PDA

View Full Version : βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............



giannikos
19/10/2008, 14:33
Καλο μεσημερι ρε παιδια.... ξερω οτι τα εχετε ξανακουσει ολα αυτα που θα πω αλλα εσεις ξερετε καλυτερα... ασχολουμαι απο μικρος με μηχανες... καμενος κανονικοτατα.... παρολα αυτα εχω παρει μια μηχανη στη ζωη μου.... 20 ετων ειμαι... ενα τζρ 250 3μα.. το πρωτο μου μεχρι τωρα.. τεσπα θελω να ανεβω επιτελους κατηγορια.. το προβλημα μου αρχηζει απο δω κ περα... παιδια τρελενομαι για της μηχανες.. πραγματικη αγαπη γι αυτο κ δεν εχω προτιμηση σε μαρκα απλα θελω την καλυτερη.. θεμα μου ειναι...... 600? 750? η 1000? που δε το βλεπω.... κ μετα απο αυτο αν αποφασισουμε κ το βρουμε πιο μοντελο?? r6 r1 cbr 600rr zxr 6 636 9 10 gsxr 600 750 1000 srad 750 600?? κ αν μπορειτε με αριθμους... αλογα κιλα στροφες... help!!!!!!!!!!!!!! ειμαι πριχτης το ξερω... βοηθηστε μονο εσεις ξερετε.. δε γουσταρω να μου λενε ολοι οι αλλοι τα δικα τους που εχουν απο μια αγαπημενη.... σορρυ ρε παιδια για το μεγαλο μηνυμα.. αν θελετε πειτε μου εδω θα ειμαι.... καλα κ ορθια χιλιομετρα..... ολα αυτα σε μοντελα του 2001 περιπου πανω κατω η αλλιως 4500 με 5000 ε... κ πιο κατω καλα ειναι..

TROOPER
19/10/2008, 17:41
να σου πουμε εμεις τι μηχανη θα παρεις εσυ ???:confused:

epp1640
19/10/2008, 19:53
Αν κάποιος κάνει το ποπ δεν θα χει στοπ.. χαλαρά θα πάμε για άλλη μία αντιπαράθεση με 60 σελίδες :lol:

Συμφωνώ με τον κύριο από πάνω.. κατέληξε πρώτα εσύ σε 1-2 και το συζητάμε όλοι μαζί.. (διαφωνώ βέβαια με το 750, 1000 αλλά βαριέμαι να το ξαναναλύω)

:beer: :beer: :beer:

PS καλωσόρισες..

:raki: :raki: :raki:

makis206
20/10/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
βοηθηστε μονο εσεις ξερετε.. δε γουσταρω να μου λενε ολοι οι αλλοι τα δικα τους που εχουν απο μια αγαπημενη....

Επειδή κι εμείς εδώ από μια αγαπημένη έχουμε κι επειδή όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει, πάρε το CBR αφού προτείνω πρώτος να ξεμπερδεύεις κιόλας :lol:


:beer:

menos
20/10/2008, 12:28
Pragmati... opws leei kai o Makis.... To CBR 600 (F / RR)

Polloi to exoun onomasei paixnidomixani, mias kai einai idiaitera efkolodigito kai sta mpasimata ap'ta kalytera :)

An den kanw la8os o DimChios poulaei ena edw mesa :smilea:

Gia rikse mia matia :):wave2:

makis206
20/10/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Gia rikse mia matia :):wave2:

Μπορείτε κύριέ μου να σταματήσετε να γράφετε με γρίκλις ;:nono:


πάλι θα πει ότι βρίσκεται στη Σλοβακία για να τη σκαπουλάρει ο φούστης :lol:

devil's animal
20/10/2008, 14:56
KAWASAKI ZX10R!
:wave2:

Xlitos
20/10/2008, 18:27
ποσα λεφτα έχεις?

giannikos
22/10/2008, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
ποσα λεφτα έχεις? με 4000ε καπου εκει

giannikos
22/10/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Αν κάποιος κάνει το ποπ δεν θα χει στοπ.. χαλαρά θα πάμε για άλλη μία αντιπαράθεση με 60 σελίδες :lol:

Συμφωνώ με τον κύριο από πάνω.. κατέληξε πρώτα εσύ σε 1-2 και το συζητάμε όλοι μαζί.. (διαφωνώ βέβαια με το 750, 1000 αλλά βαριέμαι να το ξαναναλύω)

:beer: :beer: :beer:

PS καλωσόρισες..

:raki: :raki: :raki: φιλε ρωτησα απλα ποιο εχει τις καλυτερες επιδοσεις

giorgosv
22/10/2008, 18:42
Gsxr 600 k8. Programma c me 60 aloga.

mats8282
22/10/2008, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
με 4000ε καπου εκει


Καλυτερα λιγο υπομονη και να μαζεψεις κανα 2χιλιαρο ακομα ή σε αντιθετη περιπτωση αν θες σωνει και καλα τετρακυλινδρο παρε ενα GSR600 του 2006 με 4000-4500 χιλιαρικα..Εχουν ξεφτιλιστει οι τιμες του,να ειναι καλα ο Σφακιανακης.

Στα 4,000 δεν νομιζω να βρεις καλες περιπτωσεις για μοντελα 2000 και μετα...Μπορει και να κανω λαθος αλλα ειμαι απαισιοδοξος.

Μην βιαστεις.

el_hymador
22/10/2008, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
φιλε ρωτησα απλα ποιο εχει τις καλυτερες επιδοσεις


Αν σκοπευεις να αγορασεις ενα ss για να το οδηγας σε δημοσιο δρομο, το τελευταιο πραγμα που θα περπει να σε νοιαζει ειναι οι επιδοσεις...ολα τουμπανο ειναι!

Παρε οποιο σου κανει κλικ...τι ανησυχεις; μηπως το "τελειωσεις"΄;

gdevelek
22/10/2008, 19:25
cbr600f4

απλά αποκλείεται να το μετανιώσεις

vamei
22/10/2008, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Καλυτερα λιγο υπομονη και να μαζεψεις κανα 2χιλιαρο ακομα ή σε αντιθετη περιπτωση αν θες σωνει και καλα τετρακυλινδρο παρε ενα GSR600 του 2006 με 4000-4500 χιλιαρικα..Εχουν ξεφτιλιστει οι τιμες του,να ειναι καλα ο Σφακιανακης.

Στα 4,000 δεν νομιζω να βρεις καλες περιπτωσεις για μοντελα 2000 και μετα...Μπορει και να κανω λαθος αλλα ειμαι απαισιοδοξος.

Μην βιαστεις.


Κι εγώ μαζί σου.... :beer:

Yamaha maniac
22/10/2008, 20:15
Το πράγμα έχει ξεκινήσει λάθος.Πρέπει να χωριστούμε σε ομάδες ο καθένας leader θα έχει από μια μάρκα πχ yamaha honda kawasaki και λοιπές και σε μια βδομάδα να του πούμε τι βρήκαμε σωστά???


(Αν λέω μαλακία μην χτυπάτε ο καθένας λειτουργεί αλλιώς!!!)

giannikos
28/10/2008, 14:34
απλα θελω να ξερω αν θα κανω καλη επιλογη.. γι αυτο ζηταω γνωμες..καθε μαρκα εχει τα καλα τις.. σε γενικες γραμμες ομως....ειναι κ τα 750 αν κ τα 600 στροφαρουν πιο πολυ....

Road67
28/10/2008, 17:47
Παλικαράκι παραπάνω έγραψες οτι είσαι 20 ετών. Δεν πρέπει να έχεις δίπλωμα ανεξαρτήτως κυβισμού. Και πάλι όμως και 14000 να είχες δεν έχεις την εμπειρία για R1.R6. CBR. GSXR και μην ακούσω παπ@ριές οτι σέβεσαι τις μηχανές και θα προσέχεις κι άλλα τέτοια. Είσαι καμμένος πάει κι έληξε και στάνταρ θα τη ζορίσεις κι αυτές είναι μηχανές που στα χέρια του έμπειρου ή του ώριμου θ' αποδώσουν σωστά στα χέρια του άπειρου μπορεί να είναι καταστροφικες. Κι όποιος σου απαντήσει ποιά η γρηγορότερη δεν αναφέρεται στη δική σου οδήγηση αλλά σε οδήγηση ανθρώπων έμπειρων.

Πριν δυο χρόνια περίπου κάναμε βόλτα με την κοπέλα μου με το fazer και πάνω στην Ποσειδώνος μετά το φανάρι για Γλυφάδα κι αρχίζει δίπλα μας τα σπιναρίσματα. Εννοείται κλασικά ακράνωτος και χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό. Γκάζωσα κι εγώ την πρώτη μου και ναι μεν πάνω στην ''τρέλα'' της ηλικίας και της μηχανής που είχε με πέρασε αλλά όταν ήρθε η στιγμή ν' αλλάξει ταχύτητα προσπαθούσε να την καρφώσει με βία χωρίς ν' αφήνει το γκάζι και μάλλον χωρίς να πιάνει καλά το συμπλέκτη και παραλίγο να βρεθεί να μην πω που. Αισθάνθηκα λίγο υπεύθυνος γι' αυτό έστριψα δεξιά μέσα στη Γλυφάδα στην πρώτη ευκαιρια για να μη συνεχιστεί αυτό.

Αν θες να κάνουμε μια φιλολογική συζήτηση σου απαντώ πως το CBR600F δεν είναι το ταχύτερο αλλά ίσως και να είναι η καλύτερη επιλογή για άπειρο μιας κι είναι το πιο ήπιο σε αντιδράσεις που αυτό δε σημαίνει οτι αν θες να τρέξεις δεν τρέχει. Γενικότερα πάντως στα 600ss άποψη μου και χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω καταστάσεις θεωρώ οτι σε θέμα ροπής όχι ονομαστικά αλλά στην πράξη είναι το τζίξερ.

Ξεκίνα με κάτι πιο κοντά στις εμπειρίες σου και προχωράς μετά σε μηχανάκι κατηγορίας RR.

epp1640
28/10/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Παλικαράκι παραπάνω έγραψες οτι είσαι 20 ετών. Δεν πρέπει να έχεις δίπλωμα ανεξαρτήτως κυβισμού. Και πάλι όμως και 14000 να είχες δεν έχεις την εμπειρία για R1.R6. CBR. GSXR και μην ακούσω παπ@ριές οτι σέβεσαι τις μηχανές και θα προσέχεις κι άλλα τέτοια. Είσαι καμμένος πάει κι έληξε και στάνταρ θα τη ζορίσεις κι αυτές είναι μηχανές που στα χέρια του έμπειρου ή του ώριμου θ' αποδώσουν σωστά στα χέρια του άπειρου μπορεί να είναι καταστροφικες. Κι όποιος σου απαντήσει ποιά η γρηγορότερη δεν αναφέρεται στη δική σου οδήγηση αλλά σε οδήγηση ανθρώπων έμπειρων.

Πριν δυο χρόνια περίπου κάναμε βόλτα με την κοπέλα μου με το fazer και πάνω στην Ποσειδώνος μετά το φανάρι για Γλυφάδα κι αρχίζει δίπλα μας τα σπιναρίσματα. Εννοείται κλασικά ακράνωτος και χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό. Γκάζωσα κι εγώ την πρώτη μου και ναι μεν πάνω στην ''τρέλα'' της ηλικίας και της μηχανής που είχε με πέρασε αλλά όταν ήρθε η στιγμή ν' αλλάξει ταχύτητα προσπαθούσε να την καρφώσει με βία χωρίς ν' αφήνει το γκάζι και μάλλον χωρίς να πιάνει καλά το συμπλέκτη και παραλίγο να βρεθεί να μην πω που. Αισθάνθηκα λίγο υπεύθυνος γι' αυτό έστριψα δεξιά μέσα στη Γλυφάδα στην πρώτη ευκαιρια για να μη συνεχιστεί αυτό.

Αν θες να κάνουμε μια φιλολογική συζήτηση σου απαντώ πως το CBR600F δεν είναι το ταχύτερο αλλά ίσως και να είναι η καλύτερη επιλογή για άπειρο μιας κι είναι το πιο ήπιο σε αντιδράσεις που αυτό δε σημαίνει οτι αν θες να τρέξεις δεν τρέχει. Γενικότερα πάντως στα 600ss άποψη μου και χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω καταστάσεις θεωρώ οτι σε θέμα ροπής όχι ονομαστικά αλλά στην πράξη είναι το τζίξερ.

Ξεκίνα με κάτι πιο κοντά στις εμπειρίες σου και προχωράς μετά σε μηχανάκι κατηγορίας RR.

.- με κάλυψες πλήρως..

giannikos
29/10/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Παλικαράκι παραπάνω έγραψες οτι είσαι 20 ετών. Δεν πρέπει να έχεις δίπλωμα ανεξαρτήτως κυβισμού. Και πάλι όμως και 14000 να είχες δεν έχεις την εμπειρία για R1.R6. CBR. GSXR και μην ακούσω παπ@ριές οτι σέβεσαι τις μηχανές και θα προσέχεις κι άλλα τέτοια. Είσαι καμμένος πάει κι έληξε και στάνταρ θα τη ζορίσεις κι αυτές είναι μηχανές που στα χέρια του έμπειρου ή του ώριμου θ' αποδώσουν σωστά στα χέρια του άπειρου μπορεί να είναι καταστροφικες. Κι όποιος σου απαντήσει ποιά η γρηγορότερη δεν αναφέρεται στη δική σου οδήγηση αλλά σε οδήγηση ανθρώπων έμπειρων.

Πριν δυο χρόνια περίπου κάναμε βόλτα με την κοπέλα μου με το fazer και πάνω στην Ποσειδώνος μετά το φανάρι για Γλυφάδα κι αρχίζει δίπλα μας τα σπιναρίσματα. Εννοείται κλασικά ακράνωτος και χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό. Γκάζωσα κι εγώ την πρώτη μου και ναι μεν πάνω στην ''τρέλα'' της ηλικίας και της μηχανής που είχε με πέρασε αλλά όταν ήρθε η στιγμή ν' αλλάξει ταχύτητα προσπαθούσε να την καρφώσει με βία χωρίς ν' αφήνει το γκάζι και μάλλον χωρίς να πιάνει καλά το συμπλέκτη και παραλίγο να βρεθεί να μην πω που. Αισθάνθηκα λίγο υπεύθυνος γι' αυτό έστριψα δεξιά μέσα στη Γλυφάδα στην πρώτη ευκαιρια για να μη συνεχιστεί αυτό.

Αν θες να κάνουμε μια φιλολογική συζήτηση σου απαντώ πως το CBR600F δεν είναι το ταχύτερο αλλά ίσως και να είναι η καλύτερη επιλογή για άπειρο μιας κι είναι το πιο ήπιο σε αντιδράσεις που αυτό δε σημαίνει οτι αν θες να τρέξεις δεν τρέχει. Γενικότερα πάντως στα 600ss άποψη μου και χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω καταστάσεις θεωρώ οτι σε θέμα ροπής όχι ονομαστικά αλλά στην πράξη είναι το τζίξερ.

Ξεκίνα με κάτι πιο κοντά στις εμπειρίες σου και προχωράς μετά σε μηχανάκι κατηγορίας RR. μαλλον δε καταλαβες.. παραδεχτηκα οτι δεν εχω εμπειριες αλλα κακα τα ψεμματα αν δε τα καβαλισω δε θα αποκτησω εμπειρια.. επομενως εχεις δικιο για το καμμενος αλλα ολοι ειμαστε κακα τα ψεμματα... ειναι μεγαλο βημα αλλα ειναι κ το αμεσος επομενο απο τη μηχανη που εχω... ειχα ποσο καιρο τζρ 250.. δεν ειμαι τελειος απειρος,, τεσπα δε βγαινει νοημα απλα 8ελω εσας κ την γνωμη σας στην αγορα της καλητερης 600 η 750 cc μηχανης.. α και παντα κρανος...μου αρεσει να φοραω

soteas
29/10/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
KAWASAKI ZX10R!
:wave2:


εσυ κατελειξες στο τι θα παρεις? :rotflmao:

devil's animal
29/10/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από soteas
εσυ κατελειξες στο τι θα παρεις? :rotflmao:

ναι!:D

το ζητημα ειναι να φυγει το μικρο και να ερθει (με το καλο) το μεγαλο!
:wave2:

Silver_Rider
29/10/2008, 20:19
Πάρε το R6 φιλαράκη και θα με θιμηθής!!

epp1640
29/10/2008, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver_Rider
Πάρε το R6 φιλαράκη και θα με θιμηθής!!

virago FMX Και ξερό ψωμί φίλε μην τον ακούς.. :bigcry:

Road67
30/10/2008, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
ειχα ποσο καιρο τζρ 250 Αυτό δεν έχει λογική.

Βέβαια υπάρχει κι η άλλη άποψη.... Απ΄ τη στιγμή που απήντησε ο φίλτατος κύριος Ασημακάκης Ραιντεράκης το threadακι μπορεί να κλείσει κι ευτυχής να πας να πάρεις το R6 :D

billk
30/10/2008, 05:13
εμένα η αποψή μου είναι η εξής.
περίμενε ένα χρόνο καταρχήν να πάρεις δίπλωμα, να έχεις και κανά 2.000αρο πιο πάνω σε ευρώ.
μετά με βάση το τι χρήση θα κάνεις, και τι γουστάρεις διαλέγεις κατηγορία. πολύ βασικό

από εκεί και πέρα, βλέπεις που είσαι σε τιμή και τι σου κάνει κλικ, και βέβαια τι προσφορές θα βρεις.

το να σου πει κάποιος γνώμη, ενώ δεν έχεις καταλήξει σε κάποια κατηγορία/κυβικά , πίστεψε με δεν θα σε βοηθήσει.

giannikos
30/10/2008, 15:50
ειναι θεμα χρονου να το παρω κ ευχαριστω γι αυτα που λετε να προσεχω κ κτλ.... αλλα εχω καταληξει η 750 η 600 γιατι για 1000 δε με κοβω εχω ακουσει τα καλυτερα για το ρ6 αλλα τα καβασακι απο οτι ξερω ειναι πιο πολυστροφα πιο ελαφρια κ πιο γρηγορα αλλα απο την αλλη δεν εχουν τοσο ποιοτητα για τα χοντα σιγουρα εχουν ποιοτητα αλλα οχι τοσο ταχυτητα οσο τα αλλα τα σουζουκι εχουν απο ολα κ ειδηκα για μενα το 750 ειναι απο τα καλυτερα.. ειναι ζορι η κατασταση

Gandalf dr685sm
30/10/2008, 16:13
εμ παληκάρι ότι και αν πάρεις καλορίζικο αφού το έχεις αποφασίσει... να ρωτήσω κάτι όμως;... τα μεθεόρτια έξοδα τα έχεις υπολογισμένα ή δεν θα βγαίνεις ούτε για καφέ για να το συντηρέις και να κάθεται και να το κοιτάς;

Συγνώμη που είμαι επιθετικός, αλλά όπως και να το κάνουμε άλλο είναι να πάρεις μηχανή και άλλο να την συντηρείς. Με ενα πρόχειρο υπολογισμό πάρε τα έξοδα ενός 600SS.

1- Service ετήσιο αν πιάσεις χιλιόμετρα.. περίπου 300ευρώ. (με τακάκια μπορεί και 400)
2- Τέλη και ασφάλεια , άλλα 300-350ευρώ.
3- Λάδια ανά 6-8 μήνες (ανεξαρτήτως service) άλλα 60-70ευρώ.
4- Λάστιχα /αλυσσογράναζα βάλε χοντρικά απο 500-600 ευρώ.


Υπόψη οτι αυτά είναι μόνο τα πρόχειρα... γιατί αν πάρεις μεταχειρισμένο πολύ πιθανό να προκύψουν και άλλα έξοδα (του κερατά του προηγούμενου), καθώς να έχεις και πάντα στο μυαλό σου, οτι θα έχεις και την πιθανότητα πτώσης (απο μόνος σου) που θα ανεβάσει το κασέ πολυυυυυυυυυ ψηλά αν σκεφτείς πλαστικά κτλ.

Τι θέλω να πω με αυτά... οτι για να έχεις ενα SS600 να υπολογίζεις και ενα κόστος συντήρησης μεταξύ 1500-2000 ευρώ συν κάποια έκτακτα. Αν μπορείς να τα φέρεις βόλτα με αυτό το ποσό (τουτέστιν περί τα 100-130ευρώ τον μήνα... συν κάποια ακόμα αν έχεις γραμμάτιο/δόση) τότε προχώρα και πάρε οτι θες.

Αλλά αν δεν το έχεις σαν έξτρα κόστος, τότε καλύτερα πάρε κάτι που να μπορείς να το συντηρήσεις γιατί οι συγκεκριμένες μηχανές στηρίζονται στο πόσο καλά είναι συντηρημένες για να αποδώσουν οτι μπορούν στον δρόμο. Αν τις αφήσεις ασυντήρητες..,,. θα σε αφήσουν και αυτές... δεν είναι TZR δίχρονα , να θέλουν λαδάκι και βενζίνη.

Κατά τα άλλα , οπως είπα και πριν.. οτι πάρεις.. .καλορίζικο.

Α.. να μην το ξεχάσω.. εκτός απο κράνος, σκέψου και μπουφάν-γάντια... καθώς το απλό (πολιτικό) δερμάτινο πάνω στο SS θα γίνει φύλο και φτερό απο τον αέρα.

Gandalf

giannikos
30/10/2008, 16:48
τα εχω υποψην μου φιλε κ ευχαριστω για την υπενθιμηση....δωξα το θεο μπορω να ανταπεξελθω σε αυτα τα εξοδα..γι αυτο λεω οτι ειναι ωρα να παρω κατι μεγαλυτερο.... απλα δε ξερω τι κ θελω προτασεις

giannikos
30/10/2008, 16:50
αληθεια μια ερωτηση... σε εμπορο αν πω για κανα γραματιο για 1000 ευρω υπολοιπο θα το δεχτουν???

epp1640
31/10/2008, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
αληθεια μια ερωτηση... σε εμπορο αν πω για κανα γραματιο για 1000 ευρω υπολοιπο θα το δεχτουν???

Τα γραμμάτια πέθαναν.. :winka: Για τέτοιο ποσό λογικά θα βγάλεις για πλάκα καταναλωτικό.. λέμε τώρα..

TROOPER
31/10/2008, 06:27
τωρα δε ξερω σε ποιον να γραψω....στο παλικαρι που κανει ερωτησεις ακυρες η σε οσους απαντατε ???

:confused: :confused: :confused:

giannikos
01/11/2008, 13:55
στο παλικαρι που κανει ακυρες ερωτησεις

Silver_Rider
01/11/2008, 18:15
Πάρε το R6 φιλαράκη φοβερό εργαλίο το έχω παρη εχω κάνη βόλτα, πάρτο πολλή καλή συνέχια απο το TZR

Elle
01/11/2008, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
στο παλικαρι που κανει ακυρες ερωτησεις

Και άκυρες απαντήσεις...:rolleyes:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver_Rider
Πάρε το R6 φιλαράκη φοβερό εργαλίο το έχω παρη εχω κάνη βόλτα, πάρτο πολλή καλή συνέχια απο το TZR
:eek:

Road67
01/11/2008, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver_Rider
Πάρε το R6 φιλαράκη φοβερό εργαλίο το έχω παρη εχω κάνη βόλτα, πάρτο πολλή καλή συνέχια απο το TZR Να σου πω βρε Ασημάκη θες να σου κάνουμε κονέ ν' αγοράσεις καμιά F312 να γουστάρεις;

Dexter
02/11/2008, 00:37
Επειδή έθιξες το θέμα των επιδόσεων, το TZR θεωρείς οτι το χεις?

