PDA

View Full Version : Προβλημα με την μιζα.



skiathian
20/10/2008, 21:11
Παιδια τα φωτα σας.
Πριν 15 ημερες διαπιστωσα βλαβη στον διακοπτη της μιζας.Οταν τον πατουσα μου εσβηνε τα φωτα πορειας.Με λιγο πειραγμα του κουμπιου της μιζας, αναβαν ξανα τα φωτα.Η μηχανη ειναι μεσα στην εγγυηση και ετσι εγινε παραγγελια νεου διακοπτη για αλλαγη(ακομα ειμαι στο περιμενε).
Ξαφνικα σημερα ενω πηγα να ξεκινησω πατωντας την μιζα ειναι σαν να μην υπαρχει μιζα,δεν ακουγεται καν.Η μπαταρια ειναι οκ καθως και ολα τα υπολοιπα ηλεκτρικα,οπως ενταξει ειναι και το check που γινεται γυρνοντας το κλειδι.
Γνωριζει κανεις τι συμβαινει?:confused:

pan0s78
20/10/2008, 21:39
προφανώς κάποια κακή επαφή στα καλώδια του διακόπτη ... αυτό που ξέρω είναι ότι πατώντας τη μίζα (όταν γυρνάει τη μίζα δλδ) σβήνουν τα φώτα για να τραβήξει η μίζα περισσότερο ρεύμα και με το που πάρει η μηχανή μπροστα ξαναανάβουν ... προφανώς τα διακοπτάκια αυτά έχουν "θέμα" στο μοτό σου

argy_kap
21/10/2008, 09:10
Κακώς πείραξες τον διακόπτη.....τα φώτα στο strom ΠΑΝΤΑ σβήνουν όταν πατάς την μίζα, ειτε είναι αναμμένη η μηχανή είτε όχι...είναι για τον λόγο που είπε ο φίλος πιο πάνω....

Τώρα λοιπόν που τον πείραξες μάλλον κάτι χάλασες....:lol: :lol:

mikios400
21/10/2008, 09:48
όπως λένε κ τα παιδιά, πατώντας μίζα σβήνουν τα φώτα.
τώρα για τη μίζα που δεν γυρνάει, έχεις υπόψη ότι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι πατημένος ο συμπλέκτης την ώρα που πατάς τη μίζα. Αν το ξέρεις τότε τσέκαρα τα καλωδιάκια κ μετά τον διακόπτη στη μανέτα του ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ.

αν δεν βγάζεις άκρη, αλλά πιάνουν τα χέρια σου, (μην κάνεις καμια αμα δεν ξέρεις, καλύτερα να το κάνει μάστορας) σιγουρέψου ότι έχεις νεκρό κ δώσε ρεύμα στη μίζα με καλώδια από την μπαταρία. Με επιφύλαξη στο λέω κ μην πας κ γειώσεις από πλάισιο ή τπτ τέτοιο, θα κάνεις ζημιά! :eek:

καλύ τύχη!

skiathian
21/10/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Κακώς πείραξες τον διακόπτη.....τα φώτα στο strom ΠΑΝΤΑ σβήνουν όταν πατάς την μίζα, ειτε είναι αναμμένη η μηχανή είτε όχι...είναι για τον λόγο που είπε ο φίλος πιο πάνω....

Τώρα λοιπόν που τον πείραξες μάλλον κάτι χάλασες....:lol: :lol:

Μια των ημερων στα καλα καθουμενα πατωντας την μιζα μου εσβηναν ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΝΑΝ ΣΒΗΣΜΕΝΑ τα φωτα.Αφου δεν ειχα καθολου φωτα κουνουσα πανω κατω το κουμπι της μιζας και ξαναναβαν.
Σε κανονικη λειτουργεια του διακοπτη τα φωτα σβηνουν στιγμιαια και αναβουν ξανα και αυτο γινεται για να μην επιβαρυνεται η μπαταρια εκεινη την στιγμη.

tamar
21/10/2008, 13:45
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν από λίγους μήνες. Στην περίπτωσή μου δεν υπήρχε πρόβλημα μπαταρίας ή κάποιο άλλο ηλεκτρικό πρόβλημα. Το πρόβλημα βρισκόταν στο διακόπτη της μίζας από την υγρασία που είχε μαζέψει. Δοκίμασε να ρίξεις spray επαφών από τις τρυπούλες που υπάρχουν στο κάτω μέρος του διακόπτη. Θα σου συνιστούσα να μην ανοίξεις το διακόπτη, αλλά αν το κάνεις σε καμία περίπτωση να μη δοκιμάσεις να βγάλεις το άσπρο πλαστικό κάλυμμα που βρίσκεται εσωτερικά γιατί μετά πας για αλλαγή του διακόπτη. Εγώ την έκανα τη μ@λ@κία :rolleyes: ....

skiathian
21/10/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamar
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν από λίγους μήνες. Στην περίπτωσή μου δεν υπήρχε πρόβλημα μπαταρίας ή κάποιο άλλο ηλεκτρικό πρόβλημα. Το πρόβλημα βρισκόταν στο διακόπτη της μίζας από την υγρασία που είχε μαζέψει. Δοκίμασε να ρίξεις spray επαφών από τις τρυπούλες που υπάρχουν στο κάτω μέρος του διακόπτη. Θα σου συνιστούσα να μην ανοίξεις το διακόπτη, αλλά αν το κάνεις σε καμία περίπτωση να μη δοκιμάσεις να βγάλεις το άσπρο πλαστικό κάλυμμα που βρίσκεται εσωτερικά γιατί μετά πας για αλλαγή του διακόπτη. Εγώ την έκανα τη μ@λ@κία :rolleyes: ....

Aκριβως το ιδιο μου κανει και εμενα.Εχω ηδη ριξει σπρευ στις επαφες αλλα το προβλημα παραμενειΕυτυχως ειναι μεσα στην εγγυηση και αυριο θα αλλαχθει.
Οσον αφορα τωρα το οτι δεν ειχα καθολου μιζα το προβλημα λυθηκε μετα απο ψαξιμο σημερα το απογευμα.Τελικα ηταν βγαλμενη η φισα απο τον συμπλεκτη.
:beer:

tamar
21/10/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από skiathian
Aκριβως το ιδιο μου κανει και εμενα.Εχω ηδη ριξει σπρευ στις επαφες αλλα το προβλημα παραμενειΕυτυχως ειναι μεσα στην εγγυηση και αυριο θα αλλαχθει.
Οσον αφορα τωρα το οτι δεν ειχα καθολου μιζα το προβλημα λυθηκε μετα απο ψαξιμο σημερα το απογευμα.Τελικα ηταν βγαλμενη η φισα απο τον συμπλεκτη.
:beer:

Πάντως είναι καλό προληπτικά να ρίχνουμε λίγο spray επαφών στη μίζα που και που. Έτσι τουλάχιστον μου είπε ο Ρακκάς στη Θεσσαλονίκη στο service των 18000km που έκανα το καλοκαίρι. Και μου φαίνεται απολύτως λογικό...
:beer: