PDA

View Full Version : Java GP125 invert boxer, 1969



byron
03/12/2007, 11:54
Θεόκουφος κινητήρας.... :D

Τι κινητήρας είναι και ποιό εργοστάσιο τον έφτιαξε;
Για να βοηθήσω λίγο, ο κινητήρας έμεινε ως πρωτότυπο. Τοποθετήθηκε σε ένα αγωνιστικό μηχανάκι το 1969.

:wave2:


113663

filipp0s
03/12/2007, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Θεόκουφος κινητήρας.... :D

Τι κινητήρας είναι και ποιό εργοστάσιο τον έφτιαξε;
Για να βοηθήσω λίγο, ο κινητήρας έμεινε ως πρωτότυπο. Τοποθετήθηκε σε ένα αγωνιστικό μηχανάκι το 1969.

:wave2:


Λοιπον... είναι από Jawa road racer, 125 δίχρονος ανάποδος boxer :eyepop: (αν δείτε τους κυλίνδρους ο ένας κοιτα πάνω και ο άλλος κάτω!) και δεν είναι 100% εξακριβωμένο ότι τον έφτιαξε όντως η Jawa...



Δύσκολο άλλα το βρήκα χάρη στον σαπίλα και το ψάξιμο που έχω ρίξει για τα απίθανα που κουίζ που βάζει. Είχα πετύχει την εικόνα, είχα διαβάσει την ιστορία, και μάλιστα ήμουνα έτοιμος να τον ποστάρω κι εγώ! :wave2: :wave2:




και η μοτοσυκλέτα ολόκληρη...


113748

byron
04/12/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
Λοιπον... είναι από Jawa road racer, 125 δίχρονος ανάποδος boxer :eyepop: (αν δείτε τους κυλίνδρους ο ένας κοιτα πάνω και ο άλλος κάτω!) και δεν είναι 100% εξακριβωμένο ότι τον έφτιαξε όντως η Jawa...


Σωστός φίλε. :a18:
Πρέπει να είναι ο μοναδικός κινητήρας που χρησιμοποιεί τέτοια διάταξη. Προφανώς επέλεξαν την παραπάνω σχεδίαση, προκειμένου να μειώσουν το πλάτος του κινητήρα (και της μοτό).

Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες πληροφορίες στο net για το συγκεκριμενο μοτέρ. Εκεί που το βρήκα, αναφέρει πως το κατασκεύασε η Jawa και το χρησιμοποίησε το 1969 στο μηχανάκι που έβαλες.

:beer:

sapila racing
04/12/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σωστός φίλε. :a18:
Πρέπει να είναι ο μοναδικός κινητήρας που χρησιμοποιεί τέτοια διάταξη. Προφανώς επέλεξαν την παραπάνω σχεδίαση, προκειμένου να μειώσουν το πλάτος του κινητήρα (και της μοτό).

Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες πληροφορίες στο net για το συγκεκριμενο μοτέρ. Εκεί που το βρήκα, αναφέρει πως το κατασκεύασε η Jawa και το χρησιμοποίησε το 1969 στο μηχανάκι που έβαλες.

:beer:

Εγω πάντως δεν το βρήκα...

Συγχαρητήρια στον filippos650

:beer:

@ kalesin

Αυτό είναι Ελληνικό :winka: