PDA

View Full Version : Eπιστολη ΜΟΤΟΕ για διοδια....



africanos31
18/10/2008, 17:08
Επιστολή ΜΟΤ.Ο.Ε.
ΑΠΟ: ΜΟΤ.Ο.Ε (Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία Ελλάδος)
ΠΡΟΣ: Γραφείο κου Πρωθυπουργού, Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, Μ.Μ.Ε.
ΘΕΜΑ: Αύξηση Διοδίων
Η ΜΟΤ.Ο.Ε. εκφράζει την έντονη αποδοκιμασία και αγανάκτηση της για την επιβληθείσα υπέρογκη αύξηση των διοδίων και μάλιστα σε δρόμο, όπως αυτός Κορίνθου-Πατρών, ο οποίος είναι από τους πιο επικίνδυνους όλης της Ευρώπης, και για τον οποίο παρανόμως εισπράττονται διόδια εδώ και 40 χρόνια, χωρίς να έχει δημιουργηθεί αυτοκινητόδρομος.
Επίσης, καταδικάζει την παράνομη πολιτική των διακρίσεων εις βάρος των μοτοσυκετιστών, βάσει της οποίας, ενώ στα αυτοκίνητα επεβλήθη αύξηση 30%, στις μοτοσυκλέτες επεβλήθη τριπλάσια αύξηση, 90%. Αυτό συνιστά απαράδεκτη μεταχείριση για τους μοτοσυκλετιστές, οι οποίοι θεωρούνται πολίτες β' κατηγορίας και αδικούνται κατάφωρα.
Η ευθύνη για την παραπάνω παράνομη και άδικη αντιμετώπιση μας βαρύνει κυρίως την κυβέρνηση (ΥΠΕΧΩΔΕ), αλλά και τους ιδιώτες-παραχωρησιούχους που επωφελούνται.
Η ΜΟΤ.Ο.Ε., εκφράζοντας τα συναισθήματα και τις σκέψεις των Ελλήνων μοτοσυκλετιστών, επιφυλάσσεται παντός νομίμου δικαιώματος της για να αντιμετωπίσει την παράνομη αυτή προσβολή και ΚΑΛΕΙ την κυβέρνηση και ιδίως τον Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ να αναλάβουν τις ευθύνες τους.
Αθήνα, 15/9/2008
Το Δ.Σ. της ΜΟΤ.Ο.Ε.

LsKostas
18/10/2008, 17:29
Μαλιστα ... 15/9 2008 ... :rolleyes:


Λοιπον επειδη εχει παραγινει το κακο ... (οχι με τα διοδια αυτο το ξερουμε . . .)

Θα ηθελα να ρωτησω την ΜΟΤΟΕ η οποιον αλλο υπευθυνο και οργανωμενο συλλογο μοτοσυκλετιστων ...

που ειναι ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ μια συντονισμενη ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ ΔΙΟΔΙΩΝ
ωστε να παυσουν να σκοτωνονται συνανθρωποι μας σε δρομους καρμανιολες τυπου Κορινθου Πατρων ???


που ειναι αυτοι που διοργανωνουν ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ , μπυροποσιες και κοπες πιττας
οταν εδω και αρκετα χρονια θρηνουμε συναδελφους μοτοσυκλετιστες που εχουν κομματιαστει
σε ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ ???


και λιγο προσοχη σε οποιον απαντησει ...

Δεν μιλω για "κλειστα" διοικητικα συμβουλια και "πρακτικα" στα οποια αναφερθηκε το θεμα το διοδιων. Μιλαω για ανοικτες συγκεντρωσεις μιλαω για ενημερωση του μοτοσυκλετιστικου κοινου
μιλαω για ΜΙΑ ΜΑΖΙΚΗ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ.(Eν εναγκη πρεπει να σκοτωθει καποιος για νακλεισεις συμβολικα εναν δρομο καρμανιολα???)


Τα λεω ολα αυτα γιατι συνεχεια ακουω για "αλληλεγγυη" και "αλληλοβοηθεια" μεταξυ των μοτοσυκλετιστικων φορεων αλλα ο παρανομαστης παραμενει το ΑΠΟΛΥΤΟ 0 !!!!


Δεν κρινω τα ατομα ως μοναδες που αποτελουν την ΜΟΤΟΕ και καθε ΜΟΤΟΕ.
Κρινω τις βαρυγδουπες δηλωσεις...που αντικαθιστουν την συντονισμενη απο φορεα δραση


Απλα ειναι καιρος να τελιωσει το παραμυθι οτι εκει εξω υπαρχει καποιος συλλογος
που θα κινηθει αν καποιος μοτοσυκλετιστης αντιμετωπισει προβλημα...

ο μοτοσυκλετιστης στην ΕΛΛΑΔΑ ... ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ !!!

:mad:

africanos31
18/10/2008, 17:42
Χαρη στην ΜΟΤΟΕ μπορεις να κυκλοφορεις σε λεωφορειοδρομους.....να αλλαξεις πλαισιο στην μοτο (το αυτονοητο που τοσα χρονια προσπαθουσε η Μοτοε) και αλλα...(προσπαθειες απαλλαγης ΦΠΑ απο κρανη-ειδος πολυτελειας 19% Φπα)...μετα απο δικαστικους αγωνες(και μηνυσεις) παρανομα τα σαμαρακια που εβαζαν οι δημαρχοι οπου εβρισκαν.....
Το 2006 στην πορεια που καναμε ηταν μονο 400 μοτο στην Αθηνα!!!! Εσυ ειχες ερθει? Απο τον καναπε δεν γινεται τιποτα

zephyr1
18/10/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
Επιστολή ΜΟΤ.Ο.Ε.
ΑΠΟ: ΜΟΤ.Ο.Ε (Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία Ελλάδος)
ΠΡΟΣ: Γραφείο κου Πρωθυπουργού, Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, Μ.Μ.Ε.
ΘΕΜΑ: Αύξηση Διοδίων
Η ΜΟΤ.Ο.Ε. εκφράζει την έντονη αποδοκιμασία και αγανάκτηση της για την επιβληθείσα υπέρογκη αύξηση των διοδίων και μάλιστα σε δρόμο, όπως αυτός Κορίνθου-Πατρών, ο οποίος είναι από τους πιο επικίνδυνους όλης της Ευρώπης, και για τον οποίο παρανόμως εισπράττονται διόδια εδώ και 40 χρόνια, χωρίς να έχει δημιουργηθεί αυτοκινητόδρομος.
Επίσης, καταδικάζει την παράνομη πολιτική των διακρίσεων εις βάρος των μοτοσυκετιστών, βάσει της οποίας, ενώ στα αυτοκίνητα επεβλήθη αύξηση 30%, στις μοτοσυκλέτες επεβλήθη τριπλάσια αύξηση, 90%. Αυτό συνιστά απαράδεκτη μεταχείριση για τους μοτοσυκλετιστές, οι οποίοι θεωρούνται πολίτες β' κατηγορίας και αδικούνται κατάφωρα.
Η ευθύνη για την παραπάνω παράνομη και άδικη αντιμετώπιση μας βαρύνει κυρίως την κυβέρνηση (ΥΠΕΧΩΔΕ), αλλά και τους ιδιώτες-παραχωρησιούχους που επωφελούνται.
Η ΜΟΤ.Ο.Ε., εκφράζοντας τα συναισθήματα και τις σκέψεις των Ελλήνων μοτοσυκλετιστών, επιφυλάσσεται παντός νομίμου δικαιώματος της για να αντιμετωπίσει την παράνομη αυτή προσβολή και ΚΑΛΕΙ την κυβέρνηση και ιδίως τον Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ να αναλάβουν τις ευθύνες τους.
Αθήνα, 15/9/2008
Το Δ.Σ. της ΜΟΤ.Ο.Ε.



Και αφου το διαβασαν............. στο χεσιμο ,σκουπισαν τον κωλο τους και το ριξαν για ανακυκλωση.

Και στην προηγουμενη επιστολη μαζι με την πορεια του 06( που ημουνα) την κατεθεσαν στο κλειστο υπουργειο(σαββατο) και μετα πηγαν για καφε στο mall.

