PDA

View Full Version : Επεξήγηση κωδικών ελατηρίων WP (ή αλλιώς δεν τα είχαμε ποτέ 300)



Xristos67
21/10/2008, 11:50
Για αυτό επέλεξα να τοποθετήσω ελατήριο 88-250 αντί του 76-250 (όποιος ξέρει τι σημαίνουν τα νούμερα, κερδίζει μία μανιβελλιά-με πατημένο το σβηστήρι- στην κούτα, Stou + Juls εξαιρούνται).



Telika ti simainoun ta noumera apano sto elatirio ?

mitsos_ktm
21/10/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Για αυτό επέλεξα να τοποθετήσω ελατήριο 88-250 αντί του 76-250 (όποιος ξέρει τι σημαίνουν τα νούμερα, κερδίζει μία μανιβελλιά-με πατημένο το σβηστήρι- στην κούτα, Stou + Juls εξαιρούνται).



Telika ti simainoun ta noumera apano sto elatirio ?


Tτα δυο πρώτα νούμερα αναφέρονται στα μεγιστα κιλά αναβάτη και τα επόμενα στο μήκος του ελατηρίου.
Δηλ 76 ή 88 κιλά ο αναβάτης με 250mm(25cm) μήκος ελατηρίου.


Κέρδισα??

dirtbird
21/10/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos_ktm
Tτα δυο πρώτα νούμερα αναφέρονται στα μεγιστα κιλά αναβάτη και τα επόμενα στο μήκος του ελατηρίου.
Δηλ 76 ή 88 κιλά ο αναβάτης με 250mm(25cm) μήκος ελατηρίου.


Κέρδισα??

Όχι...


Και εάν ήτο τόσο 'ανθρωποκεντρικό' το σύστημα της WP, το δεύτερο νούμερο θα αφορούσε κάτι άλλο...:winka: :bigcry:

dirtbird
21/10/2008, 17:49
Το πρώτο νούμερο υποδεικνύει τη σκληρότητα του ελατηρίου (το k του....) και το δεύτερο το ΕΛΕΥΘΕΡΟ μήκος του.

Π..χ, ένα ελατήριο 88 250 χρειάζεται δύναμη 88 Newton για να συμπιεστεί 1 χιλιοστό (μονάδα μέτρησης N/mm) ενώ έχει μήκος 250 χιλιοστά.

Εκτός αυτών των -θεωρητικά- γραμμικών ελατηρίων με σταθερό k, υπάρχουν και τα 'προοδευτικά' που τοποθετούντο παλαιότερα σε συστήματα PDS μέχρι το 2005 (μπορεί και νωρίτερα δεν είμαι απόλυτα σίγουρος).... τα οποία δεν είναι ακριβώς προοδευτικά αλλά διπλής σκληρότητας.
Παλαιότερα η WP είχε κωδικό που αντιστοιχούσε στο k (PDS1 έως 9) αλλά από πέρυσι τον κατήργησε και πάνω στο ελατήριο γράφει και τα δύο k (π.χ. 81-99 260).

ullyses
22/10/2008, 14:42
άρα όσο πιο βαρύς, τόσο μεγαλύτερο κάπα θες, σωστά ?

θεωρητικά (δεν ξέρω αν αναγράφεται κάπου επίσημα) το 75άρι ταιριάζει (συμπτωματικά ??) σε οδηγούς με βάρος μέχρι 75-80κιλά...

αν είσαι παραπάνω και σύμφωνα με το ως άνω θεώρημα :smokin: , τότε θες πιο σκληρό ελατήριο


...στην θεωρία καλά τα πάω μου φαίνεται.....η πράξη λίγο με δυσκολεύει... :D

dirtbird
22/10/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ullyses
άρα όσο πιο βαρύς, τόσο μεγαλύτερο κάπα θες, σωστά ?

θεωρητικά (δεν ξέρω αν αναγράφεται κάπου επίσημα) το 75άρι ταιριάζει (συμπτωματικά ??) σε οδηγούς με βάρος μέχρι 75-80κιλά...

αν είσαι παραπάνω και σύμφωνα με το ως άνω θεώρημα :smokin: , τότε θες πιο σκληρό ελατήριο


...στην θεωρία καλά τα πάω μου φαίνεται.....η πράξη λίγο με δυσκολεύει... :D

Αν έχεις 2008 ΚΤΜ και μετά, το 75άρι (που δεν υπάρχει αλλά δεν θα κολλήσουμε εκεί) είναι για οδηγό γύρω στα 90 κιλά.... συνεπώς οι συμπτώσεις ΔΕΝ επιβεβαιώνουν κανόνα....


Εκτός εάν πιστεύεις ότι όσο βαρύτερος οδηγός, τόσο μαλακότερο ελατήριο χρειάζεται.....

:a55: :a55:

και παρακαλώ :a56:

:(