες που ποσταρες εσυ δειχνουν οτι προστατευουν κ στο πλαι αρκετα!!
Δεν το ειχα υποψη μου (εχω εναν της Acerbis μαλλον απο τους 'απλους')
...

Γι αυτό και πόσταρα αυτούς

Πάρε και ενα πιο απλό που σεν φτάνει γύρω από τα νεφρά


145510

geco
16/10/2008, 13:24
Πριν από όλα θα πρέπει να μην ξεχνάτε ότι :

α. Το σπορ που κάνουμε είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!
Κανένας δεν τρέχει σε αγώνες γιά να σκοτωθεί ή να χτυπήσει όμως οι ρυθμοί ανεβαίνουν, ο ανταγωνισμός είναι εκεί και η "διάκριση" είναι γλυκιά !

β. Οι θώρακες δεν σε σώνουν από τα πάντα!
Σίγουρα παρέχουν κάποια προστασία (Πόση;) αλλά είναι άβολοι, συχνά ενοχλητικοί, περιορίζουν την ευελιξία, μεταφέρονται-αποθηκεύονται δύσκολα, δεν χωράνε στο πλυντήριο ...

γ. Δεν μπορείς να αγοράσεις ΑΣΦΑΛΕΙΑ !
Μπορείς να ξοδέψεις μιά περιουσία σε προστατευτικό εξοπλισμό αλλά γιά να είσαι ασφαλής θα πρέπει να έχεις πρώτα απ' όλα αίσθηση του ΜΕΤΡΟΥ ! Θα πρέπει να είσαι προπονημένος, με καλή φυσική κατάσταση και να αποκτήσεις πείρα "βάζοντας" χιλιόμετρα σε αγώνες ...

δ. Τα υποχρεωτικά με ποινή αποκλεισμού δεν τα συζητάω ...
Οι επαγγελματίες αναβάτες σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα ΜΧ, SX ΔΕΝ φοράνε θώρακα ούτε επιαγκωνίδες και κινούνται με απίστευτες ταχύτητες. Εκείνο που χρησιμοποιούν όλο και περισότεροι είναι το "κολάρο ασφαλείας" (Leatt Brace) !
Αντίθετα σε Ράλλυ φοράνε περισσότερα προστατευτικά, μεταφέρουν πολλά άλλα πράγματα μαζί τους αλλά και εκεί το "κολλάρο" είναι πολύ διαδεδομένο.

Γιά να καταλήξω, δεν είμαι από τους οπαδούς του θώρακα! Φοράω καλό κράνος, καλές επιαγκωνίδες (τις χρειάζομαι συχνά), μπουφάν με προστατευτικά "κόκκαλα", επιγονατίδες και καλές μπότες!
Από την εμπειρία ο θώρακας βοηθάει να μην σε καρφώσουν κλαριά και να μην σε τραυματίσουν πέτρες που πετάνε οι τροχοί των άλλων! Σε πτώσεις δεν προστατεύει ιδιαίτερα ...

Εκείνο όμως που με έχει βοηθήσει πιό πολύ να ΜΗΝ πέφτω είναι το Σταμπιλιζατέρ (Scotts steering stabilizer) αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα ...

SeNNinhA
16/10/2008, 13:36
Το πιο φθηνό neck brace και πιθανόν η καλύτερη αγορά για λεφτά του από την

SeNNinhA
16/10/2008, 13:37
πάλι ξέχασα την φωτό

EVS RC-Evolution Neck Brace

από 155 εως 170 $


145511

Μικρή Λουλού
16/10/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από geco
[B]Πριν από όλα θα πρέπει να μην ξεχνάτε ότι :

]












:uplate: :uplate: :uplate:

oυπς!!!!
ποτε ηρθες???

ωραια..
τωρα με 10 αναβατες μαζεψαμε 6 αιωνες εμπειριες..:rotflmao: :rotflmao:


καλως ηρθες Τζωρτζ,να εχεις μια ευχαριστη παραμονη.:) :beer: :beer: :beer:

Doc Off-Road
16/10/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
ποτέ και με ποινη αποκλεισμου.

:)

Κι όμως! Ο Θώρακας και οι επιαγκωνίδες ΔΕΝ είναι υποχρεωτικές από την FIM, ΟΥΤΕ στο Enduro, ούτε στο ΜΧ! και τα είχαμε βάλει εμείς πριν πολλά χρόνια στο βιβλίο της ΕΛΠΑ.

Στο ISDE για παράδειγμα, πάρα πολλοί τρέχανε χωρίς, και παρά τις παρακλείσεις μου στο συμβούλιο αγωνοδικών και στους delegates, δεν έγινε τίποτα....

Τουλάχιστον έθεσα ζήτημα να συζητηθεί στο επόμενο συμβούλιο της FIM.

Τουλάχιστον, στην Ελλάδα είναι υποχρεωτικό σύμφωνα με τους κανονισμούς του Enduro -επαναλαμβάνω- όχι MX ή scramble, εκτός κι αν το ζητάει επισταμένω ο Ειδικός Κανονισμός και δεν αφορά πρωταθληματικό αγώνα!!!

Παράδοξα πράγματα... αλλά τι να κάνεις? Παρακαλείς για την προστασία των αγωνιζομένων κι αυτοί συχνά ΔΕΝ θέλουν...:confused:

OldMan
16/10/2008, 15:23
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Πιθανόν να φταίει η ημερομηνία γέννησης (πράγμα που - δηλώνω ευθαρσώς - ΔΕΝ ισχύει για κανέναν από τους παραπάνω :winka: ) αλλά χωρίς θώρακα - επιαγκωνίδες - επιγονατίδες κ.λ.π. ΔΕΝ πάω ούτε στο βενζινάδικο !!!


(θα μΕ πείτε τώρα: Άμα είσαι κότα ρε φιλαράκι τι σΕ φταίμε εμείς ??? - Ορθόν, αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη να ανοίξω κάπου την καρδιά μου ...) :blush: :sad:

KaTaNaS
16/10/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
- Ορθόν, αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη να ανοίξω κάπου την καρδιά μου ...) :blush: :sad:

ψυχούουουουουλα μου! έλα στον Αρκούντο (απο το αρκούντως χνουδωτό) σου! :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
16/10/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ψυχούουουουουλα μου! έλα στον Αρκούντο (απο το αρκούντως χνουδωτό) σου! :rotflmao: :rotflmao:
Μόνο άμα φοράς θώρακα ...!!! :winka:

STOYBI
16/10/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
πάλι ξέχασα την φωτό

EVS RC-Evolution Neck Brace

από 155 εως 170 $

Εχει ερθει αυτο εδω στην ελλαδα.....

Και αν ναι ποιος το εχει......

( Στειλε μου απαντηση εστω και σε πμ... :winka:



:beer: :beer:

:wave2:

KaTaNaS
16/10/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Και αν ναι ποιος το εχει......


ο τζωρτζο παντως που εχει την αντιπροσωπεια δεν το εχει στον καταλογο του!

MikeG
16/10/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ο τζωρτζο παντως που εχει την αντιπροσωπεια δεν το εχει στον καταλογο του!

Αν δε κάνω λάθος είναι νέο προϊόν. Οπότε σε λίγο καιρό (νέα σεζόν) θα το έχει πιστεύω.

:wave2:

Zid
16/10/2008, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ο τζωρτζο παντως που εχει την αντιπροσωπεια δεν το εχει στον καταλογο του! Ισως επειδή φέρνει και τα leat brace οπου είναι πιο ακριβά...

:confused:

geco
16/10/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Κι όμως! Ο Θώρακας και οι επιαγκωνίδες ΔΕΝ είναι υποχρεωτικές από την FIM, ΟΥΤΕ στο Enduro, ούτε στο ΜΧ! και τα είχαμε βάλει εμείς πριν πολλά χρόνια στο βιβλίο της ΕΛΠΑ.

Στο ISDE για παράδειγμα, πάρα πολλοί τρέχανε χωρίς, και παρά τις παρακλείσεις μου στο συμβούλιο αγωνοδικών και στους delegates, δεν έγινε τίποτα....

Τουλάχιστον έθεσα ζήτημα να συζητηθεί στο επόμενο συμβούλιο της FIM.

Τουλάχιστον, στην Ελλάδα είναι υποχρεωτικό σύμφωνα με τους κανονισμούς του Enduro -επαναλαμβάνω- όχι MX ή scramble, εκτός κι αν το ζητάει επισταμένω ο Ειδικός Κανονισμός και δεν αφορά πρωταθληματικό αγώνα!!!

Παράδοξα πράγματα... αλλά τι να κάνεις? Παρακαλείς για την προστασία των αγωνιζομένων κι αυτοί συχνά ΔΕΝ θέλουν...:confused:

Σωστά!

Όμως κάπου είναι λάθος να επιμένεις να προστατεύσεις τον άλλον όταν εκείνος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ !

Γιά παράδειγμα οι Ινδοί "Σικ" που ζουν στην Αγγλία διεκδίκησαν νομικά και κέρδισαν τελικά το δικαίωμα να μην φοράνε κράνος αφού δεν μπορούν να βγάλουν το παραδοσιακό τουρμπάνι τους ΟΥΤΕ πάνω σε μοτο. (Πηγή = MCN)

Αν έρθουν "Σικ" να τρέξουν σε αγώνα σου, φρόντισε να φοράνε οπωσδήποτε ... θώρακα Γιατρέ !!!

Είναι δικαίωμα του καθενός αγωνιζόμενου να παίρνει το ρίσκο που επιλέγει αλλά υποχρέωση του κάθε οργανωτή να του επισημαίνει τους κινδύνους που τον απειλούν!

Το να επιβάλεις την υποχρεωτική χρήση προστατευτικού εξοπλισμού ΠΑΡΑΠΑΝΩ από ότι ζητάει η FIM μάλλον είναι υπερβολή ...

TSiTas
16/10/2008, 17:26
Χωρις θωρακα??? μπρρρρ.... σαν τη στρουθοκαμηλο...που εχει το κεφαλι safe και νομιζει πως και τα υπολοιπα θα τη βγαλουν καθαρη....

..πάντως για να επιστρεψουμε στο θεμα του θωρακα, ψηφιζω τον koerta της acerbis.

Οταν ηταν στα τελειωματα ο προηγουμενος (κλασσικος πλαστικος) το σκεφτηκα σοβαρα και μιας και χρειαζομουν και νεα ζωνη, αγορασα τον συγκεκριμενο

Πleoνεκτηματα:

- Πολυ καλη αποροφηση της κρουσης (δεν επεσα απο χαραδρα, αλλα στα μικρα ενιωθες οτι επεφτες σε πολυ μαλακο εδαφος....ενω δεν ηταν) ειδικα στους ωμους πλατη.

- Πολυ πιο ανετος μιας και ολα τα κοματια ειναι δεμενα (ραμενα) μεταξυ τους, οποτε δεν υπαρχει το κλασσικο προβλημα πχ να κατεβαινουν και να ενοχλουν οι επιαγκωνιδες, η να βρισκει/σκαλωνει η ζωνη στο θώρακα (βασικα μετα απο λιγα λεπτα οδηγησης ξεχνας οτι φορας θωρακα)

- Δυνανατοτητα προσθαφαιρεσης των προστατευτικων για τις κλειδες στην περιπτωση που υπάρχει neckbrace.

- Τα πλαστικα δεν σπανε τοσο ευκολα οσο στους κλασσικους θωρακες γιατι ειναι πιο ευκαμπτα, εχοντας ομως εσωτερικα αρκετο απορροφητικο υλικο (κατι που δεν εχουν οι κλασσικοι) και ετσι η προσκρουση ειναι κατα πολυ ομαλοτερη


Μειονεκτηματα:

- Στον θωρακα υπαρχει το φερμουαρ που των διαιρει στα δυο και ετσι τον κανει πιο ευκαμπτο αν την φας με τα ματια και με πολλα....και εκει που σκασεις, στο σημειο του φερμουαρ να υπαρχει καμια πετρα.......λεμε τωρα....

- Φοριεται σχετικα δυσκολα....βγαινει δυσκολοτερα

- Αν σπασει καποια επιαγκωνιδα εχει καλως, αγοραζεις ενα σετ και απλα δεν θα ειναι ενωμενες με τα υπολοιπα κοματια...αν σπασει η προστασια ομων θα θελει σκεψη το θεμα (αλλα οπως ειπα σπανε δυσκολοτερα απο τους κλασσικους)

- Οι ραφες του εχουν λιγο θεμα, μου εχει χρειαστει μια φορα να ενισχυσω μια-δυο (σε διαστημα ενος χρονου)


Ελπιζω να βοηθησα!

SeNNinhA
16/10/2008, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εχει ερθει αυτο εδω στην ελλαδα.....

Και αν ναι ποιος το εχει......

( Στειλε μου απαντηση εστω και σε πμ... :winka:



:beer: :beer:

:wave2:

Δεν ξέρω για Ελλάδα αλλα αυτοί εδώ το στέλνουν σίγουρα εδώ

EVS RC-Evolution Neck Brace (http://www.dirtbikebitz.com/evs-protection-evs-neck-brace-c-54_97_1916.html?sort=3a&currency=EUR)

SeNNinhA
18/01/2010, 18:30
Το Acerbis είναι γνωστό αλλά είναι κοντή η προστασία της πλάτης και φτάνει μέχρι την μέση μόνο.

Το DIXON δεν το ξέρω αλλά φαίνεται καλό και η πλάτη του κατεβαίνει πιο χαμηλά.

Η διαφορά τιμής τους είναι αμελητέα με λίγο πιο φθηνό το Dixon αλλά δεν επηρεάζει.

Τι προτείνετε ?

Thanks

SeNNinhA
18/01/2010, 18:31
acerbis koerta


185903

SeNNinhA
18/01/2010, 18:32
acerbis koerta back


185905

SeNNinhA
18/01/2010, 18:33
DIXON GP pro


185906

SVX
18/01/2010, 18:54
:sad: Δεν ξερω τιμες...Αλλα εχω να προτεινω αυτο σαν Ποιοτητα-Ανεση & ΒΑΡΟΣ


185907

LARISEOS
18/01/2010, 19:03
re mastora gia pio pragma to 8eleis ayto?????

phres enduro???

SeNNinhA
18/01/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:sad: Δεν ξερω τιμες...Αλλα εχω να προτεινω αυτο σαν Ποιοτητα-Ανεση & ΒΑΡΟΣ

Ποιο είναι αυτό?



Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
re mastora gia pio pragma to 8eleis ayto?????

phres enduro???

Πήρα, πήρα. Ετοιμάζομαι για το Μακεδονικό Rally ;) ;)

LARISEOS
18/01/2010, 19:17
δεν σου πωτηνω κανενα ....αμα θελεις προστασια να παρης το κανονικο τον θωρακα,,,,!

τπτ αλλο!


και μπορω να σου το εξηγήσω για πιο λογο ...πμ!!!

SeNNinhA
18/01/2010, 19:19
Σου έστειλα πμ αλλα πες το και εδώ. Μπορεί να ενδιαφέρεται και κανεις άλλος.

KaTaNaS
18/01/2010, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το Acerbis είναι γνωστό αλλά είναι κοντή η προστασία της πλάτης και φτάνει μέχρι την μέση μόνο.

Το DIXON δεν το ξέρω αλλά φαίνεται καλό και η πλάτη του κατεβαίνει πιο χαμηλά.

Η διαφορά τιμής τους είναι αμελητέα με λίγο πιο φθηνό το Dixon αλλά δεν επηρεάζει.

Τι προτείνετε ?

Thanks

Γεια σου Γιάννη!

Έχει μπει και αυτο το αναλυτικο θρεντ για τους θωρακες όπου συνέβαλες κι εσυ ! http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68167&perpage=10&highlight=%E8\[\^\\s\][^\s]*%F1%E1%EA%E1%F2&pagenumber=3


συγκεκριμένα για την παρούσα ερώτηση σου (μιας και φαινεται πως εχεις κατασταλλάξει στον θωρακα-ζακετα)

μου φαινεται πως ο Acerbis ειναι ανωτερος!

εχει μεγαλυτερα (πιο απλωμενα) σημεια πλαστικου και λιγοτερο υφασμα σε σχεση με τον dixon .

μην σε απασχολει αν πιανει πιο χαμηλα στην ουρα ο dixon (δεν ποιστευω πως προσφερει περισσοτερη προστασια)... πολυ πιθανων να σε ενοχλει κιολας αν δεν εχεις ξαναδοκιμασει κατι αναλογο...

Γνωμη μου παντα ειναι να δοκιμασεις αμφωτερους θωρακες πανω απο ενα ποδηλατικο μπλουζακι (οπως θα τον φορας κιολας κατα την οδηγηση) και να εξομειωσεις τις κινησεις οδηγησης ορθιας και καθιστης... ισως να σε "κοβει" καποιος απο τους δυο ή καποιος να καθεται καλυτερα στον σωματοτυπο σου (μηκος πηχη , μηκος μπράτσου, θωρακικο ανοιγμα)!

εγω προσωπικα ειχα ζακετα για 3 χειμωνιατικους μηνες αλλα τον φορουσα πολυ δυσκολα, τον εβγαζα ακομα πιο δυσκολα οταν ημουν ιοδρωμενος και αν ηταν και καλοκαιρι ειμαι σιγουρος θα ενοιωθα αποπνικτικα.

οποτε επεστρεψα στον κλασσικο.




:wave2:

MAG/FMX
18/01/2010, 22:07
Εγω πιστευω πως οι forcefield ειναι 3 σκαλια πιο πανω σε προστασια , εφαρμογη κ υφασμα.
Αρχικα πιστοποιημενα αποροφα 100 joule χτυπηματος stage2 , ενω οι αλλες 50 joule stage1.

SVX
18/01/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Εγω πιστευω πως οι forcefield ειναι 3 σκαλια πιο πανω σε προστασια , εφαρμογη κ υφασμα.
Αρχικα πιστοποιημενα αποροφα 100 joule χτυπηματος stage2 , ενω οι αλλες 50 joule stage1.

- lighter, non restrictive, breathable and comfortable to the point you forget you are wearing full armour, all essential for active sports.
- No fabric or mesh is used, it is an open system to reduce heat build up and increase movement.
- there are no hard buckles, fasteners or metal studs used.


Εχει πολλες πατεντες-καινοτομιες που με το ματι δεν τις καταλαβαινει καποιος, αλλα τις νιωθει "εν δραση" :wave2:

MAG/FMX
18/01/2010, 22:51
Επισης εχει κυριως μαλακες προστασιες με λιγο σκληρο υλικο γυρω γυρω......
Οι αλλες εχουν κυριως σκληρες προστασιες και ολοι ψαρωνουμε και λεμε , "πω ρε κατι προστασιες"
και ομως στο εξωτερικο εχουν γινει πολλες μυνησεις , γιατι οι "πεφτοντες" καταληγουν να τραυματιζοντε απτις προστασιες τους.:a018:
Ενα απλο παραδειγμα χτες εριξα μια μπουνια σε ενα τοιχο με γαντι με σκληρες προστασιες ψιλοκακοσχεδιασμενο κ ενωσα οτι θα μου κοβοντουσαν τα δαχτυλα απτις προστασιες.
Εχω 4 ζευγαρια επιγονατηδες κ εχω κανει τα τεστακια μου, τις καλητερες γονατιες σε τειχο τις ριχνω με τις forcefield.:a016: και απο ανεση καλητερη και απο σερβιετα:a5:

SeNNinhA
18/01/2010, 23:32
Δεν έχω καταλήξει. Απλά το σκεφτόμουν. Το μειονέκτημα με την προστασία της κλείδας το καλύπτεις με αγορά leatt brace ή αντίστοιχου αλλά το θέμα του θώρακα εμπρός είναι ενα σοβαρό μειονέκτημα. Από την άλλη τους όμους σου τους καλύπτουν καλύτερα τα body armour και πιθανά και στην προστασία της πλάτης να είναι και εκεί καλύτερα. Μπέρδεμα.

KaTaNaS
19/01/2010, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν έχω καταλήξει. Απλά το σκεφτόμουν. Το μειονέκτημα με την προστασία της κλείδας το καλύπτεις με αγορά leatt brace ή αντίστοιχου αλλά το θέμα του θώρακα εμπρός είναι ενα σοβαρό μειονέκτημα. Από την άλλη τους όμους σου τους καλύπτουν καλύτερα τα body armour και πιθανά και στην προστασία της πλάτης να είναι και εκεί καλύτερα. Μπέρδεμα.

ακριβως τις ιδιες σκεψεις εκανα κι εγω περσι τετοιο καιρο οταν πειραματιζομουν , φορουσα μεχρι και 2 θωρακες μαζι, ενα bodyarmour και εναν κλασσικο απο πανω. Πραγματι ότι μερος άφηνε ο ένας απροστατευτο κάλυπτε ο άλλος, αλλά σε περιπτωση που σηκωνα ψηλα τα χερια μανδαλωναν μεταξυ τους στους ωμους, καθως και η ζωνη του bodyarmour σηκωνοταν κατα την οδηγηση ψηλα , μου εσφιγγε τα πνευμονια και εμενα απο ανασες πανω στα πιο δυσκολα κομματια της διαδρομης...

δυστηχως ο τελειος θωρακας δεν υπαρχει.

επισης καθε τραυματισμος ειναι τοσο ιδιαίτερος που ειναι καθαρα θεμα τυχης αν ο θωρακας που θα φορεσεις θα σε καλυψει...

2 απλα παραδειγματα.

με τον κλασσικο της thor που εχω σε λασπωδες μονοπατι οπου υπαρχει στην ακρη δενδρο επικλινές περνώντας γλυστραει ο τροχος και βρισκει ο ωμος μου με δυναμη στον κορμό (ενω πρόλαβα να γυρω το κεφαλι μ) ο πονος ηταν τοσο οξυς που νομιζα πως εσπασα το κοκκαλακι πανω στον ωμο. Την γλιτωσα ευτυχως με εκδορες και πονο για 2 βδομαδες αλλα στο συγκεκριμενο σημειο ενα bodyarmour θα δουλευε πολυ καλυτερα αφου αγκαλιαζει ολη την αρθρωση της ωμοπλατης (εξαρταται και την εταιρεια βεβαια).

σε προχθεσινο χτυπημα , ανηφορικο μονοπατι , σκεπασμενο απο πευκο που ειναι μισοξερο και εχει ξερα μυτερα κλαρια στο υψος των 170 εκατοστων , σουζαρει το μηχανακι και περναω μεσα απο τα κλαρι αμε το κρανος ενω εχω κατεβασει το γυσο για να καλυψω το προσωπο.

ξερο κλαρι εχει καρφωθει στα μαλακα της βασης του λαιμου ακριβως πανω απο την κλειδα , ευτυχως που βρηκε οριακα τον σκληρο θωρακα ο οποιος εσπασε το κλαρι. σε αλλη περιπτωση ισως και να τραυματιζομουν πολυ σοβαρα.

οσο για την πλατη ευτυχως δεν εχω πεσει ποτε με πολλα οποτε και δεν χρειαστηκε να καταλαβω την χρησιμοτητα του...

μεχρι να παρω leatbrace παντως χρησιμοποιω το γνωστο σφουγγαρενιο κολαρο που με εχει σωσει επισης 3 φορες τουλαχιστον απο κρακ σε αυχενα και απο πίεση τσην κλείδα απο το κρανος.

MAG/FMX
19/01/2010, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν έχω καταλήξει. Απλά το σκεφτόμουν. Το μειονέκτημα με την προστασία της κλείδας το καλύπτεις με αγορά leatt brace ή αντίστοιχου αλλά το θέμα του θώρακα εμπρός είναι ενα σοβαρό μειονέκτημα. Από την άλλη τους όμους σου τους καλύπτουν καλύτερα τα body armour και πιθανά και στην προστασία της πλάτης να είναι και εκεί καλύτερα. Μπέρδεμα.
To Θεμα του θωρακα μπορεις να το λυσεις με 20ε απτο μοτομαρκετ.Καληψε τα κρισημα σημεια σου πρωτα , τα αλλα δεν πειραζει για να εχεις την ανεση σου.Το εχω μετανιωσει που εχω 7 μπουφαν.
Καλητερα να επερνα προστατευτικα την ολοσωμη μπλουζα κ ολοσωμο παντελονι της forcefield k apo πανω να βαζω οτι γουσταρω.Το ξερω οτι ειμαι κολημενος με την forcefield απλα βγαζει τα λεφτα της κ το αξιζει, γιατι τις προστασιες μπορω κ τις φοραω στο snowboard , στο ποδηλατο, στην μηχανη καθημερινα κ στο μοτοκρος.

SeNNinhA
19/01/2010, 11:22
Τα forcefield ωραία είναι και θεωρώ ότι δουλέυουν καλύτερα από τα σκληρα προστατευτικά αλλά σε αφήνουν πολύ ακάλυπτο στους όμους όπως αντίστοιχα και στο γόνατο. Εαν προσθέσεις και την τιμή τους τότε δεν νομίζω ότι θα έδινα τόσα εκτός κι αν όπως λες τα έχεις για όλα τα σπορ.

Ας πάμε και στους κλασικούς θώρακες. Εκεί τι παίζει από ποιότητα και εφαρμογή? Γιατί και εκεί οι τιμές κυμαίνονται πολύ.

Εχω δει ότι οι καινούργοι έχουν την τάση να έχουν και λίγο αφρώδες μαλακό από μέσα ώστε να αποροφά την κρούση πράγμα καλό.

Καμία πρόταση εκεί?

LARISEOS
19/01/2010, 11:27
και φυσηκα εχουν......εγω εχω της fox....... σχεδων ενα χρονο τωρα κανενα προβλημα απολυτος.......!

την καλυτερη αποφαση παιρνεις ............!


τα ποσα ειναι απο 100-150 ευρο!

SeNNinhA
19/01/2010, 12:06
Καθάρισε το ΠΜ σου Lariseos

LARISEOS
19/01/2010, 22:06
sorry...αλλα απο το πρωι μετα απο


τσιπουρα.........

μπυρες.......

εντεχνα ελληνικα με κιθάρα!!!

τωρα γυρησα και ειμαι λιγο κομμάτια!

για στειλε πμ να δω!

SVX
19/01/2010, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εχω δει ότι οι καινούργοι έχουν την τάση να έχουν και λίγο αφρώδες μαλακό από μέσα ώστε να αποροφά την κρούση πράγμα καλό.

Καμία πρόταση εκεί?

και η EVS Εχει πολυ καλες προτασεις με πολυ λογικες τιμες ($130, $170)!!

http://www.evs-sports.com/product/ballistic-jerseys/


186068

LARISEOS
19/01/2010, 22:29
αγορια την πρωστασια που παρεχει ο κλασικος δεν την παρεχει κανενας......μπορει λογου μοδας να μας περναει η ηδεα οτι ειναι πιο ευκολη πιο καλη αλλα δυστυχώς η αληθεια ειναι οτι οταν θα κοπανίσεις ο παλιός θα εχει καλύτερη προστασια!!!!


και ειναι πολυ απλα να το καταλαβει κανενας............!!!!

MAG/FMX
19/01/2010, 22:57
Α ωραια , εχω ενα ΤΗΟR κλασσικου τυπου κ τον ανταλλασω με κανενα πιο μοντερνο.:wave2:
Παντως δεν συμφωνω.Ο παλιος ξερω προστατευει απο πετραδακια οχι σε τουμπες.Παντως αυτος ο EVS φενεται ωραιος κ εξελιγμενος σε σχεση με τους παραπανω που ειδα.......:beer:

KaTaNaS
20/01/2010, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το Acerbis ....

tsekare ayto μηπως βολευτεις! http://forum.enduro-republic.gr/forum/viewtopic.php?f=17&t=2789

ΗΟΡΝΕΤακιας
20/01/2010, 08:25
ρε παιδια επειδη ειμαι καινουργιος και δεν κατεχω πολυ αυτες οι προστασιες μπορουν να φορεθουν σε supersport η τετοιας θεσης οδηγησης μοτορια?

CARP
20/01/2010, 10:06
θωρακας τυπου μπλουζα ή ο θωρακας ο κλασσικος?


Φίλε μου εγώ χρησιμοποιώ τύπου μπλούζα γιατί....

- έχει καλύτερη εφαρμογή
- είναι πιό ζεστός και.....
- ΝΟΜΙΖΩ οτι είναι πιο ασφαλής :beer:

CARP
20/01/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

δυστηχως ο τελειος θωρακας δεν υπαρχει.

επισης καθε τραυματισμος ειναι τοσο ιδιαίτερος που ειναι καθαρα θεμα τυχης αν ο θωρακας που θα φορεσεις θα σε καλυψει...


+ 249

SeNNinhA
20/01/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
tsekare ayto μηπως βολευτεις! http://forum.enduro-republic.gr/forum/viewtopic.php?f=17&t=2789

Έχω βρει το ίδιο με 100 ευρώ (ο Dixon στα 85) και από εκεί ξεκίνασα να ρωτάω για αυτού του τύπου τους θώρακες.

zactri
20/01/2010, 16:26
για ριχτε μια ματια και εδω...δοκιμασμενος...ειμαι μεγαλος κωλοτουμπας....


186152

SeNNinhA
20/01/2010, 16:32
Ποιος είναι αυτός? Γιατί η φωτό είναι μικρή και δεν φαίνεται

ΗΟΡΝΕΤακιας
20/01/2010, 19:46
για τυπου μπλουζα θωρακα λεω.μηπως δεν μπορουν να την χρησιμοποιησουν οι κατοχοι ss?γιατι ειναι καλη φαση να το φορας και απο πανω να ριχνεις οτι μπουφανακι γουσταρεις..:D

SVX
20/01/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΟΡΝΕΤακιας
για τυπου μπλουζα θωρακα λεω.μηπως δεν μπορουν να την χρησιμοποιησουν οι κατοχοι ss?γιατι ειναι καλη φαση να το φορας και απο πανω να ριχνεις οτι μπουφανακι γουσταρεις..:D



Αυτο εχει "αρθρωτες" Οτι προστασιες εχει ενα κλασικο μπουφαν + προστασια κοκκυγα+ προστασια θωρακα


186163

MikeG
20/01/2010, 19:54
Προσωπικά προτιμώ το κλασικό τύπου θώρακα. :wave2:

SVX
20/01/2010, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Προσωπικά προτιμώ το κλασικό τύπου θώρακα. :wave2:


Εσυ εισαι χωματινος φιλαρακι ....τρως χαλικι και φτυνεις αμμο :cry:

τετοιο θα φορεσω τωρα κατω απτην καμπαρντινα ΤΩΡΑ που θα δουλεψω πορτα :smokin:


186180

MikeG
20/01/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Εσυ εισαι χωματινος φιλαρακι ....τρως χαλικι και φτυνεις αμμο :cry:

τετοιο θα φορεσω τωρα κατω απτην καμπαρντινα ΤΩΡΑ που θα δουλεψω πορτα :smokin:


Μα στο Χωμάτινο τερέν είμαστε :lol: :lol:

div400
20/01/2010, 21:37
μιας και ξεθάφτηκε το παρόν....να κάνω μια ερώτηση προς τους κατόχους των offroad προστατευτικών...

αναφέρουν οι θώρακες σας εάν και ποια προδιαγραφή πληρούν;

το ρωτάω γιατί για τα προστατευτικά των μοτο υπάρχουν (στην ΕΕ τουλχ.) 2 προδιαγραφές

α) η ''γνωστή'' EN 1621-2:2003
και
β) η EN 14021:2003 η οποία τιτλοφορείτε:
Stone shields for off-road motorcycling suited to protect riders against stones and debris - Requirements and test method.

από το οποίο καταλαβαίνω ότι δεν έχει σχέση με πτώση και πρόσκρουση ΣΤΟ έδαφος αλλά προστασία ΑΠΟ κρούση πετρών στο σώμα του αναβάτη (πχ πέτρα που πετάγεται από την προπορευόμενη μοτο...)

γνωρίζει κανείς σας κάτι παραπάνω; :look:

SVX
20/01/2010, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
μιας και ξεθάφτηκε το παρόν....να κάνω μια ερώτηση προς τους κατόχους των offroad προστατευτικών...

αναφέρουν οι θώρακες σας εάν και ποια προδιαγραφή πληρούν;

το ρωτάω γιατί για τα προστατευτικά των μοτο υπάρχουν (στην ΕΕ τουλχ.) 2 προδιαγραφές

α) η ''γνωστή'' EN 1621-2:2003
και
β) η EN 14021:2003 η οποία τιτλοφορείτε:
Stone shields for off-road motorcycling suited to protect riders against stones and debris - Requirements and test method.

από το οποίο καταλαβαίνω ότι δεν έχει σχέση με πτώση και πρόσκρουση ΣΤΟ έδαφος αλλά προστασία ΑΠΟ κρούση πετρών στο σώμα του αναβάτη (πχ πέτρα που πετάγεται από την προπορευόμενη μοτο...)

γνωρίζει κανείς σας κάτι παραπάνω; :look:


Η Forcefield Μιλαει με JOULEs ....Αναφερει δηλ την κρουση(δυναμη) που μπορει να αντεξει το υλικο κατασκευης πριν αρχισει η καταπονηση-τραυματισμος του σωματος

SeNNinhA
20/01/2010, 22:34
Ψάχνοντας βρήκα και αυτούς. Μοιάζουν λίγο με υβρίδια

ACERBIS KOERTA NAKED

Με μονοκόματο κομμάτι εμπρός θώρακα αλλά πλάτη κροκόδειλο και χωρίς δίχτυ να σε ζεσταίνει


186226

SeNNinhA
20/01/2010, 22:34
KOERTA NAKED πλάτη


186227

SeNNinhA
20/01/2010, 22:35
ACERBIS FUSION


186228

SeNNinhA
20/01/2010, 22:36
ACERBIS FUSION απο πίσω


186229

CARP
21/01/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΟΡΝΕΤακιας
για τυπου μπλουζα θωρακα λεω.μηπως δεν μπορουν να την χρησιμοποιησουν οι κατοχοι ss?γιατι ειναι καλη φαση να το φορας και απο πανω να ριχνεις οτι μπουφανακι γουσταρεις..:D



Καλά το σκέφτεσαι αδερφέ αλλά εκεί που είναι να φοράς απο κάτω θώρακα-μπλούζα και απο πάνω μπουφάν παίρνεις ενα δερματινάκι για ss και τελειώνεις.

zactri
21/01/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ποιος είναι αυτός? Γιατί η φωτό είναι μικρή και δεν φαίνεται ufo....