PDA

View Full Version : track days beginner



idealgel
23/10/2008, 18:17
meta apo erota keraynovolo me tin aisthisi pou sou xarizoun oi 2 aytoi atimoi troxoi, meta apo 4 xronia scootermanias,scootertaxidiou kai scooterpaixnidiou, irthe i ora pou ta thelo mou deixnoun to dromo gia sigginisi ypo symplekti...varethika tis ksistres twn moliviwn kai epitelous thelo na geyto tis ksistres twn dromwn alla kai....tis pistas...

eygenika kai tapeina loipon sas zito na mou ipodeixete poio einai to sofotero vima mou stin katigoria twn 600cc sb wste na xaro kai go to mixaniko stolidi tis polis mou, tin pista twn serrwn.




filika kai anypomona idealgel

Sapadak
23/10/2008, 18:24
r6, rr

Οτι σου αρεσει να κοιτας και να πλενεις!!!

Σοφοτερη επιλογη χμμμ

Ισως κατι που να σε μπασει καλυτερα στα ΣΣ.

Κανα cbr600F

mouts
23/10/2008, 20:13
κολλητε κοιτα...αναλογως!!!!ενα πολυ καλο μηχανακι με πολυ γκαζακι ειναι το zx636r κ σε πρασινο τα σπαει:lol: :lol: :lol:
μηχανακι πιο ευκολοδηγητο,ευεληκτο κ ομορφο απο gsxr δεν θα βρεις...:a23: :a012: :a23:
παιζει κ το cbrακι που ειναι αθανατο μοτερικα...
κ τελος το r6 που σορυ guys δεν εχω καποιο ιδιαιτερο λογο να προτεινω...απο προσωπικης φυσης παντα!ΑΝΤΕ ΚΟΛΛΗΤΕ ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!!!!!

Viking
23/10/2008, 22:12
Είναι τόσο καλά όλα τα καινούρια 600 (και τα παλιότερα βεβαίως βεβαίως).Άποψή μου είναι να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.Προσωπικά θα κοιτούσα RR και R6 αλλά σίγουρα θα δοκίμαζα και ΖΧ6 και gsxr.Καλές γύρες!!!:beer:

idealgel
23/10/2008, 22:12
etsi....apantiseis kai protaseis me epixeirimita....tha simfoniso me to kawa.... pragmati eixa mia epafi me to sigekrimeno montelo kai marese...mou dose embistosini...

alla perimeno kai alles protaseis!! px mia ducati 750s thatan voliki se arxaria odigisi k sintirisi?

Viking
23/10/2008, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idealgel
etsi....apantiseis kai protaseis me epixeirimita....tha simfoniso me to kawa.... pragmati eixa mia epafi me to sigekrimeno montelo kai marese...mou dose embistosini...

alla perimeno kai alles protaseis!! px mia ducati 750s thatan voliki se arxaria odigisi k sintirisi?
edit:749 εννοείς?

devil's animal
23/10/2008, 22:33
προσπαθησε να κανεις test ride στα μοντελα που σε ενδιαφεροιυν και αποφασισε...

:beer: :beer: :beer:





υ.γ: εισαι πολυ τυχερος!!:winka:
:wave2:

idealgel
23/10/2008, 22:41
oxi 750s tou 2002!!


eida k ena vfr se kali timi se mia aggelia...alla peri orexews.... prepei na ginei test ride ontos !!!!

Viking
23/10/2008, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idealgel
oxi 750s tou 2002!!


eida k ena vfr se kali timi se mia aggelia...alla peri orexews.... prepei na ginei test ride ontos !!!!
Πάντως το VFR πάει πολύ καλά στις Σέρρες :D

Πρέπει να κατασταλλάξεις σε κατηγορία και μετά να επιλέξεις μηχανή,είναι η άποψή μου.SS,naked ή sport-touring?Ή μήπως κάτι άλλο??

Αν θες και καθημερινή χρήση ένα naked είναι μάλλον πιο καλό.

Αν θα έχεις και συχνά ταξιδάκια ένα SS ή ένα sport touring θα σε καλύψει!:beer:

Και φυσικά μην ξεχάσεις να υπολογίσεις και χρήματα για τον εξοπλισμό!:wave2:

md6teo
24/10/2008, 01:27
Daytona 675, γιατί αν δε παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει και θα μας κάψει!!! :cool: Πέραν της πλάκας,πιστεύω ότι είναι ιδανικό μηχανάκι για να ΣΕ ΜΑΘΕΙ να στρίβεις..βέβαια δεν έχω μπεί Σέρρες,ίσως να χρειάζεται ένα πιο "στιβαρό" μηχανάκι,αλλά σε γενικές γραμμές..675!!! :beer:

mouts
24/10/2008, 10:05
κοιτα για ιταλικα,αγγλικα κτλ μηχανακια παμε αλλου..αντεχει η τσεπη σου?το μονο που σου προσφερουν ειναι φινετσα,μειωνονται τα γκαζια γιατι αλλο 125-130 αλογακια κ αλλο 95-100!!
:a24: οσο για το στριψιμο οκ στριβουν σα στραβα οχι ομως για καποιον που μαθαινει:a9:
να μην μιλησω για αξιοπιστια μοτερ.....παει περιπατο!!!!:a09:
εχω καποιους φιλους με 749,ξεροκαμπανα ετσι?1-2 χρονων μηχανακια κ εκαψαν κατι εδρες εσπασαν κατι καλαθια καμπανας.....:a31: ...καλα κ γω αν ειχα ενα 1098:a30: :a25: :a54: :rotflmao: θα γουσταρα!!!!!!αλλα σαν κοινος θνητος μεσαιας κοινονικης ταξης το Κ6 μου ειναι υπεραρκετο:lol:

devil's animal
24/10/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouts
κοιτα για ιταλικα,αγγλικα κτλ μηχανακια παμε αλλου..αντεχει η τσεπη σου?το μονο που σου προσφερουν ειναι φινετσα,μειωνονται τα γκαζια γιατι αλλο 125-130 αλογακια κ αλλο 95-100!!


που το ειδες αυτο???:confused:

το 675 εχει λιγα αλογα σε σχεση με τα τζαπαν 600??:look:

ή μηπως με τα αλογα που εχει το 1098 δεν μπορει να πιασει στις Σερρες ενα Κ7 ή ενα Κ8??:smokin:

id12586
24/10/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idealgel
oxi 750s tou 2002!!


eida k ena vfr se kali timi se mia aggelia...alla peri orexews.... prepei na ginei test ride ontos !!!!

Πολύ καλό το 750 της Ducati. Το έχω βολτάρει αρκέτα και μου έχει αφήσει καλές εμπειρίες. Γκαζάκι καλούτσικο, αλλά στρίβει τρελά! :)
Δεν θα στο πρότεινα όμως γιατί θα το παντρευτείς αλλά κυρίως γιατί μια ενδεχόμενη πτώση με αυτό στην πίστα σημαίνει πολλά λεφτά...

Το VFR μάλλον θα δυσκολέψει κάποιον αρχάριο στην πίστα παρά θα τον βοηθήσει.. Αλλά είναι απίστευτο μηχανάκι.. :a2:

Στην θέση σου θα ήταν μάλλον πιο σοφό να κοιτούσες ένα japan 600 αλλά λίγο παλαιότερο μοντέλο. 2002-2004 για να το βρείς σε καλή τιμή και να μην το λυπάσαι τόσο πολύ. Στα γκάζια μην κολλάς έχουν άπλετο..!:eek:

mouts
24/10/2008, 13:37
ποσα βγαζει το 675?κατσε ρε ψηλε δεν μιλαω μονο για χρηση πιστας,γενικα μιλαω!!!μηπως ο φιλος θελει να γινει αναβατης αγωνων κ το θελει μονο για πιστα?αν ειναι ετσι αλλαζει το θεμα!!
:hypnotize
οσο για το 1098 ειναι σαφως γρηγοροτερο μεσα στην πιστα,2κυλινδρο κολλητε,τρελη ροπη
:a30: :a30: :a30: .δεν ισχυει το ιδιο για παραεξω..........μολις βαλει ο japan 3η αντε βρες τον!!!
οσο για το 1098 εξεφρασα τη γνωμη μου πιο πριν..................κ δεν υποτιμαω καποιο μηχανακι,την ταπεινη μου προσωπικη γνωμη εκφραζω:beer: :beer:

Ζεύκας
24/10/2008, 15:43
mouts είσαι βαθιά νυχτωμένος...

95-100 άλογα...αναξιόπιστα μοτέρ..ρε τι άλλο θα διαβάσω...:hypnotize

md6teo
24/10/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouts
ποσα βγαζει το 675?κατσε ρε ψηλε δεν μιλαω μονο για χρηση πιστας,γενικα μιλαω!!!μηπως ο φιλος θελει να γινει αναβατης αγωνων κ το θελει μονο για πιστα?αν ειναι ετσι αλλαζει το θεμα!!
:hypnotize
οσο για το 1098 ειναι σαφως γρηγοροτερο μεσα στην πιστα,2κυλινδρο κολλητε,τρελη ροπη
:a30: :a30: :a30: .δεν ισχυει το ιδιο για παραεξω..........μολις βαλει ο japan 3η αντε βρες τον!!!
οσο για το 1098 εξεφρασα τη γνωμη μου πιο πριν..................κ δεν υποτιμαω καποιο μηχανακι,την ταπεινη μου προσωπικη γνωμη εκφραζω:beer: :beer:
spam on /

φίλε mouts,κατ'αρχήν ο idealgel είπε πως θέλει ένα μηχανάκι για να το χαίρεται στη πίστα(των Σερρών).
Επίσης το 675 με 104,9 hp έχει σχεδόν την ίδια ιπποδύναμη με τα υπόλοιπα 600άρια (είναι 5 άλογα κάτω από το δυνατότερο japan,δηλ. το Νinja , έχει max 2,1 ίππους διαφορά με τα υπόλοιπα japan, και αρκετά πιο κάτω από το 848-λογικό).
Επίσης μέχρι να γεμίσει η 2α του japan για να την αλλάξει, το 675 θα έχει βγεί από τη στροφή και θα του έχει ρίξει και 2-3 καροτσές. (6,7 kg ροπής). Για 4η και μετά το συζητάμε .. ;)
Επίσης, ακριβώς το ίδιο κ απαράλλαχτο εδώ και 2 χρόνια μηχανάκι έχει κερδίσει 3 τίτλους στα κορυφαία εντός πίστας συγκριτικά.
Επίσης για την αξιοπιστία: το 675 που έχω είναι το πρώτο που ήρθε Ελλάδα (2/2006). Με ΣΥΝΕΧΗ χρήση πίστας από το πρώτο 6μηνο και μετά, η μόνη βλάβη που έχει βγάλει είναι μια ντίζα στο σερβομοτέρ του αισθητήρα της εξάτμισης(εγγύηση) και πολύ πρόσφατα κόπηκε η μία βάση(βίδα είναι) του κινητήρα-άμα δε ξέρεις να το προσγειώνεις από endo.. αλλά σε σχέση π.χ με κομμένη κάτω τιμονόπλακα από προσγείωση σούζας σε Suzuki 600 K6,δεν είναι και πολύ χοντρό...
Αυτά για το 675. (εεε άμα δε παινέψουμε το σπίτι μας...αλλά να λέμε αλήθειες )

Όσο για τα ιταλικά η ροπή τους και κυρίως η σταθερότητα τους πιστεύω (έχω οδηγήσει 848 και 749) είναι τα πιο σημαντικά, με μειονέκτημα την περίεργη θέση οδήγησης και την πιο "βαριά' αίσθηση. Δεν θα έπαιρνα Ducati για πρώτο μηχανάκι..πιο μετά με ευχαρίστηση :)

Απλά ποστάρω για να μη βγάλουμε όλα τα μηχανάκια χρέπια και τα γιαπωνέζικα θεϊκές
εμπνεύσεις.Όλα τα μηχανάκια καλά είναι και πρέπει να τα αγαπάμε! :beer:

/ spam off

Φίλe idealgel ψάξτο δες ποιο σου αρέσει περισσότερο και διάλεξε!! Άλλωστε όλα τα μηχανάκια είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις, απλά δες τι σου αρέσει περισσότερο να κάνεις - να στρίβεις,να φρενάρεις, να έχεις δύναμη παντού, να έχεις δύναμη ψηλά, να ανοίγεις το γκάζι και να κ@βλώνεις με τον ήχο βρε αδερφέ :cool: , βλέποντας και κάνοντας ..
αλλά άμα θες να στρίβεις πάρε ένα 675!!!! :smokin: :beer:

idealgel
24/10/2008, 18:29
i alitheia einai pos simera ekana ena ninja 600 04 k den ksero ... i to eroteytika k ola m fainotan idanika, i m ekatse ston egefalo mou oti mboro na to pao k se sintomo diastima na tou paro ton aera...

vevaia akousa laspes peri aksiopistias tou ninja kai den ksero ama isxyoun...???

mouts
24/10/2008, 18:52
ωπα,ωπα!!!εγγλεζοι!γνωστος μετα απο 2 μηνες ολοκαινουριου daytona του εσβησε εν πορεια με συνεπεια να παρει κ στα χερια την αλυσιδα.....:a13: απο τι?εκαψε ηλεκτρονικη!!!!!αλλα δεν πειραζει ηταν κ αυτο στην εγγυηση:a31: να μου το ελεγες αν ηταν ταπα σε κανα στροφηλικι κ σαβουρωνοτανε......οσο για το πλαισιο ειναι πλεον γεγονος το λαθος της suzuki στα κ5-κ6:bigcry:
ξαναλεω οτι αν το θελει καθαρα για πιστα ας παρει 2κυλινδρο η το 675 που σαφως γαμανε στη ροπη οποτε κ στην πιστα:smokin:
κακα τα ψεματα ομως παιδια ο ιαπωνας ειναι ιαπωνας.......:a23: :a23: :a23: :a15: :beer:

mouts
24/10/2008, 18:59
φιλε μου μια ταπεινη συμβουλη ακομα...........
μην παρεις μεταχειρισμενο πανω απο 3 χρονων,δηλ.κοιτα για '05 κ μετα!
εκτος το θεμα της εξελιξης....θα το παντρευτεις!!!!θα θες να το δωσεις κ θα στο παιρνουν ξεφτιλα:sad: ξαδερφος κ κολλητος εχουν 636 '05 κ '06 κ δεν ειχαν καποιο προβλημα.

TROOPER
25/10/2008, 08:42
αυτο το θρεντ τι κανει μεσα στα td ???

:confused: