PDA

View Full Version : 690Enduro/Παρατηρησεις-Προτασεις



Vstrommer71
20/10/2008, 14:09
Για παμε να φτιαξουμε σιγα-σιγα ενα threadaki για το 690
Εχει κανας αλλος?(για να μην με φαει η μοναξια :lol: )
Παρατηρησεις-Ερωτησεις δεκτες!
Προς παν ενδιαφερομενο το αγγλικο manual ειναι εδω (https://www.ktmdealer.net/uploads/models_tech_datasheets/9703H6_OM_EN.pdf)

Μερικες προχειρες εντυπωσεις μετα απο σχεδον 2000χλμ(μικτη χρηση ασφαλτο-χωμα)
(+)
Γκαζι-γκαζι-γκαζι!:smokin:
Λογικη καταναλωση(18-20χλμ/λιτρο)
Φρενάρες!
Σεταρισμα αναρτησεων κουτι για τα-αρκετα-κιλακια μου(σε εναν ελαφρυ αναβατη θα κοπανανε)
Σουπερ κρατημα παντου(ασφαλτο-χωμα)

(-)
Αρκετοι κραδασμοι(ιδιαιτερα στο τιμονι μεταξυ 3000-5000σαλ,μετα ποιος ασχολειται μαζι τους :smokin: )
Συχνα-πυκνα εμφανιζεται μια νεκρα μεταξυ 5ης-6ης στα κατεβασματα
Αγριο δουλεμα του κινητηρα(για οποιον εχει μαθει με Γιαπωνεζικο!:lol: )

apav
20/10/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Για παμε να φτιαξουμε σιγα-σιγα ενα threadaki για το 690

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59009 :wave2:

Vstrommer71
20/10/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59009 :wave2:
Πιαστηκα αδιαβαστος:cry:
Ας συγχωνευθει εκει το threadακι πλιζ!

Free Filip
06/11/2008, 12:51
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
[B]Για παμε να φτιαξουμε σιγα-σιγα ενα threadaki για το 690
Εχει κανας αλλος?(για να μην με φαει η μοναξια :lol: )
Παρατηρησεις-Ερωτησεις δεκτες!
Προς παν ενδιαφερομενο το αγγλικο manual ειναι εδω (https://www.ktmdealer.net/uploads/models_tech_datasheets/9703H6_OM_EN.pdf)

Μερικες προχειρες εντυπωσεις μετα απο σχεδον 2000χλμ(μικτη χρηση ασφαλτο-χωμα)



Pes gia xoma pes gia xoma........

exo kanei 1500xlm.... Pano kato ta idia exo na pw gia to mixanaki

Yparxei mia geniki asafia sto koumpoma ton taxititon k sigoura petaei kamia nekra metaxy 5-6hs...meta to proto servis allaxe polu pros to kalitero vevaia i simperifora ayti.....logo lypansis toy kivotiou? ksero gw? Tha kratisei arage i se 500 xlm tha arxisei ta idia?

A kai exei polu mikro cornering radius....den xerw an se merikous dimiourgei provlima....isws sto xoma se tipota stena perasmata-monopatakia na enoxlisei ligo???!!!


Pes gia xoma loipon...euxaristimenos? ego perimeno na tou valo kana lastixaki xomatino prota gia na to paw giati me to metzeler de kaneis douleia...

exeis dei to mauro koustoumi pou vgalane??? kaulotiko e?

xairetismous file!

taxydromos
06/11/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Free Filip
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
[B]Για παμε να φτιαξουμε σιγα-σιγα ενα threadaki για το 690
Εχει κανας αλλος?(για να μην με φαει η μοναξια :lol: )
Παρατηρησεις-Ερωτησεις δεκτες!
Προς παν ενδιαφερομενο το αγγλικο manual ειναι εδω (https://www.ktmdealer.net/uploads/models_tech_datasheets/9703H6_OM_EN.pdf)

Μερικες προχειρες εντυπωσεις μετα απο σχεδον 2000χλμ(μικτη χρηση ασφαλτο-χωμα)



Pes gia xoma pes gia xoma........

exo kanei 1500xlm.... Pano kato ta idia exo na pw gia to mixanaki

Yparxei mia geniki asafia sto koumpoma ton taxititon k sigoura petaei kamia nekra metaxy 5-6hs...meta to proto servis allaxe polu pros to kalitero vevaia i simperifora ayti.....logo lypansis toy kivotiou? ksero gw? Tha kratisei arage i se 500 xlm tha arxisei ta idia?

A kai exei polu mikro cornering radius....den xerw an se merikous dimiourgei provlima....isws sto xoma se tipota stena perasmata-monopatakia na enoxlisei ligo???!!!


Pes gia xoma loipon...euxaristimenos? ego perimeno na tou valo kana lastixaki xomatino prota gia na to paw giati me to metzeler de kaneis douleia...

exeis dei to mauro koustoumi pou vgalane??? kaulotiko e?

xairetismous file!

καλες βολτες ναχεις φιλε:beer: :wave2:

git
22/11/2008, 08:37
τον σεπτέμβρη αγορασμένη. έχω κάνει 1500 χμ. έχω εντυπωσιαστει από τη συμπεριφορά της μηχανής


148665

git
22/11/2008, 08:44
κάποια στιγμή θα μιλήσουμε και για ψιλοπροβληματάκια που έχουν παρουσιαστεί


148667

Free Filip
24/11/2008, 13:25
κάποια στιγμή θα μιλήσουμε και για ψιλοπροβληματάκια που έχουν παρουσιαστεί


ε ας μη περιμενουμε, ας μιλησουμε τωρα για τα προβληματακια...??? τι λες?


148878

git
24/11/2008, 18:23
1) Μετά τα 1000χλμ την έβαλα λίγο χώμα ( εκδρομικό enduro – όχι πολύ πίεση , λίγες σούζες ) και μου μύρισε βενζίνη. Διαπίστωσα ότι ξέρναγε από το ακροφύσιο της τάπας. Η τάπα έχει βαλβίδα και λαβύρινθο έτσι ώστε να μπαίνει αέρας, να βγαίνουν οι αναθυμιάσεις και να μην μπορεί να βγαίνει βενζίνη. Το να βγάλει μια σταγόνα δεν είναι πρόβλημα. Εμένα όμως ξέρναγε αρκετα . την πηγα εκει που την αγόρασα ,διαπίστωσε και αυτός το πρόβλημα, το μετέφερε στην αντιπροσωπεία και περιμένω απάντηση.
2) Έχω δει ότι η αλυσίδα φθείρει πολύ γρήγορα τη γλύστρα στο πάνω μέρος του ψαλιδιού. Μου έχει φάει ήδη το πρώτο δόντι

plusangel
26/11/2008, 07:44
Πολύ ενδιαφέρον οι πληροφορίες που μας δίνετε,

αν σκέφτεσαι να αγοράσεις το συγκεκριμένο μοτόρι...

Ας μπω και εγώ στο πειρασμό να ρωτήσω...έχετε πάει κανένα ταξιδάκι?

αντέχεται? Μιλάω πάντα για ταχύτητα μέχρι 100 με 120 αλλά με 2ο άτομο μαζί.



Όταν ήταν να διαλέξετε είχατε μπει στη φάση της σύγκρισης με το bmw 650 xchallenge?
Είναι φθηνότερο πια (6800 νομίζω) και με ABS. Ξέχωρα λοιπόν από το θέμα γούστου του
καθενός - είχατε και άλλα επιχειρήματα? (αν βέβαια είχατε ασχοληθεί με τη σύγκριση)

git
26/11/2008, 15:00
Όσο φορά το θέμα συγκρισης του κτμ 690 enduro με οποιαδήποτε μοτό παρόμοιων χαρακτηριστικών , υπερτερεί παντού
-βάρος
-ιπποδύναμη
-φρένα
-αναρτήσεις
Και άψογη οδηγική συμπεριφορά τόσο στο χώμα όσο και στην άσφαλτο.

(εκτός βέβαια από την τιμή αν και τα 7990ευρος είναι είναι πολύ καλή προσφορά αν τη συγκρίνει με το smc 690 που έχει 9500 και είναι ουσιαστικά η ίδια μηχανή).


Φυσικά δεν είναι μια μηχανη για να οργώσεις τον κόσμο με διαδρομές, αν και πιστεύω τα ταξίδια με μηχανή είναι θέμα διάθεσης. Εγώ προσωπικά πριν το κτμ είχα Africa και πιανόμουν από Αθήνα μέχρι Χαλκίδα. Φιλαράκι μου με xt κάνει κάθε καλοκαίρι δικάβαλο ταξίδι στο εξωτερικό για ένα μήνα 10.000 χλμ.

Το θέμα με το κτμ είναι ότι βγαίνεις για μια βόλτα και σου <κολλάει> στη μούρη ένα χαμόγελο.

plusangel
26/11/2008, 17:46
Ξεκάθαρη απάντηση :)

Thanks φίλε για το χρόνο σου...

skritikos
27/11/2008, 21:31
Υπ'όψην πως σύμφωνα με την ΚΤΜ Ελλάδας η τιμή του Enduro 690 θα πάει σύντομα στα κανονικά της (????) επίπεδα, δηλαδή λίγο πιο φτηνά από το SMC 690. Στα 9000 δηλαδή!!!! :cry: :cry:
Προσωπικά ρώτησα για το Enduro 690 R αλλά το ίδιο θα ισχύσει και για το απλό από το 2009.

Είναι απίστευτες οι διαφορές που έχουμε από Αμερική δυστηχώς, και ειδικά για ένα ευρωπαίο κατασκευαστή!

Στην κατηγορία εκδρομικού thumper υπάρχει άλλη μια τουλάχιστον επιλογή, το Husqvarna TE610 που λέγεται πως είναι υπέροχο για αυτό το ρόλο... αν έβρισκα και ένα καλό site για παραγγελίες ανταλλακτικών :D :D

plusangel
28/11/2008, 12:25
απίστευτο!!!!

Εδώ περιμένουμε λόγω της γενικότερης ύφεσης τις τιμές να πέσουν και μου λες ότι
στο συγκεκριμένο μοτόρι θα ανέβουν???

Αυτό θα πει τζοκερ!!!!!!:uplate:

p@nos
03/12/2008, 01:30
δηλαδη οσοι εχουν τωρα το εντουρο θα μπορουν απο του χρονου να το πουλησουν σα μεταχειρισμενο πιο ακριβα απ'οτι το πηραν...
:look:



:lol: :lol: :lol:

plusangel
12/12/2008, 11:35
Η υπόθεση τελείωσε...


Μετά από έρευνα και επαλήθευση της φήμης που ανέφερε ο φίλος...προχώρησα.

Δηλώνω τρίτος κάτοχος του 690 στο thread

:D

Ερώτηση:

Έχετε βάλει συναγερμό?Υπάρχει κάποιος που να χωρά κάτω από τη σέλα.
Ο χώρος είναι αρκετά περιορισμένος.

Vstrommer71
13/12/2008, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από plusangel
Η υπόθεση τελείωσε...


Μετά από έρευνα και επαλήθευση της φήμης που ανέφερε ο φίλος...προχώρησα.

Δηλώνω τρίτος κάτοχος του 690 στο thread

:D

Ερώτηση:

Έχετε βάλει συναγερμό?Υπάρχει κάποιος που να χωρά κάτω από τη σέλα.
Ο χώρος είναι αρκετά περιορισμένος.
Eχει ετοιμη αναμονη κατω απο την σελλα για συναγερμο.Προφανως θα παιζει σαν αξεσουαρ

ΥΓ Τιμη Αγγλιας 690(με 15% ΦΠΑ οι κουτοφραγκοι...):6600€ :bawl:

Καλυτερα ειναι βεβαια να μεταφερωμεν την συζητηση μας εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59009) για να μην φωνασκουν και οι μονδερατορες:smokin:

sportex
19/01/2009, 16:25
μμμ... τώρα που το βλέπω και σε μαύρο αρχίζω και το λυμπίζωμαι... αν ήταν και η σέλα του λίγο καλυτερη απο ξύλινο πάγκο....:winka:


152724

ΜΕ ΤΟ ΧΤ
20/02/2009, 10:40
ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
FUN ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΚΤΜ ME ENA XT TOY 1997 ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΕΡΑ..
ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΑΤΟΚΕΣ.. ΓΙΑ ΑΤΟΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΟΝΟ 12, ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΝ ΜΕΣΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ ΑΛΛΑ...:nono:

ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ, ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΛΕΩΝ ΠΧ ΑΘΗΝΑΣ!!

Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ! :smokin:

stavrouliasp
20/02/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
(-)
Αρκετοι κραδασμοι(ιδιαιτερα στο τιμονι μεταξυ 3000-5000σαλ,μετα ποιος ασχολειται μαζι τους :smokin: )
Συχνα-πυκνα εμφανιζεται μια νεκρα μεταξυ 5ης-6ης στα κατεβασματα
Αγριο δουλεμα του κινητηρα(για οποιον εχει μαθει με Γιαπωνεζικο!:lol: )

...για καθρεφτάκια που κόβονται από μόνα τους και τα μαζέυεις από την εθνική δεν είπες τίποτε Γιάννη...:D

Vstrommer71
20/02/2009, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
...για καθρεφτάκια που κόβονται από μόνα τους και τα μαζέυεις από την εθνική δεν είπες τίποτε Γιάννη...:D Καπου το ειχα αναφερει οτι το μηχανακι δεν δεχεται με τιποτα να εχει καθρεφτες στο τιμονι του και σαν γνησιο καθαροαιμο ατι τους....αποβαλλει :D
Και οταν εφυγε ο καθρεφτης στην Κατερινη...σιγα να μην κατσω να τον εμαζεψω με 140 που πηγαινα.Τωρα μετα απο τοσο καιρο θα εχει φυτρωσει φανταζομαι μια καθρεφτια στην ακρη του δρομου:lol: :lol:
Εξαλλου δεν χρειαζεσαι τους καθρεφτες μιας και τους περνας ολους:rotflmao: