PDA

View Full Version : Ducati 250 GP Bicilindrico, 1960



sapila racing
26/05/2008, 14:56
Κι ενα αγωνιστικό μια και δεν νομίζω να εχει μείνει τίποτα αναπάντητο.

Ειχε και φαίρινγκ αλλά είπα να το κάνω λίγο πιο ευκολο :smokin:


131917

Jo.Da.
26/05/2008, 15:17
αυτό το τελευταίο πρέπει να είναι ντουντούκα...αυτό που βγάλανε πάλι πέρυσι...νομίζω το έχει κι ο gixxerpap για avatar...

Σωστα???:confused:

sapila racing
26/05/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
αυτό το τελευταίο πρέπει να είναι ντουντούκα...αυτό που βγάλανε πάλι πέρυσι...νομίζω το έχει κι ο gixxerpap για avatar...

Σωστα???:confused:

Eίναι πράγματι Ducati αλλά δεν εχει καμμια σχέση με το 750 V2 με το οποίο κέρδισε ο Paul Smart τα 200 μίλια της Imola, και που ειναι η εμπνευση για τα Sport Classic που εβγαλε η εταιρεία πριν 2 χρόνια (κι αυτα ολα V2).
Αυτό είναι 2κύλινδρο σε σειρά και εχει πολύ λιγότερα κυβικά.

Εισαι πολύ κοντά πλέον!

apav
26/05/2008, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σε ωραία γειτονιά μένεις!

:blush:

Τα δικύλινδρα εν σειρά της Ducati ήταν πολύ πιο σύχρονα και δεν μοιάζουν με αυτό. Το στυλ του πάει πίσω στα Mach. Βοήθειες! :D

ΥΓ

Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
δεν νομίζω να εχει μείνει τίποτα αναπάντητο

Τελικά αυτό του γυμνιστή το αφήνουμε ως ιδιοκατασκεύη;

Jo.Da.
26/05/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eίναι πράγματι Ducati αλλά δεν εχει καμμια σχέση με το 750 V2 με το οποίο κέρδισε ο Paul Smart τα 200 μίλια της Imola, και που ειναι η εμπνευση για τα Sport Classic που εβγαλε η εταιρεία πριν 2 χρόνια (κι αυτα ολα V2).
Αυτό είναι 2κύλινδρο σε σειρά και εχει πολύ λιγότερα κυβικά.

Εισαι πολύ κοντά πλέον!

μήπως είναι: Ducati Diana Mark 3 Super Sport???

αν ναι τότε δίνω λίγα στοιχεία (ταιριάζουν και με το Mach που είπε ο φίλος από πάνω):
''This machine first appeared in 1962 in Europe where it was named the 'Mach 1'. It was derived from the production 250s but was considerably tuned and had 5 gears instead of the 4 of its predecessors. Several European magazines tested it aand were able to exceed 100mph, making it by far the fastest production 250 on the market. It was later introduced to the American market where, under the name of Diana Mark 3 Super Sport, it proved again to be the fastest 250 street bike in the world that year. In a carefully monitored Cycle World track test, the Mark 3 did a standing 1/4 mile in 16.5 seconds with a final speed of 79.5 mph. Its top speed was 104 mph. Even a TD-1 Yamaha racer, tested by Cycle World that same year, was unable to match the Ducati's top speed and no other comparably sized registrable production bike that year could compete with its performance.[4]

Ducati motorcycles were selling well in North America and other export markets such as Britain, Australia and Germany. In Italy Ducati was doing well, and not just building motorcycles. By 1965, Ducati Meccanica SpA had become the Italian distributor for Standard-Triumph cars and Leyland vans and trucks.''

apav
26/05/2008, 19:45
Αυτό είναι μονοκύλινδρο. :D

Μάλλον τα αγωνιστικά δεν είναι εκεί που κοιτάμε εμείς! :bigcry:

filipp0s
27/05/2008, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eίναι πράγματι Ducati αλλά δεν εχει καμμια σχέση με το 750 V2 με το οποίο κέρδισε ο Paul Smart τα 200 μίλια της Imola, και που ειναι η εμπνευση για τα Sport Classic που εβγαλε η εταιρεία πριν 2 χρόνια (κι αυτα ολα V2).
Αυτό είναι 2κύλινδρο σε σειρά και εχει πολύ λιγότερα κυβικά.

Εισαι πολύ κοντά πλέον!



πρέπει να είναι 350 Desmo του 1960.

sapila racing
27/05/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
πρέπει να είναι 350 Desmo του 1960.

Είναι του 60 και είναι και Desmo αλλά οχι 350, και είναι οπως φαίνεται κιόλας δικύλινδρο.

Mην το μπερδευετε με Diana, Μach κλπ.
Εδω μιλάμε για αγωνιστική μοτοσυκλέτα GP που δουλευε στις 11.600 στροφες!

sapila racing
28/05/2008, 10:11
Aλλη μία με το Ducati GP, τωρα με τον παγκοσμίου φήμης οδηγό της και full fairing.

Δεν μπορεί να μην το βρείτε τώρα!


132120

Jo.Da.
28/05/2008, 11:10
για το ducati θα έλεγα 250cc:
''The Desmodromic system paved the way for a new 250cc model, a twin-cylinder cycle specially ordered by racing great Mike Hailwood in 1960.''



το χωμάτινο μου θυμίζει ένα sachs hercules (250cc) που είχε παλιά ο πατέρας μου...:wacko:

sapila racing
28/05/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
για το ducati θα έλεγα 250cc:
''The Desmodromic system paved the way for a new 250cc model, a twin-cylinder cycle specially ordered by racing great Mike Hailwood in 1960.''



το χωμάτινο μου θυμίζει ένα sachs hercules (250cc) που είχε παλιά ο πατέρας μου...:wacko:

Jo.Da αυτό είναι το Ducati.

Ειναι γνωστό σαν 250 GP Bicilindrico και το ετρεχε ο Mike Hailwood.

Το χωμάτινο είναι Ισπανικό.
Το boxer πιο πάνω είναι Εγγλέζικο.