PDA

View Full Version : Ιστορία της ΜΕΒΕΑ



KeLeYTiS
22/12/2007, 00:19
Γεια σας παιδια

Παρακολουθω το παιχνιδι ασχετα αν δεν γραφω ...

Θα ηθελα να βαλω και εγω ενα γριφο ..

Χωρις να ξερω την απαντηση περιμενω απο εσας μηπως μπορειτε να ριξετε φως

Αγγελια λοιπον

Πωλειται mego 50cc τρικυκλο μοντελο 1992 ....

Βρηκα μερικες πληροφοριες αλλα 1992 μοντελο ? Χμμμ

Για ριξτε μερικα τιπς καμμια φωτο οσοι ξερουν ...

Ελπιζω να μην ειναι ασχετο μιας και ειναι αγγελια-γριφος ....

Ευχαριστω :wave2:

alex14
22/12/2007, 00:30
Για την ιστορια και μονο

ΜΕΒΕΑ

http://www.mlahanas.de/Greece/Info/MEBEA.html

:wave2:

byron
22/12/2007, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Πωλειται mego 50cc τρικυκλο μοντελο 1992 ....

Βρηκα μερικες πληροφοριες αλλα 1992 μοντελο ? Χμμμ

Για ριξτε μερικα τιπς καμμια φωτο οσοι ξερουν ...

Ελπιζω να μην ειναι ασχετο μιας και ειναι αγγελια-γριφος ....

Ευχαριστω :wave2:

Λίγο μπερδεμένη είναι η αγγελία ρε Βαγγέλη. Τρίκυκλα δεν θυμάμαι να έβγαζε η Mego. Το τελευταίο μοντέλο (μοτό) που είχε βγάλει πρέπει να ήταν το GP50 κάπου στα μέσα του 80. :rolleyes:

Το link που έδωσε ο alex14 αναφέρει ότι η το εργοστάσιο σταμάτησε το 1992. Αν ο πωλητής επιμένει ότι είναι του 92, καλό θα ήταν να πάρεις ένα τηλ. στον Γκοργκόλη που θα μάθεις σίγουρα. Το παλιό εργοστάσιο στα Τρίκαλα εξακολουθεί να λειτουργεί ως αποθήκες για τα HyoSung και τις υπόλοιπες μάρκες που αντιπροσωπεύει.

Λίγο χλωμό μου ακούγεται το 1992 πάντως......



PS. Ετοιμάζεις κανένα racing φουρκόνι για τα Σέρρας ? :rotflmao:

Εχετλαίος
22/12/2007, 10:40
Για την ιστορια και μονο

ΜΕΒΕΑ

http://www.mlahanas.de/Greece/Info/MEBEA.html




Μόνο στην Ελλάδα παιδιά! Το κωλ*κρατος αντί να βοηθά την εγχώρια παραγωγή τρέχει και κλείνει ότι επιχείρηση πάει να βγεί λίγο παραέξω! Εκτός και αν διαπλέκλεται που εκεί όλα καλώς!
Αιδώς!
Φανταστείτε η ΜΕΒΕΑ τι -ενδεχομένως- θα μπορούσε να παράγει σήμερα.
Ξανά Αιδώς!

stefanos
22/12/2007, 11:19
Κάτσε τώρα γιατί παραφέρεσαι. Σε ένα βαθμό το κράτος βοήθησε και την mego και την mebea αγοράζοντας μοτοσυκλέτες για το ταχυδρομείο στην ουσία μηχανάκια που δεν τα αγόραζε κανείς ιδιώτης γιατί ήταν ακριβά και καθόλου ανταγωνιστικά, πράγμα που τελικά οδήγησε στο αυτονόητο.

Εχετλαίος
22/12/2007, 11:30
Κάτσε τώρα γιατί παραφέρεσαι

Πάγια τακτική μου! :wave2:

Σοβάρα τώρα.
Δηλαδή πιστεύεις ότι η εν λόγω εταιρεία ζούσε μόνο από λεφτά του κράτους; Τι θα πει δεν τα αγόραζε κανείς; Αν δεν τα αγόραζε κανείς θα έκλεινε σε 5 χρόνια και όχι σε 30 που έζησε η εταιρεία. Το σφάλμα είναι σχεδόν πάντα πολιτικό! Οι κακές πολιτικές έκλεισαν τη Νισσάν στο Βόλο, τις μεγαλύτερες κλωστρουφαντουργείες και ο κατάλογος δεν τελειώνει.
Πάγια πολιτική κάθε κυβέρνησης να εξαντλέι το γράμμα του νόμου (και του φορολογικού συστήματος) σε επιχειρήσεις και πρόσωπα που δεν διαπλέκονται γιατί από αυτούς δεν έχει όφελος. Και πες μου ότι έχω άδικο. Τέτοιες κωλ*καταστάσεις βιώνω κάθε μέρα λόγω επαγγέλματος και το σύστημα το γνωρίζω καλύτερα από πολλούς.

Αντίλογος;

sapila racing
22/12/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κάτσε τώρα γιατί παραφέρεσαι

Πάγια τακτική μου! :wave2:

Σοβάρα τώρα.
Δηλαδή πιστεύεις ότι η εν λόγω εταιρεία ζούσε μόνο από λεφτά του κράτους; Τι θα πει δεν τα αγόραζε κανείς; Αν δεν τα αγόραζε κανείς θα έκλεινε σε 5 χρόνια και όχι σε 30 που έζησε η εταιρεία. Το σφάλμα είναι σχεδόν πάντα πολιτικό! Οι κακές πολιτικές έκλεισαν τη Νισσάν στο Βόλο, τις μεγαλύτερες κλωστρουφαντουργείες και ο κατάλογος δεν τελειώνει.
Πάγια πολιτική κάθε κυβέρνησης να εξαντλέι το γράμμα του νόμου (και του φορολογικού συστήματος) σε επιχειρήσεις και πρόσωπα που δεν διαπλέκονται γιατί από αυτούς δεν έχει όφελος. Και πες μου ότι έχω άδικο. Τέτοιες κωλ*καταστάσεις βιώνω κάθε μέρα λόγω επαγγέλματος και το σύστημα το γνωρίζω καλύτερα από πολλούς.

Αντίλογος;

Η Mego εζησε τόσα χρόνια ακριβώς γιατί υποστηρίχθηκε από το κράτος, έμμεσα όπως ανεφερε και ο Στέφανος.
Τα παλαιότερα χρόνια επιβίωναν φτιάχνοντας χρηστικά μηχανάκια, τρίκυκλα κλπ τα οποία όμως από την δεκαετία του 80 και μετά δεν ειχαν αγοραστικό κοινό.
Το τελευταίο Mego ηταν το GP50 που μέχρι πριν μερικά χρόναι το εβλεπες που και που στον δρόμο, ηταν τα τελευταία που πήραν τα ΕΛΤΑ, βαμμένα μπλέ.
Ηταν στην ουσία ακατάλληλο για χρήση ΕΛΤΑ κατα την γνώμη μου, αφού φτιάχτηκε σαν υποτιθέμενο sport 50ρι που ειχε να συναγωνιστεί τα MB5, MBX, RD, RG και τα Γερμανικά γρήγορα 50ρια.
Ομως ηταν άσχημο, δεν ειχε ιδιαίτερες επιδόσεις και δεν έιχε απήχηση στους νέους στους οποίους πρροριζόταν.
Αν ηταν να πάρει κάποιος άσχημο μηχανάκι τότε, έπαιρνε ενα Zundapp KS50 που τα πάταγε όλα τουλάχιστον.
Για τα ΕΛΤΑ τα CB50J που ειχαν πάρει κατα κόρον ήταν πολύ καλύτερα.

To θέμα βέβαια δεν είναι τόσο απλό, ειναι πιο πολύπλοκο. Η Ελλάδα δεν είναι Ιταλία με παράδοση στην μοτοσυκλέτα και κανείς νέος δεν αγόραζε το Ελληνικό μηχανάκι το οποίο ηταν γερό και φτηνό αλλά ασχημο και ντεμοντέ.
Αλλο τα τρίκυκλα για μεταφορές και αλλο το 50 που αγοράζει ο 16χρονος. Εγω τότε πήρα ενα μαυρο Honda CB50J με το οποίο πήγαινα και στην Πάτρα και δεν πάθαινε τίποτακαι φυσικά το Mego δεν θα το έπαιρνα με τίποτα.

Στην Ιταλία εχουμε άλλα παραδείγματα.
Το κράτος εχωνε χρήματα για πολλά χρόνια για να μην κλείσουν οι Ducati, Guzzi, Benelli, κλπ.
Ούτε αυτη ηταν λύση όμως αφού αν δεν εκαναν κάτι οι εταιρείες να γίνουν ανταγωνιστικές θα έκλεινα ετσι κι αλλιώς.
Βρέθηκαν επενδυτές (De Tomaso, Castiglioni, Texas Pacific Group, Piaggio) και ετσι συνέχισε το εργο.
Αν ψάξεις κανέίς να βρεί πόσες φορές αγοραζε η μια την άλλη μετα το 80 θα πάθει πλάκα.
Τελικά βρέθηκαν οι Αμερικάνοι κι εχωσαν τα λεφτα κι εκαναν την Ducati trendy και ειναι τωρα αυτη που είναι.
Το τελευταίο κεφάλαιο ειναι το γνωστό σε όλους της Aprilia που μεγαλοπιάστηκε, μπήκε και στα MotoGP, αγόρασε και την Guzzi και τελικά τα πήρε όλα η Piaggio....



@KeLeYTiS
Εγω δεν θυμάμαι τρίκυκλο τέτοιας χρονολογίας, μάλλον θα είναι παλαιότερο, η μπορεί να είχε ξεμείνει πουθενά και να εβγαλε πινακίδα αργότερα και αυτό να εννοεί ο πωλητής.

stefanos
22/12/2007, 12:51
Αντίλογος:
Αν ήταν ακόμα ανοιχτή η μεβεα η ή μεγκο θα βγάζαν ακόμα τα ίδια προιόντα που βγάζαν το 80.
Τρίκυκλα και 50άρια.
Αρχίσαν απο το 50 μαζί με την μισή Ευρώπη και πατήσαν πάνω στην τρίκυκλη μοτοσυκλέτα.
Μόλις αυτή έσβησε όπως ήταν φυσικό με την εξέλιξη, σβήσαν και αυτές.
Να το δούμε απο τιμές?10ος/1982 4Τ λέει στις τιμές
MEGO 50 als 71500, mego 50 al 69500
Ο ανταγωνισμός τώρα, αρχίζω απο παπί c50 για να έχουμε αναφορά 48100
CB50 59000, MB50 64500, RD50 68800, dt50 57800.
Ξέρεις γιατί είχε γεμίσει ο τόπος εκείνες τις εποχές με ΜΖ ΕΤΖ 250 γιατί το αγόραζες με 80000.
Ενώ το CZ 175 65000 που είχε το ταχυδρομείο πρίν τα μέγκο 50.
Τώρα για πιό λόγο έπερνε το ΟΤΕ και τα ΕΛΤΑ mego σε μειοδοτικό διαγωνισμό μάλλον βγάζει μάτι.
Τέλος κοίτα ποιοί κατεβαίνουν στους διαγωνισμούς του Δημοσίου σήμερα και θα δείς οτι όλοι είναι πρώην "κατασκευαστές"
Κανονικά εάν νοιαζόταν κάποιος απο τους ιδιοκτήτες θα έπρεπε να υπήρχε κάποια εξέλιξη, αλλά απ ότι φαίνεται το ρίξαν στο εμπόριο.
Στο Βόλο μήπως εννοείς οτι έπρεπε να βοηθήσουμε τον Θεοχαράκη?
Πραγματικά ο άνθρωπος δεν νομίζω να χρειάζεται καμιά βοήθεια.

stefanos
22/12/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η Mego εζησε τόσα χρόνια ακριβώς γιατί υποστηρίχθηκε από το κράτος, έμμεσα όπως ανεφερε και ο Στέφανος.
Τα παλαιότερα χρόνια επιβίωναν φτιάχνοντας χρηστικά μηχανάκια, τρίκυκλα κλπ τα οποία όμως από την δεκαετία του 80 και μετά δεν ειχαν αγοραστικό κοινό.
Το τελευταίο Mego ηταν το GP50 που μέχρι πριν μερικά χρόναι το εβλεπες που και που στον δρόμο, ηταν τα τελευταία που πήραν τα ΕΛΤΑ, βαμμένα μπλέ.
Ηταν στην ουσία ακατάλληλο για χρήση ΕΛΤΑ κατα την γνώμη μου, αφού φτιάχτηκε σαν υποτιθέμενο sport 50ρι που ειχε να συναγωνιστεί τα MB5, MBX, RD, RG και τα Γερμανικά γρήγορα 50ρια.
Ομως ηταν άσχημο, δεν ειχε ιδιαίτερες επιδόσεις και δεν έιχε απήχηση στους νέους στους οποίους πρροριζόταν.
Αν ηταν να πάρει κάποιος άσχημο μηχανάκι τότε, έπαιρνε ενα Zundapp KS50 που τα πάταγε όλα τουλάχιστον.
Για τα ΕΛΤΑ τα CB50J που ειχαν πάρει κατα κόρον ήταν πολύ καλύτερα.

To θέμα βέβαια δεν είναι τόσο απλό, ειναι πιο πολύπλοκο. Η Ελλάδα δεν είναι Ιταλία με παράδοση στην μοτοσυκλέτα και κανείς νέος δεν αγόραζε το Ελληνικό μηχανάκι το οποίο ηταν γερό και φτηνό αλλά ασχημο και ντεμοντέ.
Αλλο τα τρίκυκλα για μεταφορές και αλλο το 50 που αγοράζει ο 16χρονος. Εγω τότε πήρα ενα μαυρο Honda CB50J με το οποίο πήγαινα και στην Πάτρα και δεν πάθαινε τίποτακαι φυσικά το Mego δεν θα το έπαιρνα με τίποτα.

Στην Ιταλία εχουμε άλλα παραδείγματα.
Το κράτος εχωνε χρήματα για πολλά χρόνια για να μην κλείσουν οι Ducati, Guzzi, Benelli, κλπ.
Ούτε αυτη ηταν λύση όμως αφού αν δεν εκαναν κάτι οι εταιρείες να γίνουν ανταγωνιστικές θα έκλεινα ετσι κι αλλιώς.
Βρέθηκαν επενδυτές (De Tomaso, Castiglioni, Texas Pacific Group, Piaggio) και ετσι συνέχισε το εργο.
Αν ψάξεις κανέίς να βρεί πόσες φορές αγοραζε η μια την άλλη μετα το 80 θα πάθει πλάκα.
Τελικά βρέθηκαν οι Αμερικάνοι κι εχωσαν τα λεφτα κι εκαναν την Ducati trendy και ειναι τωρα αυτη που είναι.
Το τελευταίο κεφάλαιο ειναι το γνωστό σε όλους της Aprilia που μεγαλοπιάστηκε, μπήκε και στα MotoGP, αγόρασε και την Guzzi και τελικά τα πήρε όλα η Piaggio....



@KeLeYTiS
Εγω δεν θυμάμαι τρίκυκλο τέτοιας χρονολογίας, μάλλον θα είναι παλαιότερο, η μπορεί να είχε ξεμείνει πουθενά και να εβγαλε πινακίδα αργότερα και αυτό να εννοεί ο πωλητής.


Πότε πρόλαβες ρε και έγραψες όλα αυτά πρίν ποστάρω εγώ λιγότερα?:look:
Στο site έχετε βάλει παραπάνω για την ΜΕΒΕΑ αναφέρεται οτι πουλήθηκε η τεχνολογία και στην μεγκο.
Στην Ιταλία η φάση ήταν περίεργη γιατί ας πούμε η Ducati ήταν δημόσιο πάντα το μηχανολογικό της κομάτι τουλάχιστον.

byron
22/12/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μόνο στην Ελλάδα παιδιά! Το κωλ*κρατος αντί να βοηθά την εγχώρια παραγωγή τρέχει και κλείνει ότι επιχείρηση πάει να βγεί λίγο παραέξω! Εκτός και αν διαπλέκλεται που εκεί όλα καλώς!
Αιδώς!
Φανταστείτε η ΜΕΒΕΑ τι -ενδεχομένως- θα μπορούσε να παράγει σήμερα.
Ξανά Αιδώς!

Αν και ο stefanos & sapila racing εξήγησαν τους λόγους που δεν θα μπορούσε να έχει επιβιώσει η ελληνική μοτοβιομηχανία, θα ήθελα να πω ακόμα ότι ακόμα και αν είχε επιβιώσει δεν υπάρχει περίπτωση να έφτιαχνε κάτι της προκοπής σήμερα, απλά και μόνο γιατί η τεχνογνωσία που έιχαν ήταν ανύπαρκτη.
Επαιρναν κινητήρες και μηχανικά μέρη, έκαναν μια δυο αισθητικές παρεμβάσεις και το πουλούσαν.
Αν παρακολουθείς το παρόν thread θα έιδες μοτοσυκλέττες από άγνωστες εταιρίες. Όσες έχουμε αναφέρει εδώ είναι ζήτημα αν αποτελούν το 1/1000 των εταιριών που κάποια στιγμή έφτιαχναν μηχανάκια.

Απο τους χιλιάδες Ιταλούς-Γερμανούς-Αγγλους-Γάλλους-Ισπανούς κλπ, που έφτιαχναν απίστευτα μηχανάκια για την εποχή τους, ΟΛΟΙ (BMW εξαιρουμένης) σταμάτησαν κάποια στιγμή την παραγωγή τους και οι περισσότερες δεν την ξανάρχισαν.

Αφού εξαφανίστηκαν (ή σχεδόν εξαφανίστηκαν )εταιρίες όπως BSA,Norton, Matchless, DKW, Horex, Motobecane, Bultaco, Zundapp, Hercules, Aermacchi, Morbidelli, Husqvarna, κλπ φαντάσου τι τύχη θα μπορούσε να έχει η ..................MEGO. :rolleyes:

alex14
22/12/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν και ο stefanos & sapila racing εξήγησαν τους λόγους που δεν θα μπορούσε να έχει επιβιώσει η ελληνική μοτοβιομηχανία, θα ήθελα να πω ακόμα ότι ακόμα και αν είχε επιβιώσει δεν υπάρχει περίπτωση να έφτιαχνε κάτι της προκοπής σήμερα, απλά και μόνο γιατί η τεχνογνωσία που έιχαν ήταν ανύπαρκτη.
Επαιρναν κινητήρες και μηχανικά μέρη, έκαναν μια δυο αισθητικές παρεμβάσεις και το πουλούσαν.
Αν παρακολουθείς το παρόν thread θα έιδες μοτοσυκλέττες από άγνωστες εταιρίες. Όσες έχουμε αναφέρει εδώ είναι ζήτημα αν αποτελούν το 1/1000 των εταιριών που κάποια στιγμή έφτιαχναν μηχανάκια.

Απο τους χιλιάδες Ιταλούς-Γερμανούς-Αγγλους-Γάλλους-Ισπανούς κλπ, που έφτιαχναν απίστευτα μηχανάκια για την εποχή τους, ΟΛΟΙ (BMW εξαιρουμένης) σταμάτησαν κάποια στιγμή την παραγωγή τους και οι περισσότερες δεν την ξανάρχισαν.

Αφού εξαφανίστηκαν (ή σχεδόν εξαφανίστηκαν )εταιρίες όπως BSA,Norton, Matchless, DKW, Horex, Motobecane, Bultaco, Zundapp, Hercules, Aermacchi, Morbidelli, Husqvarna, κλπ φαντάσου τι τύχη θα μπορούσε να έχει η ..................MEGO. :rolleyes:

+ 1

Ριχτε μια ματια στο παρακατω site με ολους τους κατασκευαστες που εχουν εμφανισθει κατα καιρους.

http://www.cybermotorcycle.com/euro/

:wave2: