PDA

View Full Version : Πλακώσανε και οι...ιμάμηδες!



ntontos
21/10/2008, 18:00
Μεταφέρω στο περίπου την είδηση από τη σημερινή Ελευθεροτυπία:

Η Sony αποφάσισε να τροποποιήσει ένα προς κυκλοφορία videogame διότι ένα από τα τραγούδια που ακούγονται σε αυτό περιέχει στίχους από το Κοράνι. Πράγμα που μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό και να προκαλέσει αντιδράσεις.

Άκουσον άκουσον!!

Μήπως ο υποτιθέμενος σεβασμός στην όποια άποψη του Άλλου, αρχίζει να οδηγεί σε λογοκρισία στην δική μου άποψη;
Και στο κάτω κάτω παλεύω με χίλια ζόρια να γλυτώσω από τους δικούς μας τραγοπαπάδες του γένους Εφραίμιους-Εφραίμιους, τώρα πλακώσανε και οι ιμάμηδες;

:eyepop: :eyepop: :eyepop:
(χωρίς ίχνος μισαλοδοξίας)

apav
21/10/2008, 18:26
Πολύ στο περίπου την μετέφερες. :p

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=949704&lngDtrID=252

Τα ίδια είχαν γίνει και για την εκκλησία στο Manchester. :wave2:

Μικρή Λουλού
21/10/2008, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos
ΜΆκουσον άκουσον!!

Μήπως ο υποτιθέμενος σεβασμός στην όποια άποψη του Άλλου, αρχίζει να οδηγεί σε λογοκρισία στην δική μου άποψη;










δλδ,εν προκειμενω,που διαπιστωνεις λογοκρισια στην δικη σου αποψη..???

και αν ειναι ευκολο,εξηγησε μας ΠΟΙΑ ειναι η δικη σου αποψη...

fantacid
21/10/2008, 19:18
τα μουσουλμανικα καθεστωτα ηταν παντα μυγιαγγιχτα σε τετοια θεματα

θυμαστε με τον σκιτσογραφο του μωαμεθ?

ξερετε τι λογοκρισια πεφτει στο utube σ'αστες τις χωρες
η τουρκια δεν ειχε κανει μυνηση στο utube για προσβλητικα βιντειο του αττατουρκ?

κ αλλα πολλα παρομοια περιστατικα....

ntontos
21/10/2008, 19:21
τραγοπαπάδες

Voila η άποψη μου, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

Απλά μου φαίνεται υπερβολικό να βιαζόμαστε να αυτολογοκριθούμε και δεν είναι η πρώτη φορά. Εάν δεν αρέσει αυτό το παιχνίδι, όπως δεν άρεσαν πριν λίγο καιρό κάποια σκίτσα μιας εφημερίδας της Δανίας, ας μην το παίξουν. Αν κάποιοι ακραίοι μουσουλμάνοι (και σίγουρα όχι το σύνολο των μουσουλμάνων) δεν έβαζαν βόμβες, δεν θα φερόταν έτσι ούτε η Sony ούτε κανένας άλλος.
Μπορεί να υπερβάλλω, αλλά νομίζω ότι και από αυτά τα μικρά κινδυνεύει η δημοκρατία (όση έχει απομείνει τελοσπάντων).
Η θρησκευτική ελευθερία είναι δικαίωμα για όποιον την έχει ανάγκη, ο φανατισμός δεν νομίζω...

thou-vou
21/10/2008, 19:42
το οτι η σονυ αποφάσισε να κάνει ψευτοηθικές αυτολογοκρισίες μάλλον απαντάει στο ότι την ενδιαφέρει να πουλήσει και σε μουσουλμάνους (της μεσαίας ταξης) τα παιχνιδάκια της και αυτό δεν είναι λογοκρισία αλλά managment.



το αν απαιτείται λογοκρισία η όχι και ποιος και γιατί την κάνει είναι άλλο θέμα

tai
21/10/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
το οτι η σονυ αποφάσισε να κάνει ψευτοηθικές αυτολογοκρισίες μάλλον απαντάει στο ότι την ενδιαφέρει να πουλήσει και σε μουσουλμάνους (της μεσαίας ταξης) τα παιχνιδάκια της και αυτό δεν είναι λογοκρισία αλλά managment.



πές τα ρε μπίλ:smilea:



[i]το αν απαιτείται λογοκρισία η όχι και ποιος και γιατί την κάνει είναι άλλο θέμα [/B]

για λέγε:a13:



:a014:

ntontos
22/10/2008, 07:31
σαν να μου φαίνεται ότι ο thou-vou θέτει τα πράγματα στη σωστή τους βάση...

thou-vou
22/10/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
για λέγε:a13: :a014:

ωχ...

:hypnotize

Μικρή Λουλού
22/10/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos
σαν να μου φαίνεται ότι ο thou-vou θέτει τα πράγματα στη σωστή τους βάση...









φαντασου δλδ που καταντησαμε..:rotflmao: :rotflmao:

thou-vou
22/10/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
φαντασου δλδ που καταντησαμε..:rotflmao: :rotflmao:

με πρόλαβες ρε κάθαρμα...:D

ΝΑΙΑΣ
22/10/2008, 19:37
Την γενικη ουσια την εθεσε σωστα ο ΘΟΥ-ΒΟΥ.Υπαρχει και η παραμετρος που λεει ¨ποιος ζηταει τι'.Και εμεις οι μακακες ζηταμε οπου βρισκουμε το Μακεδονια να το αλλαζουν σε ΦΥΡΟΜ αλλα ποιος μας υπολογιζει,ενω για την κουκλα η το κομικς βγηκανε πρωθυπουργοι και ζητησαν συγνωμη.