PDA

View Full Version : Yπερχείληση ψυκτικού σε Lc4 640



sportex
16/10/2008, 19:16
Καλησπέρα,

Έχω ένα lc4 640 εδώ και 4 χρόνια, και τον τελευταίο μήνα έχει αρχίσει να υπερχυλίζει το ψυκτικό σε καθημερινή βάση και ασχέτως απο το αν θα πήξει στην κίνηση & θερμοκρασίας περιβάλλοντος. Το βεντιλάτέρ λειτουργεί κανονικά όπως πάντα και δέν μπορώ να καταλάβω απο τι ακριβώς το κάνει... (λές και έχει μεγαλύτερη πίεση στο ψυγείο και πετάει τα υγρά??)

Έχω καναλήξει να το γεμίζω 1 - 2 δάχτυλα ψυκτικό την ημέρα και πάντα την επόμενη το πρωϊ θα είναι στεγνές οι επάνω ψύκτρες ( οπου δέν το τιγκάρω κιόλας)

Έχει αντιμετοπίσει κανεις τίποτα παρόμοιο?

thx

OldMan
16/10/2008, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sportex
Έχει αντιμετοπίσει κανεις τίποτα παρόμοιο?
Όχι, αλλά αν έλεγχες τον θερμοστάτη δεν θα το αντιμετώπιζες ούτε εσύ !! :wave2: :beer:

STOYBI
16/10/2008, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sportex
Καλησπέρα,

Έχω ένα lc4 640 εδώ και 4 χρόνια, και τον τελευταίο μήνα έχει αρχίσει να υπερχυλίζει το ψυκτικό σε καθημερινή βάση και ασχέτως απο το αν θα πήξει στην κίνηση & θερμοκρασίας περιβάλλοντος. Το βεντιλάτέρ λειτουργεί κανονικά όπως πάντα και δέν μπορώ να καταλάβω απο τι ακριβώς το κάνει... (λές και έχει μεγαλύτερη πίεση στο ψυγείο και πετάει τα υγρά??)

Έχω καναλήξει να το γεμίζω 1 - 2 δάχτυλα ψυκτικό την ημέρα και πάντα την επόμενη το πρωϊ θα είναι στεγνές οι επάνω ψύκτρες ( οπου δέν το τιγκάρω κιόλας)

Έχει αντιμετοπίσει κανεις τίποτα παρόμοιο?

thx

Με το exc μου γινοταν μονο οταν το τιγκαρα μεχρι πανω....

Οταν σταματαγα το ψυκτικο ακριβως στις ψυκτρες το προβλημα δεν το ειχα....

:wave2:

OldMan
16/10/2008, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Με το exc μου γινοταν μονο οταν το τιγκαρα μεχρι πανω....
Οταν σταματαγα το ψυκτικο ακριβως στις ψυκτρες το προβλημα δεν το ειχα....
:wave2:
Πετάχτηκε και το αδελφάτο με τα ανεμιστηράκια !!! :smokin:

STOYBI
16/10/2008, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πετάχτηκε και το αδελφάτο με τα ανεμιστηράκια !!! :smokin:

GAASSSS......GAAASSSS.....GAAAAAASSSS....... Ο Παρασκευααααςςςς.........

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Εχουμε και δοχειο ( πως το λενε Κυριος..) Οποτε και να βραζει τωρα....... :lol: :lol:

:beer: :beer:

:wave2:

mtsop
17/10/2008, 11:55
Ίσως να έχει πρόβλημα και η τάπα του ψυγείου.
Εγώ στα 7 χρόνια που έχω το LC4 μου έχω αλλάξει 2 πάντως.

KOSTAS-ER6
18/10/2008, 12:22
μηπως καμια φλαντζα κεφαλης?κοιταξε το σε κανενα μαστορα καλυτερα!

quazar
18/10/2008, 12:51
Φλάτζα κεφαλής!
Ο κύλινδρος χάνει συμπίεση από τη φλάτζα και πηγαίνει στο κύκλωμα ψύξης, με αποτέλεσμα να ανεβάζει πίεση και να πετάει το υγρό στο δοχείο υπερχείλισης.
Ζημιά γύρω στα 100?. Αν έχει πάρει (στραβώσει) και η κεφαλή και θέλει τόρνο υπολόγιζε άλλα 50? (αν και μάλλον απίθανο).

KOSTAS-ER6
18/10/2008, 16:37
Αυτο συμβαινει συνηθως αν το σπασεις ενω ειναι κρυο η αν πηγαινεις τερμα για αρκετη ωρα!
κ με μια φορα μονο μπορει να παθει ζημια η φλατζα!καλο ειναι με την πρωυη ευκαιρια να το δεις,μην το αφησεις ετσι γιατι μπορει να ανεβασει θερμοκρασια κ μετα.......

sportex
20/10/2008, 11:41
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Σήμερα πήγα συνεργείο και αρχικά άλλαξα μόνο την τάπα του ψυγείου για να δώ εάν είναι αυτό που προκαλεί την υπερχείλιση, εάν συνεχίσει και μετά απο αυτό πάμε για να δούμε αν λειτουργεί καλά ο θερμοστάτης ή αν έχει σπάσει η φλάντζα. Θα σας πώ σε μία δυο μέρες.

sportex
03/11/2008, 13:35
Μία εβδομάδα μετά και δέν έχει χάσει σταγόνα ψυκτικού. Ευτυχώς ήταν το καπάκι του ψυγείου!!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

quazar
04/11/2008, 09:39
Μπράβο! Είσαι τυχερός. Σε εμένα (που είμαι γκαντέμης) θα ήταν σίγουρα κάτι πιο σοβαρό!