PDA

View Full Version : Σκελετός γιοκ!!



Ktm.Prestige
22/10/2008, 15:42
Την περασμένη Κυριακή έγινε ενα ατύχημα , ευτυχώς χωρις να πάθει το παραμικρό ο οδηγός που είναι και φίλος μου.
Λοιπόν , στο ψητό.

Hayabusa μαύρο μοντέλο 2006 με 50 χ.α.ω τρακάρει με "κουτί" το οποίο παραβίασε το STOP και πέφτει πάνω στην αριστερή ρόδα του κουτιού!
Αποτέλεσμα , να σπάσει ο σκελετός της μηχανής , το μπροστινό να έχει πάρει λίγο και τα πλαστικά λιώμα.

Η ερώτηση - απορία μου ρε παιδιά είναι η εξής :

Είναι δυνατό , μηχανές όπως η συγκεκριμένη η οποία έχει σχεδιαστεί σε αεροσύραγγα (κάπου το είχα διαβάσει αυτο , εαν δεν ισχύει παρδόν) , να πιάνει τα 300+ , να σπάει ο σκελετός της με 50χλμ????
Μήπως είναι κατασκευαστικό λάθος?
Ο φίλος μου τρέχει τώρα με τις ασφάλειες μήπως μπορέσει και του την καλύψουν όλη την μηχανή αλλά το κόβω κομμάτι χλωμό.

Εαν έχει κανείς σας άποψη για το θέμα , παρακαλώ...
:sun:

byron
22/10/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Την περασμένη Κυριακή έγινε ενα ατύχημα , ευτυχώς χωρις να πάθει το παραμικρό ο οδηγός που είναι και φίλος μου.
Λοιπόν , στο ψητό.

Hayabusa μαύρο μοντέλο 2006 με 50 χ.α.ω τρακάρει με "κουτί" το οποίο παραβίασε το STOP και πέφτει πάνω στην αριστερή ρόδα του κουτιού!
Αποτέλεσμα , να σπάσει ο σκελετός της μηχανής , το μπροστινό να έχει πάρει λίγο και τα πλαστικά λιώμα.

Η ερώτηση - απορία μου ρε παιδιά είναι η εξής :

Είναι δυνατό , μηχανές όπως η συγκεκριμένη η οποία έχει σχεδιαστεί σε αεροσύραγγα (κάπου το είχα διαβάσει αυτο , εαν δεν ισχύει παρδόν) , να πιάνει τα 300+ , να σπάει ο σκελετός της με 50χλμ????
Μήπως είναι κατασκευαστικό λάθος?
Ο φίλος μου τρέχει τώρα με τις ασφάλειες μήπως μπορέσει και του την καλύψουν όλη την μηχανή αλλά το κόβω κομμάτι χλωμό.

Εαν έχει κανείς σας άποψη για το θέμα , παρακαλώ...
:sun:

Φυσικά και είναι λογικό. Γιατί να τρέχει με τις ασφάλειες; Αν κόψει σκελετό βγαίνει ολική.

gkmaggas
22/10/2008, 15:50
Συμβαινουν φιλε μου,Αλλο η αεροδυναμικη και αλλο η κρουση ομως.....

Πριν δυο χρονια CBR1000rr 06 επεσε φρεναροντας απο τα 50χλμ δηλαδη περιπου με 30χλμ στον μπροστινο τροχο αμαξιου που του εκλεισε το δρομο.Το αποτελεσμα ηταν κομμενο πλαισιο στο ΛΑΙΜΟ του τιμονιου...

Η ασφαλιστικη εβγαλε ολικη ζημια και πηρε τα λεφτα του πισω...Ισως εχει αλλαξει το καθεστως για κομμενα πλαισια...

Υπομονη....
:wave2:

red_monster
22/10/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Την περασμένη Κυριακή έγινε ενα ατύχημα , ευτυχώς χωρις να πάθει το παραμικρό ο οδηγός που είναι και φίλος μου.
Λοιπόν , στο ψητό.

Hayabusa μαύρο μοντέλο 2006 με 50 χ.α.ω τρακάρει με "κουτί" το οποίο παραβίασε το STOP και πέφτει πάνω στην αριστερή ρόδα του κουτιού!
Αποτέλεσμα , να σπάσει ο σκελετός της μηχανής , το μπροστινό να έχει πάρει λίγο και τα πλαστικά λιώμα.

Η ερώτηση - απορία μου ρε παιδιά είναι η εξής :

Είναι δυνατό , μηχανές όπως η συγκεκριμένη η οποία έχει σχεδιαστεί σε αεροσύραγγα (κάπου το είχα διαβάσει αυτο , εαν δεν ισχύει παρδόν) , να πιάνει τα 300+ , να σπάει ο σκελετός της με 50χλμ????
Μήπως είναι κατασκευαστικό λάθος?
Ο φίλος μου τρέχει τώρα με τις ασφάλειες μήπως μπορέσει και του την καλύψουν όλη την μηχανή αλλά το κόβω κομμάτι χλωμό.

Εαν έχει κανείς σας άποψη για το θέμα , παρακαλώ...
:sun:



Μα η hayabusa είναι στην ουσία gsxr και τα gsxr κόβουν πλαίσιο....

:uplate:


Σοβαρά τώρα πολυ πιθανό να βγάλει άκρη αλλά θέλει πολυ τρέξιμο

p@nos
22/10/2008, 15:51
ρε παιδια λογικο ακουγεται, αφου καρφωθηκε πανω σε αλλο αντικειμενο η μηχανη, λογικο να δεχτει ολη τη δυναμη το πλαισιο... Και υποθετω οτι καπου στο λαιμο θα κοπηκε?

δε μπορω να καταλαβω γιατι νομιζουν καποιοι οτι εινια κατασκευασμενα απο ενα εξωτικο υλικο τα πλαισια, σιδερα ειναι τα οποια εχουν μια αντοχη συγκεκριμενη, και δεν ειναι κατασκευασμενα για να δεχοντε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κρουστικη δυναμη...

Tpap
22/10/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
η οποία έχει σχεδιαστεί σε αεροσύραγγα

τα πλαστικά της -όχι το πλαίσιο.



(και κάτι ακόμη: στην αεροσύραγγα ΔΕΝ σχεδιάζουν)

Ktm.Prestige
22/10/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
τα πλαστικά της -όχι το πλαίσιο.



(και κάτι ακόμη: στην αεροσύραγγα ΔΕΝ σχεδιάζουν)

Παρδόν....

sapila racing
22/10/2008, 16:06
Eπίσης έχει τεράστια διαφορά το οτι χτύπησε το αυτοκίνητο στη ρόδα.
Το ξέρω γιατί το εχω πάθει κι εγω...και κόπηκε και μένα στο λαιμό.
Αν το βρεις στην πόρτα, στο φτερό κλπ ειναι πολύ πιο ήπιο το τράκο, η ρόδα δεν υποχωρεί πόντο.

devil's animal
22/10/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


δε μπορω να καταλαβω γιατι νομιζουν καποιοι οτι εινια κατασκευασμενα απο ενα εξωτικο υλικο τα πλαισια, σιδερα ειναι τα οποια εχουν μια αντοχη συγκεκριμενη,


κραμματα ειναι. οχι σιδερα.
και ειναι αναλογα πως φαει τον τσαμπουκα η κατασκευη...
σε ασχημες τουμπες μπορει το πλαισιο να βγει ανεπαφο (επειδη η δυναμη να εκτονωθηκε)
ενω αντιστοιχα σε στουκα με λιγα χλμ να την ακουσει στερεο και να κοπει σαν αγουρι.
:wave2:

p@nos
22/10/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κραμματα ειναι. οχι σιδερα.




ε οχι Γιαννης Γιαννακης
:p

αλουμινιο, χρωμομολυβδενιουχος χαλυβας ολα το ιδιο κανουν, επρεπε να το πω πιο σωστα...


Μεταλα ειναι ολα...
:D

mats8282
22/10/2008, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Ο φίλος μου τρέχει τώρα με τις ασφάλειες μήπως μπορέσει και του την καλύψουν όλη την μηχανή αλλά το κόβω κομμάτι χλωμό.

Αν εχει περασει ο νομος που επιτρεπει την αντικατασταση πλαισιου και συμφερει οικονομικα,δηλαδη ζημια<αξιας,τοτε το φτιαχνει κανονικα.Αν δεν εχει περασει ο νομος ή η ζημια>αξια του μπουσα τοτε παει ολικη.

dirtbird
22/10/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ε οχι Γιαννης Γιαννακης....
:D


:nono:
Παναγιώτης Γιαννάκης....

ποιός είναι ο Γιάννης? :confused:


:wacko: :wacko:

p@nos
22/10/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


ποιός είναι ο Γιάννης? :confused:


:wacko: :wacko:


ο Γιαννης ο ομορφος...

:bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: