PDA

View Full Version : EXC vs SX



Xristos67
19/10/2008, 23:33
Zo sto exoteriko, ton xeimona logo kairou den mporoume na odigoume street moto.
Alla yparhoun polles pistes MX kai para polla dasi opou mporoume na kanoume enduro.

H xrisi 8a einai, 50% enduro, 50% MX gia diaskedasi kai isos simmetoxi se erasitexnikous agones...

Eimai anamesa sat KTM :
EXC450 six days tou 2009
SX450 2009

Me xalaei mono to oti to SX exei 4 taxitites...


Exei kapoios prosopiki empeiria:

To SX 450 gia xrisi enduro kanei ?
To EXC 450 einai ok gia enduro...alla stin pista SX ti 8a leei ?

Ti proteinete kai ti simvoulevetai?


Kapoios mou milise gia to EXC 250F me ta 40 aloga... alla eimai 95kg ....

Xristos67
20/10/2008, 20:23
kaneis ?
Gia peite re paidia kamia gnomi...

taxydromos
20/10/2008, 20:40
παρε το 505 xc-f,με number plate και σταντ.....κανει και τις δυο δουλειες αψογα..

The pure off-road fighting machine for everyone who just can’t get enough. In charge here is brutal four-stroke power, assisted by a first-class chassis and the overhauled running gear. Whether on the hardest SX track or in cross-country races over several hours – the 505 XC-F with a new 5-speed transmission sets the pace everywhere.


145900

johnpan
20/10/2008, 22:40
berg 2009 εντελώς διαφορετικό σε αίσθηση. Κάνε μια βόλτα και θα δεις. Και από αξιοπιστία πλέον κομπλέ :beer: (μην ακούσω κανένα να λέει "τα μπεργκ του 1996 έσπαγαν" !! ):lol: :rotflmao:

STOYBI
20/10/2008, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Zo sto exoteriko, ton xeimona logo kairou den mporoume na odigoume street moto.
Alla yparhoun polles pistes MX kai para polla dasi opou mporoume na kanoume enduro.

H xrisi 8a einai, 50% enduro, 50% MX gia diaskedasi kai isos simmetoxi se erasitexnikous agones...

Eimai anamesa sat KTM :
EXC450 six days tou 2009
SX450 2009

Me xalaei mono to oti to SX exei 4 taxitites...


Exei kapoios prosopiki empeiria:

To SX 450 gia xrisi enduro kanei ?
To EXC 450 einai ok gia enduro...alla stin pista SX ti 8a leei ?

Ti proteinete kai ti simvoulevetai?


Kapoios mou milise gia to EXC 250F me ta 40 aloga... alla eimai 95kg ....


Μην μπερδευουμε τα πραγματα.....

Θες απαντησεις για SX 450 vs EXC 450 ..???

η

Για ποιο χωματινα κυβικα απο ολη την γκαμα γενικα σου κανουνε...???? :confused:

Xristos67
21/10/2008, 09:31
H xrisi pou thelo na kano einai Enduro me filarakia kai odigisi se mia apo tis polles pistes MX pou iparxoun edo trigiro...

Kapoios poli gnostos enduras mou proteine to KTM 250 me tous dio ekkentroforous kai ta saranta aloga....alla logo tou oti eimai 95kg to apekleisa...

Skeftomai anamesa se SX 450 kai EXC 450 .... eida kai ta fetina sixdays kai mou aresan...



Exo odigisei polla EXC450 kai EXC525 apo 2003-2005 , alla panta sto dromo...to 450 moiazei ligo kai to 525 idaniko... alla allios sto xoma kai alios stin asfalto...

Pistevo oti me to 525 / 530 ktl den tha mporo na anoixo to gazi...

dirtbird
21/10/2008, 09:40
Πάρε EXC300(δίχρονο) ή το νέο Husaberg 450 (τετράχρονο).

Για τη χρήση που περιγράφεις, μην πάρεις σε καμμία περίπτωση mx μηχανάκι.
Επίσης εγώ θα κοίταζα και τα εξ'ανατολών τα οποία -κατά την άποψη μου- υπερτερούν σε αναρτήσεις αλλά λόγω του υπερβολικού 'politically correct' (ειδικά της Yamaha) είναι βαρύτερα και αργότερα σε stock μορφή και πρέπει να είσαι λίγο διαβασμένος για να τα φέρεις σε ....'νορμαλ' κατάσταση.

Αλήθεια σε ποιά χώρα είσαι? :confused:

dirtbird
21/10/2008, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67

Pistevo oti me to 525 / 530 ktl den tha mporo na anoixo to gazi...

Το 'ανοίγειν' είναι μια χαρά, ίσως και βολικότερο από 450.

Το 'στρίβειν' είναι το θέμα.....:( :(

dirtbird
21/10/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
παρε το 505 xc-f,.....

Δεν παίρνεις εσύ ένα να μας πεις πρώτο χέρι? :winka: :cool:

Xristos67
21/10/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάρε EXC300(δίχρονο) ή το νέο Husaberg 450 (τετράχρονο).

Για τη χρήση που περιγράφεις, μην πάρεις σε καμμία περίπτωση mx μηχανάκι.
Επίσης εγώ θα κοίταζα και τα εξ'ανατολών τα οποία -κατά την άποψη μου- υπερτερούν σε αναρτήσεις αλλά λόγω του υπερβολικού 'politically correct' (ειδικά της Yamaha) είναι βαρύτερα και αργότερα σε stock μορφή και πρέπει να είσαι λίγο διαβασμένος για να τα φέρεις σε ....'νορμαλ' κατάσταση.

Αλήθεια σε ποιά χώρα είσαι? :confused:

Eimai Brno Tsexia, asxoloume me agones taxititas kai thelo na arxiso to "xoma" gia proponisi kai epeidi to xeimona edo oi pistes einai kleistes...

An katalava auto pou les einai oti:
Oi WP anartiseis tou ktm usteroun se sxesi me ton giaponezikon?

Erotisi : me to 450 tha exo tin boithia tou ropatou tetraxronou kinitira...
me to EXC300 ti ginete... dinami kai xespasma psila...?

taxydromos
21/10/2008, 11:34
..αν θες ροπη και γραμμικοτητα παρε το 400 η το 505-530,το 450 ειναι για αγωνες.....και ου μπλεξεις με διχρονιλα,αποψη μου..
(..το 505 θα το αγοραζα με κλειστα ματια αλλα δεν θελω να αλλαξω κατηγορια..):bawl:

:wave2:

OldMan
21/10/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
...το 450 ειναι για αγωνες.....
Ναι ρε, δεν προλαβαίνουμε να δηλώνουμε συμμετοχές ...:smokin:

dirtbird
21/10/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos

(..το 505 θα το αγοραζα με κλειστα ματια αλλα δεν θελω να αλλαξω κατηγορια..):bawl:

:wave2:

Άντε ρε κυπελλάκια.... :lol: :lol: :lol:

dirtbird
21/10/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Eimai Brno Tsexia, asxoloume me agones taxititas kai thelo na arxiso to "xoma" gia proponisi kai epeidi to xeimona edo oi pistes einai kleistes...

An katalava auto pou les einai oti:
Oi WP anartiseis tou ktm usteroun se sxesi me ton giaponezikon?

Erotisi : me to 450 tha exo tin boithia tou ropatou tetraxronou kinitira...
me to EXC300 ti ginete... dinami kai xespasma psila...?

Με το 300 θα έχεις βοήθεια ροπάτου κινητήρα, με το 450 θα έχεις ένα βαρίδι κάτω από τα πόδια σου το οποίο εννίοτε το πιάνει και υστερία αν κρατήσεις το γκάζι ανοιχτό....


ενώ στο 300 μπορείς να παίξεις και με τα ελατήρια του power valve και να γλυκάνεις την μετάβαση στο τέρμα γκάζι...:winka:

DimChios
21/10/2008, 14:27
ο τελευταιος που θα πρεπε να μιλαει ειμαι αλλα...(πολυ κρατιεμαι τελευταια και θα "σκασω"!) :rolleyes:

κι εγω σου λεω 300αρι!

Και να ΜΠΛΕΞΕΙΣ με τα 2Τ! Θα σ αρεσει! :winka:

SeNNinhA
21/10/2008, 21:33
Ωραία τα δίχρονα γιατί

- Είναι ελαφρια στον χειρισμό και στην αίσθηση. Εντελώς παιχνίδι.
- Έχουν εύκολη και φθηνή συντήρηση
- Παίρνουν εύκολα μπροστά με μανιβέλα και όσες μανιβελιές και να δώσεις δεν κουράζεσαι

Αλλα και τα τετράχρονα μ'αρέσουν γιατί

- Έχουν περισσότερο ροπή χαμηλά και σε βγάζουν πιο εύκολα σε μεγάλες και παρατεταμένες ανηφόρες όπου στο τελείωμά τους τα δίχρονα ψυχοραγούν
- Έχουν φρένο κινητήρα που βολεύει σε κατεβάσματα αργά και τεχνικά
- Εχουν διπλάσια αυτονομία
- Στα πολλά είναι πιο σταθερά και σε ανοιχτά εύκολα κομμάτια κουράζουν σαφώς λιγότερο
- Τα καινούργια έχουν μίζα


Πλεονεκτήματα που προσωπικά μου αρέσουν αλλα εξαρτάται πάντα και από την χρήση τους καθώς και ο πως αξιολογεί ο καθένας τα πράγματα. Εγώ θα έψαχνα για τετράχρονο 250-400


Εαν έπαιρνα καινούργιο πάντως νομίζω ότι θα έπαιρνα το νέο Husqvarna 310. Μου φαίνεται σαν η χρυσή τομή για εμένα.

310cc τετράχρονο. Ούτε να μου βγάζει τα χέρια από την δύναμη ούτε και ψόφιο ούτε και πολύ βαρύ (νομίζω 92kg dry)

Ως προς την ερώτησή σου θα έπαιρνα ότι θα χρησιμοποιούσα πιο πολύ. Εαν σου αρέσει και θα μπεις περισσότερο σε πίστα ΜΧ τότε ΜΧ. Εν θα κάνεις περισσότερο enduro τότε πάρε το εντουράκι. Εαν δεν ξέρεις θα έλεγα να πάρεις το εντουράκι που και πιο all-around μου φαίνεται και πινακίδα βγάζει για να φτάνεις κοντά χωρίς τρειλερ και πιο εύκολα θα το δώσεις εαν κάνεις λάθος στην επιλογή σου τελικά.

DimChios
22/10/2008, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ωραία τα δίχρονα γιατί

- Είναι ελαφρια στον χειρισμό και στην αίσθηση. Εντελώς παιχνίδι.
- Έχουν εύκολη και φθηνή συντήρηση
- Παίρνουν εύκολα μπροστά με μανιβέλα και όσες μανιβελιές και να δώσεις δεν κουράζεσαι

Αλλα και τα τετράχρονα μ'αρέσουν γιατί

- Έχουν περισσότερο ροπή χαμηλά και σε βγάζουν πιο εύκολα σε μεγάλες και παρατεταμένες ανηφόρες όπου στο τελείωμά τους τα δίχρονα ψυχοραγούν
- Έχουν φρένο κινητήρα που βολεύει σε κατεβάσματα αργά και τεχνικά
- Εχουν διπλάσια αυτονομία
- Στα πολλά είναι πιο σταθερά και σε ανοιχτά εύκολα κομμάτια κουράζουν σαφώς λιγότερο
- Τα καινούργια έχουν μίζα


Πλεονεκτήματα που προσωπικά μου αρέσουν αλλα εξαρτάται πάντα και από την χρήση τους καθώς και ο πως αξιολογεί ο καθένας τα πράγματα. Εγώ θα έψαχνα για τετράχρονο 250-400


Εαν έπαιρνα καινούργιο πάντως νομίζω ότι θα έπαιρνα το νέο Husqvarna 310. Μου φαίνεται σαν η χρυσή τομή για εμένα.

310cc τετράχρονο. Ούτε να μου βγάζει τα χέρια από την δύναμη ούτε και ψόφιο ούτε και πολύ βαρύ (νομίζω 92kg dry)

Ως προς την ερώτησή σου θα έπαιρνα ότι θα χρησιμοποιούσα πιο πολύ. Εαν σου αρέσει και θα μπεις περισσότερο σε πίστα ΜΧ τότε ΜΧ. Εν θα κάνεις περισσότερο enduro τότε πάρε το εντουράκι. Εαν δεν ξέρεις θα έλεγα να πάρεις το εντουράκι που και πιο all-around μου φαίνεται και πινακίδα βγάζει για να φτάνεις κοντά χωρίς τρειλερ και πιο εύκολα θα το δώσεις εαν κάνεις λάθος στην επιλογή σου τελικά.


Γενικως συμφωνω σε οσα λες και πανω σε αυτα σου λεω οτι το 300αρι το διχρονο ειναι η χρυση τομη! :winka:
Αποψη μου παντα!

Βεβαια δεν ξερω καθολου τι παιζει με το καινουριο το 310!

:wave2:

dirtbird
22/10/2008, 02:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


Βεβαια δεν ξερω καθολου τι παιζει με το καινουριο το 310!

:wave2:

Το οποίο βέβαια 92 κιλά δεν βγαίνει ούτε εάν το πετάξεις από χαράδρα και μετά πας να μαζέψεις ότι απέμεινε.....:lol: :lol:

SeNNinhA
22/10/2008, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το οποίο βέβαια 92 κιλά δεν βγαίνει ούτε εάν το πετάξεις από χαράδρα και μετά πας να μαζέψεις ότι απέμεινε.....:lol: :lol:

Πολύ πιθανόν γιατί και εμένα μου φαίνεται πολύ λίγο. Αλλα σιγουρα θα είναι ελαφρύτερο από τα 450 και λογικά λίγο βαρύτερο από τα 2Τ. Δεν βρήκα κάπου επίσημα στοιχεία για τα κιλά του.

Ερώτηση:
Το 300αρι το 2Τ δεν είναι υπερβολή για κάποιον χωρίς μεγάλη εμπειρία? Ροπή σίγουρα θα έχει αλλα μήπως θα σου βγάζει τα χέρια? Το μόνο μειονέκτημα (για εμένα) ότι σαν δίχρονο δεν έχει φρένο κινητήρα.

P.S.
- Οι αναρτήσεις από τα ΜΧ είναι αρκετά πιο σκληρές και δουλεύουν ουσιαστικά όταν το δουλεύεις το μηχανάκι σε ρυθμούς ΜΧ. Για εντούρο θα έιναι τουλάχιστον σκληρές (στην πιο μαλακή τους ρύθμιση) και θα κουράσουν.

- Οι αναρτήσεις των enduro έχουν πιο μαλακές ρυθμίσεις και μικρότερο εύρος οπότε λογικά επαρκούν εως ενα βαθμό (στην σκληρή τους ρύθμιση) για νορμάλ ρυθμούς στην πίστα. Εαν αρχίσεις και πας γρήγορα τότε θα θέλεις τουλάχιστον αλλαγή ελατηρίων (ισχύει και ανάποδα φυσικά η λογική αυτή).

Δεν είμαι και ειδικός βέβαια....οπότε τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη μιας και τα νέα μοντέλα είναι πιο βελτιωμένα και πιθανόν να παίζουν ευκολότερα σε 2 ταμπλό.

dirtbird
22/10/2008, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Ερώτηση:
Το 300αρι το 2Τ δεν είναι υπερβολή για κάποιον χωρίς μεγάλη εμπειρία? Ροπή σίγουρα θα έχει αλλα μήπως θα σου βγάζει τα χέρια? Το μόνο μειονέκτημα (για εμένα) ότι σαν δίχρονο δεν έχει φρένο κινητήρα.


Όχι δεν είναι έτσι. Μπορεί να οδηγηθεί με short-shifting (λόγω ροπής) και να είναι προσιτό και στον άπειρο. Σίγουρα στις ψηλές στροφές θέλει παραπάνω ικανότητα αλλά γενικά είναι ΠΟΛΥ πιο γραμμικό από ένα 200άρι π.χ. (ρωτήστε και τον ιατροδικαστή).

Όσον αφορά την οδηγική ευχαρίστηση θα το ήθελα πιο πολύ σαν τα 2Τ του παρελθόντος (πιο νευρικό σε όλη την γκάμα στροφών). Με κάποιες επεμβάσεις γίνεται, αλλά αυτό θα το κάνει -σχεδόν παντού- χειρότερο εντούρο (δλδ. στα δύσκολα).

Τέλος σχετικά με τις αναρτήσεις, έχε υπόψιν ότι το εύκολο είναι να 'φτιάξεις' αναρτήσεις για mx , ενώ το δύκολο για enduro (λόγω της μεγάλης ποικιλίας τερέν)...

SeNNinhA
22/10/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όχι δεν είναι έτσι. Μπορεί να οδηγηθεί με short-shifting (λόγω ροπής) και να είναι προσιτό και στον άπειρο. Σίγουρα στις ψηλές στροφές θέλει παραπάνω ικανότητα αλλά γενικά είναι ΠΟΛΥ πιο γραμμικό από ένα 200άρι π.χ. (ρωτήστε και τον ιατροδικαστή).


Ωραία ακούγονται όλα αυτά :wacko: :wacko: :wacko:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Τέλος σχετικά με τις αναρτήσεις, έχε υπόψιν ότι το εύκολο είναι να 'φτιάξεις' αναρτήσεις για mx , ενώ το δύκολο για enduro (λόγω της μεγάλης ποικιλίας τερέν)...

Ενας ακόμη λόγος να επιλέξεις το EXC σε σχέση με το SX :a013: :a013: