PDA

View Full Version : AΠΟ ΜΟΤΟΕ....



africanos31
14/10/2008, 22:42
ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΜΕΤ. ΚΑΙ ΕΠΙΚ/ΝΙΙΩΝ
14.10.08
ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

κ. Υπουργέ


Είμαι ένας μοτοσικλετιστής, που έχω την τύχη ή την ατυχία να ζω στην Ελλάδα.

Αυτό έχει σαν συνέπεια να πληρώνω ακριβά το πάθος μου και το μέσο εξυπηρέτησής μου που λέγεται μοτοσικλέτα είτε σε κρατικούς φόρους-τέλη κυκλοφορίας, διόδια, ασφάλειες , είτε σε καύσιμα και εξοπλισμό.

Θα μπορούσα να ανεχθώ όλα αυτά αδιαμαρτύρητα αν η ανταποδοτική προσφορά υπηρεσιών ή οι παρεμβάσεις του κράτους τα έκαναν ανταποδοτικά ισάξια.

Αυτό όμως που δεν μπορώ να ανεχθώ είναι η διέλευση και η χρήση των δρόμων της χώρας μου από χιλιάδες αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες, φορτηγά και τροχόσπιτα , κάθε χρόνο και ιδιαίτερα το καλοκαίρι τα οποία έχουν την υποχρέωση να πληρώνουν μόνον διόδια και να απολαμβάνουν τις ίδιες αν όχι πολύ καλύτερες υπηρεσίες από μένα π.χ. τουριστικές παροχές. περίθαλψη και κρατικές υπηρεσίες.

Αφού λοιπόν το κράτος μας έχει τόσο μεγάλη ανάγκη από μετρητά ,τα οποία αποφάσισε να εισπράξει από τις μοτοσικλέτες αυξάνοντας τα τέλη διοδίων κατά 100%, γιατί δεν ορίζει ένα τέλος διέλευσης από τη χώρα μας όλων αυτών που διέρχονται ή παραμένουν στην Ελλάδα για τις διακοπές τους? Νομίζω ότι κανείς σε ολόκληρη την Ευρώπη έχει διαμαρτυρηθεί για το μέτρο αυτό που εφαρμόζεται ήδη στην Αυστρία (προσωπική εμπειρία) και πιθανόν και σε κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα.

Περιμένω την ειλικρινή και αιτιολογημένη απάντησή σας.

Με εκτίμηση

Γιάννης Ντουλμπέρης

Πρόεδρος ΜΟΤΟ Λέσχης Θεσπρωτίας.

Husky501
14/10/2008, 23:01
Δε βρίσκεις άκρη δυστυχώς... Όλοι αυτοί οι πολιτικοί είναι τελείως ελεεινοί και άσχετοι! :evil: :evil: :evil:

Μικρή Λουλού
15/10/2008, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31

Περιμένω την ειλικρινή και αιτιολογημένη απάντησή σας.

Με εκτίμηση

Γιάννης Ντουλμπέρης

Πρόεδρος ΜΟΤΟ Λέσχης Θεσπρωτίας. [/B]












ας ελπισουμε αυτος ο Ντουλμπερης να ειναι νεος ανθρωπος,ειδαλλως δεν θα προλαβει να δει την απαντηση...