PDA

View Full Version : Προβλημα με τελωνειο.



McTalas
15/10/2008, 10:27
Λοιπον παιδια εχουμε ενα μικρο θεμα...


παραγγειλα κατι πραματακια απο UK. και ενω μου ειχε πει πως θα τα στειλει με το Βασιλικο ταχυδρομειο, μου τα στελνει με τι?? με την @#@%!! την FedEx και επειδη ερχονται απο κατι πολύ μικρα νισακια εκει τριγυρω απο το UK. μου λενε πως αυτα δεν ειναι μεσα στην Ε.Ε. και θελουν εκτελωνισμο, (τσακ το αγγουρακι!!)

Ευτυχως που του εκοψε του βλακα και δεν μου εβαλε μεσα αποδειξη και τωρα με ρωτανε την τιμη του 'πακετου" και θα σας το εκτελωνισουμε εμεις (μου λεει..) Ρε πάνε καλα??


Γ@μW την FedEx και τον βλακα τον εγγλεζο που με εμπλεξε!!


και τωρα στην ερωτηση,
αν τους πω πως ειναι Δωρο θα πιασει?
να ζητησω απο τον Εγγλεζο, να μου στειλει μια αποδειξη με χαμηλο κοστος? και αν ναι πόσο (το κανονικο κοστος ειναι 250?)

ρε Κρουκη για ριξε εσυ καμια βοηθεια που εχεις και πειρα!!!

Anty12
15/10/2008, 10:37
Υπολόγισε σε λίρες και πέστου να βάλει invoice κάτω από 110-100 Euros.
Οι Fedex, DHL, UPS κτλ βγάζουν από τα τελωνεία οι π@πάρες.
Και χώστου και ένα negative αφού πάρεις τα πράματα στα χέρια σου.
:beer:

gcrook
15/10/2008, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas


ρε Κρουκη για ριξε εσυ καμια βοηθεια που εχεις και πειρα!!!

"Kαταχρησεις" κανεις;
Αν οχι,ωρα να ξεκινησεις. :sad:

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσουν να κοστολογησουν το πακετο απο την συσκευασια του;
Αν οχι ζητα απο τον Αγγλο να σου στειλει μια αποδειξη απο προιον που να μην μπορει να κοστολογηθει στην Ελλαδα πανω απο 30 ευρω πχ.
Αμα πιασει εχεις γλιτωσει τα λεφουδακια σου,αλλα το γαμησι στο τελωνειο ειναι αναποφευκτο.
Προτεινω τσιγαρα καφε και ενα καλο βιβλιο.

Y.Γ Βρες και το θρεντ μου να ξερεις που θα πεις και τι θα πεις.Θα γλιτωσεις πολυ χρονο.

McTalas
15/10/2008, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
"Kαταχρησεις" κανεις;
Αν οχι,ωρα να ξεκινησεις. :sad:

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσουν να κοστολογησουν το πακετο απο την συσκευασια του;
Αν οχι ζητα απο τον Αγγλο να σου στειλει μια αποδειξη απο προιον που να μην μπορει να κοστολογηθει στην Ελλαδα πανω απο 30 ευρω πχ.
Αμα πιασει εχεις γλιτωσει τα λεφουδακια σου,αλλα το γαμησι στο τελωνειο ειναι αναποφευκτο.
Προτεινω τσιγαρα καφε και ενα καλο βιβλιο.

Y.Γ Βρες και το θρεντ μου να ξερεις που θα πεις και τι θα πεις.Θα γλιτωσεις πολυ χρονο.

οχι δεν μπορουν να το κοστολογισουν, γιαυτο με πηραν τηλεφωνο να με ρωτησουν πόσο κάνει.
θυμασαι τι τιτλο ειχε το ποστ σου εκεινο?

gcrook
15/10/2008, 10:59
Πραγματικα δεν νομιζω οτι μπορουν να περασουν δασμους με προφορικη αξια.Πρεπει να βρεις καποια αποδειξη.


Παντως αν μπορεσεις να περασεις μια ξεφτιλισμενη τιμη με αποδειξη... "κατα παραγγελια" ρωτα την φεντεξ ποιο θα ειναι το συνολικο κοστος για εκτελωνισμο/αποθηκευτρα κτλ.
Παντως το χαρατσι για τα αποθηκευτρα το εχεις φαει ηδη,και θα πρεπει να πληρωθουν και ΔΥΟ δασμοι συν η δεργασια του διεκπαιραιωτη (εκει ειναι τα πολλα λεφτα).

Ισως να μην συμφερει να το εκτελωνισεις ο ιδιος αφου η μικτη μου εμπειρια λεει οτι μπορει να ξεμπερδεψεις σε 2 ωρες αλλα μπορει και σε 2 μερες.
Και φροντισε οταν θα παραλαμβανεις το πακετο απο την αποθηκη να ριξεις και ενα γαμωσταυριδι οπως θα βγαινεις.Θα νιωσεις πολυ καλυτερα.:ninja:

βρηκα το θρεντ.παρελειψε την σαλτσα και μπες στο ψητο.Οι τιμες ειναι οι ιδιες. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=49944&highlight=%F4%E5%EB%F9%ED%E5%E9%EF)

gcrook
15/10/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ρε κρουκη μια απορια...σε καποιο σημειο νομιζω πως γραφεις οτι σου ειχαν δωσει το πακετο και με τα εσυ το εδωσες στον βλακα με το κλαρκ.γιατι δεν το τσιμπαγες και να την εκανεσ μπουχος? τετοια περιπτωση δεν επαιζε?
αλλα πο την αλλη πως θα εγραφες αυτο το υπεροχο οδιπορικο??
περαστικα!

Αυτο ειχες γραψει στο θρεντ μου.
Νομιζω οτι μπορεις να πειραματιστεις ελευθερα για το κοινο καλο.:lol: :wave2:

harvester
15/10/2008, 11:21
μα ρε φιλε αφου ειναι απο αγγλια γιατι να πληρωσεις?
τι σε νοιαζει εσενα απο πηγε το βαπορι.

εδω την γλυτωνουμε απο αμερικη και θα πληρωσεις εσυ που εισαι νομιμος.

στην τελικη να το στειλουν πισω και να σου το στειλουν με απλο ταχυδρομειο

gcrook
15/10/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
μα ρε φιλε αφου ειναι απο αγγλια γιατι να πληρωσεις?
τι σε νοιαζει εσενα απο πηγε το βαπορι.

εδω την γλυτωνουμε απο αμερικη και θα πληρωσεις εσυ που εισαι νομιμος.

στην τελικη να το στειλουν πισω και να σου το στειλουν με απλο ταχυδρομειο

Ειναι λεει Εκτος ΕΕ.
Βεβαια το τελευταιο για επιστροφη παιζει αλλα θελει καλη επικοινωνια με πωλητη.

Βεβαια και με απλο ταχυδροειο και παλι μπορει να περασει τελωνειο.
Θα πληρωσει ελαχιστους δασμους (ειδικα αν παιξει μουφα αποδειξη) αλλα μπορει να καθυστερησει αρκετα.

Δε βαριεσαι, στην Ελλαδα τα ταχυδρομικα ειναι ψιλοτζογος.

Lazio
15/10/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Λοιπον παιδια εχουμε ενα μικρο θεμα...


παραγγειλα κατι πραματακια απο UK. και ενω μου ειχε πει πως θα τα στειλει με το Βασιλικο ταχυδρομειο, μου τα στελνει με τι?? με την @#@%!! την FedEx και επειδη ερχονται απο κατι πολύ μικρα νισακια εκει τριγυρω απο το UK. μου λενε πως αυτα δεν ειναι μεσα στην Ε.Ε. και θελουν εκτελωνισμο, (τσακ το αγγουρακι!!)

Ευτυχως που του εκοψε του βλακα και δεν μου εβαλε μεσα αποδειξη και τωρα με ρωτανε την τιμη του 'πακετου" και θα σας το εκτελωνισουμε εμεις (μου λεει..) Ρε πάνε καλα??


Γ@μW την FedEx και τον βλακα τον εγγλεζο που με εμπλεξε!!


και τωρα στην ερωτηση,
αν τους πω πως ειναι Δωρο θα πιασει?
να ζητησω απο τον Εγγλεζο, να μου στειλει μια αποδειξη με χαμηλο κοστος? και αν ναι πόσο (το κανονικο κοστος ειναι 250?)

ρε Κρουκη για ριξε εσυ καμια βοηθεια που εχεις και πειρα!!!





Μεχρι να παραλαβεις με καποιο τροπο το πακετακι η FEDEX εχει ενα ωραιο τηλεφωνακι στο τμημα Εισαγωγων ...... να τους παιρνεις καθημερινα και να τους ξεχεζεις και να το ευχαριστιεσαι ...... ειναι παντα προθυμοι να σε εξυπηρετησουν και να τα ακουσουν τοσα που βγαζουν οι κοπριτες απο το τελωνειο :lol: :lol:

harvester
15/10/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ειναι λεει Εκτος ΕΕ.
Βεβαια το τελευταιο για επιστροφη παιζει αλλα θελει καλη επικοινωνια με πωλητη.

Βεβαια και με απλο ταχυδροειο και παλι μπορει να περασει τελωνειο.
Θα πληρωσει ελαχιστους δασμους (ειδικα αν παιξει μουφα αποδειξη) αλλα μπορει να καθυστερησει αρκετα.

Δε βαριεσαι, στην Ελλαδα τα ταχυδρομικα ειναι ψιλοτζογος.

ωχ τωρα διαβασα οτι ειναι εκτος.

μ@λακια του αγγλου απορω πως δεν εχει βρει λυση αν εχει ευρωπαιους πελατες

taxydromos
15/10/2008, 13:19
προσεχε την fedex γιατι η ελληνικη εταιρια ειναι λουγκρ@!

μην αφησεις πολλες μερες το πακετο στο τελωνειο γιατι θα σε χρεωσουν τελη!

PortisHead
15/10/2008, 13:54
Ρε παιδια...για διαφωτιστε με σε κατι.
Η Αγγλια ειναι εντος Ευρωπαικής Ενωσης αλλά εκτος νομισματικής ενωσης.
Αυτος ειναι και ο λόγος που εκτελωνιζονται τα πραγματα που φερνεται απο εκει ?
Γιατι απο Γερμανια οτι εχω παραγγειλει...ποτε δεν εκτελωνιστικε τιποτα.
:confused:

zuki1000k5
15/10/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ρε παιδια...για διαφωτιστε με σε κατι.
Η Αγγλια ειναι εντος Ευρωπαικής Ενωσης αλλά εκτος νομισματικής ενωσης.
Αυτος ειναι και ο λόγος που εκτελωνιζονται τα πραγματα που φερνεται απο εκει ?
Γιατι απο Γερμανια οτι εχω παραγγειλει...ποτε δεν εκτελωνιστικε τιποτα.
:confused:



O McTalas αν προσεξες ειπε πως ναι μεν τα πηρε απο Αγγλια,αλλα συγκεκριμενα απο κατι νησακια τα οποια δεν ανοικουν στην Ευρωπαϊκή ενωση και γι αυτο εχει αυτο το μπλεξιμο.... :beer: :wave2:

McTalas
15/10/2008, 14:18
o zuki εχει δικιο,

ναι μεν ειναι απο UK. αλλα η εταιρεια ειναι offshore (καπως ετσι γραφεται) σε κατι νισακια τριγυρο (προφανως για να μην εχει φορολογια) τα οποια μαλακισμενα ειναι εκτος Ε.Ε.

εγω απο την μερια μου αφου ειδα UK λεω ενταξει, μου εγραφε και στο μειλ πως τα στελνει με το βασιλικο ταχυδρομειο και λεω ολα καλα! Τοσες αγορες εχω κανει απο το νετ ποτε δεν ειχα προβλημα και μια φορα που πληρωσα για 166? μου χρεωσαν 6?!! τωρα που ειναι 250? τι θα χρεωσουν? 12? ? σιγα μη μου τα χρεωσουν τοσο, το καλορακι θα μου πιασουν!!


Σκεφτομαι να τους πω πως ειναι gift λες να πιασει?
αυτη η ηλιθια μου ειπε πως θα ρωτησει την fedex αμερικης για το ποσο του πακετου.
Λετε να πιασω τον Tom Hanks που στον "Ναυαγος" επαιζε τον υπαληλο της fedex, μπας και εχει καμια εκπτωση προσωπικου???

PortisHead
15/10/2008, 14:22
Δλδ απο Αγγλια-Αγγλια δεν θα υπηρχε προβλημα ?
Κιας ειναι εκτος νομισματικης ενωσης ?
Αυτο δεν καταλαβα.

Stabak
15/10/2008, 14:27
einai ta British Channel islands και Δεν εχουν ΦΠΑ αν και ανήκουν στο Ηνωμένο Βασ.

McTalas
15/10/2008, 14:35
εδω βρισκεται η γ@μοεταιρεια "based in Guernsey in the Channel Islands"


γαμο το φελεκι μου!


ρε κρουκη για τι ποσο αξιας σου ειχαν ζητησει 146?

εγω για 166? ειχα πλερωσει 3?

apav
15/10/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
einai ta British Channel islands και Δεν εχουν ΦΠΑ αν και ανήκουν στο Ηνωμένο Βασ.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ότι βρίσκεται στα Channel Islands, δεν πληρώνει τελωνείο, είτε για UK, είτε για mainland Europe.

πχ http://www.mymemory.co.uk/ :winka:

blackbusa
15/10/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

Λετε να πιασω τον Tom Hanks που στον "Ναυαγος" επαιζε τον υπαληλο της fedex, μπας και εχει καμια εκπτωση προσωπικου???

καλα.....:look: αμα δεν τα χρειαζεσαι αμεσα......:p

ρωτα τον.... (http://www.youtube.com/watch?v=NahyfTAVNqk)


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

evvou
15/10/2008, 15:50
ωχ ωχ ωχ τελωνεια ε? :look:

εγω παντως πριν κανενα μηνα για ενα πακετο που εκανε 160 ευρω πληρωσα αλλα 150 στη ups για τελωνειο :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

αν σου στειλει αποδειξη που να λεει πως ειναι δωρο η warranty replacement κ η δηλωμενη αξια του ειναι κατω απο 50-60 ευρω θα εισαι καλυμενος νομιζω


good luck :beer: :beer: :beer: :wave2:

odt
15/10/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ρε παιδια...για διαφωτιστε με σε κατι.
Η Αγγλια ειναι εντος Ευρωπαικής Ενωσης αλλά εκτος νομισματικής ενωσης.
Αυτος ειναι και ο λόγος που εκτελωνιζονται τα πραγματα που φερνεται απο εκει ?
Γιατι απο Γερμανια οτι εχω παραγγειλει...ποτε δεν εκτελωνιστικε τιποτα.
:confused:


Βασικά έχω πειστεί ότι εάν θα πληρώσεις τελωνείο ή όχι...είναι θέμα τύχης...Εγώ παρήγγειλα κάτι από Αμερική...αξίας κοντά στα 150$ και ήρθε με φέντεξ...δεν πλήρωσα τελωνείο...:wave2:

McTalas
15/10/2008, 18:08
ρε παιδια ας μου βρει καποιος την νομοθεσία για τον εκτελωνισμο please...

McTalas
15/10/2008, 19:17
αυτη λοιπον μου ζηταει καποια απόδειξη, αν βαλω το μειλ στο photoshop και αλλαξω τι τιμες?
λετε να πιασει? δλδ να βαλω 100£ αντι 200£ ή 50£.







ωχ μου φενεται δεν το γλυτωνο το αγγουρακι (και θα ειναι τουρσι που τσουζι...)

mizz
15/10/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
αυτη λοιπον μου ζηταει καποια απόδειξη, αν βαλω το μειλ στο photoshop και αλλαξω τι τιμες?
λετε να πιασει? δλδ να βαλω 100£ αντι 200£ ή 50£.







ωχ μου φενεται δεν το γλυτωνο το αγγουρακι (και θα ειναι τουρσι που τσουζι...)

photoshop-ιαρε την 'απόδειξη' απτό ebay
αν πιάσει, έπιασε

apav
16/10/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
photoshop-ιαρε την 'απόδειξη' απτό ebay
αν πιάσει, έπιασε

βρεεε, τι του λέτε; :a26:

mizz
16/10/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
βρεεε, τι του λέτε; :a26:

έχεις μετοχές της fedex; :p

apav
16/10/2008, 12:14
http://www.dart.gov.gr/ :a016:

Καλύτερα θα ήταν να ψάξει το θέμα πριν κάνει την αρπαχτή. Τα Channel Islands δεν πληρώνουν τελωνείο. :ZZZ:

McTalas
16/10/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
http://www.dart.gov.gr/ :a016:

Καλύτερα θα ήταν να ψάξει το θέμα πριν κάνει την αρπαχτή. Τα Channel Islands δεν πληρώνουν τελωνείο. :ZZZ:

Μπορεις σε παρακαλω να βρεις καποιο επισημο κειμενο που να λεει πως απο τα νισια αυτα δεν πληρωνεις τελωνειο??


αμα ζητησω απο το πωλητη να μου στειλει αλλο invoice πόσο να του πω να λεει?

η κανονικη τιμη ειναι £199
να το βάλω £92 ?
ειναι καλα?

μην το βαλω και 15£ (2 ζελατινες και 2 πινλοκ ειναι και κατι εσωτερικα μαξιλαρακια)

apav
16/10/2008, 14:20
Βρε συ σοβαρά τώρα, το τελωνείο σου ζήτησε τιμολόγιο και θα τους στείλεις την φωτοσοπιά; :hypnotize

Για τα Channel Islands, ρώτα τον ίδιο τον πωλητή να στο επιβεβαιώσει. Εγώ το είχα κάνει με το mymemory και μου είχαν απαντήσει ότι δεν πληρώνουμε τελωνείο, είτε μου έστελναν το δέμα στην Σκωτία, είτε στην Ελλάδα. Το έστειλα Ελλάδα και δεν σταμάτησε πουθενά. Ελλάδα έφτασε με ΕΛΤΑ.
:ZZZ:

ΥΓ Μην ξεχνάς τι είπε πιο πάνω ο Γυμνιστής. :smokin:

McTalas
16/10/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Βρε συ σοβαρά τώρα, το τελωνείο σου ζήτησε τιμολόγιο και θα τους στείλεις την φωτοσοπιά;

πιστεψέ με δεν ειναι φωτοσοπια, ειναι το κανονικο original invoice...:winka:

το κοστος ειναι 62,15£ και 30? μεταφορικα

αντε να δω πόσα θα μου ζητησουν!!!

gcrook
16/10/2008, 14:29
Ο αγαπητος μας :lol: Van Diemen ειχε ποσταρει καπου ενα κειμενο με νομοθεσια σχετικη με δασμους τελωνειων.
Αν το διαβαζει ισως να σε διαφωτισει.

Μπορω να ρωτησω τι ειχε το πακετο;
Η εστω ποσο ογκωδες/βαρυ ειναι;

VanDiemen
16/10/2008, 18:28
Δεν κατάλαβα προς τι ο γέλωτας.. :mad:

Το δικό μου πακέτο ήταν ένα dvd player αυτοκινήτου απ' τον Καναδά και χωρίς να τους πω τίποτα (στο κατάστημα από όπου το αγόρασα), το δήλωσαν πως κόστιζε €40!
Είδαν το περιεχόμενο, μπήκαν στο internet, βρήκαν την πραγματική του τιμή και έκαναν σύσταση σ' αυτόν που πήγε να το εκτελωνίσει για λογαριασμό μου, να μην ξαναπαραγγείλω απ' το εξωτερικό γιατί... δε θυμάμαι γιατί... Πάντως ένα είδος απειλής ήταν.
Γι' αυτό αποφύγετε τη FEDEX και τη DHL. Επειδή συνεργάζονται με το αζημίωτο με έλληνες εκτελωνιστές, οι οποίοι καραδοκούν σαν τα κοράκια σε όλα τα πακέτα που κοστίζουν πάνω από €20. Το ποσό του εκτελωνισμού είναι ένα ποσοστό επί της αξίας του προϊόντος, αλλά συνολικά μπορεί να κοστίσει πάνω από 100% επί της αξίας, γιατί τα υπόλοιπα είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή! Εγώ έστειλα δικό μου άνθρωπο να το εκτελωνίσει και χρέωσαν ένα σωρό κερατιάτικα για τη φύλαξη στην αποθήκη τους (προφανώς το απέστειλαν στη γαμήλια σουίτα του Sheraton για να βγάλει τη νύχτα), με αποτέλεσμα να πληρώσω επιπλέον €80 στη FEDEX, χωρίς να το έχουν εκτελωνίσει αυτοί και ενώ ήταν ήδη πληρωμένα τα μεταφορικά τέλη! :mad:

McTalas
17/10/2008, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μπορω να ρωτησω τι ειχε το πακετο;
Η εστω ποσο ογκωδες/βαρυ ειναι;

εξαρτάτε ποιος ρωτάει...:winka:



το εν λόγο "πακετο" περιεχει 2 ζελατινες αραι, 2 πινλοκ, ενα εσωτερικο κρανουν RX7 ενα σετ βάσεις για την ζελατινα ενα σετ βιδες... αυτα νομιζω...

DONTAKOS
17/10/2008, 04:06
HI ΜΑΓΚΕΣ.
Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥΣ ΔΕΜΑΤΩΝ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

169. Για τα είδη που διακινούνται ταχυδρομικά μεσολαβεί Τελωνείο;

Για δέματα που διακινούνται μεταξύ της Ελλάδας και Τρίτων εκτός της Κοινότητας χωρών, τηρούνται τελωνειακές διατυπώσεις, ενώ για την διακίνηση τους μεταξύ των Κρατών Μελών της Κοινότητας δεν μεσολαβεί Τελωνείο.




170. Ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κατά την εισαγωγή ταχυδρομικών δεμάτων προκειμένου να τελωνιστούν και να παραδοθούν στον παραλήπτη;

• Τιμολόγιο (για εταιρεία) ή απόδειξη αγοράς (για ιδιώτη) που πρέπει να συνοδεύει τα εμπορικού χαρακτήρα είδη – εγκλείεται στα δέματα ή το προσκομίζει, αφού ειδοποιηθεί ο παραλήπτης.
• Τελωνειακή Δήλωση ( Declaration) του αποστολέα, η οποία πρέπει να συνοδεύει το δέμα είτε είναι εμπορικού ή όχι χαρακτήρα. Η φόρμα της είναι διεθνώς καθιερωμένη και παρέχεται από τα ταχυδρομικά γραφεία παγκοσμίως. Πρέπει να επικολλάται στο δέμα και να παρέχει πληροφορίες
σαφής και αναλυτικές για το είδος, την αξία και τη φύση της αποστολής δηλαδή εάν πρόκειται για δώρο ή για εμπορικό είδος.
• Πιστοποιητικά καταγωγής προτίμησης σε περίπτωση, που απαιτούνται.
• Εγκρίσεις ΕΟΦ, όπου απαιτούνται για παραλαβή φαρμάκων, παρασκευασμάτων διατροφής και καλλυντικών (Η συγκεκριμένη έγκριση προσκομίζεται κατά την παραλαβή του δέματος και όχι κατά τον τελωνισμό του).
• Εγκρίσεις άλλων υπουργείων και φορέων, όπου απαιτούνται (π.χ εγκρίσεις –πιστοποιητικά για τα είδη Cites-είδη άγριας χλωρίδας και πανίδας, που απειλούνται προς εξαφάνιση-από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων εγκρίσεις για παραλαβή όπλων –άδεια κατοχής από το Υπουργείο Δημοσίας Τάξης κλπ.).




171. Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :
α) για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,
β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.
γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.
→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 ?.
Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:
ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .




ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ:


Από 1 Μαΐου 2004 το τελωνειακό έδαφος της Κοινότητας περιλαμβάνει τα εδάφη των κατωτέρω Κρατών-Μελών:

1. του Βασιλείου του Βελγίου,
2. του Βασιλείου της Δανίας, πλην των νήσων Φερόε και της Γροιλανδίας,
3. της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας, πλην της νήσου Ελιγολάνδης και του Μπίσινγεν,
4. της Ελληνικής Δημοκρατίας,
5. της Ισπανίας, πλην της Θέουτας και Μελλίλας,
6. της Γαλλικής Δημοκρατίας, εκτός από τα υπερπόντια εδάφη, Σαιν Πιέρ και Μικελόν και Μαγιόττε,
7. της Ιρλανδίας,
8. της Ιταλικής Δημοκρατίας, πλην των δήμων Livigno-Campione d' Italia και των εθνικών υδάτων της λίμνης του Λουγκάνο μεταξύ της όχθης και της πολιτικής μεθορίου της περιοχής μεταξύ Ponte Tresa και Porto Ceresio,
9. του Μεγάλου Δουκάτου του Λουξεμβούργου,
10. το ευρωπαϊκό έδαφος του Βασιλείου των Κάτω Χωρών,
11. της Δημοκρατίας της Αυστρίας,
12. της Πορτογαλικής Δημοκρατίας,
13. της Δημοκρατίας της Φιλανδίας,
14. του Βασιλείου της Σουηδίας,
15. του Ηνωμένου Βασιλείου της Μεγάλης Βρετανίας και Βορείου Ιρλανδίας, των νήσων Μάγχης και της νήσου Μαν,
16. της Τσεχικής Δημοκρατίας,
17. της Δημοκρατίας της Λετονίας,
18. της Δημοκρατίας της Ουγγαρίας,
19. της Δημοκρατίας της Σλοβενίας,
20. της Δημοκρατίας της Μάλτα
21. της Δημοκρατίας της Εσθονίας,
22. της Δημοκρατίας της Λιθουανίας,
23. της Δημοκρατίας της Πολωνίας,
24. της Σλοβάκικης Δημοκρατίας,
25. της Κυπριακής Δημοκρατίας


ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΕΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1. ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ(ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ) ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ EMS KAI NA ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΕΛΤΑ www.elta-courier.gr.
ΑΝ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ SΙΤΕ ΛΕΕΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΛΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ ΒΛ. FEDEX , UPS, TNT Κ.Λ.Π ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ (40EYRO KAI PANO),

2.ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΚΤΟΣ Ε.Ε ΝΑ ΛΕΤΕ ΣΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΜΑ ΣΤΟ Declaration ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ GIFT . ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΜΑ KAI H ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΡΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ(ΔΗΛ. ΜΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ...... ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ)

....ΚΑΙ 3. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΠΙΛΕΞΤΕ USPS EMS EXPRESS MAIL ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ www.elta-courier.gr ΚΑΙ ΟΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 5-8 ΜΕΡΕΣ


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1oν..ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΚΡΑΝΟΣ ARAI, ENA LEATT BRACE, KAI FOX 360 JAKCET
Declaration 570$ ΚΑΙ ΤΣΕΚ ΣΤΟ GIFT
8/10 ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ 14/10 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ..............(11/10 ΚΑΙ 12/10 Σ.Κ)
ΕΞΟΔΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ..............3 ΕΥΡΩ ΣΤΑ ΕΛΤΑ.ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2ον..ΠΑΡΑΓΕΛΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ PRO CIRCUIT
Declaration 275$ ΚΑΙ ΤΣΕΚ ΣΤΟ GIFT
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΒΑΡΙΑ ΝΑ ΕΚΑΝΕ 6 ΜΕΡΕΣ
ΕΞΟΔΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ..............3 ΕΥΡΩ ΣΤΑ ΕΛΤΑ.ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!


ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΤΥΧΕ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ FORUM
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΙΔΗ ΒΛ. IPOD,IPHONE,HI-FI KAI TETOIΑ.
ΡΟΥΧΑ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ, ΜΠΟΤΕΣ ΚΑΙ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ (19% ΦΠΑ ΚΑΙ 3,5%ΔΑΣΜΟ)ΠΑΛΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ!!!!!!

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ..

DONTAKOS

apav
17/10/2008, 11:41
ματάλα εδώ είσαι :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από DONTAKOS
15. του Ηνωμένου Βασιλείου της Μεγάλης Βρετανίας και Βορείου Ιρλανδίας, των νήσων Μάγχης και της νήσου Μαν

σαν κάτι να είχαμε πει :p


Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τα Channel Islands δεν πληρώνουν τελωνείο. :ZZZ:

:smokin:

Lazio
17/10/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εξαρτάτε ποιος ρωτάει...:winka:



το εν λόγο "πακετο" περιεχει 2 ζελατινες αραι, 2 πινλοκ, ενα εσωτερικο κρανουν RX7 ενα σετ βάσεις για την ζελατινα ενα σετ βιδες... αυτα νομιζω...




Παντως οτι να κανεις κανε το γιατι οσο το αφηνεις στο τελωνειο τοσο πιο πολυ θα επιβαρυνθεις
εξοδα αποθηκης εργατικα πιστεψε δεν θα ειναι και λιγα .... κλπ γαμισιατικα :lol:


Υπολογιζε και 15 -20 Ευρω στη γα**μενη μεταφορικη για να παραλαβεις τα χαρτια για εκτελωνισμο

lakou636
17/10/2008, 13:20
εαν εχεις παραγγειλει κατι και εχει κρατηθει στο τελωνειο,πως ενημερωνεσαι?
ερχεται ειδοποιητηριο?με προσωπικη σου μεριμνα?τηλεφωνικος?
μου στειλαν με US Postal Service Priority Mail® πριν μια εβδομαδα
και ειμαι σε αναμονη...
οποιος ξερει ας πει για να εχω το νου μου.....

gcrook
17/10/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lakou636
εαν εχεις παραγγειλει κατι και εχει κρατηθει στο τελωνειο,πως ενημερωνεσαι?
ερχεται ειδοποιητηριο?με προσωπικη σου μεριμνα?τηλεφωνικος?
μου στειλαν με US Postal Service Priority Mail® πριν μια εβδομαδα
και ειμαι σε αναμονη...
οποιος ξερει ας πει για να εχω το νου μου.....

θα ειδοποιηθεις κανονικα απο το ταχυδρομειο να παραλαβεις το δεμα οταν η διαδικαδια εκτελωνισμου τελειωσει.
Τωρα το ποτε θα γινει αυτο,..παντως μην κρατησεις την ανασα σου.:lol:

McTalas
18/10/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DONTAKOS
(...)

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου!!

χρειάζομαι όμως και τον νόμο/προεδρικο διαταγμα ή οτι άλλο σκατα ειναι, δλδ θελω και τον αριθμο του...

@apav: Ναι ρε φιλε μου το ειπες, αλλα εγω τι θα πω στον τελωνειακο υπαλιλο, οτι "Κυριε τελωνη (και φαρισαιε) ενα παιδι απο ενα φορουμ που γραφω μου ειπε πως δεν πρεπει να πληρωσω τελωνείο..." θελω χειροπιαστα πραγματα, οτι υπαρχει προεδρικα διαταγματα, κοινοτικη νομοθεσια, κτλ...

apav
18/10/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
@apav: Ναι ρε φιλε μου το ειπες, αλλα εγω τι θα πω στον τελωνειακο υπαλιλο, οτι "Κυριε τελωνη (και φαρισαιε) ενα παιδι απο ενα φορουμ που γραφω μου ειπε πως δεν πρεπει να πληρωσω τελωνείο..." θελω χειροπιαστα πραγματα, οτι υπαρχει προεδρικα διαταγματα, κοινοτικη νομοθεσια, κτλ...

:bigcry:

Κάτι μου λέει ότι έχεις μπλέξει με λαμόγιο πωλητή. Επικοινώνησε μαζί του για να στο επιβεβαιώσει και μετά μιλάς με το τελωνείο για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. :beer:

McTalas
18/10/2008, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:bigcry:

Κάτι μου λέει ότι έχεις μπλέξει με λαμόγιο πωλητή. Επικοινώνησε μαζί του για να στο επιβεβαιώσει και μετά μιλάς με το τελωνείο για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. :beer:

ο πωλητης δεν εχει να κάνει, μαλλον η fedex ειναι λιγο... απο δευτερα θα παρω τηλεφωνο στο τελωνειο να μαθω περισσοτερα,όστοσο περιμενω και το κοστολογιο της fedex για τον εκτελωνισμο, στην τελικη τα στελνω πισω και χεστικα, θα χασω 30£.

greg64
18/10/2008, 21:44
Φίλε McTalas

Μπορείς σε παρακαλώ να δεις τα πμ σου.

McTalas
20/10/2008, 15:07
λοιπον η fedex θέλει 151€!!!!

άρα αύριο το πρωι παω για αεροδρομιο...

αν δεν εχει κανενας να κανει τιποτα κερναω καφε στον υπεροχο χωρο αναμονης του τελωνειου!!

Sapadak
20/10/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
λοιπον η fedex θέλει 151€!!!!


Και θα τα πληρωσεις τελικα?

ή θα τα στειλεις πισω?

SeNNinhA
20/10/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
λοιπον η fedex θέλει 151€!!!!

άρα αύριο το πρωι παω για αεροδρομιο...

αν δεν εχει κανενας να κανει τιποτα κερναω καφε στον υπεροχο χωρο αναμονης του τελωνειου!!

Μπορείς να κάνεις φυσικά την διαδικασία εκτελωνισμού μόνος σου. Αλλα να ξέρεις 2 πράγματα:

- Αντί για 151 θα πληρώσεις γύρω στα 105-110 (τα 40-45 είναι για τον εκτελωνιστή)
- Μόνο και μόνο για να πάρεις τα χαρτιά από την fedex τα πληρώσεις 17-20 ευρώ
- Οι δασμοί υπολογίζονται πάνω στο συνολο (κόστος αγοράς + κόστος μεταφορικών (fedex)) και φυσικά στο σύνολο ΦΠΑ 19%

McTalas
21/10/2008, 01:19
ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ 0,00
ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 45,00
Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00
Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00
Ε.Ε.Π.Α. 0,00
ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00
ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25,00
ΑΜΟΙΒΗ 79,73
ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00
ΣΥΝΟΛΟ 151,73

η fedex για να σου δώσει τα χαρτια θελει 30€, αν αφεραισεις το κοστος του φαρισαιου, λογικα θα μου βγει καμια 70€, ενταξει θα πεις ειναι οι βενζινες και ο χαμενος χρονοσ, αλλα τι να κανουμε!


αυριο εχουν απεργεια τα τελωνεια ή οχι??

Sapadak
21/10/2008, 06:54
Ναι εχουν απεργεια

McTalas
21/10/2008, 10:09
και όμως μολις πηρα τηλεφωνο και λειτουργουν κανονικα,


αντε παω και καλη μου τυχη!!!

Sapadak
21/10/2008, 10:57
Απεργοσπαστες :lol:

McTalas
21/10/2008, 14:47
12:00 πήγα και 14:20 γυρισα.


λεπτομεριες μετα τωρΑ παω για δουλεια, γλυτωσαμε 60€

sniper
21/10/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
12:00 πήγα και 14:20 γυρισα.


λεπτομεριες μετα τωρΑ παω για δουλεια, γλυτωσαμε 60€


Μετάφραση : gcrook είσαι κόπανος! :lol: :lol: :lol:

gcrook
21/10/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μετάφραση : gcrook είσαι κόπανος! :lol: :lol: :lol:

Κουτε και ανοητε μοδιστρε.:D
Και εγω τοσα γλιτωσα.
Το θεμα ειναι ποσα ΠΛΗΡΩΣΑ.
Περιμενω με αγωνια ριπορτ για τα κερατιατικα μακταλα.:lol:



εντιτ (σε διομιση ωρες μονο ξεμπερδεψε το @ουνι....) :sad:

McTalas
22/10/2008, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κουτε και ανοητε μοδιστρε.:D
Και εγω τοσα γλιτωσα.
Το θεμα ειναι ποσα ΠΛΗΡΩΣΑ.
Περιμενω με αγωνια ριπορτ για τα κερατιατικα μακταλα.:lol:



εντιτ (σε διομιση ωρες μονο ξεμπερδεψε το @ουνι....) :sad:

Λοιπον γλυκα μου αγοράκια!!

εχουμε και λεμε...

μην περιμενετε κανενα οδοιπορικο, αυτα στον κρουκη!


Σκαω μυτη περιπου 12:10 (αφου μπερδευτικα και ετρεχα αλλου!) με το που μπαινω μεσα στο κτηριο της σοιςπορτ σκαει τηλεφωνο και το σηκωνω:
-Ο κυριος Ταλαδιανος (με ρωταει με μια παθιαρικη και αισθησιακη φωνη)
-Ο ιδιος.
-Από την Fedex σας καλω...
-Α! σε ποιο όροφο ειστε? (τι διακοπτω)
-...οριστε??? (σκαλωνει)
-Μολις μπηκα στο Κτηριο της σουιςπορτ,σε ποιον οροφο ειστε?
-στο 1ο. (ακομα σκαλωμένη)
-Ωραια ανεβαίνω.


Μπαινω μέσα στο γραφειο, με το κρανος,μποτες,τζακετ κτλ. περνω την διατακτικη πλερωνω και 30€(29,κατι για την ακριβια) και ρωταω αν σε περιπτωση που δεν θελω να το εκτελωνισω τι κανω. Μου ειπε να φερω πισω την διατακτηκη και θα παρω και τα 30€ πισω.

--και τωρα αρχιζει το εργο---

Κατω λοιπον στο ισογειο και στο μυαλο μου ερχονται εικονες απο το τρεξιμο του κρουκη και αναρωτιεμαι τι εχω να τραβήξω....
Λοιπον στο τελωνειο ειναι μεσα τελωνης μεγάλη μορφη!!
ενας μεσηλικας με ασπρα μαλλια, μουσακι και μια μηροδια αλκοολ!!!!!:eyepop: ειχε διπλα του ενα πλαστικο ποτηρι και ειχε μεσα ή ουισκη με κοκα κολα ή κρασι κοκκινο !!!!
του λεω την ιστορια και μου ζηταει τα χαρτια, βλεπει το UK και συζηταει με τους άλλους πως ειναι κοινοτικο και μαλλον καποιο λαθος θα εγινε και να το σημειωσουν ατελως.

Εκει παιδια χαρηκα και ειπα πως θα την βγαλουμε τσαμπα με τα 30€ της fedex.

Με ρωταει τι εχει μεσα το δεμα, του εξειγω και μου ζηταει τιμολογιο, του δεινω το "πλαστο" 92£ άλλα ελα που στα χαρτια εχει δηλωμενη την κανονικη αξια £199. Εκει παιδια δαγκωθηκα!!! (Αυτοι στην Fedex πρεπει να ειναι πολύ ΜΑλακες, ειχε δηλωμένη τιμη και με ρωταγανε για τιμολογια)
Και μου λεει να παω να ζητησω να μου φερουν το δεμα, να το ανοιξουμε και να δουμε αν εχει μεσα κανενα τιμολογιο.
παω, λοιπον, στον απεναντι κυριο και μου βουταει την διατακτικη, παω να του μηλισω και μου λεει "ξερω-ξερω", "περιμενε εκει απεναντι να σε φωναξω"

περιμενω λιγο,φερνει το δεμα και με φωναζει...

gcrook
22/10/2008, 00:38
Πω ρε φιλε μου εσκασαν φλασιες διαβαζοντας την διαδικασια απο την αρχη.
Σαν χθες τα θυμαμαι:eek:

McTalas
22/10/2008, 00:57
Του εξηγω πως δεν θελω να παρω το δεμα άλλα το ανοιξουμε να δουμε αν εχει μεσα τιμολογιο.
(...)Το παιρνει το τιμολογιο ο τελωνης/πότης και μου εξηγει πως τα νησια αυτα υπαγονται σε ειδικη φορολογικη μαλακια (εκραζε και οι ιδιος το συστημα) και πρεπει να πληρωσω το φπα.
Αντε λεω να δω τι κουστουμι θα μας βγει.
Κανει τους υπολισμους μετατροπες κτλ κτλ και βγαζει κουστουμι 59,κατι ψιλα αντε λεω καλα ειναι, Παρτα τωρα αυτα και πηγεναι στο τελωνειο να πληρωσεις, θα βγεις (μου λεει και θα πας στο αλλο κτηριο ...)
παω λοιπον στο τελωνειο.
Α! ξεχασα, ρωταω την κοπελα στην fedex στην αρχη πόση ώρα θα μου πάρει και μου ειπε κανα δυωρο.
πισω παλι, Στο τελωνειο μολις μπαινω μεσα με βλεπει ενας πιτσιρκος και μου λέει θα πας στο 4,τον ρωταω θα μας παρει ωρα?Οχι μου λέει 2-3 γραφεια ειναι.
οποτε παω στο 4 το σφραγκιζει και με στελνει στο 7, παω στο 7 δινω τα χαρτι και με στελνει στο 14 δινω παλι τα χαρτια και μου λέει σε 10 λεπτα στο 16. περιμενω παιρνω τα χαρτια και παω στο 17 να πληρωσω,πληρωνω και 3 ευρω για το τελωνειο, 62€ συνολο και φευγω για το κτηριο της σουιςπορτ!
Παω εκει μου λεει περνα απο το ταμειο να παρεις μια σφραγιδα,παω εκει μου βαζει την σφραγιδα και μου λεει να πληρωσω και αλλα 20 € (19κατι) γαμισιατικα για την αποθηκη, που να τους καει,
φταιω εγω και με χρεωνουν με αποθηκευτρα εοειδη η γαμοφεντεξ δεν ηξερε ποσο κανει το δεμα, που στην τελικη το εγραφε πανω στα εγραφα...
παω λοιπον παραλαμβανω το δεμα και φευγω, στην εξοδο με βλεπει ο πιτσιρικος απο το τελωνειο και με ρωταει "για αυτο το δεμα ολο το τρεξιμο?" γαμισετα του λεω...

το μονο που ευχαριστιθηκα ήταν η διαδρομη που τερματιζα τα λαστιχα
τελικα αυτο που συνεστησε ο κρουκης στο τελος ηταν πολυ ανακουφιστικο!!!

αντε ακι περαστικα μου και αλλη φορα να εχω τον νουμου!!

Σουμα:οποτε εχουμε
30€ fedex
62€ τελωνειο (αξια για 260€)
20€ τελωνειο
αρα εχουμε συνολικα 112€ για δεμα αξιας 260€, ενω για η fedex ηθελε για £92 151€ ρε πανε καλα??? ουστ απατεωνες!!!

Α! και να ξερετε με απλο ταχυδρομειο δεν περνανε απο το τελωνειο, δλδ περνανε αλλα σου χρεωνουν 3€.
αυτα και περστικα μου...

McTalas
22/10/2008, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πω ρε φιλε μου εσκασαν φλασιες διαβαζοντας την διαδικασια απο την αρχη.
Σαν χθες τα θυμαμαι:eek:
Ρε μλκ εσενα σκεφτομουν όλη μερα :blush: νομιζω πως ειμουν λιγο πιο τυχερος ή πιο όμορφος..


:lol: :lol:

gcrook
22/10/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Ρε μλκ εσενα σκεφτομουν όλη μερα :blush: νομιζω πως ειμουν λιγο πιο τυχερος ή πιο όμορφος..


:lol: :lol:

Εκει ειδικα με τα γραφεια (7,14,16,17) ηταν ακριβως η ιδια φαση με τις αναμονες και με τα ολα της.:eek:
Εχεις δει τους 12 αθλους του Αστεριξ που κοντεψαν να τρελλαθουν απο τη γραφειοκρατεια;

Πωπω ανατριχιασα λεμε η ολη κατασταση θυμιζει "κολλημενο" πικαπ.:eek:

Υ.Γ Στο 7 μηπως μια κυρια προσφερθηκε να σε φιλεψει καραμελιτσα; :lol: :look: :look:

McTalas
22/10/2008, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Υ.Γ Στο 7 μηπως μια κυρια προσφερθηκε να σε φιλεψει καραμελιτσα; :lol: :look: :look:

οχι ρε γαμότο ουτε καραμελιτσα ουτε τιποτα...

η γραφειοκρατια στο μεγαλειο της!!

Lazio
22/10/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Του εξηγω πως δεν θελω να παρω το δεμα άλλα το ανοιξουμε να δουμε αν εχει μεσα τιμολογιο.
(...)Το παιρνει το τιμολογιο ο τελωνης/πότης και μου εξηγει πως τα νησια αυτα υπαγονται σε ειδικη φορολογικη μαλακια (εκραζε και οι ιδιος το συστημα) και πρεπει να πληρωσω το φπα.
Αντε λεω να δω τι κουστουμι θα μας βγει.
Κανει τους υπολισμους μετατροπες κτλ κτλ και βγαζει κουστουμι 59,κατι ψιλα αντε λεω καλα ειναι, Παρτα τωρα αυτα και πηγεναι στο τελωνειο να πληρωσεις, θα βγεις (μου λεει και θα πας στο αλλο κτηριο ...)
παω λοιπον στο τελωνειο.
Α! ξεχασα, ρωταω την κοπελα στην fedex στην αρχη πόση ώρα θα μου πάρει και μου ειπε κανα δυωρο.
πισω παλι, Στο τελωνειο μολις μπαινω μεσα με βλεπει ενας πιτσιρκος και μου λέει θα πας στο 4,τον ρωταω θα μας παρει ωρα?Οχι μου λέει 2-3 γραφεια ειναι.
οποτε παω στο 4 το σφραγκιζει και με στελνει στο 7, παω στο 7 δινω τα χαρτι και με στελνει στο 14 δινω παλι τα χαρτια και μου λέει σε 10 λεπτα στο 16. περιμενω παιρνω τα χαρτια και παω στο 17 να πληρωσω,πληρωνω και 3 ευρω για το τελωνειο, 62€ συνολο και φευγω για το κτηριο της σουιςπορτ!
Παω εκει μου λεει περνα απο το ταμειο να παρεις μια σφραγιδα,παω εκει μου βαζει την σφραγιδα και μου λεει να πληρωσω και αλλα 20 € (19κατι) γαμισιατικα για την αποθηκη, που να τους καει,
φταιω εγω και με χρεωνουν με αποθηκευτρα εοειδη η γαμοφεντεξ δεν ηξερε ποσο κανει το δεμα, που στην τελικη το εγραφε πανω στα εγραφα...
παω λοιπον παραλαμβανω το δεμα και φευγω, στην εξοδο με βλεπει ο πιτσιρικος απο το τελωνειο και με ρωταει "για αυτο το δεμα ολο το τρεξιμο?" γαμισετα του λεω...

το μονο που ευχαριστιθηκα ήταν η διαδρομη που τερματιζα τα λαστιχα
τελικα αυτο που συνεστησε ο κρουκης στο τελος ηταν πολυ ανακουφιστικο!!!

αντε ακι περαστικα μου και αλλη φορα να εχω τον νουμου!!

Σουμα:οποτε εχουμε
30€ fedex
62€ τελωνειο (αξια για 260€)
20€ τελωνειο
αρα εχουμε συνολικα 112€ για δεμα αξιας 260€, ενω για η fedex ηθελε για £92 151€ ρε πανε καλα??? ουστ απατεωνες!!!

Α! και να ξερετε με απλο ταχυδρομειο δεν περνανε απο το τελωνειο, δλδ περνανε αλλα σου χρεωνουν 3€.
αυτα και περστικα μου...







Re file 30Euro gia tin Fedex...... ti kleftes einai autoi re ai sixtir