Το οτι δεν εδωσε κανεις απαντηση στα αιτηματα τους και οτι δεν καναν τιποτα δεν τους πειραξε, επεστρεψαν δρυμιτεροι μ'αυτη την επιστολη και τα λεμε μετα απο 2 χρονια.
Ουτε ανακοινωνουν οτι αν δεν αλλαξει κατι μεχρι τον Ψ χρονο ,θα μας δειτε ολους στον δρομο ουτε τιποτα.:a31:

Ασε καλυτερα 30 ατομα απο δω μεσα να κανουμε κατι παρα απ'τους mallαδες.:yuck:

LsKostas
18/10/2008, 22:38
Ουτε ανακοινωνουν οτι αν δεν αλλαξει κατι μεχρι τον Ψ χρονο ,θα μας δειτε ολους στον δρομο ουτε τιποτα.

Ασε καλυτερα 30 ατομα απο δω μεσα να κανουμε κατι παρα απ'τους mallαδες.



Δεν εχει τιποτα κακο το mall και ο καφες zephyr ,αλλα καταλαβαινω γιατι το λες στην συγκεκριμμενη περιπτωση.


Στον κυριο africanos31 που εβαλε την επιστολη εχω να του πω τα εξης :

Oσο θα αρκειστε σε τυπικα κολληματα σε τοιχους υπουργειων
και δε κανετε δυναμικες κινητoποιησεις ωστε να γινει ΒΟΥΚΙΝΟ και λαικη απαιτηση
θα μαζευεστε οι ιδιοι και οι ιδιοι...

Μονο για Πανελληνιες ακουω καθε χρονο ...

τοσα θανατηφορα στην Κορινθου Πατρων .... τοσα κολωνακια στην Αθηνα και σε τοσες μεγαλες πολεις ...τοσες παγιδες θανατου.

Ουσιαστικα δεν μου απαντησες στο πιο σημαντικο...

Ουτε μια κινητοποιηση ουσιας τοσα χρονια για ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

Εναν δρομο που δεν υπαρχει μοτοσυκλετιστης που θελει να ταξιδεψει στην Ευρωπη
και να μην τον διαβει...

Μια κινητοποιηση για την αυξηση των διοδιων ... Κατι χειροπιαστο και ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ

.Να χαιρεστε την ΜΟΤΟΕ σας...
Καλλιστα οι 400 μηχανες στα διοδια θα ειχαν δημιουργησει σαλο( και εγω μαζι σας ) αλλα ισως ηταν πιο βολικο
να κανετε μια τυπικη επισκεψη -σ αυτους που γελανε ενω "πεφτουμε" και σ αυτους που αφηνουν οπως σωστα ειπες το ΦΠΑ 19% ...


με σφεντονα δεν σκοτωνεις Ρινοκερο ...
:sick:

TROOPER
18/10/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
Επιστολή ΜΟΤ.Ο.Ε.
...........................

τους κανατε τα μουτρα κρεας παλι !!!!!

:a31:

KAT600
26/10/2008, 03:39
Αφρικάνε καλά κάνεις και αναφέρεις τα θετικά της ΜΟΤΟΕ αλλά καλό είναι να βλέπουμε και την πραγματικότητα. Η ΜΟΤΟΕ τα τελευταία χρόνια (περίπου έξι ή επτά) είναι ανύπαρκτη καθώς το μόνο μέλημα της είναι η διοργάνωση της πανελλήνιας και η αθλητική ομοσπονδία.
Δικαίως λοιπόν υπάρχει αγανάκτηση.

Με επιστολές δεν γίνεται δουλειά και ειδικά όταν αυτές οι επιστολές αποτελούν σπασμωδικές κινήσεις. Άλλωστε ως μέλος της ΛΕΜΟΤ νομίζω ότι ξέρεις ποιος έγραψε και ουσιαστικά υπαγόρεψε την επιστολή στη ΜΟΤΟΕ. Αυτές είναι κινήσεις εντυπωσιασμού και όχι ουσίας.

Με τη σειρά μου θα ρωτήσω. Που ήταν η ΜΟΤΟΕ όταν έγινε η αύξηση των διοδίων τον Απρίλιο και παράλληλα εμείς κάναμε παρεμβάσεις κάθε μέρα στο ραδιόφωνο και στην τηλεόραση ως ΜΟΤΕΚ για αυτό το θέμα? Ποια στοιχεία μάζεψε η ΜΟΤΟΕ για να κάνει μία συγκροτημένη κίνηση όταν εμείς βρήκαμε όλες τις συμβάσεις παραχώρησης με ΦΕΚ και τηλέφωνα υπευθύνων, και ετοιμάζαμε συλλογική αγωγή? Που ήταν η ΜΟΤΟΕ όταν στέλναμε στην Αττική Οδό επιστολές να μειώσει την αναλογία διοδίου μεταξύ μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου στο ένα προς πέντε που πραγματικά της αντιστοιχεί?

Για το κομμάτι των κινητοποιήσεων έχεις δίκιο ότι η πορεία δεν είχε συμμετοχές. Και εγώ είχα έρθει αλλά σε ένα συμπέρασμα κατέληξα. Αυτός ο τρόπος είναι πια παρωχυμένος. Ο κόσμος δεν βγαίνει στο δρόμο. Θέλει να κλικάρει και να διαμαρτύρεται. Να κλικάρει και να γίνεται η δουλειά του. Και όχι γιατί είναι ευχαριστημένος αλλά γιατί η εποχή έχει αλλάξει και καλώς ή κακώς πρέπει όλοι να προσαρμοζόμαστε στα νέα δεδομένα.

Αυτό πάντως που με στεναχωρεί είναι να βλέπω φορείς όπως η ΜΟΤΟΕ να λειτουργούν με τόσο πρόχειρο τρόπο. Αλλά δυστυχώς σε αυτό δεν επιρρίπτω τις ευθύνες σε αυτήν αλλά σε αυτόν που ενώ έχει τα στοιχεία από το Μάιο και δεν προχώρησε ποτέ στη συλλογική αγωγή που τόσο καλά μπορούσε να κάνει η ΜΟΤΕΚ αλλά τα έβαλε στο συρτάρι περιμένοντας τη δική του κατάλληλη ώρα παραβλέποντας τη γενικότερη προσφορά μιας τέτοιας κίνησης στους μοτοσυκλετιστές.

Στην Ελλάδα πάντα το ΕΓΩ είναι ανώτερο του ΕΜΕΙΣ και γι' αυτό δεν πρόκειται να δούμε ποτέ προκοπή ως κράτος μέχρι να το καταλάβουμε.

Για οποιεσδήποτε αντιρρήσεις παραμένω στη διάθεση σου.


Για τη ΜΟΤΕΚ

Ριζοπούλου Κατερίνα
Πρόεδρος

Elle
26/10/2008, 09:31
Mπράβο στη ΜΟΤΟΕ, αν και δεν νομίζω να δω καμμιά διαφορά!

Elle
26/10/2008, 09:36
ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

κ. Υπουργέ


Είμαι ένας μοτοσικλετιστής, που έχω την τύχη ή την ατυχία να ζω στην Ελλάδα.

Αυτό έχει σαν συνέπεια να πληρώνω ακριβά το πάθος μου και το μέσο εξυπηρέτησής μου που λέγεται μοτοσικλέτα είτε σε κρατικούς φόρους-τέλη κυκλοφορίας, διόδια, ασφάλειες , είτε σε καύσιμα και εξοπλισμό.

Θα μπορούσα να ανεχθώ όλα αυτά αδιαμαρτύρητα αν η ανταποδοτική προσφορά υπηρεσιών ή οι παρεμβάσεις του κράτους τα έκαναν ανταποδοτικά ισάξια.

Αυτό όμως που δεν μπορώ να ανεχθώ είναι η διέλευση και η χρήση των δρόμων της χώρας μου από χιλιάδες αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες, φορτηγά και τροχόσπιτα , κάθε χρόνο και ιδιαίτερα το καλοκαίρι τα οποία έχουν την υποχρέωση να πληρώνουν μόνον διόδια και να απολαμβάνουν τις ίδιες αν όχι πολύ καλύτερες υπηρεσίες από μένα π.χ. τουριστικές παροχές. περίθαλψη και κρατικές υπηρεσίες.

Αφού λοιπόν το κράτος μας έχει τόσο μεγάλη ανάγκη από μετρητά ,τα οποία αποφάσισε να εισπράξει από τις μοτοσικλέτες αυξάνοντας τα τέλη διοδίων κατά 100%, γιατί δεν ορίζει ένα τέλος διέλευσης από τη χώρα μας όλων αυτών που διέρχονται ή παραμένουν στην Ελλάδα για τις διακοπές τους? Νομίζω ότι κανείς σε ολόκληρη την Ευρώπη έχει διαμαρτυρηθεί για το μέτρο αυτό που εφαρμόζεται ήδη στην Αυστρία (προσωπική εμπειρία) και πιθανόν και σε κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα.

Περιμένω την ειλικρινή και αιτιολογημένη απάντησή σας.

Με εκτίμηση
Γιάννης Ντουλμπέρης
Πρόεδρος ΜΟΤΟ Λέσχης Θεσπρωτίας.

__________________

Πηγή από http://www.motoe.gr/

Road67
26/10/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle


Με εκτίμηση
Γιάννης Ντουλμπέρης
Πρόεδρος ΜΟΤΟ Λέσχης Θεσπρωτίας. Γενικά είναι ωραίος τύπος. Άλλο αν δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Εγώ προτείνω μία λύση αν και για να εφαρμοστεί πολλοί θ' αναγκαστούμε να πηγαίνουμε αργά ή πιο αργά απ' ότι στις υποτιθέμενες ΕΟ.

Πόσοι μοτοσυκλετιστές υπάρχουν στην Ελλάδα; Και ιδιαίτερα πόσοι έχουν το δίκυκλο για να πραγματοποιούν ταξίδια; Και ακόμη πιο ειδικά πόσοι περνούν καθημερινά απ' τα διόδια;

Ας υποθέσουμε οτι περνάνε 500 μοτοσυκλέτες καθημερινά απ' τα διόδια. Ερωτω λοιπόν θα τους τσούξει ή δε θα τους αν χάσουν καθημερινα τα χρήματα αυτά όταν οι μοτοσυκλετιστές θα πηγαίνουμε από τις παλιές ΕΟ έστω και πολύ πιο αργά;

Anritsu
26/10/2008, 16:34
Εγώ την Τρίτη 28/10 γυρίζω απο Κέρκυρα . Στα διοδία θα κάνω αυτό που απο καιρό θα επρεπέ να κάνω . Θα πω όχι . http://www.pesoxi.gr/ . Ουτε τσαμπουκά θα πουλήσω , ούτε θα περασώ παραλλήλα με καποιο αυτοκίνητο , ουτε θα κλαφτώ σε κανα υπαλλήλο . Θα ζητησώ να συμπλήρωσω αίτηση αρνήσης , θα με αφησουν να περάσω κανονικά και θα περιμένω την εκβαση της υπόθεσης . Με βαση σχετική οδηγια της Ε.Ε διοδία επιβαλλονται σε " αυτοκίνητοδρομους " με χαρακτηριστικά που σε καμία περιπτωση δεν πλήρει η ΕΟ Αθηνών Πατρών . Το ζήτημα ειναι γνώστο στους αρμοδίους που δεν αντιδράνε κατα κανόνα φοβούμενοι γενικεύμενες αντιδράσεις . Φυσικά υπαρχει νομικό κάλυμα συμφωνα με το οποιό οι νομοι του Κρατους υπερισχύούν του Ευρώπαικού δικαίου . http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=948332 . Καντέ και σεις το ίδιο . Οσο πιο πολλοί , τόσο καλύτερα .

Τέλος εδώ ειναι αρθρό για κάποιο τύπο που εδω και μήνες δεν πλήρωνει δίοδια . http://www.patranews.gr/news.asp?ID=10550

περισσότερα την Τρίτη ....

Road67
26/10/2008, 17:00
Έχε υπ' όψιν σου όμως οτι όταν θα έχεις από πίσω σου τα κουτάκια και τις νταλίκες και θα κορνάρουν γιατί με το ''όχι'' σου θα γίνει τζερτζελές και καθυστέρηση αμφιβάλλω αν τελικά θα μπορέσεις να το πραγματοποιήσεις.

Anritsu
26/10/2008, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Έχε υπ' όψιν σου όμως οτι όταν θα έχεις από πίσω σου τα κουτάκια και τις νταλίκες και θα κορνάρουν γιατί με το ''όχι'' σου θα γίνει τζερτζελές και καθυστέρηση αμφιβάλλω αν τελικά θα μπορέσεις να το πραγματοποιήσεις.

Αυτό ισως τελικα να ειναι και υπέρ μου και να με αφήσουνε να την κανω χωρις καν δήλωση . Διαφορετικά θα κάνω στην άκρη και θα ζητήσω να συμπλήρωσω την σχετική αίτηση , όμορφα και πολιτισμένα ...