PDA

View Full Version : Aprilia History



byron
21/11/2007, 17:37
Εχει μείνει αναπάντητη και η ερώτηση (μου) με τις μπλέ ζάντες των aprilia.
H ιστορία λέει πως όταν η oz παρουσίασε τις racing ζάντες η aprilia ζητησε να έχουν ένα έντονο χρώμα προκειμένου να μηχανάκια να ξεχωρίζουν στην πίστα.
Το μπλε χρώμα δεν το χρησιμοποιούσε άλλος και έκτοτε η εικόνα των μοτοσυκλεττών με μπλέ ζάντες έγινε ταυτόσημη των aprilia.
Η μόνη διαφορά που υπάρχει (απ΄την εποχή Edwards) είναι ότι το χρώμα έγινε πιο έντονο και φωτεινό απ΄ότι τότε.

:wave2:

nickmonstro
21/11/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εχει μείνει αναπάντητη και η ερώτηση (μου) με τις μπλέ ζάντες των aprilia.
H ιστορία λέει πως όταν η oz παρουσίασε τις racing ζάντες η aprilia ζητησε να έχουν ένα έντονο χρώμα προκειμένου να μηχανάκια να ξεχωρίζουν στην πίστα.
Το μπλε χρώμα δεν το χρησιμοποιούσε άλλος και έκτοτε η εικόνα των μοτοσυκλεττών με μπλέ ζάντες έγινε ταυτόσημη των aprilia.
Η μόνη διαφορά που υπάρχει (απ΄την εποχή Edwards) είναι ότι το χρώμα έγινε πιο έντονο και φωτεινό απ΄ότι τότε.

:wave2: Mιας και που μιλατε για Aprilia.....Εχω μια απορια ρε παιδια!

Ποια χρονολογια ιδρυθηκε η Aprilia?Ρωτω γιατι οσο και να εχω ψαξει στο google δεν μπορω να βρω κλασικες μοοσυκλετες της!

υ.γ.Ξερω οτι καποιοι μπορει να πειτε ''ρε τον ασχετουμπα,τι ρωταει?'' αλλα ρε παιδια δεν τα ξερουμε και ολα...

:wave2:

Todi
21/11/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Mιας και που μιλατε για Aprilia.....Εχω μια απορια ρε παιδια!

Ποια χρονολογια ιδρυθηκε η Aprilia?Ρωτω γιατι οσο και να εχω ψαξει στο google δεν μπορω να βρω κλασικες μοοσυκλετες της!

υ.γ.Ξερω οτι καποιοι μπορει να πειτε ''ρε τον ασχετουμπα,τι ρωταει?'' αλλα ρε παιδια δεν τα ξερουμε και ολα...

:wave2:

Η Απριλια ιδρυθηκε το 1956 απο τον Alberto Beggio και αρχικα εφτιαχνε ποδηλατα. Απο το 1960 εβγαλε το πρωτο της μηχανοκινητο οχημα - ουσιαστικα ενα μοτοποδηλατο. Εως το 1975 το κυριο εισοδημα της εταιριας ηταν τα ποδηλατα.
Η μεγαλη αλλαγη εγινε οταν καποιοι εργαζομενοι στην εταιρια θελησαν να αντικαστησουν την παραγωγη ποδηλατων με μοτοσυκλετες μοτοκρος.
Αποτελεσμα ηταν μια σειρα μοτοσυκλετων με κινητηρες Minarelli, Sachs, Hiro kai Rotax.
Οι καινουριες αυτες μοτοσυκλετες που φτιαχτηκαν με την προτροπη των εργαζομενων στεφθηκαν πρωταθλητριες Ιταλιας στα 125κε και 250κε. το 1976-77. Καπως ετσι η εταιρια μπηκε στο χωρο του εντουρο και αργοτερα του τριαλ.....

nickmonstro
21/11/2007, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
Η Απριλια ιδρυθηκε το 1956 απο τον Alberto Beggio και αρχικα εφτιαχνε ποδηλατα. Απο το 1960 εβγαλε το πρωτο της μηχανοκινητο οχημα - ουσιαστικα ενα μοτοποδηλατο. Εως το 1975 το κυριο εισοδημα της εταιριας ηταν τα ποδηλατα.
Η μεγαλη αλλαγη εγινε οταν καποιοι εργαζομενοι στην εταιρια θελησαν να αντικαστησουν την παραγωγη ποδηλατων με μοτοσυκλετες μοτοκρος.
Αποτελεσμα ηταν μια σειρα μοτοσυκλετων με κινητηρες Minarelli, Sachs, Hiro kai Rotax.
Οι καινουριες αυτες μοτοσυκλετες που φτιαχτηκαν με την προτροπη των εργαζομενων στεφθηκαν πρωταθλητριες Ιταλιας στα 125κε και 250κε. το 1976-77. Καπως ετσι η εταιρια μπηκε στο χωρο του εντουρο και αργοτερα του τριαλ.....

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

byron
22/11/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Mιας και που μιλατε για Aprilia.....Εχω μια απορια ρε παιδια!

Ποια χρονολογια ιδρυθηκε η Aprilia?Ρωτω γιατι οσο και να εχω ψαξει στο google δεν μπορω να βρω κλασικες μοοσυκλετες της!


Αν και απαντήθηκε απ΄τον Todi, να προσθέσω κάποια πράγματα ακόμη.

Tο όνομα aprilia επιλέχθηκε απ΄τον Beggio την δεκαετία του 50, διότι ήταν εύηχο + του ότι η λέξη aprile στα ιταλικά σημαίνει και νιότη (εκτός από τον μήνα). Τουλάχιστον έτσι είχε δηλώσει ο Beggio.
H αλήθεια είναι λίγο πιο πεζή....
Το όνομα το χρησιμοποιούσε απ΄το 1936 μέχρι το 1949 ένα όμορφο και πολύ γνωστό αυτοκίνητο στης Lancia που βγήκε σε αρκετές παραλλαγές. Λόγω της καλής φήμης που είχε το όνομα aprilia μέχρι τότε, αποφάσισε να το υιοθετήσει καθώς το όνομα «aprilia» ήταν συνώνυμο της ποιότητας.

Στο μεγάλο εργοστάσιο του Noale μεταφέρθηκαν το 1963 και κάπου εκεί εμφανίζεται ο υιός Beggio, Ivano.Ουσιαστικά η στροφή της aprilia προς τις μοτοσυκλέττες οφείλεται στον Ivano, που ως ταλαντούχος μηχανικός ονειρευόταν να κατασκευάσει μοτοσυκλέτες.

H σειρά παραγωγής έχει ως εξής:

Το πρώτο μηχανάκι της εταιρίας ήταν το Α1 (έτος κατασκευής το 1962). Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε μία φωτό του. Κατασκευαζόταν από τρεις εργάτες και η παραγωγή του ήταν περιορισμένη στα δύο κομμάτια την ημέρα!

Μετά ακολουθούν το Amico (1966), το Daniela (1968), το αναδιπλούμενο JohnJohn (1969) το Colibri (1969) που είχε μπει και ως quiz πριν μερικές σελίδες και τελευταίο το Scarabeo 50cc (1970) με μοτέρ Franco Morini.
Το μοτέρ ήταν η έκδοση Turbo Star 49cc, με 4άρι ή 5άρι κιβώτιο ταχυτήτων και απέδιδε 6ίππους στις 8,500 στροφές. Τα πρώτα μηχανάκια ήταν ουσιαστικά scooter και μοτοποδήλατα. Ως 1η μοτοσυκλεττα πρεπει να θεωρηθεί το Colibri.

Οι πληροφορίες είναι απ΄το βιβλίο της ιστορίας της Aprilia έκδοση του περιοδικού Motociclismo. Είχαμε μια κουβέντα πρόσφατα στο apriliabikers :ninja:

Ως εταιρία έχει 280 νίκες σε αγώνες παγκοσμίου (GP, MX, SM) 15 παγκόσμια σε GP 250 και 125, ενώ 4η στην κατάταξη των εταιριών που έχουν περισσότερες από 200 νίκες σε GP όλες απ΄το 1991 και μετά (εκτός από την 1η νίκη του Reggiani το 1987 στο Misano).

Και μια φωτό απ΄τo εργοστάσιο της (μετέπειτα aprilia) την πλατεία του Noale.

:wave2:


112762