Road67
02/11/2008, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
Επειδή έθιξες το θέμα των επιδόσεων, το TZR θεωρείς οτι το χεις? Σε 'μενα αναφέρεσαι; Έκανα εγώ κουβέντα για τις οδηγικές μου ικανότητες; Προφανώς όχι. Αλλά άμα μου λες οτι από το TZR χαλαρά πας στο RR μάλλον κάπου τα 'χεις μπλέξει. Και για το αν το 'χω ή όχι μια λεξούλα : NSR :wave2:

giannikos
02/11/2008, 07:57
αλλα τα νσρ κ τα τζρ με τα 600 μη συγκρινουμε...

Dexter
02/11/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Σε 'μενα αναφέρεσαι; Έκανα εγώ κουβέντα για τις οδηγικές μου ικανότητες; Προφανώς όχι. Αλλά άμα μου λες οτι από το TZR χαλαρά πας στο RR μάλλον κάπου τα 'χεις μπλέξει. Και για το αν το 'χω ή όχι μια λεξούλα : NSR :wave2:



φίλε δεν αναφερόμουνα σε σένα,οτι έχεις πει μεχρι τώρα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο,οπότε δεν υοάρχει λόγος να είσαι επιθετικός...

Dexter
02/11/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
αλλα τα νσρ κ τα τζρ με τα 600 μη συγκρινουμε...


φίλε μου δεν μου απάντησες. Δεν ξέρεις πόσα 250 έχω δει και το μόνο που κάνουν οι πιλότοι τους είναι παντιλίκια και σούζες. Αμα θες μεγαλύτερο μηχανάκι γαι να κάνεις σούζες ευκολότερα, πες το μας. Αν σε ενδιαφέρει πραγμαικά το θέμα μοτοσυκλέτα, απάντα μου ειλικρινά:


Το χεις το TZR?

Yamaha maniac
02/11/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver_Rider
Πάρε το R6 φιλαράκη φοβερό εργαλίο το έχω παρη εχω κάνη βόλτα, πάρτο πολλή καλή συνέχια απο το TZR

Καλά ρε Silver εσύ δεν μου έλεγες ότι τα yamaha έπρεπε να λέγονται yamaπa???

Road67
02/11/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
φίλε δεν αναφερόμουνα σε σένα,οτι έχεις πει μεχρι τώρα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο,οπότε δεν υοάρχει λόγος να είσαι επιθετικός... Τότε δικό μου λάθος γι' αυτό καλό είναι όταν ρωτάμε κάποιον να αναφέρουμε είτε το όνομα του είτε να κάνουμε μια παράθεση. Συγνώμη δεν ήθελα να είμαι επιθετικός αλλά θεωρώντας οτι απευθύνεσαι σε μενα το μόνο λογικό συμπέρασμα ήταν οτι θεωρείς λογική τη μετάβαση απ' το TZR στο RR. Και το αν το έχω ή όχι δεν κολλούσε αλλά απάντησα ούτως ή άλλως.
Υπήρξαν πολλοί λόγοι για ν' αφήσω πίσω μου τα δίχρονα, αλλά όσο κι αν θέλω να το πω με άλλα λόγια δε μπορώ κι ελπίζω να μην παρερμηνευτεί, τα 4Τ είναι πολύ περισσότερο μηχανές χωρίς αυτό να σημαίνει οτι και τα 2Τ δεν είναι. Πέρα από το ζουζούνι που παίζει σε δική του κατηγορία (τότε δεν υπήρχαν άλλα δυομισάρια τύπου SS 4Τ) ουσιαστικά η πρώτη μηχανή που καβάλησα και κατείχα ήταν το SF που σαφώς και είναι πιο αργό από ένα δυομισάρι 2Τ αλλά κάπου όλο αυτό το τσιτάρισμα το βαριέσαι, τουλάχιστον εγώ το βαρέθηκα, όπως βαρέθηκα και το να βρωμάω, να μη μπορώ να πάω κάπου τελείως χαλαρά, διότι ακόμα κι αν πας με λίγα χιλιόμετρα κάθε αντίδραση από άνοιγμα γκαζιού μέχρι στρίψιμο είναι κάτι παραπάνω από σβέλτο. Όπως και να έχει δεν έχω κάποια συλλογή εντυπώσεων από SS μηχανές αλλά από τις λίγες που είναι το ζουζούνι, GSXR 600, CBR600 F και δυο που δεν είναι SS αλλά μπορούν να παίξουν στην ίδια κατηγορία αν το θέλει ο αναβάτης K1 Haya, K7 Haya. Επιπλέον εμένα οι πίστες πάντοτε με αφήνανε αδιάφορο, βαριέμαι πολύ εύκολα για να κάθομαι να κάνω γύρους γύρω από ορισμένη διαδρομή. Επομένως έχοντας καβαλήσει απλά αυτές τις μηχανές κι έχοντας την εμπειρία του NSR μπορώ να σου πω οτι η εσφαλμένη εντύπωση που αφήνουν τα 2Τ της κατηγορίας δεν ισχύει για τις SS μηχανές δεν είναι παιχνίδια. Μπορούν να παίξουν αλλά όχι με 'μενα πάνω και ακόμη πιο σίγουρα ούτε με 'σενα. Το παλικάρι που είχε το GSXR 600 όταν κατέβηκα μου έκανε την εξής ερώτηση ''κ@βλα δεν είναι'' κι εγώ πέρα από την επιτάχυνση που μου αρέσει δεν είχα καταλάβει κάτι άλλο και πως να το καταλάβω σε μια μικρή βόλτα χωρίς να ζήσω τη μηχανή; Κι αν δεν τη ζήσεις δεν τη μαθαίνεις. Άποψη μου αν θες να πας στην κατηγορία δοκίμασε το CBR600 F είναι αρκετά σβέλτο και παιχνιδιάρικο αλλά δεν είναι τόσο ζόρικο όσο το GSXR που υποθέτω οτι είναι ανάλογο του RR αλλά ελπίζω να έχεις καλή φυσική κατάσταση γιατί εμένα μου γ@μησε τη μέση η πιο όρθια στάση του.
Φίλε Dexter και πάλι συγνώμη για την παρερμηνεία από μέρους μου :beer:

Dexter
02/11/2008, 18:39
αυτό που θέλω να πω στον φίλο είναι να μείνει μακριά απο τη παγίδα της ιπποδύναμης. Μια μοτοσυκλέτα είναι κάτι πολύ παραπάνω απο ένα στεγνό νούμερο. Αυτά απο μένα.

Αγαπητε Road καμία παρεξήγηση μεταξύ NSRοβιων....:beer:

SUZUKAKIAΣ
03/11/2008, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
(1) παιδια τρελενομαι για της μηχανες.. πραγματικη αγαπη....

(2) πιο μοντελο?? r6 r1 cbr 600rr zxr 6 636 9 10 gsxr 600 750 1000 srad 750 600??......

(3) δε γουσταρω να μου λενε ολοι οι αλλοι τα δικα τους....

(4) 2001 περιπου πανω κατω......

Να γιατι μας εχει βγει το ονομα εμας τους 20αρηδες.....

Ρε φιλε σορρυ κ ολας αλλα πας καλα??

Λες το (1) και απο την αλλη θες να σου προτεινουμε μια απο τις (2) δηλ ολες τις μηχανες που υπαρχουν σε ss??

Και απο πανω μαρεσει που λες το (3)

Και τελος αγαπας τοσο τις μηχανες που θες μοντελο 8 χρονων σχεδον?


Ελεοςςςςςςς................:a018: :a018: :a018:


Αν αγαπας τοοοοοσο τις μηχανες ξερεις τι θελεις αμεσως...

Δεν ειναι δυσκολο.