PDA

View Full Version : Τα φώτα σας .... για τα φώτα της Αφρικάνας μου....



lama
19/10/2008, 10:59
Καλημέρα παλικάρια.
Έχω μια Αφρικάνα μοντέλο '92.
Το φως που βγάζουν οι προβολείς τις (και μεσαία και μεγάλη σκάλα) είναι πολύ χάλια.
Έχετε να προτείνετε καμιά λύση, καθώς το να επιστρέψω τα βράδια στο σπίτι μου πέρα από περιπέτεια αποκτά πλέων και μεγάλους κινδύνους ;
Να σας ενημερώσω ότι για να φτάσω σπίτι περνάω ένα κομμάτι 5km μέσα σε βουνό χωρίς ούτε ένα φως τριγύρω μου και με χάλια δρόμο όλο στροφιλίκια.

Ευχαριστώ πολύ.

gixxerpap
19/10/2008, 11:06
μόνο με κιτ xenon θα λύσεις το πρόβλημά σου αποτελεσματικά! η διαφορά είναι εντυπωσιακή!

lama
19/10/2008, 11:55
Τι περιλαμβάνει αυτό ;
Και μήπως ξέρεις καθόλου από τιμές ;

Ευχαριστώ

Vegeta
20/10/2008, 14:24
Η Africa ήταν (και είναι) μια από τις μηχανές με τα καλύτερα φώτα, οπότε μου κάνει εντύπωση να μη σου "φτάνει" το φως που βγάζει.
Εκτός και αν λόγω παλαιότητας του μοντέλου σου (ή τυχών στεγανότητας των φωτιστικών) έχουν θολώσει – ψωριάσει οι καθρέπτες τους.

daskalos
24/10/2008, 23:50
Φίλε μου, γειά χαρά!Έχουμε την ίδια μοτό και είχαμε το ίδιο πρόβλημα!Άλλαξα τα ντουί και τα φανάρια με μεταγενέστερου μοντέλου και τέλος!Εξηγώ:ενώ πριν φορούσα λάμπες-γλόμπους 35/35(παλαιού τύπου),τώρα φορώ Η4(60/55)!Φτηνή λύση κι εύκολη.Αυτό επειδή είχα τα ανταλλακτικά.Αν δεν τα είχα θ άλλαζα μόνο τα ντουί και τις λάμπες.Γίνεται επίσης εύκολα με ντουί αυτοκινήτου παλιά ή καινούρια και είναι και πιο τζάμπα λύση!Ακόμη,τώρα ανάβουν και τα δύο στη μεσαία σκάλα,ενώ πριν όχι,και το φως είναι ικανοποιητικότατο.Αν δε σου φτάνει και τότε,βάλε τους ξένοι που σου είπαν.Τα χω 6 μήνες τώρα να καίνε μέρα-νύχτα για 7000χμ κι όλα καλά!

lama
25/10/2008, 08:12
Daskale ευχαριστώ πολύ.
Απόλυτα κατατοπιστικός.
Λοιπόν έβαλα τελικά τους χενους όπως λέει και ο δάσκαλος και όντος η νύχτα έγινε μέρα!!!
Δάσκαλε θα ήθελα όμως εσύ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει να μου και μιας και έχουμε
το ίδιο μοντέλο Αφρικάνα, να μου πεις σε παρακαλώ από που ρυθμίζουν τα φώτα μας ????
Θα ήθελα λίγο να κατεβάσω τις δέσμες. Εχω την αίσθηση ότι η μεσαία σκάλα φωτίζει αρκετά ψηλά
και η μεγάλη ακόμα ψηλότερα..

Ευχαριστώ

daskalos
31/10/2008, 18:58
Φίλε λαμα,γειά χαρά!Ρυθμίζουμε τα φώτα απο μια πεταλούδα(είδος βίδας που γυρίζει με το χέρι)που βρίσκεται ακριβώς πίσω τους,στη μέση,στο κάτω μέρος της βάσης στήριξης των ΠΡΟΒΟΛΕΩΝ σου(τώρα μπορούμε να τα αποκαλούμε έτσι,δε νομίζεις;)Φυσικά κοιτάς πίσω από το φαίρινγκ.Καλή επιτυχία!

lama
01/11/2008, 08:09
Ευχαριστώ...