PDA

View Full Version : Κοσκίνισμα τιμονιού σε ταχύτητες 60-70 Km/h



gmavrid
16/10/2008, 13:45
Καλησπέρα.
Έχω ένα V-Strom 650 K7 με τα μαμά ελαστικά (9700 Km) το οποίο παρουσιάζει κοσκίνισμα στο τιμόνι στα 60-70 Km/h μόνο. Πέρα από θέμα ζυγοστάθμισης (η οποία μου βγάζει 0) υπάρχει το ενδεχόμενο να οφείλεται σε ελλατωματικό/ χτυπημένο αντίβαρο? Δεν ξέρω αν το έκανε από την αρχή, απλά άφησα τα χέρια κάπoια στιγμή και το κατάλαβα. Αν κρατάω το τιμόνι δεν το αντιλαμβάνομαι. 2-3 μαστόροι μου λένε να μάθω να ζω με αυτό αφού το παρουσιάζουν κι άλλα on-off (στρώματα, βαραντέρο, τρανσ). Δεν έχω πρόβλημα στην οδήγηση, απλά ξέρω ότι είναι εκεί.
Ευχαριστώ

MARKOS-V
16/10/2008, 15:38
κ εμενα μου το κανει στα 50 περιπου. εχει φθαρει το εμπρος λαστιχο κ εχει αλλαξει η ζυγοσταθμηση του.

thalasinos
16/10/2008, 21:30
Η δοκιμασε χωρις βαλιτσα!

gmavrid
17/10/2008, 00:05
Όταν την αφαιρέσω μειώνεται αλλά δεν εξαφανίζεται.
Για αυτό και ψάχνομαι μήπως φταίει και κάτι άλλο.
Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να οδηγήσω κάποιο αλλο στρώμα και να δω τι παίζει.
3 μαστόρια μου λένε να μάθω να ζω με αυτό και ότι εμφανίζεται και σε άλλα on-off (τρανσ, βαραντέρο).
Στην οδήγηση δεν το αντιλαμβάνομαι ούτε ενοχλεί αλλά ξέρω πως υπάρχει...

thalasinos
17/10/2008, 15:48
Εγω οσες μηχανες κι αν ειχα μεχρι τωρα ολες κοσκινιζαν απο 60-80 χιλ. και οn-of αλλα και street μηχανες! ρωταγα ξανα ρωταγα οσπου μου λεει καποιος, ποτε δεν αφηνουμε τα χερια απο το τιμονι!!!! ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ! αυτο εκανα και ησυχασα! ουφ!!:D:wave2:

MARKOS-V
17/10/2008, 17:11
οσπου μου λεει καποιος, ποτε δεν αφηνουμε τα χερια απο το τιμονι!!!! ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ! αυτο εκανα και ησυχασα! ουφ!!:D:wave2: [/B][/QUOTE]

ετσι ειναι!!!!!!!!!!

vestromas
23/10/2008, 15:44
Η μπαγκαζιερα φταιη. Μην αγχωνεσε καθολου.:beer: :wave2:

Operater
23/10/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Η μπαγκαζιερα φταιη. Μην αγχωνεσε καθολου.:beer: :wave2:

Δεν φταίει η μπαγαζιέρα σε τόσα λίγα χλμ.Στον πήγασο (μονοκύλινδρο ον-οφ) αφήνω τα χέρια όποτε μαρέσει και πάει ... τραίνο! Και με μπαγαζιέρα 48ltr.

Kάτι άλλο είναι...μήπως (με μεγάλη επιφύλαξη) ρουλεμάν τροχού? :confused:

vestromas
23/10/2008, 15:57
Στo συμπτωμα αυτο, σε αυτα τα χιλιομετρα, φταιη η μπαγκαζιερα οσον αφορα τα vstrom.
Eιμαι απολυτος σε αυτο.
Εαν την βγαλει δοκιμαστικα και δεν σταματησει, ζηταω δημοσια συγνωμη και τουμπεκιαζομε. :lol: :beer: :wave2:

Operater
23/10/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Στo συμπτωμα αυτο, σε αυτα τα χιλιομετρα, φταιη η μπαγκαζιερα οσον αφορα τα vstrom.
Eιμαι απολυτος σε αυτο.
Εαν την βγαλει δοκιμαστικα και δεν σταματησει, ζηταω δημοσια συγνωμη και τουμπεκιαζομε. :lol: :beer: :wave2:

ρε παλλικάρι με το b-king :lol: σκοπός δεν είναι να τουμπεκιαζόμαστε ούτε να ζητάμε συγνώμη!

απλά μου φαίνονται λίγα τα χλμ για να κοσκινίζει...

και στην τελική, ο παλλίκαρος που έχει το πρόβλημα θα το ψάξει και μετά θα μας πει το σύμπτωμα για να ξέρουμε ;) :beer:

vestromas
23/10/2008, 16:39
gmavrid! Βγαλε ρε την μπαγκαζιερα να μας πεις μην το κανουμε διαμαχη το θεμα ρε γμτ.:lol:
Δεν εχω bking ρε καμεραμαν.:lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Operater
29/10/2008, 13:26
Τελικά τι έγινε με το κοσκίνισμα? :confused:

Βασίλειος
03/11/2008, 13:57
Είχα Transalp και το έκανε, τώρα και με το vstrom το ίδιο. Ο κάθε ένας έλεγε ότι νόμιζε.
Πάντως μόλις άλλαξα τα ελαστικά και στις 2 περιπτώσεις το μηχανάκι πήγαινε άψογα΄.
Πιθανό συμπέρασμα. εργοστασιακό προβλημα ελαστικών.

DPF
03/11/2008, 16:47
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΑΛΛΑΞΕΤΑ ΜΕ ΤΑ BW .
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΤΡΕΜΟΥΛΑ ΣΤΑ 60-70.
ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΗΤΑΝ Η ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ.


ΑΥΤΑ :beer: :beer:

gmavrid
18/11/2008, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
[B]gmavrid! Βγαλε ρε την μπαγκαζιερα να μας πεις μην το κανουμε διαμαχη το θεμα ρε γμτ.:lol:


Το είχα γράψει πιο πάνω:
Όταν την αφαιρέσω μειώνεται αλλά δεν εξαφανίζεται.
Για αυτό και ψάχνομαι μήπως φταίει και κάτι άλλο.

Συγγνώμη που δεν απαντούσα, αλλά για κάποιο λόγο σταμάτησαν να έρχονται αναφορές νέου post και νόμιζα πως δεν υπάρχουν απαντήσεις στο νήμα.

Ίσως να είναι το ελαστικό...
Θα φανεί στην αλλαγή...

Σας ευχαριστώ όλους.

EVI
18/11/2008, 22:41
koitakse ta royleman timonioy kai tis pieseis ton elastikon soy mia allh theoria einai nevrikotita sto timoni(perissoterh dynamh xerion)alla vasika koita ta 2 prota

tazakos
18/11/2008, 22:48
εγώ ψηφίζω ελλάτωμα των ελαστικών, συνηθίζεται στις μέρες μας....τώρα για την βαλίτσα στα 60χλμ/ωρα τι να πω,δεν ξέρω αν υφίσταται να επηρεάζει την κύλιση με την ελάχιστη αντίσταση τόσο αργά!:confused:

mpekanto
27/11/2008, 00:32
μηπως λεω μηπωσ παιζη καμια στραβια μπουκλα λεω μηπως :rolleyes:

MARKOS-V
27/11/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpekanto
μηπως λεω μηπωσ παιζη καμια στραβια μπουκλα λεω μηπως :rolleyes:

παιδια το κοσκινισμα γινεται γιατι τρωγεται το ελαστικο κ χαλαει η ζυγοσταθμιση του.

Tpap
27/11/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpekanto
... καμια στραβια μπουκλα λεω μηπως :rolleyes:

ωρέ μάρκοV, τα έχεις μπούκλα για ίσια..? :confused:

nadware
12/12/2008, 15:59
Aκριβώς το ίδιο κάνει το δικό μου, με 8.000χλμ. Ξεκίνησε να το παρουσιάζει μόλις πριν από 1000χλμ κ είμαι σίγουρος πως φταίνε τα ελαστικά. Όταν έρθει η ώρα για αλλαγή, θα εξαφανιστεί. Μέχρι τότε, απλά οδηγώ ... κρατώντας το τιμόνι!

xanthosd
10/01/2009, 19:07
Δεν νομιζω να φταιει η βαλιτσα στα 60-70 χλμ/ω ειναι μικρη ταχυτητα για να το επιρεασει.
πιστευω οτι ειναι τα ελαστικα (λογο αστοχιας υλικου, παλαιοτητα, ''καθησιο'' κ.α.)
Η υπαρχει ενα μικρο ενδεχομενο σε αυτα τα χιλιομετρα να στροβιλιζει των αερα αν εχεις βαλει κατι after market (π.χ. χουφτες, ζελατινα, καθρεπτες καγκελα)αν δεν εχουν τοποθετηθει σωστα, αν κουνιουντε στο αερα η αν ειναι ασυμετρα μπορουν να σου δημιουργησουν το προβλημα.
ελεγξε ομως και τους εμπρος δισκους αν ειναι ισιοι, οταν ειχα παρει το DL650 (2006) ειχε στραβο πισω δισκο και το καταλαβα καταλαθος οταν λαδωνα την αλυσιδα, ευτυχως ηταν στην εγγυηση

castor
10/01/2009, 21:03
ΠΑΙΔΙΑ,μην το κουβεντιαζεται αλλο ειναι 100% τις 100% τα ρουλεμαν του τιμονιου,αλλωστε σε ολα τα μανιουαλ,γραφει μετα τα 2-3000 χιλμ στο πρωτο σερβις θελουν σφιξιμο,το εχει παθει φιλος με καινουργο τρανσ αλπ,κοντεψε να του μεινει το τιμονι στα χερια!!!!!!

SPSP65
12/01/2009, 10:03
HI
Το ίδιο κοσκίνισμα ανακάλυψα πρόσφατα και στο δικό μου στα 60-70 χιλ.

Έχω μοντέλο 2004 και το 2006 άλλαξα ρουλεμαν τιμονιού γιατί τα έιχαν παίξει(κλασσικό κούμπωμα στο κέντρο). Η μηχανή φοράει ελαστικά Anakee και είναι στα όρια για αλλαγή.
Ακόμα έχω ζελατίνα Givi.(λέω μήπως φταίει αυτή)

Να υποθέσω λοιπόν ότι πρώτα δοκιμή χωρίς την ζελατίνα, δεύτερον πάω για σφίξιμο των ρουλεμάν και τρίτον αλλαγή ελαστικών και ζυγοστάθμιση.

Μήπως ,λέω κάποιος στην συγκεκριμένη μηχανή πχ άλλαξε ελαστικά και το πρόβλημα παρέμεινε; η δοκίμασε χωρίς after ζελατίνα;

Πάντως θα ενημερώνω με κάθε αλλαγή - δοκιμή που θα κάνω.

see you

Tpap
12/01/2009, 10:44
Ανεπίτρεπτο, μηχανάκια καινούργια -ή σχεδόν- να κουνάνε σε οποιαδήποτε ταχύτητα, για οποιονδήποτε λόγο. Δεν αναφέρομαι καθόλου στους κινδύνους.

Και μ'αρέσει που αναρωτιέστε τι μπορεί να συμβαίνει..

Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι ώρα μάλλον να πάψετε να αναρωτιέστε, κ να πάτε σε καιμία αντιπροσωπία/εξουσιοδοτημένο να σπάσετε κανα κεφάλι...

Τι διάλο, λεφτά σας είναι. :mad:

Βασίλειος
12/01/2009, 12:18
Πάντως εγώ το ξαναγραφω για όσους δεν το εχουν δει. Είχα τρανσαλπ , έχω vstrom, και στις 2 περιπτώσεις μου το έκανε. Έβγαλα βαλίτσα τίποτα, έβγαλα κάγκελα πάλι τίποτα, άλλαξα στη μία περίπτωση ,έσφιξα στην άλλη τα ρουλεμάν το ίδιο. Όταν άλλαξα ελαστικά και στα 2 μηχανάκια το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Πηγαίναν τρένο,χωρίς χέρια από τα 5 χλμ μέχρι τα 150 χλμ. Αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.

Βασίλειος
14/04/2009, 13:38
Kαλημέρα πάλι. Έρχομαι να επιβεβαιώσω αυτά που έγραφα παραπάνω. Άλλαξα λάστιχα στο στρομ. Από μαμά brigestone -κοσκίνιζε- σε pirreli scorpion-λαστιχο καταπληκτικό που από το 1οχλμ μέχρι το τελευταίο κανένα πρόβλημα. έβαλα τώρα τα continetnal trailattack.Το κοσκίνισμα μεταξύ 60-80χκμ εμφανίστικέ πάλι εντονότερο. άρα είναι να μην πέσετε στο ελαστικό.

DPF
17/04/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPSP65
HI
Το ίδιο κοσκίνισμα ανακάλυψα πρόσφατα και στο δικό μου στα 60-70 χιλ.

Έχω μοντέλο 2004 και το 2006 άλλαξα ρουλεμαν τιμονιού γιατί τα έιχαν παίξει(κλασσικό κούμπωμα στο κέντρο). Η μηχανή φοράει ελαστικά Anakee και είναι στα όρια για αλλαγή.
Ακόμα έχω ζελατίνα Givi.(λέω μήπως φταίει αυτή)

Να υποθέσω λοιπόν ότι πρώτα δοκιμή χωρίς την ζελατίνα, δεύτερον πάω για σφίξιμο των ρουλεμάν και τρίτον αλλαγή ελαστικών και ζυγοστάθμιση.

Μήπως ,λέω κάποιος στην συγκεκριμένη μηχανή πχ άλλαξε ελαστικά και το πρόβλημα παρέμεινε; η δοκίμασε χωρίς after ζελατίνα;

Πάντως θα ενημερώνω με κάθε αλλαγή - δοκιμή που θα κάνω.

see you

Anakee σε Vstrom ???? με τιποτα οσοι τα εβαλαν τα εβγαλαν αμεσως τετραγωνιζει το λαστιχο και στις στροφες αστα να πανε.!!!!!

Ρε παιδια θα το ξαναγραψω στις Vstrom τo BW παει τρελλα. 5η αλλαγη δεν το αλλαζω με τιποτα. Η μηχανη κοβει φτερο στον αερα τοση ευταθεια εχει .

Αλλα αν θελετε αλλη μαρκα να ειναι περιπου στο ιδιο στυλ.

:beer: