PDA

View Full Version : Μπαταρια-μιζα drz400e



thunderabe
22/10/2008, 14:36
Καλησπερα η μηχανη μου τελευταια δεν τα παει καλα με τις μπαταριες και με εχει αφησει 3 φορες,
Την πρωτη φορα που με αφησε ειπα παλια ειναι η μπαταρια θα θελει αλαγη, πηγα αγορασα μια 40 ευρω και την εβαλα, για κανα μηνα δουλευε καλα να σημειωσω οτι καποιες φορες δεν ειχε τοση δυναμη να γυρισει τον κινιτηρα και εκανα την μηχανη λιγο πισω για να χασει την συμιεση και μετα επαιρνε μεχρι που με αφησε εντελως πριν 2 εβδομαδες.
Την πηγα στο συνεργειο και μου ειπε οτι εφταιγε η μιζα που το επαθε αυτο και οτι ειχαν φαγωθει τα καρβουνακια και οντως τα ειδα και ηταν πολυ φαγωμενα μου φορτισε την μπαταρια οση ωρα το εφτιαχνε ειδαμε οτι το δυναμο εφερνε ρευμα κανονικα το δοκιμασαμε και η μιζα μπορω να πω οτι ηταν παρα πολυ δυνατη μεχρι σημερα το πρωι που πηρε κανονικα πηγα μια μεγαλη διαδρομη καπου 60 χιλιομετρα και μολις πηγα να γυρισω πηρα τον μπουλο δεν γυριζε η μιζα μονο το ρελε χτυπουσε.και την εβαλα στην κατηφορα, παρολο που εκανα τοσα χιλιομετρα δεν επρεπε να ειχε φορτισει η μπαταρια?
Τι μπορει να φταιει θελει μπαταρια ποιο ακριβη και καλη η εχει κατι αλλο αν ειχε καποια διαροη στο κυκλωμα δε θα την αδειαζε την μπαταρια κατευειαν? θα αντεχε 2 εβδομαδες? πειτε μου την γνωμη σας ρε παιδια

MikeG
22/10/2008, 14:39
Γενικά είναι γνωστό ότι τα drz έχουν ένα πρόβλημα με τα πηνία.
Για τσέκαρε τα καλού κακού.

:wave2:

thunderabe
23/10/2008, 18:04
το προβλημα λυθηκε εφταιγε η μιζα παλι ειχε χαλασει το καρβουνακι ηταν και ολοκαινουριο.τα πηνια ειναι καινουρια.τουλαχιστον δε μου πηρε λευτα.

SeNNinhA
23/10/2008, 18:45
Απ'ότι ξέρω τα DRZ-E θέλουν συγκεκριμένο τύπο μπαταρίας (δεν θυμάμαι ποιον) και δεν τα πάνε καθόλου καλά με άλλο όσο καλής μάρκας κι αν είναι. Ψάξε το λίγο πιο πολύ γιατί μπορεί να πάρεις τα πηνία στο χέρι εαν έχεις βάλει λάθος μπαταρία (τσεκαρισμένα όσα λέω). Δεν ξέρω γιατί αλλα συμβαίνει πάντως.

OldMan
24/10/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
τα DRZ-E θέλουν συγκεκριμένο τύπο μπαταρίας (δεν θυμάμαι ποιον)
Τύπου Gel II (όχι AGM).

Έχει να κάνει με το σύστημα φόρτισης της μπαταρίας γιατί, ενώ σε αρχική φόρτιση (bulk) μπορούν να δεχτούν το ίδιο ρεύμα με τις υπόλοιπες "κλειστού τύπου", σε φάση absorbtion (float ή trickle) χρειάζονται το ΜΙΣΟ ρεύμα από τις άλλες !!

:wave2:

VIDAS
24/10/2008, 18:30
Συμφωνω με τους προλαλισαντες . τσεκαρε μη γινεται κατι με τα πηνια ( Αχιλιος πτερνα μερικων DRZ... ) και μπαταρια MONO αυτη που λεει η μαμα Suzuki .