PDA

View Full Version : OGK Kabuto



doomantia
15/10/2008, 17:33
Καλησπέρα σε όλους. Μετέ την αγορά καινούριας μοτό, θα αγοράσουμε και κρανάκι. Είδα τα καινούρια Ogk Kabuto. Το κρανάκι κάθησε τέλεια στο κεφάλι μου, και γενικά φαίνεται ποιοτικό και αεροδυναμικό. Οι ενστάσεις μου είναι σε σχέση με την ποιότητα των OGK. Φίλος με DT125, πήρε πριν από 6 μήνες OGK Aeroblade II. Το κράνος είναι απαράδεκτο ποιοτικά, και ήδη έχουν αρχίσει να ξεκόλάνε πράγματα. Το πρώτο που ξεκόλησε είναι το πλαϊνό, αριστερό καπάκι που στηρίζει τη ζελατίνα. Ο φίλος έστριψε το κεφάλι του με 100 km/h, το καπάκι ξεκόλησε εντελώς και έπεσε, και η ζελατίνα άνοιξε διάπλατα. Απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου. Το OGK Kabuto που δοκίμασα, μου φάνηκε ποιοτικό, χωρίς όμως να μπορώ να το κρίνω ουσιαστικά. Είναι μεμονομένη περίπτωση; Ποιά η άποψή σας;

telihawk
15/10/2008, 20:48
Φαντάζομαι εννοείς το FF5.

Το αγόρασα τον περασμένο Ιούνιο και είναι πολύ καλό κράνος και σε αεροδυναμική και σε εφαρμογή.

Όσον αφορά την ποιότητα, σε μόλις 1 εβδομάδα βγήκε το μαξιλαράκι από μπροστά (εκεί που ακουμπάει το μέτωπο), από την μία άκρη, και έκτοτε δεν μπόρεσα να το ξανακουμπώσω. Το βάζω και ξαναβγαίνει συνέχεια.

road spirit
15/10/2008, 21:20
είχα πάρει το ff3. Η ποιότητα της βαφής είναι απαράδεκτη, ουσιαστικά το κράνος είναι χωρίς βερνίκι και το χρωμα φεύγει για πλάκα. Το πλαστικό των αεραγωγών λες και είναι απο τσόφλι, σπαει με το παραμικρό. Τον είχα αλλάξει δυο φορές, μέχρι που η αντιπροσωπία κάποια στιγμή μου είπε ότι πλέον δεν ξαναφέρνει ανταλακτικά για το μοντέλο αυτό.

Ζελατίνα που θαμπώνει για πλάκα (παρόλο που σου λένε και γράφει οτι είναι αντιθαμβωτική)...

αυτά για το ff3. δεν ξέρω αν και πόσο βελτιώθηκαν τα πράγματα σε επόμενα μοντέλα. Πάντως εγω ogk δεν ξαναπαίρνω

doomantia
15/10/2008, 21:28
Όντως αναφέρομαι στο FF5. Απ' ότι βλέπω, δεν είμαι ο μόνος που έχει άσχημη εικόνα για την ποιότητα των OGK. Περίεργο πάντως. Γιαπωνέζικο κράνος, και μάλλον ακριβό.

pilotos_xtreme
15/10/2008, 21:32
εχω το φφ4 και ειναι μια χαρα κρανος.3 μηνες τωρα με συχνη χρηση ,ουτε εφυγε τπτ ,και η ποιοτητα βαφης μια χαρα ειναι κ αεροδυναμικο ειναι,και ειναι απο τα λιγα κρανοι που με 200 κμ μπρορεσα να κοιταξω δεξια αριστερα . κ καλη εφαρμογη εχει κ δε κουναει στα πολλα κμ.
δε ξερω παντως εγω ειμαι ευχαριστιμενος.
το μονο κακο..... πολυς θορυβος....

doomantia
15/10/2008, 21:47
Για το θόρυβο ευθύνονται τα πλαϊνά καπάκια και οι αεραγωγοί. Τα καπάκια έχουν καταργηθεί στο FF5.

doomantia
15/10/2008, 21:51
Ιδού


145464

pilotos_xtreme
15/10/2008, 21:54
ω ναι εχουν καταργηθει ... αλλα δε πηρα το φφ5 λογων χρηματων...
εχω επισης καταλαβει οτι στη γρηγορη οδηγηση καλο ειναι να αφηνεις τα πανω κλιπακια ανοιχτα , κουναει λιγοτερο και βοηθαει στην αεροδυναμικη

Konti
16/10/2008, 09:08
Εγώ έχω το Aeroblade (τώρα πια είναι για συν-αναβάτη) σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι καλό κράνος.

Αλλά είναι πολύ βαρύ έχει πολύ θόρυβο και τα καπάκια των αεραγωγών χαλάνε για πλάκα. Η ζελατίνα όντως δεν είναι αντιθαμβωτική κι ας λένε ότι θέλουν στην συσκευασία και οι πωλητές.

Και γενικά πιστεύω ότι δεν είναι για καθημερινή χρήση δεν θα αντέξουν τα διάφορα μπλιμπλίκια που έχει (ακόμα και η αεροτομή μπορεί να σπάσει...).

Και πιστεύω ότι στα ίδια λεφτά μπορείς να βρείς καλύτερο κράνος σίγουρα.

Τώρα για τα FF5 δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν τα έχω περιεργαστεί καθόλου.

tsofras
16/10/2008, 09:12
Εγώ έχω το FF4 για 1.5 χρόνο, και καθημερινή χρήση.
Εκτός απο τον θόρυβο, και το ένα "κουμπάκι" του αεραγωγού που απλά είχε χαλαρώσει δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα.
Άλλο ένα μείον είναι ότι η αεροτομή είναι πολύ "ευπαθής" αν σου πέσει το κράνος απο μικρό ύψος, ή αν έστω στο κουτουλήσει ο συνεπιβάτης. Εμένα έχουν ραγίσει και οι 2.
Όσο για την αντιθαμβωτική, απορώ αν δεν ήταν τι θα γινόταν.
Το επόμενο θα είναι Arai ή Shoei πάντος :beer:

doomantia
16/10/2008, 09:37
Εγώ έχω ήδη 2 Arai, από τα οποία είμαι ευχαριστημένος, αν εξαιρεθεί το κόστος τους φυσικά. Το επόμενο μου μάλλον θα είναι Shoei X Spirit, μιας και οι φόβοι μου για την ποιότητα των OGM, βλέπω να επιβεβαιώνονται.

DrIoannis
17/10/2008, 07:38
Προσωπικά έχω το FF4 και είναι μια χαρά το κρανάκι.Δεν έχει φύγει τίποτα,δεν έχει σπάσει τίποτα.Σε λίγο κοντεύει 2 χρονάκια...

yama6336
21/10/2008, 10:42
Είχα πάρει κι εγώ ενα OGK Aeroblade ΙΙ, δυο χρόνια το έχω σίγουρα, δεν έχει σπάσει τίποτα ακόμα ούτε έχει χαλαρώσει κάτι. Το μόνο πρόβλημα που έχω με το συγκεκριμένο κρανος είναι ότι ενώ μόλις το φορέσω έρχετε και κάθετε άψογα στο κεφάλι μου, ύστερα απο καμιά ώρα οδήγησης γίνετε ανυπόφορο για το δεξί αυτί και θέλεις να το βγάλεις. Το ίδιο συνέβει και όταν το φόρεσε ο αδερφός μου, είχε την ίδια ακριβώς αίσθηση.