PDA

View Full Version : Αν πάρω τι να πάρω?



vstromgr
14/10/2008, 22:43
Μετά από μια σύντομη αλλά περιεκτική μότο ζωή 3 ετών με 3 μηχανές έχω μείνει αμήχανος εδώ και ένα χρόνο (οικογενειακοί και λόγοι υγείας mostly).

Αν και σε όλη μου τη ζωή μου δεν μου άρεσαν οι μηχανές πλην της 3ετίας (που οδηγούσα συνεχώς χειμώνα καλοκαίρι με χιονι και βροχή) πλέον ξανά συνεχώς κοιτάζω μηχανές στο δρόμο.

Σκέφτομαι λοιπόν ότι δεν έχω ΜΙΑ μηχανή στο νου μου που να λέω ΑΥΤΗ θέλω και καμιά άλλη. Δεν μου αρέσει αυτό .. όταν πήρα την τελευταία μου μηχανή (VFR) πριν την αγοράσω είχα μάτια μόνο για κείνη….τώρα όμως??

1. Λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων πολλάς εκδρομάς απορρίπτονται.
2.Λόγω δουλειάς οι διαδρομές στην πόλη (Θεσνίκη) είναι αναγκαίες και το πανάσχημο top case σχεδόν απαραίτητο και το abs επίσης.

Ένας λογικός θα έλεγε εδώ πάρε ένα σκούτερ να μην βρέχεσαι κιόλας… ειδικά εκείνα με τους δύο τροχούς μπροστά που φαντάζομαι γλιτώνεις από μπλοκάρισμα μπροστινού…
έλα ντε που δεν ΜΕ αρέσουν τα σκούτερ …


Οπότε σας ρωτώ αν πάρω τι να πάρω????
Ποιο μοντέλο να ξαναερωτευτώ?

gcrook
14/10/2008, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr

1. Λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων πολλάς εκδρομάς απορρίπτονται.
2.Λόγω δουλειάς οι διαδρομές στην πόλη (Θεσνίκη) είναι αναγκαίες και το πανάσχημο top case σχεδόν απαραίτητο και το abs επίσης.


Σαν να σε βλεπω για κανα Bandit 650.
Στα χαρακτηριστικα που θελεις (commuter) μαλλον θα κοιταξεις για κατηγορια μεσαιων στρητ.
:wave2:

vstromgr
14/10/2008, 23:35
Λογική και οικονομική λύση ο ληστής και συμπαθητική μηχανή γενικά.
Με προβληματίζει λίγο μήπως είναι πολύ ψόφιο χαμηλά ως 4κύλινδρο
Μέχρι τώρα είχα δύο V2 και ένα v4 μήπως το Ι4 μου κακοφανεί στις χαμηλές που θα δουλεύει γενικά???

Υ.Γ
Πηγαίνοντας στη δουλειά περνάω κάθε μέρα έξω από την (αντιπροσωπεία) βλέπω breva και griso 1100-1200 και αν δεν τρελαινόμουν ποτε για γυμνά τα συγκεκριμένα λένε πολύ ! αλλά είναι εντελώς ακατάλληλα για τη χρήση μου …
Βλέπω και το mp3 από δίπλα που θεωρητικά μου κάνει και χαλιέμαι

Elle
18/10/2008, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr

Με προβληματίζει λίγο μήπως είναι πολύ ψόφιο χαμηλά ως 4κύλινδρο


Για το Bandit μιλάς;:confused: :confused: :confused:

GATOYLHS
18/10/2008, 16:32
ΨΟΦΙΟ???:look: ΠΟΥ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΙΖΕΡ 600.ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΜΠΑΝΤΙΤ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ 3ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΤΡΙΠΛ 675.ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΧΟΝΤΡΕΣ ΠΛΑΚΕΣ.

vstromgr
18/10/2008, 19:23
Elle
για το bandit μιλάω ΧΩΡΙΣ να το έχω οδηγήσει ποτέ ..
Επειδή ακούω ότι τα 4κ είναι δυνατά στις ψηλές στροφές και ψόφια στις χαμηλές θα σκεφτόμουν ότι ένα 2κ θα ήταν καλύτερο μιας και θα δουλεύει 90% χαμηλά.

γατουλη (!)
όπως είπα δεν το έχω οδηγήσει καθόλου….οπότε για να το λες εσύ φαντάζομαι κάτι ξέρεις. Από 3κ έχω οδηγήσει λίγο το 675 daytona triumph και μου φάνηκε αστραπή (αν και το σαγόνι μου σχεδόν ακουμπούσε στο μασκακι)


το ποιντ είναι ότι δεν έχω ΜΙΑ μηχανή στο μυαλό μου να λέω αυτή θέλω και καμιά άλλη ….

Elle
18/10/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
Elle
για το bandit μιλάω ΧΩΡΙΣ να το έχω οδηγήσει ποτέ ..
Επειδή ακούω ότι τα 4κ είναι δυνατά στις ψηλές στροφές και ψόφια στις χαμηλές θα σκεφτόμουν ότι ένα 2κ θα ήταν καλύτερο μιας και θα δουλεύει 90% χαμηλά.

γατουλη (!)
όπως είπα δεν το έχω οδηγήσει καθόλου….οπότε για να το λες εσύ φαντάζομαι κάτι ξέρεις. Από 3κ έχω οδηγήσει λίγο το 675 daytona triumph και μου φάνηκε αστραπή (αν και το σαγόνι μου σχεδόν ακουμπούσε στο μασκακι)


το ποιντ είναι ότι δεν έχω ΜΙΑ μηχανή στο μυαλό μου να λέω αυτή θέλω και καμιά άλλη ….


To Bandit έχει μπόλικη δύναμη απο τα χαμηλά, τόση που νομίζεις οτι οδηγάς 2κύλινδρο!
Εντελώς γραμμική ροπή, άνετο και ταξιδιάρικο πολύ μάλιστα. Το γνωρίζω από πρώτο
χέρι. Το οτι δεν έχει πουλήσει στην Ελλάδα δε σημαίνει οτι δεν είναι καλό. Είναι από τα
καλύτερα μηχανάκια που κατασκευάστηκαν ποτέ. Και γρήγορο, βλέπει και 230 στο κοντέρ.

vstromgr
18/10/2008, 22:46
Elle
ότι πάρω τώρα θα έχει χρήση πόλης …. Last bike ήταν το vfr που μου άρεσε πολύ

Το bandit έχει abs που το θέλω ….ελπίζω με το case πίσω να μην φαίνεται χάλια αν και δεν το έχω δει ποτέ με κουτί πίσω…βέβαια δεν κυκλοφορεί και πολύ που να το δω 

Το δικό σου είναι το γυμνό η το με το φερινγκ? Στην κίνηση πως τα πάει?

apav
19/10/2008, 14:18
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33921

Τα παιδιά έχουν γράψει πάρα πολλά χρήσιμα για το Bandit, αξεσουάρ, χρήση, κλπ. :beer:

vstromgr
19/10/2008, 23:31
Ευχαριστώ απαβ το έχω διαβάσει.
Εκεί διάβασα κιόλας ότι πχ το στρομ είναι πιο δυνατό από το ληστή κάτω από τις 6000 στροφές. Και ότι είναι κύρια χρήση ταξίδια και λιγότερο πόλη.

Απορώ με τόσα ποστς γιατί δεν έχει γίνει υποφορουμ (αν και διάβασα τις διασκεδαστικές απαντήσεις όταν ζητήθηκε κάτι τέτοιο)

Elle
20/10/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
Elle
ότι πάρω τώρα θα έχει χρήση πόλης …. Last bike ήταν το vfr που μου άρεσε πολύ

Το bandit έχει abs που το θέλω ….ελπίζω με το case πίσω να μην φαίνεται χάλια αν και δεν το έχω δει ποτέ με κουτί πίσω…βέβαια δεν κυκλοφορεί και πολύ που να το δω 

Το δικό σου είναι το γυμνό η το με το φερινγκ? Στην κίνηση πως τα πάει?

Εγώ έχω V-Strom

el_hymador
21/10/2008, 00:49
Γιατι δεν την ψαχνεις με το Aprilia Mana? απο το 2009 θα βγαινει και εκδοση με ABS.

Αυτοματο η σειριακο κιβωτιο, αποθηκευτικος χωρος στην θεση του ρεζερβουαρ (χωραει κρανος...), μια χαρα μουτ φαινεται για αστικες διαδρομες

vstromgr
21/10/2008, 07:54
Elle
SORRY ΝΌΜΙΣΑότι έχεις bandit
Vstrom είχα και ήμουν και πάρα πολύ ικανοποιημένος ιδανικό και για ταξιδια και για πόλη …ΠΟΛΥ καλύτερο από το transalp 600 που είχα πριν σε όλα.
Και για να μην θυμόσουν οι φίλοι μέτοχοι της χοντα :) το vfr ήταν κλάσεις ανώτερο από το strom.
(τα παραπάνω είναι γενικά σχόλια και δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες)


Λογικά το στρομ είναι πολύ καλή λύση (αν και πλέον μιλάμε για 95% πόλη) αλλά το είχα ΠΑΛΙ το ίδιο να πάρω??



ελ χιμαδορ

Το έχω δει και το ΜΑΝΑ όμορφο πρακτικό ιδιαίτερο και πρωτοποριακό .. ένας συμφορουμίτης είχε γράψει ότι με ημιαυτόματο 7αρι σασμαν σε ιταλικό θα παίξει πολύ σπρώξιμο ……….

Αν και πιστεύω ότι ελάχιστα μη ιταλικά μηχανάκια είναι όμορφα