PDA

View Full Version : CB 400 Super Four



panoskaragounis
24/02/2005, 22:50
Loipon filoi mou CBades xreiazomai tin voitheia sas...
Exw DT 125r montelo '98 me 50.000km panw kai thelw na to dosw kai na parw ena metaxeirismeno CB 400 SF...
Exoume kai leme:
1)Posa europoula mporei na piasei to DT?
2)Me 3.500-4.000euro ti xronologias CB mporw na vrw?

Thanx ek twn proterwn... kala gazia!

gdevelek
25/02/2005, 00:43
Για το DT δεν έχω απάντηση να σου δώσω, δεν το ξέρω το μηχανάκι. Επειδή όμως έχω S4 μπορώ να σου πώ πως με όσα διαθέτεις παίρνεις κορυφαίο S4, ενδεχομένως και το vtec μοντέλο. Γενικά παίρνεις μοντέλο 99 και νεώτερο.

Πάντως δεδομένου ότι το μηχανάκι είναι εξαιρετικά αξιόπιστο, σου προτείνω να δώσεις 3000 το πολύ για ένα λίγο παλιότερο μοντέλο και να κρατήσεις τα υπόλοιπα για αξεσουάρ και ρούχα, αν βέβαια δεν έχεις ήδη. Θα χρειαστείς κάγκελα, ενδεχομένως ζελατίνα (αν θέλεις να πηγαίνεις πάνω από 140) και ίσως ένα φρεσκάρισμα του κινητήρα και των ελαστικών.

Επίσης έχε υπόψη σου πως στην ελληνική αγορά ως έτος παραγωγής οι έμποροι εννοούν το έτος πρώτης άδειας στην Ελλάδα, και επειδή αν δεν κάνω λάθος το μηχανάκι έχει έλθει μόνο ως μεταχειρισμένο στη χώρα, η χρονιά που θα σου πουν δεν είναι η χρονιά παραγωγής. Με άλλα λόγια καλύτερα να εκτιμήσεις (ίσως με τη βοήθεια κάποιου) την κατάσταση της μηχανής παρά να βασιστείς στο έτος που θα σου πουν. Φαντάζομαι πως μπορείς και να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία να σου πουν πότε βγήκε ο συγκεκριμένος αριθμός πλαισίου.

Έχουν αρκετοί στο φόρουμ S4, θα δεις και άλλους, πιθανότατα πιο ψαγμένους από μένα, να σου δίνουν πληροφορίες.

hornet
25/02/2005, 09:50
Μοντελα cb και χρονολογιες:

cb sf project big κοκκινα οργανα και δεικτης θερμοκρασιας κατασκευζοταν εως το 1994

cb sf version R αυτο με το φερινκακι και τις κοκκινες πισω αναρτησεις το χαρακτηριστικο περτικαλι κατασκευαζοταν εως το 1996

cb sf version S εχει πρασινα οργανα και δεικτη βενζινης κατασκευαζοταν μεχρι το 1999

cb sf vtec γραφει vtec !!! απο το 2000 και μετα

panoskaragounis
25/02/2005, 11:56
Paidia euxaristw para polu gia tis plirofories...
Tha sunexisw to psaksimo me tin isuxia mou mias kai den viazomai...
Gia S4 to exw apofasisei file gdevelek apla thelw na vrw kati kalo kai ftino kai nomizo oti me ligo psaximo ginetai!
Gia opoiadipote aporia tha sas xanaenoxlisw...
Thanx
:beer: :)

idi
25/02/2005, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoskaragounis
Paidia euxaristw para polu gia tis plirofories...
Tha sunexisw to psaksimo me tin isuxia mou mias kai den viazomai...
Gia S4 to exw apofasisei file gdevelek apla thelw na vrw kati kalo kai ftino kai nomizo oti me ligo psaximo ginetai!
Gia opoiadipote aporia tha sas xanaenoxlisw...
Thanx
:beer: :)

καποιος στο forum πουλαει ενα...
γιατι δε του ριχνεις μια ματια....

(ο ΙΚΕ)http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6763

johnpan
25/02/2005, 12:10
CB 400 SF κατασκευάζονται ακόμα και σήμερα στην Ιαπωνία? Αν ναι, ίσως του χρόνου να άλλαζα το cbf 250 για ένα ψιλοκαινούριο sf, τι λέτε εσείς γι αυτό?

sniper
25/02/2005, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
CB 400 SF κατασκευάζονται ακόμα και σήμερα στην Ιαπωνία? Αν ναι, ίσως του χρόνου να άλλαζα το cbf 250 για ένα ψιλοκαινούριο sf, τι λέτε εσείς γι αυτό?


Το πρόβλημα είναι με τα ανταλλακτικά τους αφού δεν εισάγονται πουθενά στην Ευρώπη και κυρίως στην Ελλάδα οπότε αν χρειαστείς κάτι.......... την πάτησες.... ειδικά με τα καινούργια τα Vtec...

:smokin:

hornet
25/02/2005, 12:22
Φυσικα και ειναι μια κουκλα απλα δεν ειναι καθολου ευκολο να το βρεις....
Αλλα να ....φωτο


9307

gdevelek
25/02/2005, 12:30
Προσωπικά πιστεύω πως η μετάβαση από CBF250 σε CB400S4 δεν αξίζει, αν είχα το πρώτο θα αναβάθμιζα σε κάτι μεγαλύτερο από 400 κυβικά, ώστε να το κρατήσω και 2-3 χρόνια πριν αισθανθώ την ανάγκη για κάτι ακόμη δυνατότερο.

Βέβαια περί ορέξεως...

hornet
25/02/2005, 12:32
cb400 -2003 hyper VTEC specIII


9308

sniper
25/02/2005, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
cb400 -2003 hyper VTEC specIII


Κούκλα!!!!


:smokin:

idi
25/02/2005, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κούκλα!!!!


:smokin:

για πες και ποσο το μαλλι να γελασουμε... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gdevelek
25/02/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
για πες και ποσο το μαλλι να γελασουμε... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το Vtec είναι όντως ακριβό. Στην Ιαπωνία με τους φοβερούς περιορισμούς σε κυβικά πουλάει πολύ αφού είναι ό,τι πιο γρήγορο κάτω από 400κυβικά, αλλά στην Ελλάδα καταλήγει να είναι εντελώς ασύμφορο αφού προσεγγίζει τις τιμές των 600 κυβικών, και βέβαια νομικοί περιορισμοί για τη μετάβαση από 400 σε 600 δεν υπάρχουν (ακόμη!)

superfour
25/02/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoskaragounis
Loipon filoi mou CBades xreiazomai tin voitheia sas...
Exw DT 125r montelo '98 me 50.000km panw kai thelw na to dosw kai na parw ena metaxeirismeno CB 400 SF...
Exoume kai leme:
1)Posa europoula mporei na piasei to DT?
2)Me 3.500-4.000euro ti xronologias CB mporw na vrw?

Thanx ek twn proterwn... kala gazia!

Λοιπόν φιλαράκι,
πέραν της άριστης είναι η επιλογή σου! Θα σου απαντήσω στο δεύτερο ερώτημα. Τα λεφτά είναι πολύ καλά για να βρείς πιστεύω 96άρι και σε καλή κατάσταση. Εγώ είχα 93άρι (πολύ καλά αναφέρει ο Hornet τις κατηγορίες - γαμώ τις αναλύσεις Σταθάκο) προβλήματα μηχανικά ποτέ!!! (εκτός από τις SUPES που είχα φάει) Απροβλημάτιστο 9όλως περιέργος μιας και ήταν και εισαγωγής. 3 χρόνια του ήπια το αίμα στα ταξίδια αλλά και μες στην Αθήνα. Από .....Ανταλλακτικής:hypnotize άποψης όμως.... αν χρειαστείς, πρέπει να μην έχεις προβλήματα καρδιάς (μπαλονάκι, μπαϊπας), αναπνευστικό και γενικότερα.... ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΛΑ!

Καλή αγορά και καλά, όρθια χιλιόμετρα:wave2:

ruyjin
11/03/2005, 18:23
σου εστειλα πμ με λεπτομεριες για το δικο μου, που πουλαω.
Αν και τωρα ειδα πως εισαι απο Θεσσαλονικη αξιζει να το δεις το δικο μου, αν τα καταφερεις

φιλικά,

:wave2:

SF
17/03/2005, 11:15
Να καταθέσω κι εγώ τη μαρτυρία μου.

Έχω ένα `93 (μου το πούλησαν για `95 αλλά δεν έχει σημασία) από το 1998, παραεισαγωγή μεταχείρα. Ολα αυτά τα χρόνια το χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο για ταξίδια και βόλτες εκτός Αθηνών. Το προσέχω πάρα πολύ, και εν συνεχεία του πίνω το αίμα πάρα πολύ. Αν δεν ήμουν τόσο ψηλός, ίσως να μην χρειαζόμουν καν 2ο 'μεγάλο' μηχανάκι.

Τα VTEC όντως είναι κούκλες, αλλά αν τα είχαμε, το service θα ήταν ακριβή υπόθεση (βλέπε VFR). Γνώμη μου κι εμένα είναι να πάρεις ένα όσο παλιό να'ναι, και να το περιποιηθείς. Α, και οπωσδήποτε λάστιχο 150, όχι 140 ούτε 160.

Τόσα χιλιόμετρα και τόσα χρόνια, και ένα ψεγάδι δε μπορώ να του βρω! Ευέλικτο σαν παπί, βαρύ αλλά άνετο, και με μοτέρ που τα δίνει ψηλά... εκεί που τα θες δηλαδή για να χαρείς τις στριφτερές βόλτες. Με λίγη αγάπη και λίγα έξοδα παραπάνω (αναρτήσεις, λάστιχα --φρένα τέλεια από τη μάνα του) γίνεται θεϊκό παγωτό. Ποτέ δεν έβγαλε πρόβλημα, ούτε υποψία.

Και που καβαλάω Χαγιαμπούσα τι κατάλαβα? Το CB παραμένει <καλύτερο> μηχανάκι... και δεν μιλάω για χρήση πόλης! To μηχανάκι εδώ που τα λέμε τα κάνει όλα και συμφέρει! Ωραίο ταξίδι, άνετο σε κίνηση-πόλη, και ξύνειιιιιιιιιιιιιιιι! Όταν το πήρα, ο κολλητός πήρε Bandit 400, και φυσικά τώρα πια θέλει να το πετάξει (δεν το οδηγάει καν), ενώ εγώ συνεχίζω να το διασκεδάζω...

Το μόνο μείον είναι ότι είναι #1 στη λίστα των κλοπών, οπότε θέλει έξτρα προσοχή! Για ανταλλακτικά είχα βρει μια άκρη στην Αθήνα (δεν υπάρχει πια). Αν δε σου κλέψουν κάτι δύσκολο (π.χ. όργανα) δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί ούτε έχω πέσει ούτε έχω τρακάρει.

Quiz: με ποιό μηχανάκι πας ξύνοντας και με κόφτες (ο ήχος των 13k rpm είναι θεός) μέσα στις σε στροφές -λέγε με Επίδαυρο- και το διασκεδάζεις κιόλας?? :) ποιόοοο?


10278

SF
01/04/2005, 10:36
Θα ήθελα να ενημερώσω το φιλοθεάμον κοινό, ότι στο τέλος του Απριλίου (στις 24 μάλλον), το CB 400 Super Four του `93 θα μπει στην πίστα των Μεγάρων με πολύ άγριες διαθέσεις! Η εμπειρία και η πολύχρονη εξοικείωση, σε συνδυασμό με το (απ'ότι φάνηκε) ωραίο στήσιμο και έξτρα-loving συντήρηση, πιστεύω ότι θα δώσουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Αυτό σημαίνει ότι κατ'αρχάς θα ΧΑΡΩ το μηχανάκι 100% στις ζηλευτές συνθήκες της πίστας, και ότι θα πεισθούν και οι τελευταίοι που νομίζουν ότι η "σπορ" εμπειρία ανήκει μόνο σε "ειδικά" μηχανάκια. Όσο για το φιλοθέαμον κοινό, ελπίζω ένα CB που πάει τέζες και μαλιοκούβαρα ανάμεσα στα τέρατα, να είναι κάτι ξεχωριστό!

Μοναδικό μείον αποτελεί ο σωματότυπός μου (193-90) που κάνει το μηχανάκι να φαίνεται μινιατούρα από κάτω μου. Ακόμα χειρότερα, με αναγκάζει σε "άτσαλες" θέσεις οδήγησης όταν το πλαγιάζω πολύ. Επίσης τα μαρσπιέ είναι τόσο χαμηλά που κάνουν τη μπότα να ξύνεται στη σόλα και όχι στην ξύστρα. Για γόνατο ούτε κουβέντα!

For the record, όλα τα ωραία γίνονται ΜΟΝΟ με Pirelli Dragon (110-150) και τα σκληρά πίσω Koni (ρυθμιζόμενα). Το εμπρός παραμένει μαλακό-normal (με WP), αλλά μετά από 10άδες χιλιάδες km δεν έχει δείξει να υστερεί σε γρήγορη οδήγηση.

Ελπίζω λοιπόν να συμπληρώσω το thread αυτό με μια πολύ ωραία supersport φωτό :cool: :eek: :alien: :hypnotize :wave2:


11464

SF
20/06/2005, 14:58
Μιας και είχα αφήσει την εκκρεμότητα, ας ποστάρω και μια φωτό για λόγους πληρότητας! Οι υπόλοιπες είναι στα "Καλλιστεία Τουμπάνων".
:)


17366