PDA

View Full Version : Crypton R, και πηνίο.... πάλιιιιιι???????????



schumifer
18/10/2008, 10:16
Λοιπόν, κάτοχος Crypton R εδώ, του 2001 μοντέλο νομίζω. Πέρσι το καλοκαίρι άρχισε να μου καίει λάμπες. Άμαθος εγώ τις άλλαξα 1-2 φορές και μετά πήρα το πολύμετρο και είδα τα 12 βολτ να πηγαίνουν βόλτα προς τα 20+ μερικές φορές. Ρωτάω ένα μηχανικό τυχαία , μου λέει για τον ανορθωτή. Τον βρίσκω τον φούστη και τον αλλάζω (35 ευρώ, το σκ@τό)
Pipes.
Τελικά μετά από αρκετές λάμπες πήγα σε ηλεκτρολόγο μηχανών και μου λέει τα Crypton R είναι καλά μηχανάκια. Το μόνο που βγάζουν είναι πηνίο.Αφού μου λες ότι άλλαξες αυτό το ματζαφλάρι, πάω κατευθείαν στον πηνίο. Όντως ήταν ψιλοκαμμένο και του έκανε περιέλιξη και όλα καλά(πληροφοριακά μου πήρε 80). Μέχρι πριν κάνα μήνα που μου έκαψε τη λάμπα πορείας. Την αλλάζω και μου την ξανακαίει σε λίγα λεπτά λειτουργίας. Ε μαύρα φίδια μιλάμε.
Ρε παιδιά μήπως μπορώ να το αλλάξω μόνος μου αυτή τη φορά?
Να πάρω αυθεντικό ή να ψάξω να βρω το σύρμα και να του κάνω κι εγώ περιέλιξη?
Και στη δεύτερη περίπτωση πώς ελέγχω την ποιότητα της δουλειάς μου? Δε θυμάμαι το πολύμετρο να μετράει αυτεπαγωγή.

Α και αν υπάρχει τελικά πουθενά και κανένα manual για το παπάκι θα ήμουν υπόχρεος.
Ευχαριστώ

FZR1000
18/10/2008, 11:46
Περιελιξη κανεις οταν δεν φορτιζει οχι οταν υπερφορτωνει συνηθως. Ειναι και δυσκολη.

Παρε αυθεντικα πηνια καλυτερα εστω και μεταχειρισμενα.

schumifer
19/10/2008, 11:00
Ναι όντως, ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Τελικά είχε φτάσει σε σημείο να μη φορτίζει και την μπαταρία.
Καινούρια ή μεταχειρισμένα πηνία από πού παίρνω , αν γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος?
Τι άλλο θα μπορούσε να είναι?

OldMan
20/10/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Τελικά είχε φτάσει σε σημείο να μη φορτίζει και την μπαταρία.
Με 20+ Volts ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ την μπαταρία (λόγω ΥΠΕΡΦΟΡΤΙΣΗΣ) !!

Αν μετρήσεις την τάση που βγάνει η γεννήτρια ΠΡΙΝ τον ανορθωτή, θα μπορούσαμε να βρούμε μια άκρη...
(π.χ. να βάλεις έναν extra σταθεροποιητή, ώστε να μην ξεπερνάς τα 14.8 Volts στο κύκλωμα..) :wave2:

Lio
20/10/2008, 14:11
Συνήθως ενα πηνίο οταν καταστραφεί, δίνει λιγότερη τάση απο οσο πρέεπι και οχι περισσότερη..

ΥΓ. Τα φώτα του κρυπτον δουλεύουν απο τη μπαταρία? Αν ανάβουν μόνο οταν το μοτέρ λειτουργεί, υπάρχει ξεχωριστό πηνίο και κύκλωμα γι αυτά..

schumifer
20/10/2008, 22:10
Τα φλασάκια νομίζω μόνο παίρνουν από την μπαταρία. Τα μεγάλα από το πηνίο. ΟΚ
Τέλος πάντων.
Αν ο ανορθωτής είναι κομπλέ, δεν μπορεί παρά να είναι πηνίο . σωστά?
Οπότε , καμιά συμβουλή για το πώς μπορώ να το αλλάξω μόνος μου, έστω και σε φάση πειραματισμού?
Επίσης , όταν βάλω πάνω το πολύμετρο , πού μετράω και τι κοιτάω για να σας τα αναφέρω?
Τάση στη λάμπα? πριν τον ανορθωτή?
στη φόρτιση της μπαταρίας?

toulis
21/10/2008, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Τα φλασάκια νομίζω μόνο παίρνουν από την μπαταρία. Τα μεγάλα από το πηνίο. ΟΚ
Τέλος πάντων.
Αν ο ανορθωτής είναι κομπλέ, δεν μπορεί παρά να είναι πηνίο . σωστά?
Οπότε , καμιά συμβουλή για το πώς μπορώ να το αλλάξω μόνος μου, έστω και σε φάση πειραματισμού?
Επίσης , όταν βάλω πάνω το πολύμετρο , πού μετράω και τι κοιτάω για να σας τα αναφέρω?
Τάση στη λάμπα? πριν τον ανορθωτή?
στη φόρτιση της μπαταρίας?

Μετράς εναλλασσόμενη τάση στην λάμπα (AC V)

Μετράς συνεχή τάση στην μπαταρία (DC V) αλλά χρήσιμο είναι να μετρήσεις και εναλλασσόμενη τάση στην μπαταρία

Για μηχανάκι που δίνει τάση από ξεχωριστό πηνίο στα φώτα πάντα

Lio
21/10/2008, 10:09
Η τάση δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 14 - 14.5V (με ανεβασμένες στροφές εννοείται). Το πηνίο ελέγχεται μετρώντας την αντισταση του αλλά τις σωστές τιμές πρέπει να τις βρείς στο σέρβις μάνιουαλ.
Ο ανωρθωτής/σταθεροποιητής μπορεί να είναι κοινός (για μπαταρία και φώτα), αλλά μπορεί να είναι και ξεχωριστός, να υπάρχουν δηλ. 2 κουτιά, ενα για κάθε κύκλωμα.
Ρίξε και μια ματιά και στην καλή επαφή των καλωδίων, ειδικά της γείωσης του σταθεροποιητή (μαύρο καλώδιο στα yamaha), ο οποίος λειτουργεί βραχυκυκλώνοντας το παραπανίσιο ρεύμα που παράγει η γεννήτρια χαμηλώνοντας την τάση στα σωστά όρια.

schumifer
21/10/2008, 18:06
Υπάρχει μήπως πουθενά κάνα service manual για crypton R ή κάνα σχεδιάγραμμα των ηλεκτρολογικών του?
Ένας μπούσουλας του τι να κάνω τέλος πάντων.
Ευχαριστώ πάντως πολύ για τις απαντήσεις σας

OldMan
21/10/2008, 18:10
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δηλ. αν μετρούσε την έξοδο της γεννήτριας θα πείραζε ??
(ξαναλέω...)

sakisvolos
21/10/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δηλ. αν μετρούσε την έξοδο της γεννήτριας θα πείραζε ??
(ξαναλέω...)

Όχι δεν θα πείραζε καθόλου έτσι κι αλλιώς σε τέτοιες περιπτώσεις όλα θέλουν ψάξιμο
για να βρεθεί κάποια άκρη!:wave2:

toulis
22/10/2008, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δηλ. αν μετρούσε την έξοδο της γεννήτριας θα πείραζε ??
(ξαναλέω...)

Αν μιλάμε για παπί το πιο πιθανό είναι να μπερδευτεί ακόμα περισσότερο

Τα παπιά ( και όχι μόνο ) δεν χρησιμοποιούν ανορθωμένη τάση για τα φώτα τους

Συνήθως έχουν ένα έξτρα πηνίο για αυτό το σκοπό το οποίο δίνει χίμα ότι μπορεί να βγάλει στα φώτα ( χωρίς ανόρθωση και σταθεροποίηση )

Για αυτό το λόγο τα φώτα τους δεν ανάβουν με σβηστό μοτέρ , όταν έχουν χαμηλές στροφές ανάβουν σαν καντήλια , όταν πειράξουμε το μοτέρ αρκετά και του δώσουμε την δυνατότητα να ανεβάσει τρελές στροφές τα καίει , κτλ

schumifer
22/10/2008, 17:17
Νομίζω ότι ανορθωτή έχει

dkirkos
22/10/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Αν μιλάμε για παπί το πιο πιθανό είναι να μπερδευτεί ακόμα περισσότερο

Τα παπιά ( και όχι μόνο ) δεν χρησιμοποιούν ανορθωμένη τάση για τα φώτα τους

Συνήθως έχουν ένα έξτρα πηνίο για αυτό το σκοπό το οποίο δίνει χίμα ότι μπορεί να βγάλει στα φώτα ( χωρίς ανόρθωση και σταθεροποίηση )

Για αυτό το λόγο τα φώτα τους δεν ανάβουν με σβηστό μοτέρ , όταν έχουν χαμηλές στροφές ανάβουν σαν καντήλια , όταν πειράξουμε το μοτέρ αρκετά και του δώσουμε την δυνατότητα να ανεβάσει τρελές στροφές τα καίει , κτλ

να βαλω και γω την σαλτσουλα μου..
πριν μερικες μερες ειχα μια τετοια περιπτωση.. Crypton και του εκαιγε συνεχεια λαμπες.
πριν αλλαξεις οτισηποτε κανε εναν ελεγχο στην καλωδιωση και στα φισακια που πανε στον ανορθωτη. πατησε τα και λιγο με καμια πενσα για να εισαι σιγουρος οτι καθονται καλα. το crypton παρολο που εχει ξεχωριστο πηνιο για φωτα η μεγιστη ταση καθοριζεται απο τον ανορθωτη.. εκει που βγαζει 13 V AC στα φωτα, αν αποσυνδεσεις τον ανορθωτη εκτοξευεται στα 20 V +. σε μενα απλα λογο κραδασμων ενιοτε δεν εκαναν επαφη τα φισακια..
μακαρι να ειναι τοσο ευκολο και σε σενα..

μητσος :wave2: :wave2:

schumifer
22/10/2008, 22:19
Ωπ να και κάτι χρήσιμο.
Θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω.

OldMan
23/10/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Τα παπιά ( και όχι μόνο ) δεν χρησιμοποιούν ανορθωμένη τάση για τα φώτα τους
Συνήθως έχουν ένα έξτρα πηνίο για αυτό το σκοπό το οποίο δίνει χίμα ότι μπορεί να βγάλει στα φώτα ( χωρίς ανόρθωση και σταθεροποίηση )
Μάλλον μιλάς για "μανιατό" και δεν ξέρω που το θυμήθηκες ...??? :winka:

toulis
24/10/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον μιλάς για "μανιατό" και δεν ξέρω που το θυμήθηκες ...??? :winka:

Να πω την αλήθεια έχω κάτι αναλαμπές τώρα τελευταία :)

Τώρα που το κοίταξα καλύτερα το cripton έχει γεννήτρια μεν και όχι ξεχωριστό πηνίο για τα φώτα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο φτηνότερο τους ερχόταν να χρησιμοποιήσουν μι ανορθωμένη τάση για τα φώτα.:confused:

Τέλος πάντων κάποιο λόγο θα έχουν

Charalampos
12/11/2011, 10:36
Ρε παιδια εμενα το δικο μου εδω και κατι μερες φωταει λες και ειναι κερι...δεν ειχα ποτε προβλημα με τα φωτα μου,μα προχθες οπως οδηγουσα μια φωτουσε κανονικα και μια σαν καντιλακι μεχρι που αποφασισε το καντιλακι και απο τοτε δεν ξαναφωτισε σωστα.Η μπαταρια ειναι φουλ φορτισμενη εντωμεταξυ.Επειδη ειδα πανω κατι περιεληξεις και τετοια και κατι τιμες ψιλο κουφες,τι μπορει να φταιει στο δικο μου,γιατι μου ειπαν πως μαλλον ειναι ανορθωτης...
Λιγη βοηθεια παρακαλω..